RCL: 'n zucht van opluchting... Noordwijk: windje mee QUICK BOYS KAN NIET SCOREN: 0-0 Lisser Boys in slotfase onderuit tegen koploper RBB niet slim genoeg voor Zwaluwen: 1-0 Katwijk veilig Ter Leede mist zwak CSop de kans te rollen MAANDAG 21 APRIL 1980 SPORT SPORT PAGINA 17 SPORT LEIDERDORP - In de wetenschap dat puntenwinst een feit was ging er zaterdagmiddag een levens grote zucht van verlichting door de Leiderdorpse gelederen op het moment dat de excellerende ar biter Thuijs besloot om maar een einde te maken aan de bedroe vende vertoning die RCL en DE- TO de kleumende toeschouwers voorschotelden. De strijd der periodekampioenen stond wat RCL betreft zeer dui delijk in het teken van naderend degradatiegevaar. Dat gevaar werd via een 1-0 overwinning voorlopig afgewend maar de ma nier waarop was alles behalve overtuigend. Belangrijke puntenwinst en daar naast een geslaagde rentree van Ab Braat op competitieniveau (na vanwege een beenbreuk bijna een vol jaar uit de roulatie te zijn geweest) en een redelijk debuut van jeugdspeler Sieto Schalkers (in de basiself ten koste van Pier re van Gemerden) waren de posi tieve aspecten die de Leiderdor pers deden vergeten hoe slecht het eigenlijk allemaal was ge- j weest. Toch was de Leiderdorpse zege zondermeer verdiend want de formatie van trainer Arend Steu nenberg bakte er op de Bloemerd werkelijk hélemaal niets van. Legde de thuisclub voor de doelwisseling nog een aanvaard bare partij op de mat, het spel van de gasten karakteriseerde zich negentig minuten lang als wild en dom. Met uitzondering van laatste man Hans Groot die het leder onop houdelijk op zijn onrustige doelman Aman terugschoof werd elke bal die voor een Vriezen- veense voet belandde conse quent zo hard mogelijk naar vo ren geramd. Zowel met de storm in de rug als in het gezicht, het geen tot gevolg had dat in de eer ste helft zo'n beetje alle ballen die van Vriezenveense komaf waren over de Leiderdorpse achterlijn vlogen of een gemakkelijk prooi waren voor de RCL-defensie terwijl de DETO-spelers na de pauze de bal na elke wilde trap weer met dezelfde snelheid zagen terugkomen. Het "lange halen, snel thuis"-spel van de bezoekers leverde over de hele wedstrijd slechts twee reële mogelijkheden op. De eerste zelfs als gevolg van een dubbelfout van Hans Braat en Koos Hane- veld. "Draver" Ruud Schepers en rechtsbuiten Titulaer misten evenwel in kansrijke posities. Onthutsend zwak dus dit DETO. En het zag er aanvankelijk alle maal zo aardig uit voor de win naars van de tweede periode. Immers RCL was, na een uitste kende competitiestart, die resul teerde in het winnen van de eer ste periode, het spoor volkomen bijster geraakt terwijl de Vrie zenveense formatie juist druk be zig was om zich van rode-lan taarndrager op te werken tot een (sub)topper. RCL riep de opmars van de Steu nenberg-pupillen abrupteen halt toe. Spelverdeler Dick van der Bijl was daar verantwoordelijk voor door na ruim een half uur een voorzet van Hans Braat val lend met het hoofd te verzilveren. Direct na de doelwisseling so- lieerde Nico Ooievaar door de DETO-defensie en leek voor de beslissing te gaan zorgen. Voor stopper Wim Ekkel wist ten koste van een boeking erger te voor komen door de op volle snelheid liggende ooievaar genadeloos neer te halen. Heemskerk was uit de vrije trap die volgde dichtbij de 2-0 maar mikte in de rebound juist iets te hoog. RCL liet de aanvallende aspiraties vervolgens varen en DETO kon naar hartelust aanvallen. De be zoekers slaagden er evenwel met de wind in het gezicht geen mo ment in om een aanvallende vuist te maken. Gevolg: de toch al niet denderende wedstrijd ging uit als de bekende nachtkaars. Alleen in de voorlaatste minuut ontstond nog enige opwinding toen de voor René Kamminga ingevallen Pierre van Gemerden alleen voor Aman verscheen en miste. Aanstaande dinsdag staat voor RCL de belangrijke inhaalwed strijd tegen DOVO op het pro gramma (aanvang 19.00 uur). Nu de Leiderdorpers wat ruimer kunnen ademhalen kan er tegen de Veenendaalse titelpretendent misschien vrijuit aanvallend worden gespeeld. De aanhang heeft na zaterdag in elk geval nog wat te goed. JAAP VISSER Winst op Altena via goals in eerste en laatste minuut: 2-0 NOORDWIJK - Noordwijk-Altena (2-0) had eigenlijk meer weg van een slapstickfilm dan van een voetbalwedstrijd. Omdat de wind veelvuldig de bal verplaatste naar plek ken waar niemand van de 22 acteurs aanwezig was en er geregeld pogingen om het leder onder controle te krijgen mislukten, was het duel een aaneenknoping van lach wekkende situaties. Voorts gingen de beide doelwach ters, Arie Hoeke en Dick Dort- mundt, even terug hun pupillen- tijd. Zij slaagden er beiden niet in met tegenwind het leder ver bui ten hun 'heilig'-dom te trappen. Altena-sluitpost Hoeke zag zelfs enkele uittrappen weer terugke ren in zijn eigen strafschopge- Kortom zowel Noordwijk als Alte na konden geen moment in hun spel komen. De pupillen van John Eelman hielden evenwel wat meer rekening met de factor wind, die het eerste klasse-duel zo nadrukkelijk beheerste. Met de wind in de rug trachten zij in de eerste helft de tegenstander voortdurend onder druk te hou den en de bal niet hoog voor het doel van Hoeke te plaatsen. Om dat de Nieuwendijkers geen af doend antwoord hadden op dat strijdplan, werden zij in het eer ste bedrijf weggespeeld. Nadat John Manuputty al in de eer ste minuut de 1-0 had gevonden, leek Noordwijk op een ruime voorsprong aan te gaan sturen. De doelpuntenproduktie stokte evenwel. Pas in de laaiste minuut scoorde Sjoerd Boot de bevrij dende 2-0. Opening De openingstreffer was een direct gevolg van de wind. De centrale verdedigers Ceel Groeneveld en Cees de Rooy*, die overigens geen sterke indruk achterlieten, ver keken zich totaal op een windvlaag en zagen tot hun ver bazing de bal achter zich neer ploffen. De attent reagerende Bröring kon daardoor direct al kennismaken met Hoeke. De Al- tena-doelman keerde in eerste instantie de inzet van de Noord- wijk-linksbuiten (Jan-Willem Bogers zat geblesseerd op de tri bune), maar nadat de toegesnelde Timo Gerlof ook had gemist gleed John Manuputty de bal toch over de doellijn: 1-0. Bröring vertolkte overigens tot aan de rust een hoofdrol. Een voorzet van John van Dijk rondde hij ma tig af door tegen het lijf van Hoe ke aan te schieten, waarna hij na een half uur een treffer zag wor den afgekeurd. Volgens scheids rechter Bosman terroriseerde Bröring, door met een gestrekt been in te komen, de Altena-ver- dedigers. Ten slotte zag de Noordwijker een knap schot met een even fraaie redding gekeerd. Dit waren ongeveer de enige ge vaarlijke situaties, die voortvloeiden uit goedlopende aanvallen. Voor de rest vormden alleen de afstandspegels van John van Dijk een bedreiging. Problemen Omdat de formatie van Eelman slechts met één doelpunt verschil kon pauzeren, bleef een 'verras send' resultaat van de in degrada tienood verkerende equipe van Bertus Dekker tot de mogelijk heden behoren. "In principe wa ren wij de betere ploeg", oordeel de Eelman na afloop, "maar die 1-0 voorsprong kon problemen opleveren. Eén of andere dwaas kan altijd nog vanafde middellijn en met de wind mee gevaarlijk VOETBAL - Sparta maakt geen gebruik van de optie om Gerard van der Lem aan te trekken. Niet omdat de Amsterdamse rechts buiten niet zou bevallen op Spangen, maar omdat de finan ciële situatie van de Rotterdamse club zulks niet toelaat. inschieten". Die 'dwaas' liep dus duidelijk niet bij Altena rond. De Brabanders waren slecht één keer noemenswaardig gevaarlijk en dat was nog te danken aan het feit dat libero Albert Spaander man zich verkeek. Middenvelder Ad de Ruijter schrok daar zo ge weldig van, dat hij die kans om zeep hielp. Mogelijkheden Noordwijk, waarin na de spelher vatting rechtsbuiten Gerlof door Kees Karstens was vervangen, had maar liefst drie schitterende mogelijkheden nodig om voor een tweede keer tot scoren te komen. Een uitstekende voorzet van Karstens rondde Sjoerd Boot uiteindelijk met een formidabele knal af, 2-0. De meeste toe schouwers zullen die goal echter niet meer hebben gezien. Zij wa ren bepaald niet onder de indruk gekomen van de scènes die de 22 acteurs daarvoor hadden opge voerd en waren daarom al vroeg tijdig vertrokken. Het afgekeurde doelpunt van Noordwijk-speler Ruud Bröring. Volgens arbiter Bosman kwam hij met HERMAN POOS gestrekt been in. De foto toont evenwel anders aan. VLAARDINGEN - Het liefst had den Leo van Delft en doelman Kees Star enkele ogenblikken overleg gepleegd toen de uitval van Zwaluwen-spits Theo Juis- tenga moest worden verwerkt. Maar daarvoor liet de Vlaardin- ger de Rijnsburgse achterman nen uiteraard geen tijd. Star, tot de rand van het penaltygebied uitgelopen, vertrouwde op de met Juistenga meegespurte van Delft, die echter op zijn beurt weer meende dat Star het kar wei zou klaren. Het gevolg was dat de bal rustig langs de uitge komen sluitpost rolde en Juis tenga Zwaluwen halverwege de tweede helft op een beslissende 1-0 voorsprong bracht. De eerste 25 minuten van de wed strijd slaagde Rijnsburgse Boys er uitstekend in om Zwaluwen de wil op te leggen. Maar in deze overwichtsperiode kon de Vlaar- dingse equipe, die een klein aan tal uitvallen pleegde, gevaarlijker worden dan de opdringerige formatie van trainer Wijnands. Slechts eén reële scoringskans deed zich in de eerste helft voor de Boys voor. Ruud van der Voort werd in de vierde minuut met een uitstekende lob op maat bediend, maar verzuimde om enige zuiverheid in zijn, op het doel van Ab Nijgh gerichte schot, te leggen. Het duurde lang voor dat het aan die zijde van het veld weerzo spectaculair zou worden. Zwaluwen, dat op het middenveld onvoorwaardelijk voor Rijns burgse Boys moest buigen, slaagde er enkele malen in om tot diep in het Rijnsburgse achter land door te dringen. Bij één van die acties miste Ernest Kegel op zijn beurt de mogelijkheid om de score te openen door op twee me ter afstand van het doel van Star naast te koppen. Enkele minuten later joeg Kegel zijn tegenstan ders opnieuw schrik aan met een bloedstollend schot dat hij kon afleveren nadat Nico Zwaan on der de voorafgaande dieptepass had doorgekopt. Toen Zwaan kort daarop nogmaals blunderde door Zwaluw Leen Pijpers de bal voor de voeten te spelen, waar door Kegel zijn derde gevaarlijke doelpoging kon ondernemen, was het duidelijk dat Rijnsburgse Boys wankelde, en langzaam aan het initiatief uit handen moest geven. Na rust nam de chaos in Rijnsburg se gelederen dan ook toe. Er werd Ondanks overwicht bij Spijkenisse SPIJKENISSE - Veel wind, een hobbelig veld en een tegenstander die met het behalen van één punt dik tevreden is. Daarmee werd werd Quick Boys zaterdag geconfronteerd in de wed strijd tegen Spijkenisse. Ondanks een voortdurend veldoverwicht moesten de zeekanters berusten in een 0-0. Spijkenisse waande zich nog in de gradatiegevaar en liet het initia tief vanaf het beginsignaal van de overtuigend fluitende leidsman Kwakman over aan de bezoekers. De thuisclub moest misschien ook wel, want spelbepaler Eddy Nuyen ontbrak, terwijl de geblesseerde libero Nico Hokke al snel het veld moest ruimen voor invaller Bert Bak. De elf van Arie Lagendijk had het midden veld vrijwel de gehele wedstrijd onder controle, met daarbij de volijverige Fred Eijsberg als uit blinker. De achterste linie vorm de ook geen probleem want voor al het centrale duo Arie Haas- noot-Joep den Hollander speelde een uiterst solide pot. Eenmaal in de buurt van het strafschopge bied gekomen ging het echter mis bij de Katwijkers. Het ver trouwde 'tik-tak' spelletje van de blauw-witten kwam ditmaal niet uit de verf, mede omdat het leder de meest vreemde capriolen maakte. Vooral Freek Rienks had daarbij alle moeite de bal fat soenlijk af te geven. De vleugel spitsen Kees van Rooyen en Teun van der Plas werden bovendien lamgelegd door hun bewakers Jardez en Buvens. Gevolg was dat het verdedigingsblok van Spijkenisse de bal vaak gemak kelijk kon onderscheppen, om het leder vervolgens met een ferme trap naar voren weer bij de opponent m te leveren. In de eerste speelhelft bleef het aantal kansen beperkt. In de 14de minuut brak Mart v.d. Plas goed door op aangeven van Teun v.d. Plas, maar hij kreeg het leder niet op tijd onder controle. In de 32ste minuut legden Kees van Rooyen, Nico Kuyt en Mart v.d. Plas de enige gave combinatie uit de wedstrijd op de grasmat. Een been van een Spijkenisse verde diger stond succes evenwel in de weg. Tegen de rust zag Mart v.d. Plas een goede kopbal gekeerd door doelman Hans Leyen. Spij kenisse was slechts éénmaal ge vaarlijk toen Ron van Baaren via de handen van Theo Guyt tegen de paal schoot. Na de thee mocht Quick Boys met de wind in de rug een hernieuwde poging in het werk stellen om de veste van de groen-witten te doorboren. Het beeld van de eer ste helft herhaalde zich echter, met dien verstande dat het aantal spectaculaire momenten nog spaarzamer was. Voor het publiek restte toen niet veel an ders dan koukleumen. In de 63ste minuut kwam Hans van Duyn de geblesseerde Martin Haasnoot als linksback vervangen, terwijl drie minuten later Teun van dei- Plas plaatsmaakte voor Jaap Heerikhuisen. De Katwijkers hadden een nog groter overwicht dan voor de rust, doch omdat niemand het aandurfde tot een individiuele actie over te gaan liet de eerste kans tot de 7 0ste minuut op zich wachten. Mart v.d. Plas zag na een corner de door hem ingeschoten bal van de lijn ge keerd. Bijna werden de blauw- witten zelfs met een nederlaag geconfronteerd toen Bart Groe- neboom dertien minuten voor. tijd een ziedend schot losliet. De voordien praktisch werkeloze Theo Guyt was attent en ranselde de bal fraai uit de hoek. In de slot fase perste Quick Boys er nog een eindoffensiefje uit. waarvan het rendement beperkt bleef tot schoten van Freek Rienks (net naast) en Kees van Rooyen (ge stopt door Leyen). Spijkenisse was dolblij met het behaalde punt maar het vertoonde spel rechtvaardigde deze vreugde niet. RUUD DOBBELAAR LEIDEN - In de derde klasse za terdag bracht Katwijk zich via een 2-1 zege op SC. Voor- ne definitief in veiligheid. SI- ZO, dat vorige week degra deerde, wenst eervol afscheid te nemen. De ploeg won met 2-1 van DWV. Katwijk - SC Voorne: 2-1 Na vijf minuten spelen keken de Katwijkers tegen een 0-1 achterstand. De pupillen van trainer Van der Zeeuw waren echter in het geheel niet aan geslagen en zochten met veel inzet de aanval. Halverwege de eerste helft kwam Katwijk op gelijke voet. Wim Guyt I rondde een pass van Huig Schaap naar behoren af: 1-1. Tot aan de rust kreeg de thuisclub nog een paar goede mogelijkheden, Arnold Boers raakte echter de lat en Wim Guyt II knalde net over het Briellse doel. Na de pauze beïnvloedde een sterke wind het spel in nadelige mate. Maar Wim Guyt I zette zijn ploeg met een daverend schot op de beslissende 2-1. SIZO - DWV: 2-1 Een verdiende overwinning van de Hillegommers die, als ze wat zuiniger waren omge sprongen met de kansen, met hogere cijfers hadden moeten zegevieren. Met de wind in de rug was SIZO van meet af aan de aanvallende ploeg. Wil Bakker bracht de openings treffer op zijn naam. In de tweede helft begonnen de Amsterdammers aan een sterk offensief. Nadat SIZO- doelman Berrevoets eerst nog een strafschop had weten te stoppen was hij kansloos toen Henk Ooms enkele minuten later wederom een penalty mocht nemen: 1-1. De Hille- gomse equipe nam het heft weer in handen en na een combinatie tussen Wil Bak ker en Willem Brobbel be paalde Jos de Gier de eind stand op 2-1. SASSENHEIM - Hoogspanning in de zaterdag tweede klasse C. Maar liefst vijf ploegen staan te trappelen van ongeduld om het veelbegeerde kampioenschap te veroveren. Ook Ter Leede speelt hierbij een rol van betekenis. Lieten de bollenstreekbewoners in de afgelopen duels hier en daar nog enkele steken vallen, tegen het in de staart van het klasse ment bungelende C.S.W. uit Wil- nis werd geen fout gemaakt. Toch moet de 2-1 eindstand tegen deze op papier duidelijk zwakke re opponent als een mager resul taat worden beschouwd. Dit v iste tegenstander alswel eei van het matte spel thuisclub. i de gevolg De verwachtingen waren na een snelle openingstreffer van laatste man Nanne Sluymer hoog ge spannen. Een schitterend af standschot van zeker 35 meter, die door de wind meegedreven steenhard boven de vertwijfeld opspringende keeper Gerard Versluis in het net plofte, bleek echter voorlopig het enige wa penfeit. Dit was wellicht te wijten aan het slecht functionerende midden veld dat vooral in aanvallend op zicht weinig in de melk had te brokkelen. Zelfs een offensief vlak voor de pauze kon de marge niet doen vergroten. ^"a de hervatting roken de bezoe kers hun kans en trokken met de paniekerig uitverdedigd en geen van de aanvalsmogelijkheid werd ook maar enigszins uitge buit. Echt aanvallend durfde de bollenploeg trouwens al niet meer te spelen aangezien Zwa luwen bewezen had over een le vensgevaarlijke counter te be schikken. En dus liet men de Vlaardingers wat meer komen, maar niet dan nadat Cas Zwaan doelman Ab Nijgh met een ver raderlijk schot nog even had wakker geschud. Na een kwartier in de tweede helft was het duidelijk geworden dat de nerveus spelende Rijnsburgse achterhoede wel moest bezwij ken voor de Vlaardingse aan- valsdruk. Een briljant 30-meter- schot van Gert-Jan Bezemer, dat door de kruising kon worden ge keerd. drukte de geel-zwarte formatie nog eens met de neus op de feiten. Binnen enkele minuten was het toen gebeurd met de Rijnsburgse koopman: het mis verstand tussen Leo van Delft, die reeds meer fouten op zijn naam had staan, en doelman Kees Star kwam Rijnsburgse Boys duur te staan. Een gelukki ge. maar daarom niet minder verdiende treffer van Zwaluwen. De Boys deden in het laatste kwar tier het uiterste om tenminste nog met eén punt naar huis te kunnen keren, maar de Vlaar dingse achterhoede bleek té taai. Met Jack Manuputty als enige bewaker van het verlaten ach terland trachtten de Rijnsburgers hun tegenstander een gelijk spel af te dwingen, maar zelfs in die fase van de strijd toonde de aan val zich nog niet inventief genoeg om dat ene punt te verdienen. Harde schoten van Piet Haasnoot en Cas Zwaan (die ongelukkig niet het doel maar ploegmaat Ruud van der Voort trof), kwa men in de plaats van intelligent voetbal en waren onvoldoende om de Zwaluwse gelederen te doen capituleren. ROLPH PAGANO LISSE - Lisser Boys heeft zich niet kunnen revancheren voor de smadelijke 5-0 nederlaag die de ploeg vorige week tegen Spirit leed. De formatie van trainer Landzaat kreeg een 0-2 verlies te slikken tegen koploper Nieuw Lekkerland. De lijstaanvoerder heeft uit vier wedstrijden nog twee punten nodig en lykt dus hard op weg het kampioenschap te behalen. Lisser Boys was voor de Nieuw Lekkerlanders een moeilijke hindernis op weg naar promotie. Een kwartier voor tijd prijkte er nog een 0-0 stand op het score bord, maar hierna pakte Nieuw Lekkerland via Hugo Boel en een eigen doelpunt van Hans van Aanholt de volle winst. Wind In de eerste helft hadden de Lisse- naren de wind in de rug en bouw den een licht veldoverwicht op. Verder dan een aantal goede schoten van Ed Langereis, Jan van Slooten en Ed Langereis kwamen de Spekkclaanbewo- na evenwel niet Nieuw Lek kerland was via de counter ge vaarlijker maar kwam ook niet tot doelpunten. Omgekeerd wind in de rug massaal ten aan val. Daar de individuele klasse ontbrak kon dit de Ter Leede de fensie nauwelijks verontrusten. De thuisclub nam zelfs uiterst gemakkelijk een 2-0 voorsprong. De bal kwam na een razendsnelle counter in het bezit van Jan van Harskamp, die met een bekeken pass Nico Rade in staat stelde te Een kleine onachtzaamheid in de Sassenheimse defensie deed de spanning weer enigszins terug keren. C.S.W.-spits Krijn Vonk verscheen vrij voor doel en pas seerde goalie Wim van Harskamp met een lob in de uiterste hoek: 2-1. Verder liet de thuisclub het met komen. Na de pauze was er sprake van een omgekeerde wereld. Nieuw Lek kerland was nu de sterkere ploeg maar Lisser Boys brak vu. een paar uitvallen gevaarlijk uit. Na- del de elftallen een kwaitiei voor het einde met een deling genoe gen leken te nemen sloeg Nieuw Lekkerland hard toe. Een verre uittrap van goalie Cees de Best bereikte Sjors den Boef. De spits speelde de bal door naar Hugo Boel die doeltreffend uithaalde: o i Toen Hans van Aanholt twee minuten later zijn eigen keeper passeerde was de strijd gestre den: 0-2. In de slotfase van het duel werd Nieuw Lekkerland- speler Gerard van Ham wegens een overtreding tegen Ben Bar- ten door scheidsrechter t Jong nog uit het veld gestuurd.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 17