Overheid betaalt gevolgen giframp Van Agt en zijn zieleroerselen Juliana niet onverzorgd achter Desertie Unifiller deels uit zucht naar avontuur 10,50% Zuidmolukkers zeer boos over uitlating Van Agt ZATERDAG 26 APRIL 1980 BINNENLAND PAGINA 7 DEN HAAG (ANP) - De 23-jarige oud-Unifilmilitair Max K. uit Den Haag die zich als vrijwilliger bij de militie van majoor Haddad in het zuiden van Libanon heeft aangemeld, heeft in een inter view voor de KRO-actualiteiten- rubriek Echo gisteravond gezegd dat hij tot zijn besluit was geko men uit sympathie voor de militie van Haddad en diens strijd tegen de Palestijnse terroristen maar ook gedeeltelijk uit zucht naar avontuur. "Na tien maanden Uni- fil-dienst in Libanon heb ik wei nig zin om weer in een Neder landse kazerne te gaan zitten". De korporaal loopt de kans door de ze stap zijn Nederlanderschap te verliezen, wat hij wel erg vindt, "maar het zal me niet weerhou den". Max K. heeft een gesprek gehad met majoor Haddad. Daarin werd hem verzekerd dat hij niet bij de militie zal worden ingezet als er gevechten zouden uitbreken tus sen de mannen van Haddad en de Unifiltroepen. "Ik ben niet bereid om te schieten op Nederlandse Unifil-militairen", aldus de Ha genaar. Hij krijgt bij Haddad waarschijnlijk geen salaris omdat Haddad volgens hem geen huur lingen aanneemt. "Hij neemt je alleen aan als hij weet datje regel recht achter hem staat", aldus de korporaal. Een woordvoerder van het ministe rie van defensie verklaarde gis teravond dat de technisch-spe- cialist zich in ieder geval heeft schuldig gemaakt aan opzettelij ke ongeoorloofde afwezigheid. Voorzover bekend is het de eerste Unifilmilitair die zich heeft aan gesloten bij één van de strijdende partijen in Zuid-Libanon. De vader van de korporaal ver klaarde gisteravond desgevraagd dat de stap van hun zoon onver wachts is gekomen. Volgens hem moet de aansluiting van Max bij de militie van Haddad worden beschouwd als zucht naar avon tuur. De ouders waren op de hoogte dat Max niet naar de ka zerne in Garderen zou teruggaan. Dat kwam volgens de vader om dat Max beloofd was dat hij mocht kiezen waar hij in Neder land gelegerd zou worden. "Maar hij moest naar Garderen terwijl hij zelf graag naar Assen wilde, waar hij was opgeleid". Max had zich vrijwillig bij het leger ge meld als technisch specialist. Van zijn contract van vijf jaar heeft hij er nu 1,5 jaar opzitten. DEN HAAG (GPD) - De bewoners van de gifwijk in Lekkerkerk hoeven zich geen zorgen te ma ken over de financiële gevolgen van de ernstige bodemverontrei niging. Vice-premier Wiegel zei gisteren na afloop van de minis terraad dat de overheid als zoda nig zal voorkomen dat de enorme schadeposten op de bevolking wordt afgewenteld. Rijk, provin cie Zuid-Holland en gemeente Lekkerkerk moeten onderling gaan uitmaken wie voor de kos ten gaat opdraaien, aldus Wiegel. Het gaat volgens hem om een be drag van tientallen miljoenen guldens. Wiegel als lijsttrekker beschikbaar HILVERSUM (ANP) - Minister Wiegel (binnenlandse zaken) is beschikbaar als lijstaanvoerder van de WD bij de verkiezingen van voorjaar 1981. Wiegel zei dit gisteravond in de tv-actualitei- tenrubriek Hier en Nu van de NCRV. "Het hoofdbestuur moet nog een voordracht opmaken,-maar als ik word gevraagd zal ik geen nee zeggen", aldus Wiegel. Wel stelt hij de Voorwaarde dat in dat geval het kabinetsbeleid inzet van de verkiezingen zal zijn. "Ik sta op het standpunt dat een partij die de regeringspartij is, zich in de verkiezingscampagne moet inzetten voor het rege ringsbeleid. We gaan niet met een blanke lei de verkiezingen in. Je moet je beleid verdedigen en er achter staan", aldus Wiegel. ADVERTENTIE Bankiers Staal Bankiers blijft een hoge rentevergoeding geven! Vanaf 6 mei van-14%" naar Onder voorbehoud van tussentijdse wijzigingen, handhaaft Staal Bankiers haar tarieven tot 6 mei as. Daarna gelden de volgende rentevergoedingen: Spaarbrieven aan toonder met een looptijd van 2 t/m 5 jaar: 10,50% (was 11%). Spaarbrieven met een looptijd van 1 jaar: blijft 8,50%. Spaardeposito's met vaste looptijd van 2 t/m 5 jaar: 10,50%. Bedragen kunnen via Uw giro- of bankrekening wor den overgemaakt naar Gironummer 473501 of Bank rekeningnummer 26.64.57 2Ö2 onder vermeldingjan de gewenste coupures en looptijd v d. spaarbrieven. Na ontvangst hiervan zenden wij U de spaarbrieven aangetekend thuis, discreter kan het niet. Staal Bankiers NV Lange Houtstraat 8 2511 CW Den Haag 070-4694 80 tst. 121, dhr. Chr. Kames Vandaag bankieren als vanouds Molukse 'krijgers' voeren een oorlogsdans uit tijdens de jaarlijkse herdenking in de Haagse Houtrusthallen van de Vrije Zuidmolukse Republiek. Wiegel, die de gifaffaire voor de be trokkenen een ramp noemde, kondigde een noodwet aan om woningen eventueel te kunnen onteigenen. Het wetje is nodig indien bewoners hun huizen niet willen verlaten voor de reini gingsoperatie. De problematiek in Lekkerkerk zal zo snel mogelijk worden geïnven tariseerd. Daarna neemt men de beslissing over wat er moet ge beuren om de giftige stoffen uit de grond te verwijderen en over waar de chemicaliën naartoe moeten. Wiegel noemde geen termijn, waarin deze voorberei dingen voltooid moeten zijn. Voorts start een onderzoek naar de aansprakelijkheid van de veront reiniging. Ook gaat het rijk uit zoeken wie rond 1970 verant woordelijk waren voor de vuil- stortingen in het uitbreidings plan van Lekkerkerk. Vice-pre mier Wiegel zei al dat er een dui delijke verantwoordelijkheid ligt bij het gemeentebestuur dat de Hinderwetvergunning voor de stortingen verleende. Minister Ginjaar van volksgezond heid en milieuhygiëne zal een brief naar alle provinciale bestu ren schrijven, waarin hij vraagt om een inventarisatie van vuil stortplaatsen die gelijkenis ver tonen met die in Lekkerkerk. Wiegel zei dat dit een voorzorgs maatregel is. Volgens hem zijn nergens anders in het land huizen op-met afval bouwrijp gemaakte grond gebouwd. Over de gevolgen van de bodem verontreiniging voor de gezond heid van de bewoners kon Wiegel niets zeggen. Dat moet nader worden onderzocht. Hij voegde eraan toe dat dit een van de rede nen was waarom het kabinet dui delijk heeft willen zijn over de fi nanciële gevolgen. De mensen maken zich al voldoende zorgen over de gezondheid, aldus Wie gel. Hengelen mag ook 's nachts ROTTERDAM - Hengelaars mogen vanaf 31 mei - de ope ningsdag van het nieuwe hengelseizoen - ook 's nachts vissen. Minister Braks (land bouw en visserij) heeft dat gisteren meegedeeld bij de opening van de twaalfde hen gelsporttentoonstelling Vis- ma in de Rotterdamse Ahoy- hallen. Tot dusver was het verboden voor sportvissers om een hengeltje uit te gooien tussen een uur na zonsondergang en een uur voor zonsopgang. Vanuit de hengelsportorgani saties is de afgelopen jaren herhaaldelijk aangedrongen op verwijdering van dit arti kel uit de visserijwet. Argument was dat ook voor an dere watersporters in nachte lijke uren geen wettelijke be perkingen gelden. Volgens de bewindsman zijn er in ons land op het ogenblik zo'n twee miljoen actieve sport vissers. ■k Prins Willem Alexander, de oud ste zoon van prinses Beatrix en prins Claus, viert zondag zijn der tiende verjaardag. DEN HAAG (GPD) - Massaler dan in voorgaande jaren hebben de Zuidmolukkers in de Haagse Houtrusthallen gisteren hun jaarlijkse herdenking van het uit roepen van de Vrije Zuidmolukse Republiek (RMS) gevierd. Onge veer 10.000 mensen waren bij de ze 30e gedenkdag van de procla matie aanwezig. President J.A. Manusama van de RMS zag deze grote opkomst in de eerste plaats als een bewijs hoezeer het verlangen naar een vrije republiek der Zuid-Moluk- ken nog leeft. In dat verband verwees hij naar de uitspraken die premier Van Agt begin deze week in Indonesië deed. Van Agt zei bij die gelegenheid dat het ideaal van de RMS aan het afnemen is, zeker onder de Zuidmolukse jongeren in ons land. Manusama: Ik ben niet van plan op die verklaring in te gaan. Uw aanwezigheid zegt voldoen de." Voor hem had voorzitter I.S. Tete- lepta van het organiserende Na tionale zesde Lustrum Comité de uitspraken van Van Agt over het RMS-ideaal verketterd met on der meer de woorden: „Het ge praat van Van Agt heeft voor ons ideaal eerder een ongekeerd ef fect. Het versterkt onze strijd." Ook woordvoerder Gerard Knot van de Stichting Door de eeuwen Kema geeft toe ARNHEM (GPD) - De Kema-direc- tie heeft gisteren voor het eerst sinds het begin van de zoge naamde Kema-affaire, officieel toegegeven dat kinderen in de ja ren '60 al spelend op het terrein van de NV Kema in Arnhem, met het daar begraven radioactieve afval in aanraking hebben kun nen komen. trouw wraakte Van Agt's uit spraken. „De verklaring van Van Agt is een lachertje. En een schandaal, want nog nooit heeft een Nederlandse minister-presi dent zo klakkeloos de Indonesi sche propaganda nagepraat. Een minister-president die blijkbaar niets begrijpt van de situatie in een diktatuur-staat en die zich zo gemakkelijk laat inpakken, be hoort af te treden." Vorderen Dij leegstand na vijf maanden DEN HAAG (GPD) - Gemeenten kunnen huizen vorderen wan neer ze vijf maanden leeg staan. Ze hoeven daarvoor niet al een bepaalde woningzoekende te hebben gevonden. Dit zijn de belangrijkste bepalingen uit het ontwerp-leegstandwet van de re gering. Minister De Ruiter van justitie en staatssecretaris Brokx hebben de wijziging op hun ont werp vandaag bekendgemaakt. Een eigenaar die de leegstand van zijn woning niet binnen twee maanden aanmeldt, kan worden gestraft met een hechtenis van ten hoogste vier weken of een geldboete van maximaal 25.000 gulden. Tegelijk met het inwerkingtreden van de leegstandwet zal de rege ring de anti-kraakwet die al door de Tweede Kamer is aanvaard, intrekken. Die wet stelt het kra ken strafbaar. Gisteren kwam de PvdA met een initiatief-leegstands-ontwerp. Nu al is duidelijk dat het CDA en WD de voorkeur geven aan het ontwerp van de regering. DEN HAAG - Bonn, Hamburg, weer Bonn, Sumatra, Kalimantan, Tokio. Premier Van Agt stelt het Nederlandse volk graag vanuit verre oorden ,opde hoogte van zijn zieleroerselen. En in die vreemde sferen komt hy nogal eens tot opmerkelijke mededelingen. Op een (niet uitputtend) rijtje: in Bonn zei hij ooit dat socialisten eigenlijk niet deugen, in Hamburg hield hij een pleidooi voor kernenergie, weer in Bonn lanceerde hij omstreden ideèen over de kernbewapening, op Su matra kleineerde hij het Molukse probleem, op Kalimantan stelde hij zijn kandidatuur vooreen nieuwe ambtstermijn en inTokio bepaalde hy even de plaats van de nieuwe Amsterdamse opera. Zijn kandidatuur voor het CDA-lijsttrekkerschap, zijn onverholen voor keur voor de VVD en het tot inzet maken van het beleid van dit kabinet in de verkiezingsstrijd van 1981, hebben vanzelfsprekend de meeste ophef veroorzaakt. Het CDA is Van Agt met samengeknepen tenen gevolgd. Had KVP-voor- zitter Van Zeil niet pas laten weten dat de keuze van Van Agt tot KVP- kopman („Wist ik niet eens", liet Van Agt weten) nog niets zegt over het CDA-aanvoerderschap? Verklaarden niet bijna alle CDA-coryfeën al maanden dat het kabinetsbeleid géén inzet van de verkiezingen kon zijn? We buigen niet naar links, en we buigen niet naar rechts, Van Agt's lijf spreuk uit de vorige verkiezingsstrijd, is door de bedenker ervan in de prullemand gegooid. Van Agt lijkt zijn definitieve buiging te hebben gemaakt. Verrassend?» Welnee. Men kan van de in zijn eigen partij zeer populaire premier (45 pet. van de CDA'ers wil hem als lijsttrekker, 23 pet. wil Lubbers) niet verlangen dat hij daar niet gevoelig voor is. Evenmin zou het logisch zijn wanneer hij nu, na de felle strijd in 1977, oppositieleider Den Uyl in de armen valt. Of van het met de WD gevoerde beleid afstand doet. Maar in het CDA rekende men wel op wat meer voorzichtigheid van Van Agt. Vooral omdat hij de vragen, die hem nu op Borneo werden gesteld, steeds heeft ontweken. Duidelijkheid, weliswaar, maar dan een die het CDA niet gelegen komt. Want Van Agts opmerkingen bergen, zowel voor hem als het CDA, gevaren in zich. Van Agt lijkt niet het - nog te vervaardigen - CDA-verkiezingsprogramma, maar het beleid van dit kabinet tot uitgangspunt van de verkiezings strijd te willen maken. Volgende vraag: welk beleid? Bestek '81, het kernwapenbeleid, de niet aanwezige aanzetten voor verbetering van onze samenleving? Het kabinet kan de kiezers nauwelijks resultaten voorleggen. Er is geen grondpolitiek, de VAD is nog allerminst aanvaard, de medezeggenschap van de werknemers is maar magertjes geregeld, de Postbank is er nog steeds niet, evenmin als een samenhangend inkomensbeleid. Het derde jaar van een kabinet heet wel het „oogstjaar", na een oriënterend en een „zaai"-jaar. Maar het kabinet-Van Agt is zelfs nauwelijks aan zaaien toegekomen. Van Agt heeft weinig om op te bouwen en vraagt in feite gewoon om meer tijd. Bovendien maakt hij een kabinet tot inzet, dat - volgens de opiniecijfers - in 1981 niet eens kan rekenen op een meerderheid in de Tweede Kamer. Wat als WD en CDA inderdaad op zo'n 70 zetels blijven steken? Accep teert Van Agt dat dan als een afkeuring van het beleid? Van Agt manoeuvreert het CDA in een ,,alles-of-niets"-situatie. Als het CDA de grootste partij wordt, moet het ook de premier leveren, zegt hij. Met andere woorden: als de PvdA - wat toch denkbaar is - de grootste blijft, krijgt Den Uyl die baan. Aangezien we ons Van Agt niet in een ministersrol onder Den Uyl kunnen voorstellen, zal Van Agt in dat geval alleen kunnen terugkeren met steun van D'66, en dat lijkt - hoewel Jan Terlouw die mogelijkheid open wil houden - met een steeds linkser" wordend D'66-congres, uitgeslo- Het gaat dus om Van Agts carrière en dat belooft voor de formatieperiode, die ook in 1977 al zo door de personenstrijd werd overheerst, weinig goeds. Vooral nu vrijwel zeker precies dezelfde vier lijsttrekkers zullen optreden. CDA-„leider" Lubbers zal door Van Agts ontboezemingen het meest pijn lijk zijn verrast. Al zeggen diverse CDA'ers nu dat over het lijsttrekker schap nog niets is beslist, om Van Agt kan, als dat al kon, niemand meer heen. Lubbers' kansen om - zoals Van Agt in 1976 klaarspeelde - de KVP-kop- man (toen Andriessen) alsnog te passeren, zijn minimaal geworden. Van Agt heeft die weg - met zijn populariteit als wapen in de hand - willen afsnijden. Daarmee een pijnlijke discussie in het najaar voorkomend. Wie nu nog voor Lubbers kiest, kiest voor problemen. De voorkeur voor de WD (die zo „inschikkelijk is", lees: die alles van ons slikt. Leuk om te horen, als je WD'er bent!) is bovendien pijnlijk voor het CDA, omdat het altijd de tweedeling in de Nederlandse politiek heeft willen voorkomen. Het „we buigen niet....etc" is niet voor niets het CDA-motto geworden. Wanneer het CDA nu naar rechts buigt, is dat een keuze die het CDA voor jaren in die hoek kan houden. Het CDA is dan niet langer de middenpartij die het zo graag wil zijn. Voor zowel de met afscheidingsgevoelens levende linkervleugel van de confessionele politieke wereld als - vooral - D'66, opent dat ongekende perspectieven. Zij kunnen zich nu volledig gaan richten op die CDA'ers die hun stem niet opnieuw aan een rechts kabinet willen lenen. Bij sommigen zal nu de gedachte opkomen dat het kabinet-Van Agt maar beter tijdig - dus voor mei 1981 - kan vallen. Het zou in elk geval het CDA een heleboel problemen besparen, omdat dat kabinet dan tenmin ste geen inzet van de stembusstrijd hoeft te worden. Van de CDA-top zal nog heel wat stuurmanskunst worden gevraagd om Van Agts buiten landse escapades weer in goede banen te leiden. HANS DE BRUIJN Beatrix krijgt na 30 april belastingvrij salaris van f 949.000 per jaar DEN HAAG (GPD) - Prinses Julia na en prins Bernhard hoeven na Koninginnedag niet van een aow- uitkering rond te komen. Konin gin Beatrix laat hen niet onver zorgd achter. Na de inhuldiging zal één van haar eerste daden zijn medewerking te verlenen aan een wetsontwerp dat het inkomen van haar ouders regelt. Formeel zou koningin Juliana dat nu zelf al hebben kunnen rondmaken. Het moet echter als eerbetoon aan de scheidende vorstin wor den gezien dat Beatrix dit doet. Hoe hoog de uitkering aan prinses Juliana wordt, is nog niet be kend. Het Financieel Statuut van het Koninklijk Huis voorziet daar niet in. Er staat slechts dat de af getreden Koning alsmede zijn echtgenote jaarlijks een geldelij ke uitkering ontvangen, zolang zij lid zijn van het Koninklijk Huis. Prinses Juliana en prins Bernhard blijven voorlopig deel uitmaken van het Koninklijk Huis. De re den is dat er nog steeds geen Wet Lidmaatschap Koninklijk Huis bestaat. Er ligt wel een wetsont werp klaar. Daarin staat voorals nog dat de afgetreden Koning en diens echtgenote lid zijn van het Koninklijk Huis. Dat betekent dat ze ook dan geen afstand hoe ven te doen van hun belasting vrijdom. Koningin Beatrix gaat na 30 april 949.000 gulden per jaar verdie nen. Als kroonprinses ontvangt ze momenteel 282.000 gulden, een bedrag dat haar echtgenoot prins Claus ook in zijn loonzakje aantreft. Prins Claus krijgt aan het eind van de maand ook salarisverhoging. Zijn activiteiten als prins-gemaal zijn het rijk 369.000 gulden per jaar waard. Toch boert Claus in zijn totaliteit achteruit. Op zijn girorekening stort het rijk niet alleen zijn loon, maar ook een vergoeding voor de kosten van de hoffunctionarissen en voor die van het algemene levensonder houd. Kreeg prins Claus tot nu toe in totaal 1,07 miljoen gulden, straks moet hij de touwtjes aan elkaar zien te knopen met 1,01 miljoen gulden. Lager Voor Beatrix ligt dat anders. De kroonprinses int nu in totaal 1,2 miljoen gulden. Na de inhuldi ging wordt dat bedrag verhoogd met ruim 4 miljoen gulden. Be halve het salaris bestaat die uit kering uit 2,2 miljoen gulden voor personeelskosten en 2,05 miljoen gulden voor de overige kosten. De nieuwe kroonprins, Willem Alexander, is nog geen achttien jaar en zal tot die tijd geen uitke ring krijgen. Aangenomen wordt dat prinses Juliana en prins Bernhard lagere vergoedingen ontvangen dan prinses Beatrix en prins Claus nu krijgen. Er kan hier dus worden gesproken van een bezuiniging op het Konink lijk Huis. Na de troonsafstand zullen prinses Juliana en prins Bernhard blij ven wonen op Paleis Soestdijk. Het Paleis is eigendom van de Rijksgebouwendienst. Het is nog onduidelijk of het onderkomen aan het Koninklijk Huis wordt verkocht, dan wel dat het Orarye- echtpaar huur aan het rijk zal moeten betalen. Koningin Beatrix zal het Huis Ten Bosch in Den Haag als woonpa leis gaan gebruiken en paleis Noordeinde als werkpaleis. Haar huidige woning Drakensteyn in Lage Vuursche is bezit van het Koninklijk Huis. Er is nog geen regeling getroffen voor de toe komstige bestemming van Dra kensteyn. In Den Haag gaat men ervan uit dat koningin Beatrix haast zal zetten achter een onderscheiding voor haar moeder voor de jaren van trouwe dienst. In 1948 was de eer ste regeringsdaad van koningin Juliana het toekennen van het ridderkruis der militaire Willem sorde, eerste klas, aan haar moe der prinses Wilhelmina. Vanwe ge haar leiderschap in de Tweede Wereldoorlog kreeg de afgetre- De vraag is welk lintje eventueel aan prinses Juliana kan worden uitgereikt. Zij is reeds in het bezit van alle hoogste burgerlijke on derscheidingen die in Nederland maar te verkrijgen zijn. Zo is ko ningin Juliana Grootmeester der Militaire Willemsorde, Groot meester der Orde van de Neder landse Leeuw, Grootmeester der Orde van Orarye-Nassau, Groot meesterder Huisorde van Orarye, Ridder van de Orde van de Gpu- den Leeuw van Nassau van Ne derland en Luxemburg, enzo voorts, enzovoorts. Het is vrijwel zeker dat prinses Juliana de herinneringsmedaille van de Inhuldiging wordt toege kend. Maar die medaille is niet zozeer een eerbetoon van konin gin Beatrix aan haar moeder. Ook andere betrokkenen bij de inhul digingsplechtigheid, zoals de pal freniers, krygen die toege kend.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7