Europees voetbal nu .„haalbaar" voor PSY Publiek grote winnaar bij AZ '67-Roda Willem II 'slabakt' - Sparta wint Andy Gray zet Nottingham weer op winst Van Beveren toch naar Frankrijk AZ-trip naar Saoedi Arabië nog onzeker Alkmaarders krijgen teveel, Limburgers te weinig Italië deelt met Polen Rijsbergen wéér terug in Leiden Mühren: 170.000 gulden per jaar SCORES IN BETAALD VOETBAL MAANDAG 21 APRIL 1 Jaan de Graaf: Duitse interesse ALKMAAR GPDJaan de Graaf van AZ'67 is in onder handeling met een Duitse ver eniging. Dat maakte hij za terdag bekend na de wed strijd tegen Roda JC, waarin hij niet bepaald imponeerde. ,Jk mag de naam van die club niet noemen. De Duitsers zou den naar me gaan kijken. Vanavond ging het inder daad niet best. maar in voor gaande wedstrijden heb ik wel getoond wat ik waard ben". Jaan de Graaf zei verder een ge sprek te hebben gehad met AZ- voorzitter Arie Ligthart, die liet blijken het niet als een ramp te ervaren indien de Spakenburger volgend sezien zijn principes handhaaft. Mocht het niet lukken met die Duitse club of met AZ,wel dan keer ik terug naar zater dagclub IJsselmeervogels. Als marktkoopman kan ik ook goed mijn brood ver die- Eredivisieclub AZ'67 zal ver moedelijk geen toestemming krijgen van de Saoedische au toriteiten om op 17 en 19 mei oefenwedstrijden te komen spelen. Dit is ondermeer het gevolg van een Saoedische reactie op de uitzending door de NOS-televisie deze week van de film De dood van een prinses. ,JDinsdag hopen we definitief te horen of de trip naar Saoedi-Arabië door zal gaan", aldus AZ-oefenmees- ter Georg Kessler. „Voorlopig wachten wij de ontwikkelin gen in het Midden-Oosten af'. Jan Peters niet beschikbaar voor Oranje Jan Peters van AZ'67 heeft bondscoach Jan Zwartkruis meegedeeld dat hij zich 7jiet beschikbaar kan stellen als kandidaat voor het Neder lands elftal voor de Europese kampioenschap pen in ltaijikeer heft nog dermate las van een kniebessure, da ij- voorlopig neet kan voetba len, ROTTERDAM - Willem II heeft weken geleden al een streep gezet onder het voetbalseizoen. Vanaf het moment, dat de ploeg zeker heid kreeg over de verlenging van het eredivisieschap, be schouwen de discipelen van scheidende trainer Henk de Jon ge het competitierestant als een formaliteit. Het gevolg is, dat vrijwel elke tegenstander in dit slotstadium van de voetbaljaar gang 1979/'80 alle gelegenheid wordt geboden om zonder noe menswaardige inspanning twee punten aan het saldo toe te voe gen. Ook Sparta mocht dus za terdagavond in alle rust enig bij spijkerwerk verrichten; met dank aan het slabakkende Wil lem II wendden de Rotterdam mers via een 4-0 overwinning de onmiddellijke dreiging van de gradatie af. Sparta heeft tegen de trieste ach tergrond van 3500 toeschouwers feitelijk geen moment in onze kerheid verkeerd over de gunsti ge afloop van de confrontatie. Het verweer van de Tilburgers was zo pover, dat als het ware een per manente uitnodiging" voor de Spangenaren klaar lag om het schamele puntentotaal op te vij zelen. De Brabanders sleepten zich over het gras voort, alsof er aan dit treffen geen cent te ver dienen viel; de vakantie scheen voor de tricolores al aangebro ken. Juist in een periode, dat het water de bedrijfstak betaald voetbal naar de lippen stijgt, het publiek de voetbalstadions in steeds groteren getale links laat liggen, verkiest Willem II het om de competitie in de meest letter lijke zin plichtmatig af te werken. In plaats van zelfs maar een schuchtere poging te wagen strijd te leveren of althans voor enig amusement te zorgen, bou wen de Tilburgers met hun laak bare instelling al dan niet opzet telijk een stuk concurrentiever valsing in deze eindfase van de competitie in. De clubs, die im mers het geluk hebben Willem II nog te treffen, kunnen vrijwel ze ker een overwinning incalcule ren, terwijl andere ploegen zich het vuur uit de schenen mogen lopen om een redelijk resultaat in de wacht te slepen. Met die wetenschap in het achter hoofd wordt het duidelijk, dat Sparta zaterdagavond een per manent eenrichtingsverkeer richting doelman Samardzic mocht onderhouden. Alle in spanningen van de omstreden Toine van Mierlo ten spijt, de duurbetaalde kracht kon zijn zo veel minder betaalde ploegmaten niet tot imponerende daden aan sporen. Voor rust bekroonde Sparta de stormloop door toedoen van Ruud Geels met één treffer, waarna Gerard van der Lem, Geert Meyer en Ronald Leng- keek het eenzijdige tweede be drijf met nog drie goals omlijst ten. De 4-0 winst betekende de grootste zege van het dit seizoen zo ploeterende Sparta. Dit gege ven mag een cijfermatige indica tie heten voor het gebrek aan op positie van Willem II. ALKMAAR - Uitslagen zijn niet altijd een rechtvaardiging van het gepresteerde. Het op één van de drie beschikbare plaatsen in het volgende UEFA-cuptoernooi jagende Ro da JC kreeg met het gelijkspel van zaterdagavond bij AZ'67 (2-2) bijvoorbeeld te weinig, AZ'67 derhalve te veel. De enige partij die wel waar voor zijn geld kreeg, was de toeschouwer. De 6500 bezoekers werden verrast met spectaculair, aanvallend voetbal van zowel AZ'67 als Ro da JC. Het gemis van Spelbos en Hoven- kamp in de defensie leek de Alk maarders flink op te breken. Bij voortduring zagen de vervangers Fred Filippo en Gijs Steinmann - hij maakte zijn debuut - de aan vallers van Roda JC (Vermeulen en Holding) voorbij flitsen. Al na vijf minuten keek AZ'67 tegen een achterstand aan toen Holding profiteerde van getreuzel van AZ's laatste man Van Dongen. Als de Limburgers wat beter ge richt hadden op het doel van Ed dy Treytel zou het een half uur later 3-0 voor Roda JC hebben ge staan. Holding tikte de bal in de 29e minuut buiten bereik van Treytel op de lat en Nielsen kopte nog geen drie minuten daarna na een voorzet van Holding over het lege doel. LONDEN - Verkeert Ajax momen teel in een flinke vormcrisis, de tegenstander van de Amster dammers woensdag in de halve finale van de strijd om de Europa Cup - Nottingham Forest - blijft winnen. Zaterdag versloeg Fo rest voor de Engelse League de gradatiekandidaat Derby County met 1-0. Andy Gray scoorde op schitterende wijze. Kampioenskandidaat Liverpool verspeelde opnieuw een punt. Tegen Arsenal kwam men niet verder dan 1-1. Vandaag gntmoet Liverpool-de Londense club op nieuw, nu voor de beker. De twee voorgaande duels eindigden na melijk gelijk.... Concurrent Manchester United kwam, door een 2-0 zege op Nor wich, tot op één punt van Liver pool zodat het nog een uiterst spannend slot zal worden. Ips wich Town zegevierde alweer. Mühren scoorde de winnende treffer tegen Southampton. In de Westduitse Bundesliga be leefde Bayern een goede dag. Dé club uit München versloeg Uer- dingen met 3-1 en zag HSV, de grote concurrent, een punt ver spelen bij Borussia Dortmund. Hamburg gaf daar een 2-0 voor sprong uit handen. Ex-AZ-spe- ler Wolfgang Frank nam beide treffers voor zijn rekening. Eer der in het duel werden twee doel punten van hem afgekeurd. Club Brugge maakte in de Belgi sche competitie geen fout. De lijstaanvoerder wees Waregem met 2-0 terug. Standaard Luik blijft goed volgen. Het team van trainer Ernst Happel kende geen genade met degradatiekandidaat Hasselt' 3-0. Edstrom scoorde tweemaal. Anderlecht kwam te gen RWDM niet verder dan 1-1. Nico Jansen zette RWDM op 1-0, Haan trok de stand gelijk uit een strafschop. TURIJN (ANP)- Italië heeft voor 65.000 toeschouwers in Turijn het Poolse nationale voetbalelftal een gelijkspel moeten toestaan, 2-2. Alle doel punten werden voor de rust gemaakt. De Italianen, die voor de eindronde van het toernooi om het Europese kampioenschap niet in de "Nederlandse" groep zitten, begonnen per fect. Nog in de eerste minuut opende Causio de score. De gelijkmaker van Sybis kwam acht minuten later. In de volgende treffers had Italië vrije verdediger Scirea een groot aandeel. Hij zette Italië in de 24e mi nuut op 2-1, maar haalde tien minuten voor rust Palasz onderuit. Szar- mach gebruikte de strafschop. Bij Italië, dat eerdere oefenwedstrijden tegen Roemenië (2-1) en Uruguay (1-0) had gewonnen, was de bij het omkoopschandaal betrokken spits Paolo Rossi de opvallendste speler. Ook voorstopper Collovati maakte indruk LEIDEN - Wim Rijsbergen hoopt over twee weken zijn rentree te maken in het team van de New York Cosmos. De Leidenaar.die last heeft van een zogenaamde astro-turf teen heej't inmiddels weer op gras getraind en gaat aan het einde van de week ook weer op kunstgras beginnen. Met een aangepaste schoen, waarin een steunzool en een stalen plaatje zijn aangebracht. Overigens is de voorstopper voor de tweede maat in korte tijd weer voor een paar dagen terug in Leiden: ditmaal in verband met de geboorte van zijn dochter Laura. r Spectaculaire redding de doellijn wegpakt. Ton Marijt kijkt toe. De formatie van trainer Bert Jacobs speelde het spel slim. Men wacht te op de juiste momenten om toe te slaan. De grootste fout die de Noordhollanders maakten, was verwaarlozing van de dekking. Vermeulen genoot van zijn vrij heid en ook Holding kon zich ge ducht uitleven. Het rendement viel echter tegen. Want pas in de 18e minuut na rust slaagde Roda JC er in de score te verhogen. Vermeulen soleerde op de rech terkant van het veld, Steinmann kende maar één oplossing en bracht de Limburgse spits ten val in het strafschopgebied. Scheids rechter Severeins was onverbid delijk en Vermeulen maakte ver volgens van elf meter geen fout: 0-2. De achterstand was voor AZ'67 het sein meer aanvallende daden te ontwikkelen. Trainer Kessler di rigeerde Schouwenaar als extra aanvaller naar voren als vervan ger van ausputzer Van Dongen. Korte tijd had de Alkmaarse ploeg nodig om te wennen aan het nieuwe spelconcept. AZ s veertiende hoekschop bracht toen succes. Nygaard bracht de bal bij Metgod, waarop Welzl doelman Jongbloed uit positie bracht en Schouwenaar kon sco ren (1-2). Vlak voor het laatste fluitsignaal kwam AZ'67 nog naast Roda JC. Metgod probeerde in een laatste poging een schot dat door Niel sen van richting werd veraaderd: 2-2. Dat zowel AZ als Roda in de resterende seconden nog kansen kregen op de overwinning was slechts bijzaak. Eén man was over het resultaat opgelucht: Han Berger, de trainer van FC Utrecht, de ploeg, die evenals Roda nog aast op UEFA-cup- voetbal. Zijn Roda-collega Bert Jacobs was uiteraard teleurge steld. "Vooral tekende ik voor een gelijk spel in Alkmaar, maar gezien de mogelijkheden hadden we hier de volle winst kunnen pakken". IPSWICH - Arnold Mühren heeft zaterdag zijn contract met Ips wich Town twee jaar verlengd. Dit maakte Ipswich-menager Bobby Robson voor het duel te gen Southampton bekend. Hiermee komt een einde aan alle Arnold Mühren gaat volgens wel ingelichte kringen een salaris van rond de 170.000 gulden per jaar verdienen. Over de verlen ging van zijn contract zei Müh ren: "Club Brugge deed mij een zeer goed aanbod, maar Ipswich ook en ik speel graag in Enge land. Ipswich is een van de beste clubs in Engeland, met een paar uitstekende jonge spelers, en ik denk dat wij volgend jaar hoog zullen eindigen. Eredivisie AZ 67-Roda JC 2-2 (0-1) 5 Holding 0-1, 63. Vermeulen 0-2 (strafschop), 79. Sphouwnaar 1-2, 89. Metgod 2-2. Scheidsrechten Severein. Toeschou wers: 7.000. NAC-PSV 2-4 (1-3). 12. Vreysen 1-0, 13. Lubse 1-1, 25. Van der Kuylen 1-2, 40. Lubse 1-3,80. Vreysen 2-3,82. Poortvliet 2-4. Scheidsrechten Thomas. Toe schouwers: 12.000. Sparta-Willem II 4-0(1-0). 20 Geels 1-0, 60. Van der Lem 2-0, 73. Meijer 3-0, 89. Lengkeek 4-0. Scheidsrechten Ram. Toeschouwers: 3500. Go Ahead Eagles-NEC 0-1 (0-0). 60. Lohman 0-1. Scheidsrechten Van Swie- ten. Toeschouwers: 4000. Vitesse-PEC 0-0. Scheidsrechter Cor- ver. Toeschouwers: 5500. Excelsior-FC Den Haag 1-1 (1-0). 9. Tijl 1-0, 59. Schoenmaker 1-1, Scheidsrech ten Van Dijken. Toeschouwers 2000. Haarlem-FC Twente 0-0. Scheidsrech ten Geurds. Toeschouwers: 3500. Utrecht-Feyenoord 1-1 (1-0). 17. Van Veen 1-0, 65. Petursson 1-1. Scheids rechten Bosman. Toeschouwers: 23.000. Ajax-MVV 3-6 (3-2). 1. Bonsink 1-0, 4. Van Staveren 1-1,15. Schapendonk 1-2, 38. Kerstges 2-2 (eigen doel) 45. Van Geel 3-2, 51. Van Staveren 3-3, 62. Van der Poppe 3-4, 79. Meutstege 3-5 (eigen doel), 89. Roosen 3-6. Scheidsrechten Draaisma. Toeschouwers: 8200. Eerste divisie Den Bosch-Cambuur 1-0 (0-0). 86. Van der Horst 1-0. Scheidsrechten Mulder. Toeschouwers: 4000. Fortuna S-SVV 5-0 (3-0). 21. Koever- mans 1-0,32. Vonk 2-0,41. Vonk 3-0,58. Zuidersma 4-0 (strafschop), 72. Ruys 5-0. Scheidsrechten Oetelmans. Toe schouwers: 1500. Eindhoven-Veendam 3-2 (2-0). 4. Ros- thuma 1-0, 14. Reissinger 2-0, 62. Kool hof 2-1, 65. Korte 2-2, 81. Meulkens 3-2. Scheidsrechten Boss. Toeschouwers: 3000. Helmond Sport-De Graafschap 1-0 (1-0). 5. Schreurs 1-0 (eigen doel). Scheidsrechten De Hond. Toeschou wers: 1200. FC VW-Amersfoort 5-1 (1-0). 37. Van Rosmalen 1-0, 68. Bish 2-0, 73. Bish 3-0, 84. Van der Merkt 3-1,86. Rieker 4-1,90. Bothmer 5-1. Scheidsrechten Van Eyk. Toeschouwers: 1100. Heracles-Amsterdam 5-3 (1-2). 12. Wegman 0-1, 21. Wiggemanse 0-2, 35. Poell 1-2, 46. Poell 2-2, 52. Bossink 3-2, 61. Prijs 4-2,74. Bossink 5-2,75. Wegman 5-3. Scheidsrechten Van der Laar. Toe schouwers: 5500. Vlaardingen-Wageningen 0-2 (0-2). 6. Braam 0-1, 16. Van Osenbruggen 0-2. Scheidsrechten Keizer. Toeschouwers: 1200. DS'79-Telstar 3-1 (0-1). 11. Stam 0-1,76. Smeets 1-1, 80. Smeets 2-1, 87. Van der Linden 3-1. Scheidsrechten Klinkers. Toeschouwers: 6500. Groningen-Volendam 1-0 (0-0). 51. Bakker 1-0. Scheidsrechten Weerink. Toeschouwers: 16.000. EINDHOVEN (GPD) - Jan van Be- veren is gisteren voor enkele da gen naar Marseille vertrokken om zijn transfer aan het einde van dit seizoen van PSV naar Olym- pique Marseille rond te maken. ,Er zijn me indertijd een aantal garanties gegeven, die ik nu zo langzamerhand wel eens zwart op wit wil hebben. Gebeurt dat de komendedagen niet, dan hoeft het voor mij allemaal niet Wat dan mogelijk kan inhouden dat Jan van Beveren zijn verblijf bij PSV met nog enkele jaren verlengt? Een resolute Van Beve ren: .Neen, ik vertrek aan het eind van dit seizoen definitief bij PSV. Bovendien: ik heb nu al zo vaak gezegd dat ik weg ga, dat ik het niet kartmaken om nu alsnog te besluiten nog één of twee jaar bij PSV te blijven. Dat is zonder meer een onmogelijkheid gewor den". Wanneer Van Beveren de komende dagen bij Olympique Marseille de door hem geëiste garanties zwart op wit heeft, kan een eventuele degradatie van Olympique naar de tweede divisie alsnog een overgang in de weg staan. Van Beveren: ,£)at is duidelijk in het contract opgenomen. Bij de gradatie ga ik niet naar Olympi que. Ik voel me nog steeds te groot om in een Franse tweede divi sieclub te spelen". Bij degradertie van Marseille gelooft Van Beve ren evenwel bij een andere Fran se club onder dak te kunnen ko men. De PSV-doelman: ,JDie clubs hebben onderling ongelooflijk goede contacten.zodat bij het niet doorgaan van een transfer naar Olympique een andere Franse vereniging zal worden geïnteres seerd". Want. dat Van Beveren volgend sei zoen in de Franse competitie zal spelen staat voor hem als een paal boven water. Hij heeft nu een maal zijn zinnen gezet op een Franse club en heeft daarvoor zelfs een erg aanlokkelijk voorstel van de Amerikaanse club Fort Lauerdale van de hand gewe- Behalve Fort Lauerdale waren ook een aantal Westduitse en Belgi sche clubs geïnteresseerd in Van Beveren. „Ik maak me dan ook niet zoveel zorgen over het feit dat ik volgend seizoen nergens onder dak kom. Ik blijf in elk geval niet bij PSV". „PSV is inderdaad met enkele tegenvoorstellen gekomen, maar die hebben mij toch niet kunnen verleiden om mijn eerder genoemde beslissing terug te Jan van Beveren: "Onmogelijk om bij PSV te blijven". draaien. Ik heb niets tegen PSV. Verre van datmaar ik wil nu na zeven jaar weieens iets an ders". BREDA (GPD) - Tenminste één punt had Jo Jansen, trainer van het Bredase NAC, geëist van zijn discipelen in de derby tegen PSV. Jo Jansen en NAC bleven zaterdagavond echter met lege handen achter en voor de zoveel ste maal dit seizoen werden de Bredanaars Fiks in de degradatie- zorgen gedrukt. Twee momenten zag het er inderdaad naar uit dat NAC dat ene winstpunt zou kun nen bemachtigen, maar tot tweemaal toe beantwoordden de Eindhovenaren vrijwel binnen de minuut een NAC-doelpunt met een tegentreffer, om uitein delijk een 2-4-overwinning te la ten noteren. Een zege zonder glans evenwel, maar wel een winst die de Eind hovenaren nu heel dicht bij het UEFA Cup voetbal heeft ge bracht. „En voorlopig is dat onze enige zorg", aldus Jan Reker. „Ik schat dat we nu uit de resterende drie wedstrijden nog twee pun ten nodig hebben voor Europees voetbal. Dat moet zonder meer een haalbare kaart zijn, zodat PSV een bijzonder matig seizoen alsnog met een klein succesje kan afsluiten". Tegen een verkrampt spelend NAC, dat zich kennelijk nu pas realiseert dat het in degradatie nood verkeert, had PSV in feite slechts één speelhelft nodig om de basis te leggen voor de uitein delijke 4-2-zege. Weliswaar opende NAC met een schitterend doelpunt van Martin Vreijsen de score, hij pikte de bal op eigen helft op en gleed op snelheid langs Valke en Willy van de Kerkhof, om te besluiten met een onhoudbaar schot in de kruising, maar toen PSV één minuut later via Lubse tegen scoorde, kreeg het tegen zichzelf voetballende NAC het plotseling erg moeilijk. Zodanig zelfs dat de Bredanaars nog voor het verstrijken van de eerste speelhelft twee treffers moesten i Eerst, in de 25e minuut, deponeer de NAC's laatste man Theo Die- rickx bij een onvoldoende afge slagen PSV-aanval de bal voorde voeten van Van der Kuylen (1-2) en in de 40e minuut zegevierde Wildschut in een sprintduel over Krijnen om vervolgens de bal diagonaal voor te trekken op de voeten van de gretig uithalende Lubse: 1-3. Daarna zaten bij NAC verschillen de spelers volkomen vast, be duusd over de dreigende afstraf fing door de Eindhovenaren, die een bijzonder acceptabele eerste helft achter de rug hadden. Noodgedwongen moest Jansen derhalve voor Van Gils en Beu- senberg de totaal onervaren jon geren Clerx en Gouvernante in zetten. Bij PSV nam Smits in die tweede 45 minuten de plaats in van de nog niet helemaal van een kniebandblessure herstelde Re- né van de Kerkhof, terwijl Scheepers een kleine tien minu ten voor het einde Van der Kuy len, die opnieuw last kreeg van de ^woensdagavond tegen Ajax op gelopen blessure, kwam vervan gen. Al die wissels hadden evenwel tot gevolg dat het niveau van de wedstrijd duidelijk minder werd, al deed NAC toen wel wat terug in de vorm van een aantal offensie ve acties, die vrijwel allemaal lie pen over de uitstekend spelende Martin Vreijsen. Siwek en Lok- hoff werden door de kleine lin kerspits gelanceerd, maar Van Beveren (na de wedstrijd moest een wenkbrauw worden gehecht, opgelopen na een botsing met Siwek) liet zich niet passeren. In de 35e minuut nam Vreijsen dan zelf maar het initiatief, toen hij bij een onzorgvuldig uitverdedigde NAC-aanval de bal in de voeten kreeg: 2-3. De tijd was echter voor NAC te kort om nog verder op de achterstand in te lopen, zeker niet toen Jan Poortvliet pal daarop een scrim mage voor het Bredase doel be nutte om PSV aan een vierde doelpunt te helpen. Jan Reker „En achteraf mag je dan bijzon der blij zijn met dat doelpunt. Komt die NAC-treffer vroeger in de wedstrijd, dan krijg je het hier toch nog onzettend moeilijk." Nu gebeurde dat niet, waardoor zich opnieuw kommervolle tijden- aandienen voor NAC. dat woens dagmiddag in eigen stadion zon- 1er publiek, de indertijd gestaak te wedstrijd tegen Feyenoord moet uitspWÏen. Jo Jansen: „We zijn nu ineens wel verplicht om die wedstrijd winnend af te slui ten. Uitgaande van een 2-2-stand moet er een mogelijkheid liggen, al moetje natuurlijk weer wel af wachten wat voor geestelijke schade de nederlaag tegen PSV ons heeft toegebracht".

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 14