Aanleg stadsverwarming enorme energiebesparing "Wat is gestort op Roomburg?" Gastkolom Wijkcentrum morgen open KEM A-rapport: rendabel voor groot deel Leiden Gespreksgroep voor ouders van homofielen Zeeheldenwijk tegen flat PAGINA 4 VRIJDAG 25 APRIL 1980 La Notte Vanavond en morgenavond wordt in het Kijkhuis aan de Vrouwenkerkkoorstraat 17 de beroemde Italiaanse film "La Notte" vertoond. Het is een uit 1961 daterende film van Mi chelangelo Antonioni. Op beide avonden zijn er twee voorstellingen: 20 en 23 uur. Jango Edwards Jang o Edwards and The Friends Band treedt van avond op in het Leids Vrije tijdscentrum aan de Bree- straat 66. Jango Edwards en zijn groep brengen een soort totaaltheater met muziek, speciale effecten en veel kos tuums. De zaal gaat open om 9 uur 's avonds. P PR-v erg ader ing De afdeling Leiden van de PPR houdt vanavond een leden vergadering. De bijeenkomst wordt gehouden in het ge bouw van de Leidse Studen- tenekklesia aan het Rapen burg 100. Aanvang 20 uur. Stroszek Als nachtfilm wordt in het Filmhuis van het Leids Vrije tijdscentrum vanavond "Stroszek" van de Duitse re gisseur Werner Herzog ver toond. Hoofdfiguur is een man die voor de zoveelste maal uit de gevangenis wordt ontslagen, een hoertje leert kennen en samen met een buurman naar Amerika ver trekt vanuit West-BerlijnJDe voorstelling begint om half twaalf. Rommelmarkt Het scholenkoppel, de Drie Ok- toberschool en De Margiet, or ganiseert vanavond vanaf 7 uur voor de derde achtereen volgende maal een grote rommelmarkt in het schoolge bouw aan de Drie Oktober- straat. De opbrengst is bestemd voor de schoolbibliotheek en de aan schaf van materialen. Bijenteelt De afdeling Leiden en omstre ken van de Vereniging tot Bevordering der Bijenteelt houdt vanavond om acht uur een bijeenkomst in restaurant Boerhaave aan de Boerhaav- elaan. De agenda vermeldt onder meer een lezing met d ia 's door mevrouw M M. van Dijk-Oosten uit Zeist over "Bijen houden in Israel". Rommelmarkt Het Leidse Volkshuis aan de Apothekersdijk 33 organi seert morgen een rommel markt van 10 tot 16 uur. De opbrengst is bestemd voor de aanschaf van video-appara- tuur voor de clubs die gebruik maken van het Volkshuis. Ruildag De Nederlandse Vereniging "De Verzamelaar" houdt morgen een ruildag voor verzame laars in het Antonius Club huis aan de Lange Mare 43. De zaal is geopend van tien uur 's morgens tot vier uur 's middags. CHJO-bijeenkomst De Christelijk-Historische Jon geren Organisatie afdeling Zuid-Holland houdt zater dag een informatiemiddag over het buitenlandbeleid. De bijeenkomst ivordt belegd in restaurant Eigenzorgaan de Stationsweg 29. Spreker is CD A-tweede-kamerlid mr. Gualtherie van Weezel. Cen traal staan kwesties als de kernbewapening en de olie boycot tegen Zuid-Afrika. Aanvang 14 uur. Prestatieloop Morgen om elf uur wordt in de Leidse Hout het startschot gelost voor de tiende Leidse Houtloop van de atletiekver eniging Holland. De afstan den die men kan lopen zijn: IJ), 4, 8, en 12 kilometer. Het inschrijfgeld bedraagt f3.50 voor volwassenen en ƒ2.50 voor kinderen tot 16 jaar. Bazaar De Prinses Beatrixschool en de kleuterschool "De Eerste Stap" houden morgen in het gebouw aan de Morsweg 188 een grote bazaar. Er is een rad van avontuur er kunnen kin derspelletjes worden gedaan. De bazaar is geopend van 10 tot 16 uur. De opbrengst is be stemd' voor schoolmaterialen en gedeeltelijk voor de kinde ren in de derde wereld. LEIDEN - Ongeveer de helft van het aantal wijkvoorzieningen in Noord zijn (vanaf zaterdag offi cieel) in het nieuwe wijkcentrum te vinden. De speel-o-theek, clubhuis De Zevensprong en het wijkcollectief vinden er een plaatsje. De anderen, met name het Dienstencentrum, de Onder- wijswinkel (Sophiatraat) en Ou ders op Herhaling blijven waar ze zaten. De reden: het gloednieuwe wijkcentrum ligt hun te ver uit de "buurt". Hetgeen niet wil zeggen dat in het wijkcentrum aan de verlengde Bernhardkade slechts een hand vol wijkvoorzieningen zijn verte genwoordigd. Vin de Zeven sprong is er ruimte geschapen voor de inmiddels onafhankelijk functionerende bejaardensoos, het jongerensoos, het jongeren werk, vrouwenwerk, de kaart- groep, het kinderwerk en de avonden voor Turkse vrouwen en de peuterspeelzaal. Daarnaast heeft de speel-o-theek er een zaal tje en is het wijkopbouwwerk vertegenwoordigd. De biblio theek, die onlangs werd geopend, staat wat apart: de plannen voor een bibliotheekfiliaal in Noord werden pas in een later stadium ontworpen. Het gebouwtje kan via allerlei sub sidiepotjes worden gebouwd. Gezocht werd vervolgens naar de mogelijkheid één centrale voor ziening te creeëren, een voorzie ning waar alle wijkinstellingen een plaatsje zouden krijgen. Een aantal haakte in een later stadium af omdat ze óf tevreden waren met de huidige ruimte of de af stand naar de Bernhardkade let terlijk of psychologisch te ver uit de buurt vonden. Via de BRW (Bijzonder (Regionaal Welzijnsbeleid)-pot kon ander half jaar geleden geld worden verkregen, evenals eerder van de pot "opbouwwerk bijzondere si tuaties" en - een miljoen - van de interim saldo regeling", de gel den voor de stadsvernieuwing. Het jaarlijks tekort op de exploi tatie, ongeveer 90.000 gulden, zal door de gemqente Leiden worden opgebracht. Het wijkcentrum werd één project met het enkele maanden geleden geopende clubhuis in de Kooi. Daardoor, en ook omdat de subside van CRM op 1 januari 1979 zou verlopen werd de eerste paal voor beide centra half november '78 geslgen. Met het eigenlijke werk begon de aannemer. Betonwerken pas in het voorjaar. De gemeente is eigenaar van beide gebouwen. De gebruikers treden als huurders en tevens beheer ders op met een vrij grote mate van zelfstandigheid. De stichting speel-o-theek Pinokkio, de stich ting De Zevensprong en stichting het Wijkcollectief blijven in naam onafhankelijk, maar in de prak tijk overlappen ze elkaar door de grote mate van samenwerking. Voorts is het de bedoeling dat wijkbewoners via de huurders de verschillende ruimten - het wijk- gebouw heeft veertien aparte kamers of, in sommige gevallen, zaaltjes - kunnen benutten. Bui ten worden twee speelterreintjes (compleet met skate-baan) aan- LEIDEN - Aanleg van stadsverwarming in een aantal woonwijken en nieuwbouwgebieden in Leiden kan uiteindelijk leiden tot een besparing van zestig procent van de brandstof die anders voor individuele c.v.-ver- warming nodig zou zijn geweest. Als de elektriciteitscentrale aan de Langegracht vernieuwd wordt - wat in 1986 zou kunnen gebeuren - is stadsverwarming een renda bele toevoeging aan de plannen. Dit blijkt uit een rapport dat de KEMA opgesteld heeft op ver zoek van het Energiebedrijf Rijnland over mogelijke ver nieuwing van de elektrische cen trale. Nieuwbouw op het terrein van Wernink langs de Rijn ten behoeve van een op kolen ge stookte centrale wordt gezien als een minder voor de hand liggen de mogelijkheid. Combinatie daar van de centrale met een af valverbrandingsinstallatie kan wel tot nog grotere energiebespa ring leiden. Invoering van stadsverwarming voor het gebied ten westen van de spoorlijn Den Haag - Haarlem en voor de mogelijke nieuwbouw daar (Stevenshof, Leeuwenhoek) vergt een investering van 64,4 miljoen gulden. Als de kosten voor een nieuwe elektrische cen trale gestookt op gas daarbij ge teld worden is de investering 111,5 miljoen. Bij de berekeningen is men er van uit gegaan dat de particuliere ge bruiker van de stadsverwarming niet op hogere stookkosten mag komen te zitten. In de nieuw bouw zou geen gasnet worden aangelegd, zodat men naast de stadsverwarming die voor ver warming en warm water zorgt aangewezen zou zijn op elektrici teit voor het koken. Verloren Bij opwekking van elektriciteit gaat veel warmte verloren. Het is vrij eenvoudig om deze warmte te gebruiken: in de stad wordt een leidingennet aangelegd en het water in dat net wordt verwarmd met genoemde restwarmte. Via een warmtewisselaar nemen par ticulieren warmte van dit net over ten behoeve van centrale verwarming en warmwatervoor ziening. Met dit systeem, dat weliswaar de nodige investerin gen vergt, kunnen enorme hoe veelheden brandstof worden be spaard. Gezien de hoogte van deze investe ring en de kans dat de exploitatie toch anders uitpakt dan voorzien zou het Energiebedrijf Rijnland een garantieregeling met het Rijk moeten treffen. Dit stelt directeur Brooshooft van Rijnland voor in een brief bij het KEMA-rapport aan het college van beheer. Daarin merkt hij ook op dat de Leidse gemeenteraad zou moe ten in stemmen met verdere ont wikkeling van stadsverwarming. LEIDEN - Aan de Leidse univer siteit zijn geslaagd voor het doc- toraal-examen rechten: M.P. Tumee, B.J.R.M. Spaendonck, T.J.M. Borghols, B.L.M. van Eyk. C.M. Verhaagen-van Aalten, P. Reedveld en P.C. Knol. Farmacie: mevr. B.M. van der Kleij, mevr. M A.T.Th, van Gessel. LEIDEN - De krakers "Jan Zon- dernaam en de zijnen" hebben gisteren het huisraad van hun kraakpand aan de Warmondcr- weg 1 bij kennissen onderge bracht De vice-president van de Haagse rechtbank mr. R. Portheine be paalde woensdag dat de kraker, die aangeduid werd met de ver zonnen naam Jan Zondemaam, samen met iedereen die zich verder in het pand bevindt, uit het pand moet trekken opdat de verbouwingsplannen van de makelaardij Proper uit Oegst- geest niets in de weg gelegd worden. De zes krakers "Zondernaam" hebben het pand aan de Warm- onderweg half februari ge kraakt. "Dat pand stond leeg. In november van het vorig jaar hebben bouwvakkers van Pro per krakers eigenhandig het huis uitgezet. Sindsdien is er niet verbouwd. Daarom hebben wij het in februari opnieuw ge kraakt", vertelt Jan Zonder- naam. Samen met "Nicolien" woont "Jan" vijf jaar samen zonder woonruimte te kunnen vinden. Al acht keer hebben zij een huis gekraakt. Acht keer zijn zij eruit gezet. Jan en Nicolien: "Wij staan drie jaar ingeschreven als woningzoekende, maar we ko men maar niet aan de beurt voor een betaalbare woonruimte". Zij zijn het kraken moe gewor den. De andere krakers "Zondernaam" menen dat kraken alleen nog zin heeft met een grote groep. Met bewondering wordt opgekeken naar de kraakbeweging in Am sterdam die door het barricade ren van panden met een grote groep mensen hun woonrecht tracht te verdedigen. LEIDEN - Het PvdA-raadslid mevrouw Koning wil dat via boringen pre cies wordt nagegaan wat er gestort is op de inmiddels gesloten vuilop slagplaats in Roomburg. Ze wil daarmee voorkomen dat er problemen zouden kunnen ontstaan zoals nu in Lekkerkerk het geval is. Volgens mevrouw Koning is het toezicht bij de stortplaats in de periode dat er nog vuil werd aangevoerd niet altijd optimaal geweest. Uit eigen ervaring weet zij dat bezoekers soms ongestoord het terrein op konden omdat er op dat ogenblik geen personeel aanwezig was. Wanneer nu blijkt dat op zoveel plaatsen in de provincie illegaal gevaarlij ke stoffen gestort zijn lijkt het mevrouw Koning juist om met boringen na te gaan wat er in de vuilberg ligt. Zoals bekend werd de vuilstortplaats enkele jaren geleden gesloten. De zaak is daarna afgedekt met een laag grond en er werden bomen geplant. De bedoeling is dat de heuvel een recreatieve functie krijgt. Onder meer zijn er plannen voor de aanleg van een wielerbaan. Volgens de heer Meijer van gemeentewerken, die de stortplaats beheerde, is het nooit mogelijk geweest om ongestoord de plaats te betreden. Hij zegt dat er altijd twee mensen aanwezig waren, die goed opletten. "En 's avonds ging het hek dicht". Het nut van boringen trekt hij om techni sche redenen in twijfel. "Misschien liggen er wel gevaarlijke stoffen. Ik weet 't niet. Het zal echter moeilijk zijn om te boren, omdat er veel puin en beton in de hoop ligt". Zijn collega van de plantsoenendienst zegt: "Ik denk dat het een goede zaak is om te boren. Je weet namelijk niet precies wat er in zit". LEIDEN - Bewoners van de Zeeheldenwijk en een bedrijf uit die buurt hebben geprotesteerd tegen de plannen van de gemeente om een fiat voor werkende jongeren te bouwen op het industrieterrein de Waard. De buurtbewoners vinden dat hoogbouw niet kan in een wijk met laag bouw en bovendien verwachten zij een enorme verkeersoverlast omdat parkeerruimte ontbreekt. In een brief aan de gemeente schrijven zij dat het misschien wel beter is om de fiat in de binnenstad (met hoogbouw) te bouwen. LEIDEN - Een op de twintig men sen is homofiel. Met andere woorden: minstens één op de acht gezinnen heeft een homo fiele zoon of dochter. De ouders worden als één van de eersten met het "anders zijn" van hun kind(eren) geconfronteerd. Vandaar dat de Leidse werkgroep Homofilie hun de mogelijkheid wil bieden daarover te praten, cn met andere ouders ervaringen uit te wisselen. Zo'n gespreksmiddag vindt voor het eerst morgenmiddag plaats in het MOB-gebouw, Witte Singel 93. De bedoeling is dat daarna minimaal twee maal per jaar zo'n middag wordt gehouden. Daar naast kunnen de ouders zelf een regelmatig bij elkaar komende gespreksgroep in het leven roe pen. De werkgroep wil daar ruim te voor beschikbaar stellen. Centraal morgen staat het forum, dat bestaat uit de heren Van dei- Hoeven (een predikant) en Goe man (een ai is), een echtpaar met een homofiel kind en twee homo fiele, 20-jange jongeren. Het forum is bedoeld om de eerste "klap" op te vangen, de vragen die er bij ouders van homofiele kinderen leven en die ze nergens kunnen spuien. Met name op het gebied van religie ("is het wel aanvaardbaar?") en: "hoe moet ik die negatieve bijbelteksten over homofiele uitleggen?"). In het fo rum heeft een arts zitting omdat veel mensen vragen blijken te hebben over hei "ontstaan" van homofilie: die nog steeds vaak als ziekte wordt gezien. De middag begint om één uur. Ook zusjes en broers zijn van harte welkom. Door Laurens Beijen, gemeenteraadslid voor de PPR De meeste Leidse monumenten stammen uit een ver verleden en zijn een lust voor het oog. Dit stukje gaat over een mo nument dat nog geen twee jaar oud is, en allebehalve een aanwinst voor de stad: het gat aan de Kaiserstraat. Het is een monument van bestuur lijke onmacht, zowel van de stichting Studentenhuisves ting als i'an het college van B. en W. In 1970 kocht Studentenhuisves ting uit de failliete boedel van Zwolsman het bedrijfscom- plex tussen RapenburgKai serstraat, Bakkersteeg en Vliet. In de daaropvolgende jaren werden een rij huizen aan de Vliet en twee fabrieks gebouwen geschikt gemaakt voor bewoning. Bleven over een vervallen fabriek aan de Kaiserstraat (complex D) en een aantal slechte pandjes aan de Bakkersteeg (complex E). Bij de meningsverschillen van de laatste jaren ging het steeds om de vraag wat er met complex D moest gebeuren. In een bespreking op 12 oktober 1970 tussen gemeente en Stu dentenhuisvesting zei de toenmalige wethouder Kret dat een totale woonbestem ming voor het Zwolsmancom- plex zijns inziens niet haal baar was. Hij zou graag op de plaats van complex D een parkeergelegenheid in ver diepingen voor de universi teit zien. Op dat moment stond Studentenhuisvesting daar niet onwelwillend te genover, maar later bleek dat men complex D toch wilde ge bruiken voor uitbreiding van het aantal studentenkamers. Tot 1975 dacht men, blijkens jaarverslagen, aan ongeveer 100 wooneenheden, maar in 1976 kwamen er plannen in de openbaarheid voor bijna 200 kamers en appartementen. Er zou een gebouw neergezet worden met twee vleugels: een vleugel langs de Kaiserstraat met een lengte van 74 meter en een iets kleinere vleugel op het binnenterrein. Het geheel zou vier tot zes bouwlagen hoog worden. Over deze plannen ontstond grote onrust in de buurt. Men was vooral bang voor het massale karakter van de nieuwbouw, met alle gevolgen van dien voor de leefbaarheid van de omgeving én van het studentencomplex zelf. Door de vleugel op het binnenter rein zou er daar vrijwel geen ruimte meer overblijven. Op het totale Zwolsmancomplex van ruime een halve hectare zouden zich dan 550 woon eenheden bevinden. Rekening houdend met de aanwezig heid van de omliggende stra ten komt dat neer op een bouwdichtheid van 700 a 800 woningen per hectare. Ter vergelijking: in nieuwe bui tenwijken durft de gemeente zelden verder te gaan dan 50 woningen per hectare. Een van de meest in het oog springende problemen was de parkeeroverlast die zou op treden. Het is onmogelijk en naar mijn mening ook onge wenst om aan alle wensen van automobilisten tegemoet te komen. De ervaring leert bo vendien dat het scheppen van parkeergelegenheid nieuwe parkeerbehoefte oproept. Maar het is wel het andere ui terste om 550 wooneenheden te willen bouwen zonder ook maar voor één parkeerplaats te zorgen. Ondanks alle bezwaren vroeg Studentenhuisvesting in ok tober 1976 een bouwvergun ning aan. Die aanvraag bleef lang liggen. Hoewel het er naar uitzag dat de grootst mogelijke meederheid van B. en W. wel zou willen meewer ken. Om eindelijk duidelijk heid te krijgen vroeg ik een in terpellatie in de gemeente raad aan, die op 15 februari 1978 gehouden werd. Daarbij kwam onder andere de vraag aan de orde of de gemeente zich in het verleden tegenover Studentenhuisvesting ver plicht had mee te werken aan de bouw. Hoewel me nader hand uit het verslag van de bespreking van 12 oktober 1970 gebleken is dat ten aan zien van complex D geen en kele toezegging is gedaan, in tegendeel. werd er toch van verschillende kanten ge schermd met verplichtingen die de gemeente zou hebben. Ik diende een motie i.. het college verzocht werd te overleggen met. Studenten huisvesting en de betrokken ministeries over een beper king van de bouwplannen tot de vleugel langs de Kaiser straat. De motie werd alleen gesteund door PPR, PSP en - D'66; alle anderefracties, een grote meerderheid, stemden tegen omdat ze vonden dat het ongepast was een dergelijke wens uit te spreken zolang een aanvraag om een bouwver gunning in behandeling was. Overigens zei burgemeester Vis na de vergadering dat er zijns inziens tegen mijn motie geen enkel formeel bezwaar in te brengen was. In juni 1978, ruim anderhalf jaar na de aanvraag, ver leenden B. en W. de bouwver gunning. Daarmee handelde het college illegaal, ivant het bouwplan was op een groot aantal punten regelrecht in strijd met de bouwverorde ning. Bouw- en woningtoe zicht had daar heel duidelijk op gewezen. Meteen nadat de bouwvergunning verleend was liet Studentenhuisves ting de oude fabriek slopen. Daarmee was het hiervoor genoemde gat geschapen, want aan bouwen kwam men niet toe. De voorzitter van de afdeling Rechtspraak van de Raad van State schorste na melijk op verzoek van de wijkvereniging de aan alle kanten rammelende bouw vergunning. In oktober 1978 adviseerde de commissie be roepschriften van de gemeen te het college om de bouwver gunning in te trekken. Daarmee trad weer een periode van grote stilte in. Het college dacht na over het advies. Ne gen maanden later, in juli 1979, werd er eindelijk weer een beslissing genomen: de vergunning werd gewijzigd in die zin dat de vleugel op het binnenterrein zou vervallen, zodat er iets meer lucht in het geheel kwam. Maar ook de gewijzigde bouwvergunning werd op verzoek van de wijk vereniging door de Raad van State geschorst. Sindsdien is opnieuw de bestuurlijke stilte neergedaald over het vooral op warme, dagen naar riool water stinkende gat aan de Kaiserstraat. Het is nog onze ker hoelang dat gat zal blij ven bestaan. Wellicht is het mogelijk in het kader van de interim-saldo-regeling een oplossing te vinden. Uiteraard kan aan Studenten huisvesting niet verweten worden dat het ernaar streeft zoveel mogelijk kamers en appartementen voor studen ten te bouwen. Maar de ma nier waarop (}at hier gepro beerd werd was uiterst onver standig. Men liet een plan maken dat niet deugde, waarvoor geen „houdbare" bouwvergunning gegeven kón worden. Men pleegde geen enkele overleg met de buurt (de technisch directeur over contacten met wijkverenigin- gen: „tot op heden zijn wij daar, mag ik het zo zeggen, voor gespaard gebleven"). En men toonde geen bereidheid om tot een aanvaardbaarder plan te komen; pas vorig jaar, toen het al te laat was, bleek men bereid om de vleugel op het binnenterrein te laten schieten. Soortgelijke verwijten moeten het college van B. en W. tref fen. Het had niet de wil of de durf om tegen Studentenhuis vesting in te gaan. Het treu zelde eindeloos, en nam dan de verkeerde beslissingen. Als men op tijd iets gedaan had met mijn suggestie om het bouwplan te beperken tot de Kaiser straatvleug el was de kans dat het goed afgelopen was veel groter geweest. Tenslotte een vraag: zou het niet eens tijd worden voor een wat evenwichtiger stedebouw- kundige visie? Geen idiote bouwdichtheden in de bin nenstad, zoals hier gedreigd heeft, maar in de nieuwe wij ken een veel zuiniger gebruik van de beschikbare ruimte, zodat meei inwoners van Lei den, ook studenten, aan woonruimte geholpen kunnen worden.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 4