Europese top solidair met YS Vertrek Vance groot verlies voor Carter Ontsnapping nit Milanese gevangenis Felle aanval van Moskou op Schmidt Bomaanslagen in Teheran Van der Klaauw: Junta El Salvador van goede wil DINSDAG 29 APRIL 1980 ik rk- Cyrus Vance verlaatsteunend op een stok, zijn residentiekort nadat zijn aftreden bekend is geworden. WASHINGTON (Reuter/AFP/ UPI/GPD) - President Carter heeft gisteren "met diepe spijt" het ontslag van zijn mi nistervan buitenlandse zaken Cyrus Vance aanvaard. Dit heeft het Witte Huis officieel bekendgemaakt. Vance is, zoals bekend, afgetre den omdat hij zich niet kon verenigen met de mislukte reddingsoperatie in Iran eind vorige week. Vance had al op 21 april zijn ontslag aangeboden. Dat was vier dagen voor de comman do-actie. Het Witte Huis heeft gisteren de somtijds emotionele brief wisseling gepubliceerd, waarin Vance om zijn ontslag vraagt - en Carter dit accep teert. In zijn met "Cy" onder tekende brief stelt Vance vast: "Ik weet hoe moeilijkje beslissing over Iran je is ge vallen. Ik wilde dat ik je er in had kunnen steunen, maar om jou bekende redenen kan' ik dat niet". Carter antwoord de: "Omdat je mijn beslissing met betrekking tot de red dingsoperatie niet kon steu nen, heb je met je ontslag de juiste beslissing genomen. Ik weet dat dit een principiële zaak voor je is en ik respecteer je motieven daarvoor". Officieel weigeren Vance en het Witte Huis details te geven over Vance's motieven. Top functionarissen in Washing ton weten echter zeker dat Vance hoe dan ook zou zijn afgetreden: ook wanneer de mislukte actie in de Iraanse woestijn een succes zou zijn geworden. Vooralsnog geldt vice-minister van buitenlandse zaken War ren M. Christopher, die maandag voor Carter als waarnemend minister is be noemd, als de meest kansrij ke opvolger van Vance. Vol gens Jody Powell heeft Christopher al laten weten de reddingsoperatie van harte te steunen. Bovendien staat de vice-minister bekend als een trouw volgeling van de presi dent. In Washington wordt ook de naam genoemd van Lloyd Cutler, Carters adviseur in ju ridische zaken, maar naar verluidt zou - in geval Cutler wordt benoemd - de hele top van het ministerie van bui tenlandse zaken aftreden. Een derde kandidaat is de zwarte Amerikaanse ambas sadeur bij de Verenigde Na ties, Donald McHenry, die door Carter naar voren kan worden geschoven om bij de aanstaande verkiezingen zwarte stemmen te winnen. Terwijl het Amerikaanse Con gres zich voorbereidt op een onderzoek naar de mislukte actie tot redding van de Ame rikaanse gegijzelden hebben de belangrijkse leiders van de volksvertegenwoordiging het heengaan van de minister van buitenlandse zaken betreurd. De leider van de Democratische meerderheid in de Senaat, Robert Byrd, sprak van een toegewijd, patriottisch man die gemist zal worden. De lei der van de Republikeinse minderheid, Ted Stevens, noemde Vance de gematigde factor in de regering. In Moskou zei een commenta tor van de Sowjet-televisie dat het heengaan van Cyrys Vance de kloof tussen Was hington en zijn westelijke bondgenoten zal vergroten en de nadruk zal leggen op de avonturierspolitiek van hel; Witte Huis in Iran. Hij prees de gematigdheid en de werkelijkheidszin van Vance in de Iraanse crisis. Maar "Brzezinski, de Amerikaanse adviseur voor nationale vei ligheid, heeft het overwicht gekregen hetgeen toont dat het Amerikaanse beleid een politiek van avonturiers is geworden". de commentator merkte nog op dat minister Vance vóór rati ficatie van SALT-2 (beper king van de strategische be wapening) is. De Israëlische Premier, Mena- chem Begin, betuigde zijn grote spijt over het vertrek van Vance, die een vriend van Israël was "die ons land wilde helpen". Oud-minister van buitenlandse zaken Mosje Dajan, die nauw samenwerk te met Vance bij de onder handelingen om te komen tot een vredesverdrag met Egyp te, sprak van een werkelijk verlies voor Israël. De WD-kamerleden Bolkestein en Rempt-Halmmans de Jongh hebben minister Van der Klaauw (buitenlandse zaken) gevraagd een oordeel uit te spreken over de Amerikaanse actie en het feit dat deze plaatsvond binnen 48 uur na de verklaring van de landen van de Europese Gemeenschap over Iran. Ook willen zij uitvoerige informatie van de minister over de gang van zaken tijdens de actie, het doel van de operatie, de invloed daar van op de politieke verhoudingen in Iran en het Midden-Oosten en op de relatie tussen Iran en de Sowjet-Unie. Voorts vragen zij of Van der Klaauw informatie heeft of de Amerikanen nog meer mili taire acties tegen Iran overwegen. TEHERAN (AFPIDPA)-Bij een serie bomaanslagen in Teheran zijn giste ren vier personen gedood en minstens 35 gewond. Volgens de Iraanse radio en politie zijn er in het centrum van Teheran vier bommen ontploft en werden er twee tijdig onschadelijk gemaakt. De eerste bom ontplofte 's och tends bij de ingang van een bio scoop. Hierbij werd één persoon gedood en acht gewond. De tweede bom, die in een auto was geplaatst, ontplofte op het Imam Chomeini-plein, op enige hon derden meters gelegen van de bioscoop. De aanslag kostte aan drie mensen het leven, dertien personen raakten gewond. De overige gewonden vielen bij aan slagen in de bazaar. De politie, die "Amerikaanse, zio nistische en anti-imperialistische elementen" voor de aanslagen verantwoordelijk stelt, heeft de bevolking opgeroepen waak zaam te zijn en de bevoegde re volutionaire comités onmiddel lijk te verwittigen wanneer ver dachte voorwerpen en pakjes worden aangetroffen. Groeperingen Intussen heeft een groepering die de naam "Choc Chorramdin" draagt, zich verantwoordelijk ge steld voor de aanslag op het plein. Een woordvoerder van de groe pering verklaarde in een tele foongesprek dat vanuit Teheran werd gevoerd met het Par ij se se cretariaat van de vroegere Iraan se premier Bachtiar, dat "derge lijke acties zullen worden voort gezet totdat het reactionaire re gime van ajatollah Chomeini is vernietigd". De groepering, die tot nu toe onbe kend was, ontleent haar naam aan een nationale held uit de ge schiedenis van Iran. Voor de overige drie aanslagen is de verantwoordelijkheid opgeëist door "het federale front voor de bevrijding van Iran". Een hoge functionaris van het Iraanse mi nisterie van binnenlandse zaken verklaarde gisteravond voor de Iraanse televisie dat deze groepe ring bij het ministerie onbekend Gegijzelden De eerste groep Amerikaanse ge gijzelden,die uit de Amerikaanse ambassade in Teheran is wegge haald, is gisteren ondergebracht in het voormalige Amerikaanse consulaat in Tabriz, in het noordwesten van Iran. De bomexplosie op het schouwers op de been. Chomeini-plein. waarbij drie personen om het leven kwamen, bracht veel toe- Volgens een verklaring van de "is lamitische studenten", die door de Iraanse radio werd uitgezon den, is ook een "deel van de gegij zelden overgebracht naar de ste den Yazd, Isphahan, en Nadjafa- bad". Dit om hen "in veiligheid te brengen en beschikbaar te hou den voor een eventuele berech ting". Ook zouden een aantal van de ge gijzelden Zijn overgebracht naar de heilige stad Qom. Het is on duidelijk of ook de drie Ameri kanen die sedert 4 november van het vorig jaar in het Iraanse mi nisterie van buitenlandse zaken zitten, naar elders zijn overge bracht. Lichamen President Bani-Sadr heeft de Grieks orthodoxe bisschop Hila- rion Capucci in een brief ge vraagd de taak op zich te willen nerrten de lichamen van de Ame rikaanse soldaten aan hun familie over te dragen, zo is in Teheran officieel bekendgemaakt. In de brief wordt nader gepreci seerd dat voor het volvoeren van deze humanitaire opdracht zijn uitgekozen de ambassadeur van Zwitserland, de vertegenwoordi ger in Teheran van het interna tionale Rode Kruis, de pauselijke nuntius en Capucci. (Van onze correspondent Jan Gerritsen) LUXEMBURG - De Europese regeringsleiders hebben zich op de top in Luxemburg uiterst behoedzaam opge steld in de kwestie-Iran. Er kwamen geen nieuwe Euro pese initiatieven orn de solidariteit met de VS meer gestal te te geven, maar evenmin was sprake van openlijke kri tiek op Washington vanwege de (mislukte) militaire actie om de gegijzelden in de Amerikaanse ambassade in Tehe ran vrij te krijgen. Over Iran hebben de regeringslei ders alleen zondagavond laat ge sproken. Toen stuitte het voor nemen van de Negen om na 17 mei economische sancties tegen Iran te gebruiken wanneer de ge gijzelden nog niet vrij zouden zijn, op voor verschillende Euro pese landen zwaarwegende eco nomische problemen. Veel meer dan een bevestiging van het sanctiebesluit, dat de minis ters van buitenlandse zaken vori ge week in Luxemburg namen, kwam er dan ook niet uit. Rege ringsleiders betuigden nadruk kelijk hun solidariteit met de Verenigde Staten, een eensge zindheid die de Britse premier Thatcher na afloop van het be raad deed uitroepen dat deze Eu ropese top voor het buitenlands beleid van de Negen buitenge woon succesvol" was ge weest. De Italiaanse premier Cossiga, voorziter van deze Europese Raad, stelde echter vast dat de Negen blijven streven naar een vreedzame oplossing van het Amerikaans-Iraanse conflict. Daarmee werd al duidelijk dat de Amerikaanse pogingen om de gegijzelden met militaire mid delen te bevrijden (en het ont breken van vooroverleg met de Europese bondgenoten) veel be zorgdheid over een mogelijke verscherping van het conflict on der de regeringsleiders heeft ver oorzaakt. Net als de Nederlandse premier Van Agt zei ook Thatcher de red dingsactie gerechtvaardigd te vinden en niet te zien als „militai- •re operatie". Maar ze voegde er direct aan toe dat een vlootblok- kade in de Perzische Golf of het onklaar maken van de Perzische havens door het leggen van mij nen „een heel andere dimensie aan de zaak zou geven. De regeringsleiders onthielden zich ook van commentaar op het ontslag van de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken Cyrus Vance. „Dat is een zaak tussen Carter en Vance", zei Thatcher. Maar in één adem drukte zij haar „grote spijt" over het verdwijnen van Vance uit en roemde de uitstekende samen werking met deze bewindsman. MILAAN (UPI) - Twee Italiaanse spitsboeven zijn gisteren met 15 anderen al schietend uit de ge vangenis San Vittore in Milaan ontsnapt. Binnen het uur had de politie tien ontsnapten weer in handen. De twee voornaamste ontsnapten waren de 32-jarige Corrado Alunni, een der leiders van de ter- roristengroep Prima Linea die zich van de Rode Brigades had afgescheiden en een van de voor naamste verdachten van de moord op oud-premier Aldo Mo- ro twee jaar geleden, en Renato Vallanzasca, die minstens vier moorden op zijn geweten heeft. Zij trokken na het middageten drie pistolen en enkele messen, ge bruikten drie bewakers als schild en gingfen de hoofdingang uit. Daar beschoten zij een politie-au- to die voor de deur stond en hol den een zijstraat in, waar zij recht op een patrouille scherpschutters af liepen. Alunni schoot zijn 9- mm-pistool leeg maar werd door de scherpschutters neergemaaid. Vallanzasca werd eveneens ge wond maar kon wegkomen. Wat later kwam hij bloedend een kli niek in de buurt binnenstrom- pelen, waar hij meteen werd gearresteerd. Alunni verkeert niet in levensge vaar maar Vallanzasca zal het volgens de dokters niet lang meer maken. Bij de schietpartij in de gevangenis werden drie andere gevangenen en twee bewakers ook gewond. De toestand van de bewakers is ernstig. Een andere ontsnapte, Antonio Colia, medeplichtige van Vallan zasca, vluchtte een flatgebouw in de buurt van de gevangenis bin nen en gijzelde een vrouw. Wat later gaf hij zich over. Naar de overige zeven ontsnapten, van wie er vier volgens de politie van links terrorisme worden ver dacht, wordt nog gezocht. ZWENDEL - Officier van justitie, mr. J. van Opstal, heeft gisteren voor de Bredase rechtbank zes jaar onvoorwaardelijke gevange nisstraf geëist tegen de 47-jarige koopman J.K. uit Breda. De offi cier achtte K. schuldig aan een grootscheepse handel met melk poeder, waardoor de verdachte miljoenen guldens aan invoer rechten en belasting heeft ontdo ken. K. zelf ontkende schuldig te zijn aan het ten laste gelegde. schutters van de Italiaanse politie zoeken dekking achter auto's, gevangenen uit de San Vittore-gevangenis in Milaan waren HAMBURG (DPA) - De Sowjet- Unie heeft het gebied van de Bondsrepubliek Duitsland aan geduid als mogelijk "doelwit" voor een tegenaanval uit het Oos ten ingeval van een conflict. In een van de scherpste aanvallen tot nu toe op de Bondsrepubliek noemde het Sowjetpersbureau Novosti gisteren de "militaire ambities" van Bonn een gevaar voor de gehele wereld. In het commentaar werd gezegd dat de Bondsrepubliek destijds een werkelijke bijdrage tot uit voering van de beginselen van ontspanning tussen Oost en West had geleverd. "Nu volgt niet slechts een zich afwenden van deze beginselen, nee zij worden door het militarisme met voeten getreden". Het met "waarnemer" onderteken de commentaar, waarachter naar Sowjet-spraakgebruik de Sow- jet-leiding staat, noemt Bonn de hoofd-initiatiefnemer voor het bewapeningsbesluit van de NA- VO. "Daarmee werd een rechtstreekse actie tot handhaving van de mili taire spanningen in Europa on dernomen die het klimaat van het politieke vertrouwen tussen de Bondsrepubliek en de landen van het socialistische kamp ern stig vertroebeld heeft". Zonder op het voorstel van de bondskanselier, Helmut Schmidt, tot voorlopig afzien van stationering van middellange-af- standsraketten in te gaan, werd te kennen gegeven dat er in de Bondsrepubliek al 6.000 kernra ketten en -bommen zijn gestatio neerd. "Neemt men in aanmerking dat de ze tegen de Sowjet-Unie gericht zijn, dan wordt het duidelijk dat het gebied van de Bondsre publiek naar de wens van haar leider praktisch tot een doelwit voor de tegenaanval ingeval van een conflict geworden is". Eerder had Sowjet-president en -partijleider Brezjnjev bonds kanselier Schmidt voor een be zoek in juni aan de Sowjet-Unie uitgenodigd. Regeringswoord voerder Klaus Boiling deelde gis teren in Bonn mee dat Schmidt nog geen beslissing daarover heeft genomen. De bondsregering beraadt zich nog Zij staat daarover in contact met de belangrijkste bondgenoten waarbij het tijdstip een belang rijk element is. Regering heft noodtoestand Nicaragua op MANAGUA (AFP) - De regering van Nicaragua heeft besloten de noodtoestand op te heffen, die in juli 1979 was ingevoerd na de val van generaal Anastasio Somoza. Op een persconferentie deelde Ser gio Ramirez, lid van de regerende raad, gisteren mee dat de nood toestand toentertijd om econo mische en niet om politieke re denen was ingevoerd. De verkla ring van Ramirez wekte verwon dering, aangezien de regering enkele dagen geleden bekend maakte dat de noodtoestand tot april 1981 zou worden verlengd. Ramirez zei voorts dat de regering besloten had de wet op de nood toestand te vervangen door een wet "ter bescherming van de burgers". DEN HAAG (UPI/ANP) - De junta van El Sal vador is van goede wil, maar heeft over de tragische gebeurtenissen in dat land nauwe lijks enige controle. Dit heeft minister Van der Klaauw van buitenlandse zaken geant woord op vragen van het Tweede-Kamerlid Ter Beek (PvdA), naar aanleiding van een aanslag door militairen op een Nederlandse reportageploeg. De Nederlandse regering keurt die aanslag scherp af, aldus de minister, maar wil hem niet aanduiden als een nieuw hoogtepunt in de intimidatie en terreur van militaire zijde. "Intimidatie en terreur, waarbij dagelijks doden vallen, wordt bij voortduring bedre ven door alle elkander bestrijdende groepe ringen". Uit het gebrek aan greep van de jun ta op die toestand leidt Van der Klaauw af dat de junta geen waarborg biedt voor de oplos sing van de problemen in El Salvador, "niet echter dat zij een oplossing in de weg staat" De minister is niet van plan de VS om een boy cot van El Salvador te vragen. De VS leveren geen wapens, wel goederen als communica tiemiddelen en economische hulo die hoofd- De junta in El Salvador heeft volgens Van der Klaauw doelstellingen die, tegen de achter grond van Centraal Amerika en in recent his torisch perspectief, bepaald vooruitgang be tekenen. Daarom steunen de VS de junta "als de beste mogelijkheid om te komen tot so ciaal-economische hervormingen, waarvoor geen alternatief zichtbaar is. al wordt beseft dat de machtsbasis van de junta steeds smaller wordt".

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 11