Winkelcentrum op raadhuis definitief plaats oude van de baan ORANJEFEESTEN IN LEIDSE OMGEVING "Belasting ontduiken een hobby 9? eidse agenda PLAN VOOR FIETSPADEN WASSENAAR VERTRAAGD Raadsman na eis van drie jaar tegen 'koppelbazen': WinkeliersOver twee jaar zal er niets meer zijn STAD EN RAND DINSDAG 29 APRIL 1980 LEIDERDORP- "Een bestuurlijke nederlaag", zo noemt wethouder Bezemer die zich onder meer be zighoudt met middenstandsza ken het definitief van de baan zijn van het winkelcentrum op de plek van het oude raadhuis in Leiderdorp. Van gezichtsverlies wil hij echter niet spreken. "We hebben naar eer en geweten al het mogelijke gedéan om de zaak rond te krijgen. Het is een mis lukt stukje midderistandspoli- tiek geworden, een harde pil voor mij, vanaf mijn positie bezien dan. Natuurlijk hebben de men sen die zich beroepen op het feit dat ze dit al zagen aankomen ge lijk. De strop is vooral van be leidsmatige aard. We hebben ge probeerd een goed beleid uit te stippelen voor zowel de consu ment als voor de middenstand. 99 Terwijl we zo dicht bij elkaar wa ren met de onderhandelingen is het helaas toch nog misgegaan." Bezemer geeft aan dat Innoplan min of meer bewust onvoldoende gevens aan de gemeente heeft verstrekt in haar bouwaanne- mingsofferte. "Een ding moet heel duidelijk zijn. We zijn geen Sinterklaas die de beurs van een projectontwikkelaar spekken. Wanneer je grond blijkbaar te goedkoop verkoopt, zodat meer winst wordt gemaakt, moet dat naar de middenstand vloeien. Innoplan strijkt dit geld echter allemaal op zonder daar van tevo ren inzicht in te willen geven. De raad heeft geeist dat deze gang van zaken beslist moet worden vermeden", aldus de wethouder. De middenstanders toonden zich gisteren bijzonder teleurgesteld. Theo Hendriks, één van hen ver telde: "Nog langer uitstel zou voor ons geen zin meer hebben. Nieuwbouw is toch niet meer mogelijk. Wij zijn echter heel wat geld kwijt geraakt door dat het op het laatste moment niet door ging. Toen we begonnen hebben we met veertien winkeliers ge zamenlijk 56.000 gulden ingeza meld om de kosten van de voor bereidingen van het centrumplan te dekken. Dat bedrag zijn we kwijt, evenals het geld voor het deelrapport. Het oude dorp ver liest veel winkels. Over twee jaar zal er niets meer zijn, omdat met de verhuizing van het raadhuis het personeel ook is meegegaan. En daar moesten veel winkels het van hebben. De animo neemt af nu het zicht op betere tijden is verdwenen. Wat de toekomst van het oude dorp betreft denk ik dat de mensen er niet eens zo graag goede winkels willen hebben. Wanneer ons centrumplan wel was doorgegaan hadden we altijd nog honderd bezwaarschriften tegen ons gehad", zegt Hendriks. LEIDERDORP - Er komt geen winkelcentrum op de plaats van het oude raadhuis in Leider dorp. Tot deze opmerkelijke beslissing kwamen zowel de winkeliers uit het oude dorp, die het centrum zouden realiseren, als burgemeester en wethouders van Leiderdorp, na gisteren een laatste poging te hebben ondernomen de winstcijfers van projectontwikkelaar Innoplan bo ven tafel tc krijgen. Tot op het laatste moment heeft Innoplan, die zou worden belast met de bouwkosten-berekenin gen en de uitvoering van de bouw van het winkelcentrum, gewei gerd te vertellen hoeveel winst men op de premie-koopwonin gen boven de winkels wilde ma ken. Voor de gemeente was deze gang van zaken onaanvaardbaar aan gezien de verkoopprijs van de grond voor de winkeliers erg laag werd gehouden. In juni vorig jaar eiste de gemeenteraad dat duide lijk moest worden aangegeven waar de gemeentelijke bijdrage naartoe zou gaan. Deze bijdrage bestond uit het onder de markt waarde aanbieden van de bouw grond. Het breekpunt van de koopover eenkomst, die verder al in zijn geheel was aanvaard, was de be paling dat de gemeente Leider dorp de gestelde verkoopprijs van 850.000 gulden kon aanpas sen indien zou blijken dat de projectontwikkelaar Innoplan meer aan het winkel- en woning complex zou overhouden dan hij had voorgerekend. Om uit de dreigende impasse te komen kon het gemeentebestuur niets an ders doen dan een bepaling in het koopcontract opnemen, waarin de extra winst van de project ontwikkelaar later zou moeten "Nationale kroningsdag wordt geen kraakdag in Leiderdorp" LEIDERDORP - Niemand komt op dit moment het oude raadhuis in. En aanstaande woensdag zal dat ook het geval zijn. Het zal een feestelijk nationale kroningsdag worden en geen kraakdag hier in Lëiderdorp. Dit zegt burgemeester Van der Have van Leiderdorp op de vraag welke maatregelen hij als hoofd van de politie denkt te nemen om eventuele krakers uit het leegstaande Raadsgebouw te weren. "We zullen geen extra maatregelen nemen, je kan moeilijk elke dag een agent de boel laten bewaken. Er staan zoveel nieuwe huizen hier leeg, dus dat wordt ondoenlijk. Mocht het er toch van komen dan zullen we alle middelen die de wet ons biedt gebruiken om handelend op te treden." aldus de burgemeester die zegt het verschrikkelijk jammer te vinden dat de on derhandelingen met de winkeliers en de gemeente op niets zijn uitgelo pen. worden toegevoegd aan de koop som. Deze voorwaarde vond Innoplan onaanvaardbaar. Om dat de gemeente een uiterste da tum voor de overeenkomst had gesteld heeft dit geresulteerd in het afzeggen van het hele winkel centrumplan voor het oude dorp. Nadelige gevolgen Deze ontwikkelingen zullen enor me nadelige gevolgen hebben op het gebied rond het oude raad huis. In de eerste plaats zal het niet meer mogelijk zijn ooit nog te denken aan een dergelijk nieuwbouwplan met winkels. Het deelrapport van het Centraal Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf gaf twee jaar terug al aan dat zo'n winkelconcentratie nodig is om de winkeliers nog enig bestaansrecht te verschaffen voor de toekomst. Met de mid denstand en adviseurs was over eengekomen dat het winkelcen trum moest draaien in 1982 om dat de mensen anders teveel ge wend zouden zijn aan de weg naar het nieuwe winkelcentrum in "Winkelhof'. Later beginnen bood geen enkel goed vooruit zicht. Gisteren was de uiterste datum waarop kon worden beslist over nieuwbouw. Maar de gemeente raad van Leiderdorp had B en W indertijd nog een eis meegege ven. De gevel van het oude raad huis mocht omwille van de mid denstand uit het oude dorp even tueel worden gesloopt. Dat was een noodzakelijkheid omdat winkels binnen de muren van het oude raadhuis onmogelijk zou den zijn geweest. Het idee om de gevel te laten staan en daarachter Met het afketsen van het winkel centrum zijn alle plannen weer helemaal teruggedraaid. Op nieuw is er nu onzekerheid over de bestemming van het oude raadhuis. Het oude raadhuis wordt nu niet meer door de mid denstanders gebruikt om onder andere het oude dorp weer leef baar te maken. Sloop is dan ook niet meer nodig. Wat Leiderdorp nu overhoudt is een leegstaand oud raadhuis en ver uiteenlig- WASSENAAR - Het fietspaden plan van de gemeente Wassenaar kan niet zo snel worden uitge voerd als oorspronkelijk de be doeling was. Er is namelijk wat vertraging bij de grondverwer ving en er is een gebrek aan man kracht bij de technische diensten van Wassenaar. Het fietspadenplan is in het jaar 1975 al ontworpen. Met het plan werd voldaan aan de stijgende behoefte aan veilige routes voor het langzaam verkeer. De snelle opmars van de fiets, die in deze tijd merkbaar is, vraagt ook om uitbreiding van het aantal paden. Van het plan kwam het fietspad langs de Jagerslaan als eerste ge reed. Vorig jaar werd bovendien de laatste hand gelegd aan de verbinding Deijlerweg-Haag- sche Schouw. Dit provinciale pad ligt op ruime afstand van de pa rallel lopende Rijksstraatweg. Verdere ontsluiting van het "Pas op bij koop AMF-woning OEGSTGEEST - "Neem geen overhaaste stappen. Bekijk elk aanbod dat het Algemeen Mijnwerkers Pensioenfonds of wie dan ook, doet om uw flatwoning te kopen zeer kritisch." Dit zei de heer Van Benten gister avond op de jaarlijkse bijeenkomst van de huurdersbelangenvereniging "Floraplan" in het gemeentecentrum aan de Lytweg in Oegtgeest. Het bestuur van de huurderbelangenvereniging zette u iteen dat zij zich sterk maakt om de huurwoningen in de Oegstgeester 'Floiawijk" niet zomaar aan speculanten te laten verkopen. Xoals bekend heeft het AMF verschillende pogingen gedaan om van haar bezit van 158 huurwoningen af te komen. De vereniging kon haar leden, allen bestaande uit huurders van de flatwoningen, geen informatie ge ven wat er in de toekomst met de flatwoningen gaat gebeuren. We verwachten dat er binnenkort een aanbod wordt gedaan aan de bewo ners om hun huis te kopen. Handel niet individueel maar probeer de eenheid te bewaren. Ondanks de ogenschijnlijk aantrekkelijke aanbie dingen. "aldus Van Benten. noord-oostelijke landelijk ge bied laat nog enige tijd op zich wachten. Enkele zuid-oostelijk gelegen pa den nabij Zuidwijck en het Die renpark zijn van het plan afge voerd. Nu het provinciaal fiets pad niet westelijk maar oostelijk van de spoorlijn Den Haag-Lei den komt te liggen, vervalt de aansluiting daarop. Voor het langzaam verkeer van Wassenaar naar oostelijk Leiden kan mis schien een alternatief worden ge vonden. Te denken valt aan een fietspad van de B-weg ter hoogte van Deijleroord langs Zuidwijck, aansluitend op deRijndijk bij de Vink. Binnen een paar jaar zal een pad van het Dierenpark naar de Be- zuidenhoutseweg een ontsluiting opleveren voor de buurtschap Kerkehout. Van even groot be lang zal de aanleg zijn van een verbinding vanuit de Paauw naar de Zijdeweg. Maar ook bij dit pad zal vertraging in uitvoering op treden door een gebrek aan man kracht bij de technische dien sten. Veel schot zit er in de voorberei ding van een fietspad van Meij- Het CIMK-rapport meldde toen- dertijd dat wanneer de winkeliers in het oude dorp zich niet zouden bundelen en door middel van een "trekker" het publiek zouden aantrekken, dan zou het binnen afzienbare tijd zijn afgelopen met de winkels die er nog zijn. Daar ziet het nu ook naar uit. De mees te middenstanders hebben al in het achterhoofd om öf naar het nieuwe winkelcentrum "Winkel hof' te verhuizen, óf hun zaak op te doeken èn er een woning van te maken. Een ontwikkeling waar aan de gemeente niets kan doen. Het verdwijnen van de winkels, heeft op zijn beurt weer gevolgen voor de markt in de Hoofdstraat. De marktkooplui hebben al te kennen gegeven dat zij niet meer kunnen en willen verkopen in een straat waar geen winkels zijn. De gemeente is nu door het afzeg gen van de koopovereenkomst in een zeer moeilijke positie ge bracht. Moet de grondprijs wor den opgeschroefd naar de twee miljoen dan komt de vraag op wat er van het oude raadhuis zou moeten worden gemaakt. Daarnaast heeft de beslissing voor Leiderdorp grote nadelige finan ciële gevolgen. De kosten die zijn gemaakt om het plan uitgewerkt te krijgen zijn geweldig opgelo pen. Alleen al de twee ambtena ren die een jaar full-time hieraan bezig zijn geweest kosten de toch al arme gemeente een slordige 150.000 gulden. Afgezien van de kosten'van de nodige informatie avonden en die van het stede- bouwkundige bureau heeft de gemeente ook nojg eens 9500 gul den meebetaald aan het deelon derzoek van het CIMK. De ande re helft betaalden de midden standers zelf. inmiddels gereed. De uitvoering van andere endell naar de Waalsdorperlaan. Twee andere-verbindingen in het duingebied stuiten op milieube- de Provincie, en hou den verband met de waterwin ning. Het gaat om een pad van de Hazalaan naar de Duinvoetlaan en één van de Hazelaan naar de Wassenaarse Slag. De commissie technische diensten zal vanavond vergaderen over de twee veelomvatende plannen. ZOETERWOUDE 29 april 20.00 uur disco-show in Eendenkooi. 30 april 08.00 uur reveille plus hijsen van vlag Hoge Rijndijk/Oranjelaan. 11.30 uur. rondgang dorp en aubade bij huize Emmaus. 12.30 uur kinderspelen op de Loethe. 14.00 uur ballonnenwedstrijd, zaal Het Witte Huis 14.00 uur discobal in Don Bosco. 17.00 uur gezinstrimtocht, vanaf WASSENAAR 09.00 uur schoolsportwedstrijden op sportterreinen Kerkehout 09.15 uur kinderoptocht vanaf ge zondheidscentrum Hofcampweg. onthulling gedenkplaat bij O 10.00 uur mixed sex voetbaltoernooi op terrein Mansveltkade. 11.00 uur begin expositie Wereldoor log II en jubileum Oranjevereniging. 11.30 uur oranje-sporthal-festijn in 1 mei 10.00 uur expositie Dorpskerk (zie 30 april 11.00 uur). 13.30 uur poppenkast door poppen theater Frank Kooman in Dorpscen- 14.00 uur feest lagere scholen in sporthal. 14,00 uur poppenkast in gymnastiek- 20.00 uur galaconcert Kapel Kon. Luchtmacht Sporthal. 22.00 uur dansen in sporthal. OEGSTGEEST Louise de Colignylaan. 30 april 08.15 uur aubade Terweeschool. 10.00 uur tafeltennisinstuif, gymzaal Apollolaan. 10.00 uur ringrijderij met paarden en rijtuigen, Prins Hendriklaan. 10.30 uur tonknuppelen, Hofdijck. 12.30 uur rolschaatsshow aan de Iris- 20.00 uur disco-avond in gemeente centrum. LEIDERDORP 29 april 19.00 uur kermis voor het gemeente huis. 30 april 08.00 uur kinderoptochtei*. naai- ge meentehuis. 09.00 uur aubade bij gemeentehuis. 09.00 uur muzikale rondwandeling. 10.00 uur poppenkastvoorstelling in Op Dreef en in het Dorpshuis. 13.30 uur voetbaltoernooi in de Bloemerd. 19.00 uur verenigingsdefilé door ge meente. 1 mei 18.00 uur kenlaan. 2 mei 14.00 uur kenlaan. braderie Hoofdstraat en Ei- braderie Hoofdstraat en Ei- n Ai- VOORSCHOTEN 29 april 15.00 uur opening festiviteiten, zaal De Werf bij parkeerterrein. 20.00 uur jubileumconcert, Moeder Godskerk, Bar.Sch.v.d. Oyelaan. nte* 30 april 08.30 uur intrede met muziek vanaf Dorpstoren. 6 11.30 uur muzikale rondgang, Cultu reel Centrum en v. Leeuwenhoekka de. 12.00 uur volksspelen, Voorstraat. 13.00 uur kinderspelen, speelweide Prinses Margrietlaan. 16.30 uur voetbalwedstrijd en hon- dendressuur, v. d. Hoevensportpark. 21.00 uur oranjebal, Cultureel Cen trum. 2 mei 19.00 uur bevrijdingstentoonstelling, Gevers Deynootschool. 20.00 uur klaveijaswedstrijd, club huis Randstad Sport. pleintje achter gymzaal. 14.30 uur kinderspelen, Dorpsstraat. 16.30 uur prijsuitreiking door burge muziektent Baan. 20.00 uur. Drive-in-show in 'Tref punt'. 20.30 uur Oranje-bingo clubhuis DEN HAAG/VOORSCHOTEN - Officier van justitie mr. Van Nis pen heeft gisteren drie jaar ge vangenisstraf geëist tegen de broers M. de L. (28) en J. de L. (29) uit Voorschoten. Zij worden er van verdacht als "koppelbazen" de fiscus en andere schuldeisers in totaal voor een bedrag van drie miljoen gulden te hebben opge licht. Het was gisteren de tweede maal dat de Voorschotense broers voor de Haagse rechtbank moesten verschijnen. Op de eerste dag van het proces, in februari van dit jaar, had de raadsman van een der broers op uitstel van verdere be handeling aangedrongen om nog een getuige te kunnen horen. Daarvan bleek hij gisteren te hebben afgezien. Wel was de raadsleden op deze ma nier de tijd gegund om te reage ren. op het zeer omvangrijke re quisitoir dat de officier van justi tie in januari had gehouden. Mr. van Nispen had toen laten blijken de mate waarin de broers door de rechtbank zouden worden aan gepakt, als een 'testcase' voor de veroordeling van soortgelijke ge vallen van belastingontduiking te beschouwen. Hij omschreef het gedrag van de "koppelbazen" als "maatschappelijk meer ver ziekend dan het stelen door he- roineverslaafden". Ook wees de officier er bij die gelegenheid op dat het openbaar ministerie in feite onvoldoende is toegerust om dat soort praktijken op te spo- De werkwijze van de gebroerders De L. kwam hierop neen Als di recteuren of vennoten van ach tereenvolgens de besloten ven nootschappen Lilea te Rotter dam en Inkor te Hardinxveld- Giessendam maakten zij er een gewoonte van om over het loon van hun werknemers (soms veer tig tot vijftig man) geen sociale lasten en loonbelasting af te dra gen, waarmee ze zowel de belas ting als de bedrijfsvereniging be nadeelden. Beide vennootschap pen werden failliet verklaard, maar voor het zover was, zorgden de broers er voor dat zij zoveel mogelijk geld aan de boedel ont trokken, dat op die manier aan de schuldeisers (waarvan de fiscus de belangrijkste was) werd ont houden. Daar tussendoor wisten ze ook nog gedurende enkele maanden uitkeringen te verkrij gen van de sociale dienst in Voor schoten. De bedrijven van de broers De L. waren gespeciali seerd in het monteren van sprinklerinstallaties en hebben o.m. op Schiphol een grote op dracht uitgevoerd. Mr. Brandsma, raadsman van M. de L. noemde de eis van de officier van justitie' gisteren "extreem hoog" en riep de rechtbank op "de beide benen op de grond be houden". Hij gaf toe dat zijn cliënt "onzorgvuldig" had ge handeld, "maar zo bijzonder is het niet, wat hier is gebeurd". Mr. Brandsma wees erop dat de han delswijze van M. de L. door de maatschappij niet zo zwaar wordt genomen. "Er is niemand die een traan laat, als men hoort dat de fiscus wat te kort is gekomen, dat geldt eerder als een prestatie". Over het werk dat de bedrijven van de Voorschotense broers uit voerden, waren geen klachten, "wat wel ontbrak was de zorg voor een goede boekhouding en voldoende aandacht voor het feit dat de fiscus en de bedrijfsver eniging ook crediteuren zijn". Mr. Brandsma drong aan op een "voorzichtige" straf. Hobbv De raadsman van J. de L., mr. Den- gerink, hield een soortgelijke be toog. Ook hij wees erop dat zijn cliënt slechts "maatschappelijke abstracties als de fiscus en de be- drijfsverniging" heeft benadeeld. "Belasting ontduiken is een hobr by, die in steeds grotere kring wordt beoefend". Hij omschreef de gebroeders De L. als "jonge, enthousiaste mensen die een be drijf opzetten en daarbij is de fis cus altijd een restpost. Maat schappelijk gezien waren de he ren helden, de loper werd voor ze uitgerold, ze reden in grote auto's en iedereen zij mijnheer tegen ze. Daardoor werden ze versterkt in het idee dat ze goed bezig waren". Over twee weken doet de recht bank uitspraak. Dinsdag Leiden Wienerwald - Steenstraat, ledenverga dering KVP, 20 uur. Gesprekeentrum - Vrouwenkerkchoor- straat 17, Buddha-lezing, 20 uur. Antonius clubhuis - Mare 43, huldiging 34 FNV-jubilarissen. Gespreksavond Bahé'i - Sleutelbloem 2, vanaf 20 uur. Algemene Reclassseringsvereniging - Rijnsburgerweg 167, bereikbaar op werkdagen van 9-17 uur. Voor hulp en informatie aan meerderjarigen (vanaf 18 jaar), die door problemen in conflict zijn of dreigen te komen met de politie en/of de justitie. Nieuwe Rijn 20a - vrouwencafé, 21 uur; NVSH-tre/centrum, middelenver koop en filmverhuur, 20-21 uur. KWJ - beweging werkende jongeren, Koppenhinksteeg 2, tel 121139. Wassenaar - commissie technische dienster», 20 ur. Voorschoten - concert Christelijk Vo caal Ensemble, 20 uur, in de Moeder Godskerk. Dierenartsen Voor de praktijk van Muurling/Helder/ Roest, woe 30 april: F. Muurling, Plantsoen 23, tel: 125057. Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van 25 april tot 2 mei (inclusief 30 april) door. Herdingh en Blanken, Hogewoerd 171, tel: 120502 en Linnaeus, Kempenaerstraat lb, tel* 153274. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604, tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp/Zocterwoude Rd. - ge zondheidscentrum, Berkenkade, Lei derdorp, tel: 410131, spreekuur ma t/m vrij van 14-15 uur. Oegstgecst - Interkruis, Lijtweg 7, tel: 154500. Voorschoten - gezondheidscenrum, v.d. Waalslaan, tel 4641. Warmond - Zr. M. Habernickel, Rust- hofflaan 4, Sassenheim, tel: 02522-15465. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN LEIDEN Postbus 54, 2300 AB LEIDEN Telefoon 071-144941 Nabezorglng van 18.00-19.30 uur Zaterdag van 16.00-18.00 Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrijving geen Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 28884. Kwartaalabonnement f 46,30 per post f 66,40 Jaarabonnement f 173,70 per post r 254,10 Losse nummers f 0,65. Rubriekchefs: A. van Leeuwen (stad) J.P. Westerlaken (regio) B. Paauw (binnenland) J. Ruygrok-Hoogeveen (buitenland) A A. van Brussel (sociale economie) P.J. de Tombe (sport) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. in: Bonn, Brussel, Londen, Parijs, Washington, Cairo, Redactie Randgemeenten: Telefoon 071-144941 toestel 219. Privé: C. Smits, Bachstraat 25, Leiden, tel. 071-763320. Ch. Lennartz, Maredijk 33a, Leiden, tel. 071-133202. Correspondenten: R. Zaadnoordijk. Tel. 071-121481. Oegstgeest: H. Sonders, 071-155854. Voorschoten: J. Peters 071-769935. Warmond: K. Prins 01711-11266. Zoeterwoude: R. Stevens 071-890847. Zoeterwoude: Olaf Hoenson 01715-1896. Leiderdorp: F. Snijders 071-893841.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 2