Rente afhankelijk van situatie in VS Latijns-Amerika gelooft niet aan het celibaat Dr. Van Paassen: Het water staat tot de lippen Positie kiezen is eng Verzet wordt harder Dr. Zijlstra in jaarverslag Weer meer winst voor Nederlandsche Bank Toespraak koningin herhaald )INSDAG 29 APRIL 1980 'Het celibaat? Dat wordt door de mensen hier hele maal niet geloofd. Het ce libaat als teken van totale beschikbaarheidzoals Rome dat voorsteltgaat misschien nog wel op voor het Westen, maar niet voor hier. Het verwijst hier naar een heimelijk huwe lijknaar een dubbelle ven". De meeste Nederlandse missiona rissen in Latijns-Amerika reage ren zo op de bijzondere synode van begin dit jaar met de Neder landse bisschoppen. Pater W. van Paassen, oud-vicaris van het bis dom Rotterdam en nu provin ciaal overste van de Priesters van het Heilig Hart, vertelde dit aan Jan Broek van het blad "Bijeen" na een bezoek aan Brazilië en Chili. "De missionarissen zijn bang dat deze synode is gehou den met een vermanend vingertje naar Latijns-Amerika, omdat men in Rome drommels goed weet dat daar dingen gebeuren die volgens de Romeinse tradi tionele ambtsopvatting niet dooi de beugel kunnen". Solidariteit Kardinaal Henriquez van Santiago (Chili), een fel tegenstander van het regime van generaal Pino chet. beschouwt de synode met de Nederlandse bisschoppen als een binnenkerkelijke aangele- genheid. Het ging over de eens gezindheid tussen de bisschop pen onderling, maar niet over de solidariteit met de maatschappij. "Zoals de kerk hier in Chili in de publieke opinie iets is gaan bete kenen omdat zij het opneemt voor de armen en de spreekbuis is gewofden voor de rechten en vrijheden van de mens, zo zal ook uw kerk in Nederland weer wor den herkend en aan betekenis winnen als zij pleitbezorgster wordt van de menselijke waar den in jullie geïndustrialiseerde en verstedelijkte wereld", zei de kardinaal pater Van Paassen. De kerk in Latijns-Amerika is be trokken bij de strijd op leven en Wat zijn woorden als solidariteit, verzoening, bevrijding, mens waardigheid van de arbeid ei genlijk eigenlijk waard; wat kun je ermee in een fabriek als je ongeschoold werk doet? Dat waren een paar vragen van een vijftal theologiestudenten aan de Vrije Universiteit in Amster dam. Zij hebben een aantal we ken aan de lopende band ge staan en hun ervaringen opge schreven in het interkerkelijke studentenbulletin "Via-Via". Na een aantal colleges over kerk en bedrijfsleven kwamen de vijf zelf op het idee een poosje in een fabriek te gaan werken. Vooraf volgden zij een korte training Ibij het interuniversitaire insti tuut Normen en Waarden in Rot terdam. Elke week kwamen ze een avond bij elkaar om hun er varingen in het stuwadoorsbe- drijf en de zeeppoeder-, boter-en dropfabriek uit te wisselen. De studenten waren bang dat ze als theoloog niet of nauwelijks dood voor een menswaardig le ven voor iedereen, en daarom werken zoveel mensen met haar mee. Van Paassen: "Men heefter geen tijd voor binnenkerkelijke zaken. Of een boeteviering nu wel of niet sacramenteel is, is geen probleem, evenmin of een cate chist of een pastoraal werker priesterlijke taken verricht. Dat is vanzelfsprekend en het kan ook niet anders" Bespreekbaar De helft van de priesters in veel bisdommen is van buitenlandse komaf. Basisgemeenschappen met plaatselijke leiders zijn de enige oplossing om in de tekorten te voorzien, en niet alleen vanwe ge het gebrek aan priesters. "Dan komt het evangelie pas aan het woord via de mensen zelf. Het evangelie is nauwelijks be spreekbaar als een priester de leiding van de eredienst heeft, en nog minder als die priester een buitenlander is. Maar als de ge- woord komen, hun ervaringen met de bijbel vertellen, hun kijk daarop geven, de evangeliebood schap toepassen in hun eigen si tuatie, in hun gezin, hun armoe de, hun problemen met de groot grondbezitters, dan komen de heilsboodschap en de eigen toe stand van heilloosheid bij elkaar aanvaard zouden worden. Per slot van rekening heeft de kerk het in de wereld van de arbeid lange tijd niet zo best gedaan. Maar dat viel erg mee. Ze kregen in het begin, toen ze niet wisten hoe het werk aan te pakken, veel hulp. Het werk vonden ze eerst wel ple zierig. Het was wel vies of la waaierig en je kreeg er ook wel kapotte handen van, maar het en gaat het evangelie als goede boodschap werkelijk leven". De missionarissen geloven niet, dat de problemen met de ambts bediening in Latijns-Amerika worden opgelost door nog meer was een sport zo snel mogelijk te leren hoe je het moest doen om tempo te maken en te houden. Bovendien was het wel "lek ker", je dag niet zelf te hoeven indelen. Je wist gewoon wat je moest doen. Maar toen ze een maal de handigheid hadden, was er niet zoveel meer aan. Moeilijk vonden de studenten het, er een idee van te krijgen wat zich in het bedrijf als geheel af speelde. Als ze het aan de men sen vroegen, wisten die het vaak niet. Wat zou je moeilijk doen? Je komt om je geld te verdienen. De studenten zijn schichtig ge worden voor woorden als "soli dariteit". Hoe kan dat als een buitenlandse arbeider het van zelfsprekend vindt, zijn vrouw te hebben geslagen? Hoe kan dat met stakende arbeiders als je ook een vergelijk met de werk gevers wilt waardoor misschien menswaardiger arbeid mogelijk wordt? "Positie kiezen is best eng". buitenlanders te zenden. De kerk moet willen inspelen op de roepingen die daar zijn. Als er geen mogelijkheden komen om de plaatselijke godsdienstige leiders, beproefde getrouwde mannen, de handen op te leggen en tot priester te wijden, dan houdt het evangelie hier over tien-vijftien jaar op verkondigd te worden, vrezen de missiona- Cynisch Zo denkt de gemiddelde priester en bisschop in Latijns-Amerika. Het water staat hen tot de lippen. En niet alleen daar. Uit de hele Derde Wereld komen verontruste geluiden over het aantal priesters in de bisdommen. Het overgrote deel van de missio narissen acht een koerswijziging van Rome onvermijdelijk en acuut. Ze zeiden: "Als Rome nu nog niet toestaat dat onze leiders tot priester voor hun gemeen schap worden gewijd, dan moe ten we eerst nog maar door het diepe dal heen. Eens - en die tijd nadert met rasse schreden - zal de kerk van Rome er niet meer om heen kunnen, wil zij in Latijns- Amerika nog voortgang vinden en niet worden uitgedoofd". De missionarissen met wie dr. Van Paassen in contact kwam deden nogal cynisch over de hernieuw de pogingen in ons land om kan didaten voor het priesterschap te werven. Als uit een synode met de paus roepingen te voorschijn komen, dan willen zij er zo snel mogelijk ook wel een. Jubileum dovenbond. De Ne derlandse Christelijke Bond van Doven bestaat veertig jaar. Dat wordt zaterdag 3 mei in Flevohof gevierd. De dag begint om 10 uur. De bond werd op Hemelvaartsdag 1940 in Voorburg opgericht. In het begin telde hij een kleine 200 leden. Eind vorig jaar waren bij de bond 1318 leden ingeschreven, verspreid over twintig afdelin gen. Sommige hebben meer dan 50 leden, andere maar 15 tot 25. "Langzamerhand zien wij de doven en slechthorenden meer be kendheid krijgen in de maat schappij", schrijft de secretaris in het jaarverslag 1979. De nieuw suitzendingen op de tv speciaal voor doven en slechthorenden dragen daar zeker toe bij. Van april 1979 af zijn er twee uilzen dingen per dag. Dat zal binnen kort nog worden uitgebreid. Tentoonstellingen. Tot 11 mei wordt in de Sint Jan in Den Bosch een aantal werken van beeldende kunstenaars tentoongesteld rond het thema "Benedictus in de he dendaagse kunst Het gaat om zeven affiches, vervaardigd door ontwerpers die deelnamen aan een internationale prijsvraag voor toegepaste grafiek, en tien beelden, gemaakt voor eenzelfde soort wedstrijd in beeldhouw kunst. Beide prijsvragen werden uitgeschreven ter gelegenheid van het Benedictus-jaar 1980. ter herdenking van de geboorte 1500 jaar geleden van de grondlegger van het westerse monnikenleven. De voorjaarstentoonstellingtot 1 juni, in het rijksmuseum "Het Ca- tharijneconvent" in Utrecht is gewijd aan het kant in de kerk. Uit de grote verzameling kant werk is een keuze gemaakt, die met bruiklenen werd aangevuld. De tentoonstelling laat vooral zien, hoe het produkl kant" in de kerk werd gebruikt, voorname lijk in de rooms-katholieke en oud-katholieke kerk in ons land. Oorlog en vrede IKV aanvaardbaar. De manier waarop het Interkerkelijk Vre desberaad zijn werk doet is voor de synodale commissie van de Evangelisch-Lutherse Kerk aan vaardbaar. Zij ziet geen reden de opdracht aan het IKV om met de zaken van oorlog en vrede binnen de kerken bezig te zijn in te trek ken. Dat bleek tijdens een in Amster dam gehouden "generale verga dering" van deze kerk. Het voorstel om de lutherse syno de. die volgende maand in Den Haag bijeenkomt, te vragen, het hervormde rapport inzake de kernbewapening te behandelen werd verworpen. Men vond het beter, dit stuk eerst in de gemeen ten aan de orde te stellen. Dat be raad zal dan kunnen uitmonden in een behandeling door de syno de. Hervormde Kerk: beroepen te Berkel-Rodenrijs (nieuwe predi kantsplaats) W. Balke Den Ham, te Blauwkapel-Groenekan D. Oskam Spijk (ZH); bedankt voor Heiloo-Limmen G. Zonneveld Capelle aan de IJssel. Gereformeerde Kerken: aange nomen naar Eindhoven (voor jong-volwassenen en studeren den) K. H. Wigboldus Den Haag- West, naar Bolnes C. Versteeg Witmarsum. Christelijke Gereformeerde Ker ken: bedankt voor Utrecht- Noord C. Bos Chattum (Canada): beroepen te Rotterdam-West A. K. Wallet Ouderkerk aan de Am- stel en A. van de Weerd Zeist. Gereformeerde Gemeenten: be dankt voor Tricht-Geldermalsen C. van de Poel Yerseke, voor Al melo J. M. Kleppe Woerden. Vertrek en intrede. Ds. J. A. G van Zanten zal 1 juni afscheid nemen van de hervormde ge meente in Wassenaar. Hij heeft daar sinds 1962 gewerkt. Op 14 juni doet hij zijn intrede in Groenlo. Ds. A. Vink te Katwijk aan Zee zal zondag ds. K. B. A. Kielder uit Zuidwolde-Kerkenveld (Dr.) be vestigen tot predikant van de hervormde gemeente in Zeven hoven (ring Ter Aar). Op reis. Vrijdag vertrekt de paus uit Rome voor een bezoek aan enkele Afrikaanse landen. Hij begint in Zaïre. Daarna volgen Ópper-Volta en Ivoorkust. Staking Beschuldiging. De Braziliaanse president, generaal Figueiredo, heeft een deel van de Rooms-Ka- tholieke Kerk in zijn land ervan beschuldigd, de staking van de metaalarbeiders in Sao Paulo en omgeving te hebben georgani seerd. Hij noemde de aartsbis schop van Sao Paulo, kardinaal Arns, met name. De generaal voegde aan deze beschuldiging nog toe dat de nationale bis schoppenconferentie van dit land niet de hele kerk vertegen woordigt. De Braziliaanse bisschoppen had den vorige week hun solidariteit met de stakende arbeiders offi cieel bekendgemaakt, waarbij zij de arrestatie van vakbondslei ders scherp veroordeelden. "Tot Heil" 125 jaar In het verzet tegen het evangelische hulpverleningswerk voltrekt zich een verharding. Dat constateerde de heer J. J. Frinsel, directeur van de vereniging voor evangelisatie en sociale hulpverlening "Tot Heil des Volks" in Amsterdam, in een toespraak tijdens de herdenking van het 125-jarig bestaan. "De evangelische hulpverlening is nog maar een klein stukje van het hulpverleningswerk, en toch richt alle woede zich nu juist op haar", zei Frinsel. "De wereld van vandaag geeft geen antwoord op de vele problemen: angst voor oorlog, vervuiling, drugs, moeilijkheden op geestelijk gebied, al deze problemen zijn zo groot dat men het de mens niet kwalijk kan nemen als hij het antwoord niet weet. De christen heeft dat wel. Niet omdat hij beter is, maar omdat hij de openbaring van Christus kent. die tegen mensen met kleine kracht zegt dat zij tóch een open deur vinden". Het fundament van "Tot Heil des Volks" - de bekende dominee Jan de Liefde richtte de vereniging in 1855 op - zal ook in de toekomst het Woord van God blijven, verzekerde Frinsel. Bestuurslid Ch. Jansen, die zestig jaar actief in dit werk is geweest, zag zich benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Een Amster damse wethouder reikte hem de versierselen uit. AMSTERDAM (GPD) - Wordt, mede door het nieuwe beleidsprogramma, in de Verenigde Stated de inflatie beteugeld, dan zullen de abnormale invloeden vanuit Amerika op de rentestanden in de andere landen geleidelijk kunnen wijken, waardoor er meer ruimte komt voor rentestanden die beter zijn afgestemd op het aldaar bestaande niveau van inflatie. Dit merkt dr. Jelle Zijlstra, presi- dent van de Nederlandsche Bank, op in zijn algemeen over zicht in het verslag van de bank over 1979. Concrete voorspellin- gen over de toekomstige rente- ontwikkeling doet hij uiteraard niet. In landen als Duitsland en Neder land kunnen de (reele) rentestan den als uitzonderlijk hoog wor den beschouwd. De inflatie is in ons land 4,2 procent (in 1979). De hoog opgelopen dollarrente trekt de rente hier omhoog. Daarnaast speelt de zeer grote vraag naar kapitaal van onze regering een opstuwende rol. Aan het beleid van de centrale bank ligt het niet. In de VS is het "nominale" rente peil wel hoog, maar door de grote inflatie daar is er van een positie ve reële rente nog nauwelijks sprake. Het verband tussen ren tepeil en inflatie is onmisken baar. Zowel de vragers naar, als de aanbieders van kapitaal, heb ben geleerd door de geldsluier AMSTERDAM (ANP) - De Nederlandsche Bank heeft in 1979 de winst verder zien stijgen van J 718,8 min tot J 830,2 min. Dit winstsaldo is geheel ter beschikking van de staat, de enige aan deelhouder van de centrale bank. Het winstsaldo is onder aftrek van een bedrag van 75,8 min, dat aan de bijzondere reserve is toegevoegd (vorig jaar 73,4 min), zo blijkt uit het jaarverslag. De rente op buitenlandse vorderingen liep vorig jaar op van 680,1 min tot 699,2 mln.en de rente van voorschotten van 148,0 min tot 286,9 min. De winst van de tot de bank behorende Papierfabrieken van Hou- tum en Palm in Apeldoorn daalde in 1979 van 3,2 min tot 2,7 min. heen te zien. Zolang wij in een inflatoire wereld leven, is aan ho ge rentestanden niet te ontko men, aldus dr. Zijlstra. Negatieve reële rente (dus een rentepercen tage dat lager is dan het percen tage van de geldontwaarding) is dan een duidelijk kenmerk van een niet in bedwang gehouden inflatie. Niettemin baart het vooral de laat ste maanden allerwegen zeer snel opgelopen rentepeil wel zorgen, zeker in landen waar het inflatie tempo zich tot dusver niet on gunstig liet aanzien, zoals dus in Nederland. Er zijn volgens de president van de Nederlandsche Bank dan ook bijzondere facto ren in het spel. Uitzonderlijk Het opdrijven van rentestanden door het Amerikaanse rentepeil is namelijk een ietwat uitzonder lijk verschijnsel. Zeker, de infla tie in de VS is zeer hoog met een dienovereenkomstig rentepeil, maar de normale samenhang dei- dingen zou er voor zorgen dat door de naar verhouding hoge inflatie de koers van de Ameri kaanse dollar onder druk kwam. Dat zou de aantrekkelijkheid om in dollars te beleggen, doen af nemen. Als gevolg hiervan zou de trekkracht van de dollarrente op de rentevoeten in andere gei- deenheden. waaronder de gul den, verzwakken. Het merkwaardige is nu. zo zegt Zijlstra, dat de hoge inflatie in de VS gepaard gaat met een sterke dollar. Zolang dit duurt, wordt het rentepeil eiders goeddeels bepaald door de Amerikaanse inflatiegraad. De president van onze centrale bank noemt dat een niet onbedenkelijke, maar naar zijn aard tijdelijke toestand. Hij juicht het toe dat in het jongste Amerikaanse stabilisatiepro gramma wél een plaats is inge ruimd voor een kredietbeper king, als is het in een informele vorm. Onder de uitgesproken inflatoire omstandigheden is het reguleren van de geld hoeveel heid via de prijs van het krediet niet voldoende. Meer kans nu dus op succes in de strijd tegen de inflatie. Ook om andere reden is de strijd tegen de inflatie noodzakelijk. Wordt de inflatie in de belang rijkste olie-importerende landen namelijk niet beteugeld, dan zullen de olieproducerende lan den zich niet inhouden bij het verhogen van de nominale olie prijs. Zo wordt de spiraalwerking die uitgaat van elke vorm van in dexering niet voorkomen. De olieafnemende landen moeten daarom de prijsverhogingen van de olie zodanig in de nationale economie verwerken dat de geïmporteerde prijsbewegingen niet worden versterkt, maar eer der worden gedempt. Alleen dan wordt vermeden dat de olieleve- rende landen in een zichzelf ver sterkende inflatie aanleiding zien hun prijs opnieuw te verhogen. Op deze manier zouden de grote betalingsbalans-overschotten, respectievelijk tekorten, met een Wie getuige mag zijn van de inhuldigingsplechtigheden morgen in Aiu^jerdam moet zich wel wel kunnen legitimeren. Op deze foto haalt cabaretier Jos Brink (links), die vorty jaar het door de televisie uitgezonden programma "Zeventig jaar Juliana" presenteerde, zijn legitimatiekaart afin het perscentrum in Krasnapolskij zekere geleidelijkheid in de na tionale economieën kunnen worden geabsorbeerd. Voorlopig is het echter nog niet zover. Dat zich na de oliecrisis van 1973 verschijnselen van een economi sche teruggang voordeden in de wereldeconomie, lag volgens Zijlstra vooral aan de wijze waar op de prijsstijgingen in de olie- importerende landen werden verwerkt. In belangrijke mate vond compensatie van deze prijs stijgingen in de lonen plaats. Daardoor werd in wezen de hoge re olieprijs afgewenteld op de rendementen van het bedrijfsle ven. Economische groei, investe ringen en werkgelegenheid wer den het slachtoffer. Dit zal weer gebeuren als dezelfde fout wordt herhaald. Zware hypotheek Dr. Zijlstra noemt de onzekere vooruitzichten wat betreft de prijzen en de te leveren hoeveel heden van de olie een zware hy potheek op de mogelijkheden tot een duurzaam herstel van de we reldeconomie. Na de oliecrisis van 1973 had de wereldeconomie' een moeizaam en langdurig aan passingsproces nodig. Vijf jaar later, in 1978, leek het herstel niet uitgesloten. De verhoging van de olieprijzen in het afgelopen jaar- begin 1980 waren ze 123 procent hoger dan in 1978 - heeft het her stelproces echter ernstig in ge vaar gebracht. De gevolgen van de hogere olieprijs vertonen het bekende patroon: de op gang ge komen economische groei lijkt te stagneren, de inflatie neemt toe. en de olieproducerende lan der i de rest i t de eld i voorts de betalingsbalans op nieuw drastisch uit haar voegen geraakt. Het surplus van 65 mil jard dollar dat de OPEC-landcn in 1074 haddèn, was in 1078 vrij wel verdwenen In 1979 was het weer meer dan 60 miljard dollar en dit jaar zal het naar verwach ting minstens 100 miljard dollar belopen. HILVERSUM (ANP) - De af scheidstoespraak die konin gin Juliana vanavond om 20.00 uur vla radio en telai I- sie zal houden, zal door de >s-uir\ lala deaelfde avond nogmaals wore uitgezonden cu wel aan I eind i .in hal i ondpi gramma via Nederland 1 23.30 tot 23.50 uur.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 19