„Ik geloof dat een volgende keer fataal is" In 10 jaar volbouwen Geen werkelijk moeilijke vragen BOEK VAN JOODSE VERZETSSTRIJDSTER Plannen voor Schuttersveld ZATERDAG 26 APRIL 1980 LEIDEN - Pas toen haar 19-jarige zoon wilde weten wat er in de tweede wereldoorlog met haar en de familie was gebeurd voelde Leesha Rose-Bornstein de noodzaak haar eigen verhaal uitvoerig te vertellen. Of, zoals ze in de epiloog van haar boek 'De tulpen zijn rood', schrijft: "Ik heb 25 jaar lang ge zwegen. Mijn ervaringen, mijn verdriet, mijn gevoelens van ver lies had ik hermetisch in mij op gesloten als een kluis. Ik kon niet praten of lezen over de geschiede nis van de Holocaust. Ik kon me zelfs niet wezenlijk verbonden voelen met deze tragedie." De kluis van oud-verzetsstrijdster Liesje Bos brak open: langzaam, maar pijnlijk. Als Joodse die haar hele familie naar concentratie kampen zag afvoeren wilde ze haar boek ook als document voor het nageslacht gebruiken. Want: "Tot mijn grote ontzetting merkte ik dat ook 35 jaar na de Holocaust, de massamoord van de Joden, werd ontkend" zegt de nu 56-jarige Leesha Rose. Con centratiekampen zouden zijn uitgevonden door de Amerika nen, na de bevrijding. Hoe kan dat, met zoveel bewijzen, getui gen, mensen die de concentratie kampen overleefden. Er zijn zelfs boeken gepubliceerd die ont kennen dat Hitier verantwoorde lijk was of zelfs maar iets wist van de systematische uitroeiing van zes miljoen joden" zegt ze geëmo tioneerd. Mede daarom heeft Leesha Rose haar eigen verhaal vertelt, hoeveel moeite dat ook kostte. Daarom ook wil de mo menteel in Israel studerende en wonende schrijfster via haar Ne derlandse uitgever in contact komen met andere Joden, die een verhaal als het hare te vertellen hebben. Een verhaal dat begint met het uit breken van de oorlog, wanneer haar familie al snel blijkt dat het leven rigoreus verandert. De in Nederland wonende Joden krij gen steeds meer beperkingen op gelegd. Feitelijk worden ze van deelname aan het normale leven uitgesloten. Uiteindelijk wordt ook de familie van Leesha Born- stein gedeporteerd naar Wester- bork en, later, naar Auschwitz en Sobidor. Zelf weet ze door haar beroep, verpleegster, door enkele ontsnappingspogingen tijdens razzia's onder te duiken en aan de greep van de Duitsers te ontko men. Ze stort zich in het verzets werk; wordt koerierster in Lei den en omgeving, waar Leesha op verschillende adressen woont. Pas na de oorlog worden de brok stukken aan elkaar gelijmd; komt ze te weten wat er in vijfjaar met miljoenen Joden is gebeurd, waaronder haar ouders en twee broers: ze zijn in concentratie kampen omgekomen. Leesha is als enige overgebleven. Na de oorlog stort ze zich op de stu die medicijnen (als dank voor haar verzetswerk krijgt Leesha een beurs aangeboden) en helpt ze Joden de Nederlands-Belgi sche grens illegaal te passeren om naar Israël, een land dat dan nog Palestina heet, te vluchten. Zelf zal ze daar pas twintig jaar later arriveren. Na ruim twintig jaar in Canada en Amerika te hebben gewoond, ze trouwt met een Ca nadees die ze bij de bevrijding ontmoet, wil ze haar eigenlijke vaderland mee helpen opbou wen. Daar schrijft ze haar boek. dat de titel 'de tulpen zijn rood meekrijgt: het wachtwoord van de illegale organisatie waarvooi ze in haar Amsterdamse tijd werkt. Daarna breekt het tijdperk aan waarin ze informatie over de oorlog verslindt.Dat terwijl ze ei vóór die tijd nooit mee gecon fronteerd wilde worden. Ze geef' Leesha Rose: verzetswerk in Leidse regio lezingen, werkt in Yad Vashem, een instelling die tot taak heeft de herinnering aan de Holocaust le vend te houden. Want: "Men moet ervan leren, móet. Vooral de jeugd moet weten hoe te hande len als zoiets weer gebeurd, of liever, hoe het te voorkomen. Ik geloof dat een volgende keer fa taal zal zijn." Leesha Rose zal op 3 mei het in het Nederlands vertaalde boek aan bieden aan prinses Margriet.De prinses opent die dag een verzets- tentoonstelling in Leiden. Maan dagavond wordt een deel van het tv-programma Avro's Televizier aan oorlogsboeken, waaronder haar boek, gewijd. Op de Tros- radio is zij te horen op zaterdag 3 mei (half vijf). 'De tulpen zijn rood' is in de meeste boekhandels vanaf vandaag verkrijgbaar. Het is uitgegeven bij de Katwijkse uitgeverij Servire en kost 35 gul den. MIEP DE GRAAFF LEIDEN - De bebouwing van het Schuttersveld is weer een stap dichterbij. Gisteren heeft de ge meente een nota gepresenteerd waarin staat hoe de ontwikkeling van dit kostbare stuk grond ten noorden van de binnenstad aan gepakt gaat worden. Als alles precies volgens plan verloopt kan in de loop van 1982 met de eerste bouwwerkzaamheden een begin worden gemaakt. Uit de nota van aanpak blijkt dat nog heel wat stappen moeten worden gezet voordat eerste paal de grond in gaat. Het project Schuttersveld betekent meer dan alleen het volbouwen van een open terrein nabij het station. Naast woningbouw en de ont wikkeling van werkgelegenheid moet het Schuttersveld ook een oplossing bieden voor belangrij ke verkeers- en parkeerproble- De Leidse gemeenteraad heeft be paald dat op het Schuttersveld zowel woningen als kantoren moeten komen. Door de gunstige ligging van het gebied, nabij het station dat in de toekomst als hal te voor de Schiphollijn wordt op genomen, is het Schuttersveld ideaal voor kantorenbouw. Het Schuttersveld mag zeker concur rerend genoemd worden met de meest gunstige lokaties in de randstad. In de nota wordt daar om uitvoerig ingegaan op de ves tiging van kantoren met als doel de werkgelegenheid in Leiden te bevorderen. In de voorlopige plannen wordt uitgegaan van de bouw van ongeveer 50.000 tot 75.000 vierkante meter kantoor ruimte. In de nota staat dat elke kans moet worden gegrepen om de werk gelegenheid in Leiden veilig te stellen. Verschillende markton derzoeken manen de gemeente echter tot voorzichtigheid bij de bouw van kantoren op het Schut tersveld. De kantorenmarkt is moeilijk te overzien en snelle en grootschalige nieuwbouw zal gemakkelijk leiden tot leegstand. Het Schuttersveld moet daarom in gedeelten (gefaseerd) worden aangepakt. De gemeenteraadsle den krijgen daardoor steeds de gelegenheid de plannen bij te sturen. Naast de bouw van kantoren is er op het Schuttersveld ook plaats voor woningbouw, voor een een aantal binnenstadsgebonden be drijven, een postkantoor en een hotel met een vergadercentrum. Een groot congrescentrum, te vergelijken met Den Haag of Utrecht, wordt uit exploita tieoogpunt niet mogelijk geacht. Over het aantal woningen is nog weinig te zeggen. Mogelijk kun nen in de komende jaren 200 tot 300 woningen worden gebouwd. Dit aantal kan oplopen, afhanke lijk van de ontwikkeling van de kantoorbouw, tot 400 of 500 wo ningen. Wat voor woningen er precies komen (flats, huur, koop) wordt nader uitgewerkt in hel volkshuisvestingplan. Het Schuttersveld zal de komende jaren dus stapsgewijs worden aangepakt. In de gisteren gepre senteerde nota wordt aangege ven welke stappen nu eerst gezet moeten worden om de plannen van de grond te krijgen. Ge streeld wordt naar een totaalplan waarbinnen ook een oplossing moet worden gevonden voor de verkeers- en parkeerproblema- tiek van het Schuttersveld en het Stationsplein. Op het Schutters veld zijn zeker 1000 parkeerplaat sen nodig. De stedebouwkundige H. Latta heeft van de gemeente opdracht gekregen om een ste debouwkundige opzet te maken voor het totale Schuttersveld. De gemeente zal gedurende het ge hele proces een belangrijke rol blijven spelen. Aan de ontwikke ling van het Schuttersveld zitten echter grote financiële conse quenties. Met de uitvoering van alle plannen is een bedrag ge- moeit van zeker 300 miljoen gul den. Het is daarom noodzakelijk in een bepaald stadium project ontwikkelaars bij de plannen te betrekken die de financiële risi co's overnemen. Gezien alle problemen denkt men aan een bieden aan kantoren en zeker 300 periode van tien jaar waarbinnen het totale plan gerealiseerd kan worden. ADVERTENTIE en zilver Een aparte kollektie waar devolle en mooie sieraden koopt u bij ons ondanks deze dure tijden tegen de scherpste prijzen. „WAAR VOOR UW GELD Juwelier v. D. WATER Haarlemmerstraat 181 Leiden ^t^^mEigen ateliers Natuurwandeling De afdeling Leiden van het Insti tuut voor Natuurbescherming se- ducatie(IVN) organiseert zondag een ongeveer anderhalf uur du rende natuurwandeling door het park in de Merenwijk. De wan deling staat onder leiding van ervaren natuurgidsen. De wan deling begint om twee uur 's mid dags bij de kinderboerderij Oranjefietstocht Swifttoer organiseert evenals in voorgaande jaren op zondag een oranjefietstochtDeelnemers kunnen kiezen uil een route van 25 of een route van 50 kilometer. Tussen 9 en 10 uur 's morgens wordt er gestart en uiterlijk om half drie 's middags moet de tocht voltooid zijn. Startplaats is het Swift-clubhuis aan de Admiraal Banckertweg op het industrieter rein De Waard. De Ratel De Leidse werkgemeenschap "De Ratel" belegt zondagmorgen een ledenvergaderingDie wordt ge houden in het Leidse Volkshuis aan de Apothekersdijk 33. Aan vang 1030 uur. LEIDEN - Alle leerlingen van de hoogste klas van het lager be roepsonderwijs, die het C-pro- gramma volgen hadden gister ochtend het vak Engels op het programma staan. In anderhalf uur moesten ze vijf verschillende onderdelen afwerken. "De tekst op zich viel mee", vertelt Claus, leerling van de Christelijke Lage re Technische School. "De bijbe horende vragen vond ik pittig. Vooral de laatste twee waar je een eigen mening moest geven". Bram had het meeste moeite met het aanvullen van het ontbre kende woord in een verhaal over een jongen, die zijn arm heeft ge broken. Even wat kennis ophalen: ...you mind telling me how you did it'.'" she asked. "I am afraid you'll laugh me, if I tell you", Dono van answered. "It was like this. The other day I dropped the.... while I was getting out of the bath, stepped on it, and half a se cond later there I wason my back, as helpless as a new born baby". De indruk van de heer A. Broere, leraar Engels is dat het geheel makkelijker is dan vorig jaar. "Het ontbrekende woord invul len blijft voor sommigen altijd moeilijk. Je moet daar echt taal inzicht voor hebben. De rest van het werk in goede zinsvolgorde zetten en zinnen afmaken, mag ook voor de zwakkere broeders geen problemen hebben opgele verd". De havo-kandidaten wierpen zich op een Nederlandse tekstverkla ring. Het bewerkte verhaal van H. F. M. Crombag, verschenen in het Hollands Maandblad (juni 1978) handelt over de wet van het ef fect. Leert men door beloning of door straf? De volgende passage uit de tekst zal zowel bij leerlin gen als leraren de nodige stof doen opwaaien. "Leraren kennen de kracht van de Wet van het Ef fect en maken er danig gebruik van. Maar zij zijn daar dikwijls niet consequent in. Wijdverbreid in onderwijskringen is de opvat ting, dat belonen van leerpresta ties ook zijn tegenkant heeft: je moet niet te gemakkelijk hoge cijfers geven, want dan denkt zo'n leerling dat hij of zij er is en houdt op met werken. Geef ook voor uitzonderlijke goede presta ties slechts gematigde cijfers, dan blijft er nog iets om naar te stre ven de volgende keer. Zeer lage cijfers mag je wel geven. Dan derwerp. Een leuke basis voor alle beroepsopleidingen, noemt hij het. "Bij de vragen zaten en kele nieuwe elementen. Bijvoor beeld in vraag 7 moesten ze het nut van een voetnoot verklaren. En in vraag 11 werd gevraagd naar een ander belangrijk doel, dat ze wel uit het artikel konden afleiden, maar waar de schrijver aan voorbij was gegaan. Een moeilijke vraag. De andere vra gen gingen meer over "de struk- tuur ontdekken" en "de samen hang zien". En daar behoort elke havo-leerling goed op voorbereid te zijn". wordt het zo'n leerling duidelijk dat er nog heel Wat opgehaald moet worden en dat stimuleert het leren. Gelijksoortige vuistre gels gelden voor het werken tij dens de lessen: al te onversneden lof voor het gedrag van leerlingen maakt ze zelfvoldaan en bijge volg lui". Als Hans, Richard en Arthur de antwoorden van de vragen met elkaar vergelijken komt naar vo ren dat er geen uitgesproken moeilijke vragen bij zaten. W. Buddingh'. leraar Nederlands van de Rembrandt scholenge meenschap is tevreden. "Een re cent artikel en een concreet on- e mavo-kandidaten zetten gis termiddag pas de eerste pen op papier. Het opstel. De titels va rieerden van disco tot moeten de Olympisch Spelen doorgaan De leerlingen van het mannelijke ge slacht kozen veeial voor de on derwerpen als windsurfen en disco terwijl de meisjes de voor keur gaven aan dagdroom en de werkweek. Bij dagdroom was het de bedoeling om "jouw" droom van dit moment te vertellen. Ka- rins droom werd omgezet in hal ve dagen werk. Een duidelijke tevredenheid heerste er na afloop over de verscheidenheid aan ti tels Binnenstadd) Eerlijk gezegd heb ik me deze week wel even de ogen uitge wreven bij het doorlezen van het nieuwe contactblad van het Leidse City Centrum. Want wat er de afgelopen we ken in de boezem van deze overkoepelende organisatie voor Leidse binnenstadswin keliers is gebeurd, is me met helemaal duidelijk. In het fel paarse omslagje zijn opvat tingen neergepend die ik van iedereen verwachtte, behalve van de georganiseerde mid denstand. De afgelopen jaren was het vooral het LCC dat felle kri tiek uitoefende op de gang van zaken in het centrum van de stad. Wethouder Cees Waal (verkeer en stadsontwikke ling) kreeg meer dan eens het verwijt de middenstand de nek te willen omdraaien. Met name zijn opvattingen over het parkeren werden hem al lerminst in dank afgenomen. Ik herinner me nog levendig dat LCC-voorzitter Van Egmond enkele jaren geleden op een ledenvergadering letterlijk de vloer aanveegde met alles wal de gemeente in de binnenstad aan het doen en van plan was. Hij ging daarin zelfs zover dat in de politieke gelederen stemmen opgingen om niet langer met het LCC meer om de tafel te gaan zitten. Het Leids City Centrum en het gemeentebestuur, in het bij zonder de PvdAhebben vrij wel voortdurend lijnrecht te genover elkaar gestaan, waarbij van beide kanten soms niet geaarzeld werd om elkaar met de grofste en meest persoonlijke beschuldigingen te lijf te gaan. Maar het LCC heeft de koers gewijzigdof be ter gezegd, het heeft een com plete gedaanteverwisseling ondergaan. Die metamorfose wordt het dui delijkst onderstreept door de woorden van voorzitter Van Egmond: "Als er bijvoorbeeld tien wegen zijn naar Leiden en er zijn er negen opgebro ken, dan zullen wij heel na drukkelijk op die ene weg gaan wijzen", noteerde de samensteller van het nieuwe LCC-blad uit zijn mond op. Vroeger, zo erkende hij, zouden we het heel anders hebben ge daan. Dan zouden we heel nadrukkelijk op de andere negen hebben gewezen en hebben gezegd: "Kijk eens, je komt de stad. bijna niet in". Zowel in woord als in geschrift stond bij het LCC de automo biel tot dusver in hoog aan zien, als bezorger van goede klantenSteeds opnieuw werd de roep om parkeergarages herhaald. Die wens is zeker nog niet van het verlanglijstje verdwenen. Maar om het nu ineens door het LCC omschre ven te zien als een "opberg- mogelijkheid van het blik" is toch wel even wennen. Ik bezie de koerswijziging van het LCC met gemengde ge voelens. De vraag is namelijk of die plotselinge ommekeer wel geloofwaardig is. Het heeft toch iets van een Her man Brood die plotseling het Wilhelmus in zijn repertoire opneemt of Marco Bakker die toetreedt tot The Police. Aan de andere kant vind ik het een verstandig besluit. Want als winkelier kun je natuur lijk wel voortdurend blijven roepen dat je het Leidse cen trum op geen enkele manier kunt bereiken, en dat er geen parkeerplaats overblijft, maar het effect is wel da t je de klanten dan juist naar de an dere winkelcentra toedrijft. We krijgen nu dus een Leids Ci ty Centrum-nieuwe-stijl. In de trant van V&D-bedrijfs- leider De Mol, die zich enkele maanden geleden nog boos maakte dat zijn warenhuis nauwelijks te bevoorraden was door alle opbrekingen, maar nu zegt: "Waar kan je prettiger,fijner winkelen dan in een centrum als Leiden?". Ik zit nog wel met één ding, waarmee ik eigenlijk niet goed raad weet. Het LCC zegt dat de taak van het "tegengas geven" is overgenomen door de vijfjaar geleden opgerich te Stichting Leidse Binnen stad. Een breed samengestel de groeperingbedoeld om d< belangen van de economische sector te behartigen. Het probleem is echter dat daarin ook mensen van het LCC zit ten. Het zal geen eenvoudige opgave zijn om de ene keer met de LCC-pet op de zaken zo posi tief mogelijk voor te stellen en de volgende keer in de SLB- gelederen de negatieve kan ten te benadrukken. Binnenstad(2) Nagenoeg tegelijk met het be kend worden van de omwen teling m het Leids City Cen trum-bestuur, werd duidelijk dat C&A nog dit jaar wil be ginnen met de nieuwbouw aan de Breestraat. Een be richt dat uitstekend aansluit bij het positieve denken van het LCC Het was immers een publiek geheim, dat de C&A- top zich lange tijd heeft afge vraagd of men wel in het cen trum van Leiden zou blijven zitten. Dat er niet zo'n erge haast werd gemaakt met de nieuwbouw- plannen vormde daarvoor een concrete aanwijzing. Maar kennelijk ziet men ook in het grootwinkelbedrijf van de Brenninkmeijers nog toe komst voor het Leidse cen trum. Ondanks alle recon structies en vernieuwingen van walm uren. Groene rand(l) Over walmuren gesproken. Lo- bo-burgemeester Waal opende deze week het Ankerpark aan de oever van de Zijlsingel. Op de plek waar eens de Anker- fabriek van de Grofsmederij heeft gestaan is een fraaie re creatieve voorziening aan gelegd. Een van de weinige stukjes groen in het natuu- ramie gebied tussen Heren gracht en Zijlsingel. De totstandkoming van het park heeft wel wat voeten in aarde gehad. Zo bleken er op een gegeven ogenblik twee ontwerpen te zijn gemaakt door verschillende afdelingen in het stadhuis. De een hele maal gebaseerd op de stads wal, die eens de stad binnen de singels omringde.de ander meer gericht op wandel- en speelmogelijkheden. Wethou der Waal had de taak de ge moederen, die in beide kam pen nogal verhit dreigden te raken, te kalmeren. Er werd tenslotte een soort compromis bereikt. Dat op die plelc weer iets van een oude stadswal kon verrijzen, heeft Leiden te danken aan de provinciale planologische dienst. Want zij rcaren het,die beslisten dat op die plek geen hoge flats mochten verrijzen, zoals aanvankelijk was ge pland. In hoeverre het ge meentebestuur daarbij een handje heeft geholpen zal wel altijd duister blijven. Het gebied maakte namelijk deel uit van een grote "deal" tussen de gemeente en de Bel gische bouwgigant Sokol, in een poging een deel van de werkgelegenheid bij de Grofsmederij te behouden. In grote lijnen kwam de over eenkomst erop neer dat een dochteronderneming van So kol een nieuwe fabriek voorde "Grof' zou bouwen in Zoe- terwoude.De oude fabrieken - aan de Zijlsingel en op het Waardeiland - zouden ge sloopt worden en daar zou Sokol woningen mogen bou- Veel profijt hebben de Grof- werknemers niet van de transactie gehad, want al na enkele jaren ging de zaak toch op defies. Maar ook de flatge bouw aan de Zijlsingel ging niet door. Zoals ik al zei, doordat de provincie er een stokje voor stak. Groene rand(2) Met de totstandkoming van het Ankerpark is weer een stukje vervuld van de wens om langs de zeven singels van Leiden een groengordel tot stand te brengen. En langzaam maar zeker begint het erop te lijken. Al eerder werd het Huigpark aan de Maresingel aangelegd en begint de groenstrook ach ter de nieuwbouw van Rijn land gestalte te krijgen. On langs werd het pand van het Nederlands Drukkerij Bedrijf gesloopt om plaats te maken voor groen. Wanneer in de toekomst de kerkhoven langs de Zijlsingel en de Herensingel een meer openbaar karakter krijgen, de steenopslag rond de Zijl poort is verdwenen en het braakliggende vroegere LBF- terrein een groenstrook krijgt, heeft Leiden een flink stuk van zijn wallen terug. Geen stenen, maar groene. Geen geld. WD-raadslid Kees van Duijn hikte deze week nogal aan te gen de 2.4 miljoen die de ge meente wil uitgeven aan een "facelift" voor de parterre van het Leidse stadhuis. Hij liet duidelijk blijken het nut van de meeste door gemeente secretaris Lodder nadrukke lijk gepropageerde verbou- wingenniet in te zien. Volgens hem zijn er wel urgenter za ken. Zou Van Duijn misschien ge dacht hebben aan het sterk verouderde waterleidingnet in diverse delen van de stad? Want door die te smalle lei dingen kan de brandweer in noodgevallen over te weinig blirsumter beschikken. Bur gemeester Vis riep enkele maanden geleden dat er geen geld voor was. Brandweer commandant Broekman zei deze week geholpen te zijn met vier ton per jaor. Misschien dat het stadhuisplan toch nog eens kritisch bekeken kan worden. L. GLIBBER. oéutuuc*

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3