Ontwikkeling voor telefonie en computers gaan razendsnel SPELEN MET PLAKKENDE SPIEGELS Telex en scribofoon misschien al achterhaald Kampeer- matras van drie ons Ook lekker koken voor kampeerder Eeuwenoud velours helemaal terug Gratis voor bejaarden In Nederland is een nieuw systeem voor het zelf maken van dubbele beglazing verschenen: het L-systeem van Zwitser se oorsprong. Het heeft een aantal heel interessante kenmerken, die het tot een totaal nieuwe benadering van het „dub- bel-glasprobleem" stempelen. In de eerste plaats valt op dat het zowel voor het maken van voorzetramen als van vervangingsramen geschikt is. Stel dat de oude ramen aan vernieuwing toe zijn (aannemend dat de kozijnen nog in goede conditie zijn) dan kan met het L- systeem op heel simpele wijze een nieuw raam worden gemaakt, hetzij met enkel, hetzij met dubbel glas. Het raam zelf (dus de „omkadering'' van het glas) bestaat uit drie lagen hardhout, die in L-vorm (in diverse maten) worden geleverd. Ze kunnen heel gemakkelijk op maat worden gemaakt en dan op el kaar gelijmd. Het probleem van de (haakse) hoekverbindingen is daarbij meteen opgelost; zelfs zonder enige dhz- ervaring kan een volkomen haaks raam worden gemaakt, dat door zijn construc tie later ook niet „scheluw" kan trekken. Voor het maken van voorzetramen uit het L-systeem zijn twee lagen voldoen de. evenals voor horren. Het L-systeem zit verbluffend knap in el kaar, door zijn simpele eenvoud. Wie even de duidelijke handleiding door neemt, voelt zijn zelfvertrouwen al aar dig groeien. Uiteraard vergt het maken van een vervangingsraam enige handig heid bij het monteren van scharnieren enz., maar daar is wel uit te komen. De meest geavanceerde toepassing van het systeem lijkt ons: oude ramen vernieu wen, met toepassing van dubbel glas. In de praktijk zal dat nog voordeliger zijn dan het aanbrengen van voorzetramen uit hetzelfde systeem. Wel kan de keuze worden beïnvloed door de aanwezigheid van bijvoorbeeld twee draaiende en één „vast" raam in één pui. Dan zouden de draaiende ramen vervangen moeten worden, terwijl op het vaste een voorze traam wordt geplaatst. Enig vooroverleg is dan ook wel nuttig. Ten opzichte van andere systemen (zoals voorzetramen uit aluminiumprofiél) heeft dit L-systeem de attractie van het echte hardhouten raam, dat het gezicht van de pui aanzienlijk verbetert en dat bij gering onderhoud vele jaren mee kan. Er zitten zo veel aspecten aan dit kersvers gelanceerde systeem dat ze in kort be stek nauwelijks aangeduid kunnen worden. Voor geïnteresseerden is nade re informatie te verkrijgen bij de impor teur, L-Systemen, Postbus 2911, 2002 RX Haarlem (tel. 023-264022). De nieuwe Compact-O-Mat is een superlicht kampeerma- trasje, dat niet meer dan zo'n 300 gram weegt en dat zó dun is (4 mm) dat het opgerold in elke rugzak past, zo nodig zelfs in een grote jaszak. On danks de zeer geringe dikte "ligt" het toch lekker. Een vliesdunne aluminium- laag werkt als isolatie (tegen uit de grond optrekkend vocht en kou) en de geïm pregneerde katoen met po- lyeterschuim geeft voldoen de zachtheid. Uitgerold is de Camo-O-Mat 100 x 60 cm groot; aan het hoofdeinde zit een hoes waarin een hoofd kussentje past en waarin ook waardevolle spullen kunnen worden opgeborgen. In warenhuizen, sport- en kampeerzaken, enz. is het nieuwe kampeermatrasje voor f29,50 te koop. Een wat zwaardere uitvoering van 10 mm dik kost f 49,50. Behalve voor de kampeervakantie overigens ook handig om thuis op het gazon te liggen. (Door Hugo van der Heem) De ontwikkeling van computercommunicatie, datanetwerken en telefooncentrales gaat op dit ogenblik zo snel dat de internationale PTT-organisaties de ontwikkelingen nauwelijks kunnen bijhou den. PTT-bedrijven hebben er belang bij om met veel zorg een telefooncentrale uit te zoeken die duurzaam is en veel mogelijk heden biedt, omdat de investeringen die in een landelijk netwerk gestoken moeten worden gigantisch zyn. Met het kampeerseizoen voor de deur en warm weer in het vooruitzicht wordt het tijd de kampeerinventaris eens op te maken. Want kamperen blijft voor veel mensen de meest ideale vorm van recreatie. Tot de standaarduitrusting van de meeste kampeerders behoort on getwijfeld een kooktoestel. Meestal bestaat zo'n kooktoestel uit een gasbrander met één of twee pitten Wie denkt dat op zo'n uitgebreide brander geen uitge breide, snelle en smakelijke maaltijden gemaakt kunnen worden, vergist zich. Er is name lijk een kampeerkookboekje ver schenen met 50 recepten speciaal voor deze kleine gasbranders, uitgegeven door de firma Cam- ping-Gaz. De recepten zijn "internationaal" samengesteld, geschikt voor vierpersonen en klaar binnen drie kwartier. Er staan typische Spaanse, Franse en Italiaanse ge rechten in, met opgave van de benodigde ingrediënten in het Nederlands en in de oorspronke lijke taal (makkelijk voor het boodschappen doen). De maal tijden bestaan voornamelijk uit rijst-, meel- of peulvruchtgerech ten. Het kookboekje is verkrijgbaar bij zaken die Camping-Gaz-artike- len verkopen, of door overma king van f 4,95 op gironr. 94523 t.n.v. Sieben en Co, Amsterdam onder vermelding van "kook boekje". Vandaag de dag is het zo - door de ontwikkeling van steeds nieuwe chips - dat een splinternieuwe tele- fooninstallatie op het moment dat hij besteld wordt al weer verouderd is, omdat de techniek op dit gebied al weer nieuwe mogelijkheden heeft geschapen. Een goed voorbeeld daarvan is een nieuw ontworpen telefoon, die be halve de nieuwe drukknoppen ook een cijfervenster heeft, net als een zakrekenmachine. Verder heeft de telefoon een eigen geheugen en kan dus de meest gebruikte telefoon nummers onthouden. Met eenvou dige codenummers kunnen op die manier lange (internationale num mers) worden opgeroepen. Het cij fervenster dient om de gewenste telefoonnummers af te beelden, maar ook het nummer van degene die opbelt! Anonieme telefoontjes zijn op die manier niet meer moge- lij ken meteen blik op de cijfers kan men beoordelen of een telefoontje gewenst is of niet. Ook kan men met de cijfers - nu is de telefoon even rekenmachine - inzicht krij gen in de gesprekkosten wanneer bijvoorbeeld met Amerika wordt gebeld. Ook de telefooncentrales onder gaan zo snel veranderingen dat de internationale PTT's, die natuurlijk ook aan onderling afgesproken standaards vastzitten, het nauwe lijks kunnen bijbenen. Bestond |f£oeger een telefooncentrale uit een gigantische hoeveelheid dra den en elektrische schakelaars, zo genaamde relais, nu wordt het ge hele telefoonverkeer afgewikkeld via een bescheiden kast. vol met in- schuitkaarten met allerlei Integra ted Circuits ofwel IC s. Het elektro- mechanisch onderdeel relais - verantwoordelijk voor veel storin gen en onderhoudsgevoelig - is vervangen door een serie transis tors die elektronisch in plaats van mechanisch schakelen, en boven dien de aanwezige lijnen beter be nutten. Soortgelijke ontwikkelingen ook op computergebied. Via datanet werken kunnen computers met el kaar praten. Dat gaat volgens een soort telexcode, maar dan (soms) duizenden malen sneller. Zij kun nen niet alleen boodschappen uit wisselen, maar ook gebruik maken van eikaars rekenprogramma's en gegevensopslag. Begrijpelijk dat door zulke snelle ontwikkelingen oudere vindingen in de knel komen. Met name de te lex zou wel eens het loodje kunnen gaan leggen nu er elektronische schrijfmachines zijn gekomen die zich zo op de telefoon laten aanslui ten. Een getypt verhaal verschijnt aan de andere zijde op zo'n soort gelijke „silent-terminal", en het gaat nog. sneller ook. Jammer is het daarbij dat veelbelo vende vindingen soms al achter haald zijn voordat zy door de indus trie konden worden uitgebracht. Een voorbeeld daarvan zou wel eens de scribofoon kunnen zijn, veelbelovend gestart maar ver moedelijk al. achterhaald voordat hij commercieel kan worden toe gepast. Scribofoon De scribofoon is indertijd ontwik keld door Philips en het Dr. Ne- herlab van de PTT. Het ontwerp I In Nederland wordt heel wat kip gegeten. Per jaar eet gemiddeld iedere Nederlander Vk kg. En de groei is er zeker nog niet uit. De belangstelling voor verse kip wordt groter. Belangrijk is ook dat er tegenwoordig veel kip in delen wordt verkocht zoals kip filet en kippepootjes. Ook het gemak werkt mee zoals bij de oven-klare verse kip. was gemaakt door een aantal stu denten onder leiding van prof. Bordewijk aan de Delftse TH. Het ontwerp maakte deel uit van een afstudeerproject van studenten aan de afdeling Telecommunicatie. Voor het i de beelden is maar een klein gedeelte van de telefoonband nodig. Daardoor is het mogelijk om de scribofoon te gebruiken bij een telefoongesprek, zonder dat het gesprek onderbro ken hoeft te worden of dat een om schakeling van telefoon naar scri bofoon moet plaatsvinden. Dat be tekent dat de plaatjes die op dit moderne leitje verschijnen als toe- lichting op het gesprek kunnen dienen. Je kunt een kaart tekenen j of een machine-onderdeel en tege lijk de essentiële onderdelen of I straten benoemen. De enige beper king: wanneer een scribofoon lijn tjes wegzendt kan de ontvanger* s) alleen maar kijken naar het plaatje Dc scribofoon zou een welkome en niet tégelyk tekenen. ook tekeningen of grafieken kunn annulling betekenen voi i worden overgebracht. het telefoonverkeer, omdat DINSDAG 29 APRIL 1980 Er valt de laatste tijd een toene mende belangstelling te consta teren voor velours gordijnen, ei genlijk een al eeuwenoud pro- dukt (en in al die tijd niet veran derd) maar volkomen passend in zowel het klassieke als het zeer moderne interieur. Het feit dat de stof een sterke waimte- en geluidsisolerende waarde heeft, zal daartoe onge twijfeld bijdragen. In het kader van de energiebesparingsactie ('s avonds gordijnen dicht) draagt velours wel een heel belangrijk steentje bij. Maar ook de simpele heid van het materiaal, en het feit dat het in een zeer grote ver scheidenheid van kleuren ver krijgbaar is, ondersteunen de groeiende populariteit. Wie over velours gordijnen denkt, doet er goed aan te beseffen dat een voering erg nuttig is (ook te gen pooluitval en ter bescher- ming tegen zonlicht). Vooral voor het maken van hele gordijnwan- den, dus kamerbreed en van pla fond tot vloer reikend, leent ve lours zich. Als het om stof met grote patronen gaat, is het advies van de leverancier nuttig; denk er in elk geval aan dat een patroon aan de onderkant volledig moet zijn; dttè als het nodig is het pa troon te onderbreken, dan liever aan de bovenkant. HELLENDOORN - Bezitters van de pas 65+ kunnen gratis ken nismaken met het avonturenpark Hellendoorn. De periodes waarin deze uitnodiging geldt zijn op de werkdagen van 8 april tot 21 juni en de werkdagen van 25 augustus tot 11 september. Het all-inn systeem waarmee men vorig jaar begonnen is in het park houdt voor de pashouders tevens in dat men gratis gebruik kan maken van alle attracties. Directeur Hans van den Berg zegt "In ons park hebben we veel "familie-attracties" die ook de bejaarden zullen aanspreken, zo als Riviervaart, Mono-rail, Old timer, Zeeleeuwenshow". Avonturenpark Hellendoorn ligt op de Hellendoornse Berg in het hartje van Overijssel. Telefoonleitje Het leitje van de scribofoon bestaat uit een fijn raster van draadjes (ho rizontaal en verticaal) met daarover heen een plasticlaag waarop met een stalen griffel geschreven kan worden. Door het netwerk van draadjes onder het plastic wordt een elektrische puls gestuurd. Wanneer de „griffel nu schrijft op het papier boven de plasticlaag, werkt de griffel als een soort anten- De puls, die door het netwerk wordt gestuurd, komt die antenne op een gegeven moment tegen en weet dan precies de plaats waar de pen zich op dat moment bevindt. Hoe eerder hij de pen tegenkomt op de horizontale draden hoe hoger de positie van de pen bijvoorbeeld, en hoe eerder de puls de pen ontmoet op de verticale draden hoe linkser de positie. Deze gegevens worden - iets ver traagd maar met schrijfsnelheid - overgeseind. Degene die de scribo foon bedient kan ook gebruik ma ken van een „wisfunctie" en zo ge deelten van zijn schets weghalen en verbeteren. Ook kan de griffel die nen om bepaalde gedeeltes van de tekening aan te wijzen. Merkwaar dig is ook dat wanneer de gegevens De digitale telefoon heeft mogelijkheden geeft. van de scribofoon over het tele foonkanaal worden meegezonden zij op een tape- of cassetterecordei zijn vast te leggen, tegelijk met de conversatie. Indertijd werd ook aangenomer dat de scribofoon politie en brand weer zou kunnen helpen met hei overseinen van gegevens per mo bilofoon. Deze ontwikkeling is ech ter achterhaald door digitale tech nieken die het mogelijk maken orr aan sommige mobilofoons comple te facsimile-apparatuur (een rol schrijver voor het overseinen var kaarten en tekeningen) aan te slui Hoewel er tegenwoordig goed geld wordt gegeven voor zo'n ouderwetse in een mahonie- krullijst gevatte spiegel, (die bij oma boven de schoor steenmantel hing) is het meer praktisch gerichte „spiegel- gebeuren" in huis van heel andere aard. Naast de karrt-en-klare badka- merspiegel, vaak ook met een nostalgisch lijstje versierd, is vooral de „plakspiegel" erg in trek, Zelfs een grote passpie- gel, die in slaap- en badkamer aan de wand, of tegen de bin nenkant van een linnenkast deur wordt bevestigd, kan heel eenvoudig met tweezij dig klevende lijmstrookjes worden aangebracht. Die handige bevestigingsmetho de is vooral op wandspiegel tegels toepasbaar. Zulke spiegeltegels zijn in di verse maten verkrijgbaar. Ze maken het mogelijk om het spiegeloppervlak in het totale interieur te integreren, zodat het als het ware één geheel wordt met het omringende materiaal: wandbekleding, houten betimmeringen, wandtegels enz. Het aantrekkelijke is dat met een aantal van die spiegelte gels een „vormspel kan worden gespeeld; het hoeft geen exact vierkant of een strakke rechthoek te worden, maar er kan een speels ver springend oppervlak worden gecreëerd. De bevestiging met de ge noemde tweezijdig klevende plakstrookjes hoeft beslist geen risico's op te leveren. Het schrikbeeld van een on verwacht loslatende spiegel tegel berust alleen op een nog wel eens gemaakte fout: aan brengen op een vettige, po reuze of anderszins onge schikte ondergrond. Bladde rende verf moet worden afge schuurd, poêderende of sterk zuigende pleisterlagen „ver zegeld" met een voorstrijk- middel (of eenvoudig blanke lak) en vanzelfsprekend moet de ondergrond goed vlak zijn. Anders gaat het spiegeltegel oppervlak hinderlijk „gol ven". Een ander bezwaar tegen spie geltegels betreft de breukge voeligheid De kleefstrookjes houden tussen spiegel en wand een tussenruimte van enkele millimeters. Als het glas erg dun is kan een stevige schoonmaakbeurt fataal zijn; de spiegel barst. Er zijn sinds enige tijd spiegel tegels verkrijgbaar die in dat opzicht voldoende zekerheid bieden; het glas is 3 mm dik en dat kan een flink stootje hebben. In dat nieuwe Scylla spiegeltegelprogramma (formaten 30 x 30 en 15 x 15 cm) zit een kwaliteitspro- dukt. Niet alleen behoorlijk breukveilig maar ook nauw keurig maatvast, facetgesle pen en zodanig verzilverd dat een heel chic donkerkleurig spiegelbeeld wordt be reikt. Wanneer u met de hierboven genoemde aanwijzingen in zake het plakken rekening houdt, maakt u er een leuk en harmonieus spiegelwandje van. Een aanvullend idee is nog: omkader de spiegel wand met bijv. aluminium- profielen of hardhouten lijstjes.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 18