vrije tijd C A wil dit jaar beginnen Clubs "rommelen" weer Gezondheidscentrum in De Mors is hard nodig Geen clementie voor "file-ontvluchters99 Definitief plan voor nieuwbouw in de Breestraat PSP-vragen over lintjes PAGINA 4 DINSDAG 22 APRIL 1980 Éij officier van justitie Mr. Ham hoeven automobilisten die "gepakt" zijn omdat ze op il legale wijze een file zijn ont vlucht op weinig clementie te rékenen. Dat was in het verleden al her haaldelijk gebleken en bleek gisterochtend tijdens de zit ting van kantonrechter De Graaf weer overduidelijk. Fikse boetes werden er opge legd aan een tweetal inwoners van Noordwijk die om een kleine file te kunnen ontvluch ten een verkeerde rijbaan namen. Vervolgens negeerden beide ongeduldige automobi listen het verkeerslicht dat voor de rijbaan waarop zij reden rood uitstraalde. "Om dat", zo verklaarden zij, "we toch rechtdoor moesten en het licht voor rechtdoor stond op groen". Volgens mr. Ham ging deze vlieger dus heel duidelijk niet op en hij eiste in beide geval len 175 gulden. Rechter De Graaf veroordeelde overeen komstig de eis. Een derde "file-ontduiker" pro- beerde als verzachtende om standigheid aan te voeren dat hij op het moment dat hij op de Oegstgeesterweg een ver keerde rijbaan nam om een file te kunnen paseren in ge spannen toestand verkeerde. Door middel van een brief van zijn vrouw probeerde hij dit argument verder te onder bouwen. De officier van justi tie kon er maar weinig begrip voor opbrengen temeer daar de verdachte vlak na zijn eer ste overtreding nog een keer in de fout ging door op de Warm- onderweg dwars door rood licht te rijden. Mr. Ham eiste in totaal een boete van 320 gulden wat door rech ter De Graaf werd vermin derd tot 225 gulden. Een pompbediende uit Katwijk kwam er op de zitting gena dig vanaf. Hij zou namelijk enige tijd geleden het milieu in ernstige mate hebben ver ontreinigd door zo'n 60 tot 70 liter benzine in een sloot te gie ten. Verdachte vertelde dat hij nog maar pas bij het.bewuste ben zinestation werkte en plotse ling voor een paar uur moest invallen vor een collega. Per ongeluk gooide ik super in de tank van een zware vracht wagen. Toen ik daar achter kwam raakte ik in paniek uit angst om door zo'n blunder m'n baan te verliezen. In pa niek heb ik het zaakje toen in de sloot gegoten", aldus de Katwijkse pompbediende die een geldboete van 300 gulden waarvan 150 gulden voor waardelijk, tegen zich hoorde uitspreken. Een overzicht van de "gezellige drukte" tijdens een van de voorgaande rommelmarkten in de ijshal. LEIDEN - Het veVenigingsleven in Leiden en omgeving is al enkele weken druk in touw met de voor bereiding van de vierde "rom melmarkt-sport in" die van 2 tot en met 4 mei in de ijshal aan de Vondellaan wordt gehouden. Voor de vierde achtereenvolgen de maal kunnen de verenigingen hun kas flink spekken door de verkoop van meer en minder waardevolle zaken. De belang stelling voor de markt was dit jaar zo groot dat de inschrijving al in januari moest worden gesloten. Op de vierduizend vierkante meter vloeroppervlakte van de hal zul len in het eerste weekeinde van mei meer dan zeventig vereni gingen een plaatsje hebben ge vonden met hun stands. Dat is bijna een verdubbeling ten op zichte van de eerste rommel markt die vier jaar geleden werd gehouden. Verenigingen kunnen voor een paar tientjes een ruimte van ze ven bij drie meter in de hal huren. Op die plek kunnen ze naar eigen inzicht een stand inrichten en daar alles te koop aanbieden waarvoor belangstelling bestaat. Diverse clubs zamelen speciaal voor deze markt afgedankte en overcomplete goederen in. De opbrengst is geheel bestemd voor de eigen vereniging. Zo bleek uit een enquete aan het slot van de eerste rommelmarkt Van 2 tot 4 mei in de ijshal dat de clubs voor 78.000 gulden verkocht hadden. Een jaar later was het al 128.000 gulden en vorig jaar becijferde men de winst op 133.000 gulden. De organisatoren zijn ervan overtuigd dat het wer kelijke bedrag een flink stuk ho ger moet liggen, omdat men over het algemeen nogal zuinig is bij het prijsgeven van de werkelijke opbrengst. Ton Menken, een van de initiatief nemers, over het ontstaan van de rommelmarkt' "We kregen hier in de ijshal altijd verzoeken om bijdragen voor de clubkas, gratis reclame, sponsoring. Maar als je iets voor de ene club doet, is de ander boos en daarom hebben we gekozen voor de rommelmarkt. De hal is beschikbaar voor de verenigingen en het hangt van het eigen initatief af hoeveel men verdient". Volgens John van der Born, ook een man van het eerste uur, is dit jaar voor het eerst de hele organi satie overgedragen aan een ver eniging. Dat is de gehandicap tensportvereniging "De Sleu tels". Zij zorgen onder meer voor de bewaking, de bezetting van de kassa's. Voor die diensten ont vangen zij de netto-opbrengst van de entreegelden die worden geheven. Vorig jaar werd de rommelmarkt bezocht door zo'n 12.000 bezoe kers. Gezien de uitbreiding van het aantal deelnemende vereni gingen gokt men dit jaar op 15.000. De rommelmarkt is dit jaar de vol- gende dagen geopend: vrijdag 2 mei van 10 tot 23 uur, zaterdag 3 mei van 10 tot 23 uur en zondag 4 mei van 10 tot 18 uur. Elke dag is er de huldiging van een man, vrouw of echtpaar die zich in stil te zeer verdienstelijk heeft ge maakt voor de vereniging. Als beloning krijgen zij een beker en kunnen een avondje gratis uit. De verkoopbeurs voor het goede doel wordt dit jaar omlijst met di verse attracties. Zo treden vrij dagavond "De Vrijbuiters" op, is er zaterdagochtend een show door discjockey Hans Versnel en presenteert Imperium 's middags een liedjesprogramma. De zater dagavond is gereserveerd voor het showorkest "De Trawanten", terwijl 's zondags de boerenkapel van K&G en The Old Black Horse Saloon Band een optreden ver zorgen. De entreeprijs bedraagt twee gulden per persoon. a f* I mm Perspectief-tekening van de A AVI ft* om nieuwe C A-vestiging aan de Vj .10 I III H Breestraat. Links de nieuw te I bouwen winkel, rechts het "Gul- UVIIVI III den Vlies", dat geen deel van de C I A-vestiging zal uitmaken. Zwitserland De afdeling Leiden van de Ne derlandse Reisvereniging houdt vandaag een dia avond over Zwitserland ve- zorgd door de reisleider de heer A. S. Talma. De bijeen komst wordt gehouden in een zaal van de Zuiderkerk aan de LammenschanswegAan vang 20 uur. Toegangsprijs f3.50. Kinderfilms De Leidse volksuniversiteit K& O organiseert woensdag weer een kinderfilmmiddag in het gebouw aan de Oude Vest 45. Begonnen wordt met de ver toning van een serie teken films met populaire stripfigu ren. Daarna komt de hoofd film, een klucht uit de serie "Een klas vol herrie" met als titel "De geluksverstuiver" De voorstelling begint om half drie. Een bekertje ranja is bij de toegangsprijs van drie gulden inbegrepen. Rozekruisers Het Rozekruisers Genootschap houdt vanavond een openba re bijeenkomst in 't Parlement aan de Nieuwe Rijn 52. De le zing gaat ditmaal over het onderwerp "Het mysterie van leven en dood". Aanvang 20 Vikingen In het Rijksmuseum van Oud heden, ingang Papengracht, wordt vanavond een infor matieve bijeenkomst gehou den over De Vikingen. Naar aanleiding van de eerste grote verzamelexpositie over dit onderwerp, thans in het Britse Museum, schetst drs. A. Ped- demors, conservator van de Nederlandse afdeling, een beeld van de boeiende wereld van de Vikingen. De lezing begint om acht uur en de toegangsprijs bedraagt f2.50. Majorettes De majorettevereniging Little Stars" uit de Merenwijk nam het afgelopen weekeinde met twee pelotons deel aan een concours van de Caravella's. Het peloton van 9 tot 15 jaar haalde een derde prijs in de b-klasse en de kleintjes sleep ten in de c-afdeling een vierde prijs in de wacht. De meisjes deden voor het eerst mee aan een dergelijke wedstrijd. Para-normaal Vanavond wordt in het Ge- sprekscentrum aan de Vrou- wenkerkkoorstraat 17 de serie lezingen over para-normale verschijningen besloten. De heer Tjaden van de para-psy chologische vereniging doet verslag van zijn ervaringen met een spookhuis in Haar lem. Aanvang 20 uur. heidsvoorzieningen) ontwikkeld. Het zullen echter de bewoners zelf zijn die bepalen hoe het centrum gaat functioneren. Zo kan een bewonersraad bijvoorbeeld voorstellen andere, in de wijk noodzakelijke voorzieningen in het gezondheidscentrum onder te brengen. De medewerkers van het gezond heidscentrum zullen bereid moe ten zijn in loondienst te werken. Volgens STAG-medewerker de heer Alderink biedt dit systeem grote voordelen. Met name de aan het centrum verbonden artsen zouden zich niet door hoge lasten bedreigd hoeven voelen in hun levensonderhoud. Daardoor zijn ze niet gedwongen een te groot aantal patiënten aan te nemen. Men hoopt het centrum te kunnen opzetten zonder de bestaande voorzieningen aan te tasten. Jos Kessen, bestuurslid van het ge zondheidscentrum Merenwijk vertelde gisteravond dat dit stre ven niet gemakkelijk wordt be reikt. Zo moest men de Plaatse lijke Huisartsen Vereniging (PHV) nogal omzichtig benade ren wat de weekeind-diensten en vakantieregelingen betreft. Bo vendien wilde de PHV de 'loon- LEIDEN - Er ligt een definitief plan op tafel voor de bouw van een nieuwe winkelvesti ging voor C A aan de Breestraat. Als alles naar wens verloopt zal de kledinggigant nog dit jaar een begin maken met de uitvoering van het omstreden bouwplan. Met de nieuwbouw is een bedrag gemoeid van 5,6 miljoen gulden. Zoals bekend houden de plannen van C A de gemoederen al ja renlang bezig. Vanaf 1973 is het kledingconcern bezig om een nieuw filiaal in Leiden van de grond te krijgen. De nieuwbouw komt in de plaats van de twee huidige C A-vestigingen aan de Botermarkt. Omdat de nieuwe vestiging ten koste gaat van en kele historische panden stuitte de plannen tot dusver op veel verzet. In de huidige plannen maakt C A geen gebruik meer van het monumentale pand "Het Gulden Vlies" en de bijbehoren de tuin. Wel verdwijnt het "Hof van Holland" met tuin. De Kroon heeft, als hoogste beroepsinstan tie, de vele protesten afgewezen en beslist dat het voormalige on derkomen van de Raad van Ar beid mag worden gesloopt. De gewijzigde plannen van C A liggen sinds gisteren ter inzage op het stadsbouwhuis aan de Langegracht. De voorgevel van de nieuwbouw heeft een minder massaal karakter gekregen dan in vorige plannen. Het is de bedoe ling om de voorgevel uit ver schillende materialen op te bou wen en te laten verspringen zodat een levendig aanzien ontstaat aan de Breestraatzijde. Boven de hoofdingang aan de Breestraat komt een luifel met een licht reclame. In de Ketelboetersteeg komen geen ingangen. Het bouwwerk krijgt een schuine kap. Het ontwerp voor het nieu we filiaal is gemaakt door de ar chitectencombinatie Leiden-'s- Hertogenbosch b.v. te Leiden. De nieuwbouw zal worden neerge zet door Alestra b.v. uit Amster dam. Voor het zover is moeten de panden Breestraat 127 tot en met 133, Ketelboetersteeg 3,5 en 5a en de panden Langebrug 48 tot en met 52 worden gesloopt. De mo numentale gevel van het Voor malige Koetshuis, aan de Lange brug, zal in iets gewijzigde vorm worden herbouwd. Tijdens de bouw zal de Ketelboetersteeg LEIDEN - PSP-raadslid Van der Putten heeft het college van B en W schriftelijke vragen gesteld over dè gang van zaken rond de toekenning van koninklijke onderscheidingen. Zo wil hij weten of er voor de toe kenning onderzoek wordt gedaan naar de politieke antecedenten van de kandidaat. Mocht dat het geval zijn dan wil de PSP-er weten welke criteria daarbij worden gehanteerd. Verder informeert Van der Putten hoeveel kandi daten in Leiden op politieke gronden zijn afgewezen en wat daarvoor de redenen waren. "Dc PSP heeft niet zo'n behoefte aan koninklijke onderscheidingen, en we hikken ook nogal aan tegen het bestaande ongelijke "klassen-systeem", aldus Van der Putten. "Maar toch zouden we het op prijs stellen in elk geval de mogelijkheid te behouden een eventuele toegekende onder scheiding te weigeren" voor ongeveer driekwart jaar worden afgesloten. De winkel Foxy Fasion (hoek Breestraat/ Ketelboetersteeg) zal verhuizen naar een ander pand in de bin nenstad. Het bouwplan is in overeenstem ming met het ontwerp-bestem- mmgsplan voor de Pieterswijk en in overeenstemming met het structuurplan voor de binnen stad. De Rijksdienst voor de mo numentenzorg heeft met het bouwplan ingestemd. De ge meente heeft met C A overeen stemming bereikt over de beta ling van bijna 100.000 gulden voor de aanleg van 49 parkeer plaatsen en voor het maken van 100 fietsklemmen. De nieuwbouwplannen zijn op een aantal punten in strijd met de bouwvoorschriften van de ge meente Leiden. Volgens de heer Vos, directeur van de dienst ge meentewerken, worden de be langen van omwonenden echter niet op ontoelaatbare wijze ge schaad. Hij wijst op het enorme balang van een nieuwe C A- vestiging voor de Leidse binnen stad. Het college van burgemees ter en wethouders is daarom voornemens een vergunning te verlenen voor de nieuwbouw. Tijdens de periode van ter visie legging kunnen schriftelijke be zwaren worden ingediend bij B en W. 'Wij.willen liefst zo snel mogelijk beginnen met de nieuwbouw", laat C A-woordvoerder A. G. Rootinck desgevraagd weteri. "Als er geen bezwaarschriften worden ingediend is het wachten alleen nog op een verklaring van geen bezwaar van Gedeputeerde Staten. Daarna staat niets de plannen van C A meer in de weg. De heer Rootinck zegt nau welijks meer te durven voor spellen wanneer met de bouw kan worden aangevangen maar hoopt dat de eerste paal na de bouwvakvakantie de grond in gaat. LEIDEN - Acht bejaardenkoren uit Leiden en omgeving hebben gis teren aan elkaar laten horen wat zij op vocaal gebied presteren. Dat gebeurde in het splinternieuwe buurtcentrum "De Zevensprong" aan de Bernhardkade in Leiden-Noord. De koormiddag was een initiatief van het dienstencentrum Noord en bedoeld om de onderlinge ver standhouding te verbeteren. In totaal kwamen gistermiddag ongeveer driehonderd zingende be jaarden naar "De Zevensprong". Het waren de leden van koren uit Tuinstadwijk, Morskwartier, De Kooi, Noord, Oegstgeest, Warmond en Valkenburg. Het achttal werd gecompleteerd door het Katholiek Bejaardenkoor LEIDEN - Het plan om in het Morskwartier een wijkgezond heidscentrum neer te zetten werd gisteravond tijdens een hoorzit ting met instemming aange hoord. De meeste bewoners van het Morskwartier juichen de op richting van een wijkgezond heidscentrum toe. Uit allerlei en- q uetes blijkt ook al dat de behoef te aan medische voorzieningen in de wijk zeer groot is. Op de 13000 bewoners die de Morswijk telt zijn slechts twee praktijkhou- dende artsen. Velen zijn aange wezen op voorzieningen in de binnenstad; vooral voor ouderen weegt de afstand zwaar. Bedoeling van de initiatiefgroep wijkgezondheidscentrum Mors kwartier (waarin de drie wijkver- enigingen en een aantal bewo ners zijn vertegenwoordigd) is een gezondheidscentrum te bouwen waarin alle onderdelen zijn vertegenwoordigd. In navol ging van de Merenwijk, daar staat al zo'n centrum, denkt men aan een team van huisartsen, fysio therapeuten, wijkverpleegkun digen en maatschappelijk wer kers in één gebouw. Het plan is in samenwerking met de STAG (Stichting Algemene Gezond- dienst'-artsen niet als collega's beschouwen. Tijdens de discussie na de pauze bleek er bij een aantal bewoners een zekere angst te bestaan over de (te) grote invloed die de STAG bij het reilen en zeilen van het centrum zou hebben. Men vroeg zich met name af hoe de mede werkers zouden worden geselec teerd. STAG-man Alderink benadrukte dat, mocht de stichting bij de op zet van het centrum worden inge schakeld, zij hoofdzakelijk een adviserende functie zal krijgen. Met volledige instemming van de aanwezige bewoners wil de ini tiatiefgroep nog vóór 1 mei bij de gemeente een procedure-voor-* stel voor de opzet van het wijkge zondheidscentrum indienen. TURNEN - De selectiewedstrijden van Koninklijk Koninklijke Ne derlandse Gymnastiekverbond, die op 3 en 4 mei zouden worden gehouden, zijn afgelast. In plaats daarvan zijn op deze data de z.g. kampioenschappen kampioen schappen van vastgesteld.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 4