Indianen in middelpunt 0[) Leidse manifestatie Duizend personen vieren jubileum van De Klinker Procureur-generaal eist twee maanden wegens mishandeling tGKbrfc mes-- Mors bepraat wijk gezondheidscentrum Vrouw in brandgang verkracht Oplichting met huis Leidse schrijvers samen LEIDEN - Ruim duizend mensen uit De Fortuin- wijk in Zuid-West hebben deze week het tienjarig be staan van clubhuis De Klinker aan de Berlage- straat meegevierd. Een re ceptie zaterdagmiddag en een geweldig feest met 125 wijkbewoners zaterdag avond besloten de feest- week. Voor H. de Wilde (54) uit de Brahmslaan betekent het tienja rig bestaan van De Klinker te vens zijn eigen jubileum. Al twaalf en een half jaar zit hij na melijk in de Stichting Fortuin- wijk, die het clubhuis De Klinker exploiteert. Tien jaar beheert hij als penningmeester de kas van De Klinker. Drie jaar lang is hij tot januari van dit jaar zelfs voor zitter, secretaris en penning meester tegelijk geweest van de Stichting Fortuinwijk. Vol tevredenheid kijkt De Wilde te rug op het ontstaan van De Klin ker, want "De Klinker draait op het moment prima". "Destijds hielden de speeltuinvereniging, de humanisten en de katholieken apart buurtgerichte activiteiten. De gemeente zag dat naast elkaar heen werken van die clubs niet zitten. In de Stichting Fortuin- wiik voor het opzetten van het nieuwe clubhuis, dat later De Klinker zou heten, moesten die drie clubs zeg m; samenwerken". De Wilde die zelf van het katholieke kamp deel uitmaakte is "die ont zuiling" goed bevallen. Volgens de statuten van de Stichting For tuinlijk zouden de speeltuinver eniging, de humanisten en de ka tholieken elk drie zetels mogen opeisen. "Ach, dat komt er in de praktijk natuurlijk niet van. Als we een vacature op moeten vul len van bijvoorbeeld de speel tuinvereniging, en we hebben een kandidaat, dan vragen we de vereniging even of zij met de kandidaat akkoord gaat. Dat is alles". Tien jaar geleden, toen op dezelfde wijze de clubhuizen Het Vijf Ho- venhuis aan de Hoflaan en De Tamboerijn aan de Valeriusstraat in Zuid-West uit de grond ge stampt werden, was het de be doeling dat de exploiterende stichtingen van de drie clubhui- Deze woorden spraken Marcel Lesuis en Wessel Huisman van de Werkgroep Indianen Projekt bij de opening zaterdag van een in diaanse manifestatie in het LAK- theater aan het Levendaal. De manifestatie was bedoeld om het Leidse publiek kennis te la ten nemen van de indianencul tuur en om voorpubliciteit te ge ven aan het vierde Russell-tribu- naal in Rotterdam. Russell-tri- bunalen genieten veel gezag. De vorige tribunalen behandelden aanklachten over de Vietnam- oorlog, martelingen in Latijns- Amerika en de berufsverbote in West-Duitsland. Op het tribunaal in november beoordeelt een onafhankelijke jury klachten van indianen over landinpikkerij, onrechtvaardige gevangenisstraffen, en allerlei andere vormen van onderdruk king en uitbuiting van de oor spronkelijke bewoners van Ame rika. De aangeklaagde personen en instanties krijgen ook gele genheid hun standpunten naar voren te brengen. Een tentoonstelling op de india- nenmanifestie van zaterdag in het LAK-theater geeft het vol gende beeld: Indianen behoren tot de armste bevolkingsgroepen. Hun land wordt hen afgenomen en ze worden als arbeiders uitge buit. Hun taal, geloof en gebruf ken worden onderdrukt. Het werken van de indianen voor hun eigen gemeenschap op basis van respect voor de natuur botst met de westerse cultuur van produk- tie van de winst voor het indivi du, waarbij grote aanslagen op de natuur worden gepleegd". Werkstukken Op de tentoonstelling waren ook kleurrijke werkstukken te be wonderen van leerlingen van de basisschool De Meerpaal aan het Broekplein. Staat in het ene zen regelmatig contact met el kaar zouden onderhouden. "Dat lukte niet best", herinnert De Wilde zich. "Er moet immers buurtgericht gewerkt worden. De activiteiten in het clubhuis hangen af van de vraag in de wijk. Bij ons in de Fortuinwijk was er bijvoorbeeld veel vraag naar handenarbeid, maar in de andere wijken bleek daarvoor op dat moment nauwelijks belangstel ling te bestaan. Zo wordt de uit wisseling van ideeën natuurlijk moeilijk". "Hetzelfde speelde zich af, toen wij de barprijzen in de clubhuizen gelijk wilden schakelen. Al snel bleek dat de ene buurt meer dronk dan de andere. De bar be tekent een noodzakelijke bron van inkomsten. Dus het clubhuis met weinig barinkomsten wilde de barprijs liever wat omhoog schroeven". Het overleg tussen de stichtingsbe sturen van de drie clubhuizen is daarom opgeheven. Wel voeren de betaalde krachten van de clubhuizen overleg met elkaar. Voor De Klinker zijn dat Dick Koldenhof, Lia Veelenturf en Li- dy Flapper. Mevrouw van Aps- woude is de "onmisbare" huis houdster. MAANDAG 21 APRIL 1980 liet bestuur van De Klinker neemt de gelukwensen in ontvangst op de receptie ter gelegenheid i tienjarig bestaan. Derde van rechts: penningmeester H. de Wilde. De Wildedurft geen precieze schat ting te maken van het aantal vrij willigers dat bij De Klinker be- trokken is. "Maar dat zijn er een hoop. Denk alleen maar aan de vrijwilligers bij de vakantie-acti viteiten, die'wij overigens geza menlijk met de andere clubhui zen houden. Dan zijn er de vrij- wiligers die de staf (de sociaal werkers) ondersteunen bij het geven van bijvoorbeeld naailes sen. We hebben de barcommissie en niet te vergeten de onder- houdscommissie voor de repara tie van alles wat aan De Klinker kapot is". Even zag het er twee weken gele den naar uit. dat De Klinker het in de feestweek zonder de eigen geluidsapparatuur moest doen. De volledige geluidsinstallatie was gestolen. Een trouwe bezoe ker van De Klinker zag toevallig buiten een man schichtig weglo pen vanaf De Klinker. De bezoe ker noteerde het nummerbord op de wagen van de verdachte man. Zodoende kon de politie de dief LEIDEN - "De situatie van de veertig miljoen indianen in Noord-en Zuid-Amerika is bar slecht. Regeringen nege ren hen. De oorspronkelijke bewoners van Amerika wor den steeds meer teruggedrongen naar kleiner en slechter gebied. De indianenreservaten die rijk zijn aan grondstof fen worden bezet door multinationale ondernemingen. Nationaal kunnen de indianen via de geijkte kanalen niet krijgen wat zij willen. Het vierde Russell-tribunaal van 24 tot 30 november in De Doelen in Rotterdam is een prima gelegenheid de situatie van de indianen internationaal aan de kaak te stellen". De Surinaamse indiaanse dans- en muziekgroep Obis trad zaterdagmiddag op in het LAK-theater. Met de opbrengst van hun optredens steunen zij de indianen van Suriname in hun strijd voor erkenning van hun werkstuk dat de indianen het best naar de zin hebben, in een ander werkstuk kom je het te genovergestelde tegen. Dit laat ste beeld kwam naar voren in een film over Cuiva-indianen in de oerwouden van Colombia in La- tijns-Amerika: "De Cuiva's wor den op geraffineerde wijze uitge roeid. Werden ze vroeger dood geschoten, nu worden ze cultu reel vermoord. Zij worden ge dwongen tot de laagste werkende klasse van Columbia te gaan be horen. Een culturele doodslag, want op den duur zijn zij geen in dianen meer, maar Colombia- nen". Bij de foto-tentoonstelling staat te lezen: "Indianengroepen wensen niet op te gaan in de wes terse samenleving maar met be houd van eigen identiteit eraan deel te nemen: met recht op de eigen grond en natuurlijke rijk dommen, onderwijs volgens de culturele traditie van de india nen, behoud van eigen taal en ge neeswijzen". Wethouder Tesselaar verrichtte de opening van de indianenmanifes- tatie: Ik heb niet meer dan op pervlakkige kennis van de india- nenproblematiek. Voor mensen die er weinig van af weten zoals ik. lijkt me deze manifestatie juist bedoeld", zei Tesselaar. die zich zelf als het "officiële tintje" var de manifestatie beschouwde. Ongeveer zestig mensen (onder wie de leerlingen van De Meerpaal) bezochten de manifestatie 's middags. Ruim honderd mensen gingen zateravond naar het LAK- theater om te luisteren en te kij ken naar muziek van de Suri naams indiaanse dans- en mu ziekgroep Obis en naar de mu ziekgroep Conjunto Yaravi. Het contactadres van de Werk groep Indianen Project in de re gio Leiden is Marcel Lesuis, Flo- resstraat 10 in Leiden (tel: 134404). Deze werkgroep bestaat uit ongeveer tien mensen en werkt samen met werkgroepen in Gouda e.n Den Haag. AMSTERDAM/LEIDEN - De pro cureur-generaal bij het Amster damse gerechtshof, mr. J. Ab- spoel, eiste tegen de 50-jarige E. v. D. uit Leiden twee maanden ge vangenisstraf. waarvan een voorwaardelijk. De procureur- generaal achtte bewezen dat v. D. zich aan mishandeling en vernie ling had schuldig gemaakt Met de zitting bij het Amsterdamse hof kwam voor de verdachte het einde in zicht van een al lang sle pende zaak. Bijna drie jaar gele den, op vier juni 1977, gaf de ver dachte iemand een klap, waaraan die laatste een gebroken kaak overhield. Ook vernielde hij de ruiten van de auto van zijn slachtoffer. De politierechter in Den Haag ver oordeelde v.D. voor deze feiten tot twee maanden gevangenis straf, waarvan een voorwaarde lijk, dit wil zeggen dezelfde straf die hij nu, twee jaar na dat vonnis, weer tegen zich hoorde eisen. De verdachte vond deze straf ech ter aan de hoge kant en tekende hoger beroep aan bij het Haagse gerechtshof. Zonder succes, want daar kreeg hij in februari 1979 drie maanden gevangenis straf. Van dit laatste vonnis ging de verdachte in cassatie bij do Hoge Raad, die vaststelde dat het Haagse hof niet gemotiveerd had waarom het een hogere straf dan de pontiereeniei nad opgelegd. De Hoge Raad stelde vast dat de zaak door het Amsterdamse hof opnieuw bekeken moest worden. De procureur-generaal vond dat het vonnis van het Haagse hof in derdaad geen recht deed aan de omstandigheden van het geval. Daarmee doelde hij op het feit dat het slachtoffer van de mishande ling en de vernieling de autoslo perij van de verdachte na slui tingstijd was binnengedrongen en daar vermoedelijk iets wilde stelen. De klappen waren pas gevallen na dat de indringer geen gevolg gaf aan het verzoek van de verdachte om het terrein te verlaten. De procureur-generaal stelde dan ook enig begrip te kunnen op brengen voor de handelwijze van de verdachte. "Ik wil er rekening houden dat dit geen zinloze vorm van agressie was", aldus mr. Abspoel. Het vonnis van de politierechter in Den Haag vond hij overeenkom stig de ernst van het delict. Hij vroeg het hof dit vonnis te her halen. Uitspraak over 14 dagen. Bij vechten zwaar gewond LEIDEN - Bij een vechtpartij aan de Beestenmarkt is de 24- jarige man T. N. afgelopen nacht om een uur ernstig ge wond geraakt. Het slachtoffer, een vermoede lijk in Leiden wonende Ethiopiër, raakte om nog on bekende redenen slaags met een 34-jarige Leiderdorpse man E.E. De Ethiopiër werd hierbij flink toegetakeld. Met een zware hersenschudding en verschillende andere ver wondingen aan het hoofd is hij naar het Academisch Zie kenhuis overgebracht. De politie heeft E.E. op grond van getuigenverklaringen aangehouden. LEIDEN - Een jongeman en een jonge vrouw hebben vrijdagmid dag om half zes voor 1705 gulden aan kleding gestolen uit de da mesmodezaak Wannecke aan de B reestraat. De eigenaar van een plezierjacht aan het Waardeiland kwam er za terdag achter dat een cassette recorder uit zijn jacht was gesto len. Bovendien was een tafelblad vernield. De toegangsdeur bleek geforceerd te zijn. De totale scha de bedraagt 700 gulden. ADVERTENTIE DE BESTE MERKHORLOGES IN QUARTZ EN ANKER PRISMA - CERTINA - SEIKO JUNGHANS ENZ. VAN 50,- TOT 3000,- V. D. WATER Haarlemmerstraat 181 Leiden LEIDEN - Ho wijkgezondheidscentrum? De drie wijkorganisaties van de Juwelen, het Muiderslot en Transvaal willen op die vraag een antwoord voor zij met een uitgewerkt plan ko men en organiseren daarover vandaag een hooravond (8 Mo ck). Uitbreiding heidsvoorzieningen leek intitiatiefgioep geen ove dige luxe. Ook in het gramma van B en W staal de totstandkoming van cenlium gestimuleerd nd- worden. In het centrum zot den artsen wijkverpleging e maatschappelijk werk s; menwerken, eventueel me een tandarts en fysiotheic peut. Het bestuur van het eer trum zou bestaan uit wijkbc woners; zo kunnen de bewc ners zelf bepalen welke vooi zieningen er komen en ho het centrum geoiganiseer wordt. De initiatiefgroep w de bestaande voorzieningei niet aantasten bij het opzette van het centrum. Als plaats voor het centrun woidt gedacht aan het Dia mantplein. opsporen en de geluidsappara tuur op tijd voor de feestweek te rugbezorgen. Penningmeester De Wilde hoopt voor de feestweek op het eind van dit jaar nog een extraatje van de gemeente te krijgen. "De kosten van het feest hebben we uit de pot "buurtgerichte activiteiten" moeten halen. Met het geld dat nog in die pot zit, moeten we toch proberen om de rest van het jaar rond te komen voor de buurt". LEIDEN - Een 23-jarige Leidse is zaterdagnacht om half drie in de Groenoordstraat verkracht. De vrouw was van plan bij een vriend en een vriendin te gaan slapen. Eerst wilde zij haar fiets in de Groenoordstraat ophalen. Een man volgde haar. Toen de vrouw het slot van haar fiets af deed, besprong de man de vrouw. Hij trok haar een brandgangetje in. Onder bedreiging van een mes verkrachtte de man de vrouw. Met bloeduitstortingen en bloe dende wondjes in de nek is de vrouw zaterdagnacht naar de po litie gegaan om aangifte te doen. De verkrachter is nog spoorloos. LEIDEN - De Leidenaar G.K. (28) heeft opnieuw een woningzoe kende opgelicht. Het slachtoffer, een 24-jarige Leid se woningzoekende, reageerde vrijdag op een advertentie van K. waarin hij een woonkamer van zijn flat aanbood. De woningzoe kende ging met K. naar de flat kijken. Een huurcontract werd opgemaakt. De "nieuwe huur der" kreeg drie sleutels van K. en betaalde 275 gulden maandhuur voor de kamer en 200 gulden sleutelgeld contant. Toen het slachtoffer een uur later met zijn broer de kamer nog eens wilde bekijken, bleken de sleu tels niet te passen. Bovendien bleek de gehele flat al lang ver huurd te zijn aan een stel, dat 550 gulden per maand voor de flat be taalt. Het slachtoffer deed aangif te bij de politie. Vrijdagavond om tien uur werd de politie gealarmeerd door een ru zie in een café. De woningzoe kende bleek in het café G.K. te gen het lijf gelopen te zijn. Hij eis te ter plekke zijn geld terug. De politie heeft K. in het cafe aan gehouden. Het is de derde keer dat K. met de politie in aanraking komt wegens oplichting van wo ningzoekenden. Renovatie vertraagd LEIDEN - Volgens de politie heeft de renovatie in de Marnixtraat twee dagen vertraging opgelo pen. omdat eind vorige week 120 meter nieuwe waterleidingen ge sloopt zijn uit renovatiewonin gen aan de Marnixstraat (Noor derkwartier). De schade bedraagt 650 gulden. Duivensport (1) LPV "De Snelvlieger" hield een wedvlucht vanaf Wuustwezel met 414 duiven. De uitslag was: 1 $.F.v.Seggelen,2.J.v. Seggclen, 4. F. Compter, 5. W. v. Berk. M. de Lange en Zn., 7,8,10. N. Bink, 9. A. Compter. Duivensport (2) LPC hield een wedvlucht vanaf Duffel. De uitslag was: 1.10. P. de Haas, 2. F. Gijsman, 3.6. N de Groot en Zn., 4. J .Staffeleu, 5 .W .Onstenk. 7. L. Engel, 8. W. Schouten, 9. J. Rozier. Duivensport (3) PV Leiderdorphield een wedvlucht vanaf Duffel met 236 duiven. De uitslag was: 1. W. de Roode, 2,8$, H. Flippo, 3.H.v.Laar,4.Th.Habraken, 5.7. Comb. B en G, 6. P. Sloos, 10. J. Knijnenburg. Duivensport (4) PV "Columba" vloog vanaf Es sen. De uitstap: 1,10. R. v.d. Oord. 2 T Platteel, 3.6$. H JKettenis,4R.Pde Graaf, 5. A.vJterson, 7,8. C.v.d. Nieuwendijk. Verder werd gevlogen vanaf DuffelDe uit slag: 123.6. C.v.d. Nieuwen dijk. 4.7. T. Platteel. 5. R. v.d. Oord. 8,10. R.P. de Graaf, 9. HJ. Kettenis. Druk en papier De afdeling Leiden van de Fe deratie Druk en Papier houdt vanavond een ledenvergade ring in 't Parlement aan de Nieuwe Rijn 52, aanvang 20 uur. Het onderwerp van de discussie is: "De gevolgen van de loonwet voor cao-onder handelingen en ivelke moge lijkheden nog overblijt de het jaar 1980 Jean Paul Sartre Hetfilmportret.dat ter gelegen heid van zijn 75ste verjaar dag werd gemaakt door de werkgroep tv-issue van de Leidse Studenten Ekklesia, wordt vanavond vertoond in het Trefcentrum aan het Ra penburg 100. In het portret spreekt de vorige week over leden Sartre een aantal men sen. onder andere met Simon de Beauvoir. De documentai re werd al eerder op de televi sie vertoond. Koningschap K&O in Leiden haakt in op de aanstaande kroning van Prinses Beatrix met een dta- lezing over de symbolen van het koningschap. De lezing wordt gegeven door J .JMos- tard in de kapelzaal van het K&O-gebouw aan de Oude Vest 45. De lezing begint om acht uur. De toegangsprijs bedraagt vijf gulden. Kijkhuis ian de Vrou- aat 17 wordt een fill In het Kijkhuii wenkerkkoors vanavond we de Japanse regisseur Akira Kurosawa vertoond. Ditmaal Ikiru, de verdoemde uit 1952. Via het verhaal van een onge neeslijk zieke ambtenaar wordt de verstarde en corrup te bureaucratie aan de kaak gesteld. De voorstellingen be ginnen om 20 en 22.15 uur. Groot-huwelijk In "Eigenzorg" aan de Sta tionsweg 29 wordt vanavond een lezing gehouden door N. Hartman. Hij is de grondleg gervan de stichting De Ark en schreef talrijke boeken en bro chures. Het onderwerp van zijn voordracht is "Het groot huwelijk" en handelt over een vegetarische-erotische cul tuur. Aanvang 20 uur. Bu Buurthuis De stichting Professoren- gemeesters- en Rijndijkwijk heeft een naam gekozen voor het buurthuis aan de Durieu- straat. Binnenkort zal die naam: Cornells Joppensz. aan de gevel van het gebouw prijken. Voor wie het niet weet. Cornells Joppensz. was het jongetje dat aan hel eind van het beleg van Leiden in 1574 de hutspot ontdekte i een door de Spanjaarden verlaten versterking LEIDEN - De vier Leidse schrijvers Boudewijn Buch. Anton Korteweg, Maarten Biesheuvel en Maarten t Hart zijn in het kader van de Boeken week zaterdag 26 apnl in boekhandel De Kier aan de Nieuwe Rijn om hun boeken te signeren. bedi ijtsleider Plasmeijer van De Klei is er erg trots op dat hij erin geslaagd is devierschrijvei s zaterdag van half vier tot vijf uur bij elkaar te krijgen. Zijn ervaring is dut het publiek niet zo gemakkelijk vragen durft te stellen of kntiek te uiten, als zij een bekende schi ijver tegenover zich vinden. Vier schnjveis tegelijk neemt een stuk drempelvrees weg. meent Plasmeu« De men en hebben vragen genot g Dat bleek wel toen Maarten t Hart bij ons handtekeningen kwam zetten kort na een interview met hem in Vnj Nedei.land

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3