Ajax voelt zi< ch zwaar "genomen" tegen Real Madrid Hele streek vaart wel dankzij Forest HSV onJgw orkaan-kracht Wril'MiÊ in finale tegen Valencia Arbiters hebben ons infei ite uitgeschakeld Juventus gokt mis; Arsenal DONDERDAG 24 APRIL 1980 PAGINA 17 VALENCIA/TURIJN (ANP) - De finalisten van het toernooi om de Europacup voor bekerwinnaars heten FC Valencia en Arsenal. De Spaanse club had in de tweede wedstrijd tegen FC Nantes niet veel moeite zo ver te komen (4-0). Arsenal besliste de wedstrijd in Tu rijn tegen Juventus kort voor tijd. De 1-0 was voldoende voor kwali ficatie na het gelijke spel van veertien dagen geleden in Lon den (1-1), waar Juventus zich met tien man (één speler was al snel uit het veld gestuurd) manhaftig had verdedigd. Valencia nam al in de tiende mi nuut de leiding door een schot van Rainer Bonhof en dat bete kende al kwalificatie voor de fi nale van 14 mei in Brussel. Nog voor de pauze werd het 2-0 door een inzet van Subirats, die door Michel van richting werd veran derd. De Argentijnse 'wereldkampioen' Mario Kempes voltrok het vonnis over de Franse club in de tweede helft met twee treffers, waarvan één uit een strafschop, nadat Hrubesch scoort 2-0 voor HSV; Del Bosque die later nog uit het veld werd gestuu rd,kijkt hulpeloos toe. Bonhof ten val was gebracht. De Belgische scheidsrechter Ponnet deelde vier gele kaarten uit, aan de Nantes-spelers Rio, Baron- chelli en Trossero en aan de Spanjaard Solsona. Juventus gokte voor bijna 70.000 aanhangers volledig mis. De Ita lianen hadden aan 0-0 voldoende en speelde duidelijk op zeker. Lange tijd leek het goed te gaan. Twee minuten voor tijd echter vond Paul Vaessen het doel ach ter de uitblinkende Dino Zoff, waardoor Arsenal alsnog als tweede Engelse club een Euro pacupfinale in dit seizoen bereik te. De overwinning van de Engelsen, met als toonaangevende speler Liam Brady, was niet eens on verdiend. HAMBURG (GPD/ANP) - De enorme storm, met snelheden tot orkaankracht, die Hamburg het af gelopen weekeinde teisterde, heeft zich gisteravond voortgezet in het Volksparkstadion van de West- duitse havenstad. Net zo min als het dak van de tribune in het oude stadion van HSV aan de Ro- thenbaumchaussee bleek Real Madrid bestand te gen een dergelijke beproeving. Hamburger Sportverein wat gas terugnam, kreeg de Spaanse kampioensploeg een ongelooflijke stroom van aanvallen te verwerken. De „orkaan" liet zijn sporen zeer duidelijk na. Toen de ontstellend zwak leidende Italiaanse arbiter Michelotti een einde maakte aan de ver rukkelijke partij voetbal, wa ren er vijf gapende bressen geslagen in het eens zo on verwoestbare bastion van Real Madrid. Vijf-één. Een eindstand waar van HSV-trainer Branko Ze- bec en de zijnen alleen maar hebben kunnen dromen. Op de forse nederlaag, die zijn weerga in de geschiedenis van Real Madrid niet kent, valt niets maar dan ook hele maal niets af te dingen. Met iets meer precisie aan HSV- zijde, zou de „Koninklijke" Rossi wellicht niet in EK ROME - Paolo Rossi, de stervoet baller van Italië, zal waarschijn lijk worden geschorst voor het Europees landenkampioenschap voor landenteams. Tegen de speler zijn zware beschuldigin gen ingebracht in verband met zijn rol in het Italiaanse omkoop» schandaal. Op grond daarvan zou de tucht- commissie, volgens een Italiaans blad, Rossi willen schorsen voor het EK. Vandaag maakt de tucht- commissie van de Italiaanse bond de definitieve straffen voor de aangeklaagden bekend. Het gerechtelijke proces tegen hen zal één dag voor het EK begin- AMSTERDAM - Ajax heeft met een winst van 2,25 miljoen gulden afscheid genomen van het Europa-Cuptoernooi, waardoor de kater van de uitscha keling enigszins naar de achtergrond werd gedrongen. Een extra half miljoen werd gemist, omdat de Amsterdammers te laat in de gaten kregen dat dit Nottingham Forest wel degelijk van een plaats in de finale had kunnen worden afgehouden. Enerzijds was er daardoor de te vredenheid over het feit dat de Engelsen met 1-0 de eerste ne derlaag in twee jaar Europa Cup voetbal in een uitwedstrijd is toe gebracht, anderzijds was er de teleurstelling dat randzaken uit eindelijk hadden beslist over het lot van Ajax. Verantwoordelijk daarvoor werd gisteravond voor al de scheidsrechter gesteld. Door voorzitter Ton Harmsen bij voorbeeld, die keihard uithaalde in de richting van de Zwitser Daina, die het duel twee weken geleden in Nottingham floot en diens Roemeense collega Rainea, die in het volgepakte Olympisch Stadion de regie in handen had: „We zijn geflikt. De eerste wed strijd hebben wij door de scheidsrechter met 2-0 verloren en vanavond hebben we ondanks die overwinning in feite opnieuw door de arbiter verloren". Teruggebracht tot de juiste propor ties kwam die opmerking erop neer dat beide fluitisten bepaald niet op dezelfde golflengte zaten. Waar in Nottingham een on schuldige handsbal van Zwam- born werd bestraft met een pe nalty, daar ging centraal-verde- diger Lloyd in Amsterdam vrij uit toen ook hij de bal tegen de hand kreeg. Reden genoeg voor Ajax-trainer Leo Beenhakker om te concluderen dat zijn team dui delijk te kort was gedaan: „Ik heb twee precies dezelfde situaties gezien, de ene keer werd er wel een strafschop gegeven, de ande re keer toen het ons goed zou zijn uitgekomen, niet". Verkeerd Afgezien van de wijze, waarop de nederlaag in Nottingham tot stand is gekomen (Beenhakker: AMSTERDAM (ANP) - Nottingham Forest is voor het graafschap Not tinghamshire veel meer dan de club die vorig jaar de Europacup I ver overde. De vereniging - Forest is niet zoals vrijwel alle andere Britse ploegen een naamloze vennootschap - wordt door de graafschapsraad gebruikt voor public relations in de richting van handel en toerisme. Het is een voor Europa unieke combinatie van sport en promotie in het buitenland voor een bepaalde streek. Tussen de 6.000 supporters (bijna een kwart van het gemiddelde aantal toeschouwers bij thuiswedstrijden) in Amsterdam bevond zich een vier man sterke vertegenwoordiging van de graafschapsraad, die via een kleine tentoonstelling in een Amsterdams hotel duidelijk maakte dat Nottingham niet slechts de stad van Robin Hood is. De gedachte Forest ten gunste van de hele county te gebruiken, ontstond na het kampioenschap van 1978 dat de weg naar Europees voetbal vrij maakte. De beperkte oppositie in de graafschapsraad ("Nottinghamshi re heeft geen behoefte aan snoepreisjes voor zijn ambtenaren") werd overwonnen. Forests eerste Europacup-loting, vorig seizoen tegen Li verpool, hield echter de kans in dat het hele project zou mislukken voor het werkelijk was begonnen. Nottingham Forest echter doorstond die eerste krachtmeting in Europees verband en sindsdien is het commerciële idee uiterst effectief gebleken. De vereniging reserveerde per uitwedstrijd vier stoelen in haar vliegtuig voor de handelsmissie van de graafschapsraad. Zo vloog de commercie mee naar elke stad. "Onze investeringen", stelde Eddie Waller, assistent-directeur van de af deling economische ontwikkeling, "zijn betrekkelijk gering. De kosten beperken zich tot de prijs van wat drankjes voor de mensen die onze tentoonstellingen bezoeken. Daar staat tegenover dat wij belangrijke contacten hebben gelegd en de plaatselijke industrie uit Zürich orders heeft gekregen voor bijna een miljoen stil ling, ruim 4,3 miljoen gulden". Volgens de publiciteitsman van de graafschapsraad Colin Slater hebben club en county profijt van de samenwerking. "Forest bijvoorbeeld heeft van de county een lening gekregen om de nieuwe tribune te kunnen- bouwen en het geld is verstrekt tegen een zeer aantrekkelijke rente. Omdat wij profiteren van hun sportieve prestaties. Wij bevinden ons bovendien in een gelukkige situatie dat de supporters van Forest geen vandalisme bedrijven, anders werkt het voetbal meer tegen je dan voor je". Voor de graafschapsraad zijn de successeri van de club net zo belangrijk als voor Forest zelf. Cecill Hampsell, vice-voorzitter van de County- counsil: "Wij verzorgen natuurlijk de follow-up met handelsdelegatie enz. Nadat wij met de club in Europa zijn geweest. Daarom is het net zo belangrijk dat wij de finale in Madrid halen, dan kunnen wij daar verder bouwen op de basis die wij in februari al in Barcelona hebben gelegd. Onze hele streek vaart er wel bij". „We hebben daar uitsluitend verloren door twee rot goals") heeft Ajax zijn verwijdering uit het Europa Cup-toernooi vooral ook te wijten aan een verkeerde taktiek in de uitwedstrijd. Daarin werd door Ajax veel te veel ontzag getoond op de City Ground in Nottingham. Been hakker liet zijn team daar zonder centrumspits fungeren en was op de eerste plaats van het voorko men van doelpunten uitgegaan, in plaats van te zoeken naar een tegentreffer, die in de return van onschatbare waarde zou zijn ge weest. Gelegenheidsspits Karei Bonsink: „In Nottingham had den we de achterhoede van die Engelsen veel meer onder druk moeten zetten. De zaterdag er voor hadden die jongens nog met 3-2 verloren van Aston Villa. Dat durfde Nottingham wel aan te vallen, waardoor twee spelers de bal in eigen doel schoten. Wij hadden daar dan ook meer moe ten ondernemen. Nottingham heeft een goede voorhoede, maar verder is het een heel normaal elf tal". Omslachtig Ajax, dat in eerste instantie niet verder kwam dan een afstands schot van Lerby, zocht echter pas de aanval op in Amsterdam. Beenhakker had zijn spelers er daarbij op gewezen om zichzelf vooral niet voorbij te hollen. In de praktijk leidde dat ertoe dat Ajax veel te omslachtig te werk ging. In de eerste helft forceerde de ploeg weliswaar tien hoekschoppen, maar niet één kans. Het enige dat Ajax bereikte waren twee gele kaarten voor Meutstege, die Ro bertson hard afstopte en daaraan zelf een blessure overhield (in de rust werd hij dan ook afgelost door Zwamborn) en voor Boeve, die Francis onderuit kegelde. Aangezien hij al eerder in het sei zoen op de bon was geslingerd kon Boeve de eindstrijd in Ma drid al in de 18e minuut uit zijn hoofd zetten. Zijn ploeggenoten leken hem snel te zullen volgen, zeker toen Nottingham Forest, Karei Bonsink in duel met Trevor dat in de eerste 45 minuten op on- Engelse wijze een muuf van ver dedigers opwierp, in het tweede bedrijf geleidelijk aan meer ini tiatief begon te ondernemen. Juist in die fase kreeg Notting ham Forest het plotseling even wel erg moeilijk. Zo moeilijk dat Lerby uit een hoekschop van Ar- nesen in de 66e minuut koppend zijn negende Europa-Cuptreffer kon laten aantekenen. Op dat moment wankelde de trotse ploeg van de zo mogelijk nog trotsere manager Brian Clough. Beenhakker: „Wat heeft het ge scheeld? Toch bijna niets. Jensen kopte bijna in en verder had die handsbal van Lloyd een penalty moeten zijn. Tevreden kan ik na tuurlijk niet zijn, maar het heeft me wel goed gedaan dat we dit Nottingham hebben terugge drongen en zo in moeilijkheden hebben gebracht. Voor rust heb ben we veel geïnvesteerd en is er veel vuil werk opgeknapt. In de Francis. Lerby is aanwezig om zijn tweede helft hebben we daar ge deeltelijk van geprofiteerd". Nottingham, dat in de Engelse competitie dit seizoen tot nu toe maar liefst elf uitwedstrijden heeft verloren (in de vorige com petitie waren dat er in totaal maar drie), maar in de Europa Cup tot gisteren wel degelijk kon schitte ren, zakte tijdens het slot van de wedstrijd ver weg. Zo ver, dat de nog zo onervaren linksachter Boeve één van zijn beste wed strijden kon spelen en bij vlagen zelfs de verdediging wist te lei den. "Niet ontevreden" In cijfers werd de suprematie ech ter verder niet meer uitgedrukt, zodat de zege van Ajax uiteinde lijk niet meer dan een Phyrru soverwinning was. Voor Been hakker kon het eindexamen daardoor nQch geslaagd, noch mislukt worden genoemd. Des- collega te assisteren. ondanks is de beslissing over zijn toekomst bij Ajax al gevallen. Voorzitter Harmsen: „Intern we- .villen dat besluit nog niet naar buiten brengen. Ik ben niet ontevreden over hem". Met die cryptische opmerking zal Beenhakker het voorlopig moe ten doen. In plaats dat hy van daag hoort hoe hij zijn carrière „mag" vervolgen, moet hij nog tot „om en nabij 1 mei wach- Mct zijn medewerking heeft Ajax voor het eerst sinds jaren weer winstcijfers in de boeken staan, die door toernooien in augustus in Amsterdam, Keulen en Madrid alleen maar groter kunnen wor den. Het zou daarom niet meer dan menselijk zijn als juist hem opening van zaken zou worden gegeven, of zoals Beenhakker zelf stelt „Desnoods ga ik weer terug naar de jeugd, als ik maar zelfs zijn afgeslacht als de eer ste de beste amateurclub. HSV dat in de eerste wedstrijd in het Bernabeu-stadion in Madrid by vlagen was wegge speeld en met 0-2 verloor, re vancheerde zich voor 60.000 toeschouwers dan ook ge weldig. Voor het eerst in zijn geschiedenis had HSV zich daarmee geplaatst voor de fi nale van het Europa Cup I- toernooi, waarin op 28 mei Nottingham bestreden wordt. In het Bernabeu-stadion het domicili van Real. Wie in Hamburg had nog op een dergelijk resultaat gerekend? Weinigen. Zelfs trainer Ze- bec, die de afgelopen week nogal pijnlijk in het nieuws is geweest, omdat hij te diep in het glaasje had gekeken, wist dat slechts een wonder zijn ploeg nog kon redden. Maar na de triomf sprak de Joego slaaf: „Ik heb HSV in dit sei zoen nog niet zo sterk zien spelen. Alle spelers waren volledig gemotiveerd. Het was een overwinning waar- Wervelend Ook Reals trainer Vujadin Bos- kov (eens diende hij Feye- noord) had lovende woorden over voor zijn superieure te genstander. „Ook ik heb een wervelend HSV gezien. Jammer dat we zo snel een penalty tegen kregen. Dat heeft de hoge uitslag sterk beïnvloed. Mijn ploeg was vanaf dat moment helemaal van slag". Dat was in de elfde minuut van de wedstrijd. Nadat HSV reeds na honderd seconden spelen een doelpunt van Hrubesch geannuleerd zag - de Italiaan Michelotti keurde deze treffer wegens buiten spel af - sloeg de thuisclub onbarmhartig toe. Kevin Keegan, de Engelsman die het volgend seizoen in de kleuren van Southampton speelt, zorgde met een flit sende demarrage voor de opening. Zijn bewaker, Gar cia, blokkeerde Keegan en Michelotti draalde niet: straf schop. Manfred Kaltz verzil verde dit buitenkansje. Prec ies zes minuten later was HSV reeds op gelijke hoogte met de Madrilenen. Hrubesch worstelde zich los van de de fensie en kopte de bal uit de voorzet van Memering kei hard in: 2-0. De Koninklijke voelde zich ver slagen en wist zich slechts zeer zelden aan de druk HSV te ontworstelen. Bij ogenschijnlijk ongevaarlijke tegenaanval had Real deson danks succes. Cunningham, in de aanval bij Real de beste man, scoorde tegen: 2-1. Het pleit voor de inzet van HSV dat nog in de eerste helft zo driftig op jacht ging naar doelpunten. En die strijdwij ze had succes. Real werd op gesloten op eigen helft bleek geen gevaar meer. Kaltz en Hrubesch loodsten HSV reeds voor de pauze de finale binnen. Ook na de rust is Real er niet meer aan te pas gekomen. Dat HSV voorzichtiger ging spe len verbaasde eigenlijk nie mand. Veiligheid gold, de fi nale mocht niet meer uit han den worden gegeven. Dat Keegan nog twee opgelegde kansen miste was teleurstel lend, maar de jubel op de tri bunes barstte in de laatste minuut nog eens in volle he vigheid los. Memering maak te gebruik van een misver stand in de Madrileense de fensie: 5-1. Naast het ruime verlies incas seerde Real nog een teleur stelling. Vijf minuten voor het slotsignaal werd Del Bosque door Michelotti van het v verwezen, toen hy Keegan te zwaar had aangepakt. Real zal Del Bosque zeker in het ko mend seizoen een aantal wed strijden in het toernooi om de Europese beker voor lands kampioenen moeten missen. Want dat Real opnieuw kam pioen van Spanje wordt is waarschijnlijk.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 17