Bezetters eisen vrijlating politieke gevangenen De zorg om uw huis te verkopen kunt u met een gerust hart aanVan'tHof van't hof VS torpederen resolutie over Palestijnse staat YN-diplomaten met rode verf besmeurd NAVO-laiideii boycotten 1 mei-viering Sowjet-lnie Iraanse ambassade in Londen Nieuw verdrag tussen de beide Duitslanden DONDERDAG 1 MEI 1980 BUITENLAND PAGINA 15 (Van onze correspondent Henk Leffelaar) LONDEN - De drie gewapende mannen die sinds gister middag de Iraanse ambassade in de Britse hoofdstad be zet houden, hebben de vrijlating geëist van 91 politieke gevangenen in Iran. Ze eisen dat ze met een vliegtuig naar Londen moeten worden gevlogen, waarna het toestel ge reed dient te staan om opnieuw te vertrekken na vermoe delijk ook de gegijzelden aan boord te hebben genomen. Wanneer de eisen niet voor het middaguur vandaag zou den zijn ingewilligd, hebben de bezetters gedreigd de ambassade op te blazen en de 20 gegijzelden om het leven te brengen. r het ambassadepersoneel e NEW YORK (AP/Reuter) - De Verenigde Staten heb ben vannacht een veto uit gesproken over een Tune sische resolutie waarin de Veiligheidsraad werd op geroepen het recht van het Palestijnse volk op een ei gen staat te erkennen. De stemverhouding was tien stemmen voor, één tegen en vier onthoudingen. Groot-Brittannië, Frankrijk, Portugal en Noorwe gen onthielden zich van stem ming. Tunesië, Nigeria, Zambia, Mexico, Jamaica, Bangladesj, de Filippijnen, China, de Sowjet- Unie en Oost-Duitsland stemden alle voor. De Amerikaanse, ambassadeur Do nald McHenry verklaarde dat de resolutie de vrede niet kon be vorderen. "Bij een kwestie van dergelijk belang voor de wereld en voor de Palestijnse en Israëli sche volkeren zelf dienen wij niet te worden afgeleid met benade ringen die geen vooruitzichten bieden op praktische vorderin gen", aldus McHenry. Hij zei dat voortdurend pogingen worden gedaan om tot een omvattende regeling voor het Midden-Oosten te komen. Vertegenwoordigers van de Pale stijnse bevrijdingsorganisatie hebben verklaard dat zij nu met McHenry spreekt zijn veto uit. steun van Arabische en niet-ge- bonden landen een speciale zit ting van de algemene vergade ring van de VN zullen vragen om de Palestijnse kwestie te behan delen. Overleg nowitz, heeft nieuwe denkbeel den voorgelegd aan de Israëli sche premier, Menachem Begin, in een poging een oplossing te vinden voor de impasse in het overleg inzake Palestijnse auto nomie dat op 26 mei afgerond moet zijn. Hij zei tegen journalis ten dat hij een zeer openhartig en diepgaand onderhoud had met Begin, maar bijzonderheden over de denkbeelden of het antwoord van de Israëlische premier wer den niet gegeven. Na het onderhoud bracht premier Begin verslag uit aan het kabinet. Gezien de harde lijn die het kabi net in de zaak inneemt leek het niet erg waarschijnlijk dat er be langrijke concessies van Israëli sche zijde te verwachten zijn tij dens de nieuwe ronde van het au- tonomie-overleg in Herzlia, bij Tel Aviv, dat acht dagen zal du- SCHOLIERENPROTEST - Het protest van gemengdbloedige scholieren in Zuid-Afrika tegen het 'tweederangs' onderwijs dat de niet-blanken krijgen, duurde gisteren voort, ondanks de drei gementen van de overheid. Het enige treffen tussen politie en scholieren wordt uit Durban ge meld, waar politie met traangas betogers uiteendreef. Minister van buitenlandse zaken Lord Carrington heeft een bood schap gestuurd naar de Iraanse regering waarin zijn bezorgdheid wordt geuit over de situatie in de ambassade. Zijn telegram wordt gezien als een poging om te voor komen dat de Iraanse regering, na het fiasco van de Amerikaanse bevrijdingsactie van het in Tehe ran gegijzelde ambassadeperso neel, de Britse regering ervan verdenkt aan de gijzeling zijn medewerking te hebben ver leend. Carrington legde er in zijn boodschap de nadruk op dat de gijzeling gezien moet worden als een op zichzelf staand inci dent. Hoewel de Britse politie uit veilig heidsoverwegingen geen details bekend heeft gemaakt, kan uit boodschappen van de gijzelaars die per telefoon zijn doorgegeven aan de wereldomroep van de BBC worden opgemaakt, dat zij de belangen voorstaan van de Iraanse provincie Khoezistan, die zijzelf Arabistan noemen. Het is een gebied in het zuiden van Iran waar 95 procent van de olie van daan komt, en waarop zowel het aangrenzende Irak als kolonel Gadaffi van Libië aanspraak op maken. De provincie heeft al lange tijd gea geerd voor autonomie en vorig jaar werd er nog een opstand on derdrukt. Niettemin waren ex perts in Londen er over verbaasd dat deze betrekkelijk kleine be volkingsgroep zich dusdanig heeft kunnen organiseren om tot een vrij grote actie van de bezet ting van de Iraanse ambassade in Londen over te gaan. De gijzeling begon gistermorgen om half twaalf toen een of meer met een geweer gewapende scherpschutters die zich op straathoeken, balkons en op de daken posteerden. Het verkeer werd omgeleid en een deel van Hyde Park dat binnen het schootsveld van de ambassa de ligt, werd afgesloten. Na en kele uren werd een vrouw die vermoedelijk door angst bevan gen was door de bezetters over gedragen aan twee ongewapende Britse agenten die haar naar een ambulance droegen. Zij werd op genomen in het ziekenhuis. Een van de bezetters verklaarde latei- telefonisch tegenover de BBC- radio dat een mannelijke gegij zelde gewond was geraakt. De politie zou niet hebben toege staan dat een arts de ambassade binnenging. Onder de gegijzelden bevinden zich waarschijnlijk de Iraanse zaakgelastigde dr. Ali Afrooz en de persattaché Ezatti, ander am- bassedepersoneel, en een Liba nese journalist die toevallig een interview aan het afnemen was. Het was deze journalist die ge dwongen werd de wereldomroep van de BBC op te bellen en de eisen van de bezetters bekend te maken, en om bij een tweede tele fonische mededeling te zeggen wat de repressaillemaatregelen van de bezetters zouden zijn wanneer hun eisen niet worden ingewilligd. De Londense politie is ook in con tact met de gijzelhouders door middel van geschreeuwde me dedelingen door een van de open ramen van de ambassade en via de telefoon die onmiddellijk na de bezetting onklaar werd ge maakt, maar korte tijd later weer werd hersteld. de Britse politieagent, LliriStOpJlCr trCCflt III gedetacheerd bij de gewapende 1 afdeling die omstreden ambas- WASHINGTON (AFP) - De Ame rikaanse onderminister sades en diplomaten bewaakt, overmeesterden en hem dwon gen in het gebouw van de ambas sade te blijven tegenover Hyde Park en niet zo ver van het wel bekende warenhuis Harrod's op Knightsbridge. Alarm Vermoed wordt dat de agent kans heeft gezien om alarm te slaan door middel van een knop die een signaal doet overgaan in het hoofdkantoor van Scotland Yard, want binnen korte tijd was de ambassade omsingeld door met kogelvrije vesten uitgeruste tenlandse zaken. Warren Christopher, zal aftreden wan neer de dinsdag benoemde nieu we minister van buitenlandse za ken. Edmund Muskie, is inge werkt, zo is gisteren uit kringen van het ministerie van buiten landse zaken Christopher zou van mening zijn dat Muskie een onderminister tot zijn beschikking moet hebben met wie hij een relatie heeft die even nauw is als die welke hij zelf had met Muskie's voorganger, Cyrus Vance. NEW YORK (Reuter) - De Rus sische ambassadeur Oleg Trojanowsky en de Ameri kaanse plaatsvervangende vertegenwoordiger William vanden Heuvel (foto), zijn gis teren door twee jongelui met rode verf besmeurd. Zij zaten in de kamer van de Veilig heidsraad te wachten op het begin van het debat over de Palestijnse kwestie. De aanvallers riepen 'weg met het Amerikaanse imperialis me', 'weg met de Amerikaan- se-Russische oorlogshande lingen' en 'onze vlag is rood, niet rood, wit en blauw'. Een van hen schreeuwde 'uw zaak is immoreel, lang leve de re volutie'. Het gezicht van Vanden Heuvel was aan een kant met verf be dekt. Zijn pak, stoelen en vloerbedekking kregen er Toen hij het vertrek verliet om zich te verkleden, zei Vanden Heuvel: "Ik weet niet of ze voor of tegen ontspanning waren. Dit zijn van die dingen die je tegenwoordig in de di plomatie meemaakt". De twee verfsmijters zijn ver- De slaggevers van het blad 'Re volutionary Workers News', orgaan van de revolutionaire Communistische Partij in Amerika. Zij hadden voorlo pige toegangsbewijzen ge kregen om het debat te ver slaan. •olutionaire communisti sche partij is een kleine maoï stische beweging, die kritisch staat tegenover de Ver Staten, de Sowjet-Unie huidige bewind in Chi hangt de doelstellingen wijlen Mao Tse-toeng aan en noemt de liberalisering onder de huidige leiders van China 'rampzalig'. De twee zijn door zaalwachters gegrepen en la ter gearresteerd. ligde het Zij ADVERTENTIE BERLIJN (DPA) - Ondanks de Oost-Westcrisis op internationaal vlak zetten beide Duitse staten hun onderlinge samenwerking onverdroten voort. Regerings vertegenwoordigers van de Bondsrepubliek en van de DDR hebben gisteren in Oost-Berlijn een nieuw bilateraal verdrag ge sloten dat het personen- en goe derenvervoer tussen West- en Oost-Duitsland verder verlicht. Het is het elfde verdrag tussen Bonn en Oost-Berlijn sinds de sluiting van het zogenoemde grondverdrag, waarmee beide Duitse staten in 1972 hun onder linge verhouding regelden. Het grondverdrag bepaalt volgens Bonn dat er op Duits grondge bied weliswaar twee staten zijn, maar dat de Duitse natie als ge heel voortbestaat. Het nu ondertekende verdrag voor ziet in de bouw van kunstwerken die het kleine grensverkeer ge makkelijker zullen maken. Voor Bonn tekende de Westduitse ver tegenwoordiger in Oost-Berlijn, Giinter Gaus en voor de DDR de BESCHIETING - Een Koeweitse diplomaat is in Teheran vermoe delijk per ongeluk in zijn rug ge schoten en ernstig gewond ge raakt nadat hij na een controle door een post van revolutionaire gardisten wegreed. onderministers Michael Kohl en Heinz Schmidt. De totstandkoming van het verdrag toont aan dat de Duits-Duitse samenwerking niet onder de nieuwe spanning tussen Oost. en West als gevolg van de Russische interventie in Afghanistan gele den heeft. Dat geldt ook voor de wederzijdse ministersbezoeken. De Oostduitse top-plannenma- ker voor de economie, Günter Mittag, brengt een bezoek aan Bonn dat opzien heeft gebaard. Eind mei begeeft zich de West duitse minister van weten schapsbeleid, Volker Hauff, naai de DDR. Hoogtepunt in de interne Duitse bezoek-diplomatie wordt een ontmoeting aan de top tussen bondskanselier Helmut Schmidt en de voorzitter van de Oostduit se staatsraad, Erich Honecker. Het treffen vindt nog dit jaar in de DDR plaats. Bij dit alles komt een groeiend reis verkeer tussen beide Duitse sta ten. Tussen januari en maart van dit jaar hebben 530.000 Westduit sers de DDR bezocht, 17 procent meer dan in het eerste kwartaal van '79. In omgekeerde richting reisden 283.300 mensen. Onder hen waren 276.000 gepensioneer den. want de DDR staat het rei zen naar de Bondsrepubliek door jonge mensen slechts sporadisch toe. U bent een van de velen die AlTAt*! een huis hebben UVvIllllVlI in de kategorie van zo'n 70 tot 170 duizend U bent op zoek naar een andere woning of u hebt al een woning op het oog U bent toe aan meer ruimte, meer luxe, een andere indeling of lokatie. SNEL EN GOED U vraagt zich heel nuchter af: „hoe verkoop ik goed en snel m'n woning?" Terecht! KWESTIE VAN VRAAG EN AANBOD Van 't Hof is een vertrouwde rn bekende naam in de makelaardij Daarom kloppen daar veel mensen aan die op zoek zijn naar een "betaalbaar" koophuis. De konklusie is eenvoudig: u heeft wellicht het aanbod: Van 't Hof heeft de vraag De beste garantie om uw woning snel en goed te verkopen Geef van 't Hof de verkoop van uw woning in handen. En doe dat nu. Bel 01720-93743, (buiten normale kantooruren: 01720-30323) makelaardij bv infl! stadhoudersplein ■If 2404 BE alpnen a/d riji telefoon: 01720-93743 MOSKOU (upi) - De meeste am bassadeurs in Moskou van de landen van de NAVO zullen niet deelnemen aan de festiviteiten die vandaag ter gelegenheid van de viering van de eerste mei op tiet Rode Plein in Moskou plaats vinden. Zij willen hiermee pro testeren tegen de Sowjetrussi- sche invasie in Afghanistan. Bij deze onofficiële boycot is een tiental NAVO-landen betrokken. Alleen de ambassadeurs van Frankrijk en IJsland houden zich er afzijdig van. Veel van de betrokken ambassa deurs waren vandaag niet in Moskou, kennelijk in verband de boycot. Een aantal bassades erklaarde desi agd dat de ambassadeu plaatsv gekreg ring te Een func i Wester dat de kantoren in alphen a/d rijn, gouda. s-gravendeel. vianen en zwolle voorkeur aan geelt niet van een openlijke boycot te spreken. "Veel ambassadeurs vonden het echter zeer ongepast om te gaan", zo verklaarde hij. Volgens een andere bron is het besluit de pa rade en de recepties te boycotten afkomstig van het NAVO-hoofd- kwartier in Brussel. Sommige landen zullen een minder belang- Zo gaat er van Amerikaanse zijde iemand van de consulaire afde ling. Aangezien de parade op het Rode Plein traditioneel wordt bijge woond door de topleiders van de Sowjet-Unie. vereist het protocol dat de in Moskou vertegenwooi - digde landen zich op het hoogste niveau laten vertegenwoordigen.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 15