Energiek LFC naar 1-2 winst Formidabele solo van Hinault Bezield Lisse behaalt winst in Wassenaar Lugdunum lijkt er nu helemaal niet meer in te geloven Van Nispen grijpt laatste strohalm DUBBELE ONTGOOCHELING BRONSTRING MAANDAG 21 APRIL 1 DEN HAAG - Eenzaam en ,op het eerste oog aangeslagen bleef Ruud de Groot na het laatste fluitsignaal achter in de dug-out van HVV. Met het hoofd in zijn handen zat de Lugdunum-trainer in ge dachten. Waarschijnlijk kon hij er niet over uit dat zijn ploeg ook gisteren weer ont stellend slecht voor de dag kwam. Het spel dat de groen- witten tegen HVV vooral in de tweede helft op de grasmat legden was een nieuw diepte punt in de prestatiecurve van de Kikkers. Het uiteindelijke 1-1 gelijkspel dat de pupillen van trainer De Groot tegen HVV in de wacht sleepten mocht zelfs nog geflatteerd heten. Het heeft er alle schijn van dat de kampioensaspiraties die Lugdunum volop koestert voor weer een jaartje in de ijs kast moeten worden opge borgen. Vorig jaar liep de Leidse ploeg met een punt achterstand op kampioen Westlandia promotie mis, dit seizoen zal Verburch naar alle waarschijnlijkheid met de ti tel gaan strijken. En terecht, want zoals Lugdunum de laatste tijd loopt te voetballen verdienen de Leidenaars het gewoon niet om kampioen te worden. Na een goed ge speelde eerste helft van de competitie leek het kam pioenschap bereikbaar. Nu is het verschil met Verburch echter vier punten en al zou WASSENAAR - Sportclub Lisse is hard op weg het twee deklassersschap veilig te stellen. Met een tomeloze inzet bewerkstelligden de oranje-zwarten gisteren in Wasse naar een 0-2 zege op Blauw Zwart. Alsof SC Lisse gisteren aan de Dr. Mansveltkade een thuiswedstrijd speelde, zo enthousiast onder steunde de Lisser supporters- schare de favoriete ploeg. Al snel konden de Lissenaren de handen juichend in de lucht steken, want na een vlot begin was het Ron Mesman die met een afstands schot de roos trof: 0-1. De schui ver van Mesman was zeker houd baar voor doelman Peet Pieterse, maar deze verkeek zich volledig op de effectvolle inzet. Blauw Zwart was aangeslagen door deze tegenvaller en aangezien Lisse niet veel risico's meer hoef de te nemen speelde de strijd zich geruime tijd op het middenveld af. Aan Wassenaarse zijde zorgde Martin Hoogeboom voor een op leving door na een goede solo de bal net naast te schieten. In de 20ste minuut was Harry van de Zwet dichtbij de 0-2. De Lisser spelmaker was de Blauw Zwart- defensie te snel af, maar verslikte zich vervolgens in de reactie snelheid van Pieterse. De thuisclub werd in het slotpart van de eerste helft sterker. Wim Tolido verzorgde vaak: het voor- Lugdunum volgende week de Westlandse ploeg in de direc te confrontatie beentje lich ten dan nog lijken de Leidse kampioenskansen nihil. Overigens speelden de Kikker- polderbewoners in de begin fase vlot en met het geva rieerde Leidse aanvalsspel hadden de fjagenaars grootste moeite. Na tien nuten stond de equipe var Groot al op een 0-1 voo sprong. Door een trefzeke De knal van André Pracht namen de Leidenaars de leiding. Lugdunum hield HVV nog zo n tien minuten in de greep en een tweede treffer hing in de lucht. (Wim Oppelaar raak te de lat) Opeens was de flair echter weg uit het Leidse spel. De geelzwarten kregen kans om orde op zaken te stellen en werden een stuk brutaler. Niettemin waren er pas na de pauze taferelen voor het doel van Wim Eradus die de Lug- dunum-aanhang konden verontrusten. Halverwege de tweede helft betekende een indraaiende voorzet van Dick Peschar de gelijkmaker: 1-1. Hierna was het initiatief aan HVV en Lugdunum stond in het slotkwartier met de rug tegen de muur en kroop tij dens inzetten van Mark van Loenen (binnenkant paal) en Lughart (op de lat) door het oog van de naald. DINK BINNENDIJK DELFT - Henk Brandt en Wim Gubler zijn geen spelers die wekelijks de sterren van de hemel spe len bij LFC. De backs leve ren weliswaar elke wed strijd een prestatie af die er zijn, mag ze maar komen eigenlijk nooit uit de bereidende werk, terwijl de ta lentvolle Chris Teil geregeld on rust stookte in de verdedigingsli nie van Sportclub Lisse. Nadat Wim van Beek verzuimd had een goede actie van Van der Zwet te bekronen, was het aan de andere kant Teil die de roos trof. Uit een corner van Arie Nieuwpoort kop te hij na 34 minuten de bal via de grond fraai in de uiterste hoek van het doel van Hans Kortekaas. De daaropvolgende beslissing van arbiter Den Toom werd door Blauw Zwart als een koude dou che ervaren. De spelleider meen de dat Teil zich op een Lissenaar had afgezet en keurde de treffer af. Chris Teil was daarmee echter nog niet van de leidsman af. In de 45ste minuut kreeg hij het leder wederom goed op zijn hoofd. Via de lat kwam de bal over de doel lijn, maar ook nu greep Den Toom in: buitenspel en daarom geen doelpunt Ook na de thee slaagde Blauw Zwart er in de ploeg van trainer Van der Vlist bij vlagen onder druk te zetten. Er ontstonden en kele hachelijke situaties voor het Lisser doel, maar voordat iemand van Blauw Zwart de kans kreeg Zwart-voorstopper Ger Smit. om doeltreffend uit te halen was het leder toch weer bijtijds opge ruimd. Toch kwam Blauw Zwart in de 89ste minuut nog dichtbij de gelijkmaker. Jan van Duin wist op de doellijn evenwel het gevaar voor Lisse te bezweren. Prompt werd het vonnis over de Wassenaarders geveld. Wim van Beek speelde bij een uitval de bal in de voeten van de teruggeko men Wim Tolido. Deze deed het leder pardoes cadeau aan invaller Ron Hoogeveen, die beheerst scoorde: 0-2. RUUD DOBBELAAR fel duel gewikkeld met Blauw haalde: 0-1 schaduw van spelbrekers als John Verschoor en Bles Zuma. Wanneer het spelpeil daalt tot het niveau van een ty pische degradatiewed strijd, zoals gisteren het duel tegen Delfthet geval was, groeien deze spelers uit van (onopvallende) bruikbare krachten tot ware uitblinkers. LEIDEN - Het duel om de derde plaats in het Zilveren Molen toernooi tus sen LFC en RCL is verschoven naar dinsdag 29 april. De wedstrijd zou aanvankelijk morgenavond worden gespeeld, maar dan moet RCL een in gelaste competitie wedstrijd tegen DOVO afwerken. Het duel tussen RCL en LFC wordt op het LFC-veld aan de Boshuizerkade gespeeld (20.00 de Delftenaren voor een groot deel aan deze spelers worden toegeschreven. Zij stroopten in de tweede helft toen Cees van Zuylen in de 55ste minuut de 0-2 voorsprong halveerde de mou wen nog eens hoger op. om met nog meer inzet de strijd voort te zetten Vooral het harde werken van vooral Gubler en Brandt kon LFC de uiteindelijke 1-2 over winning begroeten. Een uitstekende prestatie van de equipe van trainer Zoetemelk, voor wie de degradatiezorgen nu wat minder zwaar wegen. De ka naries hadden al na vijl' minuten de ruggesteun van een doelpunt. Laatste man John Verschoor be sloot een solo met een pass op Gei Nagtegeller die van ongeveer •ijftien meter vernietigend uit- De formatie van trainer Gerard Linkerhof (ex-Roodenburg) ont popte zich in de eerste rondgang weliswaar tot de ploeg met de meeste aanvallende initiatieven, in echte moeilijkheden kwam de Leidse verdediging zelden. LFC daarentegen was via de counter wel gevaarlijk. Zo werd de bal na een kopbal van Frank van Veen in de 15de minuut door Rob Noote- boom ternauwernood van de lijn gehaald. Ook Bles Zuma was tien minuten voor de pauze dicht bij de 0-2. De aalvlugge linksbuiten on derschepte een terugspeelbal van Gerard Knoester maar werd op het laatste moment door goalie Maar ten Voortman gestuit. Op slag van rust was het wel raak: Frank van Veen strafte getreuzel in de Dellt- verdediging goed af: 0-2. In de tweede helft maakte de barre weersomstandigheden goed voet bal bij voorbaat onmogelijk. Het toch al niet bee Delft-veld aerd rond de middencircel praktisch onbespeelbaar. Toch bleef Delft de bul door het midden naar voren transporteren in plaats van de vleugels op te zoeken. Dat de vol gelingen van Gerard Linkerhof via een doelpunt van Cees van Zuylen in de 55ste minuut op 1-2 kwamen was dan ook verrassend te noemen. Dit tegendoelpunt en ook de boe king die Ger Nagtegeller even later wegens praten kreeg werden door LFC eenvoudig verwerkt. Met Wim Gubler en Henk Brandt in een hoofdrol werden de Delft-aanval len afgeweerd en de belangrijke ze ge binnengehaald. FRED SEGAAR VOETBAL - Het bestuur betaald voetbal heeft, na overleg met de belangen vereniging scheids rechters betaald voetbal, Gerard Jonker (48) uit Voorburg be noemd tot lid van de scheidsrech- terscommissie betaald voetbal. LEIDEN - Van Nispen greep gis termiddag de laatste strohalm voor behoud door kampioens kandidaat Fortuna VL een 0-0 gelijkspel af te dwingen. Door dit resultaat hebben de Zilkenaren nog een kans om degradatie naai de vierde klasse te ontlopen. Hil- legom verlengde' het derdeklas serschap definitief met een jaar via een 2-1 overwinning op het Haagse Quick. Fortuna VL-Van Nispen: 0-0 Een juiste uitslag in een wedstrijd waarin zowel de Vlaardingers als Van Nispen enkele goede kansen onbenut lieten. Ondanks de barre weersomstandigheden werd er door beide partijen aanvaardbaar voetbal afgeleverd. Weliswaar was de techniek aan Vlaardingse kant beter verzorgd, maar de Zil kenaren knokten met grote inzet en met wat meer geluk had Van Nispen de volle winst in de wacht kunnen slepen. Vlak voor tijd leek dat ook te gaan gebeuren maar tijdens een scrimmage zag Aad Clemens net geen kans om de bal langs de Vlaardingse goa lie te werken. lillegom - Quick: 2-1 sJa zeven minuten spelen kwam de thuisclub op achterstand. Een handsbal van Ron Vlierop werd bestraft met een strafschop, die door de bezoekers in een treffer werd omgezet. Hillegom was nauwelijks aangeslagen door de ze vroege tegenvaller en zocht de aanval op. Pas na rust werd dit veldoverwicht beloond met doelpunten. John van der Velden en jeugdspeler Albert Flippo, die een erg goede wedstrijd speelde, hielpen de Hillegomse formatie aan de twee winstpunten. Fransman rekent af met sneeuw, wind én tegenstanders Bernurd Hinault zet aan voor zijn beslissende demarrageMet meer dan negen minuten verschil zou hij winnen. LUIK (GPD) - Vroeger dan hij eigenlijk van plan was toen hij het geslonken pe loton bestookte met de marrages, werd Bernard Hinault solist in Luik-Bas- tenaken-Luik. „Ik wilde een selectie afdwingen, zodat ik aan de finale kon begin nen met hooguit nog een man of vijf in mijn nabijheid", luidde de verklaring van het Franse wie- lerwonder, nadat hij als een ver schrikkelijke sneeuwman ieder een had verpletterd en met de ongelooflijke voorsprong van bijna 10 minuten de finish op de Boulevard de la Souvenière had bereikt. „Toen ik binnen de kort ste keren bij de ontsnapte Rudy Pevenage was gekomen en nie mand meer aan myn wiel had, ben ik doorgegaan. De solo duur de dus veel langer dan ik gepland had". Een nuchtere verklaring van een superkampioen. Bernard Hinault spotte vanaf zijn uitval, ongeveer 80 kilometer voor het einde, met de elementen en met de tegen standers. Hij leek veranderd in een helse machine. Zijn naam klonk duizendvoudig op de be sneeuwde Ardennentoppen, waar verkleumde kijkers een uit eengeslagen karavaan voorbij zagen trekken. Dat er behalve de ongenaakbare Hinault een handjevol ijzersterken (waaron der Kuiper, Van de Velde en Lubberding) op het tweede plan kon standhouden, met daarach ter ook nog Jonkers, Oosterbosch en Pirard, was in dit inferno een wonder. „We dachten dat we in Parijs-Nice de sneeuw en de ha gel voor de rest van het seizoen hadden overwonnen", zei'Hennie Kuiper. „Hoe hebben we ons ver gist. Dit was een verschrikkelijk zware dag". En Hinault zei: „Een van de hardste koersen die ik m mijn carrière heb meege maakt". Hinault en de in tweede stelling eindigende Kuiper hoefden deze woorden niet te bezigen om hun prestatie nog meer glans te ge ven. „Het was in één woord for midabel", zei de viervoudige winnaar Eddy Merckx. „Hi- nault's solovlucht liet aan duide lijkheid niets te wensen Negen minuten en 24 seconden voorsprong had Hinault op Hen- nie Kuiper en het jonge Belgische talent Ronny Claes! Het was on gelooflijk, maar waar. De verrichting van de tweevoudige Tour de France-winnaar riep herinneringen op aan het eerste succes van Eddy Merckx in Luik- Bastenaken-Luik, elf jaar gele den. Ook toen was er een kloof De oflïciële uitslag van de klassieker Luik-Bastenaken-Luik is: 1. Bernard Hinault (Fra) 244 km in 7 uur, 1 min. 42 sec.; 2. Hennie Kuiper (Ned) op 9 min. 24 sec.; 3. Ronnie Claes (Bel) z.t.; 4. Fons de Wolf (Bel) op 10 min. 34 sec.; 5. Pierre Bazzo (Fra) z.t.; 6. Ludo Peeters (Bel) z.t.; 7. Herman van Sprin- gel (Bel) op 12 min. 5 sec.; 8. Guido van Calster (Bel) op 12 min. 35 sec.; 9. Johan van de Velde (Ned) z.t.; 10. Eddv Sche pers (Bel) op 12 min. 35 sec.; 11. Gilbert Duclos-Lassalle (Fra) z.t.; 12. Silvano Contini (Ita) z.t.; 13. Henk Lubberding (Ned) op 16 min. 7 sec.; 14. Leo van Vliet (Ned) z.t.; 15. Pascal Simon (Fra) z.t.; 16. Jan Jonkers (Ned) op 17 min. 59 sec.; 17. Bert Oosterbosch (Ned) op 18 min. 35 sec.; 18. Johan Wellens (Bel) op 22 min. 6 sec.; 19. Frits Pirard (Ned) z.t.; 20. Jean Toso (Fra) op 24 min. 4 sec.; 21. en laat ste Jostein Wilman (Noo) op 27 min. 1 sec. Er waren 174 renners aan de start. van vele, vele minuten. De meest barbaarse Luik-Bastenaken- Luik van de naoorlogse periode was de worsteling die gisteren plaatsvond overigens niet, al hoewel het huiveringwekkend was om te zien hoe de winterse temperatuur het peloton geselde vanaf het moment dat de wed strijd was begonnen totdat de weinig overgeblevenen circa ze ven uur later opnieuw door de straten van Luik snelden. „In 1957 was het nóg erger", herin nerde chef d'equipe Fred de Bruyne van Daf Trucks zich. „Ook toen was er sprake van een Noordpooltocht". Beppe Saronni, vier dagen geleden nog de held van de Waalse Pijl, stapte bibberend van zijn fiets in een periode dat de meute nauwe lijks drie kwartier onderweg was. Pierino Gavazzi, de winnaar van Milaan-San Remo, oordeelde het veel eerder al voor gezien. De twee Italianen hoefden er overi gens niet op te rekenen dat zij een plaatsje in de uitvallersbus zou den vinden. Want het peloton slonk zó snel, dat er lang voor het keerpunt Bastenaken (100 km) nog maar enkele tientallen dap peren overeind waren gebleven. En de lijdensweg was op dat moment dus nog niet eens voor de helft afgelegd. „Toch voelde ik in de eerste uren van de wedstrijd al dat ik een goeie prestatie zou leveren", ver telde Kuiper. Eenmaal in de om geving van Stavelot beléind, werd het optimisme van de vroegere wereldkampioen niettemin flink op de proef gesteld. Uitgerekend op de Cote de Stockeu (157 km), waar hij donderdag in de Waalse Pijl door een motorrijder omver werd gereden, schoot Kuiper uit de toeclips. En precies zoals een paar dagen geleden op deze stij ging de vedetten hun offensief begonnen, werd ook nu het grote gevecht geopend. Rudy Pevenage zag zijn in Vielsalm (143 km) begonnen ontsnapping teniet gedaan door Hinault, waarna Kuiper aanvankelijk zelfs niet in het groepje achtervolgers kon plaatsnemen. Daarin had zich wel Henk Lubberding ge nesteld. Ludo Peeters, Pevenage en Contini bevonden zich aan zijn zijde. „Van Ludo Peeters kreeg ik aanvankelijk geen steun", ver telde de Nederlandse kampioen. „En met de Italiaan Contini vocht ik geruime tijd een privé-oorlog uit. Dat was ook de reden waarom ik na de beklimming van de Hau te Levée heel even in mijn eentje achter Hinault joeg. Ik wilde niet als trekpaard voor de anderen fungeren". Lubberding werd gauw tot de orde geroepen en op de uitvallerslijst groeide het aantal namen onder meer met die van Thurau en Zoe temelk. De lekke band van laatstgenoemde op de Cote de LUIK (ANP) - Meer dan ooit waren in het voorseizoen van het h tijdige wieler- jaar de krachten verdeeld. Er werden acht klassiekers verreden en die kregen acht verschillende winnaars. Het lijst je ziet er als volgt uit: Omloop Het Volk: Joseph Bruyère; Mi- laan-San Remo: Pierino Gavazzi; Ron de van Vlaanderen: Michel Pollenticr; Gent-Wevelgem; Henk Lubberding; Amstel Goldrace: Jan Raas; Parijs- Roubaix: Francesco Moser; Waalse Pijl: Giuseppe Saronni; Luik-Bastena ken-Luik: Bernard Hinault. Klassement Super Prestige 1. Moser 155 punten; 2. Hinault 120; 3. Duclos-Lasalle 108; 4. Raas 105; 5. Sa ronni 100; 6. Gavazzi, Lubberding en Pollentier 60; 9. Kuiper 48. Rosier (175 km) was medebepa lend voor Zoetemelks afscheid, alhoewel hij in deze fase evenals de rest van de ,jachtgroep" door Hinault reeds op vele minuten achterstand was gereden. BEDUM (ANP) - Het persoonlijke damkampioenschap van Neder land 1980 krijgt een verlengstuk. Na de zaterdag in Bedum ge speelde elfde en laatste ronde eindigden Wiersma, Clerc en Van der Wal met ieder 14 punten op de gedeelde eerste plaats. Een her kamp tussen deze drie spelers zal de titelwinnaar moeten aanwij zen. Clerc miste het damkampioen schap door in zijn partij tegen Van der Wal een winnende com binatie over het hoofd te zien. Wiersma deelde in een gelijk op gaand duel de punten met Bas- Kuiper zou voor Nederland de eer redden. Op schitterende wijze. Het Raleigh-bolwerk, dat na het verdwijnen van Zoetemelk nog altijd groot was (Lubberding, Mutter, Van de Velde) stortte op de flanken van de Cote de la Re doute - met nog 30 km voor de boeg - uiteen. Alleen Van de Vel de kon aanhaken bij de uit de ver re achterhoede overgekomen (onverslijtbare) Van Springel, maar de spits van het groepje, waaruit Kuiper en Ronny Claes waren ontsnapt, werd door de beste man uit de brigade van Pe ter °ost niet meer bereikt. Gerrie Knetemann en wereldkam pioen Jan Raas (die respectieve lijk wegens ziekte en de gevolgen van de val in Panjs-Roubaix) op het slagveld ontbraken, zullen thuis aan het tv-toestel verbeten hebben gekeken naar de klappen die zowel de onstuitbare Hinault, maar ook de elementen uitdeel den. Het was in de 66e Luik-Bas- tcnaken-Luik bar en boos. Een slachting en tegelijk een epos van menselijk doorzettingsvermo gen. Met Hinault als een super winnaar en met welgeteld 21 van de 174 deelnemers aan de fi nish. tiaannet. Evert Bronstrmg, die aan een remise voldoende had om een finaleplaats in het vol gende kampioenschap veilig te stellen, verloor van een uitste kend spelende Bouke Bies. De voormalige jeugdwereldkam pioen eindigde hierdoor naast Bronstring met 12 punten, maar door toepassing van het Sonnen- born-Berger puntenwaarde ringsysteem kreeg hij de vierde plaats toegewezen. De ontgoo cheling voor Bronstring was ex tra groot, omdat hij zich bij winst op Bies naast de koplopers ge nesteld had. Wanneer de barrage zal plaats vin den, is nog onzeker. Morgen be gint de negende landenwedstrijd tussen de Sowjet-Unie en Ne derland. De Sowjet-Unie telegra feerde de Nederlandse dambond, dat het niet met een tiental maar met een zevental zal verschijnen. Aan Nederlandse zijde is daarop een vast vijftal gevormd, be staande uit Wiersma, Sijbrands, Clerc, Jansen en Van der Wal. Voor de andere twee plaatsen zullen steeds wisselspelers inge zet worden. De landenontmoe- ting bestaat uit vier wedstrijden, die op 22,23, 25 en 26 april in Be dum gespeeld worden De damploeg uit de Sowjet-Unie is als volgt samengesteld: Gant- warg, Korenevski, Mitsjanski, Tsjegolev, Dibman, Jermakov en Baliakin. De wisselspelers voor het Neder landse team zijn: Van Harten, Bastiaannet, De Ruiter, Boom en Van der Borst. De eind van de strijd om hot Ned. kampioenschap is: 1. Van der Wal, Wiersma en Clerc 14 punten, 4 Bies 12, 5. Bronstring 12, 6. Stokkel, Boulonois, Jansen en Van Harten 11. 10 Bastiaannet 9, 11. Hooijberg 8, 12. Beerepoot 5

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 15