Afgevallen T on Buunk ojj schot... Lubbers te kort gedaan... ASC: het tragische lot van de gezelligheidsclub Hovenkamp tekent drie jaar bij Portisch en Spasski in barragepartij opnieuw naar remise DINSDAG 29 APRIL 1980 PAGINA 13 Na,alsu het mij vraagt, voor de zestigste keer in het 87-jarig bestaan in degradatiegevaar te hebben verkeerd, is het goeie ouwe ASC dit weekein de een klas omlaag geduikeld. Niet zo maar een klas, nee, van de KNVB naar de Afde ling. Dit zal de roodzwarten en ook sympathiserende bui tenstaanders stellig pijn doen. Het is alsof de Michelin- gids een oud, vermaard res taurant zijn ster afneemt. Maar ja, het moest er eens van komen, dat wist iedereen. ASC staat bekend als een gezel ligheidsvereniging en dat is mooi en verheugend in .een tijdperk dat de kreet "voetbal is oorlog" heeft opgeleverd. Maar er moet toch ook een beetje worden aangepakt. Niet om zoiets uitsloverigs als een kampioenschap te beha len. Over dat soort banalitei ten spreken wij niet. Maar eenvoudig om je staande te houden. Daartoe dient vooral behoorlijk te worden ge traind. En dat laatste was een bezigheid die aan de Kempe- naerstraat niet in hoog aan zien stond. Oh nee. Enfin, in mijn hbs-agenda stond vroeger heel stemmig: Als men niet de laatste der arenden kan zijn, misschien dan wel de eerste der raven". Waarmee ik maar wil zeggen dat ASC volgend jaar in de Afdeling wellicht heel mooi de eerste viool kan spelen. Ach, zo erg in de put zullen de roodzwarten wel niet zitten, want al jaren immers leven ze op de rand van de afgrond. Ik heb zo het gevoel da t de heren slechter zouden slapen als aan Dronken Als je, zoals ik, van vakantie te rugkomt dan sta je meteen voor een grote leesachter- stand. Vandaar dat ik vorige week niet ben ingegaan op het geval van de trainer van de Hamburgse Bundesliga-ver eniging HSV, Branko Zebec, die tijdens de wedstrijd Bo- russia Dortmund-HSV dron ken op de bank zat. Hij werd in de tweede helft ijlings uit het stadion gevoerd, zo las ik. Ik begrijp heel goed dat ze bij HSV met die man het eindsig naal niet hebben afgewacht. Want dan krijg je dat ge vraag maar van die journa listen. Het spreekwoord zegt immers dat dronken mensen en kleine kinderen nog wel eens met de waarheid willen aankomen. En daarvoor worden trainers niet betaald. Dat weten we reeds héél lang. Idenburg Al eerder heb ik in deze rubriek geschreven dat ik voorzitter Idenburg van het Neder- landsch Olympisch Comité een verstandig manoeuvre rende man vindt. Premier Van Agt liep meteen hijgerig aan kop om een boy cot van de Olympische Spelen van Moskou te propageren, maar Idenburg schoof dpt goedkope gebaar (want het kost de Nederlandse regering niets, vandaar die stoerheid) rustig terzijde, zeer duidelijk omaai nij er geen behoefte aan had Nederland weer eens te zien acteren als de onder wijzer van de wereld. Idenburg verschuift de beslis sende NOC-verg adering steeds verder naar achteren, opdat de Nederlandse sport straks een goed overzichf heeft van de stand van zaken in de wereld. Het laatste waar we behoefte aan hebben is een herhaling van Melbourne- 1956, toen we zo aardig in on ze eigen vingers jaapten. In een recent interview met de Volkskrant zegt Idenburg een paar behartenswaardige dingen. Na te hebben opge merkt dat de huidige boycot actie steeds meer het karakter hééft gekregen van "iets stuk maken", eindigt hij met: "De Westerse landen hebben volgens mij de taak de gren zen aan te geven, waarover we het absoluut niet laten ko men. Waarbij we alles in het werk moeten stellen om in de grootst mogelijke harmonie met elkaar te leven. Het valt niet te ontkennen dat de Rus sen nu met een leger een ander land zijn binnengevallen, volgende keer zijn het de Amerikanen, want die hebben vergelijkbare bezigheden. Ik zou er begrip voor hebben, als het Internationaal Olympisch Comité nu al besloten had de Spelen van 1984 aan Los An geles te ontnemen. Ter voor koming dat het weer gebeurt. Waarschijnlijk kan alleen een klein, onmachtig land de Spelen organiseren" Helemaal mee eens. Alleen met die laatste zin zit ik hevig in mijn maag. Slechts een klein, onmachtig land zou de Spelen nog kunnen organiseren. Maar, vraag ik mij af, waar haalt een klein, onmachtig land het geld vandaan? Fenomenaal Alles wat vorige week op sport gebied in Nederland gebeur de, viel in het niet bij de rond uit verbijsterend goede pres tatie van de 24-jarige Ne derlandse atleet Gerard Nij- boer in de marathon van Am sterdam, de derde marathon die hij in zijn leven liep. Twee uur, negén jminuten en eentiende seconde deed hij over de 42 km en 195 meter. Fenomenaal. De tweede tijd ooit gelopen op dit nummer Toen ik het hoorde dacht ik met een: zou het parcours niet te kort zijn geweest? Ik nam dat eigenlijk voetstoots aan. Ty pisch Nederlands. Fransen, Italianen, Spanjaarden, alle Zuidamerikanen zouden op slag in lofzangen zijn uitge barsten,die piekeren niet over zulke platvloersheden als par courslengte. Dat komt volgende week wel. Wij, alleen wij hebben dat ang stige, pietluttige en wantrou wende als er iets goeds op ons afkomt. Waarschijnlijk het resultaat van eeuwenlang bi vakkeren achter de dijken met dat dreigende watergeklots. Met die lengte van het parcours lijkt het wel snor te zitten. Er zijn meetkundigen bij aan te pas gekomenzo vernam ik en die schijnen zelfs een certifi caat van waar- en echtheid te hebben afgegeven. Als goede zoon van dit land blijf Michael Botwinnik ik toch huiverig. Ik wil die me ter wel eens zien waarmee ze die klus hebben verricht. En zolang de Bond van Huis vrouwen zijn zegeltje er niet aan heeft gehecht, is de zaak niet rond. Gerard Nijboer zelf kon het aanvankelijk ook niet gelo ven. Ten slotte zei hij in arren moede maar dat de omstan digheden nooit meer zo ideaal zullen zijn als zaterdag in Amsterdam. En als boetvaar dige calvinist vertelde hij ook hier en daar wat meters te hebben afgesneden. Opdat ie dereen maar kon zeggen: zie je wel, er is dus toch wat loos. Botwinnik Tot slot richt ik mij even tot mijn vrienden de schakers. Om hen te wijzen op een even aardig als leerzaam boek dat juist van de persen is gerold: "Mi chael Botwinnik, meine 100 schónsten Partien 1925-1970" (Rudi Schmaus Verlag, 6900 Heidelberg 1, West-Duits- land. Prijs ongeveer 40 gul den). Over Botwinnik (wereldkam pioen van 1948 met onderbre kingen tot 1963) zijn al eerder boeken verschenen, maar nu is de grote meester zelf aan het woord over wat naar zijn oordeel zijn beste 100 partijen zijn, voorzien van zijn analy ses. Botwinnik is nooit een vrolij ker d in de schaakarena ge weest. De laatste jaren scheen hij echter in toenemende mate te verzuren. De Russische schakers liet hij nog niet zo lang geleden op bestraffende toon weten dat zij eens wat minder toernooien moesten spelen en wat meer dienden te studeren, want de diepgang in de partijen was soms knudde. Wat het boek vooral zo interes sant maakt zijn de opmerkin gen die Botwinnik tussen de analyses door over zijn tegen standers maakt. Die zijn zo waar wel eens amusant en soms verbazingwekkend openhartig. Zo noemt hij Eu- we "mijn vriend" om vervol gens te zeggen dat hij als pre sident van de Wereldschaak bond er weinig van bakte. Hij verdenkt Euwe er min of meer ook van in 1946 de wereldtitel te hebben willen opeisen (ti telhouder Aljechin was een - jaar tevoren overleden) als hij het sterk bezette Staunton- toernooi in Groningen zou hebben gewonnen. Dat lijkt mij bezijden de waarheid. Verder noemt Botwinnik zijn fantasierijke landgenoot Da vid Bronstein, met wie hij in 1951 een fascinerend duel om de wereldtitel uitvocht, "een beetje zonderling en erg zelf genoegzaam". Over Aljechin, die tijdens de Russische revolutie zijn land ontvluchtte, vrijwel alleen maar lof, zoals trouwens de hele Russische schaakwereld om mij onduidelijke redenen Aljechin aan het hart heeft gedrukt. Geen woord over diens bedenkelijke houding in de oorlog. Over het beroemde AVRO- schaaktoernooi in 1938 schrijft Botwinnik dat het een mooie prestatie was van de Nederlandse organisatoren om de acht sterkste spelers van dat moment in één toer nooi verzameld te krijgen, maar minder leuk was dat in ons land zoveel gereisd moest worden dat het middagmaal er soms bij inschoot. U merkt het: aardige lectuur. De oude brombeer toont zich op zijn best. Verrassend debuut China Rudi Koopmans «et titel weer op spel AMSTERDAM - Rudi Koop- mans zal vrijdag 20 juni in Differdangen in Luxemburg zijn Europese titel in het half- zwaargewicht verdedigen te gen zijn officiële uitdager Fred Serres (Luxemburg). Het wordt de vierde maal dat Koopmans zijn titel op het spel zet. De Fries werd in maart 1979 in Rotterdam door een overwinning op de Ita liaan Aldo Traversaro kam pioen en verdedigde de titel met succes tegen Robert Amory (Frankrijk), Hocine Tafer (Frankrijk) en Ennio Cometti (Italië). Sterke start poloteam ZAANSTAD (GPD) - Het bestuur van AZ'67 en verdediger Hugo Hovenkamp hebben gistermid dag overeenstemming bereikt in zake een nieuw driejarig con tract. Voorts werd het contract met de nog steeds geblesseerde Henk van Rijnsoever met twee jaar verlengd. Deze week praat de AZ-leiding nog over contract verlenging met onder andere Jaan de Graaf, Kurt Welzl, Kris ten Nygaard, Pier Tol en Fred Fi- lippo. Hans Kraay en het bestuur van FC Den Haag zijn gistermiddag tot volledige overeenstemming gekomen over het aangaan van een éénjarig contract. Het wach ten is nu alleen nog op de medi sche test die Kraay bij de clubarts van FC Den Haag zal moeten on dergaan, "maar", zo stelde voor zitter Den Duik, "moeilijkheden hieromtrent verwacht niemand Het afrondende gesprek dat Ajax-trainer Leo Beenhakker gisteren met het clubbestuur van de Amsterdamse formatie zou hebben over zijn functie als hoofdtrainer, is verschoven naar vrijdag. Beenhakker "Wegens drukke werkzaamheden van enkele be stuursleden konden we er nu nog niet over praten. Veel maakt het voor mij niet uit. Het gaat niet om halszaken. Men kan er vanuit gaan dat ik mijn werk hier voort zet". Charles Corver is door de Euro pese voetbalunie (UEFA) aange wezen tijdens de eindronde van het Europese kampioenschap het duel tussen Spanje en Belgie te arbitreren. De ontmoeting wordt gespeeld op 15 juni in Milaan. Als grensrechters fungeren Henny Weerink en Henk van Ettekoven. Het Nederlands elftal zal in de wed strijden tegen Griekenland, West-Duitsland en Tsjechoslo- wakije geconfronteerd worden met respectievelijk scheidsrech ter Prokop(DDR), Wurtz(Fra)en Ok (Tur). MOORD OP ARBITER SOFIA (GPD) - Het Nederlands waterpoloteam heeft in Sofia met een slechte traditie gebroken. Was in het verle den de opening van een belangrijk toernooi meestal van inferieure kwaliteit, in de Bulgaarse hoofdstad kwamen de mannen van Ivo Trumbic tegen de kleine felle Japan ners vaak tot uitstékend spel, dat resulteerde in een 10-2 overwinning. Hoewel de hoogste score op naam kwam van Spanje, dat Egypte met 17-2 een flink lesje gaf, ging de meeste belangstelling van vrijwel alle naties toch uit naar -het Europees debuut van China. Een verrassend debuut, ondanks de kleine 8-7 nederlaag tegen Au stralië. Met enkele rake klappen slaat Alex Bianchard zijn tegenstander Billy Lauder knock-out. Hij won gisteravond zijn negende partij als prof. MEXICO-STAD - De eerste partij in de barrage tussen Lajos Portisch en Boris Spasski in de kwartfinales van het kandidatentoernooi is op nieuw in remise geëindigd. Na ze ventien zetten deelden beide spe lers het punt op voorstel van Por tisch, die de zwarte stukken han teerde. De Hongaarse grootmeester verkoos de Siciliaanse verdediging, waarop Spasski het antwoord schuldig bleef. De barrage is noodzakelijk omdat de tweekamp over tien partijen ge lijk eindigde: 5-5. In de Mexicaanse hoofdstad worden nu twee maal twee partijen gespeeld, tenzij de beslissing in het eerste paar valt. Mocht na de vier ontmoetingen de stand nog in evenwicht zijn, dan wordt Portisch tot winnaar uitge roepen, op grond van het feit, dat hij zijn zege in de tweekamp met de zwarte stukken behaalde. In de halve finales van het kandida tentoernooi speelt de winnaar te gen de Westduitse grootmeester Hubner, die in Bad Lauterberg de Hongaar Adorjan versloeg. De an dere halve eindstrijd gaat tussen Viktor Kortsjnoi (winnaar tegen Petrosjan) en Lev Poloeg^jevski (winnaar tegen Tal). Het eerste duel in de barrage had het volgende zettenverloop: Wit Spasski Zwart Portisch 1. c2-e4 c7-c5, 2. Pbl-c3 d7-d«, 3 g2-g3 Pb8-c6, 4 lfl-g2 g7-g6, 5 d2-d3 LfB-g7. 6 Lcl-e3 Ta8-b8.7. Ddl-d2 b7-b5.8. Pgl-e2 Pc6-d4,9 0-0e7-e6,10. Pc3-dl Pg8-e7.11 Pe2xd4 c5cd4,12 Le3-h6 0-0.13. Lh6xg7 K98x97, 14. !2-f4 f7-f6. 15. Lg2-h3 c«-c5, 16. Pdl-f2 Lc8xh3, 17. P(2xh3 remise. AMSTERDAM - Rudi Lubbers heeft gisteravond in de Jaap Edenhal in Amsterdam opnieuw aangetoond nog steeds voortref felijk te kunnen boksen. De zwaargewicht, die ruim een maand geleden in Rotterdam zijn rentree maakte in de ring na een afwezigheid van drie en een half jaar, verloor weliswaar van Ibelo Moano uit Zaïre (juryscore 1-2), maar was wél acht ronden lang de aanvallende bokser. Met de uit slag werd de 34-jarige Amster dammer dan ook tekort gedaan, temeer omdat hij bijzonder actief was en zeer gevarieerd bokste. In die vorm kan Lubbers nog een zware kluif worden voor kam pioen Hennie Thoonen, die op 19 mei de Nederlandse zwaarge wicht-titel tegen hem verdedigt. Het gevecht vindt vermoedelijk plaats in de Mepken-sporthal in Rotterdam. Op die avond komt ook middenge wicht Alex Bianchard in de ring. Hij won gisteravond ook zijn ne gende partij als prof. Kort na het begin van de vierde ronde sloeg de 21-jarige Amsterdammer zijn Schotse tegenstander Billy Lau der met een rechtse hoek op de kin zwaar knock-out. Anton Verrips (lichtgewicht) en Maik Krol (zwaargewicht) won nen hun eerste profpartijen. Ver rips, in 1979 amateurkampioen van Nederland, had met de Belg Jean Pierre Meganck (dertig profpartijen) weinig moeite. Maik Krol uit Oss, vorige maand nationaal amateurkampioen bij de zwaargewichten geworden, debuteerde als prof tegen de Ita liaan Bernard Artone, die al in de tweede ronde moest opgeven. Zimmermann uit Assen stond b\j zijn profdebuut nog korter in de ring. Binnen twee minuten haal de de Antiliaanse halfzwaarge- wicht Kemal Kornczan uit Tur kije twee keer neer. DTS Twee nieuwelingen van de Leidse boksvereniging DTS boekten gisteravond successen in Dor drecht. Tijdens bokswedstrijden in gebouw Centrum, won Ger Ot to zijn tweede partij in de nieu- welingenklasse tegen de rechts- voorstaande Eldik (2-1). Ook de 27-jarige Wilfried de Bree won. Hij debuteerde tegen Van Aken en won overtuigend op punten: 3-0. GREENVILLE - De coach van een softbalploeg uit Green ville (South Carolina) is aan geklaagd wegens moord op een scheidsrechter bij een oe fenwedstrijd. De 44-jarige trainer trok een revolver toen tijdens het duel een man met een mes het veld oprende. Een ander gebruikte even eens een vuurwapen in het daaropvolgende gevecht. Scheidsrechter Dawkins werd door een kogel in de nek ge raakt en overleed. Spurgeon zelf werd in de heup geraakt. Het duel werd gestaakt Hoewel Japan niet als een machtige opposant te boek stond, was de leiding van de Nederlandse ploeg van te voren toch niet erg gerust over het resultaat. Maar kort na een hevig onweer, gepaard gaan de met hevige slagregens, de monstreerden de elf uitverkore nen, dat de harde training van de laatste weken geen nutteloze vrijetijdsbesteding was geweest. Er werd, met name in de tweede periode uitstekend waterpolo ge speeld, zo zelfs, dat Trumbic met een gerust hart alle spelers kon inzetten zonder dat er van enige verzwakking sprake was. De half-pressing-taktiek, die Trumbic zijn spelers had opge legd, slaagde uitstekend en van uit de goed gesloten verdediging werd razendsnel de tegenaanval ingezet. Vooral Ton Buunk toon de zijn vooruitgang. Na Maas tricht bleek de Amsterdammer enige kilo's gewicht te hebben prijsgegeven en dat kwam zijn snelheid ten goede. Resultaat: vier van de tien treffers kwamen van zijn hand. Een opgeluchte Trumbic: "Je zag vandaag dat de oefeningen in Nederland resul taat hebben gehad. De ingestu deerde spelpatronen kwamen goed uit de verf en ik ben dik te vreden over het resultaat". Nuttig Dat was ook Shi Tianshu, de chef d'equipe van de Chinese ploeg, die na afloop van de wedstrijd te gen Australië van diverse kanten complimenten in ontvangst mocht nemen over het spel van zijn team. "Het is voor ons de eer ste keer dat we in Europa aan een toernooi deelnemen. We willen niet alleen de mentaliteit van de Europese ploegen leren kennen, maar ook willen we in speltech- nisch opzicht wel het nodige op steken van de ploegen op dit con tinent. We zijn in China erg en thousiast bezig, vooral in het zui den waar zo'n acht tot tien goede ploegen zijn. Drie weken lang hebben we in een trainingskamp gezeten met de spelers, voorna melijk studenten. Het is voor ons erg nuttig om hier te zijn". Die aanwezigheid heeft overigens wel enige verbazing gewekt. Shi Tianshu daarover: "Dat zal wel, maar wij willen door aan dit pre- olympische toernooi deel te ne men steun betuigen aan de olym pische beweging, waar we sinds kort lid van zijn". Tianshu, die ook bestuurslid is van de Chinese overkoepelende sportfederatie, liet overigens duidelijk blijken dat Sofia en Moskou twee apart staande evenementen zijn, waar bij hij nogmaals benadrukte dat zijn land niet in Moskou zal ver schijnen. "Nogmaals, dit toer nooi is voor ons in vele opzichten erg belangrijk. Ook in de toe komst zullen we ons gezicht meer in Europa laten zien". Dat Nederland bij die contacten mogelijk een vooraanstaande rol kan spelen is gezien de uitste kende verstandhouding, die er inmiddels tussen beide ploegen is ontstaan, niet ondenkbaar. Scoreverloop Nederland-Japan: uitslag 10-2 (2-0, 4-0, 3-1, 1-1): Buunk 1-0, Buunk 2-0, Van Mil 3-0, Veer 4-0, Landeweerd 5-0, Nieuwenhuizen 6-0, Buunk 7-0, Noordegraaf 8-0, Nigahara 8-1, Buunk 9-1, Noordegraaf 10-1, Nigahara 10-2. Overige uitslagen: Canada-Frank rijk 7-7 (2-2, 1-1, 2-2, 2-2): Cuba- Israel 8-2 (1-0, 4-0, 1-0, 2-2); Au- stralië-China 8-7 (4-3, 2-2, 2-0, 0-2); Egypte-Spanje 2-17 (0-3, 1-4, 0-5,1-5); Griekenland-Mexi- co 6-4 (1-1, 1-0, 3-1, 1-2).

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 13