Kabel-tv duinstreek in startblokken WOUBRUGSE KERK KRUGT NIEUW JEUGDGEBOUW Alphen krijgt nu completeleao Katwijkse buurt krijgt toch geiser in huis Mogelijk voor tijdje signaal van mast in Oegstgeest EIS VAN VIER MAANDEN TEGEN DRONKEN RIJDER DONDERDAG 1 MEI 1980 LEIDEN/REGIO PAGINA 33 WOUBRUGGE - J. de Graaf, president-kerkvoogd van de plaatselijke Nederlands Hervormde gemeente, heeft gistermorgen de eerste paal geslagen voor het nieuwe jeugdgebouw Immanuel in Woubrugge. Bejaarden werk President - kerkvoogd De Graaf slaat de eerste paal. gebouw zullen behalve het christelijk jeugdwerk en de catechesatie ook het bejaardenwerk en het zangkoor een onderkomen vinden. Daarnaast zal het gebouw worden verhuurd voor partijen en bruilóften. Het gebouw komt in de plaats van het onlangs gesloopte (uit 1922 dateren de) jeugdgebouw. Het wordt ook op dezelfde plaats gebouwd, naast de Nederlands Hervormde Kerk. Het nieuwe gebouw, dat in februari 1981 gereed moet zijn, gaat bestaan uit een grote zaal (van 100 vierkante meter), vier kleinere zalen en een hobbyzolder. Zes ton Voor dit gebouw, één van de laatste ontwerpen van de in 1978 overleden Leiderdorpse architect Piet van der Sterre, moet f600.000 op tafel ko men. Daarvan komt f350,000 van de vierhonderd gezinnen tellende Nederlands Hervormde gemeente, de resterende f 250.000 werd geleend van de christelijke nationale schoolvereniging van Woubrugge. Voor de bouw krijgt men geen gemeentesubsidie. Mochten er echter ex ploitatietekorten ontstaan, dan zal men wel bij de gemeente aan de bel gaan hangen. jeugdgebouw van de Ned.-Hervormde kerk in Woubrugge worden. De tekening toont de voorgevel. DUIN- EN BOLLENSTREEK - De kans is groot dat de Duin- en Bollenstreek gedurende een bepaalde periode zal worden aangesloten de televisiemast in Oegstgeest. De verwachting bestaat namelijk dat de voorgenomen bouw van een kabel-tv-antenne nabij de rioolzuive ringsinstallatie aan de Leidsevaart in Noordwijkerhout later gereed is dan het bijbehorende kabelnet. Om die periode te overbruggen wordt mogelijk een noodver- binding gelegd met de televisiemast in Oegstgeest. Als de "eigen" streekmast aan de Leidsevaart klaar is, dan wordt overgeschakeld op het signaal van die mast. De kabeltelevisie in de bollen streek staat thans in de startblokken. Binnen afzienbare tijd kunnen de bewoners van de Duin- en Bollenstreek kiezen uit negen programma's, afkomstig uit Nederland, Duitsland en Bel gië, die via de kabel de huiska mers binnengebracht worden. In principe is uitbreiding mogelijk tot achttien programma's. Bo vendien krijgen de abonnees keuze uit tien tot twaalf FM-ra- dioprogramma's. De programma's die men straks zal kunnen ontvangen zijn, behalve de beide Nederlandse zenders, de Duitse zenders 1. 2 en 3, en de Vlaamse en Waalse zender van België. Engeland ontbreekt nog. Als het systeem goed draait zal in een later stadium worden beke ken of op de Noor^wijkerhoutse mast ook een Engeland-antenne kan worden aangebracht. Elk programma wordt namelijk door een eigen antenne aangebracht. Voor de uitzendingen van de BBC blijkt meer belangstelling te bestaan dan over het algemeen wordt aangenomen. Er zijn heel wat particulieren, die banden met het land aan de overzijde van de Noordzee hebben. Engeland "Technisch leveren uitzendingen uit Engeland geweldige proble men op", aldus directeur De Kluiver van de Noordwijkse ge meentebedrijven. Met name be treft dit de zogenaamde "Dog- gersbank-drempel" met grote atmosferische invloeden. "Het zijn uitsluitend de kwaliteits overwegingen, die tot terughou dendheid nopen", meent De Kluiver, die geldt als een bij uit stek deskundige op het gebied van de kabeltelevisie. De proef nemingen gaan door, maar het wordt toch wel 1982 voordat er sprake kan zijn van een pro gramma-uitzending met de uit zendingen van de BBC. De aanleg van een kabel-tv-net in de streek biedt veel neven-moge lijkheden. Zo kan het systeem dienstbaar worden gemaakt voor onder meer school-tv, de bewa king van bejaarden, de kerktele foon, de SOS in het welzijnswerk, voor commerciële doeleinden, en voor vele andere zaken. Prijs Aan de kabeltelevisie in de duin- en bollenstreek doen mee de ge meenten Noordwijk, Noordwij kerhout, Voorhout, Sassenheim, Lisse en Hillegom. De exploitatie is door deze gemeenten in han den gegeven aan de NV Casema te Rijswijk. In deze onderneming participeren zowel de PTT als de omroepverenigingen. De abonnementsprijs zal 14,50 per maand bedragen. Hoe dat geïn casseerd gaat worden, staat nog niet vast. Technisch zou het goed mogelijk zijn om de abonne mentskosten gelijktijdig te innen als de rekening voor gas, water en elektriciteit, maar dat hangt van de computer af. Gerekend wordt dat 85 tot 90 procent van de kij kers de tv-kabel in huis zal halen. De abonnees krijgen te zijner tijd van de NV, Casema een voorlich tingsfolder thuis bezorgd, waarin alles staat over de kabeltelevisie. Zo ligt het in de bedoeling om voor het geval van calamiteiten als het uitvallen van de zendmast, een reservemast te bouwen, vol doende voor de beide Nederland se zenders. Buitengebieden Een nog niet opgelost probleem, niet alleen voor Noordwijk, maar ook voor de andere bollenstreek gemeenten, is dat van de onren dabele (dun bevolkte) gebieden. Kabeltelevisie komt er in princi pe in alle bebouwde centra, maar voorlopig niet in de landelgke buitengebieden. Om de aanleg van kabel daar te betalen moeten de deelnemende gemeenten geld sparen. De aanlegkosten zijn erg hoog. "Eerst maar eens afwachten hoe het allemaal financieel loopt", zei de Noordwijkse wethouder Jan sen daarover. "We hebben in de meerjarenbegroting echter wel een bedrag voor aansluiting in ook de buitengebieden gereser veerd". Het gemeentebestuur van Noord wijk is niet van plan te komen met een antenne-verbod op hui zen en andere panden. "Iedereen blijft gerechtigd een eigen FM- antenne op dak te houden aldus wethouder Jansen. Piraten Haarlem en Leiden verschenen bijvoorbeeld pornofilms op het beeldscherm. "Op elk toestel zit een knop en die kan je indrukken", aldus Jansen, tijdens een persconferentie over de kabel-tv. "Technisch bestaan er tot nog toe geen middelen om dergelijke excessen te voorko men", zegt directeur De Kluiver. "De zender moet open staan en daar kan men misbruik van ma ken. Eigenlijk zou de versterker moeten dicht klappen als er niet uigezonden wordt". De kwestie is in elk geval belangrijk genoeg, technici peinzen over een sys teem om onbevoegd gebruik te gen te gaan. In het opvangen van de signalen van een tv-satelliet via een cen trale telescoop zien de Noord wijkse deskundigen niet veel. Dit zou alleen effectief zijn als elk huis een telescoop op het dak zou hebben. Afgezien van de vrij ho ge kosten, zou het beeld kwalita tief veel te wensen overlaten, aangezien er bijna geen enkel pand trillingvrij is. Geschiedenis De kabeltelevisie in de bollen streek heeft een lange voorge schiedenis. Het begin dateert uit 1976. Aanvankelijk overwoog Noordwijk aansluiting op de mast te Oegstgeest, terwijl Hille gom en Lisse zich zouden richten op het systeem van Haarlem. Dan zou Noordwijkerhout echter tussen de wal en het zijn schip gevallen zijn. Na veel besprekin gen en overleg kwam een sa menwerking tot stand tussen de bollenstreekgemeenten. Voor deel hiervan is dat de gemeente meer inspraak en invloed heeft dan bij de aansluiting bij een gro ter verband. Tevens kan bij de bouw van een eigen mast gebruik worden gemaakt van de nieuwste, vindingen op het gebied van ka-' beltelevisie. KATWIJK - In 56 woningen aan Parsstraat en Boshuy- senstraat in Katwijk aan Zee komt een geiser. De woningbouwvereniging De Brittenburg heeft dit deze week op een vergadering met de bewo ners toegezegd. Daarmee lijkt een eind te komen aan een al ja ren slepend conflict tussen bouwvereniging en de betrokken huurders. Na de renovatie die in 1976 en 1977 werd uitgevoerd kregen de be woners in plaats van hun gas- en oliekachels een Franse CV-ketel. Deze ketel dient zowel voor de warmwatervoorziening als de verwarming. Door het plaatsen van een geiser wil de Brittenburg bewerkstelligen dat de ketel al leen nog maar wordt gebruikt voor de verwarming. Met deze cv-ketel werd de ellende destijds in huis gehaald. "We moeten helaas constateren dat de ketels niet aan de verwachtingen voldoen. Naast praktische be zwaren worden we geconfron teerd met slgtage wat ons hoge kosten en u veel ongerief be zorgt", aldus het bestuur in een brief aan de bewoners. Een van hen. Joh. van Roon aan de Boshuysenstraat, vertelt ons desgevraagd: „De CV is een fias co geworden. Het is een miskleun die veel geld kost. Als de mensen warm water gebruikten viel soms de verwarming uit". Verder tra den er tal van andere klachten op. Door verspilling van water en gas kregen de bewoners hoge reke ningen. De conclusie van Van Roon is dan ook: "We hebben veel narigheid gehad". Raadslid J Vink (CDA) trok zich het lot van de bewoners aan en stelde in januari van dit jaar vra- houders Daarna is de sn?inecn stroomversnelling terecht geko men. De woningbouwvereniging ging na overleg met gemeente bedrijven over tot een proef met een bad- en keukengeiser in één van de woningen. De Brittenburg heeft nu aan de be woners de keuze overgelaten. Zij kunnen zonder bijbetaling een keukengeiser laten plaatsen of een badgeiser voor 100 gulden. Van Roon noemde het een winst punt dat men zelf de plaats van de geiser kan bepalen. Sommige bewoners waren niet helemaal tevreden. Met name zgn zij ge kant tegen de bgdrage van 100 gulden omdat zij al veel extra on- kosten hebben gemaakt. De voorzitter van de Brittenburg, H. Haasnoot, liet weten dat de woningbouwvereniging en de bewoners tot elkaar zijn geko men. Hij vertelde dat er nu een formulier naar hen toegaat waar op zij kunnen aangeven wat zij willen (een bad-of keukengeiser) en waar zij het apparaat in de wo ning willen hebben. TOER1STE AANGEREDEN NOORDWIJK - Een bejaarde Dujt- se toeriste is gisteravond op de Koningin Wilhelmina Boulevard (bij het Palace Hotel) aangereden door een bromfietser en gewond gerakt. De vrouw moest zich on der doktersbehandeling stellen. De bromfietser passeerde een rij auto's die voor de zebra stond te wachten tot de vrouw zou zgn overgestoken. De bromfietser (F. van der W. uit Noordwijkerhout) merkte de overstekende toeriste te laat op. Voorhout, Sassenheim, Lisse en Hillegom. AMSTERDAM/LISSERBROEK - De officier van justitie bij de Am sterdamse rechtbank mr. A.F.J.C. Habermehl heeft tegen de 32-jarige W.v.E. uit Lisser- broek vier maanden gevangenis straf en twee jaar ontzegging van de rijbevoegdheid geëist. De offi cier had v. E. tenlaste gelegd dat hg onder invloed van alcohol een aanrijding had veroorzaakt. De aanrijding vond plaats op 14 september vorig jaar in Amster dam. Van E. reed van de verkeer de kant een eenrichtingsstraat in en verleende een van rechts ko mende taxi geen voorrang. Daar bij botsten de twee auto's op el kaar. Er ontstond grote blikscha de, omdat de auto van de ver dachte bovendien tegen een ge parkeerde auto aanschoot, die op zijn beurt weer tegen een andere auto botste. De verdachte zelf bleef ongedeerd, maar de taxi chauffeur moest met enkele ge- broken ribben en een gebroken sleutelbeen in het ziekenhuis worden opgenomen, terwijl één van zijn passagiers een hersen schudding aan het ongeval over hield. Omdat de politie vermoed de dat er drank in het spel was, werd de verdachte de bloedproef afgenomen. Het alcoholpromil lage bleek 1.87 te zijn. Van E. bleek al twee maal eerder veroordeeld te zijn voor het rij den onder invloed. De officier liet tijdens de zitting duidelijk weten hoe hij dacht over de verklaring van de verdachte dat het niet zgn gewoonte was om met drank op te rijden: "Dan bent u één van de grootste pechvogels aller tijden. Alle respect voor de Nederlandse politie als iemand drie keer met drank op gaat rijden en ook drie keer tegen de lamp loopt". Ook wilde de officier niet horen over verzSchtende omstandighe den in de sfeer van persoonlijke en zakelijke problemen die de verdachte zei te hebben. Hij vond dat voor iemand die in twee proeftijden loopt zelfs "verzwa rende omstandigheden". Vol gens hem wist de verdachte wat er boven zijn hoofd hing en had hij daarom zeker niet weer met drank achter het stuur moeten gaan zitten. Uitspraak over twee weken. ALPHEN AAN DEN RIJN - Alphen krijgt op 1 augustus eindelijk een complete leao. Deze school (lager economisch en administratief on derwijs) wordt onderdeel van een nieuwe prot.-christelijke scholengemeenschap. Daar van zal verder deel uitmaken de school voor huishoud- en nijverheidsonderwijs aan de Wil lemstraat. Al in oktober vorig jaar kreeg deze christelijk Nijverheidsschool van het ministerie van onderwijs en wetenschappen te horen dat wanneer de school zelf voor on derdak kon zorgen, er van rijks wege geen bezwaren waren tegen het opzetten van een leao. Die huisvesting werd in eerste in stantie gevonden door het huren van vier lokalen van de nabij ge legen Hoornenborgschool. Inmiddels is er echter een andere oplossing gevonden: het minis terie heeft hef oude gebouw van de Ichtus-mavo aan de Nijver heidsschool toegewezen. (De Ichtus-mavo verhuist het ko mende schooljaar naar een nieuw gebouw aan de Planeten- singel). Die toewijzing door het rijk betekent wèl een streep door de plannen van de gemeen te, die hoopt(e) de grond van de ze mavo te kunnen gebruiken voor de bouw van een nieuw stadskantoor. In de Ichtus-mavo zullen per 1 au gustus de middelbare beroeps opleidingen (schakelopleiding, kinder- en jeugdverzorging en kostuumnaaien) worden geves tigd. Daarmee speelt de christe lijke nijverheidsschool volgens directeur P. Taselaar al in op het streven van het rijk om het lager- en middelbaai- beroeps-onder wijs van elkaar te scheiden. Door de verhuizing van deze mhno- opleiding en naar de Ichtus komt in het gebouw aan de Willem straat ruimte vrij voor de leao. Helemaal nieuw is deze leao niet, want aan de christelijke nijver heidsschool worden de eerste twee leeijaren van deze school al gegeven. Tot 1979 gebeurde dat "onofficieel" op de kantoor- en winkelafdeling van het lhno (la ger huishoudelijk- en nijver heidsonderwijs). In 1979 besloot het ministerie deze tak gezien de grote overeenkomsten met het leao ook maar officieel leao te gaan noemen. De enige echte verandering die per augustus van dit jaar, wanneer de leao officieel van start gaat, te wachten staat is de komst van een derde leeij aar van het leao. Tot nu toe werden leerlingen na het tweede leeijaar doorverwezen naar leao-scholen in Leiden en Woerden. Directeur P. Taselaar is blij met de start van de leao. "Het betekent dat Wat in het verleden is opge bouwd nu helemaal officieel door kan gaan", aldus de directeur. Hij verwacht dat de leao dit jaar kan gaan draaien met één eerste, één tweede en één derde leerjaar. In totaal betekent dat een aantal leerlingen van ongeveer 75. Daarmee zit elk leeijaar bijna aan het maximum aantal leerlingen van één klas. "Als er nog een aan tal leerlingen bijkomt, zullen we waarschijnlijk wel twee klassen voor een leeijaar moeten ma ken", aldus Taselaar. Hoe de toekomst er voor de leao op langere termijn uit gaat zien kan hij niet zeggen. "Ik ben al blij als we landelijke tendens van een sterke daling van het aantal leer lingen bij het lager beroepson derwijs tot staan kunnen bren gen", aldus Taselaar, die er overi gens wel alle vertrouwen in heeft dat dat zal lukken. Bejaarde man overlijdt na val RIJNSBURG - De 75-jarige Hen drik van der Gugten, bewoner van het bejaardenhuis "Avond zon" in Rijnsburg, is gisteren na een val van zijn fiets overleden. De man werd door een passerend echtpaar gevonden in een sloot naast de Vinkeweg in Rijnsburg. De bejaarde man werd per am bulance overgebracht naar het Academisch Ziekehuis te Lei den. Bij aankomst daar bleek hg reeds te zijn overleden. Woningen aan de Parsstraat in Katwijk aan Zee. u bewoners moet verlossen van narigheid.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 33