Iran gaat olie aan Oostblok verkopen 9% Verlies voor Karamanlis Brits zakenleven bezorgd over Saoedische maatregelen Cl A-directeur voorziet strijd tussen Oost en West om olie Vertrouw op Kritiek Israël op PLO-politiek van Nederland Hoge rente LEIDSE SPAARBANK S DONDERDAG 24 APRIL 1980 BUITENLAND PAGINA 9 Doodseskader houdt huis in El Salvador SAN SALVADOR (UPD-Ten wes ten van San Salvador zijn giste ren de stoffelijke overschotten van achttien mannen gevonden. Ze droegen allen de initialen van het rechtse .doodseskader'. De 18 doden waren onder de 24 die in de laatste 24 uur in El Salvador zijn gevallen. Acht van de achttien mannen - in de leeftijd variërende van 17 tot 40 jaar - waren met machetes ge dood en de andere tien in de nek geschoten. Op de borst vande slachtoffers wa ren de initialen „E.M." (escua- dron de la muerte) gekerfd. Deze organisatie werd vorig jaar opge richt door rechtse extremisten die sindsdien de verantwoorde lijkheid voor ruim 50 politieke moorden op zich hebben geno men. Omtrent de identiteit van de acht tien tast men nog in het duister en ook weet men niet of zij behoren tot een van de ongeveer zes linkse groeperingen die in El Salvador actief zijn. WASHINGTON - De wereld staat een ge vaarlijke strijd tussen de westerse landen en de Oostblok-landen te wachten om het steeds kleiner wordende olie-aanbod in de jaren tachtig. Dit heeft de directeur van de Amerikaanse inlichtingendienst (CIA), admiraal Stansfield Turner, deze week ver klaard op een hoorzitting van de commissie voor energie van de Amerikaanse Senaat. Volgens Turner is het waarschijnlijk dat de olievoorziening van de westerse industrie landen vanuit het Midden-Oosten zal wor den verstoord. Vanuit politiek oogpunt zal het van groot belang zijn met hoeveel venijn de strijd om de olie wordt gevoerd. De we dijver om de olie zal een zware beproeving worden voor de hechtheid van de bondge nootschappen in Oost en West. Voor de olieverbruikende landen is het van door slaggevende betekenis vormen van sa menwerking tot stand te brengen om te voorkomen dat zij elkaar in de wedloop om de olie te gronde richten, zo meende Turner. Wanneer de Sowjet-Unie zich gaat mengen in de concurrentie om de olie zal dat niet al leen leiden tot een vermindering van het aanbod voor de westerse landen, maar ook tot ernstige gevaren voor de veiligheid, zo verklaarde Turner. De CIA verwacht dat de olieproduktie van de Sowjet-Unie dit jaar een hoogtepunt van iets minder dan twaalf miljoen vaten (van 159 liter) per dag zal be reiken en vervolgens zal afnemen. De Sowjet-Unie is de grootste olieproducent ter wereld en exporteert daarvan slechts een deel. Omstreeks 1985 zal het land vol gens de CIA echter olie moeten invoeren. De Amerikaanse inlichtingendienst verwacht dat de Sowjet-Unie zal proberen van de olielanden olie los te krijgen tegen gunstige prijzen doormiddel van ruiltransacties. Dat kan in bepaalde gevallen wapenverkopen met zich meebrengen. Ook krachtdadiger middelen, zoals subversieve acties, intimi datie of zelfs militair optreden, kunnen niet worden uitgesloten. Het zal in de jaren tachtig steeds moeilijker worden een regelmatige toevoer van olie uit de Perzische Golf naar de Verenigde Staten te garanderen, zo zei Turner. De olieroutes en de olievelden aan de Perzische Golf zijn kwetsbaar en een belangrijk conflict in het Midden-Oosten kan gemakkelijk leiden tot verstoring van de voorziening. Daar komt nog bij dat de op de VS georienteerde rege ringen in het gebied niet veel vertrouwen meer hebben in het Amerikaanse vermogen bescherming te bieden. (Van onze correspondent Jaap van Wesel) JERUZALEM - Israël heeft bij Ne derland officieel geprotesteerd tegen de Nederlandse PLO-poli- tiek. Ambassadeur Arriens is op het ministerie van buitenlandse zaken in Jeruzalem ontboden om het mondelinge protest aan te ho- De Israëli's vragen zichzelf af waar ze nu op af moeten gaan: de ge matigde taal die Sartauw in Den Haag spreekt, of de Tripoli-be sluiten. De PLO wil volgens de Israëli's van twee walletjes eten door een gematigde toon aan te slaan in Europa en tegelijkertijd mee te doen met het Arabisch Afwijzingsfront. ren, waarin Israëls bezorgdheid Ambassadeur Arriëns is de afgelo pen week tweemaal op het minis terie in Jeruzalem geweest. Na dat hij vrijdag het Israëlische pro test had gehoord, sprak hij zon dag zelf namens de regering in Den Haag zijn bezorgdheid uit over de situatie in Zuid-Liba- werd uitgesproken over de recen te contacten tussen Nederlandse diplomaten en PLO-furïctiona- rissen. schijnlijk de volgende week doen", verklaarde hij. TEHERAN (Reuter) - Iran zal binnenkort olie gaan verkopen aan Oosteuro- pese landen. Bijna 800.000 vaten per dag komen voor President Abdolhassan Bani-Sadr Hp verknnn vrii m i Tannn van Iran heeft B'steren m een in- ue verKOop vrij, nu Japan terview voor de Franse radio ver en enkele oliemaatschap- Met name werd de missie genoemd van de directeur Midden-Oosten van het ministerie van buiten landse zaken. Van Dijl, die vorige maand naar Damascus en Beiroet reisde voor besprekingen met Faroek Kadoemi, de PLO-„mi- nister van buitenlandse zaken", en woordvoerder Aboe Mei- Verder tekenden de Israëli's be zwaar aan tegen de ontvangst van PLO-vertegenwoordiger Sar- tauwi op het departement in Den Haag. Ook het bezoek van een Nederlandse diplomaat aan een PLO-receptie in Straatsburg werd veroordeeld. Israël stelt zich op het standpunt dat deze contacten verder gaan dan de limiet die de Nederlandse regering en parlement zichzelf hebben gesteld, te weten de mo tie-Brinkhorst, die over „feitelij ke contacten" gaat en tot strek king had zulke contacten niet uit de weg te gaan. Verder noemen de Israëli's de ver klaring van minister Van der Klaauw, dat de politiek van de PLO veranderd is, onjuist. De PLO is nog steeds op de vernieti ging van de staat Israël uit en niets wijst erop dat de PLO be reid zou zijn Israël te erkennen. In dat verband wijzen de Israëli's op de conferentie die het Ara bisch Afwijzingsfront, met deel neming van PLO-leider Arafat, vorige week in de Libische hoofdstad Tripoli, heeft gehou den. Op die conferentie zijn harde besluiten genomen. Geen breuk pijen weigeren olie van Iran af te nemen tegen de nieuwe prijs van ruim 35 dollar per vat. Iran is overigens geenszins van plan zijn prijs, die 2,50 dollar ho ger ligt dan die van olie uit Saoe- di-Arabië, te verlagen. Dat zei de Iraanse minister van olie, Ali Ak- bar Moinfar, gisteren, nadat hij had bekendgemaakt dat Iran zijn olie aan het Oostblok zal gaan slij ten. "We hebben onze prijs be kendgemaakt en we zijn niet van plan daarover nog verder te pra ten", aldus Moinfar. Volgens de minister heeft Roeme nië contracten ondertekend voor de aankoop van 100.000 vaten Iraanse olie per dag, zestig pro cent meer dan het tot nu toe af nam. Op de vraag of dit het groot ste contract is dat Iran sinds de prijsverhoging heeft gesloten zei Moinfar dat het ging om het grootste bekendgemaakte con tract. "Er valt nog wel iets meer te vertellen, maar dat zal ik waar- AANMANING - De Verenigde Sta ten hebben gisteren het nieuwe militaire bewind in Liberia sterk aangemaand niet meer voormali ge leden van de regering van de gedode president William Tol- bert terecht te stellen. Dit heeft woordvoerder Tom Reston van het ministerie van buitenlandse zaken in Washington verklaard. Hij zei dat de Amerikaanse regering „diep geschokt" is door de be kendmaking dat in Monrovia 13 leden van het oude bewind zijn geëxecuteerd. klaard dat Iran niet van plan is zijn betrekkingen met Europa te verbreken na de dreigementen van Europese zijde sancties tegen Iran te treffen. De president zei voorts dat de aangekondigde economische overeenkomst met het Oostblok niet betekent dat Teheran besloten is Moskou een bevoorrechte positie te geven. Teheran is niet voornemens zijn be trekkingen met Europa te ver breken, zo antwoordde Bani- Sadr op een vraag naar zijn reac tie op het dreigement van de ne gen lidstaten van de EG sancties te nemen tegen Iran omdat het weigert de 50 Amerikanen vrij te laten. „Deze sancties", zo zei hij, „zullen Iran niet zo hard raken omdat ze meer politiek dan eco nomisch zijn". Volgens de Iraan se president begaat Europa een fout door de VS te volgen in de dreigementen aan het adres van Iran. Het Amerikaanse beleid is in feite eerder gericht op het ge bruiken van de gegijzelden voor Amerikaanse politieke plannen dan op het streven naar hun vrij lating, aldus Bani-Sadr. Er is een scenario, een actieplan geweest voor de vrijlating van de gegijzelden, zo zei de Iraanse pre sident in het interview, dat de Amerikanen niet hebben geres pecteerd. Hij scheen hiermee te verwijzen naar beloften die Iran in het verleden heeft gedaan om de vrijlating van de gegijzelden te vergemakkelijken indien de Amerikaanse regering Iran zou helpen de terugkeer van de sjah naar Iran te bewerkstelligen en als Washington openlijk zou er kennen betrokken te zijn geweest bij het beleid in Iran ten tijde van de sjah. „De gijzelingsaffaire zou al lang opgelost zijn geweest, wanneer de VS werkelijk de vrijlating van de gegijzelden wensten". OTTAWA-Het lijkt erop dat de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Vance en zijn Canadese collega MacGuigan heel alleen van een groot banket zullen genieten. Maar even later kwamen de overige dertig gasten toch die waren opgetrommeld voor het diner ter ere van Vance, die op het ogenblik een officieel bezoek aan Canada brengt. Eerste ronde Griekse presidentsverkiezingen ATHENE - Bij de eerste ronde van de presidentsverkiezingen in het Griekse parlement heeft premier Karamanlis, die hiervoor kandi daat is, niet genoeg stemmen be haald. Hij had een twee-derde meerderheid (200 van de 300) no dig, maar hij kreeg slechts 179 stemmen. Bij de volgende ronde, 20 april, is weer een twee-derde meerderheid vereist; pas bij de derde en laatste, op 5 mei, heeft hij aan een drie-vijfde meerder heid, 180 stemmen, voldoen de. Dat hij zelfs die 180 gisteren niet haalde is mede te wijten aan het feit dat hij zelf kort voor de stemming de zaal verliet en er niet aan deelnam. Nu hij deze ge dragslijn van gaullistische gran deur eenmaal heeft ingeslagen, zal hij daarop bij de laatste, be slissende ronde moeilijk meer kunnen terugkomen. De aan vullende stem of stemmen moe ten in dat geval van een andere richting komen. Enigszins zorgwekkend ook voor de regeringspartij Nieuwe De mocratie was dat volgens een be paalde berekening twee man uit ADVERTENTIE Zeker in een moeilijke bespreking. eigen gelederen niet op Kara manlis hebben gestemd. De ND- fractie, zonder Karamanlis, be staat uit 173 leden. Acht min of meer onafhankelijke afgevaar digden van buiten de ND hadden aagekondigd ook op Karamanlis te stemmen. Het aantal stemmen voor Karamanlis had dus 181 moeten zijn. Of twee onafhanke- lijken hebben gelogen (bijvoor beeld die van de ultrarechtse Na tionale Groepering), óf twee van binnen de ND zijn hun premier om welkereden dan ook ontrouw geworden. Van regeringszijde werd met klem ontkend dat er sprake was van zo'n verschijnsel, en bovendien de verwachting uitgesproken dat in de laatste ronde de 180 ruimschoots zal worden overschreden. Mocht dit niet het geval zijn en op 5 mei geen president uit de bus komen, dan moet volgens de grondwet het parlement worden ontbonden en vervroegde ver kiezingen uitgeschreven. Hierop mikt oppositieleider Andreas Papandreou, wiens socialistische Pasok (93 zetels) gisteren niet aan de stemming deelnam. Papand reou verkondigt dat dit parle ment, in 1977 gekozen, niet langer de volkswil vertegenwoordigt, en dat het volk de gelegenheid moet krijgen zijn oordeel.te vellen over de falende buitenlandse en eco nomische politiek van de rege ring. Dat verse parlement zou dan ook de nieuwe president moeten kiezen. Vervroegde verkiezingen volgens het huidige systeem, dat de gro tere partijen begunstigt, zijn ech ter geen prettig vooruitzicht voor de kleinere oppositiepartijen, met uitzondering wellicht van de Moskou-trouwe communisten. Het is dan ook uit deze gelederen (de resten van het Liberale Cen trum en de sociaal-democrati sche KODISO, beide vier zetels) dat Karamanlis op 5 mei mis schien aan zijn 180e stem kan worden geholpen. Karmal geeft toe: "Er zijn problemen" MOSKOU (AFP) - De huidige machthebber in Afghanistan, de door de Sowjet-Unie in het zadel geholpen Babrak Karmal, heeft officieel melding gemaakt van „moeilijkheden en problemen" in de Afghaanse samenleving. Het staatshoofd, dat tevens rege ringsleider is en secretaris-gene raal van de democratische volks partij van Afghanistan luchtte zijn hart in een bijeenkomst van hoge partijfunctionarissen, die onlangs is gehouden en waarvan het Sowjet-persbureau „Tass" gisteren melding heeft gemaakt. Karmal riep op die bijeenkomst te vens de leden van de partij op dat zij, in de hoedanigheid van revo lutionairen, eraan zouden wer ken dat die moeilijkheden en problemen voorgoed uit de we reld zouden geraken. non. Gistermiddag lunchte minister van buitenlandse zaken Shamir met de ambassadeur van de negen EG-landen. Daar herhaalde hij nog eens het Israëlische stand punt: Libanon is volgens Shamir een land dat zijn zelfstandigheid heeft verloren en leeft onder een bezettingsleger van 30.000 Syri sche soldaten - het Arabische vredesleger- en 15.000 gewapen de Palestij nen. De landen die troepen aan Unifil leveren, moeten volgens Shamir dan ook niet vreemd opkijken als zij met al die gewapende elemen ten te maken krijgen. Hij wees er verder op dat het merendeel van de slachtoffers onder de Unifil- soldaten gevallen zijn door Pale stijnse kogels, en sprak er zijn bevreemding over uit dat er poli tiek meer moeilijkheden zijn als er doden door toedoen van Had- dad vallen. Politie maakt einde aan betogingen in Zuid-Afrika JOHANNESBURG (Reuter/UPI)- De Zuidafrikaanse politie heeft met traangas en de wapenstok een eind gemaakt aan betogingen van scholieren van gemengd ras in voorsteden van Johannesburg en Durban. In Zuid-Afrika vindt sinds enige tijd een boycot plaats van scholen door leerlingen van gemengd ras. Zij eisen gelijkbe rechtiging van hun onderwijs met het blanke onderwijs. Een woordvoerder van de politie zei dat in Soweto bij Johannes burg twee betogingen plaatsvon den. De leerlingen zouden na herhaaldelijk te zijn gewaar schuwd geweigerd hebben zich te verspreiden. Daarop gebruikte de politie traangas en de wapen stok. Functionarissen van de "scholen zeggen dat de politie zonder voorafgaande kennisge ving waarschuwingsschoten heeft afgevuurd. De politie ont kende dit Aan de betoging in Durban namen 6.000 leerlingen deel. De zwarte anglicaanse bisschop Desmond Tutu, secretaris van de Zuidafrikaanse raad van Kerken en een van de vooraanstaande fi guren van de Zuidafrikaanse ne gergemeenschap, heeft zich in verband met de protestacties van de kleurling-scholieren en de reactie van de Zuidafrikaanse politie hierop in een telegram tot de Zuidafrikaanse premier ge wend met het dringende verzoek maatregelen op korte.termijn te nemen 'voor het te laat is'. De bisschop die niets moet weten van het apartheidssysteem in Zuid-Afrika, veroordeelde de minister van kleurlingenzaken. Marais Steyn, omdat die ver klaard had dat agitators de scho lieren hadden opgeruid. „Geen zwarte leerling van een middel bare school", aldus de bisschop, „heeft een agitator nodig om hem te vertellen dat zijn leraren min der salaris krijgen dan hun blan ke collega's dat er vier onderwijs systemen zijn, gebaseerd op on derscheid naar bevolkingsgroep en dat de regering veel meer uit geeft voor een blanke dan voor een zwarte scholier". ADVERTENTIE (Van onze correspondent Henk Lef- felaar) LONDEN - De uitwijzing van de Britse ambassadeur James Craig door de regering van Saoedi- Arabië naar aanleiding van de uitzending van de gedramati seerde televisiefilm 'De dood van een prinses', wordt in Britse rege ringskringen voornamelijk ge zien als een tijdelijke reprimande voor de „negatieve houding" van Londen ten aanzien van Arabi sche gevoeligheden. Toch maakt men zich in Britse za- kenkringen zorgen over de aan kondiging dat Saoedi-Arabië nu ook de economische relaties met het Verenigd Koninkrijk wil „herzien" - de diplomatieke ma nier om te zeggen dat lopende en komende contracten op de hel ling komen te staan. Wat dat be treft staat er voor Engeland veel op het spel, omdat Saoedi-Arabië binnen enkele weken nieuwe contracten met handelspartners zal gaan afsluiten, ter waarde van in totaal 530 miljard gulden. Engelse bedrijven hoopten daar van een goede portie in de wacht te slepen. Er zijn in Saoedi-Ara bië op het ogenblik 200 Britse maatschappijen geregistreerd, terwijl er wordt gewerkt aan 120 gemeenschappelijke projecten. In totaal zijn 10.000 Britten bij de ze industriële activiteiten in Sa oedi-Arabië betrokken. De uitwijzing van de Britse ambas sadeur kwam voor de Britse rege ring onverwachts omdat hij, Ja mes Craig, sinds de uitzending van de televisiefilm op 9 april door het onafhankelijke Britse tv-kanaal ITV, zich heeft inge spannen om de Saoedi-Arabische regering ervan te overtuigen dat er geen kwade opzet achter school. Ambassadeur Craig probeerde de Arabieren uit te leggen dat het ITV-kanaal niet onder de ver antwoordelijkheid van de Britse regering uitzendt (zoals de BBC), dat er in het Westen andere op vattingen bestaan over persvrij heid en dat, wanneer de film Ara bische gevoelens kwetste, dit geen uiting was van wat het Brit se volk in het algemeen van de Arabische zeden en gewoonten dacht. Commentatoren en Britse arabis ten hebben erop gewezen dat Sa oedi-Arabië niet tot het uiterste zou gaan om alle diplomatieke betrekkingen met het Verenigd Koninkrijk te verbreken en dat zij mettertijd ambassadeur Craig ongetwijfeld weer zullen toe staan zijn post in te nemen, al was het alleen maar omdat Saoedi- Arabië op het ogenblik politiek van het Westen afhankelijk is door de recente ontwikkelingen in de islamitische wereld. Daarentegen vrezen de Britten wel dat Saoedi-Arabië de economi sche dreigementen waar zou ma ken. Ten slotte exporteert Enge land meer naar Saoedi-Arabie dan naar geheel Azië, en met de huidige malaise in de Britse in dustrie zou het verlies van het Saoedi-Arabische industriële af zetgebied een niet geringe neer slag hebben op de Britse econo mie. Zowel conservatieve als Labour- parlementariërs achten de Saoe di-Arabische reactie overtrok ken, te meer omdat minister van buitenlandse zaken Lord Car- rington, weliswaar als mosterd na de maaltijd na de uitzending van de film, min of meer zijn excuses had aangeboden. Ook wordt erop gewezen dat de Saoedi-Arabi sche regering zich bewust is van het feit dat Carrington bezig is aan de formulering van een nieuwe Britse politiek ten aan zien van het Midden-Oosten, en dat harde acties tegen Engeland een nieuw beleid in de wielen zouden kunnen rijden. Saoedi-Arabië heeft zijn nieuwe ambassadeur in Londen op dracht gegeven „voorlopig" zijn geloofsbrieven nog niet aan te bieden aan koningin Elisabeth. Dit wordt gezien als een signaal dat het ook diplomatiek nog niet zo'n vaart zal lopen. Dan is er ten slotte nog het feit dat in Britse regeringskringen al op laag ni veau werd gedacht aan een tijd stip voor het staatsbezoek van de Saoedi-Arabische koning Chaled aan Engeland. Hij werd daartoe uitgenodigd door de Britse vor stin tijdens haar bezoek, verleden jaar, aan Saoedi-Arabië. Spaarselect-extra-rekening rente Bij elke terugbetaling wordt 2° o over het opgenomen bedrag in rekening gebracht. Behalve bij opname t.b.v. huwelijk of aankoop eigen huis.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9