Albeda: „Mannen banen weg" „Gaat u rustig slapen.' „Dat kan ons niet gebeuren'is het nieuwe Boek van de Maand. Kerk werd inheemser Drama in Zeldam: man doodt broer en schoonzus LEZERS SCHRIJVEN dat kan ons niet gebeuren Toten met 31 mei f22,50. Daarna f 10,-duurder. Agent ernstig gewond bij vechtpartij met groep feestgangers Uit in de Randstad DONDERDAG 1 MEI 1980 AMBT DELDEN (ANP) - In een vlaag van verstandsverbijstering heeft gistermiddag de 56-jarige J.B.H. ter W. in de Ambt-Delden- se buurtschap Zeldam zijn 69-ja- rige broer en diens 65-jarige vrouw met zijn jachtgeweer doodgeschoten. Nadat de man de fatale schoten in het woongedeelte van de boerde rij van zijn broer, bij wie hij in woonde, had afgevuurd, be- driegde hij in de stal hun 25-jarige zoon. Tijdens een worsteling met zijn (ongehuwde) oom slaagde de zoon erin hem het vuurwapen af handig te maken. Zodra hij merk te dat zijn ouders waren doodge schoten waarschuwde hij een buurman, die op zijn beurt de po litie alarmeerde. Deze kon Ter W. zonder problemen aanhouden terwijl die verdwaasd op het erf liep. De man was onder doktersbehan deling omdat hij overspannen 'was, maar volgens de huisarts niet in die mate dat hij een gevaar voor de mensen in zijn omgeving vormde. Van spanningen tussen hem en zijn broer, schoonzus en hun zoon was geen sprake. On derzoek heeft inmiddels uitge wezen dat de man om het leven is gekomen door een schot in de borst en z'n vrouw is gedood door een schot in de rug, zo heeft de rijkspolitie gisteravond bekend gemaakt. UTRECHT (ANP) - De verdeling van beroepsar beid over mannen en vrouwen is nog te veel een weerspiegeling van het oude rollenpatroon. We moeten af van de specifieke "mannenbanen" en "vrou wenbanen" 1 Li® FLORIDA - Cubaanse commando'strekken door een veld tijdens een trai ningsoefening in de moeras sen van Florida (VS). Groepen Cubaanse vluchte lingen hebben hun eigen wapens en uniformen aan geschaft en trainen al weken in de hoop ojp een goede dag in Cuba voor de bevrij dingte kunnen vechten. Aantjes Met grote verbazing en veront waardiging heb ik uw blad gele zen dat minister Beelaerts van Blokland aan de oud-Germaanse SS'er Aantjes een functie heeft aangeboden. En wel als raadsad viseur voor de politieke, leiding van het departement van volks huisvesting. ADVERTENTIE 't Leek allemaal zo ver van ons bed. Maar voor we goed en wel wakker waren, rolden de tanks al door de straat. Vielen de Duitsers letterlijk uit de lucht. En hoorden we voor 't eerst het angstaan jagende geluid van marcherende laarzen. De oorlog was ons leven binnengetrokken. Het lijkt 40 jaar later misschien onvoorstelbaar; maar, ondanks alle gruwelen, ondanks alle terreur, probeerden we er toch het beste van te maken. Leerden we ermee leven. Met de vleesch- bonnen, de eigen teelt, de houten fietsbanden, de strooptochten op het platteland. We pasten ons wonderwel aan. En we bleken inventiever dan we dachten. Over de geschiedenis van het dagelijks leven in de Tweede Wereldoorlog gaat het nieuwe Boek van de Maand. Verteld aan de hand van anecdotes, persoonlijke verslagen en dagboekfragmenten. Zichtbaar gemaakt door talloze foto's en afbeeldingen, waarbij heel wat uniek, nooit eerder gepubliceerd materiaal uit privébezit Het boek werd samengesteld door de bekende journalist Evert Werkman en de geschiedkundigen Madeion de Keizer en Gert Jan van Setten. Het is een bijzonder boek geworden, waarin de wonderlijke sfeer van die dagen tot leven komt Ook al hebt u die niet zelf mee gemaakt. Het u.tgdijitt leven in <k- Tv*%'<Jc\Xhtkfc**lng beschreven éxr Lvöl Vft rktran. De aanbieding is geldig van 1 Zm31 mei. Echter zolang de voorraad strekt. Aantjes aarzelt de aangeboden baan aan te nemen en wel om de ze reden: hij zou dan een gewone, zij het weliswaar zeer hoge, amb tenaar onder de ambtenaren zijn. Verder zou Aantjes, hoe is het mo gelijk, als ambtenaar afstand moeten doen als voorzitter van de PTT-raad. De leden van deze raad drongen na de onthullingen over zijn oorlogsverleden aan op zijn aanblijven als voorzitter. Nu weet men ook wat de kleur van deze lieden is. Ik meen dat er in '45 een wet was dat mensen die verbonden zijn geweest aan de NSDAP nooit meer in rijks- of gemeentedienst konden komen. Of is dit ook al niet meer van kracht? En is dan alles maar vergeten wat dergelij ke individuën ons hebben aan gedaan? W. Frank Driftstraat 138 Leiden Met name het groeiend arbeids aanbod van vrouwen maakt het noodzakelijk meer "mannenbe roepen"' voor vrouwen op te stel len. (Beroeps-)onderwijs, werk gevers en arbeidsbemiddelaars zullen zich op doorbreking van de geijkte "rolverdeling" moeten instellen. Giftig afval gevonden op stortplaats Amsterdam AMSTERDAM (ANP) - Tijdens baggerwerkzaamheden bij de vuilstortplaats in de Volger meerpolder heeft de stadsreini ging van Amsterdam enkele va ten met giftig chemisch afval ge vonden. Uit een onderzoek van het centraal milieulaboratorium bleek dat de vaten polychloor- benzeen bevatten. Dit is een gif tige stof die vrijwel niet in water oplosbaar is. De vaten zijn in de jaren 1963,1964 en 1965 aangevoerd door de firma IPhilips Duphar en na transport aoor de stadsreiniging op de stortplaats in de Vogelmeerpol der gedeponeerd. Naar schatting moeten er op de stortplaats onge veer honderd vaten liggen. De gemeente acht het echter niet uitgesloten dat het er meer zullen zijn. Er is in de genoemde jaren ook door particuliere onderne mingen vuil aangevoerd. Dat pleidooi hield minister Albeda van sociale zaken vanochtend in Utrecht bij de start van de eerste beroepenverkenningsdag voor vrouwen. De beroepenverken ningsdag - een soort banenmarkt maar dan speciaal voor vrouwen - werd in het Utrechtse Geweste lijk Arbeidsbureau officieel ge opend door Albeda's vrouw. In het G AB-gebouw zitten ongeveer veertig werkgevers met vacatu res in typische mannenberoepen als bankwerker, automonteur, heftruckchauffeur, schilder en programmeur. Voorts krijgen de vrouwen er voorlichting over scholingsmogelijkheden en der gelijke. Het Utrechtse GAB had destijds ook met de inmiddels landelijk ingevoerde "gewone" banen markt de primeur. Die gewone banenmarkten boden de vrou wen in het algemeen echter on voldoende perspectief, aldus Al beda. Jongeren in Reeuwijk slaags na disco-avond REEUWIJK (ANP) - De poli tiekorpsen in Reeuwijk en Gouda hebben gisteravond 45 jongelui uit voornamelijk Gouda aangehouden na mas sale vechtpartijen tussen jon geren uit beide plaatsen in Reeuwijk. De jongeren raak ten slaags bij een disco-avond die ter afsluiting van konin ginnedag bij een winkelcen trum in Reeuwijk werd ge houden, aldus een woord voerder van de politie. De jongelui uit Gouda richtten vernielingen aan auto's en ruiten aan - nadat hen gewei gerd werd zonder te betalen aan de disco-avond deel te nemen. Ook raakten zij, ge wapend met fietskettingen en messen, slaags met jongeren uit Reeuwijk. De politie maakte met de nodige moeite een eind .aan de vechtpa- ritjen door een groot aantal aanhoudingen te verrichten. Na verhoor werden de jon gelui weer op vrije voeten ge steld. Hen zal hoofdzakelijk openbare geweldpleging ten laste worden gelegd. In Reeuwijk worden momenteel 35 jongeren vastgehouden, in Gouda ongeveer tien. HELMOND (ANP) - De Helmond- se politie-agent A. Moedt (23) is in de nacht van dinsdag op woens dag ernstig gewond geraakt bij een vechtpartij met feestgangers. De man is met ondermeer een doorgesneden halsader en een dichtgeklapte long opgenomen op de intensive care afdeling van het Helmondse ziekenhuis. Hij verkeert niet meer in direct le vensgevaar, aldus maakte de Helmondse commissaris L. Ver hagen gistermiddag op een pers conferentie bekend. De familie G., afkomstig uit Hel mond, vierde in een horecabe drijf op de markt in die plaats een gouden bruiloftsfeest waarbij naar schatting driehonderd men sen aanwezig waren. Omstreeks half twee ontstond op straat al onenigheid tussen een politiepa trouille en vier feestgangers. Dat escaleerde binnen enkele ogenblikken tot een massale vechtpartij waarbij uiteindelijk twaalf agenten en zeventig leden van de familie G. betrokken wa- Omdat de overmacht voor de poli tie te groot bleek, besloot men te rug te trekken. Op dat moment probeerde agent Moedt te ver hinderen dat drie eerder tijdens de vechtpartij wa ren aangehouden werden bevrijd uit een politiebusje. Daarbij werd hij door een nog onbekende in de rug gestoken, vermoedelijk met een mes. Het wapen is niet terug gevonden. Later is gebleken dat de agent op nog drie andere plaatsen steekwonden had. Ook is nog naar hem geschopt terwijl hij bewusteloos op de grond lag. De drie aangehouden mannen. W.V. (59) en W.G. (26). beiden uit Helmond en J.G. (24) uit Deurne hebben volgens commissaris Verhagen niets te maken met de steekpartij. Dit drietal is aange houden wegens openlijke ge weldpleging. Het onderzoek naar de verdachte van de steekpartij is nog in volle gang. BEROVING-Drie v man hebben gistermiddag een alleenwonende 78-jarige vrouw in haar woning in het Limburgse Oostrum (gem. Venray) overval len en beroofd van zesduizend gulden. Het geld had de vrouw verstopt in een sok, die zij onder haar jurk droeg. De vier overval lers verdwenen in een gereed staande auto. ROTTERDAM De Doelen - do 1. 20.15 uur. Rotterdams Philharmonisch orkest. Vrij 2,20.15 uun Prb Arte serie, m.m.v. o.a. Heinz Hollinger. Ma 5, 20.15 uur 5 mei-viering; Willem Ruisshow. Kleine zaal, 20.15uur 5 mei-viering; Flairck. AMSTERDAM Concertgebouw - vrij 1, grote zaal, 20.15 uur: Rotterdams Philhar monisch orkest, olv David Zinman. Zo 4, spiegelzaal. 11 uur: "Für Elise rechtstreekse radio uitzending van de NOS. Grote zaal, 19.30 uur: herdenkingsconcert van het Amsterdams Philharmo nisch orkest. Ma 5. grote zaal: Don Mac Lean. Di 6, grote zaal,: 20.15 uur. Elisha Gilgore. Stadsschouwburg - vrij 2 try-out, za 3 première, 20.15 uur Pu- bliekstheater met "Rotter van Thomas Brasch. Zo 4,19.30 uur Pu bliekstheater. Dodenherdenking. Di 6, 20 uur: De Nederland se Operastichting met "Elektra". Woe 7,20 uur: De Nederlandse Operastichting met "Die Fledermaus". Carre - do 1. 20.15 uur Jams Ian. Vrij 2 en za 3. 20.15 uur. Louis Falco Dance Company. Ma 5, 20.15 ur Dr. Hook. Di 6 en woe 7, 20.15 uur Jan Decleir met "Jan zonder vrees", van Hugo Claus. Centrum Bellevue - dolt m za 10 (beh zo en ma), grote zaal, 20.30 uur: Fact met "Rouwspel". Do 1 t/m za 3, Pro Theater met "Hip- polytusvan Euripides. Edenhal - za 3, 20 uur 10 CC. DEN HAAG Koninklijke Schouwburg - do 1, 20.15 uur "VolponeHaagse Komedie. Vrij 2,20.15 uur Zonder gekheid". Haagse Komedie. Za 3. 20.15 uur: "Bedrog", van Pinter. Ma 5. 20.15 uur: "Een appeltje voor de dorst". Algemeen Haags Comité. Congresgebouw - za 3. 20.15 uur Residentie-orkest. Circustheater-vrij 2.20 uur De Nederlandse Operastichting: "Die Fledermaus". Di 6, 20.15 uur Het Nationale Ballet. HOT-theater - vrij 2,20.30 uur "Colas Breugnon, of God in Frank rijk". Haagse Komedie. Zo 4, 14 uur kindertheater Pssstt: "Co- media del smarte". Ma 5. 20.30 uur "Comedie", van het Projekt- theater. Woe 7, 20.30 uur "Rode Zondag", toneelgroep Sater. Appeltheater - Do 1 t/m za 3. 20.15 uur "Eenoog", van Eduardo Manet. LEIDEN Schouwburg - vrij 2, 20.15 uur: "Viva Europa", Marijke en Sieto Hoving. Za 3. "Tramlijn: Begeerte", door het Zuidelijk Toneel Globe. Woe 7. 11 uur en do 8. 13.30 uur Seapinoballet. LA K-theater- vrij 2 en za3.20.30 uur produktie Politiek Toneel in samenwerking met Amnesty International over het thema on derdrukking: "D rop of d'ronder show". Zo 4, 15 uur. premiere van Kween ie met de kindermusical "De taaipop' Zuiderkerk - Lammenschansweg, 20.15 uur concert Collegium Musicum. Paus morgen naar Afrika Morgen gaat paus Johannes Pau- lus de Tweede voor tien dagen naar Afrika, elf jaar nadat paus Paulus de Zesde dit continent bezocht. Hij wil daar, naar zijn eigen woorden, hulde brengen aan een continent waar het rooms-katholicisme snel groeit. Van de Afrikaanse bevolking, die. naar wordt verwacht, in het jaar 2000 ongeveer 850 miljoen zielen zal tellen, is 41 procent islamiet en 50 procent christen. Het Cen trum voorWereldevangelisatie in Nairobi heeft becijferd dat het aantal christenen in Afrika de af gelopen tien jaar met 42 procent is gestegen, van 143 tot 203 mil joen. Jaarlijks zou dit aantal met ruim 6 miljoen toenemen. Ie mand van de Verenigde Episco paalse Conferenties in Oost-Afri- ka deelde mee. dat Afrika nu 52 miljoen rooms-katholieken telt. De paus zal Zaire. Kongo, Kenia, Ghana, Opper-Volta en Ivoorkust bezoeken. Hij zal zeker tien mis sen in de openlucht opdragen, de staatshoofden van deze landen ontmoeten en gesprekken heb ben met leiders van andere christelijke kerken en van de is lam. In de jaren vijftig tot zeventig - de jaren van de Afrikaanse onaf hankelijkheidsbewegingen reageerde men in Afrika nogal heftig op het "christendom met het kolonialistische en imperia listische gezicht", dat in het kiel zog van het westerse kolonialis me de Afrikaanse culturele waarden had bedreigd. De ker ken hebben hkmuten echter in gezien en brengen nu meer een christendom dat groeit uit de ei genlijke levensvormen van de Afrikaan. De omvorming van een "kolonia listische" naar een eigen Afri kaanse kerk geschiedde in een wedloop met de islam en ging ten koste van de Afrikaanse na- tuurreligie, die steeds meer ter rein verliest, althans openlijk. Het Afrikaanse episcopaat is nu voor zeventig procent inheems. Toch menen ingewijden dat de groei van de inheemse geeste lijkheid te traag gaat. Mogelijk houdt dit verband met het ver plichte celibaat. Onkosten Het Vaticaan heeft geweigerd, in te gaan op het verzoek van de Bra ziliaanse bisschoppen om vrij stelling te krijgen van hun ver plichte vijfjaarlijkse bezoek aan Rome. De Braziliaanse bis schoppenconferentie had om ontheffing gevraagd omdat de bisschoppen de paus toch ont moeten tijdens diens voorgeno men bezoek aan Brazilië deze Zij zijn teleurgesteld over deze af wijzing, omdat deze hen tot grote uitgaven dwingt. Het verplichte bezoek van de byna 300 bis schoppen kost ongeveer twee miljoen gulden. Daarbij komen later dan nog eens de aanzienlijke kosten verbonden aan het pause lijke bezoek. Die moeten de Bra ziliaanse rooms-katholieken ook zelf dragen. De bisschoppen zijn overigens niet erg gelukkig met de organisatie van het pauselijke bezoek aan Brazilië. Het Vaticaanse pro gramma stuurt namelijk de voor bereidingen van de bisschoppen voor een nationaal eucharistisch congres in de war omdat de paus niet alleen dit congres maar tij dens het congres verschillende plaatsen in Brazilië zal bezoeken. Hierdoor zijn de bisschoppen verhinderd, van het congres een nationaal godsdienstig gebeuren te maken.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 29