Miljoenenschade langs kust na zware stormen as*~m Efficiënt vervoeren legen de laagste kiiometerprijs Gemeente adviseert bewoners evacuatie Man bekent aanslag op chauffeur Familie houdt munterivondst maanden stil Veel strandtenthouders geruïneerd Van der Schaar maakt goede kans te blijven MAANDAG 21 APRIL 1980 BINNENLAND PAGINA 7 Verslagenheid en onrust in Rotterdamse taxiivereld ROTTERDAM (ANP/GPD) - De Rotterdamse politie heeft in de afgelopen nacht de 25-jari- ge J. J. uit die stad aangehouden. De man heeft bekend zaterdagochtend vroeg vier schoten te hebben afgevuurd op de 20-jarige taxi-chauffeur G. Bruma. De taxi-chauffeur maakt het slecht. Dit heeft een woordvoerder van de Rotterdamse politie vanmorgen laten weten. De verslagenheid binnen de Rotterdamse taxiwereld is groot nu voor de tweede keer in dit jaar een collega tijdens de uitoefening van zijn werk, waarschijnlijk het slachtoffer is geworden van een roofoverval. De uit Suri name afkomstige chauffeur G. R. Bruma werd in de nacht van vrijdag op zaterdag van zijn recette beroofd en kreeg daarbij vier ko gels in het hoofd. Gisteren legde een rechercheteam onder lei ding van het hoofd van de ongeüniformeerde dienst, commissaris J. A. Blaauw, de route af die Bruma moet hebben afgelegd. Daarbij werden persoonlijke eigendommen van de onfortuinlijke chauffeur gevonden, zoals zijn agenda, zijn portefeuille waarin de autopa pieren zaten en andere bescheiden. Uit het feit dat zijn portemonnee met de opbrengst van twee dagen met elf taxiritten, niet is te ruggevonden, leidde de politie af dan Bruma het slachtoffer is geworden van een ordinaire roofoverval. Bruma werkte sinds drie maanden voorde Rot terdamse TaxiTelefoon Centrale. Directeur C. van Hoorn van de TTC spreekt over een rampzalige ontwikkeling inzake de onveilig heid waarmee zijn personeel te maken krijgt bij het uitoefenen van het werk: Veel colle ga s voelen zich met de dag onzekerder wor den en vragen zich af wanneer en of zij het volgende slachtoffer zullen worden van een moordaanslag of eventueel een roof'. Samen met de Rotterdamse politie breekt ook hij zich het hoofd over de vraag hoe de veilig heid voor Rotterdamse taxichauffeurs kan worden vergroot. De chauffeurs willen over het algemeen geen Engelse situatie in Ne derland, waarbij de chauffeur en de klant ge heel van elkaar gescheiden zijn door een zwa re kogelvrije ruit. Nog begin dit jaar werd de eveneens Rotter damse taxichauffeur Stakenburg met mes steken om het leven gebracht, de dader werd toen na weken intensief speuren, in Duits land ontdekt. DEN HAAG (GPD) - Tientallen miljoenen gul dens zijn in de nacht van zaterdag op zondag verloren gegaan in de zwaarste storm die de kus ten sinds 1973 hebben geteisterd. la^.'^Wi Een strandtenthouder en enige helpers in Scheveningen proberen nog te redden water te reddenvall voordutde tent letterlijk in de golven verdwijnt. HUIZINGE (GPD)- In het Gronin ger dorpje Huizinge, gemeente Middelstum. is een aantal eeu wenoude munten gevonden met een voorlopig geschatte waarde van zeker f 300.000. De munten zaten in een stenen kruik, die bij de sloop van een oud huis door een dragline werd opgegraven. Het is de bedoeling, dat de 36 gouden en 171 zilveren munten in november in Amsterdam zullen worden geveild. Volgens dis. H. W. Jacobi van het Koninklijk Penningenkabinet in Den Haag gaat het hier om een zeer geva rieerde en opmerkelijke vondst. Deskundigen menen dat de kruik omstreeks 1596 in de grond is ge stopt. De jongste munt dateert uit dat jaar, de oudste is van 1499. Aangenomen wordt dat het hier het werkkapitaal van een han delsman betreft, omdat er behal ve gouden munten uit Nederland ook gouden munten bij zijn uit In zware noordwesterstormen zijn op verschillende tijdstippen strandtenten, -huisjes en cara vans in luttele minuten verzwol gen door de golven. Een woord voerder van Verkeer en Water staat heeft verklaard, dat voor de ze schade een beroep kan worden gedaan op het in 1953 ingestelde Rampenfonds van dit ministe rie. De beroepsmogelijkheid op het Rampenfonds is van belang, om dat de verzekeringspolissen van de strandtenthouders pas op 1 of 15 mei van kracht worden, en dan over het algemeen alleen nog dekking geven tegen vernielin gen als gevolg van windvlagen. Golfslag is over het algemeen uitgesloten. Veel strandtenthou ders zijn nu totaal geruïneerd. Nadat het enkele dagen geleden springvloed was geweest, stak za terdag een zware noordwester storm op. Zaterdagavond laat nog zag het ernaar uit dat de di verse bouwsels op de stranden de storm zonder noemenswaardige schade zouden overleven, maar in de daaropvolgende nacht stak, vanuit het noordwesten, de storm op terwijl vanuit het zuidwesten hoge golven de kusten naderden. Tegen half zeven vielen zij ter hoogte van Kijkduin en Scheve ningen samen, waar in weinig minuten de scliade dan ook het omvangrijkst lijkt te zijn gewor den. Veel schade werd aangericht op zijn Walcheren, waar bij Dis- hoeck driehonderd strandhuisjes in zee zijn gespoeld, bij Domburg tachtig en bij Kamperland-Ban- jaard vijftig. Langs het elf kilo meter lange strand van de ge meente Den Bij Zandvoort, IJ- muiden en Castricum zijn even eens honderden particuliere strandhuisjes en caravans een prooi van de golven gewor den. Honderden eigenaars van strand huisjes hebben gisteren de stran den afgezocht naar hun eigen dommen, die door de zee waren weggespoeld. Velen stonden 's Frankrijk, Portugal, het Duitse Rijk en enkele destijds vooraan staande Zuideuropese steden. Vermoedelijk is de kruik verbor gen uit angst voor de oorlogs dreiging. Ons land bevond zich toen midden in de Tachtigjarige Oorlog. Overigens is de vondst al enkele maanden geleden gedaan. De familie Hogendorf, onder wiens nu afgebroken huis de kruik werd ontdekt, heeft de vondst morgens al met tranen in de ogen naar de treurige restanten te kij ken. die waren overgebleven van hun zomers strand verblijf. Vele huisjes stonden schots en scheef tegen elkaar, waardoor zij nog overeind konden blijven staan. Andere werden gestut, als dat tenminste nog enige zin had. Ei genaars brachten elkaar op de hoogte van de situatie. Plunderingen Plunderaars manifesteerden zich als ware aasgieren direct nadat het noodlot had toegeslagen. „Met grote moeite heeft mijn zoon Rob mij ervan weten te weerhouden een van die kerels helemaal in elkaar te slaan", ver telde strandtenthouder Pieters- ma uit Kijkduin. „Het was nog niet gebeurd, of ik zag al een vent Zeevalking: voorkeur voor PvdA en CDA DEN HAAG (ANP) - Henk Zeeval- king, voorzitter van D'66, denkt dat de voorkeur van zijn partij in 1981, als er weer kamerverkiezin gen worden gehouden, zal uit gaan naar een kabinet, bestaande uit Partij van de Arbeid, CDA en D'66. In VARA's Roode Haan zei Zeeval king zaterdag ook een kabinet van PvdA, VVD en D'66 aan vaardbaar te vinden, maar vol gens hem zijn PvdA en VVD nog lang niet zo ver. Zeevalking kon zich, gezien de goede ervaringen met het eerste kabinet-Den Uyl, moeilijk een kabinet zonder de PvdA voorstellen. Overigens onderkent Zeevalking de problemen die zich voordoen als premier Van Agt lijsttrekker van het CDA zou worden. Want Van Agt en Den Uyl samen in éen kabinet lijki hem niet meer mo gelijk. geheim gehouden om de bouw van een nieuwe woning op de zelfde plek niet te vertragen. De munten, alsmede een aantal sie raden die ook in de kruik zaten, werden direct in een kluis opge borgen en later door deskundi gen op hun waarde beoordeeld. Een van de munten, een taler van het Zwitserse kanton Zug uit 1565, wordt geschat op 15.000 gulden. Het afgebroken huis was een zgn. meester-kosterswoning met bij behorend schoollokaal! |r uit 1780. Het is niet bekend wat hier voor die tijd heeft gestaan. De opbrengst van de veiling van de munten in november zal worden verdeeld tussen de familie Ho gendorf (moeder en inwonende zoon en een dochter in Hardinx- veld-Giessendam). de Staat dei- Nederlanden en de vinders, twee werknemers van het bedrijf dat de sloop van de woning uitvoer de. met een grote plastic tas over het strand lopen. Overal pikte hij wat weg". Tot laat op de dag hebben, doordat politie op Kijkduin niet te be kennen was, zijn helpers mensen soms op nogal hardhandige wijze ervan moeten weerhouden blik jes en flesjes drank, strandstoe len, parasollen, barkrukken en één keer zelfs de ouderwetse zwarte telefoon mee te nemen. Andere hulpvaardige omstan- LEKKERKERK (GPD) - De ge meente Lekkerkerk heeft een honderdtal bewoners van onge veer 25 huizen geadviseerd om donderdag te evacueren. De wo ningen liggen rondom een par keerplaats waarin op die dag op gravingen worden gedaan, die naar men hoopt, een inzicht zal geven in de herkomst van de gif tige stoffen in de grond onder de nieuwbouwwijk. Detectoren hebben metaal onder de par keerplaats gesignaleerd, wat zou kunnen duiden op gifvaten. ders brachten weliswaar inventa ris naar de boven op het duin ge reedstaande auto's, maar ver dwenen zonder iets bij de auto's neer te zetten. Aan het Scheveningse strand ver toonden de plunderaars zich al zo vroeg in deochtend.datde politie een detachement van de Mobiele Eenheid, nog aanwezig bij het Congresgebouw waar zaterdag avond het Eurovisie-Songfestival was gehouden, direct een afzet ting liet maken op de boule vard. Op een persconferentie verklaarde burgemeester Schols van Den Haag gisteravond dat de afzet- ting, voor voetgangers anderhal ve kilometer van het strand en voor autorijders twee kilometer, nog wel enkele dagen gehand haafd zal moeten worden. B en W van Den Haag zijn gistermiddag in spoedzitting bijeengekomen om maatregelen voor te bereiden. Drie jongens omgekomen bij auto-ongeval LIESHOUT ANP) - In de nacht van zaterdag op zondau zijn drie jongens uit het Noordbrabantse Lieshout in hun woonplaats om het leven gekomen. Zij reden in een auto op de Herend ijk tussen Beek en Donk en Lieshout. Op de gemeentegrens gaat het wegdek van bitumen over in klinkers. Daar maakt de weg ook een bocht naar links. De auto kwam rechts in de berm terecht en schoot voorbij de bocht tegen een boom. De auto brak in tweeen. De vermoedelijke bestuurdei. een 19-jarige dienstplichtige militan overleed aan hoofdletsel. De an dere slachtoffers waren 16 en 19 jaar oud. BREDA (ANP) - Er zit voor de hartchirurg dr. Van der Schaar een goede kans in dat hij als hoofd van de hartchi- rurgische kliniek in De Klok- kenberg kan blijven. De Maastrichtse hoogleraar prof. Greep, die door het Klokken- bergbestuur als bemiddelaar is aangezocht, heeft zaterdag gezegd dat hij streeft naar een oplossing van het conflict waarbij Van der Schaar in ie der geval de leiding weer op zich neemt. Greep, die een blanco volmacht heeft, ver wacht tevens te moeten advi seren om belangrijke wijzi gingen in de leiding van De Klokkenberg aan te brengen. Hij denkt tevens aan het aan stellen van een vaste 'super visor' en aan de permanente aanwezigheid van een car dioloog in de hartkliniek. De cardioloog zou door het Igna- tiusziekenhuis moeten wor den geleverd. De afgelopen maanden is door chirurgen en verpleegkundig personeel steeds geklaagd over de bereikbaarheid van de cardioloog en de anesthe sist. De klacht wordt door de geneeskundige inspectie van de volksgezondheid in een eind maart uitgebracht rap port onderschreven. Volgens de inspectie zijn er met be trekking tot de bemanning de afgelopen maanden duidelij ke lacunes opgetreden bij anesthesiologie en cardiolo gie. De oorzaak van alle problemen aan individuele personen toeschrijven doet naar het oordcel van de in spectie de werkelijkheid be paald geweld aan. De directie van De Klokkenberg heeft te genover de buitenwacht steeds gesuggereerd dat de moeilijkheden door Van dei- Schaar zouden worden ver oorzaakt, maar het rapport van de geneeskundige in spectie werpt een geheel an der licht op de zaak. 'Ook voor Breda geldt dat het opstarten van de hartchirur- gie een zeer complexe zaak is, waarin tal van factoren en in vloeden een rol spelen en niet altijd een positieve', zo luidt een citaat uit het op 27 maart uitgebrachte rapport. Het stuk verdween voor twee we ken in de bureaula van direc teur Kegelaer. voordat de chi rurgen het na lang aandrin gen onder ogen kregen. Terwijl directie en bestuur van De Klokkenberg het er al over eens waren dat Van der Schaar er uit moest, stelde de inspectie dat er geen enkele medische reden is om de hartchirurgie op te schorten of om andere ingrijpende Moeilijkheden bij paleis DEN HAAG (ANP) - Bij het paleis Noordeinde in Den Haag is het zaterdagmiddag tot een treffen gekomen tussen de politie en een groep van ongeveer 150 jongeren, aldus een woordvoerder van de Haagse politie De moeilijkheden begonnen toen een groep jongeren de bouwhek- ken van het paleis Noordeinde (het toekomstig werkpaleis van koningin Beatrix) omver duw den. Vervolgens klommen drie jongeren op het dak van het pa leis, waar zij met witte verf de tekst „60 miljoen... republiek", aanbrachten. De politie, die kort daarop arri veerde. voerde met acht man een korte charge uit, waarna de groep uit elkaai ging. Uiteindelijk wer den er drie arrestaties verrit 1 t, onder wie een jongeman die de verfkwast zou hebben gehan teerd. De tweede arrestant zou hebben geschopt naai een po litieagent. terwijl de dei de met volle bierblikjes naar de groep politieagenten zou hebben ge gooid. maatregelen te treffen. Uit het rapport blijkt verder dat ook de inspectie overtuigd is van het feit dat verschillen van mening over inzet tussen chi rurgie en anesthesie hebben geleid tot botsingen. De hart chirurgen achter het zeker bij een beginnende hartkliniek voorwaarde om 24 uur per dag persoonlijk aanwezig of bereikbaar te zijn. De anes thesist dacht daar duidelijk anders over, hij vindt het on juist als er op zijn afdeling door té weinig mensen te veel moet worden gewerkt. Eind februari al maakten de verpleegkundigen zich ern stig zorgen over de veelvuldi ge afwezigheid van de anes thesist. omdat de verant woordelijkheid dan op de schouders van een anesthe- sie-verpleegkundige kwam te liggen, die niet bevoegd is tot het geven van medische orders. Ook de chirurgen hebben zich veel geërgerd aan het herhaaldelijk weglo pen van de anesthesist tijdens de operaties. Desondanks heeft directeur Kegelaer in het conflict de zijde van anes thesist Van der Starre geko zen. waardoor de positie van Van der Schaar in gevaar kwam. KAMER AGENDA DEN HAAG - De Tweede Kamer stemt morgen over de voorstellen van de kamerleden Joekes (VVD) en Cornelissen (CDA) tot afschaf fing dan wel vereenvoudiging van de verlenging van rijbewij zen. Vervolgens buigt de Tweede Kamer zich andermaal over het beleid dat minister Albeda voor buitenlandse werknemers voert en de voorstellen van minister Tuijnman tot verhoging van de tarieven van het openbaar ver voer. De Tweede-Kamerleden Jansen (PPR) en Van der Hek (PvdA) verdedigen hun voorstel tot het instellen van een parle mentair onderzoek naar effecten van het gedrag van multinatio nale ondernemingen. Woensdag hervat de kamer het debat over de voorgestelde wijzigingen in de Grondwet. In het vragenuurtje donderdag zal het Tweede-Kamerlid Wultnians (PPR) minister-president Van Agt vragen of het waar is dat in Suriname een wetsontwerp is in gediend waarbij de bevoegdhe den van het parlement aan de re gering van Suriname worden overgedragen. Als dat zo is dan moet Nederland zijn betrekkin gen met Suriname opnieuw be zien, vindt Waltmans. De minis ters Van der Klaauw (buitenland se zaken) en De Koning (ontwik kelingssamenwerking) moeten vragen beantwoorden van de CDA-komerleden Aart en Scholten over de conferentie van negen Zuidelijk-Afi ikaanse sta ten die op 1 april in Lusaka is ge houden. Scholten wil van Van der Klaauw ook nog weten of Shell nu wel of geen olie aan Zuid-Afrika levert Jansen (PPR) stelt de ministers Ginjaar imli- heuhygiene) en Wiegel (binnen landse zaken) vragen ovei het ongeluk dat vorige week din>dag is gebeurd m de opwerkfabi lek van radio-actief afval in Cap La li., ie Verder buigt de kamer zich don derdag over de aanpassing van enkele sociale verzekeringswet- ton, nu de kindei bijslagregelin- gen zijn samengevoegd. Het Tweede-Kamerlid Mtillei Van Ast (PvdA) voelt door middel van een interpellatie staatssecretaris Brokx (volkshuisvesting) aan de tand over de problemen van de een- en tweepeisoonshuishou- dens. De kamei stemt donderdag o.m. ovei de moties die zyn inge diend bij de behandeling van de Vooitgungsnota Economisch Structuurbeleid. Omdat niemand weet wat er te voorschijn komt en of er daarbij gevaarlijke dampen opstijgen, adviseert het gemeentebestuur de omwonenden uit veiligheids overwegingen hun huizen te verlaten. De ramen en deuren moeten dicht en gas en elektrici teit afgesloten. Tijdens de opgra vingen zal de brandweer perma nent aanwezig zijn. Het opgegraven afval zal na onder zoek in ieder geval vier maanden worden bewaard, opdat het even tueel als bewijsmateriaal kan '-i r, 1 De Suzuki ST 80 pick-up de veelzijdige; laadvloer 131 bij 194 cm en geheel vlak Alle drie de laadkleppen zijn neerklapbaar. Sterke geruisloze 4-cilinder motor die vlot wegtrekt en met weinig normale benzine genoegen neemt. Veel gebruiksmogelijkheden tegen minimale kosten. Door compacte buitenafmetingen zeer practisch en wendbaar. Laadcapaciteit 500 kg Suzuki ST K f 7 000,— exc' BTW f 8 260 incl BTW Alle typen Suzuki hebben 12 maanden garantie ongeacht het aantal kilometers Pri/zen af depot Spijkenisse. Wijzigingen in prijs en uitvoering voorbehouden. De Suzuki ST 80 bestel zeer royale deur-tot-deur besteller, 5-deurs, waarvan 2 schuifdeuren van royaal formaat en een grote achterklep. Zelfde geruisloze, vloeistofgekoelde motor als de pick-up. Vlakke laadvloer van 125 bij 172 cm. Ook hier zeer gerief lijke cabine, korte draaicirkel en verbluffende wendbaarheid Kleine investering voor veel laadcapaciteit (600 kg) tegen lage kosten - h Suzuj.' STS0 V. 7 500,- SUZUKI (8 850.--incl BTW B V. NIMAGLT0^™?., dienen in een procedure over de aansprakelijkheid voor de ern stige bodemverontreiniging. Ondertussen vindt de bewoners- vereniging van de nieuwbouw wijk dat de uitslagen van de vori ge week gedane metingen in wo ningen en in de openbare basis school De Aalscholver de sugges tie wekken dat het allemaal wel meevalt met de giftige stoffen. Geconstateerd werd dat er geen benzeen was, maar wel hogere concentraties tolueen en xyleen. Dit bleek zowel uit de onderzoe kingen van het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid als die van het laboratorium van het ge meentelijk elektriciteitsbedrijf te Dordrecht. De bewonersvereniging gelooft dat de lage grondwaterstand van dit moment de metingen gunstig heeft beïnvloed. Eerder waren in de kruipruimte van de school en de huizen wel benzeenconcentra ties aangetroffen. VALKENBURG Autobedrijf A.R.I.S. BV. Voorschoterweg51 071-766559 GIFAFFAIRE IN LEKKERKERK

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7