Door Fred Sanders DEN HAAG - „Meer dan ooit is het nu de taak van Europa de Amerikanen duidelijk te maken: wij zullen jullie blijven steunen; wij zullen helpen eco nomische druk uit te oefenen op Iran, maar wij kunnen jullie niet volgen in enig militair optreden tegen Iran, ook als het gaat om een blokkade of om het afsluiten van de havens. Want een dergelijk op treden zou opnieuw de extremisten in Iran in de kaart spelen; het zou slecht vallen in de islamitische wereld - het zou de Sowjet-Unie de kans geven nog meer invloed te krijgen in Iran". Dat is het oordeel van oud-minister van buitenlandse zaken Max van der Stoel over de houding die Europa moet aannemen, nu na de mislukte bevrijdingspoging van de Amerikaanse gegijzelden in Iran en het aftreden van minister Cyrus Vance de behoefte van de Amerikanen aan politieke steun en de internationale vrees voor ondoordacht Amerikaans optreden groot is geworden. VIER CRISES Van der Stoel, die overigens de schuld voor de verslechterde inter nationale situatie bepaald niet bij de Amerikanen wil leggen („de Russen hebben de ontspanning zelf heel ernstige schade toege bracht. door hun inval in Afghanistan") is vrij somber over de huidige toestand. Vooral het feit dat er op het ogenblik op het wereldpolitieke toneel vier crises zijn. die elkaar onderling in ongunstige zin beïnvloeden, vindt Van der Stoel „benau wend". De vier crises die Van der Stoel onderscheidt zijn: het Palestijnse vraagstuk, voortgaande oncontroleerbare revolutie in Iran, de kwestie-Afghanistan, de verslechterde Öost-Westverhoudingen. „Als in de ene crisis de problemen niet tot een oplossing worden gebracht, dreigen er reacties die de andere crises weer verhevi gen. Vooral het Palestijnse vraagstuk moeten we niet vergeten. Dat kan alleen worden opgelost door middel van zware Ameri kaanse politieke druk, die in dit verkiezingsjaar helaas niet te verwachten is." r Maa- van der Stoel: .jWilitair optreden geeft Russen kans om hun invloed in Iran te vergroten. Het aftreden van Cyrus Vance, die daarmee zijn nederlaag toegeeft als voorvechter van de gematigdheid, van de dia loog, tegenover de man van de confrontatie. Zbigniev Brzezinski, betekent dat de Amerikaanse buitenlandse politiek de grenzen heeft overschreden van wat de loyale diplomaat Vance nog voor zijn verantwoording meent te kunnen nemen. Dat wil zeggen: ook als de actie in Iran zou zijn geslaagd, zou Vance zijn afgetreden. Hij vond de ingreep niet zozeer technisch-militair, als wel politiek te gevaarlijk. Van der Stoel: „Je ziet uan ook de uitwerking. In Iran zelf staan plotseling de „studen ten" (ik zou liever spreken van terroristen) weer in de voorhoede van de revolutie, zij hebben hun centrale plaats in het binnenlandse gebeuren weer ingenomen, de extre mistische krachten in Iran zijn door het hele gebeuren versterkt". Negatief „In de hele islamitische wereld zijn de reacties op de Ameri kaanse actie sterk negatief. De Amerikaanse positie is verzwakt. Dat maakt overi gens duidelijk hoe anti-Ame rikaans de reacties zouden zijn wanneer de Amerikanen werkelijk militair zouden in grijpen, door een blokkade of door mijnen te leggen in de Iraanse havens". „Europa moet Carter blijven steunen in zijn pogingen de gegijzelden vrij te krijgen, en daarbij kan men zich tegelijk zorgen maken over de vraag of de koele hoofden het in Washington nog wel voor het w*-,- zeggen hebben". Waarbij Van der Stoel overigens wel wil aantekenen dat de Amerika nen wel degelijk het „morele recht" aan hun kant hadden, na vijf maanden gijzeling, en dat hij begrip kan opbrengen voor hun „woede en frustra tie". Het aftreden van Vance duidt er niet alleen op dat de invloed van Brzezinski (die slechts aan de president verantwoor ding schuldig is) te groot is geworden, naar de zin van Vance, maar kan ook een ver dere versterking van die in vloed inhouden, dus van het „confrontatie-denken"' in de Amerikaanse buitenlandse politiek. Dat is. zo meent Van der Stoel, juist in dit Amerikaanse ver kiezingsjaar een onheilspel lende ontwikkeling. Net als het feit dat de Amerikaanse militairen na hun „afgang" van de vorige week in Iran de neiging zullen hebben zich te revancheren. En de moge lijkheid dat Carter zijn waar schijnlijke tegenkandidaat, de ex-filmster Ronald Rea gan, voor zal willen zijn door stoer en daadkrachtig optre den. Om nog maar te zwijgen van de mogelijkheid dat Rea gan zelf president zou wor den, volgend jaar, hoewel in dat geval natuurlijk veel zal afhangen van de adviseurs met wie de Republikein zich omringt. „Vance was overigens bepaald niet de man van de slappe aanpak", meent Van dei- Stoel. „Ik herinner me bij voorbeeld zijn harde speech tegenover het Amerikaans Olympisch Comité. Maar hij was wel een man die het be lang beseft van openhartige gesprekken met de Sowjet- Unie. Bovendien had hij ge voel voor wat de Europeanen bezig houdt, voor de Europe se problemen". Extra zorgelijk vindt Van dei- Stoel het feit dat vanuit Was hington is gesuggereerd dat naast de aanpak van de kwes- tie-Iran ook onenigheid tus sen Brzezinski en Vance over de dialoog met de Sowjet- Unie een breekpunt is ge weest bij Vance's aftreden. „Terecht hebben de Ameri kanen laten weten dat het Russische ingrijpen in Af ghanistan onaanvaardbaar is. Maar wat ik niet begrijp, is dat dat ook zou moeten inhouden dat Amerika en de Sowjet- Unie niet meer met elkaar zouden moeten praten." Kissinger „Juist als je problemen met el kaar hebt moet je praten. In de huidige wereldsituatie is het van het grootste belang dat men weet wat men aan el kaar heeft. Grote conflicten breken vaak uit doordat men eikaars bedoelingen verkeerd berekent. Wat dat betreft: je kunt veel kritiek hebben op Kissinger, maar zijn lijn was altijd voorspelbaar, voor de bondgenoten maar ook voor de Sowjet-Unie. Men wist wat men aan hem had." Het gesprek tussen Vance en de Russische minister Andrei Gromiko zou plaats vinden op 15 mei in Wenen. Daar wordt op die dag het feit her dacht dat 25 jaar geleden het Staatsverdrag werd onderte kend, waarbij de Grote Vier de Status van Oostenrijk als neutraal land bepaalden. Het gesprek tussen Vance en Gromiko zou de eerste gele genheid zijn geweest om te pogen een begin te maken met de normalisatie van de relaties tussen de beide su permachten, na de crisis over Afghanistan. Maar de overwinning van Brze zinski in de richtingenstrijd binnen de Nationale Veilig heidsraad van president Car- DONDERDAG 1 MEI 1980 PAGINA 19 ter duidt erop dat de Ameri kaanse buitenlandse politiek in de nabije toekomst nog meer gericht zal zijn op het handhaven van Amerika's prestige, op machtsvertoon en minder op voorzichtige di plomatie. Waarbij ook Van der Stoel er kent dat in bepaalde omstan digheden diplomatiek optre den ophoudt effectief te zijn. „In Iran heb je te maken met een ajatollah die aan de macht is en die bij wijze van spreken op een andere planeet leeft. Het is natuurlijk niet moge lijk volledig passief te blijven toezien hoe terroristen, ge dekt door het hoogste gezag in het land, door kunnen gaan de regels te overtreden die worden geschraagd door eeuwen van interstatelijk verkeer". Geen hand De Nederlandse oud-minister heeft overigens geen goed woord over voor de houding van de Russen in de kwestie- Iran. „Ze hebben geen hand uitgestoken om te helpen bij het oplossen van de Iraanse kwestie. Als het Russische diplomaten zouden zijn, dan zouden wij ook hebben mee gewerkt aan hun bevrijding. Ze hadden op die manier bo vendien de effecten van hun optreden in Afghanistan kunnen verminderen". De rol van Europa is, zoals steeds in het wereldpolitieke gebeuren, slechts gering. In de ogen van Van der Stoel dient het Europese buiten lands beleid, dat zo goed mo gelijk wordt gecoördineerd tussen de negen EG-lidstaten in de zgn. EPS (Europese Po litieke Samenwerking), ge richt te zijn op een intensieve dialoog met de Amerikaanse bondgenoten. Ook een mo gelijk bezoek van de Duitse bondskanselier Helmut Schmidt aan Moskou, zou volgens hem uitdrukkelijk geen solo-actie moeten wor den. „Hij zal rugdekking moeten hebben van de bond genoten, ook van de VS." In een wereld waarin de super machten voldoende wapen tuig in huis hebben om elkaar en de rest van de mensheid vele malen te vernietigen, zou de keuze tussen dialoog en confrontatie duidelijk moe ten zijn. Ook daarom vindt Van der Stoel, dat de ge sprekken tussen Oost en West in het kader van de Europese Conferentie over Veiligheid en Samenwerking moeten doorgaan. De conferentie in dat kader in Madrid, gepland voor november dit jaar, moet doorgaan en, zo mogelijk, re gelingen treffen voor een Eu ropese Ontwapeningsconfe rentie. Want dat is de voornaamste om standigheid waaruit hoop kan worden geput, het feit dat niemand het zich kan ver oorloven een Derde Wereld oorlog te beginnen. Van der Stoel: „Washington en Mos kou beseffen beide dat zij bij een wereldoorlog alleen maar te verliezen hebben." De vraag, eerder al opgeworpen door Helmut Schmidt, is ech ter of de staatslieden van de tachtiger jaren wel de be kwaamheid bezitten die zij nodig hebben om de gevaren van de huidige wereldsituatie te bezweren. De voorplaat van de HP bevat een nogal bittere tekening: de ko ninklijke familie tevreden zittend op paleizen en geriefelijke hui zen. daaromheen krotten en dichtgetimmerde woningen. Een agent die voor de paleizen staat, zegt tegen twee passanten: "U kunt op zijn minst hulde betui gen". Een boeiende reportage over het zo onstuimig groeiende D'66, door de Noordwijker Piet van der - Hoeven gekenmerkt als "een par- tij zonder strebers". Conclusie van HP: "Een engagement als verbondenheid met een bepaald groepsbelang is D'66 vreemd. Dat e. wil zeggen, het belang waarmee V zij zich verbonden voelen, is niet geïnstitutionaliseerd, zoals bij de PvdA (vakbeweging), CDA (ker- j ken) en WD (ondernemers). De bindende factor in D'66 is dan ook niet van structurele, maar I van culturele aard. Het is een ma- nier van werken die moeilijk valt te definiëren, maar waarvan niet temin valt te zeggen dat het een rationele, ordenende, praktische manier van denken is. Het brengt j iets de-politiserends met zich mee en het meest neutrale dat daarvan gezegd kan worden is dat het kennelijk grote groepen begint aan te spreken". IJ n fjHB IW, rppsfi jTiTii 51 ny. f»T HP bezocht Spakenburg om er ach ter te komen waarom daar op zo n grote schaal de leerplichtwet wordt ontdoken. "Je krijgt ze niet tot leren. Die vis is veel te aanlokkelijk. Juist omdat er zo verschrikkelijk veel zwart wordt betaald. Hier in Spaken burg gaat het niet om de diplo ma's maar om je spaarbank boekje". De vormingsscholen in Amersfoort staan in Spakenburg wel in zeer laag c 'Daar zitten alleen maa r rooienEn wat moeten die gasten met de jonge mokkels uit ons dorpDie gaan toch rare dingen doen-met van die jonge meiden voor de De vraag is natuurlijk wat ze in Spakenburg doen met die jonge meiden voor de neus. HP interviewde een ex-topman van de CIA, Miles Copeland, over "Operatie Fiasco", Carters in een lege woestijn gesneuvelde po ging om de gegijzelden uit Tehe ran te halen. Copeland zegt: "Het militaire plan zoals we dat nu kennen is maar een bijkomstig heid, denk ik. Er moet veel meer aan de gang zijn geweest. Wat wij nu weten is iets over de onder steuningsoperatie. Voor de echte operatie moeten er Iraniërs heb ben klaargestaan. Als het ten minste om een serieuze operatie ging. Want als je denkt datje met 90 man in Amerikaanse gevecht- spakken Teheran kan binnen trekken om in het hartje van de stad een schietpartij aan te gaan met 120 tegenstanders dan ben je totaal krankzinnig". Evenals HP vraagt De Tijd zich af hoe het in hemelsnaam mogelijk is dat een land "waar men in technisch opzicht zo'n beetje al les kan wat men wil, met een handjevol vliegtuigen helikop ters vastloopt in de Iraanse woes- sale nieuwbouw en renovatie van tijn omdat er zo ongeveer niets de Haagse Schilderswijk (16.000 functioneert "Het fiasco van woningen en ruim 37.000 bewo- 1980ners). Hoofdredacteur Kuiper ziet het somber in: "De Sowjet-Unie zal proberen de Amerikaanse zwak te en vernedering volledig uit te buiten. De V.S. zijn verplicht te bewijzen dat zij, ondanks alles, geen reus op lemen voeten zijn. En dat alles ook nog in een Ame rikaans verkiezingsjaar". De coördinatie bij De Tijd heeft kennelijk niet helemaal gedeugd, want een bladzijde verder wordt in het artikel "Rusland probeert innerlijke zwakte te over schreeuwen" ook de Sowjet- Unie een "militaire reus op lemen voeten" genoemd. Rob Vermaas volgde een week lang de politieke rommelmarkt die Europees parlement heet. Geen opwekkend stuk. In "De pijnlijke verjongingskuur "De Amerikaanse boycot van Iran van een beruchte krottenbuurt" za| door de bondgenoten gebov- buigt De Tijd zich over de mas- cot worden", meent VN. En zelfs Verder een artikel over de Gere formeerde Synode en het Inter kerkelijk Vredesberaad ("Chris tenen hebben de taak bar intole rant te zijn"), een behandeling van de vraag die enige tijd terug in Katwijk zo pijnlijk heeft ge speeld: "Waarom zou een Chris ten ook geen communist kunnen zijn?" en een aardig stuk over het peil van de oorlogsmonumenten in ons land ("John Raedeckers naakte verzetsman moest van Waalwijk een broek aan"). al zou de boycot tot stand komen dan zal Iran er weinig last van hebben. De industrie ligt er vrij wel stil en "men kan dus gemak kelijk toe met de deviezen die de verminderde olie-opbrengst binnenbrengt". "Mensen zijn vaak een beetje bang voor blinden. Ze doen krampach tig. Durven ook nooit "tot ziens" tegen je te zeggen. Noudal zeg Me wel. Ik kan toch niet zeggen: *'Nou tot voelens Het blad heeft tot zijn eigen verba zing een interview losgekregen met de voorzitter van de CPN, Henk Hoekstra. De top van de ARP hield in Noord- wykerhout een besloten bezin ningsbijeenkomst. Met enige droefenis werd daar geconsta teerd dat men bij de komende verkiezingen niet meer om Van Agt als lijsttrekker heen kan. Hoewel..,, de linkervleugel van de mannenbroeders schijnt pein zend het oog te hebben laten val len op Job de Ruiter, die zowel bij de VVD als de PvdA goed ligt. ("Minister De Ruiter als lijsttrek ker? Dat biedt pas voordelen! De Leidse hoogleraar Mark van dr Vall pakt in een interview stevi uit tegen o.a. wetenschappelijk hoofdmedewerkers. En verdei "Kort geleden had ik twee assis tenten nodig en ik heb toen geko zen voor de twee eerstejaars met de beste cijfers. Toevallig allebe i meisjes. Dat is me niet in dank afgenomen, want dat is de presta tiemaatschappij. In onze cultuur is het competitie-clement tot op grote hoogte verdwenen en dat móet je weer in de structuur te rugbrengen". Igor Cornelissen zet zijn artikelen reeks over de familie Von Lippe voort. Dit keen "Het raadselach tige verzet van prins Bernhard tegen de benoeming van rnjyoor Sas tot minister van oorlog". (Majoor Sas was de militaire atta ché in Berlijn die in 1939-40 in Den Haag niet serieus werd ge nomen met zyn waarschuwingen dat Hitier Nederland zou binnen vallen). Sas zou te veel geweten hebben over de Abwehr-bezig- heden waarmee Bernhards stief vader zich ophield. Het kleurkatern gaat oven "Wat deed jij in de oorlog, moeder?". Hervormd Nederland en Elseviers Magazine waren gisteren nog niet venattgbaar. RUUD PAAUW

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 19