Nieuwe verontrusting over de middenschool DIERENTUINEN WILLEN MEER PUBLIEK LISSESE GEIT WERPT' VIERLING Expositie in Hillegom Thaise bolbloemen Morgen vergader ing van Ashram-ouders "DIKKE" AANVRAAG "Juffrouw Lijster" zit er weer "Tweederde van de Nederlanders komt zelden of nooit WOENSDAG 23 APRIL 1980 LEIDEN/REGIO PAGINA 29 ALPHEN AAN DEN RIJN - "Tegenover de ouders is de suggestie gewekt dat de zaak min of meer rond is. Dat de middenschool dóórgaat. Als ze echter zouden weten hoe de zaak er werkelijk voorstaat, zouden ze heel wat min der gerust zijn." Morgenavond vergaderen de ou ders van de Ashram-leerlingen over dit gehele pakket maatre gelen. Ook wordt dan een nieuw bestuur gekozen van de ouder vereniging. Dit laatste zal naar verwachting de minste proble men opleveren. Voor de 11 be- stuursplaatsen zijn namelijk 11 kandidaten: 5 van hen zijn gele verd door de groep Van der Vlist (die min of meer op één lijn zit met de "verontruste ouders"), 5 van hen komen uit de "katholie ke" groep Böhm, en één kandi daat is "onafhankelijk". Veel belangrijker vraag morgen avond zal zijn: de kansen dat de middenschool doorgaat. Voor de "verontruste ouders" is dat nog zeer de vraag. Zij vrezen - en zeg gen dat uit betrouwbare bron te hebben vernomen - dat het mi nisterie van onderwijs het pakket maatregelen dat morgenavond ter sprake komt als "onvoldoen de" zal bestempelen. Daarbij speelt een belangrijke rol dat de directie (de onderwijsleiding, red.) nog maar bestaat uit één man (conrector Van Leeuwen), nu na rector Chamuleau en con rector Van Casteren ook conrec tor Kraakman ontslag heeft ge- De "verontruste ouders" Aldus de heer T. van Veen, beho rend tot de groep van "verontrus te ouders" over de huidige stand van zaken op het Ashram college in Alphen aan den Rijn. Morgen avond moet hier een belangrijke knoop worden doorgehakt. Na een maanden lange periode van interne twisten leek enkele we ken terug de komst van de mid denschool (in september a.s.) toch verzekerd. De bij het schoolbestuur slecht liggende rector W. Chamuleau en conrec tor H. van Casteren (die overigens in de praktijk wel voorname "wegbereiders;' voor de midden school zijn geweest) namen "vrijwillig" ontslag. In ruil daar voor zegde het schoolbestuur toe om de aanvraag voor een mid denschool-experiment nu defini tiefin te dienen bij het ministerie. Dat was één punt uit een akkoord pakket. Een ander onderdeel was dat er een commissie komt die de rechten en plichten op papier gaat vastleggen van alle betrok kenen bij het schoolgebeuren (schoolbestuur, schoolleiding, overig personeel, leerlingen, ou ders). Verder zou de oorspronke lijke rooms-katholieke identiteit van het Ashram nader omlijnd moeten worden. vrezen dat het ministerie (of lie ver: de innovatiecommissie die het ministerie moet adviseren over het middenschool-experi ment) zal oordelen dat er onvol doende leiding aanwezig is op het Ashram om de middenschool van start te laten gaan. Nog niet Mochten de ouders morgenavond besluiten om het maatregelen pakket niét goed te keuren, dan gaat de middenschool-aanvraag niet eens de deur uit. Die aan vraag is namelijk nog niet defini tief ingediend. Het schoolbestuur heeft weliswaar een brief naar het ministerie verzonden, maar zo lang daar niet een aantal docu menten is bijgevoegd, geldt de brief niet als aanvraag. Voorzitter P. J. M. Maas van het schoolbestuur "Dat slaat eigen lijk nergens op, want die stukken zijn al lang op het ministerie. Maar ze hebben zich in een ver gadering vorige week woensdag heel formeel opgesteld en ge zegd: als die stukken er niet offi cieel worden bijgevoegd, dan is de aanvraag niet geldig." Voorzitter Maas hoopt dat nog deze week de stukken de deur uit kunnen. Het zal, naar hij zegt, in elk geval op tiid gebeuren. De "verontruste ouders" menen echter dat de middenschool mo menteel verder weg is dan ooit. Zij vinden dat zoveel mogelijk ouders naar de vergadering van morgenavond moeten komen, teneinde zich op de hoogte te stellen van de preciese gang van zaken. De enige oplossing ligt volgens de "verontruste ouders" nu nog in het opstappen van het schoolbe stuur, óf het op zeer korte termijn aanvullen van dat schoolbestuur met enkele nieuwe leden, over eenkomstig de statuten. Volgens die statuten zouden er naast de huidige bestuursleden (vier zit tende bestuursleden, één ouder en één docent) nog vier ouders en drie docenten in het schoolbe stuur moeten komen. ALPHEN AAN DEN RIJN - In dien het Ashram college in Alphen deze week toch besluit om dé middenschool-plannen door te zetten, dan kan het ministerie van onderwijs en wetenschappen rekenen op een reusachtige stapel papier. Zowel het "schoolwerkplan"het "school-experimenteerplan als de "voortgangsrappor ten" moeten dan namelijk in 80-voud(worden inge diend... Dat komt neer op tienduizenden pagina's pa pier. KOUDEKERK AAN DEN RIJN - "Niets inwerpen. Pas ge trouwd:. Een lijster broedt. Dank u." Dat papiertje prijkt momenteel aan een brievenbus aan de Lagewaard in Kou dekerk. Binnenin zit een lijster op haar nest. En dat is niet voor het eerst. PTT-voorman H. J. Slewe uit Kou dekerk: "Die lijster kiest nu al voor het derde jaar deze brie venbus uit om er te broedenWe reken den er al zo'n beetje op dat ze weer zou te rug komen. Die bees ten komen niet zo veel meer voor, vandaar dat we het ook een stukje servicevan de PTT vinden om de brievenbus een paar weken buiten ge bruik te stellen." Voor de bewoners aan de Lagewaard is dat geen enkel punt. Slewe: "Die zeggen: leuk, broedt juffrouw Lijster weer? Laat haar maar lekker zit- fen. Wij geven onze post wel zolang aan de besteller mee." LISSE - Met zorg houdt de familie De Jongh aan de Rooversbroekdijk in Lisse de geiten-vierling in de gaten. Met zorg, omdat de geboorte van vier kleine geiten praktisch nooit voorkomt. Drie kleinenis al heel wat voor een geiten-moeder. De Waddinxveense dierenarts Slager beves- "Maar normaal werpt een moeder-geit niet meer dan één of twee jongen. Vier stuks zie je inderdaad bijzonder weinig." De fotograaf had overigens de grootste moeite om van moeder 'Greta van de Pol der' en haar kroost een familieportret te maken. Van de vier was er steeds wel een aan de wandel of sprong juist weg als de fotograaf klikte. Uiteindelijk lukte het dan toch om de'gezonde familie op de plaat vast te leggen. NOORDWIJKERHOUT - Aqua rellen en olieverfschilderijen van bolbloemen gemaakt door kun stenaars uit Thailand. Een derge lijke unieke verzameling is te zien in een bollenschuur tussen Lisse en Hillegom. Het idee voor deze tentoonstelling is afkomstig van Carolyn en Inaki Legorburu uit Noordwijkerhout. Aanvankelijk woonden zij enige tijd in Serawak op Borneo in In donesië. Terugreizend naar Hol land deden zij Thailand aan voor een kleine vakantie. Daar stuitten de twee op de makers van de schilderijen met daarop de af beeldingen van diverse bloemen. Voor Inaki was dit de aanleiding om tijdens een volgend bezoek aan Thailand contact te leggen met een van de Thaise kunste naars en hem de opdracht te ge ven schilderijen te maken van di verse bolbloemen. Hij had daar voor diverse foto's van bolbloe men meegenomen. Na de schilderijen van narcissen, tulpen en hyacinten mee naar huis te hebben genomen ont stond bij de twee Noordwijker- houters al gauw het idee tot het houden van een expositie. De ruimte voor het houden van de ze expositie werd gevonden in een van de bollenschurenvan de de firma Buschman aan de Vee- nenburgerlaan in Hillegomt Inmiddels zijn met de Keukenhof al contacten gelegd om het vol gend jaar in de voormalige krui dentuin van Jacoba van Beieren te mogen exposeren. Tevens wordt gedacht aan een soortge lijke tentoonstelling in Maduro- dam. De expositie blijft geopend tot 26 mei (de dag dat ook Keukenhof de poorten sluit). Elke ochtend is de tentoonstel ling vanaf 09.00 uur voor het publiek toegankelijk. Hoogmadenaar wint short-track LEEUWARDEN - Kees Borst uit Hoogmade is in Leeuwarden de eerste winnaar geworden van de strijd om de "Narcissenbokaal". De short-track-rijder (lid van de Indoor Hardrij Club Leiden) ze gevierde in de Leeuwarder ijshal op beide afstanden (500 en 1000 meter). Ook de dames van de IHCL waren succesvol in de Friese hoofdstad: Paulien Heemskerk won de 500 en Ingrid Marcusse de 1000 me ter. De overwinning op de 1500 meter ploegachtervolging met aflossing ging bij de dames ook naar Leiden. Bij de heren won het team van het Delftse DKIJV de 3000 meter met aflossing. RHENEN/WASSENAAR - De tien grote dierentuinen in ons land, waaronder het Wasse naars Dierenpark, gaan geza menlijk proberen veel meer Nederlanders te interesseren voor een bezoek aan een die renpark. De Nederlandse Vereniging van Dieren tuinen gaat daarvoor een coampagne voeren. Deze vereniging bestaat nu tien jaar. Het is voqr de eerste keer dat de aangesloten dierentuinen zo'n ge zamenlijke actie ondernemen. De plannen om meer publiek te lokken naar de Nederlandse dierentuinen werden gistermiddag in Ouwehands Dierenpark in Rhenen door A. van Hooff ontvouwd. Hij is voorzitter van de Nederlandse Vereniging van Die rentuinen en directeur van Burgers Dierenpark in Arnhem. Hij deelde mee dat de tien dierentuinen jaarlijks zo'n zes miljoen bezoekers trekken. Hiervan behoort anderhalf miljoen tot de categorie van mensen die bij herhaling naar de dieren komen kijken. Van Hooff: "Dat betekent dat we jaarlijks een derde van de Neder landse bevolking.binne- onze poorten krijgen. Twee derde echter komt zel den of nooit. Wij mikken met onze actie speciaal op die groep mensen". Naar de mening van Van Hooff hebben de dierentuinen in deze tijd een drie delige taak. Voorop stelde hij de re creatieve fuinctie. Vervolgens de edu catieve taak en niet te vergeten de „conserverende" rol die de dierentui nen vooral de laatste jaren vervullen (in stand houden van op uitsterven staan de diersoorten). "Deze drie taken zijn intens met elkaar verbonden. Dat moe ten we nu het gros van het Nederlandse publiek duidelijk maken. Dat kan in eerste instantie door aan te tonen dat we springlevend zijn". In dit verband attendeeide Van Hoof op de vele nieuwe ontwikkelingen die zich bij vrijwel alle aangesloten dieren tuinen hebben voorgedaan. Niet alleen op het gebied van de levende have, maar ook wat uitbreiding en moderni sering van accommodatie betreft. Het Dierenpark Amersfoort heeft bijvoor beeld een nieuw apenverblijf. Artis in Amsterdam presenteert een moderp robbencomplex. Burgers Dierenpark in Arnhem voegt een overdekt orang- oetangverblijf toe aan de reeds be staande voorzieningen. Het Noorder Dierenpark in Emmen biedt de be- zoekrs een gloednieuw Afrikahuis met dieren uit Centraal-Afrika. Veel vernieuwingen ook bij het vogel park Animali Eindhoven. Het Dolfina rium Harderwijk lanceert een volko men nieuwe expositie over dolfijnen. Dit jaar ook veel meer ruimte bij hét safaripark Beekse Bergen. Daar is het wildpark uitgebreid met meer dan 50 hectare. Hier is een woongebied voor dieren van het noordelijk halfrond. Ouwenhands Dierenpark Rhenen in troduceert een visueel bijzonder aan trekkelijk aquarium plus in de recrea tieve sfeer een "Monkey-rail" vooreen soort rijtoer over de apenverblijven. De Rotterdamse Diergaarde Blijdorp heeft de accommodatie aam.e\ uld met een verblijf voor mensapen. Het Die renpark Wassenaar tenslotte heeft een speciale show ingestudeerd van vgf zee beren. De Nederlandse Vereniging van Dieren tuinen tracht het publiek tot bezoek te activeren onder het motto Meimaand dierentuinmaandVan Hooff: "De dierentuinen zijn dan op hun mooist en daarbij nog relatief rustig. Bovendien zijn er al veel jonge dieren geboren". In het kader van de publiek-wervingsac- tie hebben de dierentuinen zes posters laten drukken met de afbeelding van diverse dieren. Tot de ontwerpers be hoort ook een Engelse groep teke naars. Bij elke poster hoort een instruc tief boekje dat informatie geeft over het dier dat op de poster staat afge beeld. Ieder gezin ontvang* in de meimaand gratis bg aankoop van een entreebe wijs een bon die recht geeft op een pos ter en het bijbehorende boekje. Wil men in het bezit komen van de comple te serie, dan moet voor elke poster worden betaald. Bij schoolreizen geldt de regeling dat elke groep van tien kin deren een poster ontvangt. Posters en boekjes zgn niei via de handel ve r krijgbaar. De actie van de verenigde dierentuinen duurt tot en met eind mei.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 29