LEIDSCH S DAGBLAD VANCE TREEDT AF EG neemt half mei sancties tegen Iran mm som vandaag Bootjes met RECORDDRÜKTE RONDOM CORSO Cubanen instorm gekapseisd Pensioenfondsen bereid meer in bouw te beleggen AZ'67 SCHIET WEER TEKORT Iran dwingt Iraaks vliegtuig te landen Niet eens met bevrijdingsactie in Iran MAANDAG 28 APRIL 1980 OPGERICHT 1 MAART 1860 36151 Directeur: G Koopman Bureau Witte Singel 1 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN voce?™*^ Op koninginnedag zullen onze kantoren GESLO TEN zijn. Voor het aannemen van advertentieopdrachten voor onze edities van woensdag 30 april, en donderdag 1 mei geldt als uiterste inleveringsdatum: dinsdagmiddag 14 00 uur. Directie Leidsch/Atphens Dagblad 26 PAGINA'S AZ'67 heeft zo langzamer- Ihand het patent op het mis sen van titeikansen. Nu Ajax tegen FC Den Haag zijn nederlaagserie met een 1-0 score onverminderd voortzette werd voor de Alkmaarders ten tweede ma le de mogelijkheid geopend om aan te haken bij de schut terende lijstaanvoerder. Maar de zo naar roem hunke rende Noordhollanders - die eerder op Feyenoord waren gestrand - gingen gisteren in het Enschedese Diekman- stadion opnieuw de mist in. En niet zo zuinig ook. De dreun die FC Twente in de vorm van een 4-1 zege uit deelde verpulverde nage noeg alle Alkmaarse kam pioensillusies. Marathon Gerard Nijboer bleek in het afgelopen week einde wel over de allure te beschikken waarnaar AZ'67 in Enschede vergeefs op zoek was. Nijboer raffelde de jaar lijkse Amsterdamse mara thon af in 2 uur, 9 minuten en 1 seconde. Een tijd die de ki lometervreter aanvankelijk zelf ook voor onmogelijk hield: "Dit kan niet. De af stand moet te kort zijn ge weest". Echter, de Amster damse marathon telde wel degelijk de meer dan 42 ver eiste kilometers. Zodat Nij boer uitbundig mocht triom feren nu hij onder de olympi sche limiet was gebleven. Vreugde ook bij Noord wijk dat in Wezep tegen WHC ander maal de slagzin "brullend naar de titel" hooghield. De opvoering vol komische hu mor kreeg een 0-5 slot. CVS daarentegen beleefde bar weinig plezier aan de uit beurt bij RVC. De Leidse hoofdklasser werd in Rijs wijk getart door het noodlot. Inplaats van een logische 2-3 overwinning incasseerde CVS een 6-2 nederlaag. Een uitslag die allerwege als "zwaar geflatteerd" werd i erkend. Maar die CVS met- i een alle mogelijkheden ont- nam om over de eigen toe komst te beslissen. PAGINA'S 13-21 j Velen keken naar de "All American Show". PAGINA 5 Wiegel wil kabinetsbeleid inzet verkiezingen maken. PAGINA 7 Vliegramp door verkeerde aanvliegroute. PAGINA 9 Massale demonstratie tegen Borssele in Middelburg. PAGINA 23 Af en toe zon AMMAN (REUTER) - Vliegtuigen van de Iraunse luchtmacht heb ben een opleidingsvliegtuig van de Iraakse regering met zeven mensen aan boord gedwongen te landen nadat het in het Iraanse luchtruim was gekomen. Dit heeft radio-Bagdad Vandaag ge meld. Het Iraakse toestel behoorde aan een jongerenbeweging van de re geringen was op een oet'envlucht van Bagdad naar Bashran. Op twee kilometer van dc Iraakse grens werd het in Iran onder schept en gedwongen te landen. De inzittenden zijn gearresteerd, aldus de radio. Kort daarop werd de Iraanse zaak gelastigde op het ministerie van buitenlandse zaken van Irak ge roepen. Hem werd meegedeeld dat het onderschepte vliegtuig afgedwaald was door het slechte weer. Irak heeft Iran veizocht het toestel en de inzittenden terug te geven. Op weg naar Amerika het af ti eden van Cyi us Vance, de man die werd gezien als de enige "duit" onder de directe adviseurs van de amerikaanse president Jimmy Carter. Met name het feit dat de ontmoeting van de Ameri kaanse minister van buitenland se zaken met zijn Russische col lega Andrei Gromiko nu voorlo pig niet zal kunnen doorgaan, wordt gezien als een ernstige te rugslag voor de broodnodige ont spanning tussen Oost en West (Van onze speciale verslaggever, Jan Gerritsen) LUXEMBURG - Dc Europese Ne gen zullen half' mei economische sancties, tegen Iran afkondigen. Twijfel is echter nu al gerezen bij Frankrijk, Italië en Engeland over het nut daarvan. Dc rege ringsleiders van de Negen zullen vandaag na hun van crisissfeer doortrokken topberaad in Luxemburg het sanetiebesluit van de EG van begin vorige week bevestigen. De Negen kwamen dat gisteravond na een langdurig debat overeen. Na de niet door president Carter bij dc bondgenoten aangemelde po ging om de Amerikaanse gegij zelden in Teheran met een com mando-actie te bevrijden, is bij de Negen nog maar weinig animo om door te gaan met de economi sche sancties. De strafmaatrege len tegen Iran zouden 17 mei worden afgekondigd als er geen 'beslissende vooruitgang' is ge maakt bij de vrijlating van de ge gijzelden. Knelpunt hierbij is vooral het verbreken van be staande handelscontracten met Voor Frankrijk, Italië en Engeland staan bij het verbreken van der gelijke contracten vele honder den miljoenen guldens op het spel. De Franse president Dis card en de Italiaanse regerings leider Cossiga wijzen erop dut ze op forse kritiek in hun parlemen ten zouden kunnen rekenen als ze dergelijke verstrekkende sancties tegen Iran zouden ne men. Maar omdat het politiek onwenselijk is om dit nu al te de monstreren besloten de Negen het sanetiebesluit van vorige week te bevestigen. (zie ook pagina 9) (Van onze correspondenten) WASHINGTON - De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Cyrus L. Vance, is afge treden. Vance was de enige in de Amerikaanse nationale Veilig heidsraad, die was gekant tegen de zo falikant mislukte militaire reddingsactie in Iran. Zijn heengaan signaleert dat Van ce, de man van het geweldloze comproipis, niet langer meent te kunnen functioneren als minis ter van buitenlandse zaken in de regering van een president wiens beslissingen in sterke ma te worden beinvloed door de ad viseur voor de nationale veilig heid, Zbigniev Brzezinski. Ondermijnd Vance zou dezer dagen op reis zijn gegaan naar Europese hoofdste den om daar te spieken over sancties tegen Iran. Blijkbaar meent Vance, die overigens niet voor commentaar bereikbaar was, dat zijn prestige zo vergaand is ondermijnd dooreen beleid dat hij niet wenst te verdedigen, dat hem geen andere weg dan die van het ontslag open stond. Na een carrière, die hoewel eervól. werd gekenmerkt door de consequen ties van Carters beslissingen, verlaat Vance een sléuteldcpar- tement waar de beroeps-diplo maten op steeds luider toon re volteerden tegen het beleid dat in het Witte Huis werd klaarge stoomd. Vance, ooit onderhandelaar in Pa rijs met vrede in Vietnam als in zet, heeft een fundamentele af keer van geweld. Hij is, zo zei een commentator uit Washington gis teren, zo ongeveer de meest vre delievende minister van buiten landse zaken die de VS ooit heb ben gehad. Zijn aftreden, niet of ficieel bevesigd door het Witte Huis, maar niet ontkend, is vol gens de eerste berichten van gis teravond in de eerste plaats be doeld als protest tegen de militai- ïe reddingsactie die in Iran mis lukte. Bezorgdheid In de meeste westerse hoofdsteden werd vanmorgen vroeg bezorgd gereageerd op de berichten over Cyrus Vunee KEY WEST (Reuter/UPI) - Ge vreesd wordt dat honderden Cu baanse vluchtelingen die per boot onder weg zijn naar de V.S. zijn verdronken. Een storm trof de vloot bootjes en minstens tien boten zijn gekapseisd. Een grote vissersboot met 200 Cu banen aan boord zond in de nacht van zaterdag op zondag noodsig nalen uit die door drie schepen werden opgevangen. Sindsdien is echter niets meer van dit schip gehoord. Een helikopter van de Amerikaan se kustwacht maakt,e er melding van acht gekapseisde boten te hebben gezien. Er was geen spoor van overlevenden in het water, aldus de melding. De kustwacht in Key West had gisteravond al honderd noodsignalen ontvan gen. De storm brak zaterdagavond uit en de wind bereikte snelheden tot 140 kilometer per uur. De uittocht van Cubanen begon na het paasweekeinde. Met Pasen waren 10.000 Cubanen samenge stroomd op het terrein van de Pe ruaanse ambassade in Havanna teneinde asiel te krijgen. Cu baanse ballingen in de V.S. zijn daarna begonnen, toen president Fidel Castro van Cuba had laten weten dat iedereen het land mocht verlaten en de kust niet langer meer "beschermd" was, Cubanen naar de V.S. over te brengen. Meer dan 3.200 Cuba nen zijn al in Florida aangeko- (Van één onzer verslaggevers) NOORDWIJK - Noordwijk is gisteren overspoeld door dagjes mensen die allemaal de uitgestalde corsowagens eens van dichtbij wilden bekijken. Tienduizenden belangstellenden schuifelden voetje voor voetje over de boulevard. Een gevolg hiervan was weer dat er in de hele badplaats geen parkeerplek- je meer was te vinden en er heel wat auto's op plaatsen werden neergezet waar dit niet mocht. Dc politie was echter coulant en hield het bonnenboekje in de zak. De drukte leidde wel tot in de verre omtrek van Noordwijk tot filevorming. Trouwens, het 33-ste bloemencorso van dc hollenstreek dat za terdag van Haarlem naar dc hadplaats reed, had ook over inte resse geen klagen. Naar schatting zeshonderdduizend mensen aanschouwden de praalwagens. Een absoluut record. De Keukenhof in Lisse pikte een behoorlijk graantje mee. De voormalige tuin van Jacoba van Beieren beleefde een topdag. Meer dan 43.000 bezoekers passeerden de kassa. Voornamelijk buitenlanders. Op het parkeerterrein stonden een kleine dui zend bussen. En dat had men hier nog niet eerder meegemaakt. Buitengewone drukte op boulevard in Noordwijk. ZEIST - NV Koninklijke Van Kempen en Begeer heeft liet af gelopen jaar een verlies geleden van bijna achthonderdduizend gulden. Belangrijke oorzaken voor het verlies zijn de spectacu laire prijsstijgingen van r.ilver en goud en de hoge kosten van een reorganisatie-onderzoek dat dit jaar zal plaatshebben. Het bedrijf wil dit jaar geen dividend uitke ren. In 197G bedroeg het dividend nog acht procent. De prijsstijgingen op de goud- en zilvermarkt leverde het l»edrijl wel enorme winsten de voor» raden op, maar bij Van Kempen en Begeer is het gebruik om deze niet bij de winst- en veiiiesrekc- ning te betrekken. Iran geeft lichamen niet direct aan Amerika DEN HAAG (GPD) - Pensioen fondsen zijn in toenemende mate bereid in de Nederlandse bouw te beleggen. Voorwaarde is dan wel dat via het volkshuisvestingsbe leid over langere tijd een redelijk rendement wordt gegarandeerd. Bovendien wenst men zich het recht voor te behouden de betref fende gebouwen na zo'n 15 a 20 jaar, wanneer de onderhoudskos ten sterk gaan oplopen, van de hand te doen. Dat is een van de uitkomsten van een onderzoek van liet Economische Instituut Bijna acht ton verlies bij Van Kempen Bouwnijverheid (EIB). Het EI B-rapport concludeert dat de beleggers zich uit dc bouw heb ben tei uggetrokken na invoei ing van ae zogenaamde dynamische kostpi ijshuur. Dit systeem houdt in dat de huurprijs wordt vastge steld op grond van een aantal steeds verandeiende factoren, zoals icnte, inflaticontwi kkeling, bouwkosten etc. Belegging in bedrijfsgebouwen is door een tekort aan aantrekkelijke projecten nauwelijks een alter natief gebleken voor pensioen fondsen. Belegging in buiten lands onroerend goed aanvanke lijk wel. maar omdat op die mai kt de pensioenfondsen te maken hebben met grotere problemen en lagere rendementen dan ver wacht, neemt de belangstelling voor binnenlandse bouwproduk- tie momenteel weer toe. en Begeer KOEWEIT (AP) - Het bureau van de Iraanse president Aholhas- san Bani-Sadr heeft vandaag verklaard dat de stoffelijke overschotten van de Ameri kaanse militairen, die vorige week bij de mislukte poging om de gegijzelden in Teheran te be vrijden zijn omgekomen, zullen worden overgedragen aan afge zanten van de paus, liet interna tionale Rode Kruis en dc Zweedse regering, aldus radio Teheran. Dit, omdat "er geen garantie is dat de Amerikaanse regering de lichamen van de ge dode Amerikanen aan hun nabe staanden zal overdagen". (Zie ook pagina 9).

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 1