We durven niet te denken aan een boycot Oude Vier Njord kan ver komen KROL NAAR VANCOUVER Sean Kelly beleeft hoogtijdagen Sofia: halte of eindstation W aterpolotoernooi met veel problemen Basketbal team naar eervolle nederlaag RAYMAKERS START STERK IN STRIJD VAN SPRINGRUITERS BOEKENWEEK 1980 VRIJDAG 25 APRIL 1980 AMSTERDAM - Wordt het wereldkwalificatietoernooi in Sofia voor het Nederlands waterpoloteam een tussenhal- te of een eindstation? Heen en weer geslingerd tussen hoop en vrees is de Oranje-selectie op het vliegtuig ge stapt naar de Bulgaarse hoofdstad. De twijfel richt zich niet op de afloop van het toernooi, waarin wordt beslist welke vijf ploegen van de twaalf ingeschreven landen mogen deelnemen aan het olympisch toernooi in Moskou. De grote vraag voor de mannen van trainer Ivo Trumbic is of alle inspanningen in het afgelopen jaar niet te vergeefs zijn geweest. Juist nu de selectie op het punt staat de twee jaar geleden in West-Berlijn verloren status van vooraanstande polonatie te her winnen, is de kans op revanche tot een minimum gedaald. In Moskou had de Oranje-equipe willen bewijzen dat de ploeg weer terug is op het hoogste niveau, maar de in de lucht hangende boycot lijkt dat dat streven te dwarsbomen. Pas op 19 mei, als de spelers alweer lang terug zijn uit Sofia, zal in Nederland vermoedelijk de be slissing vallen. Tot zolang duurt de onzekerheid, die mogelijk van invloed kan zijn op de prestaties tijdens het wereldkwalificatie toernooi. Vanuit de twijfel kan immers nauwelijks inspiratie worden geput. Vandaar ook dat de naam vari de Russische hoofd stad in de selectie wordt geboy cot. Elke speler is in gedachten met het probleem bezig, maar in de discussie valt de naam Mos kou nimmer. Zoon „Natuurlijk niet", zegt Ton Buunk (27) de potige Amsterdammer, die na een conflict een paar maanden geleden weer als de verloren zoon in de selectie van Trumbic is binnen gehaald, „we weten wat er aan de hand is. Maar wat moet je? We denken er ge woon niet aan. We leven van dag naar dag, van toernooi haar toer nooi en trainen ons te barsten. Ik vind het fout dat de sport door de politiek als speerpunt wordt ge bruikt in een strijd tussen twee grootmachten". „Aan de andere kant kan ik er wel begrip voor opbrengen, dat het voor de westerse wereld zo lang zamerhand eens tijd .wordt om een vuist te maken. Anders krijg je dezelfde situatie als aan het eind van de jaren '30, toen Duits land ook het ene land na het an dere binnenviel. En in een we reldoorlog heb ik ook niet veel trek. Alleen vind ik het wel goed koop om uitsluitend de sport te pakken. Ik zou er meer vrede mee hebben gehad als de sancties een wat breder terrein hadden be streken. Maar ja, als er geld mee gemoeid is, is de eenheid in de westelijke wereld ver te zoeken. En dat steekt mij wel een beetje". Eindpunt Moskou zou voor Ton Buunk even als voor enkele andere spelers van de selectie, het eindpunt moeten worden van zijn interna tionale carrière Daarom ook heeft hij zich, nadat trainer George Geurtsen halverwege het afgelo pen seizoen bij AZC Alphen af haakte, weer beschikbaar gesteld voor de nationale ploeg, al had de tweespalt tussen de selectie en de Alphense spelers ook bij hem diepe sporen nagelaten. Ter herinnering: eind vorig jaar ontstond er een breuk tussen de leiding van de nationale ploeg en de geselecteerden van de toen malige landskampioen AZC Al phen. Inzet van het conflict was het feit dat beide partijen rond de jaarwisseling een trainingskamp hadden gepland en de KNZB, noch trainer George Geurtsen bereid was op het eenmaal inge nomen standpunt terug te ko men. Kort voordat het restant van de selectie naar het Joegosla- visch Hvar vertrok voor het Eu ropees kwalificatiet oernooi, haakte Geurtsen definitief af, waardoor de weg vrij was voor een terugkeer van de verloren zonen. Bondscoach Ivo Trumbic wenste echter alleen zijn vroege re aanvoerder Ton Buunk nog in zijn kringetje te accepteren; Gijze Stroboer en Ed van Es vielen om diverse redenen buiten de boot. „Reken maar dat ik in die tijd een moeilijke periode heb doorge maakt. Niet alleen sportief, maar ook zakelijk, want juist in die we ken heb ik door gebrek aan tijd een fikse order moeten laten lo pen en dat heeft me flink wat geld gekost. Maar beide partijen ston den op dat moment onverzoen lijk tegenover elkaar zodat de bom wel moest barsten. Ik be treur het nog steeds, maar goed, de zaak is uitgepraat en ik heb me vanaf dat moment weer voor honderd procent ingezet voor het China niet naar Spelen nationale team. want dat is me nog altijd ontzettend veel waard". „Gelukkig staat mijn vrouw er ook volledig achter, want anders was het niet te doen. Elke dag, ook in de weekeinden vaak, hebben we de afgelopen tijd getraind. Pas 's avonds om een uur of elf kwam ik mijn vrouw weer tegen. Je drinkt dan nog een borreltje, eet een hapje, en je gaat weer naar bed. Tijd voor een goed gesprek of voor ontspanning was er niet. Sinds 1974 heb ik dan ook geen normale vakantie gehad, behou dens eind vorig jaar tijdens mijn huwelijksreis. Toen zijn we naar Miami geweest. Hebben we heter maar eens flink van genomen. Maar verder was er nauwelijks een pleziertje bij. Geeft niet, want door de sport heb ik ook veel ple zierige dingen meegemaakt. Feit is wel datje van thuis uit ook ge stimuleerd moet worden, .want anders houd je dit niet vol". Handen Ton Bunk is een van de zestien uit de kritische, vaak zo veroordeel de waterpolowereld, die maan den geleden de handen ineen hebben geslagen om de sport in internationaal opzicht weer uit het slop te halen. Onder de be zielende leiding van bondscoach Ivo Trumbic, die nog wel eens overhoop ligt met de Nederland se mentaliteit, is er hard gewerkt om juist in Moskou het verloren gegane terrein weer te herwinnen en de kansen daarop lijken reëel. Ton Buunk: „Je proeft weer iets van de stemming die er ook heer ste toen we in Montreal verras send beslag legden op het brons. We hebben de afgelopen maan den weer verschrikkelijk veel geleerd van Ivo Trumbic, een man die door zijn kennis, inven tiviteit en werklust geweldig veel voor het Nederlandse waterpolo betekent". „Wij zijn weer hard op weg een team te worden, dat merk je vooral in het water. Bij de we reldkampioenschappen in West- Berlijn in 1978 miste je gewoon de bereidheid in de ploeg om voor elkaar te werken. Die men taliteit is er nu wel en ik geloof dan ook dat we in Sofia vrij hoog kunnen eindigen met deze selec tie. Wat er daarna gebeurt, zien „We leven van dag tot dag, dan schrik je het minste als de beslis sing valt om niet naar Moskou te gaan. En als we niet gaan, zet ik er voorlopig een punt achter. Voor volgend jaar heb ik mijn vakan tieplannen al klaar. Dan gaan we naar Hawai. De schade van de af gelopen jaren een beetje inhalen. En al die verloren trainingsuren? Ach, ik heb nog nooit gehoord dat sport slecht is voor je lichaam. Er is toch zo'n slagzin van Trim u Fit? Nou, dat heb ik dan de afge lopen maanden gedaan..." Voor het wereldkwalificatietoernooi in Sofia hebben twaalf landen ingeschreven, die, na loting, zijn onderverdeeld in drie poules. Het Nederlands waterpoloteam is ingedeeld in poule C met Spanje, Egypte en Japan. Poule A bestaat uit Cuba, Canada, Israël en Frankrijk, poule B uit Australië, Griekenland, China en Mexico. De twee bestgeplaatste landen van elke poule gaan over naar de finale-poule, waarin wordt gestreden om vijf plaatsen voor Moskou. De resultaten van de poules tellen in de finale De grote vraag voor de organisatoren is echter of landen als Egypte en China, die inmiddels al hebben laten weten de Spelen in Moskou te zullen boycotten, ook in Sofia zullen verschijnen. Is dit niet het geval, dan wordt het speelschema aangepast. Er ligt nog een probleem. De Verenigde Staten hebben zich voor Moskou al teruggetrokken, zodat er een finaleplaats is vrijgeko men. Daarvoor komt, volgens de reglementen, in aanmerking de nummer acht van de wereldkampioenschappen in Berlijn en dat is Bulgarije. Maar de Bulgaren zijn weggespeeld in het Europees kwalificatietoernooi dat eind vorig jaar in Hvar is gehouden, zodat het wat wonderlijk aandoet als dat land rechtstreeks zou worden geplaatst. De KNZB heeft dan ook aangedrongen om de zes ploegen, die zich voor de finale in Sofia plaatsen, toe te laten tot het eindtoèrnooi in Moskou. heren heeft op de eerste dag van het vierlandentoernooi in Palma de Mallorca een goede prestatie geleverd. Spanje won met 87-81 (43-40), maar de verrichting was ruim voldoende voor de Oranje- ploeg. Tot en met de 16e minuut had Ne derland een voorsprong, maar door enkele geweldige blunders van de scheidsrechters werd de stand gewijzigd in een achter stand van negen punten. In de tweede helft knabbelde Neder land, waarin Paul van Solm een schitterende partij speelde, wat van zijn achterstand weg en tot ne met de 35e minuut kon deze ge handhaafd blijven tot vier. Daar na ging de ploeg in de fout en verloor. Scores Nederland: Cramer 2, Mit- chel Plaat 14. Faber 10. Bruinsma 10. Woudstra 6. Akerboom 13, Wiel 15, Van Solm 17. Topscorer voor Spanje was Rullan met 23 punten. In de tweede wedstrijd versloeg Sowjet-Unie Frankrijk met 88-68 (41-30). Dames De Nederlandse damcsbasketbal- ploeg zal op 29 (20.30 uur in Ber gen) en 30 april (14.00 uur in Rosmalen) oefenwedstrijden te gen Canada spelen. Canada, der de bij het wereldkampioenschap dames in Seoel, is sinds enkele dagen in trainingskamp op Pa pendal ter voorbereiding op het voor-Olympische toernooi, dat op 6 mei in Varna (Bulgarije) be gint en waar Nederland ook aan deelneemt. De Nederlandse selectie bestaat uit Irene Maarschalkerweerd, Carla de Liefde en Anita Balnge (BOB), Lia van Reemst, Francis Brakel, Dulcien Seca en Inge van der Veen (DL Amsterdam), Gerda de Ridder en Wilma Kasius (RZ), Nellie Grootjen (Seadevils), Marja van Helvoirt (RM den Bosch) en Hellen Zwanenburg (Stars Haarlem). 5? BALTIMORE (ANP) - Bij de wedstrijden om de wereldbe ker voor springruiters in de Amerikaanse stad Baltimore heeft de 23-jarige Piet Raymakers op de eerste dag voor goede prestaties gezorgd. In de openingswedstrijd maakt hij met Y socrates S maar één fout, hetgeen Raymakers een negende plaats opleverde. In het avondprogramma reed hij met Ducal een foutloos parkoers in de snelle tijdvan 60.8 seconden, nauwelijks één seconde langzamer dan de Canadees Ian Miller (59.9), die als eerste eindigde. Derde werd de Oostenrijker Hugo Simon mei Answer (65.03), vierde Paul Schockemöhle met EPPaso. De Westduitser Johansmann met Sarto werd vijfde, de zesde plaats was voor de Brit Evert Broome met Queenslay Sportman. De Braziliaan Nelson Pessoa op Ganet d'Or ein digde als zevende en de Britse Caroline Bradley kwam met Marius op de achtste plaats. In de wedstrijden die gelden voor de wereldbeker zal Piet Raymakers. na overleg met chef d'équipe Ben Arta zijn 13-jarige Ysocrates S van me vrouw Smarius in de piste brengen. De finale van de wereldbeker be staat uit drie rubrieken, telkens twee manches die op donderdag, vrijdag en zondag worden verreden. De ruiter met het hoogst aantal punten over deze wedstrijden is winnaar van de beker. De Belg Etienne van der Helst is gisteren winnaar geworden van de eerste etappe in de ronde van d'Indre en Loire. In de omgeving van Tours, start en finishplaats, was een traject van 250 km uitge zet. LEIDEN - Het Amsterdam-Rijnkanaal bij Houten is zon dag weer het décor voor de Varsity. Het Leidse Njord dingt ook deze keer mee naar de echt gouden "blikken" van het traditionele hoofdnummer: de oude vier. Met een ploeg waaraan de laatste vier weken hard is gesleuteld, door coach Louwerens, die de beschikking had over een uitge balanceerd trainingsprogramma geleverd door bondscoach Va nier. Hij meent dat de Leidse "oude vier" 'ver moet kunnen komen'. Dat moet dan gebeuren tegen op ponenten die sterk geacht mogen worden. Zo komt Skadi met een vier waarin het duo Oosterloo- Bouvee roeit, een tweetal dat is gekozen in de Olympische selec tie. Ook het Groningse Varsity zal weer een geducht tegenstander zijn, maar Nereus en Orca tegelij kertijd internationale wedstrij den in Mannheim worden ver- roeid. Het is reden v r optimisme in het Njord-kamp, want de Hoebee, Van Groningen, Wessel en Cornelisse hébben al eerder aangetoond dat ze tijdens belang rijke wedstrijden kunnen vlam men. Hoebee sloeg vorig jaar de jong acht van Njord voor en was dit jaar slag van de oude acht op de Head. De andere drie ploegle den zijn derde jaars en boekten de afgelopen jaren diverse natio nale en internationale successen tijdens de hoofdnummers op de ARB en de Koninklijke in Am sterdam en in Milaan. "Tijdens de Head in maart is bewe zen dat Njord aansluiting bij de snelsten heeft en ook nu kunnen we na drie kilometer voorin ein digen" voorspelt coach Louwe- Toni Okker niet op "Melkhuisje" LEIDSCHENDAM - Tom Okker zal niet deelnemen aan de inter nationale tenniskampioen schappen van Nederland, die van 21 tot en met 27 juli op de banen van het Melkhuisje in Hilversum worden gehouden. Okker wil zich in die periode aan zijn gezin wijden. Mijn kinderen hebben er ook recht op eens met hun va der op vakantie te gaan, in plaats van de hele week op de tennis baan door te brengen", stelde hij gisteren. Het zal voor de organisatoren van de kampioenschappen moeilijk worden een aanvaardbaar deel nemersveld bij elkaar te krijgen, aangezien in diezelfde week in ook toernooien in Kitzbühl en Louisville gehouden. Spasski winnaar negende partij MEXICO STAD (ANP) - Bons Spasski heeft in Mexico Stad de negende partij van de schaak tweekamp tegen de Hongaar Lajos Portisch voor de kwartfi nalesvan het kandidatentoernooi gewonnen. De partij werd na de 41e zet van wit afgebroken. Nadat de partij was hervat gaf de Hon gaar zich bij de 49e zet gewonnen. Londen Met nog een ronde voor de boeg hebben drie spelers de leiding in het internationale schaaktoer nooi in Londen. Met acht punten gaan aan kop Ulf Andersson (Zwe), Viktor Kortsjnoi, die voor Zwitserland speelt, en de En gelsman Tony Miles. De Neder lander Sosonko en John Speel man uit Engeland hebben zeven punten. Jan Timman bezit zes punten. AMSTERDAM - In navolging van zoveel andere voet bal vedetten gaat ook Ruud Krol in de Amerikaanse competitie spelen. De aanvoerder van Ajax signeert vandaag een driejarig contract bij de Canadese Vancouver Whitecaps dat een transferbedrag van 1,2 miljoen moet betalen voor de 31-jarige international. Krol, die na de Europa Cup-wedstrijd van woensdagavond ook nog een aanbieding kreeg van Nottingham Forest, kan overigens blijven uitkomen voor Oranje. Die bepaling heeft hij laten opne men in het contract met de kampioensploeg van de Noord-Ame rikaanse voetbal leaque. Krol speelde vanaf 1969 in Ajax. ADVERTENTIE PEKING - Het Chinees Olympisch Comité zal geen afvaardiging zenden naar de Olympische Spelen van Moskou "als de Rus sische autoriteiten weigeren de nobele ideeën van de Olympische beweging te respecteren en voor 24 mei niet: al hun troepen uit Af ghanistan hebben teruggetrok ken." Het persbureau Nieuw China heeft dit gisteren in Peking bekend gemaakt. China, dat vorig jaar weer werd aanvaard als lid van het IOC, zóu voor het eerst sedert 1952 weer aan de Olympische Zomerspelen deelnemen. CULLERA. (AFP/ANP) - De Ier Sean Kelly beleeft hoogtijdagen in de Ronde van Spanje. Kelly, meestal één van de naamlozen in het peloton, is een van de weinige coureurs die in de beginfase van de Vuelta best op de voorgrond wil treden. Nadat hij woensdag de eerste etappe had gewonnen ging de Ier ook gisteren als wi- naar over de eindstreep. De etappe van Benidorm naar Cul- lera over 170 km kende nauwe lijks hoogtepunten. De drukken de warmte langs de Costa del Sol wps voor de renners een belem mering om driftig op de pedalen te gaan staan. Gegroepeerd wan delde het peloton langs de boor den van de Middellandse zee Toen de de eerste cols van de twee de categorie opdoemden ver hoogden Kelly en de Italiaan Martinelli het tempo. De anderen volgden niet, vandaar dat dit tweetal de bonificaties op de top meepikten. In de slotfase werd de kleine voorsprong van het duo door het peloton te niet gedaan, maar Kelly toonde zich opnieuw het sterkst in de eindsDrint. Sean Kelly (Ier), de 170 km in 5 10 42.1 Giuseppe Martinelli (Itai. 3. Klaus Pt ter Thaler (Wdl), 4. Roelof Grot (Ned), 5. Jesus Suarez Cuevas (Sp), i Juan Fernandez (SP), 7. Paul Jesso (Nz). 8. Jan Aling (Ned), 9. Johan va der Meer (Ned), 10. Javier Elornag (Sp) allen in dezelfde tijd als de win Algemeen klassement 1. Roberto Visentmi (Ita) 9 uur. 32 minu op 2 1.5 Pedro Tor eph Borquel i (Nieuw Zee edo i sp i i de Criquielion (Bel) op 23, 8. Hennie Nieuwdoim(Ned) op 23. 9 Michel Pollentier (Bel) op 24, 1U. Juan Pujol (Sp) op 26, zaterdag 26 april van 15.30 tot 17.00 uur MAARTEN BIESHEUVEL bij BOEKHANDEL DE KLER Mculcnhoff Nederland bv Nieuwe Rijn 45, Leiden

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 17