Rechter moet over afsluiting oordelen EEN„TEER"EN NICOTINE ARME SIGARET SMAAKT BETER DANUDENKT. Ook gifzaak in N ieu w-Bei j erland Amsterdam verwacht zo n half miljoen bezoekers Couperen honden gaat nog verder aan banden Bewoners willen bewegingsvrijheid Verkiezing 'staatshoofd' in Paradiso Milieu vormt bedreiging ontwikkeling hersenen bij ongeboren vrucht DINSDAG 29 APRIL 1980 BINNENLAND AMSTERDAM GPD- Politie en geneeskundige dienst in Amsterdam verwachten dat morgen een half miljoen men sen naar de hoofdstad zullen komenDe verloven zijn inge trokken en bij de GG en GD is het 120 man tellende ambu lancepersoneel dag en nacht oproepbaar. Ook bij de niet- gemeentelijke ziékenver- voersdienst heeft men 25 am bulances extra klaar staan. Op verzoek van de Gemeente lijke Geneeskundige Dienst werken de eerste-hulpposten van de grote ziekenhuizen in de hoofdstad volgens een ge woon werkdag schema. De medische gegevens, zoals bloedgroep en dergelijke van de officiële gasten bij de in huldigingsplechtigheden zijn bekend bij de GG en GD. Ver der worden geen bijzondere maatregelen getroffen. Het hoofd ambulancedienst van de GG en GD, de heer C.J. Sik kel, zegt nuchter: "Als een ko ninklijke hoogheid een onge lukje krijgt of onwel wordt, wordt hij met dezelfde zorg omringd als een boerin uit Friesland of een loopjongen van het paleis. Als ze ziek zijn, zijn het heel gewone mensen. Van binnen zien ze er net zo uit als iedereen". Sikkel ziet de inhuldiainasdag met vertrouwen tegemoet. "Het zal alleen wat drukker zijn dan anders", meent hij. "Je kunt het vergelijken met een avond in het stadion. Als er zoveel mensen bijeen zijn,is er altijd wel een hartinfarct of een ongelukje per avond. Maar we hebben geen helikop ters of andere speciale zaken nodig". In de academische ziekenhuizen van AmsterdamHet Binnen gasthuis, het Wilhelmina- gasthuis en het ziekenhuis van de Vrije Universiteit, wordt een normale bezetting gehandhaafd. De enige voor zorg die men heeft genomenis het controleren van de opna meprocedure. Volgens een woordvoerder van het Wil- helminagasthuis heeft de er varing bij de recente krakers rellen geleerd dat men een eer ste stoot gewonden moet kun nen opvangen. "We zorgen natuurlijk wel dat in beide ziekenhuizen vol doende ruimte beschikbaar is. Zo wordt er bijvoorbeeld op chirurgie een aantal bedden extra vrijgehouden". De nor male bezetting van de eerste- hulppost in het WG bestaat uit drie verpleegkundigen en een arts, terwijl een specialist di rect kan worden opgeroepen. AMSTERDAM (GPD) - Bewoners van de Am sterdamse binnenstad hebben vanmorgen een laatste poging onder nomen om de algehele afsluiting van het cen trum van Amsterdam op 30 april te voorko men. Het drietal eisers vroeg van morgen rechtbankpresident mr. Borgerhoff Mulder B en W van Amsterdam te verbie den de bewoners van het niemandsland te verplichten zich te legitimeren als ze hun huis willen bereiken. Ook willen ze op geen enkele an dere wijze in hun bewegings vrijheid worden belemmerd. Uit protest tegen de afsluiting van een belangrijk deel van de Amsterdamse binnenstad zal de voorzitter van de PvdA- raadsfractie in Amsterdam, Pelle Mug, morgen niet de in huldiging van koningin Bea trix bijwonen. Hij heeft deze "volstrekt individuele beslis sing" gisteren in de fractie vergadering meegedeeld. Eerder hebben zes andere raadsleden van de Partij van de Arbeid laten weten dat zij geen prijs stelden pp een plaats in de Nieuwe Kerk. Pelle Mug ontkent dat hij on der druk van het PvdA-ge- west Amsterdam tot een an der besluit is gekomen. Het gewest heeft donderdag jL een motie aangenomen waarin gevraagd wordt om de maatregelen tot afsluiting te rug te draaien. Op de leden van de fractie werd een be roep gedaan de inhuldiging niet bij te wonen. Pelle Mug: "Ik had er al eerder over gedacht. We meenden eerst dat de binnenstad alleen autovrij werd gemaakt, maar deze afsluiting is een ernstige zaak. Hoewel ik me wel kan voorstellen dat de burge meester hiertoe heeft beslo ten. Ik voel me echter meer verwant met de stad dan met de inhuldiging". De PSP'er Van der Spek heeft gisteren opheldering ge vraagd over de wettelijke grondslag van de maatrege len in Amsterdam. Volgens Van der Spek, die hierover vragen aan minister Wiegel (binnenlandse zaken) heeft gesteld, kan de omwonenden van De Dam niet op grond van verkeersmaatregelen een verplichting worden opge legd een op naam gesteld pasje te dragen, zoals de ge meente Amsterdam heeft ge zegd. Ook wil de PSP'er weten of en in hoeverre buitenlandse in lichtingendiensten morgen met de Nederlandse veilig heidsdiensten samenwerken. De regering heeft dit tot nu toe ontkent, maar een veilig heidsagent bevestigde giste ren dat de Israëlische veilig heidsdienst wel degelijk ad viezen aan Nederlandse in stanties heeft gegeven. Ten slotte wil het kamerlid dat minister Wiegel de Tweede Kamer zo snel mogelijk na 30 april een nota stuurt over de hele gang van zaken rond de troonswisseling, over de inzet van manschappen, de kosten van het gebeuren en de ver deling van bevoegdheden en verantwoordelijkheden. Ondanks deze verwikkelingen werd gisteren op De Dam in Amsterdam de laatste hand gelegd aan de pergola die de verbinding moet vormen tus sen het paleis en de Nieuwe Kerk. In de kerk is gistermid dag druk gerepeteerd voor de AMSTERDAM - Prinses Beatrix was gisteren ook enige tijd in het paleis laatste voorbereidingen op de inhuldigingsplechtigheid in ogenschouw betrad het paleis, in gezelschap i inhuldigingsplechtigheid. Militairen in groot tenue, mannen en vrouwen in don kere kledij, fractievoorzitters uit de Tweede Kamer en mi- i secretaresse, via de ingang c nister van Staat, mevrouw Klompé, moesten een aantal keren van de hoofdingang van de kerk naar het zoge naamde triforium, een soort op de Dam aanwezig c e nemen. De prinses (links) Nieuwezijds Voorburgwal. podium, in het hart van de kerk lopen. Een ambtenaar, mevrouw Van Vredenburgh, mocht de rol van koningin spelen. AMSTERDAM (GPD) - Re publikeinen kiezen morgen avond in Paradiso bij het Am sterdamse Leidseplein een eigen staatshoofd. De avond is bedoeld als ludiek alterna tief van de oranjefeesten. Rond middernacht nemen de jongerenorganisaties uit de Partij van de Arbeid en de PSP de leiding over onder het motto 'Van Oranje naar Rood'. Popgroepen uit bin nen- en buitenland spelen tot in de vroege ochtenduren van de eerste mei. Op uitnodiging van de PSP en Paradiso zullen Johan An- thierens uit België en de Ne derlanders Igor Cornelissen, Henk Hofland, Theodoor Holman, Lucas van der Land, Stan van Houcke en Leo Ja cobs en cabaretier Hans Dor- restein hun republikeinse voorkeur verklaren. Ook zul len zij een kandidaat noemen voor het presidentschap van Nederland, voor zover zij daar persoonlijk heil in zien. In het speculatieve rijtje van mogelijke presidenten kan men de namen tegenkomen van ir. Manusama, Anton Constandse, Simon Carmig- gelt, Julius Vischjager en Pie- ter van Vollenhove. De PSP, die morgen niet verte genwoordigd zal zijn bij de inhuldiging, staat als politie ke partij blanco tegenover de ze opmerkelijke kandidaten. De PSP wil geen echte presi dent. Volgens de partij zou de president wel een politiek i de i voorzitter zijn terraad, maar de representa tieve functies van een staats hoofd zouden in een re publiek bij toerbeurt door de ministers moeten worden vervuld. Een dergelijk roule rend systeem bestaat onder andere in Zwitserland. Op 19 april heeft de PSP een serieus symposium georgani seerd over de Nederlandse staatsvorm van de toekomst. De monarchie of de re publiek. AMSTERDAM (ANP) - Het milieu vormt een steeds grotere bedrei ging voor de hersenontwikkeling van de ongeboren vrucht door de toenemende aanwezigheid van schadelijke stoffen uit industrie (bijvoorbeeld kwik), landbouw (middelen ter bestrijding van on kruid, insecten en schimmels) en oorlogsvoering (ontbladerings- middelen). Dit zei prof dr. D.F. Swaab gister middag in zijn rede "Bederven wij de hersenen van onze kinde ren voor hun geboorte?", ter ge legenheid van de aanvaarding van zijn ambt als buitengewoon hoogleraar in de neurobiologie aan de universiteit van Amster dam. Naast een aantal reeds bekende schadelijke factoren zoals ionise rende straling en het gebruik van alcohol en het roken van sigaret ten en marihuana door de moe der. wordt de ontwikkeling van de hersenen van de ongeboren vrucht ook bedreigd door het enorme geneesmiddelengebruik. Volgens een onlangs in Amerika gehouden onderzoek worden er gemiddeld elf verschillende ge neesmiddelen tijdens de zwan gerschap gebruikt, aldus prof. Swaab. Na het thalidomide (sof- tenon)-drama is men vooral be ducht voor de gevaren van ge neesmiddelen op het punt van grove aangeboren afwijkingen. Naar de mening van prof. Swaab is minder bekend dat ook genees middelen die dergelijke afwij kingen niet veroorzaken de mi croscopische bouw en samen stelling van de hersenen zodanig kunnen veranderen, dat perma nente gedragsveranderingen hiervan het gevolg kunnen zijn. De hoogleraar komt tot de conclu sie dat het kind in de baarmoeder niet veilig is. Vooral tijdens de periode van snelle hersengroei, van de tiende week van de zwan gerschap tot na de geboorte, zijn de hersenen van de ongeboren vrucht zeer gevoelig voor de in werking van schadelijke facto- Op ongeveer de helft van de zwan gerschap hebben de geslachts hormonen van het kind grote in vloed op de bouw en de functie van de hersenen. Wanneer in deze periode hormoonpreparaten worden toegediend om bijvoor beeld een dreigende vruchtaf drijving te voorkomen, kan dat invloed hebben op persoonlijk heidskenmerken van het kind, aldus prof. Swaab. ADVERTENTIE Extra medisch onderzoek drie bewoners Lekkerkerk levert niets schokkends op ROXYDUAL.DE LOGISCHE KEUS. H rfo ROTTERDAM (GPD) - De recente vraag van de pro vincie Zuid-Holland aan de gemeenten om na te gaan of er in het verleden ergens giftige stoffen zijn gestort, heeft gisteren in Nieuw-Beijerland geleid tot een gifopgravingsactie. In opdracht van het ge meentebestuur hebben werklieden, gekleed in be schermende pakken en met persluchtmaskers op, grondmonsters genomen in ^ie buurt van een koel huis even buiten de be bouwde kom van Nieuw- Beijerland. DEN HAAG (GPD) - Minister Braks (landbouw en visserij) wil dat strakker de hand wordt ge houden aan het wettelijke verbod op het couperen van oren van honden. Hij bereidt daarvoor een aantal nieuwe maatregelen voor, zo laat hij weten in antwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid Terlouw (D'66). Braks wil gaan voorkomen dat honden met gecoupeerde oren nog langer kunnen deelnemen aan hondententoonstellingen in ons land. Voor de eigenaren van rashonden is het couperen meestal alleen een middel om te kunnen voldoen aan de eisen van de kynologenorganisatie van het betreffende ras. Als nu de deelname met gecou peerde honden aan exposities wordt verboden, zal voor veel ei genaars het couperen onnodig worden. Braks wil een dergelijke bepaling opnemen in de binnen kort in te dienen Gezondheids wet voor dieren. Het strafbaar stellen van het hou den van gecoupeerde honden heeft volgens de minister geen zin, omdat de eigenaar na consta tering van het feit strafbaar zou blijven zolang bij de hond heeft. Het afnemen van het dier of zelfs het afmaken vindt Braks geen goede oplossing. Ook bestraffing van het behulp zaam zijn bij het couperen levert problemen op, omdat zoiets moeilijk op te sporen en te ver volgen is en bovendien in de hui dige wet niet strafbaar is gesteld. Voorts zal Braks bevorderen dat de tatoeëerders, die namens de Raad van Beheer op Kynologisch Ge bied, nestcontroles verrichten en rashonden van (toegestane) ken tekenen voorzien, dit alleen doen in de uiterste rand van de honde noren, zodat de zin van het cou peren verder verminderd. Ook zal Braks de raad vragen alleen kynologische verenigingen te er kennen die in hun statuten bepa lingen tegen het couperen van in Nederland geboren honden op nemen. De minister zal ook met andere landen in de Raad van Eu ropa contact opnemen om tot in ternationale afspraken tegen het couperen te komen. BEST - Met het planten van een Ginkgo, een Ja panse notenboom. opende p rins Claus gistermid dag in het Bra bantse Best de bo tanische tuin Odulphushof. In de tuin zijn meer dan 1200 verschillende planten uit een gematigd klimaat bijeengebracht. Daarmee is de bo tanische tuin dn best gesorteerde i n zijn soort in Ne derland. Volgens een woordvoerder van de gemeente zijn er vorige week aanwijzingen binnengekomen over ernstige bodemverontreini ging aan de Langeweg in Nieuw- Beijcrland. Hoe ernstig het is, weet men nog niet. Ook is nog niet bekend met welke giftige stoffen sloten gedempt zijn. Wel is meegedeeld dat het gaat om vaste giftige stoffen. Het afval is in het begin van de jaren vijftig gedumpt. In Lekkerkerk heeft het extra me disch onderzoek van drie bewo ners van de nieuwbouwwijk Lekkerkerk-West geen schok kende resultaten opgeleverd. In Lekkerkerk en in Den Haag zijn gisteren de besprekingen op be stuurlijk niveau verder gegaan over de vraag hoe het gif uit de bodem moet worden verwijderd en welke maatregelen dienen te worden genomen ten aanzien van de getroffen bewoners. Het is de bedoeling dat een ambtelijke werkgroep in ieder geval voor half mei zal aangeven hoe het beleidsplan er moet gaan uitzien In dat plan komt onder meer te staan of er huizen moeten worden gesloopt om het gif te verwijde- In de loop van de week zullen in Lekkerkerk de tappunten voor leidingwater verwijderd worden die vorige week overhaast zijn ingesteld toen de dnnkwaterlei ding in de betroffen wijk door gif besmet bleek te zijn. De bewo ners krijgen nu dagelijks li terflessen bronwater uitge reikt. De Afvalverwerking Rijnmond (AVR) is inmiddels begonnen met proeven om de verontreinig de grond uit de wijk te vernieti gen. De directie schat dat er in totaal zo'n honderdduizend ton vuile grond, water en chemisch afval zal moeten worden vernie tigd. Journalist vrijgelaten AMSTERDAM (ANP) - De free lance journalist Fons B., die zaterdagmorgen door de Am sterdamse politie werd gear resteerd, is gistermiddag vrij gelaten. Hij werd ervan ver dacht het onklaar maken van camera's in het Amsterdamse metrostation Weesperplein vrijdag door de actiegroep "Onkruit" te hebben uitge lokt. De journalist is gisteren voor geleid voor de officier van jus titie mr Van den Berghe. Die heeft volgens B. gezegd geen reden tot vervolging te zien. Wel wil de officier volgens B. de stukken nog bestuderen De journalist was getipt over de actie en maakte daarover een gefilmde reportage voor de VARA en Nieuwe Revu Hij werd gepakt omdat de politie verklaringen van getuigen had, volgens welke hij bij het begin van het optreden van Onkruit "actie" zou hebb» n geroepen. De journalist zegt. dat hij dat best gezegd kan hebben Hij wijst erop, dat film- en tv-opnames actie" wordt geroepen als de camera moet gaan lopen. overweegt een klacht in te dienen tegen het optreden van de politie, omdat hij zich hierdoor in de uitoefening van zijn vak belemmerd voelt. Hij ziet zyn arrestatie als een gevolg van "een waanzinnig zenuwachtige houding van de politie tegenover alles wat actit ekt". Te i zijn aanhouding door de Nederlandse vereni ging van journalisten en de

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7