LEgDSCH «DAGBLAD Kritiek Zijlstra op kabinetsbeleid "Wij zouden zo n actie weer doen vandaag Gemeente Amsterdam mag legitimatie eisen S Meubelfabriek Oisterwijk Makelaars waarschuwen eigenaars lege huizen Oplossingen voor economie mogen nu niet uitblijven toonaangevend in eiken EG-top mislukt DINSDAG 29 APRIL 1980 OPGERICHT 1 MAART 1860 36152 Bureau Witte Singel 1 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN LEIDEN - Veel makelaars in deze contreien hebben maatregelen genomen om te voorkomen dat woningen, die ze in de verkoop hebben morgen, de dag waarop prinses Beatrix tot koningin wordt gekroond, kunnen worden gekraakt. De meeste makelaars hebben de eigenaars van de panden op de risico's gewezen die zij lopen als de huizen blijven leegstaan. Anderen hebben een bewakingsdienst ingeschakeld die de leeg staande woningen in de gaten moet houden. In veel gevallen zullen de eigenaars op de kroningsdag zorgen dat de panden op 30 april zijn bewoond. Sommige makelaars zullen een aantal panden zelf in de gaten houden. Gezien de grote hoe veelheid opdrachten die ze momenteel hebben een bijna ondoen lijke zaak, zo lieten enkelen weten. De politie in Noordwijk.de gemeente waar krakers momenteel nog al actief zijn, zal extra 'waakzaam' zijn. "Het is één van de zaken waaraan we de nodige aandacht zullen besteden" liet een woord voerder van het korps vanmorgen weten. "Maar het is niet zo dat we van de ene naar de andere leegstaande woning zullen rennen Want er zijn op deze dag meer dingen te doen dan alleen maar op lege panden te letten." de bewaakte panden die de Breestraat i AMSTERDAM (ANP/GPD) - Dr. Jelle Zijlstra, de directeur van de Nederlandsche Bank heeft zich in zijn vanochtend verschenen jaarver slag uiterst kritisch uitgelaten over de manier waarop het kabinet met de overheidsfinanciën omspringt. Hij wijst op de funeste gevolgen voor de rendementen van het bedrijfsleven als het kabinet maar doorgaat met de tekorten op te vullen door extra bankbiljetten te drukken en door te lenen op de kapitaalmarkt. In zijn verslag geeft Zijlstra te ken nen dat het hem niet duidelijk is waarom oplossingen voor actuele problemen als teruglopende pro ductie, stijgende kosten en span ningen op de arbeidsmarkt, zo lang uitblijven. "Aan de mogelijkheden tot econo misch en financieel herstel be hoeft (nog) niet te worden getwij feld", zo schrijft hij. En ook: "De inzichten in ons land over de eco nomische knelpunten lopen niet wezenlijk uiteen" Zijlstra vraagt zich bovendien af waarom "nu onmogelijk is, wat na de oorlog door eensgezindheid in hoofdzaken en door bereid heid om te geven en te nemen wel is gelukt". Rendement In zijn jaarverslag kent Zijlstra een prominente plaats toe aan een ge zonde particuliere sector. Blijven in het bedrijfsleven de rende menten uit, dan is het ook niet mogelijk om de werkgelegenheid op peil te houden. Als gevolg daarvan zal ook de overheidssec tor met tekorten kampen. Om die In Iran gewonde Amerikanen: SAN ANTONIO (UPI) Vijf tijdens de mislukte red dingsactie in Iran gewon de Amerikaanse militairen hebben tegen hun opper bevelhebber, Jimmy Car ter, gezegd dat zij niet zou den aarzelen weer aan een actie mee te doen. President Carter legde gisteren een bliksembezoek aan de gewonden af in San Antonio (Texas). De Grieks-katholieke aartsbis schop Capucci is in Teheran aan gekomen voor de regeling van de overdracht van de lijken van in Iran omgekomen Amerikanen. Uit Koeweit werd gemeld, dat van ochtend enige schoten waren af gevuurd op de auto waarin de Iraanse minister van buitenland se zaken, Gotbzadeh, op weg was naar het paleis in Koeweit. Vol gens de regeringswoordvoerder werd niemand getroffen. De Iraanse minister arriveerde gis Aanhoudend koel Veel bewolking en kans op een bui. Mi nimumtemperatuur omstreeks 4 gra den. Middagtemperatuur ongeveer 11 graden. Matige noordenwind. (Opgemaakt om 11.15 uur) Zon op 6.09 uur, onder 21.03 uui Maan op 21.07 uur, onder 6.47 u Hoogwater te Katwijk te 4.25 e uur, laagwater te 0.15 en 12.38 t teravond in Koeweit en zal van daar de Verenigde Arabische emiraten, Bahrein, Syrië en Li banon bezoeken. Ajatollah Sadegh Chalchali, voor malig rondreizend officier van justitie van de islamitische rechtbanken, eist een "zuivering op het hoogste niveau in lucht en zeemacht, naar aanleiding van het in gebreke blijven van de twee korpsen tijdens de Ameri kaanse reddingsactie" In een interview dat vandaag stond in het dagblad 'Bamdad', spreekt Chalchali er zijn verbazing over uit dat twintig Amerikaanse he likopters en achttien oor logsvliegtuigen ruim 1.500 kilo meter in Iranees luchtruim kon den doordringen en dat Ameri kaanse militairen in het land stellingen konden betrekken zonder dat de Iraanse luchtmacht op de hoogte was". In Teheran zijn vannacht vier jour nalisten en fotografen van het in Hamburg verschijnende tijd schrift 'Stern' gearresteerd door Iraanse revolutionaire gar disten. Volgens het verantwoordelijke Iraanse ministerie bevonden zij zich zonder enige officiële toe stemming in Iran en zullen zij het land zo snel mogelijk moeten verlaten. Uit Washington werd dat president Carter volgens Witte-Huiswoordvoerder Po well vannacht om 03.00 uur Ned. tijd een persconferentie zal houden over het aftreden van minister Vance en de operatie in Iran. AMSTERDAM - Enkele marineschepen die vanmorgen in verband met de komende troonswisseling in de Amsterdamse haven arriveerden kregen een weinig geestdriftig welkomDemonstranten met rookbommen en oran je verf stonden klaar ter ontvangst. De marineman op deze foto ondervond dat aan den lijve. tekorten aan te vullen moet in toenemende mate een beroep worden gedaan op "oneigenlijke bronnen". Zijlstra bedoelt daar mee het drukken van bankbiljet ten. Om het bedrijfsleven meer ruimte te geven moeten, in de visie van Zijlstra, zowel de overheidsuit gaven als de loonkosten stevig aan banden. Een verhoging van belastingen en sociale premies heeft een nadelig effect op de rendementen. Prijsverhogingen om dat nadelige effect op te van gen hebben geen zin, aldus Zijl stra, omdat werknemers die ho gere prijzen door de prijscom pensatie weer in hun loon ver goed krijgen. Pas op de plaats Een pas op de plaats in de over heidsuitgaven is absoluut nood zakelijk in een periode dat de economische groei zwak of ge heel afwezig is. Hij noemt het "moeilijk voor bestrijding vat baar" dat de loonsom per werk nemer niet verder dan zes pro cent stijgt. Als positieve punten noemt Zijlstra de beperking van de inflatie tot 4,2 de stijging van de uitvoer (energie niet inbegrepen) met ne gen procent en het lichte herstel van de werkgelegenheid. Vernietigend In een commentaar op het jaarver slag zegt het Nederlands Christe lijk Werkgeversverbond dat "de conclusies van Zijlstra voor het door de overheid gevoerde beleid terecht vernietigend zijn". De FNV verwijt Zijlstra opnieuw geen antwoord te geven op "het kernvraagstuk: hoe de matiging aan te wenden ter verbetering van de werkgelegenheid". Volgens de FNV stelt Zijlstra zich "onverbloemd achter het kabi netsbeleid, waarin niet de werk gelegenheid, maar de bezuini gingen centraal staan". (Zie ook pagina 19) Toon Hermans moet rust houden HILVERSUM (GPD) - Cabaretier Toon Hermans heeft gisteren van zijn dokter te horen gekregen dat hij voorlopig niet mag optreden. Zeker tot september zal Hermans het kalm aan moeten doen. Hij tobt de laatste weken in toene mende mate met gebrekkige stembanden. Bij het Hilvcrsumse theaterbureau, dat zijn belangen behartigt, vertelde men vanmor gen dat de rest van de voorstel lingen in het lopende seizoen wordt afgelast. Het seizoen zou nog tot en met 27 mei lopen. CAFÉ CHANTAL t SCARABEE Op 30 april gratis Oranje bittertjes Pieterskerkchoorsteeg 24 Optredens van Rob Baars en Tommy q AMSTERDAM (GPD) - - De ge meente Amsterdam heeft het recht om van omwonenden van de Amsterdamse binnenstad morgen te verlangen dat zij zich kunnen legitimeren, alvorens zij toestemming krijgen hun woon straat te betreden. De president van de Amsterdamse rechtbank deed vanochtend uitspraak in een kort geding dat vier bewo ners van de Spuistraat tegen het gemeentebestuur hadden aange spannen. De bewoners, Rietje Benner, Vera Illes, Eeltje Kullberg en Lou Zonneveld, wonen in de Spui straat. Zij voelen zich ernstig be knot in hun bewegingsvrijheid door de afsluiting van de binnen stad op 30 april. Zij eisten in het kort geding dat zij doorgelaten kunnen worden zonder zich te le gitimeren. Tijdens de zitting voor de president van de Amsterdamse rechtbank voegde hun advocaat, mr. P. Hoogenboom, daar de eis aan toe, dat het burgemeester en wethou ders wordt verboden om bezoe kers die de eisers gedurende deze dag wensen te ontvangen, be lemmeringen in de weg te leggen. De rechtbankpresident stelde hen in het ongelijk. (Z.e ook pagina binnenland) 24 PAGINA'S Een halsstarrig "nei Margaret Thatcher heeft de Europese top in Luxemburg doen mislukken. Er bestond bij de regeringslei ders begrip voor het stand punt van de Britse premier die de bijdrage van Groot- Brittannië aan de EG-kas (4,6 miljard gulden) lager wilde hebben. Een vérgaand compromis werd op tafel gelegd. Daar door kreeg Thatcher de kans de bijdrage met maar liefst 3,2 miljard te verminderen. Maar dat ging "IJzeren Mag gie" nog niet ver genoeg. Ze bleef "neen" zeggen en wei gert nu ook mee te werken aan de verhoging van vijf procent van de EG-land- bouwprijzen. PAGINA 22 Jazzfestival op dak I Ook gifzaak in Nieuw-Beij- erland PAGINA 7 I Ook dit jaar regende het weer lintjes PAGINA 9 I Ontslag Vance enorm verlies voor Carter PAGINA 11 LEIDSCH £L DAGBLAD ZULSTRA Bekwaam in het analyseren van economische problemen, maar naïef en gedateerd in zijn politieke oplossingen voor die moeilijkhe den. Dat lijkt de beste conclusie voor het werk dat Jelle Zijlstra vandaag met het jaarverslag van zijn Nederlandsche Bank heeft afgeleverd. In voor zijn doen ferme bewoordin gen plaatst de directeur van de "bank der banken" kritische kanttekeningen bij het kabinets beleid. Zijlstra kiest in eerste in stantie voor een sterk bedrijfsle ven. Om die positie te bereiken moet er gematigd worden in de overheidsuitgaven en de loon kosten. Het financieren van over heidstekorten door het drukken van extra bankbiljetten wakkert de inflatie aan, terwijl het veelvuldig plaatsen van overheidsleningen op de kapitaalmarkt de rente op drijft en investeringsruimte ont neemt aan het bedrijfsleven. In een periode van uitblijvende eco nomische groei is dat beleid in de visie van Zijlstra funest. Zoals gezegd een haarscherpe analyse, die in feite een rehabili tatie betekent van de afgetreden minister van financiën Frans An- driessen. In zijn verbazing over het uitblijven van oplossingen voor problemen als werkloosheid, afnemende productie en stijgende kosten, geeft Zijlstra echter blijk van een gebrekkig inzicht in de geldende politieke verhoudingen. Hij denkt wat weemoedig terug aan de pe riode van vlak na de oorlog, toen Nederland eendrachtig de han den uit de mouwen stak voor de wederopbouw. Met zijn suggestie dat in ons land de visies over hoe de economische problemen moeten worden opgelost, "niet wezenlijk uiteenlopen", lijkt hij aan te sturen op het bij de kabi netsformatie door de toenmalige WD-leider Wiegel gelanceerde voorstel voor een nationaal kabi net. Een voorstel dat destijds be halve door de VVD, door alle par tijen als niet realistisch van de hand is gewezen. Zijlstra onderschat dat de opvattin gen over'hoe in een periode van schaarste de middelen moeten worden verdeeld, wel degelijk sterk uiteenlopen. Die verschillen bestaan niet allen tussen partijen, maar ook binnen één partij, waar bij het CDA als voorbeeld kan gel den van een belangrijke stroming in de Nederlandse politiek waar de eensgezindheid op dit terrein regelmatig ontbreekt. De econo mische analyses van Zijlstra zijn aan de vooravond van het op stellen van de begroting voor 1981 zeker waardevol; zijn poli tieke bespiegelingen zullen ech ter in de al begonnen verkie zingstijd nauwelijks een rol spe len. Bomalarm AMSTERDAM (ANP - Een boma larm bij de Israëlische lucht vaartmaatschappij El Al in Am sterdam heeft er vanmorgen toe geleid dat een groot deel van het Rokin moest worden afgesloten. Volgens de politie werd er vóór de deur van het gebouw een jer rycan aangetroffen, waarin mo gelijk benzine zou zitten. Een bomverkenner van de politie werd erop uitgestuurd om de zaak te onderzoeken. Over de uit slag van het onderzoek is de poli tie nog niets bekend.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 1