LEIDSCH DAGBLAD Bevrijdingsactie Amerikanen in Iran mislukt volledig Inzakken woningmarkt kost 55.000 banen "Unifiller" loopt over deze mum vandaag "Nederland niet naar Moskou" REGERING PESSIMISTISCH OVER BOUWPROGRAMMA Vliegtuigen botsen in woestijn: acht doden NOC VERWACHT ROUTE CORSO I/RIJDAG 25 APRIL 1980 OPGERICHT 1 MAART 1860 16149 Directeur: G. Koopman Hoofdredacteur: A. A. M. Schuurmans Adj -hoofdredacteur: R. D. Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureau Witte Singel 1 2311 BG Leiden Voor tel nrs. zie colofon DEN HAAG (GPD) - De re gering verwacht dat de komende twee jaar 50.000 tot 55.000 bouwvakkers werkloos zullen worden als gevolg van de huidige stagnatie op de woning markt. Het is nu al duidelijk dat het bouw programma dit jaar bij lange na niet wordt gehaald. De regering gaat er van uit dat slechts 75.000 woningen worden gerealiseerd van de in totaal 106.000 stuks die in de begroting voor 1980 waren opgenomen. Dit maakte de secretaris-generaal van het ministerie van volks huisvesting mr. Van Wolfferen vanmorgen bekend bij de ope ning van de Utrechtse Bouw- beurs. Van Wolfferen verving daar staatssecretaris Brokx die op het laatste moment niet naar Utrecht bleek te kunnen komen. De staatssecretaris van volkshuis vesting sprak van een dramati sche instorting van de woning markt. Dramatisch niet alleen voor de volkshuisvesting, maar ook uit een oogpunt van werk gelegenheid. Niet alleen in de bouw zelf, maar ook bij bedrijven die direct (ma- terialenleveranciers) en indirect (woninginrichters) bij de bouw nijverheid zijn betrokken, staan arbeidsplaatsen op de tocht. Brokx kondigde aan dat de rege ring bezig is het dreigende onheil af te wenden en de produktie van woningen, "zover dat in ons vermogen ligt", te bevorderen. Begin mei zal hij de Tweede Kamer meedelen op welke manier de re gering gaat proberen kopers en opdrachtgevers in de bouw weer warm te laten lopen voor met name de premie-koopwoningen. Voor deze laatste sector bestaat momenteel weinig animo. De ontwikkelingen in de koopsec tor worden door de regering als uiterst zorgwekkend bestempeld. Omdat weinig mensen de finan ciële stap naar een eigen woning aandurven, ontstaat een grote druk op de huursector. Daardoor ko men mensen in huurwoningen waarin zij gezien hun hoge inko men niet thuis horen. Brokx hoopt dit probleem op te vangen door het stimuleren van de bouw van duurdere (premie- huur). De premiehuursector moet worden gezien als compenserende mo gelijkheid voor diegenen die op dit moment de stap naar een eigen woning niet durven te zetten". De onzekere sociaal-economische situatie, onzekerheid rond inko mensontwikkelingen en de hoge rente zijn zaken die remmend werken op de eigen-woning markt. 30 PAGINA'S Luitenant-kolonel De Vogel uit Waddinxveen vertrekt morgen enigszins overhaast naar Libanon om de plaats in te nemen van de gewond ge raakte kolonel Van Genuch- ten. Van Genuchten reed on langs op een mijn en moest zijn verblijf in het Midden- Oosten voortijdig beëindi gen. De Vogel is er niet van ge schrokken: "Natuurlijk is het wel gevaarlijk in Liba non maar je hebt net zoveel kans om in Nederland bij een verkeersongeval betrokken te raken" PAGINA 7 Televisietoespraak van ko ningin Juliana PAGINA 5 Premier Thatcher zeer boos op prins Philip PAGINA 9 PvdA en FNV niet te spreken over wijzingsvoorstel Ver mogens Aanwas Deling PAGINA 27 WASHINGTON (GPD) - Bij een mislukte Amerikaanse poging de gegijzelden in de ambassade in Teheran te bevrijden, zijn een C-130 transportvliegtuig en een heli kopter in de Iraanse woestijn op de grond met elkaar in botsing gekomen. Hierbij kwamen acht militairen om het leven en raakten twee soldaten licht gewond. In het zeer dun bevolkte ge bied ten zuidoosten van Teheran waren de Amerikanen een uitvalsbasis aan het uitrichten. Als gevolg van de actie neemt de kans toe dat de militante studenten hun drei gementen zullen uitvoeren en hun slachtoffers ter dood zullen brengen. Alle bij de operatie betrokken Amerikanen zijn inmiddels weer per vliegtuig uit Iran vertrokken. Woordvoerder Jody Powell ver klaarde op een persconferentie te middernacht dat president Car ter „de volle verantwoordelijk heid op zich neemt voor de be slissing te pogen de gijzelaars te bevrijden". In zijn toespraak prees Carter de „dappere man nen" die aan de operatie hebben deelgenomen. Powell zei verder dat het Witte Huis het mislukken van de operatie weet aan „technische manke menten". „De president heeft een operatie in Iran afgelast welke bedoeld was de bevrijding van de gegijzelden voor te bereiden. De missie werd beëindigd toen ge durende de terugtocht van Ame rikaans militair personeel in de Iraanse woestijn twee vliegtui gen met elkaar in botsing kwa men", aldus de verklaring van Jody Powell, die verder zei nog niet over verdere bijzonderheden te beschikkën. DEN HAAG (GPD) - Het Nederlands Olympisch Comité is er nagenoeg van overtuigd, dat ons land niet zal deelnemen aan de Spelen in Moskou. Dat heeft de voorzitter van het NOC, Idenburg, gezegd. Neder land zal zich op dezelfde wijze opstellen als West-Duitsland. Volgens Idenburg zal het Westduits Olympisch Comité gehoor geven aan de oproep van zijn regering de Spelen te boycotten. „De druk van de Bondsdag en de publieke opinie is te groot", aldus Iden burg. Een Westduitse beslissing tot een boycot zal, zo is de ver wachting, door heel West-Europa worden gevolgd. Het Westduits Olympisch Comité neemt op 15 mei de definitieve beslissing. Nederland hakt de knoop door op 19 mei. Aanhoudend koud Veel bewolking en mogelijk wat regen. Minimumtemperatuur circa 4 graden. Middagtemperatuur omstreeks 11 gra- Matige wind tussen noordwest en noordoost. (Opgemaakt om 11.15 uur) GRATIS POFFERTJES a.s. zaterdag bij aankoop van 25,- ÉÉN PORTIE POFFERTJES cadeau bij BENNIES OLD THINGS Nieuwe Beestenmarkt 30, Leiden. Excuses VPRO voor uitzending DEN HAAG (GPD) - De directeur van de VPRO-radio, Jan Haas broek, heeft vanochtend voor de radio zijn spijt betuigd over een vorige week uitgezonden pro gramma, waarin Margreet Dol man (een persiflage van Paul Haenen) premier Van Agt en vi- ce-premier Wiegel vergeleek met kampbeulen uit de nazitijd. De VPRO vindt zo'n vergelijking onaanvaardbaar. Margreet Dolman in de rol van vrouwelijke dominee zei in het bewuste programma dat beide politici bij een teruglopende eco nomie in staat zijn het probleem van de buitenlandse werknemers op te lossen door de gaskraan open te draaien. Volgens berichten uit Israël zou de reddingsactie zijn ondernomen vanuit Egypte. De militaire actie zou daar zijn voorbereid en het militaire contingent zou daar ook zijn samengesteld. Vanuit Singapore wordt gemeld dat een sterke Amerikaanse vlooteenheid, waaronder het gi gantische vliegdekschip Con stellation op weg is naar de In dische Oceaan. De zes andere oorlogsbodems zijn met geleide wapens uitgeruste kruisers, on derzeebootjagers met raketten en fregatten. Het grote lan dingsvaartuig Anchorage met 700 mariniers aan boord brengt op dit moment een „routinebe- zoe k" aan Singapore. In de Per zische Golf hield zich reeds een vloot van 27 Amerikaanse oor logsschepen op, waaronder twee vliegdekschepen met 150 vlieg tuigen aan boord. Verder be vindt zich in het gebied een spe ciale eenheid van 1800 mari- De militante studenten die sinds 4 november vorig jaar 50 Amerika nen in gijzeling houden, hebben meermalen gedreigd hun slacht offers te zullen doden en het am bassadegebouw te zullen plat branden in geval „ook maar de kleinste poging wordt onderno rren ze met militaire middelen te bevrijden". Perschef Powell: „Het motief voor deze actie was er niet een van vij andigheid jegens de Iraanse be volking. Bij de actie zijn geen Iraanse slachtoffers gevallen''. Uit de door het Witte Huis afgeleg de verklaring werd niet duidelijk hoe laat de operatie werd uitge voerd en hoeveel tijd verliep tus sen de mislukte bevrijdingspo ging en het moment waarop deze wereldkundig werd gemaakt. Geen details zijn bekend van de omvang van de operatie en hoe veel militairen erbij waren be trokken en wat voor materieel precies is gebruikt. In een interview met CBS-com- mentator Walter Cronkite zei president Carter zondag „niet te weten hoe lang de VS nog kun nen aanzien dat landgenoten in gijzeling worden gehouden". Enkele dagen geleden viel in een Amerikaans tv-programma een voormalig medewerker van de CIA te beluisteren, die zei dat de bevrijding van de gegijzelden geen probleem behoefde te zijn. De VS zouden beschikken over middelen om iedereen in een cir kel met een straal van anderhalve km rond de ambassade „in slaap te brengen". Intussen is wel duidelijk dat Car ters kansen op herverkiezing door het mislukken van de opera tie ernstig zijn geschaad. Niette min zei het Witte Huis te hopen dat de andere kandidaten, Ken nedy, Anderson, Bush en Reagan „meer oog zullen hebben voor het vaderlandslievende karakter van Carters beslissing dan voor de politieke consequenties" LJUBLJANA - Joegoslavië herdenkt dezer dagen dat het 35 jaar geleden een nieu feestvertoon is er niet. Het land wacht op de dood van zijn eerste president, Tito, i portretten staan. DUIN- EN BOLLENSTREEK - Het 33ste bloemencorso van de bollenstreek trekt morgen door de duin- en bollen streek. Het corso bestaat dit jaar uit 21 praalwagens en 21 versierde personenauto's. Bovendien verlenen zoals ge bruikelijk weer tientallen muziekkorpsen hun mede werking. Het route- en tijd schema ziet er als volgt uit Vertrek Haarlem om 9.50 uur vanaf de Nassaulaan; aan komst in Bennebroek om 11.30 uur, waar een pauze is ingelast. Vertrek uit Benne broek 13.30 uur; aankomst centrum Hillegom 13.50 uur; aankomst centrum Lisse 14.45 uur; aankomst centrum Sassenheim 15.40; de ontbin ding vindt plaats op de Was bekerlaan in Sassenheim rond 16.00 uur. Vanaf de Warmonderdam in Sassenheim vertrekt het cor so daarna 'geneutraliseerd' naar Noordwijk. Om 17.30 wordt de badplaats bereikt en vindt een rondtoer door deze gemeente plaats. Van 18.30 uur af staan de wagens gepar keerd op de Koningin Wil- helminaboulevard. Ook zon dag zijn de wagens nog op de ze boulevard voor het publiek *te bezichtigen. Op koninginnedag zullen onze kantoren GESLO TEN zijn. Voor het aannemen van advertentieopdrachten voor onze edities van woensdag 30 april en donderdag 1 mei geldt als uiterste inleveringsdatum: dinsdagmiddag 14.00 uur. Directie Leidsch/Alphens Dagblad JERUZALEM - Een 23-jarige Nederlandse ex-Unifil-soldaat heeft zich aangesloten bij de milities van majoor Haddad, die in het uiterste zuiden van Libanon de dienst uitmaken. In een door de Israëlische radio bij de Libanees-Israëlische grens afgenomen vraaggesprek verklaarde de niet bij name genoemde Nederlander dat hij een tot twee jaar wil dienen in Haddads militie, „het liefst bij de infanterie". Hij verzekerde dat het hem niet om geld te doen is. „Als Haddad niet betaalt, vind ik het ook niet erg. Eten en een slaapplaats is genoeg. Ik vind dat Haddad goed werk doet. Hij houdt de Pulestijnen tegen die terreur bedrijven tegen Israël. En ik houd van Libanon". LEIDSCH £L DAGBLAD ACTIE De mislukte reddingspoging om de gegijzelden uit de Amerikaanse ambassade te bevrijden is op zijn zachtst gezegd een hoogst on gelukkige zaak. Belangrijk is welk motief de presi dent heeft bewogen zijn goed keuring te hechten aan deze door zijn perschef genoemde "ge waagde militaire poging". Alleen een naar menselijke begrippen feilloos plan met de hoogste kans van slagen, uit te voeren door de beste mensen op dit gebied, kan een goedkeuring achteraf rechtvaardigen. Dit mag worden betwijfeld op grond van de informatie die het Witte Huis over de mislukte operatie heeft vrijgegeven. De omstandig heden, die hebben geleid tot het falen van de actie, maken een knullige indruk voor een land dat militair tot de krachtigste natie ter wereld mag worden gerekend. Het is niet te hopen dat het motief van Carter door wanhoop is be paald. Een president van de Ver enigde Staten kan zich dat niet veroorloven. Daarvoor is het risi co van het nog verder escaleren van de Iraanse kwestie te groot. Wat het werkelijke motief ook ge weest is, de Amerikaanse presi dent heeft dit risico gelopen en het wachten is nu op de consequen ties in de vorm van een mogelijk antwoord van Teheran. De radicale studenten in Teheran hebben meermalen gedreigd de gegijzelden te doden indien de Verenigde Staten militaire acties zouden ondernemen. Welnu dat is gebeurd. Of de studenten hun dreiging zullen uitvoeren is de vraag. Het antwoord daarop wordt mede bepaald door een andere vraag. Namelijk hoe groot het belang van het in leven houden van de gegij zelden voor Chomeini is. De Iraanse leider lijkt de keus te heb ben de mislukte Amerikaanse ac tie als een incident te beschou wen en het nemen van een ver geldingsmaatregel, die Carter bij na zal dwingen tot een militair conflict. De Amerikaanse actie zal bij de Europese bondgenoten verras send zijn overgekomen. De be weegredenen van de EG-landen zich solidair te verklaren met Amerika hadden tevens als ach tergrond een militair ingrijpen van de Verenigde Staten te voorko men. Carter heeft die verwachting allesbehalve bewaarheid. LEKKERKERK Het Lekkerkerkse gifschandaal heeft nog teveel onduidelijkhe den. Als de berichten juist zijn - maar daar bestaat geen een stemmigheid over - mag geen en kel risico worden gelopen en zijn alleen vergaande maatregelen op zijn plaats. De gedupeerde bewo ners moeten niet alleen schade loos worden gesteld, de verant woordelijke overhèden zullen zelfs verder moeten gaan in de vorm van smartegeld Maar dan dient er wel eerst absolute duidelijkheid te komen over wat er zich precies in de grond van Lek- kerkerk bevindt en wat de reële gevaren zijn. Het begrip ..kanker verwekkend" alleen is niet vol doende. In de loop der jaren heb ben geleerden van naam en faam terecht of ten onrechte tal van za ken genoemd die kankerverwek kend zouden zijn, tot aan eieren en pinda's toe. De reacties op het Lekkerkerkse gifschandaal lijken erop te wijzen dat de omvang van de zaak be kend is. Dat is onjuist. Het Rijksin stituut voor de Drinkwatervoor ziening is nog bezig met een on derzoek. Het zou voor een goede gang van zaken en het wellicht onnodig veroorzaken van paniek bij de bevolking op zijn minst zin vol zijn de resultaten van dat on derzoek af te wachten. Een andere storende onduidelijk heid is dat niet bekend is gemaakt wat er in de inmiddels opgegraven vaten zit of heeft gezeten en hoe veel. Het moet aannemelijk wor den geacht dat deze gegevens zijn genoteerd toen de gemeente de vergunning tot dumpen afgat, zoniet dan heeft de gemeente gefaald. En het mag ook aanne melijk worden geacht dat de vaten niet vol zijn geweest Benzeen is een relatief dure mate rie. die geen zinnig mens zomaar onder de grond stopt Het gaat dus vermoedelijk om kleine hoe veelheden. Groot genoeg om waakzaam te zijn. maar te klem voor voorbarige paniekreacties, tenzij het tegendeel blijkt.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 1