Dubbele triomf voor Scylla Jon Visbeen kan verlies Roomburg niet afwenden Konings en Kiiyf grote winnaars in schaakstrijd Kunstgras te snel voor Roomburg: 0-2 Dames kampioen van Nederland, heren terug naar ereklasse Waterpolo- dames LZ verrassen MAANDAG 21 APRIL 1980 SPORT SPORT LEIDEN - De tweede en derde ronde van het Leids schaak kampioenschap leverden een prima brokje spektakel op. Er werd in het kwantitatief ma gere deelnemersveld 'voor tien' gevochten, terwijl en kele vlagincidenten in de derde ronde voor extra op schudding zorgden. Als grote winnaars kwamen zaterdag Leon Konings en Rinie Kuyf uit de bus. Zij voeren momen teel met een score van 3 uit 3 het klassement aan. Konings kreeg in de tweede ronde te doen met Van Loon. Na een minder geslaagde opening had de LSG-er het niet gemakkelijk. Tegen de tijdnoodfase sloeg de balans duidelijk ten gunste van Ko nings door. Na een stukwinst door de zwartspeler restte Henk van Loon niets anders dan opgave. Het duel tussen Rinie Kuyf en Wim Heems kerk ging gelijk op, maar he vige tijdnood werd Heems kerk tenslotte fataal. Joop Pi ket rolde in 20 zetten over Ge rard van der Bom heen. Roel Piket nam wraak voor de ne derlaag die zijn vader (Theo) in de eerste ronde tegen Bru- nia had geleden. Simpel Bij het ingaan van de derde ronde waren er daardoor nog vier koplopers. Toptreffen werd de partij tussen Leon Konings en Joop Piket. Ko nings was wederom niet erg gelukkig met zijn openings- opzet en kwam dan ook al snel in de problemen. Piket wist zijn opponent vervol gens met een simpel trucje te flessen, iets waardoor hij zijn voordeel verder zag groeien. Na een stuk tegen een paar pionnen te hebben gewonnen begon de titelhouder echter te schutteren. De vlag werd Joop Piket tenslotte fataal. Met nog één zet voor de boeg duikelde dit 'duiveltje' naar beneden en was de nederlaag voor Piket een feit. Onnodig, want in echt hoge tijdnood had de Philidor speler niet verkeerd. De slotpositie op zichzelf was onduidelijk, daar de pionnen van Konings een goed tegenwicht begonnen te vormen tegen het stuk van Piket. Rinie Kuyf bleef Roel Piket de baas. In de pas over twee weken te verspelen vieide ronde moe ten Kuyf en Konings het te gen elkaar opnemen. De win naar van die partij krijgt uit stekende perspectieven voor het kampioenschap. Kuyf heeft in dit duel wit. Vlam in pan Bij de partij tussen Gerard v.d. Born en Herman van Halde- ren sloeg in de tijdnoodfase de vlam goed in de pan. Met nog twee zetten te spelen viel de vlag van Van Halderen een halve minuut te vroeg. Dit was aanleiding tot een stevig rel, want V.d. Born eiste de partij op, terwijl Van Halde ren een minuut extra bedenk tijd wenste. Na veel geharre war besloot wedstrijdleider Barenbrug tenslotte tot door spelen, dit onder protest van V.d. Bom. Van Halderen, die ondertussen alle gelegeheid had gehad de positie te be studeren, deed zijn twee zet ten nu binnen de vereiste tijd. Bij het uitvluggeren vergooi de de aangeslagen Van der Bom zijn positie vervolgens volledig en verloor reddeloos. Althans in eerste instantie, want de kans lijkt vrij groot dat hij het punt alsnog regle mentair krijgt toebedeeld. De uitslagen van de tweede en derde ronde: V. Loon-Ko- nings 0-1; Heemskerk-Kuyf 0-1; Brunia-Roel Piket 0-1; J. Piket-G. v.d. Bom 1-0; V. Halderen-Friele 1-0; Oei- Verstegen Va-'/ï, Overeem- Th. Piket 0-1; J. Bakker-Je- roen Piket 0-1; Overeem- Bakker 1-0; Friele-Oei 0-1; Verstegen-Brunia 0-1; V.d. Bom-V. Halderen 0-1 (voor lopig); Jeroen Piket-Heems kerk 0-1; Th. Piket-V. Loon 1-0; Komngs-Joop Piket 1-0; R. Piket-Kuyf 0-1. RUUD DOBBELAAR LEIDEN - Tussen de buien door hebben de tennissers uit de Leidse regio geprobeerd het wedstrijdprogramma van de tweede competitiedag af te werken, maar zonder al te veel succes. Alleen Zee en Duin zagen kans alle partijen af te werken. Sassen- n helemaal van ten nissen af. De Katwijkers moesten het giste ren opnemen tegen Roomburg 2 in de derde klasse. Beide teams zijn erg sterk voor de derde klas se. zodat dit streekduel belang rijk was voor een eventuele pro motie. Roomburg had dan ook Jon Visbeen als versterking aan het team toegevoegd. Ondanks een 7-6,6-3 zege op Peter Bauw en winst in de herendubbel van Vis been, mocht zijn aanwezigheid niet baten. De Roomburgdames Annelies Koole en Annette Kiers werden met groot krachtsver schil uitgerangeerd door respec tievelijk Els Kales en Marijke Guyt. De single van Jan de Groot en Ton Creijghton was een inte ressante confrontatie. Het weer stond tennis van niveau uiteraard in de weg, maar de spanning maakte veel goed. Katwijk-captain De Groot liep uit naar 6-3, 5-1, maar slaagde er niet in de genadeklap uit te delen. Via een tie-break won Creijghton de tweede set alsnog en daarmee was ook de partij beslist: 6-0 in de derde set. Nadat Katwijk de da- mesdubbel gemakkelijk binnen had gehaald, moesten de ge- mengddubbels de beslissing brengen. Kales en Bauw troefden in de eerste mixed Visbeen en Koole op het nippertje af (7-6, 6-4), terwijl het koppel Guyt/De Groot met twee maal 6-3 verdiend zegevierde over Kiers/Creijgh- ton. Een 5-3 overwinning voor Zee en Duin dus in dit prestige- duel. In de Overgangsklasse A speelde Forescale thuis tegen Pelikaan 2. S Bub van de Zee speelde een ster- ke enkel tegen Olaf van de Wil- denberg, een A-speler, en had bij 3-1 in de derde set zelfs winstkan- 1 sen. Zover kwam het niet, maar de 6-4, 3-6, 3-6 nederlaag was al- §j leszins eervol. Arnold en Herman v. d. Capellen bogen de stand om 3 tegen respectievelijk Wolfs (7-6. 6-4) en (Joenen (7-6, 6 2). Door ii verlies in de damessingles kwam Forescate toch met 2-3 uit de en- kelspelen. Jacqueline v. Wijk redde het niet tegen Ingnd Wil- lems (2-6.5-7en Bei tie Koemans was kansloos tegen C. Bloem- Pelikaan (0-6, 4-6). De dames- dubbel ging ook vlot verloren. Op 30 april mag Forescate proberen iets aan deze 4-2 achterstand te veranderen. Noordwijk moest in Badhoevedorp de strijd bij 3-3 afbreken. De winst kwam uit de singles van Veentjer en Gelevert en uit hun dubbel. Hanneke Ro- Herman v.d.Capellen foto) t zijn enkelspel tegen Coenen v Forescate. Veenman van Bettie v. Vorselen. Ook de damesdubbel werd in drie sets verloren. Net voor Bart v. d. Feen De Munnik op 2-2 kon brengen moesten de Leiderdorpers de strijd tegen Thor RW staken. De Leidse Hout kwam tegen Wilhelmus tot 1-1 via een zege van Van Maren en ver lies van Inge v. Zuren. LEIDEN - De Scylla dames zijn landskampioen. Sandra de Kruyff, Stephine van Gennip en Sophia Vaalburg hebben hun club het grootste succes sinds het tijdperk Van der Helm/Bakker geschonken. Eerst werd zaterdag Tempo Team op de pijnbank gelegd 7-3 en een dag later kon Amsterdam niet voorkomen dat voorzitter Dick de Roode zijn speelsters lof kon toezwaaien. Dat was dan voor de tweede keer in vierentwintig uur want de heren completeerden het Scylla-succes voorbeeldig door pal na de dames-triomf laatste concurrent Shot als een lastige horzel van zich af te schudden 9-1. Docos had hierdoor naar de tweede plaats op kunnen schui ven ware het niet dat bezoeker JCV tegen alle draaiboeken in winnend zuidwaarts vertrok. Ei genlijk was het vooral Ed Fallaux die tegendraads optrad want drie keer verliezen is toch zijn niveau onwaardig. Avanti behoefde gis teren niet richting Midstars te reizen omdat de goede gemeente aldaar sporten op zondag nog steeds des duivels vindt. De Ha- zerswoudse equipe had daar ge luk bij want Bettine Vriesekoop zag de griep waarvan zij op de E.K. niet wilde weten in alle he vigheid terugkeren. Bij Avanti redeneerde men uiteraard de an dere kant op en wees men terecht op het kleine 4-6 verlies tegen Salto waartegen men met Vrie sekoop zeker een punt had ge pakt. Rijsdorp bewees overigens in dit duel drie keer hoe makke lijk je in Nederland als verdedi ger de baas kunt spelen. Scylla-dames. Trainer-coach Theo Bakker zag het duel van zijn da-> mes met Tempo Team met angst en beven tegemoet. De NTTB wilde op duistere gronden, pal na de E.K. in Bern, in een dubbc-1- weekend alle beslissingen in het competitie-gebeuren forceren. Buiten het feit dat een dergelijk verknippen van de competitie publicitair niet te verkopen is, was het ook voor de spelers en speelsters die in Bern acteerden een zware opgave zaterdag men taal fris achter de tafel te ver schijnen. Voeg daarbij dat De Kruyff pal na terugkomst dag en nacht werkte om achterstallige tentamens in te halen en dat Van Gennip aan de constante wind in de Berner ijshal een lichte bron chitis overhield en de zorgen vooraf in het Scylla-kamp zijn verklaard. In de beginfase van het duel wilde het dan ook niet vlotten. Vaalburg werd door Ma rian van VJiet ruim op haar feilen (slecht voetenwerkgewezen: 0-1 en Sandra de Kruyff verloor ge haast de eerst game van de gok kende Ine Willems. De Scylla kopvrouw herstelde zich met moeite 1-1 maar Stephine van Gennip deed het perspectief weer betrekken door tegen Ellen Klatt, een partij, die eigenlijk als winstpartij gepland was, een dikke misstap te maken 1-2. Die stand was eigenlijk al erg kritiek voor de kampioensaspiraties omdat bij een gelijk spel (Scylla stond voor het duel één punt ach ter) de titel in Amsterdam zou blijven. En bij die 1-2 stand waren nog twee nederlagen voor de on ervaren Vaalburg te verwachten. Sein dus voor Scylla om het laat ste restje mentale energie aan te boren. Sandra de Kruyff droeg het dubbel professioneel op de juiste momenten time-outs, even het vuistje omhoog bij belangrij ke punten, en ondertussen veel scoren. Deze De Kruyff loopt zichzelf niet zo snel meer voorbij en begint ook de kleine kneepjes onder de knie te krijgen. Van Vliet moest het antwoord dan ook ruim schuldig blijven 3-2. De Haagse kampte met een pees ontsteking maar ook zonder die blessure was ze tegen een De Kruyff in deze vorm kansloos geweest. Na de thee kwamen de pupillen van Leo van Leufen nog eenmaal langszij toen Sophia Vaalburg tegen Ellen Klatt ge noeg inzet maar te weinig lef toonde 3-3. Ook bij tafeltennis hoort de bal rond te zijn, maar dat impliceert nog niet dat er verras singen mogelijk zijn als Van Gennip met Willems speelt en De Kruyff met Klatt 5-3. Stephine van Gennip mocht daarna het wankele Tempo Team bastion in de persoon van Marian van der Vliet definitief omver halen. De Tempo Team speelster durfde geblesseerd de forehand-aanval niet hard aan te trekken, Van Gennip wist dat, speelde dus al les op forehand, zette van Vliet klem en liet niet meer los 6-3. Voor Vaalburg was het daarna erg plezierig dat ook zij via winst op Willems een aandeel in de winst had. De eindstand werd 7-3 zodat daags erna remiseren bij Amsterdam voldoende was. Het werd uiteindelijk 7-3 na een 2-2 tussenstand. Bij die stand maak te Stephine van Gennip tegen Judy Williams een 18-10 achter stand via de tijdregel heel knap ongedaan, daarmee het Amster damse verweer brekend. Na het behaalde kampioenschap stak trainer Theo Bakker een vinger triomfantelijk omhoog. Voor de tweede, die het V teken moet completeren, kunnen de Scylla horen zorgen die de ko mende drie jaar de sprong naar het allerhoogste moeten gaan maken. Voor de promotie ereklasse waren Van Gennip. Swier en Meyer in ieder geval te sterk, daarvoor was het duel met Shot illustratief. De Veenenda- lers werden als nummer twee binnen het uur 5-0 gezet en ont snapten alleen aan de dubbele cijfers omdat Sjoerd Meyer tegen De kampioensteams van Scylla gezamenlijk op de foto: v.l.n.r. (staand): Sjoerd MeyerTheo Bakker, Wibo e Stephine van Gennip. Gehurkt: Patrick Swier, Sophia Vaalburg en Sandra de Kruyff. Henk van Spanje te bang speelde. Wilma kon gisteren niet voorko men dat Scylla de competitie ook ongeslagen beëindigde 3-7. Of de heren de komende jaren in de voetsporen van de dames zullen treden hangt volgens de Scylla- bestuursleden zeer sterk af van het vermogen het Leidse zaken leven te interesseren in de presta ties van de club omdat alleen een behoorlijke financiële injectie de Scylla heren in staat kan stellen de laatste stap te maken Overige uitslagen heren: VDO - Docos 1-9, Dames: Avanti - Hoonhorst 6-4, Aloysius - Avanti 5-5. LEIDEN - Roomburg heeft geen kans gezien Zoetermeer op eigen kunstgrasveld geduchte tegen stand te bieden. Ondanks de oe fenwedstrijd die de Leidenaars donderdagavond op het Zoeter- e veld speelden, en waar- voornamelijk beoogden te de speciale mat, was het kunstgras voor hen té moei lijk bespeelbaar. Tweede handi cap was dat middenspits en aan voerder John Koster donderdag avond zijn neus brak en dus gis teren niet van de partij was. Zelfs het tactische concept, ontworpen door LMHC-vedette Frits Ver- hey vermocht aan al deze tegen slag niets af te doen. Roomburg verloor met 2-0. Een groot deel van de eerste helft boden de Leidenaars nog vol doende weerstand om een "m 'oilijke prooi" genoemd te worden. De voornamelijk op het middenveld gestreden strijd bracht geen van beide ploegen dicht bij de vijandelijke goal en het aantal strafcorners dat in die eerste 35 minuten werd toege kend bleef dan ook gering: 2 voor beide teams. Na de rust creeerde Zoetermeer door een tactische wijziging een vrije man op het middenveld, hetgeen al vrij spoedig succes opleverde. De re bound van een korte corner werd door Nol van der Drift met de voet van de doellijn gehaald, waardoor Zoetermeer via een strafpush op 1-0 kon komen. Kort daarop profiteerde Zoeter meer van het "va banque"-spel, dat Roomburg sinds de eerste treffer speelde. Doelman Ino Leyen. die overigens zeer ver dienstelijk speelde, moest ver zijn doel uit om een dieptepass te onderscheppen, maar werkte de bal onzorgvuldig weg waardoor de toegestormde Zoetermeerse aanvaller het karwei alsnog kon afmaken: 2-0. Roomburg is mede door dit resul taat op de 5de plaats in de compe titie-eindrangschikking gekmen. Hudito werd kampioen. De ontmoeting tussen Cartouche en Forescate werd afgelast en zal vermoedelijk komende zondag worden gespeeld. Dan speelt ook LMHC zijn laatste competitie wedstrijd in de eerste klas, tegen Rotterdam. LEIDEN - De waterpoloploeg van Katwijk heeft het net niet gered tegen het sterke DWR. De Haarlemmers wonnen met 3-5. De beide derde klassers Vivax en DKD wonnen. Vivax versloeg Po seidon met 7-3. DKD be dwong GZC met 10-6. De dames equipe van de Zijl/ LGB was niet opgewassen tegen de IJssel, uitslag 4-12. De LZ'86 dames wonnen ver rassend met 3-2 van ZAR. Katwijk speelde zaterdagavond in de Miereweide tegen DWR. De Haarlemmers staan twee de op de ranglijst en hebben nog een kleine promotiekans. DWR speelde een goede zone verdediging, waar de Kat- wijkse aanvallers te weining agressie tegenover zetten. Zij kwamen zodoende niet ver der dan ongevaarlijke af standschoten. Ook Katwijk had de zaken verdedigend goed voor elkaar. Hans Par- levliet vertolkte binnen de Katwijkse afweer een hoofd rol, bovendien scoorde hij na een break met een schitte rende boogbal 1-0. Keeper Henk Vooys was weer een be trouwbare sluitpost. De iets grotere routine van de Haar lemmers gaf in de slotfase de doorslag. In de laatste periode bij een 3-3 stand strafte Leo Bos een misser in de katwijk- se defensie góed af (3-4). Toen vlak hierna Arthur Jonker uit het water wérd gestuurd, be sliste Willemze de wedstrijd (3-5). Treffers: Hens Par- levliet, Paul v.d. Putte, Hans van Duyvendoorde. Vivax bleef op een derde plaats door winst op Poseidon uit Ridderkerk. Na een gelijkop- gaande eerste periode (1-1) liepen de Oegstgeestenaren uit naar de uiteindelijke 7-3 eindstand. Hans Zandvliet was met drie treffers topsco rer. De overige doelpunten kwamen van Ruud Worm- goor (2), Mark de Nie en Guus Spierenburg. DKD had weinig moeite met GZC. De 10-6 overwinning was dan ook volkomen ver diend. De eerste periode na men de Leiderdorpers al een 3-0 voorsprong, die niet meer in gevaar is geweest. Doel punten: Roland Dreef (3), Frank Dreef (2), Rob Wouters (2) Ron Rietbroek (2) en Ad v. d. Plas. De dames van LZ'86 leverde een prima prestatie door het als tweede geklasseerde ZAR een 3-2 nederlaag toe te bren gen. Na twee perioden met 0-0 te hebben afgesloten, sloegen LZ-"Ladies" toe. Anke Chaudron (strafworp), Jolanda Dorlas (de laatste weken zeer goed op dreef) en Astrid Velting verzorgde de produktie. De dames van de Zijl/LGB verloren met 12-4 van de IJs sel uit Deventer. De Leidse doelpunten kwamen op naam van Ria Onderwater (2x), Ro- semarie Vonk en Ria Hassef- OEGSTGEEST - Uitvoeringen gymnastiekverenigingen. ooit jaarlijks terugkerende gebeurte nissen. behoren tegenwoordig tot de zeldzaamheden. Leden en lei ding hebben er kennelijk geen tijd of geduld meer voor. Als een vereniging er nu nog eens mee op de proppen komt, wordt het zo ongeveer als een waagstuk beschouwd. En alleen al op die grond verdient de Oegstgeester gymnastiekvereniging OGAV, die dezer dagen haar 50-jarig be staan viert, lof om met een derge lijk werkstuk naar buiten te tre den. De goed bezette sporthal in Oegst- geest heeft zaterdagavond kun nen genieten van een uitvoering op behoorlijk niveau, een ortho doxe demonstratie gymnastiek, gewoon degelijk werk. Een uitvoering van het kaliber zo als dat al twintig, dertig jaar be de xper, •inden. Mo wehjks nog verwachten. Het gedeelte voor de pauze speelde zich af in een nogal rumoerige sfeer, het gewone euvel van uit voeringen, want dan komt voor namelijk het jonge volkje in actie. Erg aardig waren "Midwest spe cial" (7-10 jaar), een mengeling van Amerikaans volksdansen en eenvoudige gymnastiek en de jazzoefening voor meisjes. Het kastspringen telde te veel spron gen die op hetzelfde stramien wa ren gebaseerd en "Bijna bedtijd" was wel bijzonder kort. Na de pauze was het nummer "Ko misch" met verklede jongens ook inderdaad amusant, er werd goed en vlot van de minitramp gesprongen, de jazzoefening voor dames kon er ook best mee door. het lange-matspringen was heel aantrekkelijk en met "Massaal" toonde OGAV aan in de breedte over een behoorlijk peil te beschikken. Zr waren ook nummers die wat ge varieerder hadden kunnen zijn. Waarom moesten zes meisjes na elkaar vrijwel dezelfde vrije oe- meisjes bijna hetzelfde laten doen op de brug-ongelijk? De war- goed van opbouiv uitvoering veel te lang. Dat laatste gold trouwens ook voor de uitvoering als geheel: van half actt tot half twaalf vergt te veel van het zitvlees. Overdaad schaadt. Maar over het geheel ge nomen kan OGAV's technische leiding (Harry VQ1NCKEN.Fred v.d. Loo, Anneke Louwe Kooy- mans, Tini v.d. Salm, Marijke v.d. Leer-Wijnveen, Erna Maas dijk,Marian van Starkenburg en Yvonne de Beer) op een geslaagde avond terugzien. Rest de vraag wanneer OGAV weer met iets dergelijks voor het voetlicht komt.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 18