Duivels maken huis onveilig Laatste rol was voor actrice Goldie Hawn dubbele uitdaging r jr Ar T JÈF JÊF rjÊTjÊF a Hiske, of hoe Frans Bromet een gesloten karakter ontsluierde k 'In, M,Hllk MH|| F J\\FA\\F, iiiiimmiimimiiiiiiiiiiiiuii 'Killerfish' is niet zo subtiel Peter Sellers best leuk in uitgekauwd verhaal k l||||lk 'H miimiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiii VRIJDAG 25 APRIL 1980 FILM PAGINA 11 Goldie Hawn in een uitbundiger rol Lee Majors, beter bekend als "de man van zes miljoen", ontpopt zich in „Killerfish" als een wat minder nobel fi guur. Met nog een aantal mannen en een vrouw ver schaft hij zich toegang tot het gebouwencomplex bij een mijn, sticht daar een giganti sche brand en maakt van de algemene verwarring gebruik om uit een kluis een serie edelstenen van hoge waarde te stelen. Vervolgens wordt de buit in een nabij meer ge deponeerd. Het brein achter de operatie is een oud-mij ningenieur, die vanwege zijn zwakke gezondheid niet bij de uitvoering van de klus aanwezig kan zijn. Maar hij bepaalt precies wat er verder zal gebeuren: twee maanden na de kraak zullen de edelste nen boven water worden ge haald, als het rumoer wat ver stomd en de politie minder at tent is. Niet alle bij de diefstal betrok kenen kunnen echter dat ge duld opbrengen. Onder het mom een reisje te maken naar Rio gaat een tweetal voortij dig vissen in het meer. Dat zoiets zou gebeuren heeft de ingenieur voorzien, want hij heeft piranha's in het meer uitgezet.... "Killerfish" is een nogal ge welddadige film. Veel explo sies en branden in het begin, "Killerfish": regie Antho ny Dawson, hoofdrollen: Lee Majors, Karen Black, Margaux Hemingway, Manisa Berenson. Lido 1, Leiden, 12 jaar. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIll later nog eens een fors stuk natuurgeweld (een tornado en een dambreuk) en verder wordt de manier waarop pi ranha's met het menselijk li chaam omgaan uitvoerig en van zeer dichtbij in beeld ge bracht. Subtiliteit bevat het werkstuk voor nog geen halfje. De afwikkeling van de plot wordt opgehouden door allerlei bijkomstigheden. Er duikt ineens een gezelschap op dat modefoto's bij het meer komt nemen en hoewel dat Lee Majors gelegenheid geeft om te amoureuzen met de markante Margaux He mingway maakt dat het ver haal er toch niet beter op. Het slot is wel aardig, zij het wat gekunsteld, maar dat kan de film niet redden. RUUD PAAUW PARIJS (AP) - ,.Ik vind het heerlijk als de mensen denken dat ik een shiksa ben. Mijn blonde haar en zo, begrijp je. Maar het is niet zo, dat is alleen maar om je te mislei den". Actrice Goldie Hawn heft een lied aan: „Je kent een boek niet door zijn omslag". (Ter verklaring: shiksa is het jiddische woord voor eén niet-joods meisje). Zo veel plezier Goldie schept in dit soort van zelfspot, zo serieus wordt ze als 'Private Benjamin' (haar nieuwste film waarin ze een Amerikaans-joodse vrouw speelt, die dienst neemt in het le ger) ter sprake komt. Voor Goldie Hawn is deze film een dubbele uitdaging: hij is wat zij noemt een „grote rol voor een vrouw" en tevens is het de eerste keer dat zij optreedt als zaken vrouw en producent. De acht miljoen dollar kostende produktie werd onlangs afgeslo ten met een week filmen in Parijs. Bij die gelegenheid sprak Goldie over haar ontwikkeling van dan seres in een nachtclub tot actrice. Zij won een academy award voor de bijrol in haar eerste speelfilm "Cactus Flower". Voorts speelde zij hoofdrollen in Shampoo, Su- garland Express, The girl from Petrovka, Foul Play en nu Priva te Benjamin. "Produceren is een geweldige Frans Bromet heeft er niets van be grepen. Van Hiske, de geschei den vrouw die hij uit een adver tentie heeft opgeduikeld en voor zijn film Een tip van de sluier heeft gebruikt. En dat niet alleen: hij wilde uit haar misgelopen huwelijk, uit de ontrafeling van haar karakter lering trekken om zijn eigen gelukkige huwelijk een vastere bodem te geven. Misse lijk? welnee, want Hiske, die ge scheiden vrouw, wilde zelf. Wist zij veel. Had zij kunnen denken dat Frans het, zeker in het begin, totaal verkeerd aanpakte. Overi gens goed bedoeld. Want Frans vond dat Hiske te gesloten was. Dat zij geremd was in haar sek sualiteit. Dus sleepte hij haar mee naar een groepssex-avond, naar een homo-sauna. En al wat Hiske deed was hartelijk lachen. Want nieuwe stap voor my, maar het is niet iets dat ik alleen maar wil gaan doen", aldus de 34-jarige in spijkerbroek geklede actrice. "Het is iets wat gewoon gebeurde omdat er een gebrek aan goed materiaal is. Ik wilde fijne dingen doen en toen ik iets vond, zette ik mij daarvoor in. Ik probeerde het te verkopen en dat lukte. Het is een soort ontwikkeling". Volgens de meeste mensen die bij de opnamen aanwezig waren, zal de rol van Judie Benjamin, Gol- die's naam vestigen als één van de meest aangrijpende dramati sche talenten. "Zij geeft deze film inhoud, zij maakt hem tot wat hij is", verklaarde mede-schrijver Harvey Miller. Judy Benjamin is een verwende joodse vrouw uit de bovenste la gen van de samenleving. Aan haar huwelijk komt op tragische wijze een einde. Zij wordt vervol gens door een verleidelijke ron selaar overgehaald te tekenen voor het leger. Nadat de tijd in het leger haar de gelegenheid heeft gegeven weer bij haar positieven te komen, stort zij zich vervol gens in een nieuw rampzalig hu welijk met een Franse gynaeco loog. "Het is een grote rol voor een vrouw, want het gaat over opkomst, neergang, opkomst, neergang. Echt de droom van ie dere actrice" zei Goldie. als zij nou ergens niet in geremd was, was het in seksualiteit. Waar Hiske veel meer mee zat was dat ex-echtgenoot Pual niet wilde of kon begrijpen dat zij tijd nodig had om tot zichzelf te komen. Dat zij al die jaren van hun huwelijk te onbewust had geleefd. En dat zij nu eindelijk wel eens wilde weten wat zij zélf denkt, wil en voelt. Pas aan het einde van de film begon Frans daar een beetje achter ko men. Hij had een tipje van de sluier opgelicht. Wie nu, na dit te hebben gelezen, mocht denken dat Een tip van de sluier een heel verkeerde film is en dat die Frans Bromet maar een rotzak is, zit fout. Want het tegen deel is waar. Alleen al het idee om duidelijk te laten zien dat Hiske wordt gefilmd op die momenten "Deze vrouw is mij zeer na. Ik ver toon zeker een soort gelijkenis met Judy", zei Goldie over haar filmpersoonlijkheid. Goldie probeert haar privé-leven voor haarzelf te houden. Verbergt echter niet dat zij in de film iets kan gebruiken van haar in haar eigen persoonlijke leven pijnlijk verworven wijsheid over mannen en huwelijk. "Ik heb twee kinde waarop zij zichzelf zoekt, is heel verduidelijkend. Als toeschou wer beleef je daardoor het proces mee, dat Hiske en Frans met el kaar meemaken. Bromet heeft anderhalf jaar lang Hiske min of meer op de voet gevolgd. Haar meegesleurd naar allerlei gebeur tenissen, waar zij nog nooit mee te maken had gehad. En, zoals ge zegd, fouten gemaakt. Hiske was op het ogenblik dat Bromet met haar aan het werk ging, pas twee jaar gescheiden. Op dat moment begon ze zichzelf dus weer een beetje te vinden. Maar toen werd ze in dat film-avontuur gesleept. Het zal haar aan het denken heb ben gezet. Maar of ze er nu geluk kiger door is geworden? Het eind van de film zou .bijna het tegen deel doen denken. En of Frans Bromet ervan heeft geleerd? Ik ren en ben tweemaal getrouwd geweest. Heb veel meegemaakt. We groeien op, veranderen en ge bruiken het hopelijk". Op een ge geven moment, als in de film blijkt dat de Franse arts ook be langstelling voor andere vrou wen heeft, verkoopt Judy hem een stevige rechtse. Bij de herin nering aan die scene vernauwen de ogen van Goldie zich: "Ik hoop dat het publiek opstaat en klapt". "Een tip van de sluier"; regie: Frans Bromet; hoofdrol: Hiske; Lido 3, Leiden, 16 jr. denk dat hij nog met veel Hiskes zal moeten praten, wil hij een beetje achter de karakterstruc tuur van een dergelijke vrouw kunnen komen ANNEMIEK RUYGROK De eerste beelden uit The Arni- tyville Horror doen sterk denken aan de dertien jaar oude film In cold blood. Het (door Truman Capote ge schreven en door Richard Brooks verfilmde) verhaal van twee jongens die zonder een echt motief een compleet gezin uit de weg ruimen, her haalt zich min of meer in deze griezelproduktie. Afgezien van één facet ontwik kelt de film zich echter in een heel andere richting. De re denen achter deze zinloze slachtpartij hebben dit keer niets maatschappelijks, maar een religieus sausje. Het enige punt van overeenkomst met In cold blood is dat de ge schiedenis van The Amity- ville Horror ook waar gebeurt Althans dat beweert George Lutz die het gelijknamige boek schreef. Hij kocht des tijds dat huis waar een jaar daarvoor de moorden waren gepleegd. Een prachtig huis, maar erg lang hebben ze er niet plezier van gehad. Lutz en de zijnen raakten er steeds meer van doordrongen dat The Amityville Horror; regie: Stuart Rosenberg; hoofdrollen: Margot Kidder, James Brolin en Rod Steiger; theater: Trianon, Leiden; 16 jaar. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUII Een op z'n vriendelijkst gezegd opzienbarend verhaal, dat in zijn verfilming de nodige vraagtekens oproept. Veel lo gica moetje bij dit soort meta fysische toestanden natuur lijk niet verlangen, maar The Amityville Horror laat wel een hoop vraagtekens achter. Zoveel zelfs dat van het grie zelen - en daar was het toch om te doen - niet veel terecht komt. BART JUNGMAN Een omstreden kroning, vijan den van de koning, minnaars die jaloers zijn en een dubbel ganger van de koning vormen de basis voor de film "The prisoner of Zenda" naar het verhaal van Anthony Hope uit 1894. De basis voor deze film is dus tamelijk oud en in feite is de film dat ook, hoewel hij pas rond Kerstmis in ons land in première ging. De versie, die op dit moment in Leiden draait met Peter Sellers in de twee hoofdrollen (koning Rudy van Ruritanië en zijn dubbelganger) plus nog een klein bijrolletje is de vijfde verfilming van dit nietszeg gende verhaaltje. Het schijnt, dat men Peter Sel lers heeft aangetrokken om aan deze uitgekauwde histo rie een nieuw en vooral ko misch tintje te geven. Dat is niet zo goed gelukt. Toch speelt Sellers als de stoere "The prisoner of Zenda"; regie: Richard Quine; hoofdrol: Peter Sellers; Lido 2, Leiden; alle leeftijden. koetsier en dubbelganger van de koning geen slechte rol. Hij moet de koning in de meest penibele situaties ver vangen en dat doet hij waar dig. Het is niet zijn schuld, maar die van de regisseur Richard Quine die het geheel een ope- rette-achtig aanzien geeft, dat de film een tamelijk zouteloze vertoning wordt, waar je maar heel zelden om kan lachen. MARIJKE KOOL Hoofdrolspeelster Hiske in een Tip van de sluier op een door de NVSH georganiseerde groepssexavond. Ter afsluiting van de all-Ameri- can show die de VARA zater dag op het programma heeft staan, wordt om twee uur in de nacht Klute uitgezonden. Dat is een uit 1971 stammen de thriller van Alan Pakula met Jane Fonda en Donald Sutherland in de hoofdrollen. De eerste speelt een call-girl, de tweede een detective die haar na een aanslag moet be schermen. De twee zo tegen strijdige karakters die lang zaam naar elkaar toe groeien worden door Sutherland en Fonda uitmuntend in beeld gebracht. Jane kreeg er een Oscar voor. Nadat ze samen To have and have not hadden gemaakt, werden de pas getrouwde Lauren Bacall en Humphrey Bogart gevraagd voor The big sleep. Een film gebaseerd op één van de thrillers van Ray mond Chandler, die later nog eens met Robert Mitchum en Charlotte Rampling werd gemaakt. Bogarts creatie van detective Philip Marlowe bleef echter onovertroffen (dinsdag, België 2). Na een hele dag van troonswis selingen wordt de' filmlief hebber woensdag door Vero nica getrakteerd op een ko medie met internationale be zetting. Engeland levert Da vid Niven, Amerika Eli Wal lach en Frankrijk Bourvil voor The brain. Een andere lacher is The great race, gemaakt door Blake Edwards die nu zo'n succes heeft met Ten. Jack Lemmon en Tony Curtis spelen de hoofdrollen. Vrijdag België 1. Het programma: ZATERDAG: Hatari; 15.30 uur; Bei. 1 (regie: Howard Hawks met John Wayne). Twelve angry men; 20.15 uur; Dtsl. 2 (regie: Sidney Lumet met Henry Fonda). The black knight; 22.05 uur; Dtsl. 1 (re- ZONDAG: High and dizzy; 14.50 uu-; Dtsl. 2 (regie: Hal Roach met Harold Lloyd). Micky and Nicky; 21.20 uur; Dtsl. 2 (regie: Eliane May met Peter Falk). MAANDAG: La muerte de Se bastian; 22.55 uur; Dtsl. 3 (re gie: Nicolas Sarquis). Las pa- labras de Max; 23.00 uur; Dtsl. 1 (regie: Emilio Lazaro). DINSDAG: Der Hauptmann und sein Held; 19.30 uur; Dtsl. 2 (regie: Max Nosseck met Ernst Schroder). The big sleep; 21.30 uur; Bel. 2 WOENSDAG: Ma blonde, en- tends-tu dans la ville; 20.15 uur; Bel. 2 (regie: René Gib son met Jacques Zanetti). The brain; 20.32 uur; Ned. 2. The unsuspected; 22.05 uur; Dtsl. 3 (regie: Michael Curtiz met Claude Rains). DONDERDAG: The thief of Bagdad; 13.55 uur; Dtsl. 1 (re gie Ludwig Berger). How green was my valley; 16.25 uur; Dtsl. 2 (regie: John Ford met Walter Pidgeon). Across the Pacific; 20.15 uur; Dtsl. 3 (regie: John Huston met Humphrey Bogart). VRIJDAG: The great race; 20.15 uur; Bel. 1. A matter of life and death; 20.15 uur; Dtsl. I (regie: Michael Powell met David Niven). Doc; 23.05 uur; DtsL 2 (Mie Frank Per ry met Stacy Keach). Blijvers "1941" - Niet zo geslaagd, Camera, Leiden. "Kramer versus Kramer" - Gewel dige film met Dustin Hoffman en Meryl Streep over een scheiding, Luxor, Leiden. 'Ten" - Komedie met Bo Derek, Eu ro 1, Alphen. "One flew over the cuckoo's nest" - Prachtige film over het leven in een psychiatrische inrichting, Studio, Leiden. "Meteor" - Rampenfilm, Euro 3. Al phen. (Op)nieuw "Once upon a time in the West" - Western, Euro 2, Alphen. "Coogan's bluff' - Een-echt oudje, Euro 4, Alphen Nachtfilms "Bug" - Luxor, Leiden. "Cosi come sei" - Première van film met Marcello Mastroianni en Na- tasja Kinski over een verhouding van een oudere man met een jong meisje, Camera, Leiden. "Martine ik kom" - Rex, Leiden. "Ten" - Euro 1, Alphen. "The eagle has landed" - Euro 2, Al phen. "The Omen" - Euro 3, Alphen. "Zweedse zaligheden" - Euro 4, Al- Rex "Sex in de klas" - Oftewel vroeg ge leerd, oud gedaan. Den Haag "1941" - Apollo 1 (460340), al. "'n Bataljon malle meiden" - Apollo 2. 16 jr. "Kramer versus Kramer" - Asta (463500), al. Ingmar Bergman retrospectief "Fa ce to face" (van do. tm. zo.) en "Cries and whispers" 'van ma. tm. do.) - Buou (461177), 16 jr. "55 Dagen in Peking" - Calypso (463502), 12 jr. "Death Watch" - Babylon 1 (471656), 16 jr. "De rechter- en de linkerhand van de duivel" - Babylon 2, 12 jr "I never promised you a rosegar- den"" - Babylon 3. 16 jr. "The Car" - Camera (467200). 16 jr. "The electric horseman" - Cineac 1 (630637), al. "One flew over the cuckoo's nest" - Cineac 2, 16 jr. "Ten" - Cineac 3, 16 jr. "De wreker" - Corso (467200), 16 jr. "Escape from Alcatraz" - Du Midi (855770), 16 jr. "Als adelaars vielen ze aan" - Euro (667066), 12 jr. "Papilion" - Metropole 1 (456756), 12 jr. "The Rose" - Metropole 2, 12 jr. "Ten" - Metropole 3, 16 jr. "Monthy Python en de heilige gr graal" - Metropole 4, 12 jr. "Die Blechtrommel" - Metropole 5, 16 jr. "The Rose" - Odeon 1 (462400), 12 jr. "Laat de dokter maar schuiven" - Odeon 2, al. "The Amityville horror" - Odeon 3, 16 jr. "Chinatown" - Odeon 4, 16 jr. "De geweldenaar" - Odeon 5, 16 jr. "The joy of letting go" - Le Pans 1 (656402), 18 jr. "Onverzadigde driften" - Le Paris 2, 18 jr. "Zwoele pornofeesten" - Le Paris 3, 18 jr. "Spetters" - Passage (460977), 16 jr. "Kramer versus Kramer" - Studio 2000 (542288), al. "Tess" - Uitkijk (542288). al. Amsterdam "Death watch"-Alfa 1 (278806). 16 jr. "Monty Python's life of Brian" - Alfa 2. 12 jr. "Dimenticare Venezia" - AJhambra 1 (233192), 16 jr. "The Party" - Alhambra 2, al. "1941" - Bellevue Cinerama (234876), aL "Kramer versus Kramer" - Calypso 1 (266227), al. "Pik in en starten maar" - Calypso 2, al. "Nightwing" - Calypso 3, 16 jr. "Inside Jennifer Welles - Centraal (248933), 18 jr. "De duivel hale je"-Cineac Damrak 1 (245648), 16 jr. "Histoire d'O" - Cineac Damrak 2,16 "Laat de dokter maar schuiven" - Cineac (243639), al. "The boys from Brazil" - Cineac, 16 jr- "Mama cumple 100 anos" - Cinecen- ter (236615), 16 jr. "David" - Cinecenter, 16 jr. "Die dritte Generation" - Cinecen ter, 16 jr. "Messerim Kopf-Cinecenter, 16jr. "The electric horseman" - Cinema International" (151243), al. "The Rose" - City 1 (234579), 12 jr. "Ten" - City 2, 16 jr. "Norma Rae" - City 3, 16 jr. "Kentucky fried movie" - City 4, 16 jr. "Le jouet" - City 5, al. "Spetters" - City 6, 16 jr. "Die Blechtrommel" - City 7, 16 jr. "1941" - Du Midi (723653), al. "Doornroosje" - Flora Disney (230469), al. "Stalker" - Kriterion (231708), 16 jr. "Neerlands Hoop Code" - Kriterion, 16 jr. "Caro Papa" - Leidsepleintheater (235909), 16 jr. "One flew over the cuckoo's nest" - Noggerath (230566), 16 jr "Het (echte) naaktrestaurant" - Pa- risien (248933), 18 jr "Vakantieperikelen met Funes(te) gevolgen" - Rembrandtpleinthca- ter 1 (223542). al. "Thunderball" - Rembrandtplein- theater 2. 12 jr. "Kramer versus Kramer" - Rialto (723488). al. 'Tess - Rivoli (723488), al "Spetters" - Roxy (232809), 16 jr. "And justice for all" - Studio K (231708), al. "La vie devant soi" - The Movies (245790), 16 jr. "Dimenticare Venezia" - The Mo- "The electric horseman" - Tu- schinski 1 (262633), al 'Ten" - Tuschinski 2, 16 jr. "Cabaret" - Tusch.nski 3, 16 jr. "La Luna" - Tuschinski 4, 16 jr. "Escape from Alcatraz" - Tuschins ki 5, 16 jr. "Clair de femme" - De Uitkijk. 16 jr.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 11