Drs. Boer kan het niet alleen af Rente op de Stenekening nu verhoogd tot 9 Binnen enkele jaren brandw Gereformeerden blijven het Vredesberaad trouw Contact Molukse-Nederlandse kerken tijdrovend Band met de IKON behouden VRIJDAG 25 APRIL 1980 (Van c redactie geestelijk leven) LUNTEREN - Ondanks de kritiek die men in gereformeerde kring op de IKON (interkerkelijke om roep) heeft, wil de synode van de Gereformeerde Kerken in Ne derland de band daarmee niet verbreken. Dat werd gisteren, op de laatste synodedag van dit voorjaar, duidelijk, toen een aan tal bezwaarschriften tegen het IKON-beleid, ingediend door plaatselijke kerken, werd afge wezen. Het Friese Nijbeets wilde zelfs een breuk. Wel zullen de gereformeerde deel nemers in het IKON-bestuur na gaan hoe bepaalde uitzendingen - waarop veel kritiek is gekomen - zich verhouden tot de basisfor mule van de Wereldraad van Kerken, waarin de IKON toch zijn uitgangspunt neemt. "We behandelen in onze program ma's meer dan duizend onder werpen per jaar, Mag iemand dan eens een steekje laten vallen?", zei bestuurslid Felderhof van de IKON naar aanleiding van kritiek op bepaalde programma's. Directeur drs. Greven stelde de sy node voor de vraag wat de rol is van een kerkelijke omroep in een niet-kerkelijke maatschappij. Geeft hij alleen pure inTormatie, moet hij evangeliserend werken of misschien vormend? En hóe moet dat dan in een tijd waarin mensen vaak niet meer het ver mogen hebben om allerlei signa len op te vangen? Het "Kontakt Molukse en Nederlandse Kerken" in ons land acht de aanstelling van een tweede man noodzake lijk, vooral om de contacten in de verschillende plaat sen te bevorderen. In de persoon van drs. G. Boer te Hoevelaken heeft de Hervormde Kerk al enkele jaren een vrijge stelde voor dit werk. Sinds kort doet hij dat onder verantwoorde lijkheid van het contactorgaan, waarin behalve de Hervormde Kerk ook de Gereformeerde Kerken en de grootste Molukse kerk zijn vertegenwoordigd. De gereformeerden onderzoeken nu, of zij voor die tweede functiona ris kunnen zorgen. Veel tijd Maar deze en andere vragen kwa men niet aan bod. Wel werd breed gediscussieerd over de Christus opvattingen zoals die in een be paalde uitzending vorig jaar aan de orde zijn geweest. Bestuurslid ds. Helderman (gereformeerd) herinnerde eraan dat de Christus opvatting al negentien eeuwen onderwerp van discussie is ge weest, en dat nóg is. Ook binnen Voorzichtig de kerken bestaat een- veelheid van gedachten daarover. "Daar mag men de IKON geen verwijt van maken". Ds. Boer heeft zijn handen al vol aan de vijftien plaatsen waar con tacten tussen Molukse en Ne derlandse kerkelijke gemeenten bestaan. Maar er zijn 63 plaatsen in ons land met een Molukse kerk. In het leggen van relaties tussen beide gemeenten gaat veel tijd zitten. Aan Nederlandse kant is de voorbereiding nog het meest tijdrovend, vooral omdat het niet altijd eenvoudig is, Nederlandse predikanten en kerkeraden over hun gebrek aan tijd, informatie, invoelingsvermogen en onzeker heid tegenover vreemde zaken heen te krijgen. Boer kan maar dertig procent van zijn tijd aan de plaatselijke rela ties besteden. In het contact met en de dienstverlening aan Mo lukse kerken en individuele Mo- lukkers gaat veertig procent zit ten, vooral op het gebied van toe rusting. Contacten met en tussen landelijke instanties, zoals syno des en andere kerkelijke orga nen, en met de Molukse kerk op Ambon vullen de rest van de tijd. Een tweede functionaris zou het plaatselijke werk meer accent kunnen geven. Het gerefor meerde synodebestuur heeft voor de betekenis daarvan alle begrip. Het vindt, dat met name door plaatselijke contacten een brug wordt gebouwd tussen de Molukse en de Nederlandse sa menleving en dat een beter ver staan van elkaar een belangrij ke bijdrage is aan de oplossing van eikaars problemen. Over vijf tot tien jaar zal het doel ervan bereikt moeten zijn. "An ders hoeft het niet meer", zegt Boer, die na zijn universitaire studie een jaar godsdienstleraar in Utrecht was en vervolgens zes jaar theologisch docent op Am- bon. Hij was de eerste Nederlan der na de soevereiniteitsover dracht aan Indonesië die naar Ambon reisde om er te werken en te wonen. Boer doceerde daar Nieuwe Tes tament aan de predikantenoplei ding, ging voor in kerkdiensten en gaf kadercursussen door het hele Molukse gebied. "Dat ik het op Ambon heb gered, is mede te danken aan het begrip en de be leefdheid van de Molukkers". Vóór zijn vertrek naar het eiland had hij de waarschuwing gekre gen, zich strikt aan zijn opdracht te houden. Hij heeft er dan ook geen zijpaden bewandeld. Ook nu neemt hij de nodige voor zichtigheid in acht. Een gevolg van het feit dat in Molukse krin gen niet gelijk wordt gedacht over het RMS-ideaal (het streven naar een vrije republiek). Over dat ideaal wenst Boer wijselijk niet te spreken. Voor zichzelf niet, maar ook niet voor de men sen hier met wie hij in contact staat en voor de bewoners van de Molukken. Ds. Boer krijgt nog wel eens het verwijt te horen dat hij in deze i 15 van de 63 plaatsen met een Molukse kerk functie is aangesteld pas na een aantal Zuidmolukse acties in Ne derland. De kerken zochten ech ter al vóór die tijd iemand die zich volledig voor het contact tussen de Molukse en Nederlandse ker ken wilde inzetten. Een jaar kreeg Boer de tijd om de ver trouwenscrisis uit te pluizen. Inhaaloefeningen Het knelpunt waarmee hij in zijn werk voortdurend wordt gecon fronteerd is, dat de Molukkers de kerkmensen in Nederland meer Nederlands dan christelijk vin den. "De Nederlandse kerken zijn te veel uitgegaan van een au tomatische integratie. Terwijl ze juist een rol moeten spelen in het respecteren van elkaar en eikaars identiteit. Ze hebben ook nooit eens een gebaar gemaakt in de zin van: wij wisten niet dat jullie zó erg in de knel zaten. De kerken moeten wat dat betreft een groot aantal inhaaloefeningen doen. We hebben te maken met een ou de generatie van Ambon en een jonge generatie van hier. De oude laat zich aflossen. Zij beschou wen zich als de eerste slachtoffers van onze daden en onze opstel ling van toen. Wij moeten ervoor zorgen, dat de jonge generatie niet met dat gevoel blijft voortle- Dat er nu een positief minder- heidsbeleid in Nederland wordt gevoerd, vindt ds. Boer prima. Er worden ook voor de Molukkers voorzieningen getroffen. "Het gevaar bestaat echter wel dat we de zaak willen afkopen met fi nanciële en maatschappelijke re gelingen, zonder dat de houding van de Nederlandse bevolking wezenlijk verandert. En dat leidt tot verharding". Ds. Boer ervaart zijn functie als "een zware baan". "Je zit voort durend in een spanningsveld en moet onmogelijke dingen klaar stomen. Dat moet je gewoon niet te lang doen, want dan hou je het niet vol. Daarom ben ik blij.dat de aanstelling van een tweede func tionaris wordt overwogen". Bedevaart. Op zaterdag 10 en zondag 11 mei wordt vanuit het bisdom Rotterdam een bedevaart gehouden naar "Maria s genade-oord" Ban- neux-Notre Dame in de Bel gische Ardennen. Men ver trekt op zaterdag rond het middaguur uit Noordwijk, Leiden, Delft, Den Haag, Gouda en Rotterdam. Pel grims uit omliggende plaat sen kunnen zich hierbij aan sluiten. De geestelijke leider van de be devaart is ditmaal mgr. B. G. Henning, voorzitter van het Banneux-bestuur in het Rot terdamse bisdom. Het thema is: "Hier ben ik: gij hebt mij geroepen". Zuster Theodora, Haagweg 49 Leiden, telefoon 071-310415, en mevrouw Wassing, Groe- nestein 4 Hazerswoude, tele foon 01714-2612, kunnen na dere inlichtingen geven. Latijnse liturgie. Voor de af deling Leiden en omstreken van de Vereniging voor La tijnse Liturgie spreekt drs. V. Ch. Ravensloot zondagmid dag om 2 uur in Dorpsstraat 46 Zoeterwoude oven "La tijnse liturgie en bovenna tuurlijk besef'. Hij zal zijn voordracht toelichten met muziekvoorbeelden. Naar Taize. Vanuit het rooms-katholieke dekenaat Leiden wordt dit jaar op nieuw een reis naar en door Frankrijk gemaakt met de oe cumenische kloosterge meenschap in Taizé als hoofddoel. Men moet ten minste 17 jaar zijn. Het ver trek is op 29 juli en men komt op 13 augustus in ons land te rug. De groep zal ongeveer twintig deelnemers groot kunnen zijn. Voor meer inlichtingen kunnen belangstellenden terecht bij de pastorale werker voor jon geren Ben Juffermans, deke naal service-centrum voor jongeren. Plantage 18 Leiden, telefoon 071-131102. Afscheid. Ds. E. J. Nijhuis te Breda gaat met emeritaat (pensioen). Zondag neemt hij afscheid van de gereformeer de kerk aldaar. Van 1950 tot 1954 werkte hij in Valken burg (ZH). Beroepingswerk. Hervorm de Kerk: aangenomen naar Leimuiden P. Schalk (docent godsdienst aan het chr. ly ceum te Delft) Rijswijk (ZH). Gereformeerde Kerken: be roepen te Amsterdam-Noord J. Bezemer Ter Aar. "Youth for Christ". De Ne derlandse vereniging tot in tegratie van homoseksualiteit COC komt in een pas ver schenen brochure tot de conclusie dat het evangelisa tiewerk van de interkerkelij ke jeugdbeweging "Youth for Christ" schade toebrengt aan de ontwikkeling van jonge ren. Dat blijkt uit haar hou ding ten opzichte van de ho mofilie "De organisatie zelf weigert een standpunt in te nemen, maar in haar 120 kof fiebars wordt een klimaat ge schapen waarin homofiele jongeren onder druk staan om hun gerichtheid te veran deren. Ze worden overgele verd aan een uitzichtloze strijd tegen hun eigen gevoe lens". Aldus het COC. De vereniging verwijt "Youth for Christ" ook, dat ze de laat ste ontwikkelingen in de pro testantse kerken ten aanzien van de homofilie negeert. De brochure roept de kerken op, "Youth for Christ" tot andere gedachten te brengen. De 34-jarige ds. Boer hoopt, dat hij zijn functie binnen afzienbare tijd niet meer hoeft uit te oefenen. LUNTEREN - Met opmerkelijke eensgezindheid heeft de synode van de Gereformeerde Kerken precies het tegenovergestelde gedaan van wat aan de kant van het Interkerkelijk Vredesbe raad (IKV) werd gevreesd: in plaats van de relatie met het IKV, hoe dan ook, losser te ma ken, haalde de synode de banden aan. Zonder één enkele tegen stem erkende de synode haar verantwoordelijkheid voor het ontstaan van het IKV en sprak zij uit dat het Vredesberaad een belangrijke poging doet om wat de synode zelf heeft gezegd over de kernbewapening in de prak tijk bespreekbaar te maken. De verwarring in gereformeerde kring rond het IKV begon toen de synode in maart besloot de relatie met het IKV aan een onderzoek te onderwerpen. Omdat dit voorstel de steun kreeg van synodeleden die moeite heb ben met de IKV-campagne "Help de kernwapens de wereld uit, om te beginnen uit Nederland", rees het vermoeden dat de gerefor meerden als eerste van de negen lid-kerken de band met het be raad losser wilden maken. De uitkomst van het onderzoek van de commissie-Plomp versterkte nog die vrees. Deze commissie opende de weg naar relaties met andere groepen op het terrein van oorlog en vrede, zoals de anti- IKV-groep "Shalom". Aan de ei gen verantwoordelijkheid voor het ontstaan van het IKV ging de commissie min of meer voorbij, terwijl over het werk van het Vredesberaad alleen maar koel tjes werd opgemerkt dat het de aandacht van de kerken verdient. Het IKV en verwante groepen reageerden dan ook verontrust. De synode bleek gisteren slechts een verheldering van de relatie met het IKV te willen. Ze stak de beweging zelfs een hart onder de Een commissie uit de synode ge noemd naar rapporteur ds. Firet uit Alkmaar, was erin geslaagd een voorstel op tafel te leggen waarin ook de commissie-Plomp en de betrokken werkgroepen (deputaatschappen) zich konden vinden. De verantwoordelijkheid voor het IKV wordt daarin volledig er kend. Voor de uitspraken van het Vredesberaad geldt die verant- wooordelijkheid niet, omdat het spreken van de kerk is voorbe houden aan de synode zelf. De synode besloot, de campagne tegen de kernwapens in de ker ken aan de orde te stellen, tegen de achtergrond van haar eigen uitspraak over de demonie van de kernwapens. Terwille van de duidelijkheid worden de werk groepen voor de bestudering van het oorlogsvraagstuk en voor de begeleiding van de gereformeer de deelnemers in het IKV gebun deld. Contact met andere vredesgroepen wordt niet uitgesloten, maar die moeten dan wel hetzelfde beogen als de synode ten aanzien van het oorlogsvraagstuk heeft uitge sproken. LEIDEN (GPD) LEIDEN - In Engeland verwacht men binnen enkele jaren een „brandwonden-pil" op de markt te kunnen brengen, zo meldt de Stichting Bio-We- tenschappen en Maatschappij. Het gaat om een vaccin dat snel bescherming kan bieden tegen bacteriën die bij brandwonden infecties knnnen veroorzaken. Volgens de Neder landse brandwonden-specialist, dr. R. P. Hermans (werkzaam in het Rode Kruïsziekenhnis Beverwijkis het echter twijfelachtig of hier spra ke is van een doorbraak in de behandeling van brandwonden. weerstand tegen infecties nau welijks aanwezig is. „Van een echte doorbraak kan bij zo'n brandwonden-pil niet ge sproken worden", zegt dr. Her mans uit Beverwijk. Hij wijst er op dat vaccins tegen infecties bij verbrandingen ook nu al worden toegepast. Dat hiervoor een pil wordt ontwikkeld is inderdaad nieuw. Maar het is zeer de vraag hoe effectief zo'n algemeen vac cin kan zijn. Vele bacteriën heb ben per ziekenhuis net een iets ander uiterlijk, zodat je steeds andere antistoffen nodig hebt om hen aan te pakken. Dat betekent dus ook: steeds andere vaccins. Dr. Hermans vindt zo'n brand wonden-pil wel een aardige vondst, maar minstens zo noe menswaardig vindt hij het aan pakken van de „kleinere" ver brandingen, zoals dat o.a. in de drie Nederlandse Brandwonden centra gebeurt (naast Beverwijk ook in Groningen en Rotter dam). In deze drie brandwondencentra zijn de laatste jaren aanzienlijke i geboekt, mede dankzij de toepassing van huidtransplan taties en de mogelijkheid huid te bewaren in de zogenaamde huid- bank. Het betreft vooral de be handeling van „keuken- en cam pingverbrandingen". De laatste jaren eisen heet-water-verbran dingen bij kinderën een steeds groter aandeel in het aantal brandwondenslachtoffers op. De successen die men bij de behan deling van deze „kleinere" ver brandingen dankzij de huid transplantaties heeft behaald, kunnen volgens dr. Hermans met meer recht een doorbraak ge noemd worden dan de brand- wonden-pil die zijn verdienste nog moet bewijzen. Een groot deel van de sterfgevallen bij verbranding is eerder te wij ten aan de bijkomende infecties dan aan de verbranding zelf. In fecties worden veroorzaakt door verschillende ziekteverwekkers, o.a. bacteriën. Er bestaan wel an tibiotica (bacterie-doders), maar sommige bacteriën zijn in staat daartegen een weerstand te ont wikkelen. Men spreekt dan van resistentie van ziekteverwek kers, een probleem dat de laatste jaren steeds ernstiger wordt o.a. in ziekenhuizen. Ook bij brandwonden treedt dit probleem op. Vooral de bacterie pseudomonas weet in talrijke vermommingen de antibiotica te misleiden. Daarom maakt men tegenwoordig steeds meer ge bruik van een andere methode om de ziekteverwekkers aan te pakken, namelijk vaccinatie. Bij vaccinatie worden gedode of onschadelijk gemaakte ziekte- ADVERTENTIE Suzuki ST 80 bestel, de ruime 5-deurs, compacte, vlotte deur-tot-deur-besteller (2 schuif deuren, grote achterklep) met zuinige 4-cilinder motor, grote vlakke laad vloer (i.72m x 1 25m) en veel extra's f 7 500,-- excl BTW 9 850.— incl BTW) 12 maanden garantie SUZUKI VALKENBURG, Automobielbedrijf A R.I.S. B.V., Voorschoterweg 51, 071-766559 Valkenburg Z.H verwekkers (of hun schadelijke produkten) ingespoten. Het li chaam reageert op deze onge vaarlijke „schijnaanval" met de aanmaak van antistoffen. Deze antistoffen vormen het eigen verdedigingswapen van het li chaam. Zij hechten zich specifiek één èèn bepaalde vreemde stof en maken deze zo onwerkzaam. Bij een aanval van levende ziekte verwekkers ligt het afweerge schut dan al te wachten. Dr. Jones in Birmingham begon in 1972 een vaccin tegen de pseu- domonas-bacterie te ontwikke len. Hij is erin geslaagd een snel werkend vaccin te maken voor ernstig verbrande patiënten, dat volgens een bericht in het Engel se blad New Scientist beter werkt dan de bestaande antibiotica-be handeling. Met name voor pseu domonas, die veel in brandwon den voorkomt en gemakkelijk re sistent wordt, zou dit een belang rijke verbetering zijn. Momenteel werkt hij eraan dit vaccin in te brengen. Meer toepassingen Jones denkt aan nog meer toepas singen dan alleen aan het helpen van patiënten na verbranding. Brandweermensen, piloten of arbeiders in brandgevaarlijke si tuaties zouden het vooraf kunnen innemen. Ook wordt gedacht aan toepassingen bij patiënten .die een zware operatie achter de rug hebben. Na een transplantatie bijvoorbeeld, is de natuurlijke weerstand van de patient vaak verminderd, waardoor infectie gevaar groot is. Hetzelfde geldt voor leukemie-patienten die een therapie met chemische stoffen ondergaan. Ook denkt men aan toepassingen in ontwikkelings landen waar volwassenen en kinderen door ondervoeding zo zijn verzwakt dat hun natuurlijke ADVERTENTIE Met ingang van 25 april 1980 heeft post giro en rijkspostspaarbank het rentepercentage van de Sterrekening verhoogd. ledereen met een post- of gemeentegiro rekening kan op heel eenvoudige wijze sparen op onze girospaarrekening met de hoogste rente vergoeding: de Sterrekening. Het nummer van de Sterrekening is hetzelfde als dat van uw giro rekening. Hettegoed blijft altijd direct opvraagbaar. Bij opname wordt echter 2% van het opgenomen bedrag in mindering van uw tegoed gebracht. Via deze bon kunt u nadere informatie thuisgestuurd kri|gen over de Sterrekening. Naam: Postcode/Plaats: Stuur deze bon in een envelop zonder postzegel naar Administratiekantoor postgiroenri|kspostspaarbank,Weesperzi|de 190. 1097 DZ Amsterdam. LED-17 postgiro en Vftj rijkspostspaarbank

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 19