Discussiefilm over "vrouw en kiezen" Tiener-vaders Weven als wapen tegen slechthorendheid Deense man helpt beste in de huis houding Liechtenstein steeds meer in trek bij de toeristen VRIJDAG 25 APRIL 1980 EXTRA PAGINA 2 1 Volgens een bericht in het Franse vrouwentijdschrift Marie Claire heeft een in Eu ropees verband gehouden enquête uitgewezen dat het principe „man helpt vrouw in huishouden" in Denemarken het best in de praktijk wordt gebracht. In bijna veertig procent van de Deense huis houdens zou de man een flink deel van de dagelijkse huis houdelijke bezigheden voor zijn rekening nemen, zonder omzeiling van de onaange naamste en smerigste kar weitjes. In vergelijking met de in een aantal andere West- europese landen genoteerde cijfers schijnt dit als een hoge score te mogen worden be schouwd (in Engeland doet een even groot percentage van de getrouwde mannen „soms" wat huishoudelijk werk, en in Italië steekt slechts vijftien procent van de huisvaders wel eens een handje uit in het gezinsle ven). (Door Leens Macaré) „Kiezen. Hoezo?" is de titel van een film die vorig jaar (op initiatief van de Nederlandse Vereniging voor Vrouwenbelangen, met subsidies van CRM en Prins Bernhardfonds) gemaakt is door Hedda van Gennep en Rolf Orthel. In deze film wordt ingegaan op diverse aspecten van het onderwerp vrouw en politiek, en het vaak moeizame bewustwordings proces bij vrouwen als het om kiezen voor de toekomst van de samenle ving gaat. In Vrouwen en hun belangen, het maandblad van de Vereni ging voor Vrouwenbelangen, wordt nog eens gewezen op het beschik baar zijn van deze film, die bedoeld is als discussiemateriaal voor vrou wenorganisaties, vrouwengroepen en scholen. Bij de ruim drie kwartier durende film (die ook als videoband beschikbaar is) hoort als begeleidingsmateriaal de brochure „Politiek. Hoezo?", die vorig jaar door de vereniging is uitgegeven ter herdenking van de zestig ste verjaardag van het vrouwenkiesrecht in Nederland, en waarin de jarenlange strijd voor dat kiesrecht uitgebreid wordt beschreven. brochure: Rijnsburgerweg 28, 2333 AA „Ontdek de feiten van het leven voordat ervaring een slechte leermeester wordt". Onder dit motto probeert Planned Parenthood, een Amerikaan se organisatie die voorlichting geeft over geboortenregeling en -beper king, in de Verenigde Staten een voorlichtingscampagne op gang te brengen die gericht is op jongens in de tienerleeftijd. Volgens de organi saties wordt deze „doelgroep" in de VS steeds belangrijker met het oog op het stijgende aantal ongewenste zwangerschappen onder meisjes tussen vijftien en negentien jaar. Van de meisjes die hun zwangerschap niet laten afbreken wordt, volgens statistieken, ruim de helft ongehuw de moeder doordat de „tiener-vaders" de medeverantwoordelijkheid niet zien zitten. Met overheidssteun gaat de organisatie radio- en televisiespots over ge boortenregeling uitzenden, speciaal bedoeld voor jongens in dé tiener leeftijd. De voorlichtingscampagne omvat ook (al dan niet gemengde) cursussen voor tieners over onderwerpen als voortplanting, geboorten- controle, seksualiteit en geslachtsziekten, plus een dag en nacht wer kende urgentietelefoon voor tieners die snel iets moeten weten over een van deze onderwerpen. (Bericht in het Amerikaanse feministenblad MS. LIECHTENSTEIN - Ge heel zelfstandig, maar toch ook weer politiek en economisch ver bonden met de Zwit serse kantons, ligt op de grens van oostelijk Zwitserland en Oosten rijk een slechts 160 vierkante kilometer groot staatje: Liechten stein. Bekend en ge liefd bij vele bedrijven vanwege de belas- tingspecialitieten, maar het is terecht ook ge liefd bij vakantiegan gers die er eenmaal zijn geweest en graag te rugkomen. Liechtenstein is een ty pisch alpenland: veel bergen, groene alpen weiden, beboste dalen, kleine aardige dorpjes. De „hoofdstad" is Va duz met nog geen vijf duizend inwoners, zetel van de regering en het parlement met op een heuvel het kasteel Liechtenstein, be woond door de vorst van het dwergstaatje. Een bekoorlijk stadje met een „vorstelijk mu seum", bezienswaardi ge gebouwen zoals het Rode Huis, de paro chiekerk met de graf kelder van het vorsten huis, maar ook met be scheiden hotels en een jeugdherberg. Het dwergstaatje telt ove rigens niet minder dan 11 gemeenten, waarin de in totaal 26.000 in woners het goed wonen vinden. Hoewel het land vooral in de laatste decennia erg bekend is geworden doordat er zich tientallen bedrij ven „vestigden", veelal alleen met een klein kantoortje of alleen maar doordat men er zich heeft laten in schrijven, is het al een 250 jaar oud vorsten- Aangezien doorgaand verkeer in de dalen van het vorstendom niet mogelijk is, heerst er in het algemeen diepe rust en zal men van de wei nige auto's die erin doordringen weinig last hebben. In plaats van aandacht te schen ken aan verkeerswegen heeft men er de nadruk gelegd op de wandel wegen, die zich door weiden, boomgaarden en bergbossen slinge ren. Ze verbinden ook de elf dorpjes van Liechtenstein, veelal minder dan duizend inwoners tellend, zon der veel luxe maar met eenvoudige Gasthöfe en kleine pensions. Interessant is, naast de schitterende natuur, de permanente schilderij ententoonstelling van de Vorstelijke Schilde rijen Galerij in Vaduz. De verzamelingen van de vorst van Liechten stein behoren tot de oudste en meest com plete privé-verzame- lingen van geheel Eu ropa. Dit jaar is er een speciale tentoonstelling van werken van Peter Paul Rubens. In het Lan- desmuseum is veel te leren over opgravingen in het staatje, waar reeds 4000 jaar geleden mensen woonden. Ook de wapenverzameling van de vorsten is het bekijken waard. In het Postmuseum komen filatelisten aan hun trekken vanwege de wat men er noemt „Liechtensteinse en buitenlandse postze gel-rariteiten". In dorpjes zijn de histori sche kerkjes erg be zienswaardig. De woonomgeving in onze binnen steden is niet altijd zo fleurig. De huizen staan dicht op elkaar ge pakt en de vaak smalle straatjes staan vol met geparkeerde auto's. Niet direct een ideale en leefbare situatie, waar de overheid ook niet altijd verandering in kan brengen. Met weinig moeite kunt u dat te genwoordig echter wel zelf doen en we zien ook steeds meer straatjes veranderen in gezellige, met groen begroeide woonwij ken, doordat enkele bewoners een tegeltuintje aanlegden. Vroeger mocht je niet aan het trottoir komen, dat was van de gemeente en als de tegels tot aan de voorgevel van het huis door liepen, had je gewoon pech ge had. Tegenwoordig is dat geluk kig anders en mag je best een paar stoeptegels lichten om daar een gezellig tuintje van te maken, mits de breedte van het trottoir dat toelaat. Veel gemeenten propageren dat zelfs sterk door de bewoners te stimuleren en ze met raad en daad terzijde te staan. Zo kon men enige tijd geleden bij de ge meente Dordrecht zelfs gratis U vormige betonelementen a vragen om een tegeltuintje vai maken. Maar ook andere meenten zijn erg actief op dit bied; informeer maar eens bij de plantsoenendienst in uw g< meente naar de mogelijkheden. gelegd moeten worden. Ook kunt u ze gebruiken, door ze verticaal in te graven en als afscheiding van uw tuintje te gebruiken. Dit als lichte bescherming tegen vooral honden, katten en kinde ren. Nu moet al het witte zand dat onder de tegels ligt verwijderd worden tot een diepte van 30-60 cm, af hankelijk van wat u erin wilt planten. Met dat graven moet u echter wel uiterst voorzichtig te werk gaan, want de kans bestaat dat u leidingen of kabels van bij voorbeeld gas. water, elektrici teit, telefoon, kabel-tv, enz. te genkomt. Behalve al het ongerief dat beschadiging van die kabels voor u en de buurt kan beteke nen, komen ook de kosten van herstel geheel voor uw rekening. Vervolgens wordt het tuintje ge vuld met goed tuinaarde en kun nen de planten er ingezet worden. ne kardinaalsmuts, struikkli mop, mahonia en de Lonicera ni- tida. Klimplanten Beplanting Het maken We beginnen met het lichten van de trottoir-tegels. Bij de gemeente kunt u informeren hoeveel rijen tegels u voor uw tegeltuintje mag verwijderen. Afhankelijk van de bepalingen en de breedte van uw trottoir zal het tuintje 1-3 stoep tegels breed mogen worden. De uitgehaalde tegels moet u echter wel bewaren, omdat bij opheffing van het tuintje deze weer terug- Het spreekt vanzelf dat niet alle groen geschikt is voor de tegel- tuin. Bomen kunnen we in de eerste plaats wel vergeten, die worden te groot en de wortels kunnen kabels en leidingen ver nielen. Als het tegeltuintje groot genoeg is, kunnen er misschien enkele heestertjes in komen die niet te hoog worden en daardoor niet te veel licht uit de kamer wegnemen. Voor een plaatsje in de zon kunt u dan bijvoorbeeld denken aan Spirea, een ganzerik (Potentilla fruticosa), een brem en een dwergmispel (Cotoneaster). Voor een plaatsje in de halfschaduw zijn geschikt: het palmboompje (Buxus sempervirens), bonte kardinaalsmuts (Euonymus for- tunei 'Gracilis'), Laurierkers (Prunus Laurocerasus), dwerg- mispel (Cotoneaster damerii) en de ranonkelstruik (Kerria japoni- ca). Voor de schaduw kunt u ge bruiken: Aucuba, zuurbes, groe- Erg belangrijk in de tegeltuin zijn natuurlijk de klimplanten, die we kunnen onderscheiden in zelf- hechtende soorten en soorten die een beetje hulp nodig hebben om omhoog te kunnen klimmen. Tot de zelfhechtende soorten beho ren de klimop, de trompetbloem (Campsis radicans) en de wilde wingerd. Alle andere soorten moet u helpen met bijvoorbeeld draad of gaas. Voor een plaatsje in de zon zijn on der meer geschikt de wilde win gerd, de trompetbloem, de vuur- doorn, de blauwe regen, bruids sluier en diverse soorten klim- Klimmers die graag een halve dag zon hebben zijn: Clematis, de dwergmispel, de kamperfoelie, winterjasmijn, bruidssluier, Duitse pijp (Aristolochia durior), boomwurger (Celastris orbicula- tis) en ook wel de klimhortensia. Eenjarig, tweejarig en vaste planten Verder is er natuurlijk een enorm scala van planten die geschikt zijn voor het tegeltuintje. Kijkt u maar eens rond op de markt of bij een tuincentrum en u zult zeker een aantal planten van uw gading kunnen vinden. Houdt echter wel steeds goed rekening met de lig ging van het tuintje. Om u een suggestie te geven: voor een tuintje met weinig zon, kunt u bijvoorbeeld nemen: fuchsia's, mignon dahlia's, vlijtig liesje, ta bak, dikke. maagdepalm (groenblijvend), scheefkelk (groenblijvend). pantoffelplantje, Oostindische kers, afrikaantjes, viooltjes, judaspenning, schoen- lappersplant (wintergroen) en hoornbloem die in de winter het grijze blad behoudt. Voor een tuintje in de volle zon is het aanbod nog veel groter, voor al de meeste eenjarigen houden echt van veel zon. We kunnen denken aan bijvoorbeeld Agera- tum, stokrozen, kattesnor, gera niums, zonnebloemen, zinnia's, lathyrus, tijm, lavendel, alle vet- plantjes, zonneroosjes, toorts, papaver, siergrassen, palmlelie, Vergeet vooral niet voldoende planten in het tuintje te zetten die ook in de winter mooi zijn, anders is uw tuintje in de winter een kaal stukje zwarte grond en dat was de bedoeling vast niet. Bezig zijn zonder iemands hulp nodig te hebben Bep Roorda-h abels - slechthorenden doen het altijd beter dan goedhor enden .omdat ze met hun ogen horen' (Door Hendrik Greven) In Heemstede woont Bep Roorda- Fabels. Ze is weefkunstenares. In verschillende gebouwen in Ne derland en in het buitenland hangen haar produkten: grote fraai geverfde wandtapijten. Sinds kort brengt ze een nieuwe schepping in de expositieruim ten: een geweven tapijt dat op de muur doorloopt in een wandkleed in dezelfde kleur of kleurencombinatie als het vloerkleed, als het ware er een rechtstandig complement op vormend Het is prachtig, stoer werk dat uit haar handen komt. Dat is belangrijk, maar niet het voornaamste aan deze moeder van vier kinderen, hoofdbe stuurslid van de Nederlandse Vereniging van Slechthorenden (NWS). Bep Roorda is namelijk zeer slechthorend. De eenzaam heid die dat meebrengt compen seert zij door te weven en met haar weefkunst. Die hanteert zij als wapen tegen slechthorend heid. Van vier jaar af doof Als vierjarig meisje werd ze al slechthorend. "Een erfelijk heidskwestie". Ze groeide op in Twente, waar het leven voor een slechthorend kind, 35 jaar gele den, niet plezierig was. Hardhan dige oorartsen dwongen haar bij het onderzoeken van oor en keel met klappen tot meewerken. Ze bezocht 'gewone scholen, was daar vaak het middelpunt van vrolijkheid, omdat ze uitleg vroeg over zaken-die juist waren afge handeld, maar bracht het niette min tot de vierde klas hbs. Daar na is ze de Nijverheidsacte land en tuinbouw'gaan halen. Bloem- sierkunst werd haar eerste artis tieke bezigheid. Om zich te wapenen tegen de steeds zwaarder wordende slech thorendheid - ze heeft nu een ge- hoorverlies van 90 decibel - is zij gaan weven. Haar 'bezetenheid' van wol en andere materialen die op de weefstoel passen was daar bij een krachtige stimulans, zij wilde iets te doen hebben om be zig te zijn zonder iemands hulp. Aanvankelijk weefde ze op een huisgetouw, dat ze nog gebruikt. Haar grote kans kwam toen ze van de gobelin weverij De Knip- scheer in Laren een weefgetouw kon kopen. Het werd rond 1790 gemaakt door een smid in Laren, heeft een zware weversboom en een spanning die het weven van kleden tot 2.50 meter mogelijk maakt bij een onbeperkte hoogte. Thuis was geen plaats voor de weefgigant: ze zocht naar onge bruikte garages, maar vond ten slotte onderdak in een groot ver trek van het bejaardentehuis Het Overbos in Heemstede. Onder het oog van de nieuwsgierige en geïnteresseerde huisbewoners ontstaan daar haar pronkstuk ken: warm van kleur en van ma teriaal. Het is niet haar enige bezigheid. Ze is voorzitster van de afdeling Haarlem van de Nederlandse Vereniging voor Slechthoren den, zoals gezegd: hoofdbe stuurslid van die organisatie en informatrice voor haar omge ving. Dat is een heel bijzondere taak, want mensen die slechtho rend worden zijn geneigd het le ven uiterst somber te bekijken. Zij worden achterdochtig omdat ze het gevoel hebben de hele dag bokken te schieten 'Daardoor", zegt ze, "heb je het ge voel dat de mensen een hekel aan je hebben en dat ze hun gesprek ken staken als je binnenkomt. Dan denkt een slechthorende: wat is het hier stil, zou dat om mij zijn? Een goedhorende zegt op zo n moment: "Er gaat een domi nee voorbij"; de slechthorende denkt dat hij de pauze in de ge sprekken veroorzaakt Dat achterdochtig-zijn komt ook door de feitelijke discriminatie van de slechthorende. Als je een gezin hebt met vier kinderen en ze hebben alle viei dezelfde pape rassen dan zit het slechthorende kind toch aan de onderste sport van de ladder. En bij het zoeken van een beroep gaat dat door. Het is absurd dat slechthorenden worden afgewezen voor functies waarvoor ze wel de nodige be kwaamheid bezitten". Bep Roorda durft te zeggen: slech thorenden doen het altijd beter dan goedhorenden. omdat ze met hun ogen horen. Ze zien veel meer dan goedhorenden: fouten bijvoorbeeld m geschriften en in berekeningen. En in het verkeer. Slechthorenden en doven zijn be tere chauffeurs dan goedhoren den. "Als ik naast mijn man in de auto zit zie ik eerder dat er een bal van een stoep rolt. waar een kind achter holt. dan hij. Ik heb al heel wat verkeersongelukken voor- Overheadprojectors Haar gezin moet haar vaak afstaan ten behoeve van de slechthoren den. Ze is nu bezig de Rotarians warm te maken voor een lande lijk plan: het verschaffen van overheadprojectoren aan de 40 afdelingen die de NWS in Ne derland heeft. Die afdelingen zijn, als sociale contactpunten voor slechthorenden van uiterst groot belang. Het erheen gaan wordt echter vaak bemoeilijkt, doordat slechthorenden de erva ring hebben dat hun handicap toch wel groter zal zijn dan de nogelijkheid om iets of iemand in die bijeenkomsten te verstaan. De overheadprojector maakt aan die onzekerheid een eind. De af deling Haarlem zag het aantal be zoekers van bijeenkomsten ver dubbelen, nadat de overhead projector (n actie was gekomen. "Het leuke van zo n apparaat is, dat je de papierrol waarop het ge sprokene geschreven en via het scherm van de projector wordt vertoond, per post kunt verzen den aan andere afdelingen. Dat spaart opschrijfmoeite, want een spreker kan nu zijn betoog voor diverse afdelingen houden en daarbij steunen op wat eenmaal werd opgeschreven. Op die ma nier kun je een hele bibliotheek van schrijfrollen opbouwen Sprekend voor rotaryclubs ervaart mevrouw Roorda - zelf met een arts getrouwd - hoe groot de on kunde, juist bij dokters, is over slechthorendheid. Van ringlei- dingen - onmisbare hulpen in kerken, schouwburgen, maai ook in spreekkamers - hebben maar heel weinig mensen ge hoord. Toch zijn er honderdui zenden slechthorenden in Ne derland. Er komt misschien - maar ze rekent er wel op - een landelijk fonds voor het verstrekken van die overheadprojectors. Belangrijk vindt mevrouw Roorda ook dat goedhorenden door het wei k van de informateurs van de NWS en dat van de SHJO (de slechthoi ende jongerenoi ganisa tie in Nederlarjd) attent worden op deze groep van gehandicap; Zij heeft van haar nood een deugd gemaakt. "Als ik erg moe ben (van de inspanning vooral te ver staan wat de naaste omgeving dagelijks zegt) ga ik in Amster dam in de Kalvei straat zitten. Heerlijk inde stilte kijken naar de mensen die langs komen En wat ik dan met mijn ogen hoor. je houdt het niet voor mogelijk

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 21