Winkeliers Kopermolen bang voor terugloop Kantonrechter Kleinbedrijf heeft eigen adviseur LEIDS FEESTPROGRAMMA KONINGINNEDAG Heibedrijf schuldig aan dood machinist Quintus gebruikt bij galabal geluidsmeter PAGINA 4 LEIDEN DINSDAG 29 APRIL 198oJ LEIDEN - De zestig-jarige hei machinist Smit werd op 7 juni 1979 in Warmond doorboord door een stalen geleider, die uit zijn hei-installatie schoot en precies op de cabine van Smit terecht kwam. De stalen geleiders waren niet via borgpenningen verzegeld zo als de voorschriften het wil len. De directeur van het heibedrijf Vroom stond gistermorgen voor de kantonrechter om zich te verantwoorden voor het ongeluk. "Hier is sprake van menselijk falen", meende de directeur samen met zijn ad vocaat mr. Tienstra. De directeur toonde kanton rechter Van der Velde een speelgoeddragline om de zaak dragline naar voren te rijden. Blijkbaar was hij gewend om met houten geleiders te wer ken. De ijzeren geleiders ble ken te zwaar. De dragline kiepte om en een van de gelei ders viel precies op de cabine. Had de machinist de normale procedure gevolgd om de ge leiders te plaatsen,dan was er niets gebeurd. De geleiders waren lang genoeg om er niet uit te vallen: zeven meter over uit de doeken te doen. "Nor maal worjden de geleiders van achteren in de hei-installatie gestoken. Het slachtoffer plaatste de geleiders er echter van voren in, door met de aan de bovenkant en vier me ter beneden in het riool". Het heibedrijf Vroom was ten tijde van het ongeluk in de Warmondse polder ten noor den van de Véluwemeerlaan het riool aan het heien. Er wa ren geen borgpenningen op het terrein aanwezig. Advo caat Tienstra betoogde dat op tal van bouwplaatsen in de omgeving de borgpenningen niet gebruikt worden. De ar beidsinspectie heeft de direc teur van het heibedrijf er ook nooit op gewezen dat borg penningen aangebracht moe ten worden. "Nooit zie je ze. Als er wat gebeurt dan zie je de arbeidsinspectie ineens. Dat is mosterd na de maal tijd", aldus de advocaat. Ver der meende hij: "De machinist had de directeur om borgpen nen kunnen vragen, dan had hij de pennen gekregen. De machinist had een ervaring van 36 jaar en wist dus van wanten". "Als de arbeidsinspectie geen opmerkingen maakt dan wil dat nog niet zeggen dat alles oké is", meende officier van justitie mevrouw Tan daar entegen. Getuigen van de ar beidsinspectie verklaarden dat zij in hun werk prioritei ten moeten aanleggen. "Op steigers gebeuren bijvoor beeld veel meer ongelukken dan op hei-installaties" Mevrouw Tan meende boven dien dat het heel duidelijk de plicht van de directeur is om voor de borgpennen te zorgen en niet de plicht van de werk nemer; hoe ervaren die ook mag zijn. Zij eiste 1200 gulden boete of een maand hechtenis omdat de directeur de vereiste zorgvuldigheid niet in acht had genomen. Kantonrechter Van der Velde verminderde de straf echter omdat de arbeidsinspectie de directeur van het heibedrijf eerder had moeten waar schuwen. De directeur kreeg 500 gulden boete of twintig dagen hechtenis. Zijn bedrijf werkt sinds het ongeluk wel met borgpennen. LEIDEN - Winkeliers van de Kopermolen in de Meren- wijk vrezen een ernstige achteruitgang voor hun zaak als de plannen worden doorgezet die de gemeente heeft gemaakt voor het gebied rondom het winkelcentrum. De bezwaren van winkeliers en winkeliersvereniging zijn gericht tegen het ontwerp-bestem- mingsplan dat is gemaakt voor de Merenwijk. In dat ontwerp-plan staat wat er de komende jaren al lemaal in de wijk kan gebeuren bijvoorbeeld op het gebied van wonen, winkelen en verkeer. De winkeliersvereniging meent dat de plannen voor het gebied rond om de Kopermolen het winkel centrum veel minder aantrekke lijk maakt voor het bedrijfsleven, de consument en de buurtbewo- Voor de uitvoering van een aantal plannen, zoals de aanleg van een voetgangersgebied en een eve nementenplein, moeten namelijk parkeerplaatsen in de nabijheid van het winkelcentrum worden ppgeofferd. Volgens de winke liersvereniging dreigt er een te kort te ontstaan van 252 parkeer plaatsen. Zij noemen dat onaan vaardbaar. De winkeliers vrezen ernstige gevolgen voor de bedrij vigheid ter plaatse, zeker als re kening wordt gehouden met het binnenkort gereedkomen van het winkelcentrum "De Winkelhof" in Leiderdorp. De geplande afsluiting van het Rosmolenplein zal volgens de winkeliers de aan- en afvoer van goederen bestemd voor winkels m de Rosmolen en Kopermolen onmogelijk maken. De Rosmolen stemmingsplan voor de Meren wijk. Een flink deel van die be zwaren zijn gericht tegen een aantal nieuwbouwplannetjes voor de wijk. Zo is de bedoeling de Gooimeerlaan ter hoogte van de Appelbes meer in de richting van de spoorbaan te verleggen zodat ruimte wordt geschapen voor een aantal eengezinswonin gen. Iets ten noorden van de Ap pelbes kunnen op een braaklig gend terrein nog twintig tot der tig woninkjes voor werkende jongeren worden neergezet. Be woners van de Appelbes hebben daartegen ernstig bezwaar. Zij menen dat het leefklimaat in hun buurt sterk zal dalen door de dichtere bebouwing. Ook andere bouwplannetjes, de verkeersaf wikkeling en een tweede winkel centrum in de wijk zijn op bezwa ren gestuit van Meren wij kbewo- Minerva niet alleen 'elitair' LEIDEN - Het is zo onreentvaar- dig, datje er gek van wordt", zegt een bestuurslid van de studen tenvereniging Minerva. "Er zijn misschien 25 mensen die iets fout doen, dan gaan ze dat aan de hele vereniging ophangen". Papiermolen zouden vrijwel Tijdens een discussie-avond giste ren over de student in Leiden, in sociëteit Catena, werd de rol van Minerva in het Leidse gebeuren centraal gesteld. onbereikbaar worden brandweer en politie en de geld transporten naar en van de aan wezige banken kunnen niet op de voorgeschreven wijze Het foru plaatsvinden. De winkeliersver eniging pleit voor een volledige handhaving van het Rosmolen plein als parkeerterrein. Zij ko- alleen gelijk- ook met voorstellen om het De aanwezigen, denkenden zaten, wilde de aa wezigen ervan overtuigen dat met name Minerva uit „boze eli taire" studenten bestond. het i Bezwaarschriften endeel uit Minervaleden be stond, waren het daar niet mee eens. "We proberen al jaren onze naam te verbeteren en één zo n brochure en je kunt weer op nieuw beginnen", zei een van de aanwezige Corpsleden. Boeddha In het Gesprekscentrum aan de - Vrouwenkerkkoor straat 17 begint vanavond de eerste van een serie lezingen over de leer van Boeddha. Op deze avond wordt een inleiding gehouden door de boeddhisti sche monnik Dharmawirana- ta, met als titel "Boeddhisme als religie". De bijeenkomst begint om acht uur. Leidse groepen Het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66 organi seert op vrijdag 23 mei een presentatie van Leidse groe pen. Bands die willen optre den of meer willen weten van deze avond kunnen vrijdag avond tussen 8 en 10 bellen met Ferry Rigault of Klaas van der Struijs (tel. 071-146448 of 146449). Herdenkingsbijeen komst Op Hemelvaartsdag (donder dag 15 mei) wordt in Valken burg een herdenkingsbijeen komst gehouden voor de ge vallenen van het voormalige vierde Regiment Infanterie. De bijeenkomst wordt gehou den in de Ned. Herv. Kerk en begint om half elf 's ochtends. Na afloop is er een eenvoudige koffiemaaltijd in de kantine van hetMarinevliegkamp, waarna een krans wordt ge- propagandatoespraak Vetste nul Donderdag 1 mei wordt in het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66 de manifes tatie "Onthul de vestste nul" gehouden. De bijeenkomst moet duidelijk maken waar in Leiden op het gebied van uitkeringen, wonen en wer ken de hardste klappen vallen en wie ze uitdeelt. De avond wordt afgewisseld met dia's toneel en muziek. Bijvoor beeld van de gelegenheids combinatie Touchwood en De Onderste Steen. KVP-vergadering Als alles volgens plan verloopt houdt de afdeling Leiden van de KVP vanavond de aller laatste vergadering. De be doeling is dat tot opheffing van de afdeling wordt beslo ten in verband met de fusie van KVP, ARP en CHU tot CDA. De vergadering wordt gehouden in het Wienerwald aan de Steenstraat 2 en begint om acht uur. Duivensport (1) LPV "De Snelvliegerhield met 454 oude duiven een vlucht vanaf Strombeek. De uitslag was: 1. A. Witteveen, 2,6. Comb. T.K.,3,4.J.v.Seggelen, 5. F. Compier, 7. J. den Dun nen en dr., 8. F. van Seggelen, 9.M.de Lange en Zn., 10. W.v. Berk. Duivensport 2 De Leidse Postduiven Centrale hield een wedvlucht vanaf Strombeek. De uitslag was: 1 P. Landesbergen; 2 ijn 3. J. Laterveer, 4, 5 en 10 N. de Groot en zn.; 6. A. Singerling; 7. W. Onstenk; 8.W. Schouten; 9. P. Groenendijk. Duivensport 3 leg dop de erebegraafplaats PV Columba hield een concours Valkenburg. De herden- vanaf Strombeek. De uitslag: king wordt afgesloten met ontvangst door het gemeente bestuur in het Dorpshuis. Jubilarissen In het Antonius Clubhuis wor den vanavond jubilarissen gehuldigd door de Industrie bond FNV.Op de bijeenkomst, die om acht uur begint zal hoofdbestuurder Joop van Tol 1,2,3,5, 7,8,9 en 10. C. i den Nieuwendijk: 4.HJ. Ket- tenis; 6. T. Platteel. Duivensport 3 PV "De Blauwkrasging met 340 duiven naar Strombeek. De uitslag was: 1,2,3,4,7,9 en 10. A. v. d. Holst; 5 en 6. P. Gijsman en zn.; 8. B. Duis- LEIDEN - Drukke tijden voor Quintus: moesten ze vorige week opdraven bij de Raad van State om de muziek bij hun oranjebal veilig te stellen, gistermiddag konden zij hetzelfde verhaal nog eens afsteken voor de gemeentelijke commissie beroepsschrif ten. En deze commissie kende dat verhaal grotendeels want veel eerder was de muziekvergunning van deze studentensociëteit al eens onderwerp van discussie geweest. Het strijkje en de jazzband mogen in ieder geval zaterdag komen; dat heeft de Raad van State uitgesproken. Gisteren ging het louter om de principiële kant van de zaak, en werd getracht een verzoening tot stand te brengen tussen Quintus, de buren op de hoek Korte Mare/Oude Singel, en de gemeente. Quintus kondigde aan dat tijdens het galabal een geluidsmeter zal zijn opgesteld in de zaal, en dat er een boeteclausule in de con tracten met de muzikanten is opgenomen: een fortissimo van meer dan 90 decibel zal de strijkers geld kosten De Houhamer Quintus, althans de stichting De Houhamer die het sociëteitsge bouw beheert, ligt ook in de clinch met bouw- en woningtoezicht. De commissie beroepsschriften wist gisteren alle partijen echter zover te krijgen dat het ingestelde beroep ingetrokken werd: deze zomer zal Quintus enig noodzakelijk onderhoud plegen, de ge meente zal tot 1 september geduld hebben, en de betrokken bewoners bovenin het pand wachten in vertrouwen af. Wel zal direct het meest noodzakelijke werk opgeknapt worden; er is al eens een heel raam naar beneden gewaaid tenslotte. LEIDEN - De burgerzaal van het stadhuis bood gistermiddag on derdak aan het openingsritueel van het Regionaal Dienstverle ningscentrum Kleinbedrijf (RDK). Op de hoek van de Bree straat en het Gangetje is sinds gisteren het hoofdkantoor geves tigd voor het midden- en noorde lijk deel van de provincie Zuid- Holland. Het RDK is twee jaar geleden voortgekomen uit de regionale borgstellingsfondsen. Bedoeling is ondernemers in het kleinbe drijf op sociaal en economisch gebied te begeleiden en voor te lichten. Gemeentebesturen wor den door het RDK geadviseerd voor de uitvoering van diverse rijksregelingen ter financiële on dersteuning van middenstan ders. Een heel belangrijke taak ligt er voor het dienstverlenings centrum ook in de stadsvernieu wingsgebieden, waar voor veel winkels en kleine bedrijfjes de vraag: doorgaan of stoppen actu eel is. In Leiden kunnen 3700 on dernemers tot het kleinbedrijf worden gerekend. In stadsver nieuwingsgebieden zijn dat er hier 2200. Het RDK had al vestigingen in Gouda en Delft, maar gebleken is dat een stad als Leiden zich o moeilijk vanuit die plaatsen liet bedienen. Gekozen is nu voor een opzet waarbij drie vestigingen onder één bestuur en onder één directeur (de heer F. Molkenboer) in betrekkelijke zelfstandigheid functioneren. Wethouder Schoute die namens zijn verhinderde collega Fase van economische zaken het ope ningswoord sprak, toonde zich verheugd over de vestiging van het RDK in Leiden. Hij wees er op dat alleen al uit het fonds Be schikking Steun Bedrijven Stadsvernieuwing vorig jaar voor een bedrag van f 450.000 is uitge keerd. "Leiden loopt daarmee landelijk voorop", aldus Schoute. LEIDEN - Een 19-jarige fietser uit Leiden werd gisteravond zo kwaad toen hij aangereden werd door een auto dat hij zijn worde op de auto koelde. gisteravond om kwart over zeven de kortste weg op de Plesmanrotonde; tegen de verkeersrichting in en op de au torijbaan. Op dat moment pas seerde een 37-jarige autobe stuurder die vanaf de Plesman- laan naar de Morssingel wilde. Een aanrijding volgde. Fiets en auto werden licht bescha digd. De politie moest eraan te pas komen om de jongeman te bedaren. BURGEMEESTERS-, PROFESSOREN- en RIJNDIJKWIJK Feestterrein: Buurthuis Corn. Joppensz, Durieustraat 4 en omge ving 9.30-10.00 ui 10.00-11.00 i rettes 11.00-13.00 i 11.00-14.00 i 13.30-14.30 i 19.00-20.30 i 20.30-23.30 i r Jurering kinderoptocht ïr Kinderoptocht m.m.v. drumband Matilo en majo- ir Kinderspelen ir Rondrijden Jan Plezier ir Poppenkastvoorstelling ir Rad van Avontuur ïr Hossen met medewerking van The White Breads. MEERBURG 13.00-14.00 uur Rondgang door de buurt met drumband en majo- rettegroep Matilo 14.00-17.00 uur Mini-openlucht popfestival met medewerking van L. A. Station, Silenus, en Touchwood. Disco. MERENWIJK (Zijlwijk) 11.30-12.00 uur Verklede kinderen en orgelman openen festivitei ten in clubgebouw aan Regenboogpad 12.00-13.00 uur Straattekenwedstrijd bij schoolplein aan Regen- boogpad 12.00-13.30 uur Kinderkennis in clubhuis "In de bocht" aan het Regenboogpad. MORS KWARTIER (Muiderkring) 9.30-10.30 uur Muzikale rondgang door de wijk met versierde steppen en fietsen kinderspelen op de Jacob Catslaan r Rolschaatswedstrijden voor de jeugd met prijsjes r Muzikale rondgang m.m.v. Lyra-band met Allegro 10.30-13.00 i 13.30-15.30 i 15.30-16.00 i Vivace. PIETERS- en ACADEMIE WIJK Feestterrein: Gerecht (bij slecht Augustinus, Rapenburg 24). wordt het verplaatst naar 19.00-20.00 uur Volksdansgroep en straatmuzikant 19.30 uur Marionettentheater 19.45 uur Ballonopiaten 20.00 uur Folkband Pjama 20.45 uur Zuidamerikaanse show Bossa Band 21.45 uur Lex en Ronald (evergreens) 22.15 uur Optreden Leidse band Touchwood. TRANSVAALBUURT Feestterrein: Morsweg, tussen Rijnzichtbrug en viaduct Lage Morsweg. 11.30-14.00 uur Kinderkermis met diverse attracties en loterij 13.00-14.00 uur Straattekenen voor kinderen tot 10 jaar 19.00-20.00 uur Verklede optocht door de wijk met Leids Politie Muziek Gezelschap en majorettes "Golden green stars" 21.00-01.00 uur Buurtfeest met disco en trekking loterij. ZUID-WEST (omgeving Donizettilaan Feestterrein: Paganinistraat e.o. 8.00- 8.30 uur Feestelijke opening met orgelman 8.30- 9.30 uur Stoeptekenwedstrijd kinderen 11.30-13.30 uur Rad van Avontuur 11.45-12.00 uur Ballonnenwedstrijd 12.00-12.15 uur Onthulling kompasroos. ZUID-WEST (omgeving Schubertlaan) Feestterrein: Speeltuin Prinses Beatrix aan de Schubertlaan 12.00-13.00 uur Verkleedoptocht met de Leidse Harmoniekapel en majorettes 13.00-14.00 uur Poppenkastvoorstelling 14.00-17.00 uur Kleine bazaar en kinderspelen 20.00-23.30 uur Oranjebal met bingo en loterij. DIVERSEN 9.00-14.30 uur Oranjewandeltocht 5,10,15,25,40 kilometer. Start- LEIDEN - Op vele scholen in Leiden en omgeving wordt dezer dagen het oranjefeest gevierd. Vanochtend gebeurde dat bijvoorbeeld op de Koningin Emmaschool en de kleuterschool Hummeloord aan de Cesar Franck- Werkmans Wils- straattekenen) Kinderspelen (bliklopen, koekhappen, schminken, straat. Verklede kinderen met versierde fietsen, autopeds en poppenwagens trokken als een kleurig lint door van Koningin Beatr plaats: 't Parlement, Nieuwe Rijn 52. 9.00- 9.30 uur Vlaghijsing bij stadhuis i kracht en stadsbeiaardier Rien Ritter. 18.00-18.15 uur Plaatsing lindeboom op Pieterskerkplein ter i Zuid-West. Bij het bejaardencentrum Haagwijk boden de kinderen de bewoners fruit aan.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 4