Technische gebreken mislukken actie YS Verkiezingen Saarland: test voor FDP Europese top wordt hoogtepunt Frans-Brits pokerspel Kapiteins krijgen boete voor vervoeren Cubanen goed Carter: 'Uitstekende kans op succes missie Iraans debacle doet positie Carter geen Liberalen halen mogelijk "drempel" (5%) niet Massale stakingen in Zweden oorzaak chaos ZATERDAG 26 APRIL 1 Hoeveel procent zit er voor Valery Giscard in? Dat zijn de vragen die de topconferentie van de rege ringsleiders van de Europese Ne gen zondag en maandag in Luxemburg zullen beheersen, naast uiteraard beraad over de dramatische gebeurtenissen in Iran. Algemeen wordt verwacht dat de Europese Raad in de hoofdstad van het groothertog dom de climax te zien zal geven van het Frans-Britse pokerspel dat de Europese Gemeenschap de laatste maanden heeft be heerst. Hoge ogen gooien volstaat nu niet meer, het gaat er nu om een compromis te vinden. Aan Britse kant is er de eis dat de Britse bijdrage aan de EG-pot in Brussel - voor 1980 berekend op 4,6 miljard gulden - aanzienlijk verminderd moet worden. „We willen ons geld terug", verklaar de de Britse premier mevrouw Margaret Thatcher met sonore stem na de mislukte EG-top van eind november in Dublin. Frank rijk en de andere partners van Londen in de Europese Gemeen schap wilden Thatcher toen wel wat tegemoet komen - iets meer dan 1,5 miljard gulden - maar dat vond de „ijzeren lady" niet ge noeg. Inmiddels zijn de Negen - en onder hen vooral weer Frankrijk en En geland - het verre van eens over het percentage waarmee de Eu ropese landbouwprijzen voor 1980 verhoogd moeten worden. Alleen Londen vindt 2,4 procent gemiddeld, zoals voorgesteld door de Europese Commissie, genoeg. En voor produkten waaraan in de Gemeenschap al te veel is-vooral melken rundvlees - moeten de garantieprijzen vol gens de Britten maar op het hui dige peil bevroren worden. De Franse president streeft daaren tegen naar een gemiddelde ver hoging van minstens 5 procent - het gulden midden tussen de 2,4 procent van de EG-Commissieen de 7,9 procent die de 8 miljoen Europese boeren vragen. Fransen en Engelsen hebben nog meer appeltjes met elkaar te schillen. De Britten beklagen zich omdat Parijs de export van goedkoop Brits schapevlees naar Frankrijk belemmert. Parijs vindt dat#de Engelsen het tot stand komen van een gemeen schappelijk Europees visserij beleid blokkeren. Het gaat hier echter om „peanuts" in vergelij king tot de meningsverschillen over de Britse EG-bijdrage en de landbouwprijzenDaar komt nog bij dat deze problemen de bevol king langs de kust en op het plat teland van Frankrijk in hoge ma te interesseren. Die grote massa rekent op Giscard, zoals de presi dent op die massa rekent als er volgend jaar in Frankrijk presi dentsverkiezingen plaatsvin den. Mevrouw Thatcher schijnt nu wel begrepen te hebben dat niet al leen Frankrijk, maar ook Duits land, Nederland en de andere EG-landen geen begrip hebben voor haar eis „geld terug". Lon den is nu akkoord met de manier waarop een oplossing in de be grotingskwestie moet worden gevonden, zo bleek deze week op een Europese ministerraad in Luxemburg. Die oplossing be staat uit aanpassing van het zo genaamde Dublin-mechanisme (dat in werking treedt als een lid staat in ernstige economische moeilijkheden komt) en extra EG-uitgaven waarvan vooral En geland zal profiteren (zoals bij voorbeeld financiering van de aanleg van een tunnel onder Het Kanaal). Maar in totaal willen de acht niet meer dan rond 2 miljard van Londen „overnemen". De Britse eerste-minister heeft steeds gezegd dat ze met een half ei geen genoegen wil nemen. De vraag, of er na Luxemburg van een heel of een half ei dan wel van een lege dop gesproken zal wor den, hangt nauw samen met de duur van de regeling die voor Londen zal gelden. Hier ligt het grootste knelpunt waarover de Eurotop het verlossende woord moet spreken. De Britten eisen zes jaar, Parijs praat over twee en Bonn over driejaar. Het is moge lijk dat mevrouw Thatcher in Luxemburg het „halve ei" ver kiest (de 2 miljard voor 1980) en de andere helft (de duur van de regeling) doorschuift naar de volgende Eurotop, in juni in Ve netië. Voor Giscard staan er, net zoals voor zijn tegenspeelster uit En geland, grote bedragen op het spel. Frankrijk speelt bijna quitte met de EG: het zal in 1980 slechts 170 miljoen gulden meer uit Brussel ontvangen dan het aan de EG afdraagt. Bij deze berekening is uitgegaan van een verhoging van de landbouwprijzen met 2,4 procent. Maar zoals gezegd, stre ven de Fransen naar 5 procent of zo mogelijk nog meer. Elk pro cent mèèr betekent ongeveer 1 miljard gulden meer, en daarvan gaat een niet onbetekenend deel naar Frankrijk, nog altijd de grootste agrarische exporteur van de Negen. Met onverwacht vertoon van gaul listische krachtpatserij liet Gis card woensdag weten dat de Eu ropese Raad in Luxemburg geen besluiten over „liggende dos siers" (lees: Britse begrotingsbij- drage) kon nemen als er geen ak koord in grote lijnen zou komen over de aanpassing van de EG- land bouwprijzen. Dit Parijse „Diktat" zette prompt kwaad bloed bij de landbouwministers, die het nergens meer eens over konden worden. In Brusselse EG-kringen wordt Giscards uit spraak beschouwd als een tacti sche vergissing, berustend op een verkeerde beoordeling van de situatie. WASHINGTON/TEHERAN (AFP/Reuter/UPI/DPA/ GPD) - De oorzaak van de mislukking van de Amerikaan se operatie was dat drie van de acht naar Iran gezonden helikopters technische mankementen vertoonden, ter wijl voor het welslagen van de actie ten minste zes hef- schroefvliegtuigen noodzakelijk werden geacht. Dit heeft de Amerikaanse minister van defensie, Harold Brown, op een persconferentie in Washington verklaard. Een jonge Iraniër uitzijn vreugde over de mislukte bevrijdingspoging van de Amerikanen. In Tellen taferelen als dit aan de orde van de dag. Gromyko valt NAVO-landen aan bij vertrek uit Parijs Nadat de operatie was afgelast, wa ren één der helikopters en een transporttoestel van het type C- 130 met elkaar in botsing geko men. Dat gebeurde toen het mili taire personeel aan boord ging voor de terugreis. Bij dit ongeluk kwamen acht militairen om het leven en werden er minstens vier ernstig gewond. Iraanse veiligheidstroepen hebben resten gevonden van wrakstuk ken die vermoedelijk afkomstig zijn van de Amerikaanse militaire toestellen die bij de mislukte be vrijdingsoperatie zijn veronge lukt. Militaire kringen in Mashad maak ten melding van onbevestigde berichten dat bij de wrakstukken vijf onbeschadigde helikopters zijn gevonden, die kennelijk door het Amerikaanse commando wa ren achtergelaten. Tijdstip De operatie om de gegijzelden te bevrijden was donderdagmiddag om vijf uur Washingtontijd, 02.00 uur in de nacht van donderdag op vrijdag onze tijd, begonnen. Zij werd vier uur later afgelast, zo is op het ministerie van defensie in Washington vernomen. De Amerikaanse minister ver klaarde dat de helikopters af komstig waren van een Ameri kaans vliegdekschip uit de Indi sche Oceaan. Het vertrekpunt van de zes vrachtvliegtuigen van het type C-130 wilde hij niet zeg gen. Volgens uit Israël afkomsti ge berichten zouden deze toe stellen bij Cairo zijn opgestegen en via Bahrein naar Iran gevlo gen. Officiële woordvoerders van Egypte en Bahrein spraken tegen dat de Amerikaanse machines van hun bases gebruik hadden gemaakt. De Israëlische berich ten waren gebaseerd op afgeluis? terde radioberichten. De plaats waar de Amerikaanse operatie vastliep, was bij Tabas, BONN - Blijft de liberale partij FDP in het parlement van de Westduitse deelstaat Saarland vertegenwoordigd? Dat is eigen lijk de enige vraag, die van wer kelijk belang is bij de verkiezin gen van aam inde zondag. Een opinieonderz wijst uit dat de twee grote pa jen CDU en SPD ongeveer gelij pgaan en dat de FDP in de bu^.t van de verkie zingsdrempel van vijf procent zit. Als de FDP haar doel niet bereikt, dan bestaat er een theoretische kans dat de SPD de huidige CDU-FDP-coalitie in het Saar land kan aflossen. Krijgen de li beralen echter meer dan vijf pro cent, waarin de meeste Saarlan- ders overigens wel schijnen te op circa 320 km van Teheran. Het was de bedoeling dat de helikop ters daar nieuwe brandstof zou den innemen voor de verdere vlucht naar Teheran. Naar presi dent Carter in zijn verklaring voor het Amerikaanse volk ver zekerde, hadden de Amerikaanse militairen geen contact gehad met Iraanse militairen. Wel wer den zij verrast door een autobus met Iraniërs die de afgelegen landingsplaats passeerde. De in zittenden werden gevangen ge nomen, maar weer vrijgelaten, toen vanuit Washington de ope ratie werd afgelast. Amerikaanse vloot Enkele uren voordat Carter het Echec van de operatie moest meedelen, had een Amerikaans smaldeel in Singapore opdracht gekregen op te stomen naar de Indische Oceaan. Het smaldeel bestaat uit het vliegdekschip Constellation en zes escorte schepen. Aangenomen werd dat de eindbestemming het gebied rond de Perzische Golf zou zijn, maar dit vermoeden werd dooi de Amerikaanse ambassade in Singapore niet bevestigd. De dramatische mislukking van de poging om de Amerikaanse ge gijzelden in Teheran te redden, heeft gisteren zowel op het Ame rikaanse binnenlandse vlak als op het internationale plan een geduchte slag toegebracht aan de positie van president Jimmy Car ter. „Als het gelukt was, zou hij een held zijn geweest, maar nu het is mislukt, keert iedereen zich te gen hem", zo constateerde bitter een jonge functionaris van het Witte Huis. Inderdaad werd in de talrijke commentaren via de tele visie van politici, familieleden van de gegijzelden, „gewone" „gewone' Amerikanen en bui tenlandse persoonlijkheden maar zelden steun betuigd aan het Amerikaanse staatshoofd. geloven, dan verandert er niets in de kleinste Duitse deelstaat (1,2 miljoen mensen) en blijft de vrij onbekende, nogal bleke Werner Zeyer (CDU) minister-presi dent. De FDP heeft wel reden om bang te zijn. Het staat vast dat het resul taat van de vorige verkiezingen in 1975 niet geëvenaard wordt. In-, tegendeel, de liberalen rekenen erop dat zij aanzienlijk minder dan 7,4 procent van het aantal stemmen krijgen. Dat heeft de FDP voor het grootste deel aan zichzelf te danken. In 1977 be sloot voorzitter Werner Klumpp, die ook nu lijsttrekker is, dat zijn partij samen met de CDU een re gering moest vormen. Voor de christen-democratische CDU was dit buitengewoon prettig, WASHINGTON (DPA) - De Ame rikaanse overheid heeft kapiteins van 16 boten die Cubaanse vluch telingen naar Florida brachten gestraft wegens schending van de immigratiewet. Voor elke Cu baan op hun schip die niet in het bezit is van een geldig visum voor Amerika moeten ze 1.000 dollar neertellen. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken schat dat tus sen dinsdag en gisteren zeker duizend Cubanen met zeil- en motorschepen van hun land zijn gebracht naar de Verenigde Sta ten. De Cubaanse regering stond in het begin van de week toe dat Cubanen die weg wilden, zulks konden do'en wanneer ze werden afgehaald door boten uit het land van bestemming. De Amerikaanse overheid heeft in Key West in Florida een opvang want deze partij had vanaf 1975 vanuit een patstelling geregeerd. Zij beschikt namelijk precies over hetzelfde aantal zetels in het parlement als SPD en FDP sa men: 25. Om te voorkomen dat zo'n soort situatie nog een keer ontstaat, is het aantal afgevaar digden met één uitgebreid tot 51. Het Saarland was de tweede deel staat in de Bondsrepubliek waar CDU en FDP met elkaar een re geringscoalitie vormden. Eerder was dit al gebeurd in Nedcrsak- sen, maar sinds in deze deelstaat verkiezingen zijn gehouden, re geert de CDU daar met absolute meerderheid alleen. Dat heeft die partij overigens te danken aan het feit dat de FDP de kiesdrem pel in Hannover niet haalde. centrum ingericht. Er zetelde aanvankelijk maar één ambte naar; men werd door de stroom verrast. Een vliegtuig met 107 Cubaanse vluchtelingen aan boord is don derdagavond onverwachts uit Havanna in Costa Rica aangeko men. De Cubaanse regering had afgelopen vrijdag de evacuatie van Cubanen die hun toevlucht hadden gezocht tot de Costan- caanse ambassade in Havanna lot nader order uitgesteld. Het was, onaanKs het voorbeeld van Nedersaksen, toch merk waardig dat de Saarlandse be sloot te gaan samenwerken met de CDU. Niet alleen omdat in Bonn de liberalen landelijk al sinds 1969 met de sociaal-demo craten regeerden, maar vooral omdat FDP-voorzitter Klumpp tot dan toe altijd had beweerd dat er maar één partner was: de SPD, en dat samenwerking met de CDU voor de FDP zou neerko men op politieke zelfmoord. Zijn draai van 1977 rechtvaardigde Klumpp door te verwijzen naar de „staatsnoodzaak". Er waren toen zoveel problemen, zei en zegt Klumpp, dat een regering op bredere basis noodzakelijk was. Veel liberale kiezers van 1975 zien dat echter anders en be Hierdoor is het aantal Cubanen dat sinds de evacuatie op 16 april in Costa Rica arriveerde op onge veer 800 gekomen. Ongeveer 300 vluchtelingen weiden overge bracht naar Lima, Peru. STOCKHOLM (GPD) - Het open baar vervoer in Zweden is giste ren grotendeels tot stilstand ge komen door een staking van werknemers in overheidsdienst. Ook de gehele burgerluchtvaart lag plat; scholen, ziekenhuizen en postbestellingen werden getrof fen door prikacties. Radio en tv schouwen het gedrag van Klumpp en zijn medestanders als „opportunistisch". Zij willen daarom niet meer op de FDP stemmen. Het is dus geen wonder dat vooral de FDP en met name bondsvoor zitter en minister van buiten landse zaken Genscher. een in tensieve campagne heeft ge voerd. De SPD is aangetreden met leuze: „De Saar stemt tegen Strauss". Voor de sociaal-demo craten in het Saarland staan de binnenlandse politieke tegen standers eigenlijk niet op de voorgrond. Het gaat vooral om federale politiek, de internatio nale toestand en de figuur van bondskanselier Helmut Schmidt. De CDU opereert met de slogan. „Naar voren met een veilige WASHINGTON (UPI) - In een ver klaring vanuit het Witte Huis zei Carter dat de eerste plannen voor een militair ingrijpen kort na de bezetting van de ambassade op 4 november zijn gemaakt. Hij heeft echter tot nu gewacht toen bleek dat vreedzame pogingen op niets uitliepen. "Het was mijn beslis sing de operatie te ondernemen en het was mijn beslissing om haar af te gelasten. De verant woordelijkheid rust volledig bij mij" aldus de Amerikaanse pre sident. Carter verklaarde dat de Verenigde Staten „op iedere mogelijke wij ze zullen blijven trachten de vrijlating van de gegijzelden te bewerkstelligen. Hij vroeg zowel het Amerikaanse volk als de bondgenoten om steun. Volgens Carter had de zorgvuldig voorbe reide missie een „uitstekende kans op succes". De president die niet nader inging op de bijzon derheden van de operatie zei dat „meer informatie zal worden ver strekt aan het Amerikaanse volk wanneer de tijd daar rijp voor is". Hij sprak zijn diepe droefheid uit over de dood van acht Amerika nen en een aantal gewonden. In zijn korte toespraak zei Carter dat de steun van de Amerikaanse bondgenoten, nu de bevrijdings operatie is mislukt, nog belang rijker zal zijn voor een vreedzame oplossipg van de gijzeling. PARIJS (DPA AFP) - Met ernstige beschuldigingen tegen de Ver enigde Staten en de andere lid staten van de NAVO heeft de Russische minister van buiten landse zaken Andrej Gromiko gisteren zijn bezoek van twee da gen aan Parijs afgesloten. Tijdens een persconferentie verweet Gromyko Washington en de an dere NAVO-landen volken „val selijk voor te lichten over de Rus sische bedoelingen, om geen zwaarder woord te gebruiken". Tijdens hun besprekingen hebben Gromyko, de Franse president Giscard d'Estaing en diens mi- verzorgden uitsluitend nieuw suitzendingen. Oorzaak van deze nationale ellende is de staking die de Zweedse vakbonden hebben uitgeroepen om hun eis van 12 procent loons verhoging kracht bij te zetten. De bonden vertegenwoordigen circa 1,2 miljoen werknemers in de „witte-boorde nsector". koers". Zij wijst op het teruglo pende werkloosheidspercentage, en de inderdaad niet geringe eco nomische groei. Verder wordt het Saarland niet alleen als welvaart brengend kolen- en staalland ge prezen, maar ook als land van meren en pret-paradijzen. Over de Groenen praat vrywel niemand. Dat is na het succes bij de verkiezingen in de deelstaat Baden-Wurttemburg voor de juist door de industrie zo geteis terde deelstaat Saarland nogal opmerkelijk. De Groenen heb ben maar 25.000 mark aan de ver kiezingscampagne besteed; ze beschikken ook maar over 180 leden in het Saarland De opinie peilingen voorspellen dat 3 pro cent van de 800.000 kiesgerech tigde Saarlanders groen stemt. President Portugal uit kritiek op regering LISSABON (GPD) - De zesde ver jaardag van de Portugese Anjer- revolutie werd door president Ramalho Eanes herdacht met nauwelijks bedekte kritiek op de regering van Sa Carneiro. De voornaamste programmapun ten van de regerende Democrati sche Alliantie werden gisteren door de president bij zijn officiële herdenkingstoespraak over de hekel gehaald. In plaats van de polarisatiepolitiek die de sociaal democratische Sa Carneiro en de christen-democraat Freitas do Amaral voeren, hield president Eanes een pleidooi voor weder zijds begrip en het zoeken naar een oplossing: „Wij vertrouwen in een vrij Portugal, vaderland van alle, alle Portugezen, zonder uitzondering". De Portugese president kritiseerde in het bijzonder de aanvallen van de Democratische Alliantie op de grondwet „Wij kunnen het er niet mee eens zijn dat de grond wet, die basis moet zijn voor sta biliteit, tot voornaamste onder werp en voorwendsel van poli tieke verdeeldheid wordt ge maakt", zei Eanes. nister van buitenlandse zaken Jean Francois Poncet een ver slechtering van de internationale situatie geconstateerd. Volgens Gromyko zijn hiervoor twee oor zaken aan te wijzen. In de eerste plaats hebben de Verenigde Sta ten hun politiek „bruut gewij zigd" en ten tweede „is er geen greintje van waar" dat de Sowjet- Unie de wapenwedloop is be gonnen. Moskou heeft integen deel jegens Washington altijd vastgehouden aan het militaire machtsevenwicht, aldus Gromy ko. De ontwikkelingen in Afghanistan zijn volgens de Russische minis ter „kunstmatig opgeblazen" Zijn gesprekken met de Franse leider noemde Gromyko „nuttig en noodzakelijk". ADVERTENTIE U laat de postcode toch ook op uw nieuwe visitekaartjes drukken? ptt post enigde Staten. Ook gisteren pendelden weer hon- derden boten, groot en klein, tus- sen de zuidpunt van Florida en Cuba om Cubaanse vluchtelin gen op te halen.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 11