Goud voor onbekende Holland juist iets beter dan AAV'36 Dubbel verlies basketbalploeg Ed Strong en Puidokas naar Leiden Waterpoloclubs ijveren voor 'plav tiffs' EK-badminton in Groningen MAANDAG 21 APRIL 1980 SPORT SPORT SPORT SPORT H SPORT SPORT SPORT SPORT BUNNIK (ANP) - De wateipolo- hoofdklassers hebben zaterdag tijdens een bijeenkomst in Bun- nik vrijwel unaniem besloten hét komende seizoen de competitie beslissingen af te dwingen via het zogenoemde play-offsysteem. Na afloop van de competitie worden de twaalf verenigingen op basis van de ranglijst verdeeld over drie groepen van vier, die met behoud van de vergaarde punten in drie weekeinden een thuis- en uitprogramma (dubbels) afwer ken. De strijd tussen de nummers I t/m 4 heeft als inzet het lands kampioenschap, de nummers 9 tl m 12 spelen voor het behoud van het hoofdklasserschap (nummer II en 12 degraderen) en de mid dengroep speelt om des keizers baard. Mocht het bondsbestuur aan deze opzet zijn goedkeuring onthou den, dan zal dit voorstel aan de orde komen tijdens de najaars vergadering van de KNZB. Bo vendien zal de waterpolocom- missie in dat geval trachten voor de eerste vier in de competitie play-offwedstrijden met het landskampioenschap als inzet te organiseren. Al stuitte dat even tuele voornemen onmiddellijk op verzet van de overige verenigin- aren van mening dat >or hun medewerking n snellere beëindiging van de competitie zij naar de wedstrijden in de kampioen spoule mochten gaan kijken. gen. Die - als dank middels i LEIDEN - De Leidse atletiek vereniging AV Holland en het Alphense AAV'36 bleken af gelopen zaterdag tijdens een ontmoeting tussen de senio ren- en oudste juniorenteams van beide clubs aan elkaar gewaagd. De ontmoeting, waarmee het wedstrijdsëi- zoen op de kunststofbaan in de Leidse liout werd ge opend, eindigde tenslotte met een kleine overwinning voor Holland: 401 punten tegen 393 punten voor AAV'36. Hoewel het koude, winderige en af en toe regenachtige weel een duidelijk stempel op de wedstrijd drukte kregen trai ners en technische commis sies zo aan het begin van het baanseizoen toch al een aar dige indruk van de huidige mogelijkheden van hun atle ten en atletes. En ondanks de gure omstandigheden wer den er vele meer dan mid delmatige prestaties gereali seerd. De meest opvallende prestaties kwamen aan Holland-zijde op naam van twee junioren (Michel Moll en Udo Al- brecht), van AAV'36 traden twee atletes (Emke Vreug- denhil en Kim Nieuwland) sterk op de voorgrond. Michel Moll lijkt aan het begin te staan van een zeer sterk zomerseizoen. De talentvolle Holland-junior, die vorig jaar al de aandacht op zich vestig de, liet zaterdag op de 200 me ter een tijd afdrukken van 23,1 seconden en liep op de 800 meter vrij ontspannen en ver voor de concurrentie naar een tijd van 2.01.6. Vooral de tijd op de 200 meter mocht ér zijn want de 17-jarigc Voor schotenaar was vorig jaar op dezelfde afstand nog niet sneller geweest dan 23,9 sec. Udo Albrecht, ook 17 jaar, blijkt een grote aanwinst te zijn voor de Leidse ploeg. De uit het Westduitse Sindelfingen afkomstige atleet, die zich vo rig jaar oktober in Leiden ves tigde, sprong over een hoogte van 1.95 meter. Hij hoefde daar niet eens zijn trainings pak voor uit te trekken en be sloot na zijn gelukte poging over 1.95 meter wegens lichte rugpijn niet verder te sprin gen. Het zit er in dat Albrecht de eerste 'Leidse' 2 meter springer wordt, een hoogte die hij overigens vorig jaar al heeft overschreden. Kim Nieuwland bleek op de werpnummers bij de dames niet te overtreffen. De AAV- atlete deed het vooral goed met de speer (36.20 m) hoewel er ook een behoorlijke dis cusworp van 32.06 m kon worden opgemeten. De kogel ging naar 9.32 m. Een hoop gevende prestatiereeks en zij zal de zwaar geblesseerde In- grid Hoogeveen, die dit sei zoen op de werpnummers wel niet meer in actie zal komen, enigszins moeten doen verge ten. Emke Vreugdenhil maakte de beste sprong in de verspring bak (5.24 m) en haalde ook de overwinningen weg op de onderdelen hoogspringen en 100 m horden met overigens minder aansprekende presta ties van resp. 1.45m en 17,4 sec. Op de 100 m moest zij zich gewonnen geven aan Hol- Pieter van Vollenhoven, die hier de beker uitreikt aan Liselotte Blu- mer, is gistermiddag tot tweemaal toe uitgefloten tijdens de Europese badmintonka mpioenschappen i n Groningen. Van Vollenhoven, die de prijzen uitreikte in de enkelspe len, had dat te danken aan het feit dat hij met zijn gevolg niet op het aangekondigde aanvangstijdstip, één uur, maar pas om half twee ar riveerde. Het 2200 koppige publiek, dat daardoor een half uur moest wachten op de start van de finales, reageerde zich af met een fluitcon cert. LEIDEN - Parker Leiden heeft de selectie voor komend seizoen nage noeg rond. Nadat de vice-landskampiocn basketbal eerder al Stars smaakmaker Tony Parker en Trotters-spelverdeler Peter Paulides had aangetrokken, verzekerde de Leidse club zich nu ook van de dien sten van Punch-speler Ed 'Lace' Strong, terwijl Steve Puidokas hoogstwaarschijnlijk de nieuwe center moet gaan worden. De 2.12 meter lange Amerikaan speelt op het moment nog een aantal vriend schappelijke wedstrijden voor zijn Italiaanse werkgever Cagliari, dat in de eén na hoogste divisie uitkomt. Puidokas kwam daarvoor uit voor het Franse Mulhouse, waarvoor ook de nieuwe Stars-coach Hugo Harrewijn en Dordrecht-smaakmaker Jim my Moore twee seizoenen geleden nog acteerden. In zijn vaderland kwam Puidokas, die binnen de bucket vooral fysiek gezien sterk moet zijn, uit voor de Washington States. De technische staf van Leiden wil hem in Italië nog een paar keer aan het werk zien, "terwijl hij komend weekeinde voor twee try-outs naar Spanje gaat", aldus manager Frans van Egmond. Hoewel Gabetti Cantu in eerste instantie per telex had laten weten dat de center niet te koop was, heeft Leiden nog een tweede poging onderno men om Bruce Flowers te contracteren. Van Egmond: Wij hebben zoveel geld voor een center over, dat Leiden tegen de Italiaanse clubs kan opbieden. We hebben Flowers daarom nog een keer bekeken in Italië. Maar wat blijkt nu: hij heeft afgelopen seizoen één goede wed strijd gespeeld en dat was uitgerekend in de Groenoordhal Voorts bivakkeerden Leiden-coach Wal laarten Van Egmond enkele da gen in Amerika zonder daar te slagen. "Die reis hebben we toch niet voor niets gemaakt", verklaart Van Egmond, Want we hebben in die paar dagen toch duidelijk kunnen maken-dat Leiden een Europese topploeg Diverse eredivisieverenigingen wilden Lace Strong inlijven. Vooral Do- nar had er veel voor over om de 33-jarige forward te bewegen naar het noorden te komen. Het Leiden-management was de Groningers even wel voor, "omdat wij hem zijn twee voornaamste eisen konden inwilli gen". Strong wilde een leuke baan en spelen bij een club waar de organisatie goed is verzorgd. Voorheen moest hijzelf vaak het een en ander regelen bij Punch. Die beide zaken kunnen wij hem garanderen aldus Van Egmond. De Nederlandse vertegenwoordiger in de Europa Cup voor bekerwin naars zoekt nu nog naar een agressieve Nederlandse rebounder. Wordt die gevonden dan telt de selectie weer tien spelers. Dames De dames van Leiden sloten het seizoen winnend af tegen US (53-61). De kampioen van de eerste divisie speelde een matige partij. De Amster damse meisjes slaagden er evenwel niet in de desinteresse bij de tegen stander af te straffen. Bij de basketwisseling stond US al achter: 25-36. Ineke van de Laken (19) en Ria de Wit (10) waren de productiefste speelsters. land-sprintster Joske Boom. Voor beiden werd 12,9 sec af gedrukt. Een sterke indruk liet Alfred Verhoef op de 100 meter bij de heren achter. De al vele jaren snel uit de voeten komende Holland-atleet liet 11,0 se conden afdrukken. Ook Har ry Douma (AAV) deed het prima met 11,1 sec. Hij won bovendien de 400 m bij de he ren in 51,0 sec. Op de spnntnummers hadden de deelnemers de ruggesteun van een overigens af en toe vreemd draaiende wind. Dat deed echter weinig afbreuk aan de prima verrichtingen van AAV-junior Ron van dei- Nagel die de 100 m in 11,7 en de 200 m in 23,4 sec aflegde. Ook de hordenloop van Hol- land-juniore Ester Goddijn was zonder meer van goed gehalte: 16,0 sec. Van AAV was bij de meisjes Thea van Deuren erg snel met een 100 m in 12,9 en een 200 m in 26,9 Opmerkelijk was de speerworp die Kees Riemens bij de he ren liet opmeten. De in Al phen wonende Holland-wer per haalde weer eens stevig uit. Dat leverde een fraaie af stand van 58,68 m op waar mee hij zijn beste prestatie van vorig jaar overtrof. Wel licht gaat Riemens zich dit seizoen toch weer bij het groepje 60 meter-werpers scharen. Voor de middenafstand waren Een snelle wissel tussen de Holland-at let es Joske Boom (rechts) en Carla de Ruiter tijdens de 4x100 meter estafette. Op dit onderdeel bleken de Holland-dames duidelijk sneller dan hun tegenstandsters van het Alphense AAV'36. de omstandigheden zaterdag bepaald ongunstig. Daarom kon Martien van der Hoorn (Holland) na zijn solo-race op de 1500 m bij de heren best tevreden zijn met de tijd van 4 minuten 6,7 seconden. Het zelfde gold voor Theo van der Veer (eveneens Holland) op de 5000 m. Ook hij liep ver voor de concurrentie uit naar een verdienstelijke tijd van 15 minuten 43,2 seconden. Op de 800 meter bij de dames kwam verspringster(l) Marjan Goedhart aan de start. De AAV-atlete die in februari tijdens indoor-wedstrijden een enkel-blessure opliep, noteerde zowaar een winnen de tijd van 2 minuten 26,3 se conden. Volgende maand zal zij weer voluit in actie komen op haar favoriete onderdeel verspringen. Andere winnende prestaties van zaterdag zijn: HEREN: 800m - Jack Persoons (A)2.00.1; 110m horden-Wim Huige (H) 15.8; ver - Bert Paauw (H) 6.22; hoog - Char les den Uyl (A) 1.85; hink stap sprong - Bert Paauw (H) 13.03 kogelstoten - Maarten Noort (H) 11.16; discuswerpen - Kees Riemens (H) 33.50 DAMES: 400m - Maaike Per soons (A) 61.9; MEISJES: 800 m - Regina van Duyn (H) 2.31.7ver - Marjan Windhorst (A) 4.61; hoog - Connie v.d.Berg (A) 1.55; kogel - Mil dred Boon (H) 9.60; discus - M.v.d.Kwaak (A) 24.40; speer - Astrid Zwarts (A) 23.92 JONGENS, ver - Rudie van Mourik (A) 6.05; kogel - Rudie Kerkman (H) 11.05; discus - Dick van Doorn (A) 26.30; speer - Rijk van Meekeren (H) 36.74. GRONINGEN (GPD) - De onbekende Zwitserse Li selotte Blumer heeft de Europese kampioen schappen badminton in Groningen gebruikt om zichzelf en al haar concu- renten te overtreffen. Veel verrassender dan de winst van de Deen Flemming Delfs bij de heren op zijn landgenoot Morten Frost Hansen, was de wijze waar op Blumer vanuit de anonimiteit van het Zwitserse badminton in vier dagen haar klim naar de hoogste Europese top wist te vol tooien. Weliswaar had zij over gebrek aan medewerking niet te klagen, omdat twee grote favorie ten (wereldkampioene Lene Koppen en de als tweede geplaat ste Engelse Karin Bridge) met blessures moesten afhaken, maar daar staat tegenover dat de in Ba zel wonende Blumer afkomstig is uit een ontwikkelingsland op badmintongebied. „In Zwitserland zijn de meisjes zó zwak, dat ik maar met de mannen k meetrain", aldus de 22-jarige Blumer, die niet meer dan twee a drie keer per week oefent, het geen in het niet valt bij de arbeid die bijvoorbeeld in Denemarken en Engeland wordt verricht. Daar staan de speelsters bijna iedere dag op de baan. Voor Blumer staat de studie („Ik wil graag sportlerares worden") echter voorop. Daarom dacht ze er ook niet aan om een einde te maken aan haar amateurstatus. Totdat ze gistermiddag bij de prijsuitrei king tot de ontdekking kwam dat ze maar 650 gulden voor zichzelf mag houden en de resterende 1150 gulden van de eerste prijs moet overdragen aan de Zwitser se bond. Blumer was echter al lang blij met haar hoofdprijs. Om zover te ko men moest ze drie geplaatste speelsters opzij schuiven, onder wie Joke van Beusekom. „Tegen haar heb ik het het moeilijkste gehad in dit toernooi. Driemaal vèr achter komen, met 8-4, 8-0 en 8-1, en dan toch nog winnen. Ik had dat nooit verwacht. Iedereen dacht dat Joke wel Waarschijnlijk omdat ik niets had te verliezen, heb ik het toch nog gered". Blumer raakte door die overwin ning zo geïnspireerd, dat zij ach tereenvolgens ook de Noorse Thoresen, de Deense Nielsen en de Zweedsen Axelsson en Bor- jesson op verlies wist te zetten. De Zweedse Anette Borjesson, met haar 25 jaar en 20 nationale titels zoveel geroutineerder dan Blumer, kwam haar tegenstand ster in de finale royaal tegemoet, door zichzelf volledig uit haar spel te halen. Blumer Toen ik merkte dat zij zo zenuwachtig was en voor mij de fouten maak te, kreeg ik steeds meer zelfver trouwen". De eindstrijd werd dan ook een eenzijdige aangelegen heid, waarin Boijesson, die op weg naar de finale slechts één ge plaatste speelster behoefde te verslaan, maar eenmaal de lei ding wist te nemen: 11-4.11-6. Stond de beslissende partij bij de dames op een zeer laag peil, Delfs en Frost troffen elkaar bij de he ren op hoog niveau. In de afgelo pen maanden heeft wereldkam pioen Flemming Delfs nogal wat terrein moeten prijsgeven. In Groningen won hij een groot ge deelte echter weer terug, door Frost met 15-5,1-15,17-14 (na drie match-punten van zijn opponent te hebben weggeslagen) te klop pen. Vooral dit tweetal zal, met Lene Koppen, van 26 mei tot en met 1 juni de belangen van Euro pa moeten verdedigen, tijdens het wereldkampioenschap in In donesië. Voor Frost en Delfs zal die titelstrijd een revanche moe ten worden voor de afgang die zij vorig jaar, tijdens de finale van de Thomas Cup (wereldbeker voor landenteams), leden in Jakarta. Denemarken verloor toen kans loos met 9-0. Nederland zal in dit gevecht ver moedelijk niet verder kunnen komen dan een figurantenrol, ook al zal de ploeg (bestaande uit Rob en Marjan Ridder en Joke van Beusekom, aangevuld met een gesponsorde Herman Lei- delmeyer; Richard Pal en Hanke de Kort arriveren op eigen kosten pas enkele dagen voor het toer nooi) al op 9 mei in het Maleisi sche Penang met het Engelse team in trainingskamp gaan. Van BREMERHAVEN (GPD) - Verleden jaar, toen de Ne derlandse basketbalploeg zich voorbereidde op het Europees kampioenschap in Italië, bleken landen als West-Duitsland, België en Zweden te zwak om wer kelijk goed geprepareerd af te reizen. Mede daarom werd dit seizoen, ter voor bereiding op het pré- olympisch toernooi in Lu gano, gekozen voor ster ker opponenten. Vorige week in Nederland de Rus sen en de Tsjechen, komende week op het Spaanse eiland Mallorca Spanje, Frankrijk en opnieuw Rusland. Daartussendoor echter moest Ne derland acte de presence geven op het traditionele Bremerhaven- toernooi, omdat vorig jaar de wis selbeker was gewonnen. In de Noordduitse havenplaats leek alleen Israël een tegenstander van betekenis. De Israëli's ein digden tijdens het laatste EK in Turijn als tweede en waren der halve duidelijk favoriet. Nadat Nederland vrijdagavond van Is raël had gewonnen, leek dan ook een tweede toernooizege in suc cessie haalbaar. Het pakte echter heel anders uit. Israël bleek zon der Berkovic en Silver te zwak voor het toernooi en eindigde zonder overwinning als vierde, hetgeen aantoont dat de zege van Nederland erg weinig waarde had. Hoe weinig waarde bleek in de tweede wedstrijd tegen West- Duitsland. De ploeg van bonds coach Jan Sikking werd volledig WEG IS NOG ERG LANG overspeeld door een herboren West-Duitsland (67-89). Gisteren moest Nederland ook Finland voorrang verlenen. De Noordeu ropeanen wonnen, na een van beide kanten matige wedstrijd met 74-72. En daarmee leed de Oranje-ploeg twee nederlagen tegen landen, die in het verleden nauwelijks een probleem vorm den. Van West-Duitsland werd de laatste twaalf jaar drie keer verlo ren. maar verreweg de meeste ontmoetingen werden gewon nen. Voor de wedstrijden tegen Finland geldt precies hetzelf de. Mogelijk zijn juist die twee neder lagen een teken aan de wand. Ne derland lijkt dit seizoen minder sterk dan in het verleden en dat is merkwaardig. Ten slotte be schikt Jan Sikking over vrijwel alle topspelers. Het gezelschap vormt echter nog lang geen ploeg. Deaanvalssystemen lopen nog zeer stroef en geen enkele speler kon tijdens het 14e Bre merhaven-toernooi echt overtui gen. Sikking wenste evenwel niet te kij ken naar de resultaten. „Natuur lijk ben ik teleurgesteld. Vooral door die forse nederlaag tegen West-Duitsland. Maar er is ook in die wedstrijd goed gewerkt. We hebben in Bremerhaven boven dien hard getraind op de aanvals- systemen en er is 's morgens flink gewerkt aan de conditie. Die moet nog veel beter worden. Dat hoop ik tijdens het verblijf op Mallorca voor elkaar te krijgen. Daarna trainen we nog een week in Nederland en dan moeten we voldoende ujn voorbereid voor Lugano". Sikking heeft 'Bremerhaven' bo vendien gebruikt om te kijken wat voor vlees hij in de kuip heeft. Natuurlijk kent hij de indi viduele kwaliteiten van de spe lers, maar waartoe men als ploeg in staat is, is nog een vraag. Wie bijvoorbeeld moet bijvoorbeeld de aanvallen leiden? Normaal ge sproken lijkt Mitch Plaat de eer ste spelverdeler, maar de aan voerder was tijdens de wedstrij den in West-Duitsland matig op dreef. Zijn schot was minder zui ver dan men van hem gewend is en hij leed bovendien te vaak bal verlies. Plaat was niet de enige, die slecht schoot. Vrijwl ieder een draaide op dat punt matig. Met uitzondering van Kees Akerboom in de eerste helft te gen West-Duitsland. De lange Bossenaar knalde toen acht van zijn negen schoten raak. Nederland zal het als ploeg vooral van het schieten moeten hebben. Onder do borden komt men dui delijk te kort. Tegrn de Westduit- sers kwam dat wel heel pijnlijk aan het licht. De rebound-neder laag bedroeg niet minder dan 22-60. Met daaraan gekoppeld het belachelijke schotpercentage in de tweede helft van 27 procent, is een nederlaag snel verklaard. Pijnlijker nog dan de nederlaag zelf is het vooruitzicht dat Nederland straks in Lugano de Westduitsers opnieuw zal ontmoeten. Met twee Duitse Amerikanen heeft de ploeg duidelijk aan klasse ge wonnen en is niet langer kans loos, wanneer er belangrijke toernooien in Europa op stapel staan. Het team van de Amen- Uitslagen: Heren enkelspel: Fleming Delfs (DenF Morten Frost (Den) 15-5, 1-15. 17-14. Dames enkelspel: Liselotte Blumer (Zwi>-Anette Burjesson(Zwe) 11-4,11-6. Heren dubbel: Nordin/Karlsson iZweF Froman/Kihlstróm 18-16, 9-15, 15-13. Dames dubbel: Perry/Webster (EngF Larsen/Nielsen (Den) 15-8, 15-13. Gemengd dubbel: Perry/Tredgett (EngFBurjesson/Wengberg (Zwe) 15-0, 15-6. verwachtingen kan echter nau welijks sprake zijn. In Groningen werden de team-wedstrijden nog goed afgewerkt, maar leverden de individuele wedstrijden volop teleurstellingen op. Nederland kwam niet verder dan drie kwart finales: Maija Ravelli en Hanke de Kort in het dames-dubbelspel, Rob en Marjan Ridder in het ge- mengd-dubbel en Marjan in het enkelspel, waarin zij zaterdag met 12-9, 11-9 verloor van Jane Webster. Voor een dieptepunt zorgde Joke van Beusekom, die in de eerste helft van de week nog had ge schitterd in de interlands, maar in het persoonlijk kampioenschap in de tweede ronde stuntelde te gen Liselotte Blumer. Haar te leurstelling daarover was zó groot, dat Van Beusekom na af loop keihard tegen een deur trap te. Het gevolg was dat zij zich vrijdagavond met Marjan Ridder moest terugtrekken uit het da mes-dubbelspel. waarin een plaats in de finale gemakkelijk tot de mogelijkheden had be hoord. kaanse coach Terry Schofield heeft dat met de eindzege in het Bremerhaven-toernooi duidelijk aangetoond. Bovendien won de ploeg onlangs van Frankrijk en Tsjech oslo wak i je en dat zijn overwinningen die echt tel- Tegen Finland herstelde Neder land zich enigszins van het be labberde spel de avond tevoren. Dat ook die wedstrijd werd verlo ren had andere oorzaken dan te gen West-Duitsland. Het schot percentage schommelde nu rond de 50 en ook in de rebound werd beter partij gegeven. Woudstra liep echter snel tegen vier per soonlijke fouten aan en hij werd kort na de rust gevolgd door Akerboom, die drie fouten in drie minuten opliep. Bovendien werd Sikking geplaagd door blessures van Bruinsma (arm) en Kragtwyk (enkel). Finland kon mede daardoor vrijwel steeds aan de goede kant van de score blijven. Twee seconden voor tijd echt kreeg Al Faber, via twee vrij worpen, alsnog de kans om Nederland naast de Finnen te schieten. Hij miste echter, waar door de tweede nederlaag een feit Scores Nederland respectievelijk tegen West-Duitsland en Fin land: Ridderhof 4-0, Cramer 4-6, Kragtwijk 8-2, Plaat 6-4, Hagens 2-2, Faber 2-11, Bruinsma 9-6, Woudstra 10-11, Ake.b ym 18-16, Van HelfTcren 2-4, Wiel 0-4 en Van Sollem 2-6. Topscores West-Duitsland: Pap- port 20, Zander ÏO en Brunnert 15; Finland: Lignell 27, Saarelai- nen 13 en Koski.ien 12. Eindstand Bremerhaven-toernooi: West-Duitsland 3-6, Finland 3-4, Nederland 3-2 en Israël 3-0.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 19