Basketbalteam dwingt respect af 'IK BEN OP AJAX TOTAAL UITGEKEKEN' Madeion Bedien redt gezicht hockeyelftal Martinelli sterkste in Vnelta-rit Sowjet linie in hoogste versnelling naar 75-91 winst Rus 'stoot' record KROL 'VLUCHT' VOOR SFEER A Spasski en Portisch aan elkaar gewaagd. RECEPTIE LTTV SCYLLA LUGDUNUM-VERBURCH ZATERDAG 26 APRIL 1980 SPORT' PAGINA 13 PALMA DE MALLORCA (ANP) - Ongelovig staarden de 1500 Spaanse toeschou wers na 30 minuten basket bal tussen de ploegen van de Sowjet-Unie en Nederland naar het scorebord. Neder land had het gepresteerd om tegen de ongenaakbare en in Europa op eenzame hoogte spelende Russen in kort tijdsbestek een achterstand van 16 punten terug te bren gen tot 4 punten: 65-69. Niet omdat de Russen het wel ge loofden, maar met zeer ge controleerd, geconcentreerd en evenwichtig basketbal, waarin Ridderhof en de soe pel scorende Jimmy Woud stra uitblonken. In de laatste tien minuten maakte het on geloof plaats voor de reali teit. De Sowjet-Unie bracht zijn sterkste vijftal weer in het veld, schakelde over naar de hoogste versnelling en zette Oranje terug in de werkelijkheid door de eind- SAN JU AN -De basketbalploeg van Porto Rico heeft zich gisteren via een overwinning op Canada ge plaatst voor het Olympische toer nooi in Moskon. De Portoricanen wonnen het pre-Olympische toer nooi. dat in San Juan wordt ge houden. De beslissende wedstrijd tegen Canada werd met 84-67 gewonnen, na een ruststand van 31-30. Voorts versloeg Argentinië Brazilië met 118-98 (rust 59-56) en zege vierde Mexico verrassend over Cuba met 88-70. stand 75-91 op het bord te brengen. De verwachte, tweede neder laag in het vierlandentoer- nooi deed geen afbreuk aan het zeer goede spel, waarop het Nederlandse team het publiek gisteren dertig mi nuten lang vergastte. Tot de 16e minuut van de eerste helft voerde Nederland de score aan. Coach Sikking hield door veelvuldig wisse len (hij maakte gebruik van elf spelers) het tempo hoog en dwong de Sowjet-Unie, dat op volle oorlogssterkte aantrad, tot een ultieme krachtsinspanning. Hal verwege bedroeg het ver schil zes punten: 40-46. Kort na de rust liepen de Russen echter als een stoomwals over Nederland. Binnen een mum van tijd vergrootten de Sowjet-spelers de voor sprong tot zestien punten. Het duel leek gelopen. Maar de veerkracht binnen de Ne derlandse ploeg had onge kende afmetingen. Onder leiding van Woudstra en Ridderhof bezat Nederland voldoende flexibiliteit en brutaliteit om de Sowjet- Unie nogmaals te dwingen tot een forse inspanning. Winst zat er voor Nederland niet in, daarvoor was het verschil tussen beide teams te groot. Maar het verlies, de wijze waarop de nederlaag tot stand kwam, dwong ie ders respect af. Scores Ridderhof 8, Kragtwijk 13, Plaat 8, Hagens 6, Faber 4, Woudstra 18, Griekspoor 2, Van Solm 2, Wiel 4, Van Helf teren 4 en Akerboom 6. Spaanse winst In de tweede wedstrijd op de tweede dag van het vierlan- dentoernooi won Spanje met 92-72 van Frankrijk. Bij de rust leidden de Fransen met 45-38. Na twee dagen gaan Spanje en de Sowjet-Unie ongeslagen aan kop. Frankrijk en Neder land, die vandaag tegen el kaar aantreden, delen de laatste plaats met twee ne derlagen uit twee duels. BELGRADO (ANP) - Op de openingsdag van de 39e Europese kampioen schappen gewichtheffen heeft Alexander Voronin gisteren het wereld record stoten in de gewichtklasse tot 52 kilogram verbeterd. De Russi sche Olympische kampioen bracht bij zijn vierde poging 112,5 kilo om hoog. Een pond meer dan het oude wereldrecord, dat op naam stond van Woe Sjoe-Je uit Cljina, Voronin behaalde uiteraard de gouden medaille. Het zilver ging op dit onderdeel naar de Pool Jazek Gutowski (102,5 kg) en het brons naar zijn landgenoot Stefan Leletko (100,5 kg). AMSTERDAM (ANP) - De autoriteit die Ruud Krol de laatste jaren uitstraalde is verdwenen. Het avontuur lokte, maar heeft hem ook nerveus gemaakt. Zijn gezicht, dat de vermoeidheid van de avond ervoor nog uitstraalde, toen hij tot diep in de nacht met Vancouver White Caps had onderhandeld, vertoonde diepe groeven. Ruud Krol, de 31-jarige aanvoerder van Ajax en het Nederlands elftal, waar hij inmiddels 71 interlandwedstrijden voor heeft ge speeld, is enigszins van slag. Voor Ruud Krol is na een periode van dubben en onderhandelen de beslissing gevallen. Voor meer dan een miljoen gulden is hij door de Vancouver White Caps bij Ajax weggekocht. Torino, Arse nal en in laatste instantie Not tingham Forest handenwringend achterlatend. Dankzij de steun van oud-scheidsrechter Leo Horn dwong hij de Canadezen een driejarig contract af. Met het vertrek van Krol naar Van couver is één van de laatste spe lers vertrokken, die heeft mee gewerkt aan de bloei van het Ne derlandse voetbal in het laatste decennium. Velen zijn hem voor gegaan: Cruijff, Jansen, Van Ha- negem en ook mindere vedetten. De jacht op voetbalgoud stond centraal. Ruud Krol echter durft ten stelligste te ontkennen dat dit voor hem niet de voornaamste aanleiding is om ,,de plas over te sieken". "Natuurlijk zal men zeggen: die Krol die gaat alleen voor de poen. Ik zou oneerlijk zijn te ontkennen dat geld geen belangrijke factor is. Er zit echter meer achter. Op Ajax was ik totaal uitgekeken. Niet zozeer op de jongens en de trainer, maar wel op de sfeer. Ik heb daar de laatste jaren geen ge heim van gemaakt. Ik ben een speler die optimaal gemotiveerd moet zijn om een goede prestatie te leveren. Bij Ajax ontbrak die motivatie. Zo'n nederlaag als zondag tegen MW is daar een fraai voorbeeld van. Dan voel je je schuldig tegenover een club die ook je werkgever is. Als prof moet je je volledig kunnen inzet ten. Ik kan dat niet meer bij Ajax. Daarom vertrek ik". Hij, die vanavond tegen FC Den Haag voor de 450ste maal de kleuren van Ajax zal verdedigen, kwam in 1967 naar de Water graafsmeer. Een scout van de Amsterdamse eredivisieclub had Krol in het eerste elftal van de amateurclub Rood Wit zien spe len. Het rapport van de jager op voetbaltalenten bevatte louter lovende kwalificaties. Als "een opvallende verschijning, die als negentienjarige te wefk gaat", werd Krol in die tijd al omschre- De toenmalige trainer Rinus Mi- chels liet hem een jaar proef draaien in het C-team, waarna "de generaal" een plaatsje voor hem inruimde in de selectie. Als zestiende man, dat wel. Als bank zitter mocht hij vanaf de kant er varing opdoen in het Europa Cup-gebeuren. In Istanboel zat Krol op de reserve bank, waar Ajax zich in de mod- der en de regen via Fenerbahce een plaats verwierf in de kwartfi nales. Een maand later debuteer de hij in het eerste elftal. De her innering aan de prille dagen doet hem glimlachen: "Ik genoot van die reis naar Istanboel. Het was een geweldige belevenis. Op dat moment realiseer je je nog niet wat je allemaal te wachten staat. Inderdaad, ik heb fantastische hoogtepunten met Ajax en het Nederlands elftal beleefd. Drie maal de Europacup, een keer de wereldbeker en niet te vergeten die zilveren plakken tijdens de finales van de wereldkampioen schappen. Als voetballer moetje dankbaar zijn om dat te mogen beleven." Liefde Toch verminderde Krols liefde voor het edele balspel, naarmate de jaren vorderden. En zo ont stond de kille prof, die puur za kelijk denkt en handelt. Hij ge noot van zijn rol als pure vedette. In 1973 kwam echter de breuk. Intern. Als woordvoerder van een aantal spelers dat het leiderschap Van der Poppe blijft MAASTRICHT - MVV heeft het contract van Bert van der Poppe (25) met twee jaar verlengd. Voor de voormalige amateur van de Zaandamse voetbalclub Zilvermeeuwen hadden ook AZ en PSV belangstelling. De kans is groot dat Jan Peters volgende week opnieuw aan zijn gekwetste knie wordt geopereerd. De AZ-middenvelder heeft namelijk een nieuwe knieblessure opgelopen en maandag zal dr. Honig in Nijmegen beslissen of een spoedige operatie nood zakelijk is. van Johan Cruijff niet langer duldden, zette Krol zich af tegen de superster, die Cruijff toen was. Het resulteerde in een conflict en Cruijff vertrok naar Barcelona. Vele jaren later - het was in Ar gentinië, waar Cruijff voor het eerst in Oranje ontbrak en Krol de aanvoerdersband droeg - gaf hij toe dat hij toen een denkfout had gemaakt. In Zuid-Amerika sprak hij: "Ik heb me verkeken op de waarde die Cruijff voor een elftal had. Nu hij hier niet is be grijp ik het pas". Het vertrek van Krol naar Canada - waay hij gaat spelen in een team dat voornamelijk oudere Engelse spelers herbergt (onder meer Al lan Ball, ster van de wereldkam pioenschappen in 1966 in Enge land en Jimmy Johnston, de vlo, bekend van Celtic) - zal hem spor tief weinig brengen. Het spelpeil in de Verenigde Staten en Cana da staat nog steeds op een lager plan dan in Europa. Ontsnappings mogelijkheid Onwillekeurig dringt zich de vraag op, waarom de zo prestatiege richte Krol het Amerikaanse ve- teranenvoetbal als ontsnap pingsmogelijkheid heeft gekozen voor zijn in de afgelopen jaren bij Ajax opgedane frustraties. "In Amerika hoop ik iets te leren van het management", luidt de ambi tieuze verklaring. "Op dat gebied is men verder dan hier". "Kijk", verduidelijkt de Amsterdammer zijri stap, "op het voetbaltechni- sche en tactische vlak ben ik bij na volleerd. Maar ik ben een leek op het organisatorische terrein. En daar, aan de overkant, hoefje ze over dat onderwerp weinig te vertellen. Ze zijn in organisato risch opzicht verder dan in Euro pa. Van alle kennis, die ze daar hebben, wil ik profiteren. En op het mo ment. dat ik voor mezelf het idee heb, voldoende ervaring te heb ben opgedaan, keer ik terug. Dan hoop ik ergens, bij een club in Europa, als manager aan de slag te kunnen komen. Want in de voetbalsport wil ik hoe dan ook blijven. Ik zit nu eenmaal aan die sport gebakken". Krol, die half mei met zijn gezin in het vliegtuig stapt, heeft in zijn contract als clausule laten opne men, dat hij beschikbaar blijft voor het Nederlands elftal. "Dat betekent ook", zegt hij, "dat ik er op het EK. in Italië, gewoon bij ben. En als Zwartkruis me na Ita lië zou laten vallen, zou ik niet boos op hem worden. Uiteinde lijk ben ik al 31 jaar en heb alles al meegemaakt. Daarom hoef ik er in Spanje echt niet meer zo nodig bij te zijn". r Ruud Krol: Ik heb in de voetballerij alles al meegemaakt KEULEN (GPD) - Het was een soort noodgreep, omdat het Ne derlands dameshockeyteam geen kans zag de defensie van Groot-Brittannië te ontregelen, •a, kansjes genoeg, negen straf- corners en een handvol lange hoekslagen, maar met het vizier van Toos Bax was het even be droevend gesteld als met het weer. Bar en boos. Totdat coach Huib Timmermans de Tilburgse Madeion Belien in het veld bracht. Met twee gerichte straf- corners redde zij het gezicht van de wereldkampioen: 2-2. Als een aanval faalt, ligt het voor de hand dat er een aanvaller wordt ingezet. Timmermans deed het anders; hij haalde voorstopper Irene Hendriks van de gloed nieuwe kunstgrasmat in Keulen, liet libero Suzan de Wijn die posi tie innemen met de bedoeling meer naar voren te spelen, en aangezien Madeion Beliën in haar club Were Di het spel van de vrije verdediger beheerst, gokte Timmermans op meer druk t de c lop De 25-jarige Tilburgse gymnas- tieklerares is geen nieuwelinge binnen de groep, hoewel ze pas aan haar negende interland toe kwam. Na de wereldkampioen schappen in Madrid haakte ze af. Het bezoeken en ontvangen van haar Italiaanse vriend stelde ze boven een plaats in de ploeg die in Canada opnieuw de wereldtitel voor zich opeiste, maar met Mos kou in het vérschiet werkte ze aan een rentree als wisselspeelster, omdat Toos Rax en Fieke RopW- horst de specialisten zijn voor de corners en Suzan de Wijn en Fie ke Boekhorst de vaste mensen zijn voor de libero-positie. Dat ze zich daar niet bij wilde neerleg gen, bewees ze in KeuTen. Tim mermans heeft er weer een zorg bij, een plezierig probleem overi gens. Oranje stapte verkleumd maar toch redelijk voldaan van het veld, in de wetenschap dat er beduidend beter was gespeeld dan vier we ken terug in Rotterdam, toen van Engeland werd verloren. Maar, dat lijkt een typisch Hollandse zaak te worden. In eigen land kunnen de voor het merendeel jonge speelster de druk niet Rond het veld in Keulen priemden geen kritische toesohou- wersblikken hen in de rug en kon na de eerste dag gesteld worden dat de 2-2 tegen de Britse dames van heel wat meer waarde is dan de 2-1-zege die West-Duitsland via twee strafballen van de weer excellerende Christine Moser op Ierland had behaald. Een duel dat een straatlengte achterbleef bij Nederland, dat echter steeds meer problemen krijgt met het scoren van velddoelpunten. Ook de Britse dames hokten samen rond de eigen cirkel, waar ze al leen werden verslagen door Ca thy Woudenbergs soli, maar de negen strafcorners die haar expedities opleverden, brachten niets op. Dan deed Jenny Given het beter. Ze kreeg drie kansjes en kanjerde tweemaal langs Det de Beus, die via een schitterende redding voorkwam dat Timmer mans de klus zelfs niet meer een noodgreep recht had kpn trekken. "Prins Philip praat met gespleten tong" LONDEN - (ANP) - Prins Philips, de echtgenoot van koningin Eli sabeth en voorzitter van de Inter nationale Hippische Sportbond, heeft bij terugkeer in Engeland een storm van kritiek te verwer ken gekregen. Prins Philip werk te mee aan een resolutie van in ternationale sportbonden, die zich tegen een boycot van de Olympisch Spelen in Moskou kantten. De krant "The Sun" verweet de prins met gespleten tong te spreken. Zoals eerder be kend werd stelde Groot-Brittan nië zich op tegen deelneming aan de Spelen in de hoofdstad van de Sowjet-Unie. De Japanse regering heeft giste ren haar beslissing de Olympi sche Spelen van Moskou te boy cotten bevestigd en het nationale Olympische comité verzocht haar in die stellingname te vol gen. Het comité stemde woens dag "in principe" voor deelne ming aan de Spelen. Nadat de op stelling van de regering bekend was geworden, werd alsnog be sloten vandaag in vergadering bijeen te komen. VINAROZ (ANP) - De Italiaan Giuseppe Martinelli heeft giste ren de derde etappe van de Ron de van Sparye geronnen. In de eindsprint van de 207 kilometer lange rit van Cullera naar Vinaroz verwees Martinelli de Ier Sean Kelly en de Westduitser Klaus Peter Thaler naar de tweede en derde plaats. De Italiaan Roberto Visentini behoudt de leiding in de algemene rangschikking. De uitslag: 1. Giuseppe Martinelli (Ita) 207 km in 6.06,55; 2. Sean Kelly (Ier); 3. Klaus Peter Thaler (WD1); 4. Jesus Suarez Cuevaz (Spa) en het pelotoh in dezelf de tijd als de winnaar. Het algemeen klassement 1. Roberto Visentini (Ita). 1539.25. 2. Sean Kelly (Ier), op 2 sec.; 3 Joseph Borguet (Bel) op 7 sec 4. Paul Jesson <Bel). op 8 sec.; 5. Pedro Torres (Spa), op 17 sec.; 8. Hennic Nieuwdorp (Ned), op 23 sec. Vandenbroucke Na drie etappes heeft de Belg Jean- Luc Vandenbroucke de leiding in de Ronde van Indre en Loire. Vandenbroucke won gistermor gen de tijdrit over 22 kilometer in 28 minuten en 28 seconden. Zijn landgenoot Wijnants won 's mid dags de derde etappe over 155 kilometer van Avoine-Joue-Les naar Tours. Hij passeerde met zijn medevluchter, de Australiër Anderson, de eindstreep na 3 uur en 50 minuten, vijf seconden eer der dan de grote groep. Vanden broucke heeft in de algemene rangschikking een voorsprong van 9 seconden op Hennie Kui per, die in de tijdrit als tweede eindigde. MEXICO STAD (ANP) - Oud- wereldkampioen Boris Spasski en de Hongaarse grootmeester Lajos Portisch zijn in de tiende partij van hun kandidatentweekamp remise overeen gekomen. Beide schakers hebben nu 5 punten. De Rus Spasski, die de negende partij had ge wonnen, hanteerde in Mexi co Stad met de zwarte stuk ken een orthodox verdedi gingssysteem. Na 37 zetten besloten de grootmeesters tot remise. De tweekamp wordt nu met ten minste twee partijen voortgezet. Timman Jan Timman heeft gisteren het schaaktoernooi in Londen afgesloten met een overwin ning op de Deen Bent Larsen. Genna Sosonko, de tweede Nederlandse vertegenwoor diger, incasseerde tegen Mi chael Stean een nederlaag. Sosonko eindigde op de met Speelman gedeelde vierde plaats met 7,5 punt. Timman deelde de zesde plaats met de Joegoslaaf Ljubojevic. Beide spelers hebben 7 punten ach ter hun naam. Het toernooi werd gewonnen door drie spelers: Kortsjnoi, Miles en Andersson. Het trio kwam in de laatste ronde al le drie tot remise. Kortsjnoi tegen Ljubojevic en Miles en Andersson tegen elkaar. Het drietal kan ruim 26.000 gul den verdelen. ADVERTENTIE landskampioen Scylla houdt vanavond van acht tot negen receptie. Cathrijnestraat 10 Leiden ADVERTENTIE v.v. "LUGDUNUM" Aangeboden door vloerenbedrijf ZONDAG A.S. 14.00 UUR Sportpark a/d Oegstgeesterweg v/d Leek B.V. Leiden v.v. "LUGDUNUM" zxze- v>e/^-S7^ zxxxszxx/- A/C/A/ /V/2T7- -.-w /SSfZ"

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 13