Gromiko- Giscard: nutteloos Israëlisch vandalisme westelijke Jordaanoever Margaret Thatcher zeer boos op prins Philip Tito's dood elk moment verwacht Kandidatuur-Anderson nadelig voor Carter Vele honderden Cubanen zoeken toevlucht in YS Waar 'n Citroen Visa je met één volle tank al niet kan brengen. BOEKENWEEK 1980 VRIJDAG 25 APRIL 1980 BUITENLAND (Van onze correspondent) LONDEN - Premier Margaret Thatcher en prins Philip, gemaal van konining Elisa beth, hebben elkaar tegen de haren inge streken. Nadat uit Lausanne bekend werd gemaakt dat de prins zijn mede werking had verleend aan een verkla ring van de Internationale Olympische Ruiterfederatie, waarin gezegd werd dat het boycotten van sportevenementen niet de juiste manier was om een politiek doel te bereiken, nam Thatcher onmid- Buckingham Palace, ouder dellijk contact op met het koninklijk paleis. In de Britse dagbladen wordt dat contact opnemen omschreven als „overleg ple gen", maar in werkelijkheid verlangde Margaret Thatcher met opgestoken ve ren een verklaring, omdat het standpunt van de prins frontaal indruist tegen Thatchers campagne om de Olympische Spelen te boycotten. Zij staat zich er bo vendien op voor een van de belangrijk ste initatiefnemers te zijn geweest tot de boycot. wijzer dan vandaag of gisteren, goot olie op That chers storm in een glas water, met een geduldig opgestelde verklaring dat. in tegendeel, de hertog van Edinborough juist alles had geprobeerd om de uitein delijke verklaring van de ruiterfederatie af te zwakken, maar dat hij het natuurlijk niet alleen voor het zeggen had ge had. Bovendien, aldus een zegsman van het paleis, was er niet gestemd en was er ook niets ondertekend. De prins was zelfs te gen welke verklaring dan ook geweest, en als er dan een uitgegeven moest wor den, dan was de prins ertegen geweest dat daarin kritiek zou worden geleverd op welke regering dan ook. Maar ook Buckingham Palace kon niet ontkennen dat er in Lausanne een kriti sche verklaring is uitgegeven over in vloed van politiek op de sport, en dat prins Philip daarbij aanwezig is geweest en zich er niet nadrukkelijk van heeft gedistantieerd. De zegsman van het paleis zei, wat That cher niet deed, dat de prins de Britse regering al enige tijd geleden had laten weten dat hij hoe dan ook niet naar Mos kou zou gaan en dat hij, als er over de verklaring van Lausanne een stemming was gehouden, tegen publikatie daarvan zou hebben gestemd. Desondanks is de Britse regering, vooral nu ook de Westduitse regering zich voor een boycot heeft uitgesproken, zeker van zijn zaak en denkt ook de Britse atle- ten ervan te kunnen weerhouden om in Moskou in de olympische startblokken te gaan staan. Mevrouw Thatcher heeft in ieder geval laten weten dat, ook wan neer het Britse olympische comité zou besluiten om toch mee te .doen in Mos kou, dat „nog niet het laatste woord" zal zijn. TEL AVIV (UPI. DPA) - Mili tante joden hebben gisteren in twee Arabische steden op de bezette Westelijke jor daanoever vandalisme be dreven. De militair gouver neur waarschuwde de Arabi sche burgemeester van Ra- mallah dat hij gevangen gezet of uitgewezen zou kunnen worden als de Palestijnen in het gebied verhaal zouden halen. Het militair gezag arresteerde na de aanvallen op auto's, woningen en winkels in Ramallah en El-Bireh vier joodse kolonisten. Volgens een woordvoerder van de gemeente Ramallah vernielden joodse kolonisten die in vijf au to's waren aangekomen, de rui ten van 150 auto's en 50 winkels en huizen met voorhamers en stenen. Later hebben soldaten schoten in de lucht afgevuurd om met ste nen gooiende studenten in Ra mallah weg te jagen. De studen ten hadden twee Israëlische au to's bekogeld. Een van hen werd aangehouden. Burgemeester Karim Chalaf van Ramallah zei dat de militair gou verneur van de Westelijke Jor daanoever, brigade-generaal Benjamin Ben-Eliezer, hem had gewaarschuwd dat zijn soldaten benen en armen zouden breken van inwoners van de bezette oe ver die vergeldingsacties zouden ondernemen en dat hij verant woordelijk zou worden gesteld. Ben-Eliezer uitte zijn waarschu wing nadat ongeveer 100 voor aanstaande arabieren op de Westelijke Jordaanoever een mi litair verbod hadden overtreden en in Ramallah waren bijeenge komen om zich te beraden over een protest tegen het vandalisme van de kolonisten. Militaire kringen op de Westelijke Jordaanoever zeiden dat de ko lonisten waarschijnlijk hebben gehandeld uit vergelding voor twee incidenten rond joden eer der in de week. Maandag werd op de Israëlische onafhankelijkheidsdag een handgranaat die niet ontplofte geworpen in een bus met kolonis ten en woensdag bekogelden studenten uit Ramallah een Is raëlische bus die door de stad Fundamenteel verschil van mening (Van onze correspondent) PARIJS - Fundamentele verschillen van mening over de Sowjet-inval in Afghanistan hebben zich de afgelopen twee dagen afgetekend tij dens de gesprekken in Parijs tussen de Sowjet- minister van buitenlandse zaken Andrei Gro- miko en zijn Franse collega Frangois Poncet en president Giscard d'Estaing. Kf$TO - Premier Van Agt bracht gisteren een bezoek aan een beroemde tempel in Kioto,een historische stad i van Japan. Links een priester die hem uitleg geeft en rechts een tolk. ADVERTENTIE Koning Chaled wellicht niet naar Engeland LONDEN (DPA) - Koning Chaled van Saoedi-Arabië zou uit erger nis over vertoning op de Engelse televisie van de nagespeelde do cumentaire "De dood van een prinses", besloten hebben af te zien van zijn voorgenomen offi ciële bezoek aan Groot-Brittanië. Naar gisteren van politieke zijde in Londen werd vernomen had de 67-jarige monarch al een uit nodiging van koningin Elizabeth aangenomen, in juni naar Lon den te komen. Officiële bevestiging van het be richt kon niet worden verkregen. Is het bericht juist, dan is er spra ke van een nieuw dieptepunt in de Saoedische-Britse betrekkin gen. WASHINGTON (DPA/AFP) - De Amerikaanse regering is verrast door de omvang van de stroom Cubaanse vluchtelingen. Vol gens een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken zijn de laatste dagen ongeveer 700 Cubanen per boot uit Cuba naar Florida geko men, kennelijk met toestemming van de Cubaanse autoriteiten. Woensdag nog dreigde Washington de eigenaren van de boten met hoge straffen - vijf jaar gevange nisstraf per naar binnengesmok kelde vluchteling, hoge boetes en inbeslagneming van hun boot -. Gisteren werd nog slechts ge sproken van een boete van 1000 dollar per illegaal de V.S. bin nengesmokkelde Cubaan. Volgens het ministerie van buiten landse zaken bekijkt de Ameri kaanse regering op het ogenblik ook samen met leden van het congres hoe in de gegeven om standigheden en de humanitaire kant van zaak in aanmerking ge nomen, gereageerd moet worden. Het ministerie van buitenlandse zaken heeft gisteren laten weten dat de V.S. een luchtbrug zouden kunnen instellen om zo een einde te maken aan de illegale intocht van Cubanen. De regering van Fidel Castro heeft in de krant "Granma" het sein gegeven tot de massale uittocht per schip door mee te delen dat de kust niet meer "beschermd" wordt en dat wie door een boot wordt afgehaald, Cuba kan verla ten. Bootbezitters in Key West (Florida) zouden van in de V.S. wonende Cubanen, die familieleden uit Cuba wilden laten ophalen, tot aan 10.000 gulden per persoon hebben gekregen. Van Franse zijde werd gisteravond duidelijk gemaakt dat men hier na de gesprekken met Gromiko niet hoopt op een terugtrekking van de Sow jet-bezetting van Af ghanistan binnen afzienbare tijd. Het bezoek van minister Gromiko was het eerste dat hij aan een westerse regering bracht na de invasie van de Sowjet-legers in Afghanistan. Het was ook voor het het eerst na deze inval dat een westerse regering in de gelegen heid was met een Sowjet-leider van Gromiko's niveau - hij is te vens lid van het Sowjet-Russi- sche Politburo - van gedachten te wisselen. Frankrijks bijzondere vriend schappelijke relaties met de Sowjet-Unie waren de aanleiding voor dit eerste aftasten van me ningen. De Franse regering had zich echter kort voor de komst van de Sowjet-minister bij mon de van minister Francois Poncet buitengewoon scherp tegen de inval opgesteld. Volgens het Russische persbureau Tass hadden de gesprekken in Parijs een „open en constructief karakter" gehad. Van Franse zij de werd slechts gemeld dat de uitwisseling van gedachten „open, ernstig en diepgaand" was geweest. Het best wordt het be zoek van Gromiko aan Parijs ge karakteriseerd door een krantc- kop bij diens aankomst afgelo pen woensdagmorgen: „Giscard- Gromiko: een nutteloze dia loog". De Sowjet-minister keert vandaag naar Moskou terug. Ingreep van Algerijns leger in Kabylië? (Van onze correspondent) MADRID - Het Algerijnse leger staat op het punt in te grijpen in Kabylië, de streek ten oos ten van Algiers, waar de be woners sinds zondag acties en manifestaties houden uit pro test tegen de onderdrukking van de Berbercultuur. Aanleiding tot de onlusten in tal van steden en dorpen is het optreden van de Algerijnse militairen in Tizi-Ouzou. de hoofdstad van Kabylië, waar bij volgens studenten- en an dere kringen zondag 32 doden en tientallen gewonden zijn gevallen onder de Berbers, die zonder geweld te gebrui ken enkele gebouwen hadden bezet om de publieke aan dacht te vestigen op de voort durende discriminatie van de Berber-taal en -cultuur. In Algiers wordt gevreesd dat de gebeurtenissen in Kabylië kunnen leiden tot een gewa pende confrontatie tussen fa natiek religieuze Arabische Algerijnen en Algerijnse Ber bers, die zich verzetten tegen de systematische Arabisering van hun cultuur. De Algerijnse overheid heeft woensdag toegegeven dat er problemen in Kabylië zijn, maar blijft hardnekkig ont kennen dat er doden zijn ge vallen. De door de staat ge controleerde pers besteedde de afgelopen dagen ruim aandacht aan de ongeregeld heden en stelt dat de Kaby- liërs, gesteund door duistere krachten uit het buitenland, eropuit zijn de Algerijnse eenheid te breken. Volgens officiële bronnen zijn er 32 Kabyliërs veroordeeld tot ge vangenisstraffen van één tot acht jaar wegens anti-natio nalistische activiteiten. Ob jectief nieuws uit Kabylië blijft vooralsnog onmogelijk, aangezien de politie de streek voor alle journalisten heeft afgesloten. (Van onze correspondent) BELGRADO (GPD) - De organisa toren van de jeugd-estafette, die een brandende fakkel door heel Joegoslavië draagt om op 25 de 88e verjaardag 1 Tito in Belgrado te vieren, maken zich grote zorgen over het feit dat hun tocht vrijwel zeker zinloos Het is een van de vele aanwijzin gen dat Joegoslavië er nu ook of ficieel rekening mee houdt dat Tito elk moment kan overlij- w II1C, den. president Ofschoon het medische bulletin Amerikaanse verkiezingen ADVERTENTIE (Van onze correspondent WASHINGTON - John B. An derson, voormalig en kans loos Republikeins kandidaat voor het Amerikaanse presi dentsschap, heeft zich giste ren opgeworpen als onafhan kelijk mededinger naar een woonstee in het Witte Huis. Zaterdag circuleerde al het be richt dat hij tot die stap zou overgaan. In een gepassio neerde toespraak in de Ame rikaanse hoofdstad verklaar de hij dat Amerika een eind moet maken aan de zinloze zucht naar eigen profijt en zich meer moet afvragen of er wellicht een samenleving mogelijk is met een rechtvaardiger verdeling van inkomen. Anderson heeft echter voorlo pig nog maar één teen in het sterk vervuilend badwater van de verkiezingen gesto ken: hij wil in de eerstko- lingen rekenen op zo'n 18 procent van de stemmen, af gezien van de vraag of hem de financiële middelen zullen bereiken om te kunnen rei ken naar het merendeel van de Amerikaanse kiezers, dat nog geen besluit heeft ge vormd over zijn voorkeur in november. Maar Anderson heeft te maken met tegen standers die elk ergens tussen 30 en 40 procent van de stemmen zullen krijgen en zijn enige hoop is om breeduit te putten uit het arsenaal van kiesgerechtigden dat door gaans niet aan de stemming deelneemt. En de bij elke voorverkiezing duidelijker naar voren ko mende ontevredenheid van de Amerikaanse kiezers met een keuze tussen Reagan en Carter verschaft Anderson de mogelijkheid van beiden stemmen te stelen. De Visa Spécial heeft een tankinhoud van 40 liter. Hij verbruikt bij 90 km/h constant slechts 1 op 17,5 AVat betekent dat u in theorie zo'n 700 kilometer ver komt. En zelfs als we praktijk omstandigheden (remmen, optrekken, het weer, e.d.) in aanmerking nemen, moet het wel erg tegenzitten als u met écn tank niet makkelijk De Citroen Visa. Basisprijs v.a van Amsterdam naar Orleans komt. Ot een andere plaats tot op zo'n 630 kilometer van uw woonplaats. Een afstand die u overigens aflegt met al het denkbare comfort. Zoals veel binnenruim te. Optimaal bedienings gemak. Een stabiel wegge- drng en een perfecte zit. Prettige reis! f12.355.-. Rijklaar v.a. CtTROËNAVISA mende weken uitvinden of Anderson kan, zelfs al wordt hij vermoedelijk geen president, een belangrijke rol vervullen. Indien hij zijn kandidatuur tot een factor van betekenis maakt, kan hij voorkomen dat de Amerikaanse politiek een spectaculaire sprong naar rechts maakt. zijn kandidatuur officieel kan worden gemaakt in de staten die hij nodig heeft om een fac tor van betekenis te wor den. Anderson, een lid van het Huis van Afgevaardigden met twintig jaar ervaring, ex-di plomaat en veruit de meest aantrekkelijke kandidaat van intellectuelen, twijfelaars en niet partij-gebonden kiezers, vervult zodoende een rol, als geweten tegenover de gena deloze machtsstrijd tussen een kreupele Carter, een kwetsbare Kennedy, een reactionair als Reagan en een slechts schijnbaar van hem verschillende Bush. Ander son is een alternatief. Hij kan volgens de opiniepei- gisteren de indruk wekt dat er een minimale verbetering in de gezondheidstoestand van Tito is ontstaan, zegt het in wezen alleen dat de coma iets minder diep is en dat de shock-toestand minder heftig is. De beide zonen van Tito houden dag en nacht de wacht bij de doodzieke president in het ziekenhuis van Ljubljana, waar hij nu al 104 dagen wordt behan deld. De slepende ziektegeschiedenis van de Joegoslavische president veroorzaakt geweldige proble men voor een aantal televisie ploegen van internationale radio- en televisiestations, die ook de inhuldiging van prinses Beatrix op 30 april moeten verslaan. Zelfs als Tito voor het komende week einde zou overlijden, is het vrij wel uitgesloten dat zijn begrafe nis voor volgende week woens dag plaatsvindt. De Joegoslavische regering is zelf ook in grote moeilijkheden om dat, als Tito nu overlydt, de ui terst ingewikkelde organisatie voor de begrafenis precies in de tijd valt tussen de eerste en de vierde mei, de periode waarin het grootste deel van de Joegoslavi sche bevolking een korte vakan tie houdt. Walvissen CANBERRA - De regering van Au stralië heeft gisteren bij het par lement een wetsvoorstel inge diend dat het doden van Walvis sen, dolfijnen en bruinvissen in de Australische wateren ver biedt. Op overtreding van het verbod wil de regering een geld boete van maximaal 200.000,- gulden stellen. Buitenlandse walvisvaarders mogen zonder speciale toestemming van de overheid geen Australische ha vens meer aandoen. De leider van Carters verkiezings campagne. Robert Strauss, gaf nog voordat Anderson bekend maakte als onafhankelijke kan didaat mee te zullen dingen al te kennen dat de president danig te lijden kan krijgen van Andersons kandidatuur. "Naar mijn mening berokkent zijn meedoen ons meer schade dan de Republikei nen", aldus de voormalige am bassadeur voor het Midden-Oos ten die vri jgemaakt werd voor de herverkiezingscampagne van Carter. zaterdag 26 april van 15.30 tot 17.00 uur ANTON K0RTEWEG DE KLER Nieuwe Rijn 45, Leiden

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9