Zweden staakt massaal Crisis in EG neemt toe "Huisartsen beter voorlichten over goedkope geneesmiddelen Frankrijk dreigt boeren financieel te gaan steunen (M) Ban g&Olufsen Arabische landen: niet meer in VS beleggen W.-Duits disconto omhoog Ook conflict over EG-boter voor Moskou HVMh DONDERDAG 1 MEI 1980 ABOE DHABIE (Reuter) - De olie-exporterende Arabische landen zijn er mee opgehouden hun geldoverschotten te investeren in de Ver enigde Staten. Zij ste ken hun geld nu in lan den die politiek stabie ler zijn. Dit heeft de president van het Ara bische Monetaire Fonds, Jawad Hasjim, gisteren verklaard. Hasjim zei niet te verwachten dat de Arabische landen de dertig tot veertig miljard dollar die zij al in de VS heb ben geinvesteerd zullen te- rug trekken. Hij meende ech ter wel te kunnen vaststellen dat er voorlopig een einde is gekomen aan de toeneming van de investeringen. Volgens Hasjim heeft het Ame rikaanse besluit om de Iraanse tegoeden in het bui tenland te bevriezen een rol gespeeld bij de verandering van het investeringsbeleid van de Arabische landen. De vermindering van de Arabi sche investeringen is er door versneld, zo verklaard hij. De rol van het Arabische Mo netaire Fonds is vergelijk baar met die van het Inter nationale Monetaire Fonds (IMF). De organisatie is be doeld om de Arabische lan den te helpen bij het coördi neren van hun economische politiek. 99 DEN HAAG (ANP) - Op de kosten van ge neesmiddelen kan op eenvoudige wijze wor den bezuinigd. Zo schrijft de Consumenten bond in zijn blad de consumentengids. De kosten zouden belangrijk dalen als de artsen hun patiënten waar mogelijk voortaan uit sluitend "loco's" zouden voorschrijven, meent de bond. Loco's zijn medicijnen zon der naam, die dure naamgeneesmiddelen (spécialités) kunnen vervangen, omdat zij dezelfde werking hebben. De loco's zijn dikwijls aanzienlijk goedkoper dan de spécialités. Het scheelt soms wel 70 procent. De artsen zouden naar de mening van de Consumentenbond door de apothe kers moeten worden voorgelicht over de ver vangende geneesmiddelen, die er bestaan. De artsen missen de tijd om zichzelf te oriën teren en baseren zich daarom maar op routi ne en bekende namen. De fabrikanten van spécialités zeggen, dat lo co's niet gelijkwaardig zijn aan hun produk- ten. Niettemin heeft een commissie van art sen, apothekers en ziekenhuizen een prijs vergelijking voor ziekenfondsverzekerden gemaakt. Het resultaat daarvan is gepubli ceerd in het boekje voorlichting prijzen ge neesmiddelen. Volgens de bond zouden de artsen van deze informatie gebruik moeten maken om de kosten van de gezondheidszorg te drukken. De bond vindt ook, dat de artsen de hoeveel heden medicijnen per recept zouden moeten beperken, zij schrijven dikwijls veel te grote hoeveelheden voor, die de patiënt lang niet opmaakt In een commentaar zegt de Nederlandse Asso ciatie van de Farmaceutische Industrie. Ne- farma, dat er van de 2.400 loco's in Nederland maar 90 zijn ingeschreven in het geneesmid- delenregister, zodat de kwaliteit ervan niet vaststaat. Eenzelfde loco, afkomstig van ver schillende fabrikanten, kan andere eigen schappen hebben, aldus Nefarma. Meestal zijn er vijf tot zes verschillende fabrikaten. Loco's zijn volgens Nefarma goedkoper, omdat er geen kosten voor research en service op drukken. Nefarma stelt, dat loco's alleen tij delijk financiële voordelen opleveren en dat ze op de langere termijn de ontwikkeling van betere middelen tegenhouden. (Door onze correspondent Henk Ruyssenaars) STOCKHOLM (GPD) - De onderhandelingen over een nieuwe cao tussen de Zweedse werkgevers en de vak bondscentrale SAF zijn totaal mislukt. Dit betekent dat door de aangekondigde uitsluiting van de stakers door de werkgeversorganisatie vanaf morgen rond één miljoen werknemers op straat komen te staan. vakbonden en werkgevers van een akkoord scheidt te overbrug gen. Voor de Zweedse economie is dit arbeidsconflict een ramp. Nu al is er een schade van miljar den gulden door produktiever- Zweden maakte de afgelopen da gen door een staking van 14.000 ambtenaren al een totale ont wrichting van het openbare leven mee. Het openbaar vervoer werd voor 90 procent uitgeschakeld, radio en televisie zwegen, vlieg velden werden gesloten, evenals sommige ziekenhuizen. Compleet wordt de chaos vanaf vrijdag als winkels, warenhuizen, fabrieken en het grootste gedeel te van de industrie ook worden lamgelegd. Mensen hamsterden gisteren uit voorzorg al eten uit angst dat het een langdurig conflict kan worden. Omdat alle havens ook gesloten zijn, gaan er geen veerboten meer en dreigt een tekort aan olie en benzi- De Zweedse werkgevers willen maar voor een deel toegeven aan de looneisen van de vakbonden. De bemiddelingscommissie die zoals gebruikelijk in Zweden deelneemt aan de onderhande lingen is er niet in geslaagd het verschil van tien procent dat WEERRAPPORTEN van hedenmorgen 7 uur S li sè 1 L 1 EG Ec 15 Amsterdam onbewolkt 17 7 0 De Bilt onbewolkt 18 7 0 Deelen onbewolkt 18 7 0 Eelde onbewolkt 16 6 0 Eindhoven onbewolkt 18 3 0 den Helder onbewolkt 15 8 0 Rotterdam onbewolkt 17 6 0 Twente zwaar bew. 17 7 0 Vlissingen onbewolkt 16 9 0 Zuid Limburg licht bew. 17 4 0 Aberdeen zwaar bew. 11 5 0 Athene onbewolkt 20 13 0 Barcelona zwaar bew. 15 9 1 Berlijn licht bew. 17 8 0 Bordeaux mist 19 7 0 Brussel onbewolkt 18 8 0 Frankfort onbewolkt 19 9 0 Helsinki half bew. 18 4 02 Innsbruck zwaar bew. 19 2 0 Klagenfurt regen 15 7 04 Kopenhagen half bew. 14 4 0 Lissabon half bew. 11 0 Locarno zwaar bew. 18 7 0 Londen zwaar bew. 13 6 3 Luxemburg onbewolkt 7 - Madrid mist 16 8 05 Mallorca zwaar bew. 13 9 14 München licht bew. 16 2 0 Nice regen 19 14 01 lies. Een interessant aspect aan deze stakingen vormt de reactie van de Zweedse bevolking. Het bio scoopbezoek is met sprongen ge stegen door het ontbreken van televisie. Het openbaar vervoer ligt stil, dus zijn de Zweden mas saal op de flets geklommen. Maar er wordt ook gerolschaatst en ge lift, terwijl enorm veel mensen gewoonweg weigeren naar hun werk te gaan. Gegeven de ernstige sociale en economische gevolgen kan dit conflict niet wekenlang voortdu ren. Als een compromis tussen werkgevers en werknemers al te lang uitblijft, zal de regering, net zoals in 1971 gebeurde, via een „machtigingswet" ingrijpen en de beide partijen een loondictaat opleggen. Intussen vormt de sociale crisis een bedreiging voor de regerings coalitie van premier Thorbjorn Falldin. De socialistische opposi tieleider, Olof Palme, heeft de re gering al gevraagd af te treden. Falldin heeft tot nu toe steeds geweigerd in te grijpen in het conflict tussen werkgevers en werknemers. Giscard d'Estaing: druk.. Thatcher: veto... BRUSSEL/PARIJS/BONN (ANP) - De crisis binnen de Europese Gemeenschap over de vermindering van de Britse bijdrage aan de begroting en de verhoging van de landbouw prijzen, neemt met de dag ernstiger vormen Geheel tegen de binnen de EG geldende regels in, overweegt Frankrijk nu zolang de verho ging van de landbouwprijzen niet officieel is, zijn, boeren zelf financieel te steunen. Een regeringswoordvoerder in Bonn liet gisteren weten dat Helmut Schmidt niet van plan is zijn aanbod om 1,25 miljard mark op tafel te leggen om En geland te helpen, tehandhaven. De Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de ge meenschap, spreekt van een "uiterst zorgelijke situatie" en wijst op het gevaar dat "Europa door i gebrek aan besluitvor ming jcan worden verlamd". De commissie zegt evenwel de volle verantwoordelijkheid te dragen om snel "de nodige op lossingen te vinden". Schmidt: aanbod ingetrokken.. De reden van het terugtrekken van het Westduitse aanbod is overigens niet alleen de irritatie over de starre Britse houding, maar ook een verschil van me ning tussen Schmidt en zijn minister van financiën, Mattho- fer. Deze vindt dat zijn land de aangeboden steun onmogelijk kan opbrengen. Mocht Schmidt het aanbod opnieuw ter sprake brengen, dan kan hij volgens Matthofer in elk geval niet op zijn steun rekenen. De Franse minister van bui tenlandse zaken Poncet zei gis teren in een rede tot het parle ment dat als de Europese minis ters van landbouw volgende week dinsdag niet akkoord gaan met de door de Europese Commissie voorgestelde vijf procent verhoging van de prij zen, zijn land zelf maatregelen gaat nemen om de boeren te steunen. President Giscard d'Estaing staat onder grote druk van de Franse Nationale Boerenbond. Deze dringt aan op het schen den van de voorschriften die binnen de EG op het gebied van het prijsbeleid van kracht zijn. Die voorschriften houden in dat financiële steun aan Europese boeren alleen geput mag wor den uit een gemeenschappelijk fonds en niet uit fondsen van de landen afzonderlijk. De Britten zijn in wezen voor geen enkele verhoging van de landbouwprijzen te vinden, zo lang overschotten van bijvoor beeld melk, suiker en wijn blij ven toenemen. Premier That cher baseert haar veto over de prijzen op een mogelijkheid die ironisch genoeg in 1966 door toedoen van Frankrijk binnen de EG is geschapen. Sedertdien kan een land een EG-maatregel tegenhouden als deze indruist tegen een nationaal belang. En geland vindt dat hier in dit geval sprake van is. FRANKFORT (ANP) - De Bun desbank, de Westduitse centrale bank, verhoogt met ingang van morgen het officiële disconto (het tarief waar tegen de banken bij de centrale bankgeld kunnen lenen) met een half procent tot 7,5 pro cent. Het beleningstarief (dat is het tarief dat geldt als krediet wordt gegeven in ruil voor bij voorbeeld effecten) gaat met één procent omhoog, tot 9,5 Tegelijk met de verhoging van het disconto die tot gevolg zal heb ben dat geld lenen duurder wordt, is echter ook een maatre gel genomen die de ruimte op de kapitaalmarkt wat doet toene men. Met ingang van morgen worden de minimumreserves die de banken bij de Bundesbank moeten aanhouden met acht pro cent verlaagd. Door deze maatre gel komt 4,9 miljard vrij. De besluiten zijn gisteren door de directeur van de Bundesbank Karl Otto Poehl bekend gemaakt en "passend met het oog op de huidige economische situatie" genoemd. Poehl deelde voorts mee dat van een verzachting van de ook in zijn land geldende kre- dietbeperkende maatregelen nog geen sprake kan zijn. Minder Amerikanen DEN HAAG (ANP) - In de eerste negen maanden van 1979 hebben Amerikaanse toeristen minder nachten in Nederlandse hotels doorgebracht. Het bezoek van Europese toeristen nam echter toe, waardoor per saldo het totale vreemdelingenbezoek aan ons land, uitgedrukt in aantal over nachtingen, toch nog 2,6 procent groter was dan in dezelfde perio de van het jaar daarvoor. Volgens de cijfers van het C.B.S. liep het bezoek van toeristen uit de Verenigde Staten met bijna tien procent en dat van Canade zen met 11,4 procent terug. CBP» De Deense vormgêversyan beelden geluid. 3 jaar garantie Geautoriseerd B&O dealer: i wm tasm TENIBU [=1M 1 VAN 179 3 I Breestraat 109 - Leiden - Tel. 071-120802 LONDEN/BRUSSEL - In de Europese Ge meenschap dreigt zich een nieuw conflict voor te doen over de verkoop van 20.900 ton boter aan de Sowjet-Unie. De Britse regering is het volstrekt niet eens met een besluit daartoe dat de Europese Commissie gisteren heeft genomen. Engeland heeft aangekon digd zich tegen de verkoop te zullen blijven verzetten. De regering in Londen zal met name bezwaar tegen de transactie hebben omdat Moskou de boter in het verleden herhaaldelijk tegen een dubbele prijs zou hebben door verkocht. Be halve de regering, hebben ook de organisa ties van Britse boeren bezwaar gemaakt te gen de verkoop. Het gaat om boter die al langer dan een jaar oud is (opgeslagen voor 1 april 1979). Ze zal door Nederlandse en Duitse exporteurs worden uitgevoerd. De exporteurs krijgen de boter voor drie gulden per kilogram. Het gaat dus om een transactie van bijna 63 miljoen gul den. De exporteurs krijgen er, in gevolge de regels die de gemeenschap in het begin van dit jaar heeft ingesteld, geen uitvoersubsidie Sinds het begin van dit jaar is voor de export van boter een aanbestedingssysteem van kracht. Dat werd ingevoerd om zekerheid te verkrijgen waar de boter heengaat. Na de Russische inval in Afghanistan legden de Amerikanen een uitvoerembargo op de le- vensmiddelenexport naar de Sowjet-Unie. De Europese Gemeenschap deed dat niet, maar beloofde wel de Amerikaanse leveran ties niet te zullen vervangen en dus niet bo ven de traditionele leveranties uit te gaan. Daarom wil men een controle op de uitvoer- bestemmingen. Elke twee weken zijn exporteurs in de gele genheid om aanbestedingen te doen. Vooi leveranties naar de wereldmarkt worden we' uitvoersubsidies gegeven, maar voor uitvoer naar Oostbloklanden niet. De prijs van boter op de wereldmarkt is momenteel ongeveer 3,16 gulden per kilo. Daarom heeft men de prijs die de Nederlandse en Duitse expor teurs boden, redelijk geacht. In het begin van dit jaar is er al eens ongeveef 8.000 ton boter naar de Sovjet-Unie ver kocht, met deze nieuwe partij mee dus een kleine 30.000 ton. De totale leveranties vajfi EG-boter naar de Sowjet-Unie van vorig jaar bedroegen rond 140.000 ton. DONDERDAG 1 MEI 1980 AKZO AMEV Elsevier •NDU EnnJa Fr. Gron. Hyp. 23,20 inn on 90,10 188140 Hein eken Holding Holl. Beton Groep Hoogovens Kon. Olie Pakhoed Holding 90.00 llloo BINNENLANDSE AANDELEN Amfas 109,10 Asd'. Rijtuig 200.00 Ant'. Verf 170l00 Asselberg 175,00a Ass. St. K-dam 85.80 AUDET 129.00 Ballast-N. 88,20 Batenburg 410,00e Begemann 50.(1(1 Bergoss 40.00 BlydenstC. 310.00a BorsumijW. 180,10 Braat Bouw 165.00 170,00a 129.00 39,50 107,00 81,00 212,00 205,00 61.20 25.80 1311,00 Deli Mij. Dikken. Duiker Ap| Econosto Erlks Ford Auto Gamma H. Gel. Drfh c. 16,30 1150,00 Oce v.d. Gr. Orenstein Palembang Palthe Pont Hout Porcel. Fles Rademakers 161,00 180.00 37,20 2040.00 306.00 860.00 130,00 88,50 Scbev. Espl. 1.H6 Schlum berger 1065.00 IcbuUersv Smit Intern. Telegraaf Textiel Tw. Tilb. Hyp. bk i. Waterl. Tw. I Unikap v.d Vliet W Ver. Glansf. Verto c ami. Gem. Bex Vihamij H Weger BELEGGINGS- INST1TUTFN hi.n Btir. VG Converto Goldmines 118.00 lMLoni. Leveraged Sumabel Tokyo PH(S) 107,0 Tokyo PH 150.0 Uni-Invest 127.0 Viking 87 50 Concentra 180,0 Fidelity F Japan *Fund Lehman Corp Manhattan Oppenhei mer Technology Value Line 89.00 ïsoloo 17.70 13.00 GOl'D EN ZILVER BUITENLANDS GELD 117.75 120/75 38.75 33.75 36 75 AMSTERDAM - Ook vandaag Jieeft de Amsterdamse effecten beurs een licht verdeeld beeld te zien gegeven. Van de actieve fondsen was er eigenlijk maar een enkeling die een wat groter koersverschil te zien gaf. Hiertoe behoorde Elsevier-NDU. die in de loop van de ochtend opliep tot 201,50. hetgeen te feite een winst betekende van 2,50. De internationale waarden onder vonden enige steun van Wall Street. Kon. Olie kon hier 0.30 aantrekken op 152,10, terwijl de winst voor KLM tegen het middaguur 1,50 bedroeg op 62,50. Unilever won 0,20, Ak- zo en Philips 0,10 en Hoogo vens ondanks de wat sombere vooruitzichten 0,40. In de bankensector deed ABN het goed met een opmars van 6.50 op 305. Westland-Utrecht Hy potheekbank was fractioneel la ger, maar de andere begonnen wat hoger dan dinsdag. De verze keringsfondsen konden zich nauwelijks handhaven Rooskleurige vei wachtingen bij VNU hielpen het fonds I 1,10 vooruit naar 90,10. Van de bouwaandelen kon alleen OGEM zich goed handhaven,

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 37