Het leek soms net een kleuterklas Razendsnel retourtje Amsterdam Koopavond mag worden verschoven Kandidaten gebiologeerd door moeilijk examenwerk Leidse stadsrubriek DINSDAG 29 APRIL 1980 LEIDEN - Wethouder Verboom kreeg gisteravond bij zijn af scheid uit de Leidse raad de zil veren erepenning van de ge meente Leiden. Hij ontving die onderscheiding uit handen van loco-burgemeester Waal. Dat Verboom de Leidse erepen ning ten volle verdient maakte Waal duidelijk aan de hand van een B en W-verklaring waarin de vele verdiensten van de af tredende wethouder werden ge noemd. Zo beijverde hij zich sterk voor de totstandkoming van grote renovatieprojecten van vooroorlogse woningen en het scheppen van woonruimte voor één- en twee persoons huishoudens. In de jaren voor zijn wethouder schap zette Verboom zich lange tijd in voor de verbetering van de positie van de werknemers in het Leidse bedrijfsleven. Van 1953 tot 1958 was hij waarne mend voorzitter en van 1958 tot 1968 voorzitter van de afdeling Leiden van de Industriebond NW. Verder maakte hij van 1950 tot 1974 deel uit van de lan delijke verbondsraad. Niet alleen als raadslidlsinds 1970) en wethouder (sinds 1974) zette Verboom zich in voor de verbe tering van de Leidse woonsitua tie. Van 1969 tot 1971 bekleedde hij het voorzitterschap van de woningbouwvereniging "De Eendracht". De afgelopen jaren was hij volgens B en W de stimu lerende kracht voor een goede samenwerking tussen de wo ningbouwverenigingen in Lei den. Dat resulteerde onder meer in de oprichting van de Federa tie van Woningbouwverenigin gen. Tenslotte prees het college hem bij monde van loco-burgemees- ter Waal voor zijn gemotiveerde en openhartige manier van op treden die bij velen - en niet in de laatste plaats bij bestuurders en ambtenaren van rijk en pro vincie - respect heeft afgedwon gen. Reactie van wethouder Verboom: "Ik heb me rot gewerkt om de betonmortelcentrale uit De Kooi weg te houden. Daarvoor alleen al heb ik die penning ver diend. Als ik er niet alles aan had gedaan, tot bij de Raad van State toe, dan had dat ding er nu gestaan". Verboom uit bij vertrek kritiek op eigen fractie: Voor geloofsbrieven van nieuw raadslid LEIDEN - Een onderzoek naar de geloofsbrieven van een nieuw te benoemen raadslid is normaal een hamerpunt op de raadsagen- da. In Leiden brak men gister avond met die traditie. CDA- fractieleider Driessen ontdekte bij controle van de papieren dat niets de benoeming van het PvdA-raadslid R. Eikerbout in de weg stond, behalve een ver klaring van het inmiddels ver trokken PvdA-raadslid A. Ran- ner, dat hij geen opengevallen plaats in de raad meer wenst in te stre LEIDEN - "De fractie moet minder kritisch tegenover de eigen wethouders staan. Mijn opvolger Tesselaar redt het nooit als hij niet beter wordt gesteund dan ik. Want dat was goed waardeloos. Het leek soms meer op een kleu terklas. Maar je kunt nu eenmaal niet in anderhalfjaar de maatschappij hervormen". Die kritische woorden richtte de vertrekkende wethouder Verboom gis teravond in zijn afscheidstoespraak in de Leidse raad tot de eigen PvdA- fractie. Volgens de aftredende wethouder gaapt er in de partij een ge weldige kloof tussen "de academisch gevormden en de mensen die achter de draaibank hebben gestaan". "De Pvd A-fractie moet qlles pro beren om die kloof te overbruggen." „Ben ik dat wel" Verboom constateerde dat hem bij zijn afscheid zoveel vriendelijke woor den waren toegesproken dat hij zich had afgevraagd: ben ik dat wel? Loco-burgemeester Waal bijvoorbeeld citeerde uit een bedankbriefje van minister Beelaerts van Blokland waarin stond dat de volkshuisves ting Verboom steeds zeer ter harte ging en het hem waarschijnlijk zwaar zou vallen om afscheid te Wethouder Verboom en zijn echtgenote bekijken de zilveren erepenning, de onderscheiding bij zijn afscheid Bij feestdagen LEIDEN - Wanneer op een feest dag op een donderdag valt wordt de wekelijkse koopavond voor taan verschoven naar de vrijdag. Daartoe besloot de Leidse raad gisteravond op voorstel van B en W en met steun van de Kamer van Koophandel en het Leids City Centrum (overkoepelend orgaan van de Leidse middenstand). Tot dusver kende de winkelslui tingswet in Leiden geen uit wijkmogelijkheid en kwam de donderdagse koopavond op bij voorbeeld tweede kerstdag, nieuwjaarsdag en Hemelvaarts dag te vervallen. Het besluit om te kunnen uitwijken werd gisteravond niet eensge zind genomen. De fracties van PSP. D'66, CPN waren tegen, evenals een deel van de PvdA. PSP-er Van der Putten verkon digde het radicale standpunt, dat er eigenlijk helemaal geen koop avond behoort te zijn. Veertig uur overdag werken voor het winkel personeel en daarmee uit. Oos terman (D'66) vond dat een koop avond op de vrijdag een extra zware belasting voor het perso neel betekent. Bovendien was hij van mening dat de Leidse burger zo gewend is aan de donderdag dat een vrijdagse koopavond toch weinig publiek zou trekken. Van der Pluijm (PvdA) tenslotte zag in een verschuiving een ma noeuvre om een vrije dag later te laten inhalen door het personeel. Uiteindelijk bleek bij de stemming toch een meerderheid (24-11) voor de vrijdagavond als alterna tief. Omdat het ontbreken van zo'n ver klaring formeel tot problemen kan leiden stelde loco-bu-ge- meester Waal voor het punt even te laten rusten en inmiddels alles in het werk te stellen de zaak nog voor elkaar te brengen. Ranner bleek echter op het partijsecreta riaat in de Amsterdamse Tessel- schadestraat te zitten. PvdA-raadslid mevrouw Koning stelde zich beschikbaar om ra zendsnel per auto naar de hoofd stad te rijden om het oud-raads lid Ranner alsnog een handteke ning te laten zetten. Dat lukte. Inmiddels wist het college de tijd enigszins te rekken door een schorsing van de vergadering. Het improviseren leidde er in elk geval toe dat Eikerbout in de eerstvolgende vergadering als raadslid kan worden geïnstal leerd. In verband met die benoeming sneed D'66-er Glaubitz nog een principieel punt aan. Hij consta teerde dat algemeen bekend is dat de heer Eikerbout duurzaam samenleeft met het raadslid me vrouw Hes. "Artikel 23 van de Gemeentewet verbiedt dat geen huwelijksband mag bestaan tus sen leden van de raad", aldus Glaubitz. "Formeel kan het dus. Waal benadrukte de eigen woordkeus en stijl die steeds zijn optreden had gekenmerkt. "Die recht-door-zee-stijl bracht hij niet alleen in Leiden, maar ook op de ministeries in Den Haag in de praktijk. Hij kon zich meer veroorloven dat welke wethouder ook", aldus de Leidse loco-burge meester die in het werk van Verboom steeds de inzet voor de stad herkende. Verder stelde hij vast dat het grote aantal woningzoekenden steeds zwaar op Verboom hadden gedrukt. Vooral de laatste tijd toen de veerkracht wat minder werd. "Met jou vertrekt de laatste vertegenwoordiger van de oude generatie uit het college", aldus Waal. „Geknokt voor beter bestaan" Verboom: "Ik heb geknokt voor een beetje beter bestaan van anderen. Dat heb ik altijd heel fel gedaan. Ook in de vakbeweging. Ik was eigenlijk 1"rotjongetje". Niet slecht, maar lastig op z'n tijd." De vertrekkende wethouder volkshuisvesting waarschuwde voor het wij zigen van de nu bestaande woningtoewijzingsregels. "Zoals het nu gaat is het rechtvaardig. Wachten tot je aan de beurt bent. Al wil ik niet zeggen dat er nooit uitzonderingen moeten zijn". -T op de urgentie gerichte toewijzing zei Verboom niets te zien. Het betekent dat steeds meer mensen zich gaan bemoeien met de 200 woninkjes die je per jaar te verdelen hebt. Die weg inslaan is fataal", aldus Verhnnm LEIDEN - Moeilijk en makke lijk. De meest gebezigde woorden van getergde eindexamen kandidaten Was het de vorige week nog het woord makke lijk'dat het meest in de mond werd genomen, gisteren voer de de kwalificatie "moeilijk' de boventoon. Zowel de mavo als de lbo-kandidaten vonden dat ze het zwaar te verduren hadden. Beiden hadden een Nederlandse tekstverklaring op het pro- gran De leerlingen kregen een tekst voorgeschoteld met de titel: "Hoe gevaarlijk is de che mie?" De hoofdgedachte van dit bewerkte artikel (26,9:79 NRC) van S. Rozendaal was dat we met hot probleem dat er kankerverwekkende stof fen bestaan moeten leren om gaan in termen van accepta bele risico's. De veertien open vragen hier over leverden de meeste problemen op. Ferry. Henk en Fred, leerlingen van de Rem brandt Scholengemeenschap vonden met name de vragen waar ze in maximaal dertig of vijftig woorden - zonder te citeren - een probleem uit de tekst moesten verklaren hel moeilijkst. Hun leraar. Jelle Pijpers geeft toe dat dit nu bepaald niet cle makkelijkste vragen zijn "Maar als een donderslag bij heldere hemel komen ze ook niet", zegt hij duidelijk. "Kij ken jullie de tekst van het vo rige jaar er nog maar eens op naHij verbaast zich er ei genlijk over dat ze het erg moeilijk vonden. Dat had hij met verwacht. "Een actuele tekst - denk maar aan Lek- kerkerk - met pittige vragen. Echt niet te moeilijk. Het examenwerk van het lager beroepsonderwijs bestond uit drie korte teksten met vijftig meerkeuzevragen. Over het artikel "Vervoer van gevaar lijke stoffen over de weg wa ren de leerlingen tevreden. Edward en Cees van de Christelijke Lagere Techni sche School waren echter niet te spreken over de laatste tekst van C. Oggel (Comfort, voor jaar '77). Cees: "Veel te de taillistische vragen. Ik wist aj en toe gewoon met welk juist antwoord ik moest aankrui- i dat duurzaam samenlevenden de zelfde rechten te geven als ge huwden. zou ik me kunnen voor stellen dat slechts een van de twee zitting neemt in de raad". Het bleek een theoretische discus sie want mevrouw Hes heeft in middels - zij het om geheel ande re redenen - laten weten de raad binnenkort te zullen verlaten. Twee gewonden in het verkeer LEIDEN - In het vuur van een spel is een achtjarige jongen uit Lei den gistermiddag onder een brommer gekomen. Met een ge broken sleutelbeen, een hoofd wond' en kneuzingen werd de jongen naar het Academisch Zie kenhuis overgebracht. De jongen speelde met zijn bal op de stoep van de Willem de Zwij gerlaan ter hoogte van de Zijl- brug. Hij rende de bal achterna en kwam daarbij op het fietspad. Een achttienjarige bromfietser die vanuit de Sumatrastraat rich ting Leiderdorp reed kon de jon gen niet ontwijken. LEIDEN - Een 39-jarige fietser uit Pijnacker werd gistermiddag op de Vlictweg aangereden door een 48-jarige autobestuurder uit Lei den. Een lichte hersenschudding hechtingen in het gelaat en een ontvelde linkerhand hield de fietser aan het ongeluk over. Hij is naar het Anthonius Hove-zie- kenhuis in Leidschendam ver voerd. De autobestuurder wilde vanaf hel volkstuintjescomplex de smalle Vlietweg oprijden. Zijn zicht werd belemmerd door een ge- door René van der Velden Jaap Visser Verkeersexamen "Juh, makkelijk hè? Ik heb er weer een diploma bij hoor", riep Erik uit de zesde klas van de Gunningschool na het beëindigen van het praktisch verkeersexamen tegen zijn klasgenootjes. Na zo'n 13 jaar is het praktisch verkeersexamen weer terug. Tientallen basisscholieren fietsten gisteren het ruim twee kilometer lange par cours dat in "Noord" was uit gezet. Zo'n 50 verkeersbor den waren door gemeente werken langs het parcours geplaatst en op 12 verschil lende plaatsen werd de fiet sende jeugd bespied door verdekt opgestelde ouders. Zij waren het die het fietsge- drag van de kandidaten kri tisch moesten volgen. Wan neer er eentje in de fout ging door niet goed rechts te hou den of geen arm uit te steken dan werd onverbiddelijk het van een sponsornaamd?) voorziene rugnummer geno teerd. De zesde klassen van zeven ba sisscholen uit Leiden Noord en de Kooi legden gisteren het examen af. Vandaag zijn de scholen in het Morskwar- tier aan de beurt, donderdag de scholen in en rondom de Pro fessoren wijk, vrijdag Zuid-west en volgende week dinsdag de Merenwijk. Els Charité en Marie van Beukei houden namens de Leidse politie een oogje in het zeil. Els heeft de supervisie over het hele examengebeuren. Zij weet te vertellen dat het ini tiatief om het praktisch ver keersexamen weer nieuwe leven in te blazen afkomstig was van de scholen zelf: "Dit jaar draaien we als het ware proef. Volgend jaar komen we met een definitieve vorm". Volgens zesdeklasser Eric van erkende wapenhandel, de verkoop van jachtgeweren en dergelijke. Cursisten kunnen een soort van vestigingsver gunning behalen voor de uit oefening van zo'n bedrijf'. Maar jachtgeweren zijn toch ook bruikbaar als oorlog stuig, proberen wij. "Nee hoor, u moet hier geen en kele criminele gedachte ach ter zoeken', vertelt de studie adviseur. "Tot voor knrt is de Nederlandse wapenhandel niet zo streng geregeld. Van uit Belgie worden veel wa pens gesmokkeld. Daarom wil het ministerie van justitie mede via dit soort cursussen een grotere vinger in de pap krijgen. Wapensmokkel zou eerder kunnen worden gesig naleerd. Als op 12 mei de eer: worden afgenomen, zit er een controleur van het ministerie van justitie bij. De Vereniging voor Vuurwapenhandelaren (de initiefnemer tot de cursus bij de L.O.I.) neemt de exa mens af. de Gunningschool heeft het praktische deel van het ver keersexamen voorlopig wei nig om het lijf. "Een makkie", zo karakteriseerde hij de ex- amenrit, "Al was het wel ver rekte koud". Volgens zijn klasgenootje Wim leverde het theoretische gedeelte van het examen ook niet al te veel problemen op. "Twintig vraagies en daar was ik zo mee klaar". Van het nut van het verkeers- lessen op de lagere school wa ren beide knapen trouwens doordrongen, getuige hun: "Als je straks een brommer of Op oorlogspad? Daar schiet je nog wat mee op, met die nieuwe cursus van de Leidse Onderwijs Instellin gen (L.O.I): "kleinhandelaar in vuurwapenen en muni tie....". Maar liefst tweehon derd cursisten uit den lande hebben zich voor deze schrif telijke cursus aangemeld. Dat kost vierhonderd gulden. De cursist krfigt voor dit bedrag twintig lessen over handel, onderhoud en reparatie van geweren, zes lessen wetsken- nis over vuurwapens en één praktij kdag. Meneer Arts, studie-adviseur bij de L.U I. verti lt dat deze instelling zich met deze cur sus beslist niet op het oorlog spad heeft begeven. Integen deel. We moeten bij deze cur sus "kleinhandelaar" niet meteen denken aan een op leiding voor Pistolen Paultjes in de dop, vertelt meneer Arts. "De cursus 'kleinhan delaar' is juist gericht op de Graffiti ■n andere blinde muren bleven vroeger al zel den bespaard van teksten in de trant van "Wie dit leest is gek". De laatste jaren is deze schuttingtaai of "graffiti" duidelijk in opmars. Zelfs de statige wachtkamer in het kantongerecht aan het Ra penburg ontkomt er niet aan. Op een affiche van Veilig Ver keer Nederland met de tekst "Rijdt u wel eens te hard?" heeft een verkeerszondaar het wachten gedood door er bü t.' ichryven: "Altijd te hard Een andere zondaar geeft als antwoord. "Ik wel, daarom zit ik hier sen. Balen Leraar van der Meulen vond het prachtige hedendaagse stukjes. Hij gaj het werk het predikaat "op "Tenzij iets anders wordt ver meld. is er sprake van nor male situaties en gezonde or ganismen". Deze raadgeving kregen mavo, havo en vwo- kandidaten mee alvorens te beginnen met de 40 meerkeu zevragen, die de kennis van het vak biologie moesten toet je meningen over het werk wa ren verdeeld. De kandidaten, die naast biologie ook na tuurkunde, scheikunde en wiskunde in het pakket had den vonden het niet moeilijk. De mensen die deze kennis misten waren erg teleurge steld. Zij vonden niets van het geleerde terug ut de vragen. Allemaal "inzicht vragen" klonk het binnen alle lagen van de onderwijs-bevolking vonne, een mvo-leerling was zeer gelukkig, met deze situa tie. Een uur voor het einde kon ze het pand al verlaten met het gevoel wel een voldoende te hebben gescoord, larin en Monique, laatste klas mavo daarentegen waren zeer kwaad. Beiden weten ze ker. er niets ran terecht te hebben gebracht. "Zulk soort vragen met allerlei tekenin gen en grafieken hebben we nog nooit gehad", vertellen ze geladen. roor mevrouw B. Sen ft, biolo- gielerares, voldeed het werk van het vwo zeker aan haar verwachtingen. "Zij zijn geoefend in dit soort vragen. De mensen met een alpha pakket zullen er inderdaad meer moeite mee hebben ge had. Vraag II is daar een aardig voorbeeld van. Bijna niet te maken zonder dat je natuurkunde en scheikunde hebt gedaan. 0e rest van de vragen leverde olgeru haai HNPPHHPPMHp feit*- lijk "gehandicapte" groep. Op de vraag of ze mensendie biologie in het pakket willen nemen, waarschuwt voor dit soort situaties knikt ze posi tief. "Leerlingen die het des- ondank i tot n Mabm toeten teat ze te wachten staat". Bu de schoolpoorten is bij de havo-kandidaten de discussie hoog opgelaaid Ook daar vindt men dat de beta-mensen duidelijk in het cordeel zijn geweest. isschien dat de examencom missie zich in de toekomst nog eens over de vraag: "Kan biologie als een op zichzelf staand vak worden gekozen moet buigen. SASKIA STOELINGA

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3