Feyenoord weerlegt èn voedt theorieën incompleet Ajax in bekerfinale Schoenaker loodst Gerrie Muhren gaat op Portugees avontuur Beckenbaner heeft genoeg van gedraaf op astroturf Paolo Rossi geschorst: geen deelnemer EK WOENSDAG 30 APRIL 1980 PAGINA 9 DEN HAAG (ANP) - Eddy Hart- mann, de coördinator van FC Den Haag, zal aan het einde van het voetbalseizoen zijn functie neerleggen. Hartmann houdt hetzelfde standpunt aan als trai ner Piet de Visser, die vorige week zijn vertrek aankondigde. De Visser kon zich niet verenigen met het technische beleid van het bestuur van de club. De 55-jarige Hartmann heeft vanaf 1962 (achttien jaar) een manager functie bij de Haagse club, vroe ger ADO, bekleed. De oud-eerste elftalspeler van ADO zei dat een opvolger nog niet bekend was. Het lijkt waarschijnlijk dat een groot deel van zijn werkzaamhe den terecht zal komen bij de nieuwe trainer Hans Kraay. Ge zien het feit dat Kraay al eerder ervaring heeft opgedaan in zo'n functie (bij AZ'67) zal hij een soort trainer/coach/manager worden. Met een schitterende kopstoot brengt Paul Posturna PSV c bleek niet voldoende voor een plek in de finale. i de leiding in het bekerduel met Ajax. Ue treffer ROME (ANP) - De Italiaanse voetbalster van Perugia en het Italiaanse team, Paolo Rossi, is gisteren door de straf com missie van de Italiaanse voetbalbond geschorst. Het is nog niet bekend voor hoe lang. Het betekent bijna zeker dat Rossi niet zal kunnen deelnemen aan de eindronde van het toernooi om het Europees kampioenschap van 11 tot en met 22 juni in zijn eigen land. Met Rossi zijn nog zes anderen geschorst, eveneens voor een onbekende tijd. Op 27 maart werden, in verband met het omkopingsschandaal in het Italiaanse voetbal, al dertien spelers geschorst. De enige kans op deelneming van Rossi aan het Europese kampioenschap ligt in de mogelijkheid dat het proces voor 11 juni wordt gehouden en dat hij dan zal worden vrijgesproken. ROTTERDAM - Alle breed uitgesponnen theorieën werden in korte tijd van tafel geveegd. De vóór gisteravond meermalen uitgesproken gedachten als zou Feyenoord niet geïnte resseerd zijn in de finale van de bekerstrijd en de eventuele plaats in het Europacup II toernooi, werden pijlsnel weerlegd. De motivatie en de taktiek (het spelen met vier aanvallers) waarmee aan het tweede duel tegen Sparta werd begonnen, spraken al boekdelen: de goals van de centrumspitsen Peters en Petursson verdreven de fabel definitief uit de Kuip waar met een 4-0 zege de 1-0 nederlaag van het eerste treffen royaal werd uitgepoetst. AMSTERDAM (GPD) - Ajax hield uiteindelijk toch de eer aan zichzelf. De ploeg die vooral in deze fase van het seizoen ondanks negatieve resultaten toch blijft preste ren, wikkelde met de finish in zicht alsnog af naar een gelijkspel tegen PSV (1-1), waardoor de Amsterdammers toch nog op eigen kracht de finale van de KNVB-beker binnenstapten. Vorig jaar had Ajax nog dubbel tellende doelpunten in de uit wedstrijd tegen Volendam nodig om de eindstrijd te bereiken, ditmaal leek het team op herha ling te gaan. Na de overwinning van 2-1 in Eindhoven moest Ajax bijna veertig minuten tegen een achterstand van 1-0 aankijken. Pas in de 80e minuut wist Dick Schoenaker voor evenwicht te zorgen om PSV alsnog tot verlie zer uit te roepen. In dubbel opzicht trouwens. Nadat het eerste treffen tussen PSV en Ajax maar liefst 27.000 kijkers had getrokken moesten de clubs het in de return met slechts 11.500 bezoekers stellen. Aangezien de recettes van beide ontmoetingen na aftrek van alle onkosten moe ten worden gedeeld, kon vooral PSV zich derhalve te kort gedaan voelen. Na afloop stond PSV's interim- ROTTERDAM (GPD) - Feye- noord-voorzitter Guus Cou- wenberg was gisteravond niet aanwezig bij het beker- treffen tussen Feyenoord en Sparta in de Rotterdamse Kuip. Hij was vertrokken naar Argentinië waar hij in Buenos Aires besprekingen gaat voeren met de leiding van de vereniging River Pla te. Onderwerp van gesprek is de schadeclaim die Feye noord bij de Argentijnen heeft gedeponeerd omdat River Plate in 1978 verstek liet gaan bij het eerste Kuip- toernooi. Die langlopende zaak wil de Rotterdamse praeses nu definitief afhan delen. trainer Jan Reker echter niet zo zeer bij die gederfde inkomsten stil, alswel bij het feit dat hij zich door scheidsrechter Charles Cor- ver benadeeld voelde. De Voor- burgse arbiter ging enkele malen opvallend in de fout en dan voor al in de 32e minuut toen lin kervleugelverdediger Peter Boe- ve van Ajax Adrie Koster in het strafschopgebied wel erg opzich tig onderuit haalde. Corver legde die actie evenwel uit als een normale overtreding. Wat Reker de opmerking ontlokte dat „Ajax in Krol een goede laatste man hud en in die gevallen waarin hij het liet afweten altijd nog op Corver kon rekenen„Ik vind Corver echt wel een goede scheidsrechter maar vanavond zat hij er eenvoudig naast". Voordeel Dat alles neemt echter niet weg dat PSV ook zichzelf ter verant woording kon roepen. De Bra banders waren dinsdagavond duidelijk in het voordeel. Omdat Ernie Brandts zijn straf had uit gediend was PSV weer compleet. In tegenstelling tot Ajax dat en kele jeugdige reserves moest aanspreken. Zo ontbraken maar liefst vier vaste krachten: Ling en Meutstege die beiden met knieblessures tobben. Bonsink die last heeft van zijn lies en Hen- ning Jensen. De Deense middenvelder sukkelt al bijna drie maanden met een voetblessure en ziet de naaste toekomst voor zichzelf bij Ajax somber in. „Ik ben bang dat het op een operatie zal uitdraaien", zo liet hij afgelopen zondag nog we ten. Dinsdag stelde de medische staf van Ajax echter vast dat een operatie vooralsnog niet noodza kelijk is. Jensen kreeg echter wel het advies om steunzolen te gaan dragen. Door het wegvallen van een kwar tet vaste krachten moest een be roep worden gedaan op onder anderen Johnny Holshuysen en Guido Pen en kreeg bovendien Simon Tahamata zijn plaats in de basis weer terug. Trainer Been hakker van Ajax: „Ik vind dat die jongens het goed hebben gedaan. Ze hebben Zich in ieder geval leeggespeeld; dat vind ik op zich al een prestatie na zo'n zwaar sei zoen. Anders dan normaal voor een thuiswedstrijd zijn we van morgen al naar Wassenaar ge gaan om ons in alle rust voor te bereiden. Daar heb ik de spelers duidelijk voorgehouden dat ze met veel inzet moesten spe- Aanvankelijk gebeurde dat tegen de principes van Beenhakker in met een speelwijze, waarbij het accent op de verdediging lag. Ajax hoefde na het succes in het eerste bekerduel tegen PSV im mers zelf geen doelpunt te ma ken. Eens te meer bleek echter dat dit Ajax niet op het voorko men van doelpunten is ingesteld. Zo zag rechtsachter Wijnberg eenmaal een avontuurlijke actie eindigen voor de voeten van Re- né van de Kerkhof, waardoor middenvelder Lerby met een lange sprint moest terugsnellen naar zijn achterhoede om corri gerend op te treden. Doelpunt Aangezien zich ook daarvoor en daarna nogal wat communica tiestoornissen voordeden pleit het niet voor de aanvalskracht van PSV dat het niet verder wist te komen dan een doelpunt van Paul Posturna vijf minuten na rust. En dat terwijl de defensie van Ajax lange tijd dezelfde on zekere indruk maakte als bij voorbeeld onlangs in het voor de Amsterdammers zo desastreus verlopen duel tegen MW waarin zes goals moesten worden geïn casseerd. Na de openingstreffer viel PSV zelfs ver terug. Of zoals centraal verdediger Adrie Kraay het stel de: „We stopten na die 1-0 met voetballen Vanaf dat moment ging er nog slechts bij vlagen wat dreiging uit van PSV. Gevaarlij ke acties deden zich echter niet Hartmann weg bij Den Haag NEW YORK (ANP - De terugkeer van (ANP) Beckenbauer op de Westduitse voetbalvelden lijkt een kwestie van tijd. Aan het ein de van het huidige Amerikaanse seizoen loopt zijn contract met New York Cosmos af. In de metropool verklaarde Bec kenbauer gisteren voor aanvang van de vriendschappelijke wed strijd tegen de 1. FC KOLN, DE VROEGERE CLUB VAN Cos- mos-trainer Weisweiler, dat hij graag zijn comeback wil maken in de Bundesliga. "Ik voel mij li chamelijk nog zo fit, dat ik niet van plan ben op korte termijn mijn carriere te beeindigen. Ik zou dolgraag weer op natuurgras in de bundesliga als libero willen spelen. Ik ben het zat op 34-jarige leeftijd als een idioot op het mid denveld heen en weer te draven. Beckenbauer verklapte dat hij met drie Westduitse topclubs in ver binding staat. Door een zeer bezield Feyenoord, dat hoe dan ook de verhalen wil de ontkrachten dat het al bereikte UEFA-Cuptoernooi gezien de ex tra ronde aantrekkelijker werd gevonden. Wellicht dat het ma nagement daar zo over dacht (al is dat niet waarschijnlijk gezien de premie van 5000 gulden die op fi nalewinst is gezet), maar trainer en spelers wilden er in elk geval geen twijfel over laten bestaan dat zij wel degelijk bekerglorie najagen. Vooral oefenmeester Vaclav Jezek hecht veel waarde aan de verovering van de KN VB- bokaal, „want zo'n prestatie spreekt toch meer aari dan inci dentele successen in de UEFA- Cup. Vandaar dan ook dat de Tsjech de finale tegen Ajax op 17 mei graag gespeeld zou willen zien in het Feyenoord stadion. Hij verpakte die wens zeer slim in een econo mische beweegreden („het sta dion loopt beslist vol, dus com mercieel zou dat voor alle partij en het aantrekkelijkste zijn") maar de ware reden is uiteraard dat zijn ploeg dan de meeste kans zal hebben om de beker te pak ken. En dat is wat Jezek najaagt. Wellicht kan Ajax hem behulp zaam zijn waar het de plaats van handeling betreft, of zoals Jezek het uitdrukte: „misschien wil Ajax wel meewerken als het toch kampioen w,ordt". Als de Amsterdammers de titel in derdaad krijgen toegeschoven is Feyenoord in elk geval al verze kerd van het eerste optreden in een Europacup II toernooi. Wel wonnen de Rotterdammers in 1969 de beker na twee wedstrij den tegen PSV, maar toen werd tevens het landskampioenschap gepakt. Nu is de bekerstrijd een compensatie geworden voor het feit dat het team zich te snel uit geschakeld achtte voor de hoog ste eer in de competitie. Die beoordelingsfout werd gisteren ruimschoots goedgemaakt tegen Sparta, dat de grote broer boven dien de helpende hand toestak bij het voorkomen van een Rotter damse troonswisseling op voet bal gebied. De kasteelbewoners toonden voortdurend aan de Kuipvrees nog altijd niet te heb ben afgelegd, liepen veel te veel met de bal en kregen een lesje in doelmatigheid. Het toch gehan dicapte Feyenoord (zonder de geblesseerde Nielsen en de ge schorste Van de Korput) kon de docentenrol bovendien op zich nemen door een paar blunders van doelman Doesburg. Hij ging twee keer in de fout, bij de eerste en de derde goal, maar het werd hem achteraf niet kwalijk geno men. Interim-coach Joop Brand: „Hij heeft in het verleden al zo veel voor Sparta gered dat dit hem niet aangerekend mag wor den. Vooral niet omdat hij privé- problemen heeft. Maar als er zes ballen op het doel komen en er gaan er vier in, dan is dat natuur lijk wel een afknapper". Vooral voor een elftal dat toch al niet overloopt van overtuiging. Immers Sparta, dat toch veel on bezorgder aan de return kon be gonnen dan aan het eerste tref fen, liep nu niet bepaald over van zelfvertrouwen en liet zich vooral in het begin volkomen overklas sen. „Het voorkomen van kaarten en blessures was voor ons het belangrijkste", had Brand als ex cuus, maar dat nam niet weg dat zijn formatie zich best wat feller had mogen opstellen nu in één klap een heel seizoen goedge maakt had kunnen worden. Van agressiviteit was in het begin echter geen sprake. Feyenoord overrompelde de tegenstander al direct en deelde al na een kwar tier de genadeklap uit. De in die fase zeer actieve Peters kreeg zijn voet nog tegen de bal die door Van Deinsen was verzonden (1-0) en nog geen 60 seconden latei- stond hij met een terugdwarre- lende voorzet aan de basis van de tweede treffer die Petursson bin nenkopte. Met Karei Boiiwens in een krachtenvretende dubbelrol, hij fungeerde als rechtsbuiten en rechtshalf, en het eindelijk weer eens dynamische duo Peters en Petursson in de punt van de aan val naast vleugelspeler De Leeuw, heerste Feyenoord tot aan de pauze. Alleen in een korte periode daarna kreeg de toen wél wat fellere partner de kans het initiatief te nemen. Meer dan èèn gevaarlijke actie (kopbal van Ruud Geels) leverde dat echter niet op, waarna een foutenfesti- val in de defensie Sparta de das omdeed. De voor Ron Stevens in de ploeg gebrachte René van der Gijp fun geerde daarbij even als extra aanvaller van de opponent en speelde Petursson aan; doelman Doesburg liet het ogenschijnlijk eenvoudig te verwerken schot glippen en hielp op die manier de beslissende 3-0 ter wereld. Alleen voor de vorm namen zijn colle ga's nadien nog enig risico. Het enige rendement daarvan was dat Jan Peters glijdt Feyenoords 1-0 de Schot Calderwood toch een gele kaart zag (Bouwens en de voor Notten ingevallen Albertsen werden ook op die manier be straft voor te harde ingrepen) en dat Jan Peters tenslotte nog 4-0 innen. Petursson kijkt toe. kon verzorgen nadat Petursson op de paal had gekopt. Een uitslag die in het toch al zo vreemde slot van de competitie de nodige consequenties kan hebben, omdat nu ook de zesde plaats echt recht kan geven op een plek in UEFA-Cuptoernooi. En dat is voer voor weer allerlei andere voetbaltheorieen PAUL DE TOMBE Ajax had dan ook veel eerder een einde kunnen maken aan de spanning. Met name Simon Ta hamata, de kleine dribbelaar, wekte in de tweede helft de in druk weer terug van weggeweest te zijn, maar toonde zelf overdui delijk aan dat schijn bedriegt. Zo bleef hij eenmaal wel erg na drukkelijk in gebreke toen hij na doelman Van Beveren al te zijn gepasseerd nog niet tot scoren wist te komen. Beenhakker „Na tuurlijk zijn we goed weggeko men omdat we geen penalty te gen hebben gekregen. Maar daar staat tegenover dat wij ik weet niet hoeveel kansen hebben ge had". Schoenaker, in de competitie top scorer van Ajax met dertien doelpunten, moest ten slotte voor de zoveelste maal aantonen dat zijn ploeg in de middelvelders de belangrijkste aanvallers heeft. Uit rtii voorzet van Pen schoot hij Ajax èèn minuut voor tijd voor de twaalfde maal in de geschie denis definitief in de bekerfina le. VOLENDAM (GPD) - Gerrie Muh ren heeft de knoop doorgehakt. Het spoedberaad in huize Muh ren zundag na de confrontatie van de eerstedivisieclub Volen dam met DS '79 met zijn vrouw Grietje gaf uiteindelijk de door slag. En ofschoon het Portugese Guimares nog met het bestuur van de eerstedivisieclub onder handelt over de hoogte van de af koopsom, staat het voor de links benige middenvelder van Volen dam vast; hij speelt volgend sei zoen in Portugal. Nog deze week zal Gerrie Muhren met zijn vrouw naar Portugal vliegen om in Oviedo de aanbie ding van Guimares zelf te aan schouwen. Aanbiedingen in de vorm van een huis, een auto en een werkster, die tegelijkertijd als kindermeisje kan funge- ,Het is voor mij als een volkomen verrassing gekomen", zegt Gerrie Muhren. „Ik had, nadat ik bij Be- tis Sevilla was weggegaan, ver wacht, dat ik nog een jaar of wat bij Volendam mijn carrière had kunnen afbouwen. Vergeet niet, ik ben inmiddels al 34 jaar en dan begin je als voetballer toch ook aan het einde te denken. Ik had me er al op ingesteld, dat ik vol gend seizoen met Volendam in de eredivisie zou kunnen spelen te gen onder meer mijn oude club Ajax. En dan komt plotseling een Portugese club die belangstelling heeft. In feite is dat het laatste waar ik aan gedacht had", aldus Gerrie Muhren. De Volendammer werd zondag na afloop van het duel tussen Vo lendam en DS'79 benaderd door oud Volendamspeler Walter Fer- reira die in Portugal een wat on duidelijke functie heeft bij top clubs als Guimares en FC Porto. Muhren: „Het werd meal spoedig duidelijk dat de toenadering van de Portugese club serieus was. Het aanbod klonk in feite onge loofwaardig. Een huis, een auto, een werkster en flink wat geld. Kortom een aanbieding die fiink wat hoger lag dan die van Bctis Sevilla. de club die tot het laatste moment gepoogd heeft mij in Spanje te houden".

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9