"In tien jaar 900 huizen bouwen Boskoopse kwekers pakken troon van Beatrix in azalea's BOEGSCHOTEN GAAT NAAR AZC Nieuw buitenbad in Rijnsburg gaat met veel open RAPPORT VAN GEMEENTE RIJNSBURG OVER BEHOEFTE AAN WOONRUIMTE: I Expositie van beelden en etsen in Noordwijk LEIDEN/REGIO f NOORDWIJK - Gerda van den Bosch uit Zoeterwoude en Bas Haasnoot uit Katwijk zullen van 3 tot en met 18 mei hun kunstwerken in de oude Visserskapel van Noordwijk tentoonstellen. Gerda van den Bosch exposeert een aantal bronsplastieken. De beeld houwster maakt haar werk in steen, hout en brons. De laatste tijd legt zij echter de nadruk op middelgrote bronsplastieken. Zij geelt niet alleen het uiterlijk van mens en dier weer, maar probeert vooral iets van het wezen te karakteriseren. Haar kynologische werk (honden) trekt sterk de aandacht (foto rechts). Diverse gemeenten hebben beelden van de Zoeterwoudse gekocht. Expositiegenoot Bas Haasnoot is graficus van beroep. Jaren heeft hij zich intensief beziggehouden met etsen. Hij verschafte zich daardoor een grote technische kennis en ervaring hetgeen resulteerde in abstracte kleurenetsen. Zij zijn de stap geweest van het grafische zwart-wit werk naar de kleurrijke monoprints. Zo zullen op deze tentoonstelling voor- 7 stellingen van insecten en het diepzeeleven te zien zijn. Beide kunstenaars bieden een kijkspel waarmee de aandachtige toe schouwer op diverse manieren met de natuur wordt geconfronteerd. Burgemeester Bonnike zal vrijdag, 2 mei, om acht uur de expositie ope- nen. Tot en met 18 mei is de tentoonstelling dagelijks open van 2-5 en 7-9 uur. Zaterdag en zondag 1-4 uur. ALPHEN AAN DEN RIJN - Alex Boegschoten zal het volgend seizoen uitkomen voor de Alphense water- poloploeg AZC/Unique. De doelverdediger van hoofdklasser De Gouwe heeft overschrijving naar zijn nieuwe club aange- vraagd. 'Boegschoten, die 94 interlands ach ter zijn naam heeft staan, treedt daarmee in de voetsporen van trainer/coach Arie Domburg, die twee weken geleden De Gouwe verliet en een contract als coach van AZC tekende. "Ik heb me echter vrijwillig aan gemeld. Het is pertinent niet waar dat ik met Arie meekom", zegt Boegschoten, die in de be langstelling van meer hoofdklas seclubs stond. "Mijn reden om naar AZC te gaan is dat ik zo snel mogelijk terug wil naar de top, waar ik een klein tijdje aan heb mogen ruiken bij De Robben. Bij De Gouwe zou dat het komende seizoen moeilijk te verwezenlij ken zijn. Daar verloren we een stuwende kracht als Arie en ook Hans de Gruijll blijft weg. Dus de garanties werden minder". Boegschoten heeft inmiddels het bestuur van De Gouwe op de hoogte van zijn beslissing ge bracht. "Er zit helemaal geen kwade gedachte achter, maar ik RIJNSBURG - De gemeente Rijnsburg zal de komende tien jaar 900 woningen moeten bou wen om aan de vraag van de eigen bevolking naar woonruimte te kunnen voldoen. Dat staat te lezen in de zojuist ver schenen nota "Woningbouw en Huisvesting" van de gemeente Rijnsburg. al door de provincie zijn goedge keurd voorzien tot 1986 m de be hoefte aan woningen. Hoewel er de afgelopen tien jaar in Te lciclg Rijnsburg bijna 1200 woningen zijn bijgekomen, is er nog steeds een aanzienlijk woonruimtete kort. Er staan momenteel nog 238 woningzoekenden op de wacht lijst. De berekeningen in de Rijnsburgse huisvestingsnota wijken sterk af van de berekeningen die zijn ge maakt door de opstellers van het streekplan Zuid-Holland West. Het totaal aantal woningen in het bloemendorp bedraagt thans (begin 1980) 3414. Dat zullen er in 1990 volgens de berekeningen in de nota ruim 4300 moeten wor den. Dat wordt becijferd aan de hand van een prognose van de bevolkingsgroei die is gemaakt door een stedebouwkundig bu reau. Volgens die voorspelling, waarbij is uitgegaan van het aan tal inwoners van Rijnsburg op 1 januari 1978, zal het bloemendorp in 1990 ongeveer 12.500 i: tellen. Na volledige uitvoering van alle nu bestaande of in voorbereiding zijnde woningbouwplannen (de belangrijkste zijn het plan De Hoek en het plan voor het oude Floraterrein) zal Rijnsburg vol gens de berekeningen in de nota in 1990 aan de woningbehoefte kunnen voldoen. Plannen waar mee al een begin is gemaakt of die wil topsport bedrijven. En dan heb ik bij AZC meer mogelijkhe den". Die mogelijkheden zijn voor de Waddinxvenei luegenumen om dat de vaste doelman van de Al phense ploeg, Ronald Meijer, het komende seizoen niet meei in ac tie zal komen. Meijer, die be roepsmilitair is, vertrekt naar het buitenland. Door een nieuwe werkkring in Duitsland zal hij dan niet meer beschikbaar zijn. Grote kraak in Alphen ALPHEN AAN DEN RIJN - Op het terrein van de Techni sche Unie is tussen 11 fe bruari en 28 april voor 100.000 aan materieel gesto len. Pas gistermorgen werd de diefstal ontdekt. Het is niet bekend of het be drijf tegen diefstal was ver zekerd. Die laatste berekeningen zijn gemaakt op basis van het aantal inwoners dut Rijnsburg had op 1 januari 1975. De gemeente is bij de berekeningen in de nota uit gegaan van het aantal i op 1 januari 1978. De reden daarvan is, aldus een toe lichting op de nota, dut de bevol kingssamenstelling zich in de ja ren 1975 tot 1978 sterk heeft ge wijzigd. Bovendien is uitgegaan van "de specifiek Rijnsburgse si tuatie": er is in het dorp sprake van een groot geboorte-over schot. Het zogenaamde "alge meen vruchtbaarheidscijfer" (dat is het aantal levendgeborenen per jaar per 1000 vrouwen) ligt in Rijnsburg aanmerkelijk boven het landelijk gemiddelde. Al wordt daarbij aangetekend dat het vruchtbaarheidscijfer in Rijnsburg sterker daalt dan het landelijk cijfer. In het streekplan Zuid-Holland West (een plan van de provincie waarin onder meer richtlijnen zijn opgenomen betreffende de groei van de gemeenten in het westelijk deel van Zuid-Holland) wordt het aantal inwoners van Rijnsburg in 1990 geschat op 11.500. Dat aantal zal, zo wordt verwacht, al op korte termijn worden overschreden. De wo ningbehoefte zoals berekend in het streekplan is derhalve ook te laag (ongeveer 400 woningen). Rijnsburg wil permanente lijst van lege huizen RIJNSBURG - Alle leeg ko mende en leeg staande wo ningen in Rijnsburg moeten voortaan door de eigenaar worden gemeld bij het ge meentebestuur. Donderdag avond a.s. (1 mei) buigt de Rijnsburgse gemeenteraad zich over een nieuwe veror dening waarin deze aangifte van beschikbare woonruim te wordt voorgeschreven. Het gemeentebestuur van Rijnsburg wil door middel van die verordening steeds op de hoogte zijn van het aantal leeg staande wonin gen, dus ook van woningen die (op grond van de Woon- ruimtewet) buiten de in vloedssfeer van de gemeente vallen. Dat zijn woningen waarvan de huurprijs boven de 570 gulden ("kaal") per maand ligt en koopwonin gen die duurder zijn dan 260.000 gulden. Voor die wo ningen hoeft geen woonver gunning hoeft te worden aangevraagd. De aangifte van de leegko mende woning moet binnen drie maal 24 uur geschieden op het gemeentehuis. Bij die aangifte moet de huur- of koopprijs worden opgege ven. Wanneer twijfel bestaat over de juistheid van die prijs zal de gemeente voor huurwoningen advies in winnen van de huuradvies commissie. Bij koopwonin gen kan van de verkoper een taxatierapport van een beë digd makelaar worden ver langd. Het ontwerp van de nieuwe woonruimteverordening is voorgelegd aan de gemeente lijke woonruimte-advies commissie die daarmee in middels akkoord is gegaan. Tulp draagt naam van Japanse prinses LISSE - Op initiatief van het Inter nationaal Bloembollencentrum zullen kroonprins Takahito van Japan en prinses Yumiko van Mikassa op 2 mei officieel wor den ontvangen in de Keukenhof. Bij die gelegenheid zal R B van Waveren, voorzitter van de Raad van Nederlandse Bloembollen- ondernemers, de Japanse prins uitnodigen de officiële doop te verrichten van een tulp, die de naam 'Princes Mikassa' zal dra gen. Deze roze-rode tulp. (ge kweekt door J.F. v.d. Berg Zn. uit Anna Paulowna), zal worden gedoopt in het bijzijn van onder andere ir. J.G.M. Braks, minister van Landbouw en de Japanse ambassadeur Hiroshi Uchida. Prins Takah ito van Mikassa is sinds 1954 beschermheer van de Ne derlands-Japanse Vereniging en heeft sindsdien veel gedaan ter bevordering van de onderlinge betrekkingen. Het is de bedoe ling, dat de prins aanstaand na jaar een zending bollen ontvangt van de naar hem genoemde tulp. JpINSDAG 29 APRIL 1980 Bevolking kan zaterdag gratis zwemmen BOSKOOP - Als er mor gen iets tot in de puntjes is geregeld in Amster dam, dan is het wel de versiering in en rond de Nieuwe Kerk en op de Dam met bloemen en planten. Dat mag ten minste worden ver wacht in een land dat zo'n vooraanstaande plaats inneemt op het gebied van bollen, bo men en snijbloemen. Aan de Nederlandse boom kwekers zal het in elk geval niet liggen. In Boskoop is de afgelopen tijd hard gewerkt aan het in bloei trekken van azalea's en rhododendrons, die specialiteiten waarmee het boomkwekerijcentrum Boskoop internationale be kendheid heeft verworven. De Azalea's zullen morgen de versiering vormen rondom de zetels van de nieuwe konin gin en de prins-gemaal. Dui zenden pastelkleurige bloe men zullen het gouden .koor hek achter de zetels en de zuilen rondom het podium sieren, terwijl ook de ingan gen waardoor de ministers, de buitenlandse gasten en alle andere genodigden de kerk binnentreden, zullen zijn om zoomd met Azalea's. De Dam zal worden versierd met een langgerekte, brede rhododendronbeplanting. Evenals de Azalea's zijn de rhododendrons speciaal ter gelegenheid van het kro ningsfeest in bloei getrokken met behulp van bijzondere technieken in de Boskoopse kassen van Plant Publiciteit Holland. Normaal gesproken bloeien de planten pas eind Na afloop van de feestelijkhe den zullen de grote planten weer terugkeren naar Bos koop, waar ze weer worden geplant. Voor een volgende gelegenheid kunnen ze dan weer in bloei worden getrok ken. Directeur H.R. Bannier (rechts) en hoofdkweker J. Verkade van Plant Publiciteit den van de speciaal voor het kroningsfeest in bloei getrokken Azalea's. De bloemenpracht wordt vandaag aangebracht in de Nieuwe Kerk in Amsterdam. .RIJNSBURG - Erica Ver- kerk-Terpstra, tweede kamerlid voor de VVD (en ex-zwemster) zal a.s. vrij- dagmiddag 2 mei om kwart over vier de officiële opening verrichten van het nieuwe openluchtbad van het Rijnsburgse 1 zwembad "Het Waterbos". Momenteel wordt hard gewerkt om het bad op tijd gereed te krijgen. I Het nieuwe bad wordt geopend zo'n tien jaar nadat het plan voor - een openluchtzwembad in Rijns burg ontstond. Daarmee heeft hebben de plannenmakers rekening gehouden. "We hebben bij de bouw van het zwembad moeten inspelen op een nieuwe behoefte. De mensen zijn veelei sender geworden, hebben meer vrije tijd dan vroeger en gaan er eerder een hele dag op uit. Het nieuwe bad is geen teiltje water, maar duidelijk een bad voor da grecreatie". Dat zei mevrouw A. de Haas-Kromhout, voorzitster van het bestuur van "Het Water- bos", gistermiddag tijdens een bijeenkomst in het zwembad. Het bad is dan ook volledig inge richt voor de dag-recreant. Be halve een groot wedstrijdbassin is er een golfslagbad met een zo genaamde "whirlpool" („bel- letjesbad"), en een uit drie ge deelten bestaand kleuterbassin. Het hele terrein is vijf hectare groot. Rondom de baden zijn gro te zonneweiden aangelegd. Aan de kant van de woonwijk Frede- riksoord en de tennisbaan zijn zandwallen aangebracht om ge luidsoverlast tegen te gaan. Bij het kleuterbad is een speciale moeder/kleuterhoek ingericht. Op een grasveld bij die kleuter- hoek staat een "speelhuis" waarin een zandbak komt. Verder wordt op het vijf hectare grote terrein een volley balveld en een damveld aangelegd en er komt een barbecuehoek. Tekort Het Waterbos-bestuur hoopt dat het bad per seizoen 130.000 be zoekers gaat trekken. Dat aantal is evenwel niet voldoende om uit de kosten te komen. Er zal dan een jaarlijks exploitatietekort zijn van ongeveer 450.000 gulden. Dat tekort wordt aangezuiverd door de gemeente Rijnsburg. Binnenkort worden ook maatre gelen genomen om energie te be sparen. Het is de bedoeling dat er een afdekdeken over het bad wordt aangebracht. De Rijns burgse gemeenteraad heeft de aanschaf van zo'n deken (voor 155.000 gulden) in februari van dit jaar al goedgekeurd. Wat nog problemen kan opleveren is het parkeren nabij het zwem bad. Daar is thans vrijwel geen gelegenheid voor. Een oplossing is echter in zicht: deze week (donderdag a.s.) neemt de Rijns burgse gemeenteraad een beslis sing over de aanleg van een par keerplaats bij het zwembad. De verkoop van abonnementen loopt op dit ogenblik niet (nog) bijzonder vlot. "De mensen hou den de hand nog even op de knip", meent mevrouw De Haas, "maar die hand gaat er wel vanaf als men een kijkje in het bad heeft genomen". Dat kan zaterdag. Dan is het bad de gehele dag ge opend en kan men er voor een gratis bezoekje terecht. Het nieuwe bad is vanaf zaterdag elke maandag, woensdag, don derdag, vrijdag en zaterdag van tien uur 's morgens tot half zeven 's avonds geopend, üp zondag is het bad open van tien tot half ze ven. Is het erg mooi weer dan blijft het bad wat langer open. Bij slecht weei gaat het binnenbad open. Nu nog wat fcUIetfcs bijmn op M terra» van het nictnoë Rijneburgee buitenbad91 r. fno Zu m p(d gemeentewerken), wethouder v.d.Meij, zwembad-directeur Snel en het Wuterh-Ituur De Huus Kruv d. Broek en Post. Het bad gaat vrijdag officieel open. Zaterdag is het er gratis zwemmen Demonstratie dorpse Kano Vereniging. De ka novereniging laat onder meer zien hoe "kano-waterpolo" wordt gespeeld. Zelfs wordt met de kano een duik van de 3-meter plank genomen. *Ja de officiële opening vrijdag middag is er in het zwembad een demonstratie te. zien van dg Eindhovense Gehandicapten Sportvereniging en de Leider- Het ziet er dus naar uit dat de ope ning met evenveel „deining" ge paard zal gaan als er in het verle den (op het politieke vlak) is weest rond de bouw van heT1 zwembad.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 21