Gif maakt wijk Lekkerkerk onbewoonbaar eEnZBBBQ* Gevaar in Libanon is niet groter dan kans op verkeersongeval in Nederland Arrestaties na ontdekking grootscheepse steuiifrande ARNHEM WIL ONDERZOEK KEMA-AFVAL Den Uyl: VVD-lijn steeds belangrijker BOEKENWEEK 1980 Minister: toestand Libanon onhoudbaar VRIJDAG 25 APRIL 1980 PAGINA 7 Luitenant-kolonel De Vogel uit Waddinxveen overhaast naar Midden-Oosten WADDINXVEEN - "Het is moeilijk voor te stellen dat je zaterdag al in Beiroet zit. Het gaat allemaal wel erg snel". Luitenant-kolonel J.C.A.C. de Vogel, die morgen afreist naar Libanon om bij de Nederlandse Unifil-troe- pen de plaats in te nemen van de gewond geraakte ko lonel Van Genuchten, kan zich een spoedig verblijf in het Midden-Oosten nog niet zo eenvoudig indenken. Het vertrek naar Libanon komt dan ook wel wat overrompe lend snel. Weliswaar wist de uit Waddinxveen afkomstige beroepsmilitair al sinds de cember vorig jaar dat hij Van Genuchten zou gaan opvol gen maar die 'wisseling van de wacht' was pas in septem ber gepland. Omdat Van Ge nuchten veertien dagen gele den in Libanon op een mijn reed kwam er van die plan ning niets terecht. Daardoor kwam de voorberei ding van overste De Vogel in het gedrang. Hij zegt "Ik zou me uitgebreid gaan inwerken. Er stond een cursus van een maand in Zweden op het pro gramma waar ik in een staf functie bij de Verenigde Na ties zou meedraaien. Ook zou ik veertien dagen gaan mee lopen met Van Genuchten in Libanon. Daar is allemaal niets van terecht gekomen. Alles wat niet strikt noodza kelijk was is geschrapt". Toch heeft de 45-jarige overste De Vogel niet het gevoel dat hij onvoldoende voorbereid naar het verhitte Midden- Oosten vertrekt. "Al sinds eind vorig jaar ben ik heel ge richt publicaties over Liba non gaan volgen. Ook heb ik met diverse mensen gesprek ken kunnen voeren. Gisteren ben ik bijvoorbeeld bij Van Genuchten in het ziekenhuis in Apeldoorn geweest". Het ongeluk dat Van Genuch ten is overkomen heeft De Vogel overigens niet veront rust. Hij stelt "Je loopt daar natuurlijk een verhoogd risi co. Dat moet je je wel realise ren, maar niet meer dan dat. Je moet er niet constant aan denken want dan wordt het een obsessie. Van Genuchten vertelde me dat wat hem is gebeurd op puur toeval be rustte en dat je in Nederland minstens net zoveel kans loopt op een verkeersongeval. Het is wel niet helemaal met elkaar te vergelijken maar ik heb toch geen last van extra bezorgdheid. Trouwens, mijn huisgenoten ook niet". Zijn echtgenote vult aan: "Ik kijk er ook niet moeilijk tegenaan. Vergeleken met het x aantal Unifil-militairen dat in Liba non verblijft valt het aantal gewonden erg mee. Maar als daar iets gebeurt baart het gelijk veel opzien. Het is wel zo dat je na zo'n ongeluk met Van Genuchten gelijk weer eens met je neus op de geva ren wordt gedrukt". Vrijwillig De mogelijke gevaren hebben De Vogel, vader van drie kin deren (twee dochters van 21 en 17 jaar en een zoon van 19 jaar), er destijds niet van weerhouden zich vrijwillig voor de Unifil-taak aan te melden. "Als je het beroep van militair gekozen hebt dan moet je ook de bereidheid hebben om minder aantrek kelijke taken te verrichten. Niet gaan afwachten en ande ren achteraf kritiseren. Na tuurlijk kunnen er wel privé- omstandigheden zijn die een reden vormen voor terug houdendheid. Als deze situa tie zich vijf jaar geleden had voorgedaan had ik me waar schijnlijk niet opgegeven. M'n kinderen waren dan nog te jong geweest. Maar nu kunnen m'n vrouw en kinde ren het best negen maanden zonder mij stellen. Je kunt als beroepsmilitair niet vanwege je gezin alle gevaar proberen te ontlopen. Dan heb je het verkeerde beroep gekozen. Dan ben je net als een brand weerman dis nooit naar een brand wil omdat hij bang is dat er een p afond boven z'n hoofd instort". De Vogel zal in Libanon deel uitmaken van de ongeveer 300 man tellende staf onder leiding van generaal Erskine. Zijn voornaamste taak zal zijn die van 'chief operations'. Dat houdt in veel onderhandelen met de strijdende partijen (Palestij nen, Haddad-milities en Israeli's) en proberen infil traties op Libanees grondge bied te «stoppen of te voorko men. Voorts zal hij als hoog ste van de 800 aanwezige Ne derlandse militairen repre sentatieve verplichtingen moeten vervullen, bijvoor beeld wanneer een delegatie parlementariërs of een be windsman op bezoek komt. De regelmatig opduikende roep om een krachtdadiger optre den van het 6000 man tellende Unifil-leger tegen de diverse vechtende groeperingen vindt bij overste De Vogel weinig weerklank. Hij zegt "Unifil zit daar met een mandaat dat in gezamenlijk politiek overleg is bereikt. Dat mandaat houdt in een zo gering mogelijk gebruik van geweld. Een eventuele wijzi ging van de taakstelling wordt beslist in New York bij de Verenigde Naties. Ik hoor wel eens de opmerking dat Unifil Haddad er uit moet rammen omdat hij de frustre rende factor is. Maar het is niet zo dat generaal Erskine en zijn staf eventjes iets kun nen bedisselen. Unifil moet zich houden aan het huidige mandaat waarin het gebruik van geweld bijzonder om zichtig is geregeld. Pas als alle andere middelen hebben ge faald of uit zelfverdediging mag geweld worden gebruikt. Die omzichtige regeling is goed want het is helemaal niet zo moeilijk om een zaak uit de hand te laten lopen". Grimmig Als overste De Vogel morgen in Libanon arriveert treft hij daar een wat grimmiger sfeer aan dan enkele maanden ge leden. De moord, onlangs op twee Ierse VN-militairen, ge tuigt daarvan. De Vogel:"Het geweld in Libanon is een soort golfbeweging. Het laait op en zakt daarna het weer in. Maar in welke periode je daar ook bent, het is een enorme fysieke belasting. Dat komt omdat je zeven dagen per week en veel meer uren ach ter elkaar in touw bent dan je Luitenant-kolonel De Vogel in Nederland gewend bent. Het idee van een betaalde vakantie zullen de meeste militairen die zich voor Liba non aanmelden wel niet meer hebben. Wat dat betreft heb ben de publiciteitsmedia goed werk gedaan. Ook in de voorbereiding worden india nen-verhalen uit de wereld geholpen. Toch is er genoeg animo van vrijwilligers, ook bij de soldaten. Van degenen die er nu zitten is er maar één aangewezen en die heeft nog gevraagd of hij mag bijteke- Vnimo om er het beste van te maken is zeker ook aanwezig bij overste De Vogel. Zegt hij: "Ik zoek van nature de po sitieve kanten van een zaak. Wat me in Unifil erg aantrekt is het werken in internatio naal verband. Je ontmoet mensen van de meest uit eenlopende nationaliteit, zo als Ieren en Ghanezen. En verder is het Midden-Oosten ondanks alle narigheid toch een prachtig en boeiend ge bied in de wereld. Het lijkt me de moeite waard om daar eens geweest te zijn". BERT PAAUW Waarschijnlijk afbraak woningen LEKKERKERK (GPD) - De nieuwbouwwijk Lekkerkerk-West, waarvan de bodem ernstig is verontreinigd, is zo goed als onbewoonbaar ge worden. Staatssecretaris Koning van bin nenlandse zaken zei gisteren dat de woningen die gebouwd zijn op met afval gedempte sloten, zullen moeten worden afgebroken. Burgemeester Ouwerkerk van Lekkerkerk schatte dat het hier bij om tachtig tot honderd wo- ARNHEM (GPD) - Het Arnhemse college van B en W heeft minister Ginjaar (volksgezondheid en mi lieuhygiëne) schriftelijk ge vraagd om een zo spoedig moge lijk uit te voeren gerechtelijk vooronderzoek naar de gang van zaken rond het begraven van radioactief afval op het Kema- terrein in Arnhem in de periode 1953 tot en met 1973. Het onderzoek moet volgens het college antwoord geven op de vraag in hoeverre de Kema tus sen 1953 en '73 wettelijke voor schriften met betrekking tot het hanteren van radioactieve stoffen heeft negeerd dan wel nageleefd. Het onderzoek moet verder meer duidelijkheid verschaffen over de samenstelling van het begra ven afval. Ook de mogelijkheid van meer - tot nu toe onbekende - afvalkuilen op het Kema-terrein moet gron dig worden onderzocht. Verder moet volgens het Arnhemse college worden nagegaan of kin deren van Kema-employés met het afval hebben kunnen spelen en of hiervan mogelijke sporen kunnen worden gevonden in de open te leggen kuilen. In verband met dit laatste moet tijdens het onderzoek iedereen die met het begraven van het afval te maken heeft gehad, gehoord worden, zo stelt het Arnhemse college. Het college vraagt minister Ginjaar verder om een onderzoek van alle bewoners van Kema-bedrijfswo- ningen, die sinds 1953 op het Kema-terrein hebben gewoond. Het college wijst daarbij op het mogelijke verband tussen het begraven van radioactief afval en drie sterfgevallen onder 11 kin deren, die in deze periode op het terrein woonden. Twee van de drie kinderen overleden zoals bekend aan leukemie, het derde kind overleed vorig jaar aan kan ker. Het college vraagt de minister ten slotte om ook met de verwijde ring van het afval haast te maken. „In ieder geval voor eind 1980", zo staat in de brieft omvang van het milieu schandaal bleek gisteren uit de vondst van 40 verrotte en zo goed als lege vaten die vooral de giftige stof tolueen hadden bevat. De va ten kwamen te voorschijn tijdens een p roefopgraving in een par keerplaats in de wijk. voordat met de werkzaamheden werd be gonnen, moesten de bewoners van ongeveer dertig huizen rond de parkeerplaats evacueren. Vandaag kunnen zij in de wonin gen terugkeren. In de parkeerplaats werd een gat van zes bij veertien meter gegra ven. De werklieden droegen spe ciale beschermende kledij. De vaten zullen worden onderzocht en in ieder geval-vier maanden worden bewaard om eventueel als bewijsmateriaal te dienen bij gerechtelijke procedures. Het besmette grondwater is ook af- gevoeid. Rond middernacht was de kuil al met nieuw zand dicht gemaakt. Ook de straatklinkers worden vernieuwd, omdat ze eveneens door de giftige stoffen zijn aangetast. De bewonersvereniging is blij met de vondst van de vaten. „We zijn erg verwend", zegt voorzitter Ben van Veen, „wie had durven ho pen dat er zoveel werden gevon den op de meest makkelijk be reikbare plek. Het bewijst de om vang van het schandaal." Bur gemeester Ouwerkerk was onder de indruk. „De vervuiling is vele malen erger dan gedacht. De Volgens Ouwerkerk kunnen de wijkbewoners nog hoogstens drie weken in hun huizen blijven zonder de beschikking te hebben over drinkwater uit de kraan. Zo als bekend, is dit water ook be smet. De gemeente heeft jerry cans verstrekt, waarmee de be woners goed water kunnen halen bij ingerichte tappunten. Maandag maakt men de resultaten bekend van een medisch onder zoek onder ruim zeventig wijk bewoners en leerlingen van de openbare basisschool De Aal scholver. In het bloed van drie mensen zijn, wat men noemt, enige onregelmatigheden gecon stateerd. Deze Lekkerkerkers zullen opnieuw moeten worden onderzocht. Vandaag vergadert de ministerraad over de situatie in Lekkerkerk. Gesproken wordt over een kre diet om de verwijdering van het gif te kunnen aanpakken. Hoe veel geld er nodig is, weet men nog niet. Het zal zeker gaan om een bedrag van vele miljoenen guldens. AMSTERDAM - Aan de ingang werklieden op het ogenblik druk inhuldiging van prinses Beatrix van de Nieuwe Kerk aa bezig met het oprichten tot koningin. de Nieuwzijds Voorburgwal in Amsterdam zijn jan een pergola. Dit in verband met de komende Benzinevervuiling EINDHOVEN (ANP) - Het college van B en W van Eindhoven is er al een halfjaar van op de hoogte dat grote hoeveelheden benzine zijn gelekt uit de tank van een benzi nestation in Waalre. Het college heeft de zaak bewust uit de publiciteit gehouden. Pas nadat maatregelen waren getroffen om het vlakbij gelegen drinkwater- wingebied van Eindhoven te be schermen is het publiek geïn formeerd. Dat heeft de Eindhovense wethou der drs. R. Blik gistermiddag in een uitzending van Omroep Bra bant gezegd. ALKMAAR (GPD) - De WD-lijn een rvcLri-uijeeiiKuinst krijgt meer en meer de overhand maar. in het kabinetsbeleid, kennelijk Premier Van Agt met de bedoeling om de ge schonden kabinetspartner op het oude niveau te tillen. Dat zei op positieleider Den Uyl gisteren op ADVERTENTIE zaterdag 26 april van 15.30 tot 17.00 uur MAARTEN 'T HART bij BOEKHANDEL DE KLER Nieuwe Rijn 45, Leiden duidelijk uit op continuering van het kabinet- Van Agt-Wiegel. Maar wat hij in Indonesië over een hernieuwd lijsttrekkerschap van het CDA heeft gezegd is volgens Den Uyl in strijd met de tot nog toe heer sende opvatting in het CDA. Voor Van Agt is kennelijk nog maar één zaak van belang: dat WD en CDA bij de volgende verkiezin gen meer dan 75 zetels halen. Van Agt heeft het CDA daarmee, on danks de afzwakkende woorden van CDA-coryfeeën als Van Zeil, Steenkamp, Lubbers en De Boer, het CDA voor een voldongen feit gesteld. „Hij laveert het CDA steeds verder in de positie van de Duitse CDU, dus steeds verder af van de Partij van de Arbeid", aldus Den Uyl. „Van Agt heeft de progressieven in het CDA hardhandig de les gelezen en hen duidelijk gemaakt hoe weinig zij in hebben te bren gen". NIJMEGEN (GPD) - Voor de derde maal in korte tijd is de koppelbazenwereld in het oosten van het land een ge voelige slag toegebracht. Een rechercheteam van de Nij meegse rijkspolitie heeft kans gezien 45 zwartwerkers en 7 koppelbazen (hoofdzakelijk bewoners van Oost-Betuwe) in de kraag te vatten. De ontdekking van de groot scheepse steunfraude kwam aan het rollen door de toena me van het aantal bedenkin gen die het GAK ten opzichte van een groep steuntrekkers kreeg. Ook diverse tips vanuit het publiek hebben bijgedra gen tot de aanhouding. De koppelbazen uit Gendt, Bemmel en Groesbeek, lieten in eerste instantie het meren deel van de aangetrokken krachten bij een van hun BV's „wit werken", om deze men sen na enkele weken officieel te ontslaan en zwart in dienst te houden. Onder het mom inkrimping van het personeel wegens gebrek aan werk rol-, den de ontslagbriefjes dan ook regelmatig over de tafel. Met deze vals opgemaakte ontslagbewijzen ouder de arm togen de arbeiders naar de bedrijfsvereniging en ont vingen daar van het toen nog niets vermoedend personeel een uitkering variërend van WV/ tot WAO. De zwartwerkers (vrijwel alle maal in de leeftijd van 20 tot 45 jaar) ontvingen naast de uitkering gemiddeld honderd gulden per dag voor de werk zaamheden waar ze zich via de koppelbazen mee bezig hielden. Die activiteiten be stonden hoofdzakelijk uit grondwerkzaamheden voor het rijk (onder meer de PTT en rijkswaterstaat) en de di verse gemeenten. Bij gebrek aan arbeidskrachten werden dergelijke klussen dan aan ondernemers uitbesteed. Met de illegale activiteiten van de groep (vanaf 1978) zijn di verse instanties in het land voor een totaalbedrag van ruim drie miljoen gulden ge dupeerd. De groep zal bin nenkort worden voorgeleid. DEN HAAG (GPD)- „De situatie in Zuid-Libanon wordt steeds meer onhoudbaar. Tot nog toe hebben de Verenigde Naties zich daar bij neergelegd, maar dat kan echt niet meer Dat zei minister Van der Klaauw (buitenlandse zaken), na een gesprek samen met minis ter Scholten (defensie) met de Tweede-Kamercommissies voor defensie en buitenlandse za- £en. „Wij vinden dat het mandaat-ge bied van de VN-vredesmacht nu eindelijk tot aan de Israëlische grens moet worden uitgebreid. Maar dat moet wel via politieke druk gebeuren. Wij zien niets in militaire middelen. De opdracht van Unifil mag niet verande- Het overleg met de Kamer was in gelast na de gebeurtenissen in Zuid-Libanon waar de spanning toeneemt. Begin deze week wer den twee Ierse militairen van het VN-leger door de door Israël ge steunde rechtse militia van ma joor Haddad doodgeschoten. Vandaag komen in New York de ambassadeurs bij de Verenigde Naties van de landen die troepen aan Unifil leveren (waaronder Nederland) bijeen voor spoed overleg. Mogelijk eind volgende week vindt een conferentie plaats van de ministers van buitenland se zaken van die landen. Dat zijn Nederland, Frankrijk, Noorwe gen, Ierland, Ghana, Nigeria, Fiji, Senegal en Nepal. Nederland is na de incidenten van de laatste weken overigens niet van plan de terugtrekking van haar VN-bataljon aan de orde te stellen. Ook de Ieren hebben vol gens Van der Klaauw besloten te blijven. „Libanon is het kruitvat van het Midden-Oosten en Unifil moet daar blijven". Overigens leek de minister ?rg optimistisch over de kansc 'an de diplomatieke druk op Is aél om de steun aan Haddad te sta ken, dan wel ervoor te zorgen dat de VN-troepen hun werku. ein kunnen uitbreiden. „We doen ons best", was alles wat hij zei. ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7