Bibliotheken dreigen uncties te verliezen L-e/cfee agenda Voorscliotoe lioutopslag in vlammen op Burgerlijke stand Wassenaar heeft nieuw honkbalterrein LUMJ'IM.'I. MAANDAG 21 APRIL 1980 REGIO - Het ziet er naar uit dat de bibliotheken in de kleinere plaatsen in de regio Leiden binnen afzienbare tijd steeds meer werkzaamheden moeten gaan afstoten. Vooral in Zuid-Holland is het personeelstekort in biblio theken in plaatsen met minder dan 30.000 inwoners zeer groot. Rayon-directeur Ad van der Waals zit met de handen in het haar, en hij is in de bibliotheekwereld be paald niet de enige, als hij ziet dat steeds meer gemeenten plannen maken om een nieuwe biblio theek te bouwen. Ad van der Waals van de Verenigde Provin ciale Bibliotheekcentrales Zuid- Holland verwacht dat die nieuwe biliotheken straks ernstig in de moeilijkheden komen omdat het ministerie van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk nau- Afstoten In vele bestaande bibliotheken is al een aantal werkzaamheden afge stoten. Daarbij worden onder meer minderheidsgroepen als bijvoorbeeld buitenlandse werk nemers het slachtoffer. Verder heeft het personeel in bibliothe ken nauwelijks tijd om leerlingen van basisscholen wegwijs te ma ken in de bibliotheek. Kinderen LEIDEN - Geboren: Dirk. zoon van G. Schaap en C.J. Kuijt; Maartje Catharina, dochter van H. van der Does en M. Cra- ma; Hedzer Louis Alberto, zoon van H. Kool en C.C. Montoya Ca: tro; Richard, zoon van J.J. Mieiemct cn G.C.H. Ver mond; Laurette De. iree, dochter van P. Ketting en J. Dubbelaar; Frits, zoon van F.G.F. Vosters en J.A.C. van Kleef; Jean Yvar, zoon van J. van Rooyen cn K. Dirksen; Marjolein Christine, dochter van R.M. Stam en W.J. van der Kloot- Meyburg; Jacob Martinus, zoon van W. van der Bent en AG. Achterberg; Brechje Thomasje. zoon van T L J. van Rijen E. Kloot.s; Silvia, dochter van R de Vos en P A C. van den B. -laar Olaf zoon van W I. van der Reijden en V M Oudshoorn; PieternellaMaat - dochter M. van Vlieten J.J. Du Ew i H.T. Kuiper; Mandie van G.N T. Ligthart en J A. de Wekker; Hendrik Johanne zoon van J.deBruijn en C Hoek; Hendiina Marijtje, dochter van J. van ICgmond en M. Heemskerk; Adnana Klasina, dochter van C A. Plug en A. den Hollander; Carolina Johanna Maria, dochter van H'.H.J. Witteman en A.M.A. Angevaare; Kristel Louise, doch ter van M. Groeneveld en M.A.W. Groen in t Woud; Haluk, zonn van H. Yüce en H. Yapar; Ludwina Maria, dochter van W.N. van der Voort en J.C.P.M. Turk; Nelletje Johanna Jannetje, dochter van J. van Klaveren en J. van Egmond; Dia na Maria Derkje, dochter van D. Mink en M. de Vos; Jan Rcinier, zoon van J.R. Bloot en A.M. Zandbergen; Alice, doch ter van C. van der Haven en S.M.C. Brinkman; Scbastiaan Gerardus Wil helmus, zoon van G.E.P.M. van Goozen en I.H.M. Buil; Sanne, dochter van T.B.R. Arens en A.M.C.T. van den Steenhouwer; Oscar Pieter, zoon van H.P. Lengkeek en T.C.M. Beijk; Wouter Ernst, zoon van W.E. van Waning en P.J.C. Harms; Vlasta, do'chter van M. Honjek en S. Velickovik; Maria Johan na. dochter van W.J.M. Speel en W.M. Diemei; Frances Ann, dochter van R.F. Marabito en A.H. Hellfritzseh; Maartje Aria. dochter van C. van Duijvenvoorde en J.J. van der Bent; Nathalie, dochter van P.P. Sever en M E Hough; Paul, zoon van J.G. Rijkaart en M.W.J. Zonde- op; Lion Lammert Aukjc, zoon van J.H. Hicmenz cn L.E. Wüstlich; Bob Martiin, zoon van P.J. 1 lennisn E.I. van de pnt; Martinus Antonius, zoon van J.J. Cle mens en R.M.C. Campion;; Boy, zoon van A.N.A.B. Augustinus en C.H. van Acquoij; Hakima, dochter van M. Rc-b- hiue en C. Schellingerhout; Minon, zoon van M. Mohamtd Amar en F. Akoh; Derk Willem, zoon van E. Rijntjes en J.C. Lindhout; BaukjeGooitske. duchtcrvan G.T. Zitman cn C. Elferink; Done Loui- se Lorraine, dochter van P.G.P. Meij- boom en M.C.M. Hoyng; Paul Anton Ronald, zoon van P.G.P. Meijboom en M.C.M. Hoyng; M. ijntje Anna, dochter van A.H. Spijker en S.Z. Brouwer; Mari- nus, zoon van W. van Tilburg en M.M. Heemskerk; Bart, zoon van B. Schor en A.P. de Graal A rend a Johanna, dochter van G. van Duijvenvoorde en J.C. van Egmond; Karin, dochter van C. Krom hout en P. Schouten. Ondertrouwd: J.J. Abrahams en A.G.A. van Ulden; T.M. Baak en M.J.T. van Zijp; F.A.L. de Bruijn en H.J. Ales; P.A.C. van Dijk en K.M.A. Hoenskerk; J. van den Ende en G.J. van Daalen; B. Marijt en J. (1917), echtg. Blok (1924), gehuwd geweest met K.F. C.M. Bade (1915), échtg. van ierna; W. Harrison (1907), ge huwd geweest met R.J. Roggeveen; J. de Koning (1882); J.M. van Leeuwen (1925); J. de Graaf (1910). J.G. W r De bibliotheek in Leiderdorp: e VOORSCHOTEN - Bij een-felle brand in de houtopslug van Steijn's Kistenfabriek in Voor schoten is zaterdagavond voor dne ton schade aangericht. De brand brak rond half zes uit. De brandweer rukte met groot mate riaal uit. Het duurde echter tot ver na middernacht voordat het sein "brandmeester" kon worden gegeven. Het vuur ontstond midden in de grote houtopslag cn is waar schijnlijk aangestoken door spe lende kinderen. Het opslagter rein van 400 vierkante meter moest geheel worden ontruimd voordat het vuur kon worden geblust. Lenteklokjes en Alouettes vertederend bij uitvoering VOORSCHOTEN - Len teklokjes en Alouettes, de twee afdelingen van de Christelijke Jeugdkoren Voorschoten, gaven zaterdag voor een goedgevulde zaal en thousiaste ouders, grootou ders, broertjes en zusjes hun jaarlijkse uitvoering onder leiding van Rita Eriks. De Lenteklokjes, bestaande uit prille tot zeer prille zanger tjes, brachten hun liedjes ver tederend. Voor wie de tekst niet kende, zal de verstaan baarheid niet altijd voldoen de zijn geweest, een punt dat met het oog op de grammo foonplaat die in de maak is nog wat extra aandacht ver dient te krijgen. Bij een uitvoering die zozeer het karakter van een familie feestje heeft, past een muzie krecensie niet, te meer daar de musical "Koeken voor de koning" van Gerrit den Bra- ber/Joop Stokkermans, die door de Alouettes (onder steund door de LentekloKjes) werd uitgevoerd, meer een toneelstukje met een enkel liedje bleek te zijn. Alle aan wezigen die waren betrokken bij de verrichtingen van hun kind op het toneel, hebben ongetwijfeld genoten. MIES ALBARDA moeten nu op eigen houtje maar een paar boeken uit de rekken pukken, zonder dat zij enigszins wegwijs worden gemaakt in de organisatie van een bibliotheek. Er is ook nauwelijks meer tijd en gelegenheid om activiteiten te organiseren in het kader van de kinderboekenweek. Bibliotheken in kleinere plaatsen (minder dan 30.000 inwoners) dreigen in een zelfde situatie te geraken als in de jaren voor 1960. In die tijd ging men van het standpunt uit dat in "platte landsdorpen" alleen maar ro mannetjes in bibliotheken aan wezig hoefden te zijn en dat de inwoners voor andere informatie maar naar de stad moesten rei zen. "Met de huidige personeels- beztting zijn we krap aan in staat de uitleningen van boeken te administreren. Daar houdt het werk meestal mee op, want tijd en mankracht voor bijkomende werkzaamheden is er niet. Nieu we ontwikkelingen, zoals het in richten van een videotheek en het uitlenen van dia's, kunnen niet worden gevolgd omdat daarvoor eveneens de mankracht ont breekt", aldus Ad van der Waals, die rayon-directeur is in de plaat sen rond Leiden en de Duin- en Bollenstreek. Geen steun De bibliotheken kunnen ook nog nauwelijks steun verwachten van de centrale bibliotheek in Schie dam. De bibliotheken in de regio beschikken in de regel over een beperkte collectie van zo'n 25.000 boeken. Als boeken niet in voor raad zijn, dan kunnen die worden geleend in Schiedam. Het is ge bruikelijk dat die boeken dan binnen enkele dagen in de biblio theek zijn die erom heeft ge vraagd. Maar omdat ook in Schiedam veel te weinig mensen werken, heeft het bijna geen zin meer om op die manier boeken te lenen. "Je bent haast geneigd de bezoekers te adviseren maar naar Haarlem of Leiden te gaan als be paalde boeken niet voorradig zijn. Want dat gaat veel sneller. Als het ministerie van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk niet snel meer geld voor personeel beschikbaar stelt dan kan het personeel niet meer werkzaamheden verrichten dan het uitlenen van boeken", zo zegt Ad van der Waals. Buigen het uitlenen van boeken die niet in de plaatselijke bibliothe ken 'aanwezig zijn, heeft de - bibliotheekcentrale in Schiedam ook nog andere functies. Vanuit Schiedam worden ook de biblio busdiensten geregeld, waarvan onder meer de gemeente Vpor- hout gebruik maakt. De belang stelling van de ihwoners van Voorhout is zo groot dat de ge meente de bibliotheekcentrale heeft gevraagd niet één maar twee dagen met de bibliobus/ trailer naar Voorhout te komen. In Schiedam is men daartoe gaarne bereid, maar de biblio- trailers en -bussen kunnen niet worden bemand, omdat er geen' personeel is. Voorlopig zal Voor hout nog steeds één dag door de bibliotrailer worden bezocht. Tekort In 1975 zegde het ministerie van CRM toe het aantal arbeidsplaat sen in bibliotheken met minder dan 30.000 inwoners uit te brei den met zo'n 200 personeelsleden uit te breiden over een periode van 15 jaar. Daarvan is volgens Ad van der Waals nog weinig te recht gekomen. De noordelijke provincies kome er nog het beste van af. Volgens de normen werkt alleen in de provincie Groningen genoeg personeel. Onderstaand een overzicht van alle provincies met daarachter in percentages uitgedrukt het tekort aan man kracht. Zuid-Holland 50% Friesland 8% Drente 17% Overijssel 38% Gelderland 41% Utrecht 53% Noord-Holland 28% Zeeland 21% Noord-Brabant 42% Limburg 38% Vanaf 1975 tot en met 1978 heeft het ministerie van CRM, ondanks de toezeggingen, geen cent uitge trokken voor de uitbreiding van het bibliotheekpersoneel. Vorig jaar is er in Zuid-Holland vier man personeel bijgekomen. De situatie in de Duin- en Bollen streek en de plaatsen rond Lei den is niet veel rooskleuriger dan de landelijke situatie. Alle plaat sen in deze regio zitten ver onder de norm. In de eerste rij het aantal ui;en wat de rijksoverheid vol gens de norm zou moeten betalen en in de tweede rij de werkelijk door het ministerie van CRM be taalde uren. Hillegom 234,8- 118,5 Leiderdorp 249,6 - 139 Lisse 255- 221 Oegstgeest 213 - 156 Noordwijk 303 - 150 Noordwijkerhout 186 - 126 Sassenheim 186- 115 Met name voor de gemeenten Noordwijk en Hillegom ziet de si tuatie er somber uit. Daar kan slechts op halve kracht worden gewerkt. "Met name voor Hille gom ziet het er triest uit. Daar staan plannen op stapel om en nieuwe bibliotheek te bouwen. Dat betekent straks nog meer werk voor het personeel. Het is niet uitgesloten dat bijvoorbeeld het aantal openingsuren van die nieuwe bibliotheek veel geringer zal zijn", aldus Ad van der Waals. Voor Noordwijk ligt de situatie is gunstiger omdat de gemeente Noordwijk 60 uur voor haar re kening neemt. Onlangs besloot ook de gemeenteraad van Noordwijkerhout om voor 20 uur bij te dragen in de personeelskos ten. "In andere gemeenten ligt dat moeilijker. Het betalen van het personeel moet worden ge daan door het ministerie van CRM. Daaraan houden vele ge meenten zich vast en weigeren daarom bij te dragen in de perso neelskosten. De gemeenten be talen al 80 procent van de exploi tatiekosten van de bibliotheek", zo constateert Ad van der Waals. Druk Van alle kanten wordt thans druk uitgeoefend op de rijksoverheid om op zo korte mogelijke termijn meer geld op tafel te krijgen voor meer personeel. Volgens Van der Waals moeten eerst de provincies met de geringste personeelsbe zetting aan de beurt komen. Maar dat stuit weer op problemen bij de biltiotheekbesturen in de pro vincies waar de personeelsbezet ting redelijk tot goed te noemen is. Een gesprek met CRM heeft nauwelijks resultaat opgeleverd. Inmiddels zijn in Zuid-Holland, een van de provincies die er het slechts aan toe is voor wat betreft de personeelsbezetting op biblio theken in plaatsen met minder dan 30.000 inwoners, verschil lende acties gestart om druk uit te oefenen op het ministerie van CRM. Er zijn al zo'n 20.000 hand tekeningen verzameld die in mei aan de staatssecretaris van CRM zullen worden overhandigd. HENK VAN DER POST Maandag Nieuwe Rijn 52a - ledenvergadering van de federatie Druk en Papier, 20 uur. Clubhuis Morswijck - hoorzitting wijk gezondheidscentrum, 20 uur. Stadhuis - commissie bestuurlijke aan gelegenheden, 20 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkchoorstraat 17, Japanse film: "Skiru", 20 em 22.15 uur. K& O-lezing over de symbolen van het koningschap, 20.15 uur. Leidse Studentenekklesia - filmportret van Jean Paul Sartre. 20 uur. Leiderdorp - 20 uur ledenvergadering CDA, in de Menswordingskerk. Voorschoten - commissie welzijnsza ken, gem, huis, 20 uur. Wassenaar - raadsvergadering, gem. huis, 20 uur. Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van 18-25 april door apo theek Tot Hulp der Mensheid, Rosmolen 13, Leiden, tel: 121060. En door apotheek Voorschoten, Leidseweg 66, tel: 2525, Voorschoten. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604, tel; ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp/Zoeterwoude Rd. - ge zondheidscentrum, Berkenkade, Lei derdorp, tel: 410131, spreekuur ma t/m 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel: 4641. Warmond - Zr. J. Zanting, Buddenborg- straat 7, Hillegom, tel: 02520-29060. rd geopend met onder edstrijd van juniorc WASSENAAR - Het nieuwe American Baseball Founcki terdag in gebruik genomen de opening werd dank betuigd aan de gemee i.-M-naar v.or de medewerking bij het verv ken van het fraai gelegen speelveld. Na van een clubgebouw zal de Amerikaans Cui gemeenschap in Den Haag en omgeving ov umpleet ontmoetingscentrum beschikken. L EIDSCH £L DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN LEIDEN Postbus 54, 2300 AB LEIDEN Telefoon 071-144941 Nabezorging v 18.00-19.30 uu Zaterdag van Voor betaling van abonnementsgelden uilsluitend giro 28884. Kwartaalabonnement f 46,30 per post f 66,40 Jaarabonnement f 173,70 per post i 254.10 Losse nummers f 0,65. Rubriekchefs: A. van Leeuwen (stad) J.P. Westerlaken (regio) B Paauw (binnenland) J. Ruygrok-Hoogeveen (buitenland) A A. van Brussel (sociale economie) P.J. de Tombe (sport) P C. Rosier (radio en televisie, kunst) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. in: Bonn, Brussel. Londen. Parijs. Washington. Cairo. Redactie Randgemeenten: Telefoon 071-144941 toestel 219. Privé: C. Smils, Bachstraat 25, Leiden, tel. 071-763320. Ch. Lennartz, Maredijk 33a. Leiden, tel. 071-133202. Correspondenten: R. Zaadnoordijk. Tel. 071-121481. Oegstgeest: H. Sonders, 071-155854. Voorschoten: J. Peters 071-769935. Warmond: K. Prins 01711-11266. Zoeterwoude: R. Stevens .071-890847 Zoeterwoude: Olaf Hoenson 01715-1896. Leiderdorp: F. Snijders 071-893841

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 2