Ajax rijp voor revolutie Feyenoord toont weer karakter Oranje oefent driemaal Taylor: „Forest op alle fronten beter" TRAINER HAMBURG DRONKEN OP BANK Noorse atleten niet naar Moskon MAANDAG 21 APRIL 1 ZEIST - Het Nederlands elftal zal ter voorbereiding op de Europese Kampioenschap-^ pen in Italië in juni van dit jaar drie oefenwedstrijden spelen. Op 2 juni zal men in Oostenrijk aantreden tegen Graz AK, meteen na afloop dat duel door zal vliegen ir Klagenfurt alwaar men op 5 juni tegen de plaatselijke club zal spelen. De derde en laatste oefenwedstrijd voor de EK zal plaatsvinden op 7 juni in Udine in Italië en zal gaan tegen Udinese Calcio. Op 11 juni zal de EK voor het Nederlands elftal dan aan vangen met de wedstrijd in Napels tegen Grieken land. NOTTINGHAM (ANP)- Peter Taylor, assistent van Brian Clough bij Nottingham Forest, was gisteren erg duidelijk in zijn rap port over Ajax. "Forest is in alle opzichten beter dan de tegenstander", conclu deerde de assistent-manager na de wedstrijd Ajax-MVV. "Wij wilden nog een paar kleine dingetjes weten en daarvan zijn wij nu op de hoogte", voegde Taylor eraan toe. Ook in de ogen van MW-trainer Leo Steegman was Cees Schapen donk de grote man die direct ver antwoordelijk gesteld kon worden van de sensationele 6-3 overwin ning van de Maastrichtse ploeg op Ajax. Een stevige omhelzing van zijn trainer was Schapendonks loon. G A. Eagles 31 MVV 31 PEC Zwolle 31 NEC NAC Haarle 31 10 35 47-41 11 34 42-40 11 30 52-53 9 12 29 35-38 9 11 11 29 36-59 11 5 15 27 44 46 9 9 13 27 40-48 8 8 15 24 31-40 9 6 16 24 41-52 6 12 13 24 33-54 9 5 17 23 30-43 8 6 16 22 28-53 6 10 15 22 36-58 Schapendonk aan basis vijf treffers Het sensationele verloop van Ajax- MW in het kort Eerste minuut: Scheidsrechter Draaisma ziet de buitenspelposi tie van Dick Schoenaker over het hoofd (er werd wèl voor gevlagd) en Bonsink kan 1-0 scoren. Vier de minuut: Schapendonk mis leidt Zwamborn en Wijnberg en biedt Van Staveren de kans op 1-1. Vijftiende minuut Scha pendonk is Zwamborn te snel af en scoort uit "onmogelijke" hoek. 1-2. Achtendertigste mi nuut: Arnesen lost een schot dat naast lijkt te gaan. Kerstgens werkt de bal in eigen doel.2-2. Vier en veertigste minuut: Van Geel scoort, op aangeven van Krol, bijzonder fraai: 3-2. Vlak na rust: Tahamata mist kans op meter van doel. 51. Schrijvers komt ten onrechte "uit zijn doel, Schapendonk legt hem in de lu ren, Van Staveren maakt af. 3-3. 62. Subliem hakje Schapendonk- Van der Poppe scoort 3-4. 78. Meutstege wordt belaagd door Schapendonk en schiet in eigen doel. 3-5. 44 Roosen scoort en maakt de afgang van Ajax com pleet 3-6. HAMBURG (ANP) - De positie van Branko Zebec als trai ner van Hamburger SV is ernstig in gevaar. De 50-jari- ge Joegoslaaf kwam zater dag in opspraak door in dronken toestand op dc bank plaats te nemen bij het com petitieduel tegen Borussia Dortmund. Het gebruik van alcohol had op Zebec zo'n uitwerking, dat de clublei ding de trainer voor het be gin van de tweede helft af voerde naar de spelersbus. Een dag eerder had Zebec al voor de nodige opschudding gezorgd door in benevelde toestand achter het stuur te kruipen en aldus zijn rijbe wijs te verliezen. De beroering rond Zebec ont stond vrijdagmiddag voor het vertrek naar Dortmund. De Joegoslaaf arriveerde te laat in het Volksparkstadion in Hamburg en moest con stateren dat de spelersbus reeds vertrokken was. Zebec huurde een auto en begaf zich alsnog op weg naar het Ruhrgebied. Op de autobahn werd hij aangehouden door een surveillancewagen van de politie. Een bloedproef wees uit, dat het promillege halte aan de te hoge kant was. Intrekking van zijn rij bewijs maakte de voortzet ting van Zebec's reis naar Dortmund onmogelijk, waarop de politie de Joego slaaf persoonlijk bij het ho tel afleverde. Voor de televisie nam HSV- voorzitter Klein zaterdag avond zijn trainer voorals nog in bescherming. "Zebec heeft gezondheidsproble men. Hij heeft iets aan zijn alvleesklier, waardoor een druppel alcohol ernstige ge volgen kan hebben. Dat was in Hamburg en Dortmund kennelijk het geval". Desal niettemin kondigde Klein aan, dat hij vandaag een openhartig gesprek met Ze bec zal hebben, waarbij sancties niet uitgesloten zijn. De kans is groot, dat Hamburger SV woensdag avond zonder zijnirainer zal aantreden tegen Real Ma drid in de tweede wedstrijd van de halve finales van het toernooi om de Europese be ker voor landskampioenen. Het eerste duel in Madrid werd door de Spanjaarden met 2-0 gewonnen. AMSTERDAM (GPD) - Met veel overwerk gaan de trainers Beenhakker en Haarms de komende dagen trachten zowel de eigen toekomst als die van hun werkgever Ajax veilig te stellen. Na de even sensationele als beschamende 3-6-nederlaag van de Am sterdammers tegen MVV, is het klimaat in De Meer namelijk weer rijp voor een revolutie. Of er inderdaad opnieuw een kop zal rollen, die van Beenhakker is dan ongetwijfeld het eerste mik punt, hangt af van de vraag of de beide technische leiders in staat zijn de tegen MVV volledig van slag zijnde titelhouder, tijdig te rug op het goede spoor te krijgen. De return in de halve eindstrijd van het Europa Cup 1-toernooi woensdag tegen Nottingham Fo rest, zal daarbij of als keerpunt of als breekpunt fungeren. Dat Ajax nog altijd de favorietenrol in de race naar de landstitel ver tolkt, danken Krol en de zijnen meer aan de zwakte van de con currentie dan aan de eigen kracht. De leidende positie is door de zoveelste misstap van AZ 67 tegen Roda JC, zelfs na het echec tegen MVV niet echt in ge vaar gekomen. Maar het toch da nig gedeukte zelfvertrouwen kan geen nieuwe ernstige beschadi gingen meer verdragen. Een af gang tegen Nottingham Forest zal, naar moet worden verwacht, een niet meer te stuiten terugval in gang zétten. Met als logisch ge volg, dat de Amsterdammers op alle drie de fronten, waaraan lan ge tijd zo succesvol is gestreden, het onderspit zullen moeten del ven. En dan is het hommeles in De Meer. Incident Het is begrijpelijk dat juist Been hakker die dreiging (nog) niet wil onderkennen. Vooralsnog wenst hij de tegen MVV geleverde wan prestatie als een incident te be schouwen. „Wij hebben de afge lopen weken en zelfs maanden geleerd, datje elke wedstrijd op zich moet bekijken. Als je een keer goed speelt, is dat nog geen garantie dat het de volgende week weer goed gaat. En omge keerd geldt dat ook. Zeker, wij hebben nu tijdens het trainings kamp voor woensdag in Wasse naar, dat normaal wordt gebruikt om ontspannen naar een belang rijke wedstrijd toe te leven, heel wat problemen op te lossen. Maar ik zie geen enkele reden tot pa niek". Toch is de situatie heel wat som berder dan Ajax' technische lei der die schetste. De Maastrichte naren gaven het gehavende Am sterdamse keurkorps(Ling, Jen sen en Boeve ontbraken weer) een niet mis te verstaan voor proefje van hetgeen de lands kampioen irj het tweede treffen met Nottingham te wachten staat. Met Schapendonk en Van Staveren als spitsen legde MVV onbarmhartig de grote kwets baarheid van de Amsterdamse afweer bloot. En gisteren nam de rood-witte formatie verdedigend •onnodig veel risico's. Woensdag is men daar, door de in Notting ham opgelopen achterstand van twee doelpunten, zelfs toe ge dwongen. Er is dan ook aller aanleiding het ergste te vrezen. Om meer dan één reden trou- Ingestort gegund. En tenslotte verzuimden de gastheren, toen zij in winnen de positie lagen, de nadruk op ze kerheid te leggen. Bagatel Bij Ajax werd na afloop nauwelijks stilgestaan bij deze ernstige te kortkomingen. Erger nog, zij werden gebagatelliseerd. Maai de gasten meenden terecht dat hun werklust vooral dank zij de succesvolle tactische zetten zo'n hoog ïendement had opgeleverd. Trainer Steegman: „Ajax had geen antwoord op ons spel. Met onze tactiek wilden wij afdwin gen dat Zwamborn op Schapen donk kwam te staan. Dat lukte door met Schapendonk in de spits te beginnen. Na twee minu ten trok hij naar rechts en kon Van Marwijk meer en meer in het centrum van de aanval gaan spe len. Pas na een half uur nam Meutstege de dekking van Scha pendonk over. Maar ook daarna bleef Ajax verdedigend chao tisch spelen". Niet alleen Schapendonk, die met zijn spel van gisteren bij bonds coach Zwartkruis naar een posi tie in Oranje solliciteerde, maar ook Van Marwijk groeide naar een grote vorm. Daarbij werd hem nagenoeg niets in de weg gelegd. „Volgens mij hadden de Ajacieden onze tactiek niet in de gaten. Zo werd ik bijna de gehele wedstrijd bijna niet gedekt. Even dreigde Lerby mij te gaan scha duwen. Daar waren wij van tevo ren bang voor geweest. Maar na vijf minuten liet hij me weer los aldus Van Marwijk. Misplaatst Zo mogelijk nog onbegrijpelijker was het verzuim van de thuisclub om na de rust, die met een 3-2- voorprong was ingegaan, de laat ste linie met wat meer mankracht hechter te maken. De gretigheid om de voorsprong te vergroten, was zonder meer misplaatst. Met name het steeds weer opschuiven van vrije verdediger Krol wekte bevreemding. Immers, een ge lijkspel zou voor Ajax ten opzich te van naaste concurrent AZ 67 al winst hebben betekend. Steegman veroordeelde de aanpak van zijn tegenstrever. „Gezien de zwakte van'de verdediging kon Krol het zich niet permitteren steeds weer mee naar voren te gaan. Ik vind het eigenlijk wat blasé dat Ajax achter toch een-te gen-een bleef spelen. In de rust had ik dat trouwens al verwacht. Ik rekende erop dat men het niet bij die 3-2 wilde laten en meer zou willen". En van Marwijk: „Onbe grijpelijk dat Ajax die risico's bleef nemen na rust. Gezien het zware programma zou het toch helemaal geen schande zijn ge weest als men in de tweede helft meer verdedigend zou hebben gespeeld". EERSTE DIVISIE FC Den Bosch-SC Cambuur 1-0; Fortu- na Sittard-SVV 5-0; Eindhoven-Veen- dam 3-2; Helmond Sport-De Graaf schap 1-0, FC VVV-SC Amersfoort 5-1; Hcracles-FC Amsterdam 5-3, FC Vlaar- dingen-Wageningen 0-2; DS '79-Telstar 3-1 en FC Groningen-Volendam 1-0. Groningen 32 21 7 Den Bosch 31 19 6 Wageningen 30 16 11 Volendam 30 19 4 DS '79 32 13 10 Graafschap 32 15 5 Heracles 31 13 7 VVV 31 13 7 Fortuna S 29 12 8 Cambuur 30 15 2 Amsterdam 31 12 8 Heerenveen 30 11 9 Eindhoven 31 10 7 Tclst 29 4 49 64-16 6 44 52-27 3 43 55-30 7 42 63-25 9 36 58-41 5 12 35 31-27 7 11 33 43-38 7 11 33 45-53 8 9 32 48-32 2 13 32 54-38 8 11 32 49-44 9 10 31 35-37 7 14 27 33-47 10 12 24 3644 Helmond Sp. 31 8 5 18 21 32-66 Vl'dingcn 31 6 8 17 20 31-54 Veendam 31 6 8 17 20 38-62 SVV 31 6 7 18 19 43-73 Amersfoort 31 3 5 23 11 26-82 De Graafschap, Cambuur en Volendam periodekampioenen. 5 1 0 11 15-7 6 4 2 0 10 9-4 5 4 1 0 9 10-6 5 3 2 0 8 14-4 1. Kist (AZ'67) 24; 2. Petursson (Feye- noord) 23; 3/4 Vermeulen (Roda) en Schapendonk (MW) 16; 5. Nanninga (Roda JC) 14; 6/7 Waslander (Excelsior) en Schoenaker (Ajax) 13; 8 t m 14: Van Kooten (GA Eagles). Van Rooy (Willem II). Postuma (PSV), Welzl (AZ 67), Pias mans (Excelsior), Geels (Spaita) cn Van Veen (FC Utrecht) 11. FC Utrecht bijna opgebrand in jacht op UEFA-Cupplaats De vermoeide AjaCieden stonden al enkele weken op instorten. En tegen MVV gebeurde dat dan ook. Volgens Beenhakker was dat onvermijdelijk („De deur stond bij ons helemaal open en wat ik oök zou hebben gedaan, er was geen houden aan geweest; ik ben er echt van overtuigd dat we hoe dan ook de pottebak in zou den zijn gegaan maar hij deed daarmee de waarheid beslist ge weld aan. Een serie onbegrijpe lijke tactische missers van zowel Beenhakker als de spelers, vormde de oorzaak van het ver lies. De eerste blunder was de zwakke rolverdeling in de Ajax-verdedi- ging. De houterige Zwamborn was belast met de bewaking van de snelle, zeer wendbare Scha pendonk. Veel te laat werd deze fout gecorrigeerd. Verder werd de vanuit het middenveld veel vuldig opkomende spelbepaler Van Marwijk veel te veel vrijheid SNELWANDELEN - De traditio nele twintig-kilometer wedstrijd snelwandelen in Franeker is za terdag, net als vorig jaar, gewon nen door Nico Schroten van AV Holland. Hij gebruikte 1 uur 43 minuten en 33 seconden. Gerrit Tichgelaar (LAT) werd tweede op bijna acht minuten. De dames liepen vijf kilometer. Marijke Ones-Zethof (AVA '64) deed het het snelst, 26 minuten 49,1 se conden. UTRECHT (GPD) - „Pre- cies, onze "Berichten sproot voort Bestuurs- front" de bekernederlaag bij Sparta. Ik voelde het vóór de wedstrijd al aan toen Joop Hiele als expo nent van de groep optrad. Hij had met een flinke kqorts in bed gelegen, maar wilde zijn zóu onder geen voorwaarde afstaan aan Ton van Engelen. Hij typeerde onze instelling Zó gezien de belangen die FC Utrecht had, ben ik content met de 1-1". Feyenoord-trainer Vaclav Jezek analyseerde op gelijk niveau met collega Han Berger, met dat ver schil dat het gelijke spel voor Feyenoord de garantie inhoudt dat de UEFA de naam voor het komend seizoen kan noteren en dat er in Utrecht nog ander we ken met ingehouden adem moet worden afgewacht. Blessures Feyenoords inzet kwam op het veld bijna negentig minuten tot uit drukking, maar na die periode ei genlijk nog beter. Vijf Utrechters moesten zich met min of meer ernstige blessures laten behan delen, wat de vraag opriep of scheidsrechter Piet Bosman in zijn tolerantie niet wat al te ver was gegaan. Alleen Ton du Cha- tinier hield aan het omverkegelen van Petur Petursson een gele kaart over. Een tiental collega's deed geïntegreerd anders dan naar dezelfde „beloning" sollici teren, maar werd afgewezen. Jezek haalde als verontschuldiging de grote belangen aan, Berger legde de technische mogelijkhe- Petur Pet den van zijn ploeg op tafel. Hij houdt duidelijk in het oog dat de jacht op een UEFA- Cupplaats kracht kost. „Wij zijn bijna aan het eind van ons latijn. We zullen ons nog drie, misschien twee wedstrijden moeten inzet ten, maar veel langer is het niet op te brengen. Dat is het verschil met Feyenoord, dat meer kwali teit in huis heeft en ons onder druk kon zetten door het feit dat o.a. De Kruijk, Van Staa en Flight onder hun normale niveau ble ven. Dat is een gegeven dat je hebt te accepteren, hoe graag wij thuis ook „oorlog" willen voeren voor het doel van de tegenstan der. We kwamen er niet aan toe omdat wij voortdurend balverlies leden". Dat hield in dat Feyenoord dank zij de grotere inzet het spel maakte en Utrecht moest vertrouwen op de individuele ingevingen van Wim van Hanegem en Leo van Veen of van Ben Rietveld, wiens karakter borg staat voor het slechten van vijandelijke muren. Slechts sporadisch vond Utrecht de weg. maar aangezien de span ning alles vergoedde, vonden de 15.000 kijkers het zo wel mooi. Zeker toen er ook nog een voor sprong uit voortsproot. Na een dik kwartier leverde een ingestu deerde corner de openingstreffer op. Van Staa's hoekschop ver lengde Tcrvoort met het hoofd en bij de tweede paal knikte Leo van Veen simpel raak: 1-0. Resultaatvoetbal Op slag bekommerde geen Utrech ter zich meer om de schoonheid v.in hel bmL a i i i h.n moest aan dek om Feyenoord van het doel te houden. Dat lukte bepaald niet. Utrecht wankelde wel, maar had in feite alleen wat te vrezen van BODO - Noorwegen zal geen atleten afvaardigen naar de Olympische Zomerspelen in Moskou. Tijdens de vergade ring van de nationale sportas- sociatie in Bodö werd zater dag met 73 tegen 53 stemmen besloten de Spelen te boycot ten uit protest tegen de Russi sche invasie in Afghanistan. Noorwegen is het eerste West- europese land. dat heeft be sloten de Olympische Spelen van Moskou te boycotten. In theorie kan het bestuur van de Noorse sportfederatie het zaterdag genomen besluit alsnog herroepen, mocht de regering van mening zijn dat zulks in het belang van het land is. Dat wordt echter niet waarschijnlijk geacht. Cén van de bonden, die zich in de vergadering stei le maakte om wel naar Moskou te gaan, was de Noorse voetbalbond. De meerderheid ging echter mee met het bestuur van de Noorse sportfederatie, dat éen dat? eerder met 8-3 tot een aanbeveling was gekomen om de spelen te boycotten. De kwestie van het al dan niet naar Moskou gaan, heeft de gemoederen in Noorwegen erg beziggehouden. Een opi nie-peiling van enkele dagen geleden toonde aan dat zestig procent van de ondervraag den van mening was dat er wel naar Moskou gegaan diende te worden. Na Noorwegen meldde - voor de zoveelste keer - ook Egyp te zich af voor de Zomerspe len in Moskou. De voorzitter van het Egyptische Olympi sche Comité, Abdel Azim el Achri, verklaarde dat hij het niet-deelnemcn van zijn land inmiddels telegrafisch had gemeld bij het Internationaal Olympisch Comité. Columbia daarentegen heeft gesloten wel met een ploeg in Moskou aan de start te ver schijnen. Columbia neemt deel aan zwemmen, atletiek en voetbal. Jan van Deinsens vrije trappen, die door de storm gedreven allo aandacht opeisten. Er ontstond een potje resultaatvoetbal in op tima forma en aangezien toe schouwers doorgaans inzet en spanning verkiezen boven tacti sche hoogstandjes, was het ge heel als kijkspel niet onbevredi gend. Alleen Feyenoord zat met het probleem dat het geen rende ment peurde uit zijn overwicht. Michel van de Korput, de voor stopper die de bewaking van Rietveld overdeed aan libero Nielsen, assisteerde op het mid denveld, dat Utrecht volledig moest prijsgeven. Jezek lachte na afloop: „Tegen Utrecht moet je ver van je eigen doel verdedigen, want met Van Veen, Rietveld, Van Hanegem en De Kruijk voorin, word je geklopt. Daarom moest Van de Korput meehelpen het Utrechtse spel al op het mid denveld te ontregelen, zodat er geen hoge voorzetten gegeven konden worden. Daar was agres sie voor nodig. Ik denk dat de ne derlaag tegen Sparta ons hier een punt heeft opgeleverd". Tobben En Utrecht? Het tobde in feite maar voort, niet bij machte Feyenoord en de wind in bedwang te krijgen. Toen Wim van Hanegem in de rust constateerde, dat met een kuitblessure verder spelen on verantwoord was. dramde Feye noord nog harder door. Er was echter een fout bij het uitverde digen tussen Van Staa en Flight nodig om Petur Petursson alleen voor en de bal langs doelman Hans van Breukelen te krij gen. Nog even hield Feyenoord de druk op de ketel. Toen bleek dat Joop Wildbret en daarmee ook FC Utrecht niet van plan was in el kaar te klappen, trok Michel van de Korput zich terug in eigen ge lederen om in elk geval die 1-1 veilig te stellen. Dat ging probleemloos, al moest doelman Joop Hiele voorkomen dat Wim Flight op de valreep de massa nog van de plaatsen had gekregen. Het doel was bereikt en Utrecht constateerde tot zijn genoegen dat FC Twente niet had geprofi teerd. De spiedende Roda-trainer Bert Jacobs concludeerde: „Wij hadden van AZ moeten winnen, maar nu de zaken zó zijn gelopen, is Roda-Utrecht zondag eeh sleu telduel". En Han Berger „Als we in Kerkrade ook gelijkspelen, valt over veertien dagen de be slissing als Twente op bezoek komt. Ik vrees dat de kracht daarna op is

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 13