LEIDSCH DAGBLAD Ultimatum EG Iran bijna zeker vandaag DRIE NOORDWIJKSE TENTEN VERNIELD Van der Klaauw niet naar Japan ipaN Iran: „Prins Charles wilt u bemiddelen Martinair: óók steekpenningen MAANDAG 21 APRIL 1980 OPGERICHT 1 MAART 1860 36145 Directeur: G. Koopman Hoofdredacteur: A. A. M. Schuurmans Adj.-hoofdredacteur: R. D. Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureau: Witte Singel 1 2311 BG Leiden Voor tel.nrs. zie colofon „Gebruik van Flinke stormschade aan luist NOORDWIJK/KATWIJK/WASSENAAR - De harde storm van het af gelopen weekeinde heeft ook in Katwijk, Noordwijk en Wassenaar flinke schade aangericht. Alhoewel het volgens de Noordwijkse politie meevalt met de schade werden in Noordwijk toch drie strandtenten vernield en door de golven opgeslokt. Ook een strandtent in Katwijk onderging dat lot. In totaal stonden er voor het begin van het weekeinde twintig strandtenten in Katwijk en Noordwijk. De drie in Noordwijk vernielde tenten waren alle eigendom van een kramenexploitant uit Katwijk. In Wassenaar werd het dak van een politiestrandpost door de wind afge rukt. Verder ontstond schade aan de houten funderingen van de strandtenten. De Wassenaarse zeilvereniging zag zich zaterdagavond genoodzaakt om de boten, die gisteren zouden deelnemen aan een wedstrijd, naar een veiliger plaats over te brengen. De boten bleven dan ook onbeschadigd. Vergeleken met andere kustplaatsen kwamen de strandtenthouders er in deze regio nog vrij genadig van af. In Zeeland, Scheveningen en Castri- cum was de ravage heel wat groter en werden diverse exploitanten van strandtenten compleet geruïneerd. Zie verder pagina binnenland. Triomfantelijk lachend verlaten de MVV-spelers het veld terwijl de Aja- cieden met gebogen hoofd de kleedkamer opzoeken. MANILLA (ANP) - De negen landen van de Eu ropese Gemeenschap zullen morgen in Luxem burg Iran mogelijk een ultimatum stellen van enkele dagen voor de vrijlating van Amerikaan se gegijzelden. sluipwegen moet minder" AMSTERDAM (ANP) - Het minis terie van verkeer en waterstaat gaat onderzoeken op welke wijze een halt kan worden toegeroepen aan de toenemende neiging van automobilisten om de verkeers drukte op de autosnelwegen te ontvluchten via sluiproutes. Dit zei minister Tuijnman van ver keer en waterstaat vandaag in Amsterdam bij de opening van de internationale vakbeurs voor verkeerstechniek 'Tntertraffic 80". Het toenemend gebruik van sluipwegen heeft grote nadelen voor het leefmilieu, aldus de mi nister. De minister kondigde aan dat het bij het wegenonderhoud nood- DEN HAAG-PARAMARIBO (GPD) - De nieuwe Surinaamse regering van premier dr. H.R. Chin-a-Sen is van plan het parle ment in Suriname voor onbe paalde tijd buiten werking te stellen. Dit blijkt uit een geheim wetsontwerp, dat ons vanuit Su riname is toegespeeld. Volgens het wetsontwerp krijgt de „rege ring van nationale eenheid" de bevoegdheid „bestaande wetten tijdelijk geheel of gedeeltelijk buiten werking te stellen, te wij zigen of daarvan afwijkende re gels te geven". Nachtvorst Vannacht opklaringen, nachtvorst met minimumtemperatuur om het vries punt en weinig wind. Overdag wolken velden en bijna overal droog. Middag- temperatuur ongeveer 10 graden. Ma tige wind uit noordwest tot noord. (Opgemaakt om 11.15 uur) 22 april Zon op: 6.26 uur: onder: 20.48 uur Maan op: 12.38 uur. onder: 3.26 uur Hoogwater te Katwijk tc 9.42 cn 22.24 uur Laagwater te 5.01 cn 17.45 uur. zakelijk is enige accenten te ver leggen. Het beschikbare budget neemt namelijk minder toe dan het bedrag dat gezien de veilig heidseisen, de toenemende druk te en de toenemende lengte van het wegennet noodzakelijk zou zijn. Rijkswaterstaat zal door gaan met het verlichtingsniveau op de rijkswegen zover te verla gen dat dit zowel uit veiligheids als uit energie-overwegingen nog verantwoord is. SALISBURY (AP) - Een Iraanse functionaris heeft de Britse kroonprins Charles gevraagd te bemiddelen in de gijzelingszaak in de Amerikaanse ambassade in Teheran. Dit wonderlijke bericht heeft het dagblad "Herald" uit Salisbury vandaag bericht. Het dagblad citeert het hoofd van het kabinet van de Iraanse presi- Vader steekt woning in brand: zoontje dood LEEUWARDEN (ANP) - De brand in het Friese IJsbrechtum, waar bij zaterdagmorgen een 13-jarige jongen om het leven kwam, is aangestoken door de vader. Dit heeft de rijkspolitie van Wym- britseradeel in Heeg vanmorgen meegedeeld. Het 13-jarige zusje dat met ademhalingsmoeilijkhe den in het ziekenhuis is opgeno men, maakt het redelijk. De vader, de 38 J.B., kwam die nacht tot zijn daad toen hij zijn echtgenote niet thuis trof en haar ook niet kon vinden. Hij besloot de woning in brand te steken. Het was de climax van een slepende ruzie tussen man en vrouw. DEN HAAG (GPD) - Niet alleen de KLM, ook Martinair heeft in 1973 - en 1974 extra commissies betaald aan Amerikaanse reisagenten om het charterverkeer tussen de VS en Nederland te stimuleren. Dit meldt de in New York wonende journalist Nico Haasbroek in zijn maandag verschenen boek De KLM-affaires. In het boek ver haalt Haasbroek van alle zaken waardoor de KLM en KLM'ers in opspraak zijn gekomen sinds de dent Reza Taghavi, die had ver klaard "Ik zei hem heel eerlijk: u als Brit bent veel verstandiger dan de Amerikanen. Waarom ad viseert U hem niet de juiste stap pen te nemen om het probleem op te lossen inplaats van het volk te irriteren ofte provoceren?" Taghavi zou voorts hebben ver klaard: "Prins Charles glimlachte en zei dat het probleem van de gegijzelden zo spoedig mogelijk diende te worden opgelost." Taghavi die vorige week als hoofd van de Iraanse delegatie de onaf hankelijkheidsplechtigheid in Zimbabwe bijwoonde, zei tevens dat Iran mogelijk olie gaat leve ren aan Zimbabwe zodra de han delsbetrekkingen tussen de twee landen zijn gevestigd. Hij ver klaarde dit onderwerp te hebben besproken met de president van Zimbabwe Canaan Banana. voormalige assistent-accountant Jos de Wit begin 1978 met ont hullingen kwam om zijn op han den zijnde terugplaatsing naar Nederland aan te vechten, en de manier waarop zij door staatsse cretaris Smit-Kroes onder tafel werden geschoven. Omtrent Martinair ontleent Haas broek zijn informatie aan docu menten die een financieel mani pulator, John T. Stone uit Madi- Moeder mag gegijzelde stiefzoon bezoeken TEHERAN (UPI/Reuter) - Woordvoerders van de bezet ters van de Amerikaanse am bassade hebben erin toeg- stemd dat Barbara Timm vanmiddag een -bezoek brengt aan haar stiefzoon. Deze toestemming kwam na een brief van president Bani- Sadr en minister van buiten landse zaken Ghotbzadeh, waarin de bezetters gevraagd werd de heer en mevrouw Timm toe te laten in de am bassade. Kenneth Timm kreeg echter geen toestem ming om zijn stiefzoon te be zoeken. Minister Sadegh Ghotbzadeh van buitenlandse zaken van Iran heeft gisteren verklaard dat Washington geen nieuwe initiatieven behoeft te ver wachten in de richting van vrijlating van de 50 Amerika nen die in de ambassade vast zitten. De revolutionaire raad verdenkt president Carter er van, aldus Ghotbzadeh, dat hij de kwestie in het politieke vlak trekt. Mevrouw Barbara Timm zou haar stiefzoon, de gegijzelde 20-jarige marinier Kevin Hermening, mogen bezoeken mits de Iraanse regering dat zou goedvinden. Minister Ghotbzadeh zei op een persconferentie niet bang te zijn voor Amerikaanse sanc ties. Zijns inziens zouden de strafmaatregelen eerder symbolisch zijn dan doeltref fend. En zijn ze dat wel, dan treffen we effectieve tegen maatregelen, aldus de minis ter van buitenlandse zaken van Iran. son in de Amerikaanse staat Wis consin, Haasbroek heeft getoond. Tijdens het uitzitten van een ge vangenisstraf, onder meer we gens het veroorzaken van het faillissement van twee banken in Wisconsin, schreef Stone het boek Going for broke, dat uitvoe rig melding maakt van de mani pulaties van KLM's inmiddels ontslagen vertegenwoordiger in de V.S. Fl its O. Kielman. Men verwacht dat de negen in overleg met Japan, data zullen noemen vóór welke de Ameri kaanse gegijzelden moeten wor den vrijgelaten en vóór welke zij een toezegging tot vrijlating wil len ontvangen. Het is ook de be doeling dat de negen met zoveel woorden zeggen wat zij zullen doen indien het ultimatum wordt afgewezen. Men achtte het niet uitgesloten dat de termijnen die de negen willen stellen bijzonder kort zullen zijn, en aflopen vóór de Europese top conferentie 27 en 28 april in Luxemburg. Het zal niet eenvoudig zijn over eenstemming te bereiken over de aard van de dwangmaatregelen tegen Iran, ook al omdat nog dui zenden Westeuropeanen, onder wie ongeveer zeventig Nederlan ders, in het land werkzaam zijn. Iran als het ware in quarantaine plaatsen, dat wil zeggen behalve handel en in het algemeen eco nomische contacten ook scheep en luchtvaartverbindingen stop zetten, zou de positie van deze Europeanen bijzonder moeilijk maken. De bejaarde man had eind februari in een advertentie om een huis houdster gevraagd. Mevrouw Van H. (43) reageerde hierop. Met een doos gebak ging ze begin maart bij de Rhenenaar kennis maken. Het werd een gezellige avond waarbij veel koffie en bor rels werden gedronken. Wat de ingenieur niet in de gaten had, was dat de vrouw tijdens haar demonstratie van de huishoud kunde in koffie en jenever van haar toekomstige werkgever een slaapmiddel strooide. Om half twaalf die avond was de man zo duf dat hij naar bed wilde. De pseudo-huishoudster stopte hem onder de wol en stapte in de zelfde slaapkamer ook in een bed. Zodra de Rhenenaar in slaap was gevallen stond de vrouw op, sloot de slaapkamer af, ging naar be neden cn liet haar man en broer het huis binnen, die al die tijd voor de deur in een auto hadden zitten wachten. Terwijl het drie tal bezig was kostbare spullen uit de woning te slepen werd rond half twee de ingenieur weer wak ker. Hij bemerkte dat hij in zijn slaapkamer was opgesloten, maar zag kans met een breekijzer de deur te forceren. Toen hij be neden kwam waren de dieven vertrokken. Ook de Japanse minister van bui tenlandse zaken, Okita, zal mor gen naar verluidt de bijeenkomst in Luxemburg bijwonen, (het geen voor minister Van der Klaauw een reden temeer was het bezoek aan Tokio niet mee te ma ken). Verkiezingen De tweede ronde van de Iraanse parlementsverkiezingen zal op 9 mei plaatsvinden. Dit heeft het ministerie van binnenlandse za ken in Teheran vandaag bekend gemaakt. De tweede ronde van de verkiezin gen is al herhaalde malen uitge steld van begin april tot eind april en weer tot begin mei. Hiermee werd ook steeds een eventuele beslissing over het lot van de Amerikaanse gegijzelden opge schoven. Het parlement dat van Chomeini de bevoegdheid heeft gekregen over de gegijzelden te beschikken, zal waarschijnlijk pas in juni met zijn werkzaamhe den kunnen aanvangen. De eer ste verkiezingsronde vond plaats op 14 maart. Het klimaat bij Ajax lijkt rijp voor revolutie. Na de wanprestatie tegen MVV, dat de tekortkomingen van de Amsterdammers met 3-6 genadeloos blootlegde, kan alleen een goed resultaat te gen Nottingham Forest nog voor een ommekeer zorgen. Veel consequenties voor de leidersplaats in de nationale voetbalcompetitie had de afgang van Ajax vooralsnog niet. AZ'67 liet andermaal een steek vallen (2-2 tegen Roda, dat daarmee nog te weinig kreeg) en ook Feye- noord kwam een deling overeen. Het werd 1-1 bij Utrecht, waar de Rotter dammers eindelijk weer eens karakter toonden. PSV drukte NAC dieper in de zorgen, maar wordt zelf ook met een probleem gecon fronteerd. Doelman Jan van Beveren vertrekt aan het ein de van het seizoen definitief naar Frankrijk. Op regionaal voetbalniveau had zaterdag eersteklasser Noordwijk de wind mee te gen Altena. De ploeg van John Eelman won met 2-0 en deed daarmee opnieuw een stap in de richting van het kampioenschap. Bernard Hinault richtte een ware slachting aan tijdens de wielerklassieker Luik- Bastenaken-Luik. PAGINA 13 t6m 20 Ier Johnny Logan verras send winnaar Eurovisie Songfestival... PAGINA 5 Politie arresteert dader van overval op Rotterdamse taxi-chauffeur PAGINA 7 Israël blijft Haddad steu nen.... PAGINA 9 Spaarrente verschilt van bank tot bank PAGINA 11 Miljoen schade bij brand in koelcel (Van één onzer verslaggevers) KATWIJK - Een felle brand in een koelcel van visbedrijf Vooijs aan de Rederijstraat in Katwijk heeft afgelopen zaterdag voor ruim één miljoen gulden schade aange richt. In de cel lagen tonnen ha ring, makreel en mosselen opge slagen. De brand brak omstreeks zes uur 's avonds uit. Tegen tien uur kon het sein "brand-meester" wor den gegeven. Tot diep in de nacht is de Katwijkse brandweer bezig geweest met nablussingswerk- zaamheden. Bij de brand werd in totaal 19 man ingezet. Volgens een woordvoerder van de brandweer van Katwijk moet kortsluiting als de oorzaak wor den gezien. Nauwelijks nadat de blussingswerkzaamheden bij Vooijs waren beëindigd moest de brandweer van Katwijk opnieuw uitrukken richting Rederijstraat. In één van de zogenaamde hout- motkelders van vishandel Ou wehand was, waarschijnlijk door het overslaan van vonken brand uitgebroken. Volgens de politie veroorzaakten de vlammen hier slechts een geringe schade. Via advertentietruc RHENEN - De rijkspolitie van Rhenen heeft in samenwerking met de recherchergroep van het district Utrecht drie verdachten aangehouden die een tachtigjari ge gepensioneerde ingenieur uit Rhenen met slaapmiddelen heb ben bedwelmd en van hem 15.000 gulden aan cheques en antiek hebben gestolen. Het zijn het echtpaar Van H. uit Alphen aan den Rijn en C. S. de R. (47) uit Leiden. Afgelopen maandag hield de rijks politie het drietal aan. Zij beken den het voorval in Rhenen en ga ven toe iets dergelijks met een bejaarde man in Amsterdam tc hebben uitgehaald. Bij hem praatte de vrouw 1700 gulden los. Als motief voor de advertentie- truc noemden de drie schulden die zij bij het gokken hadden ge- I maakt. GRAFENAU - Een sprong naar de vrijheid maakt dit damhert, nadat het voor wetenschappelijke doeleinden was gemerkt. In het Westdnitse Beieren tracht men zoveel mogelijk van deze dieren aan het eind van de winter te rherken. Ook voorziet men hen wel van zendertjes om hun gangen te kunnen nagaan. Paulen wil inschrijving Spelen via sportbonden LAUSANNE (GPD)-Stel de at leten in de gelegenheid om via hun internationale sportbonden en niet vi,a de Olympische comité's in te schrijven voor de Spelen van Moskou. Die suggestie deed de Nederlandse voorzitter van de internationale atle tiek federatie, Ad Paulen, voor aanvang van de van daag begonnen vergadering van het Internationaal Olympisch Comité. De ver gadering van het IOC in Lau sanne, die tot en met woens dag duurt, is door het besluit van de Amerikanen om de Spelen te boycotten plotse ling erg belangrijk gewor den. Volgens Paulen, fervent tegenstander van een boy cot, staan de Olympische comité's onder zware poli tieke druk en kunnen zij nauwelijks om de standpun ten van hun regering heen. De internationale sportbon den hebben van die politieke druk geen last. Krant ii\ Zimbabwe meldt: STAAT DER NEDERLANDEN lOi LENING 198CD PER 1991 /EOOO inschrijving volgens het tendersysteem op 22 april a.s. van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 1