Curieuze Dagen bij Ahrend. 21 Vm 25 april 1980, Chomeini roept op tot guerillavoering Evacuatie van Cubanen stopgezet Witte Huis maakt zich zorgen over Pennsylvania mmmiFrm- NAAST HET NIEUWS Festiviteiten in Zimbabwe eisen 2 doden Zia zoekt steun bij Gandhi Ook niet-gebonden landen wellicht bij Iran-overleg ZATERDAG 19 APRIL 1980 DEN HAAG - Minister Wiegel vindt het "een interessante ge dachte om sommige niet-ge bonden landen te betrekken bij het overleg over Iran. Deze sug gestie is gedaan door CDA-ka- merlid J.N. Scholten. Wiegel wil het voorstel ter sprake laten brengen in het Europese overleg. Maandag zal Wiegel als plaatsver vangend minister van buiten landse zaken een gesprek hebben met de Amerikaanse ambassa deur in ons land, mevrouw Jo seph. Hij wilde niet zeggen of daarbij ook ter sprake zal komen dat de Verenigde Staten geen vooroverleg hebben gevoerd met de Europese bondgenoten over de nieuwste boycotbesluiten. Mevrouw Joseph zal niet uit de krant vernemen wat ik haar ga zeggen", aldus Wiegel. Niet gewijzigd De situatie voor de Europese lan den die komende week moeten beslissen of er van hun kant sanc ties afgekondigd dienen te wor den tegen Iran, is niet gewijzigd door de laatste maatregelen die president Carter tegen dit land heeft getroffen. Dit hebben Westduitse regeringsfunctiona rissen laten weten. Volgens Aus Boelling, de woord voerder van de Westduitse rege ring, is het niet nodig om het plan te veranderen, volgens welke de ministers van buitenlandse za ken van de landen van de Euro pese Gemeenschap maandag en dinsdag in Luxemburg zullen praten over de vraag of er moet worden overgegaan tot het tref fen van sancties Volgens Boel ling waren West-Duitsland en de andere Europese bondgenoten van de Verenigde Staten van te voren op de hoogte van de nieu we maatregelen tegen Iian die Carter donderdag bekend maak te. Hoge regelingsfunctionarissen in Bonn wezen erop dat de Bonds republiek sancties tegen Iran zal alkondigen, zonodig als enig Eu ropees land als het niet mogelijk blijkt een gemeenschappelijk Europees antwoord op de sle pende gijzelaarsaffaire te formu leren. WASHINGTON - Niet zonder zorg ziet het Witte Huis de voorverkiezingen tegemoet, die dinsdag worden gehouden in de staat Pennsylvania. Want ongeacht het aantal kiesmannen dat Carter op zijn naam brengt voor het nationale partijcongres dat deze zomer de Democratische presidents kandidaat gaat kiezen, zal in Pennsylvania moeten blijken of senator Edward Kennedy's boodschap weerklank vindt in een industriële staat, die niet zonder reden wordt beschouwd als een hoeksteen voor de ambi ties van politici. De aanloop naar de presidentskandidatuur is bij Democraten en Republi keinen in dit verkiezingsjaar verrassend snel ontstegen aan het stadium van de cijfers. Carter en Reagan hebben beiden in dè eerste fase zoveel gedelegeerden gekregen, dat de officiële partijkandidatuur althans re kenkundig binnen handbereik is. De tegenstanders rest nu geen andere hoop meer dan een tijdig ontwaken van kiezers en gedelegeerden uit de boze-droom dat het in november werkelijk zal gaan tussen de heren Carter en Reagan. Er zijn geen ingewikkelde politieke beschouwingen nodig om dit te bestempelen als een misoogst van het democratisch systeem waarop de Amerikanen zo trots zijn. Uur na uur en dag na dag hamert Kennedy op de boodschappen die de kiezer aan Jimmy Carter moet zenden. Niet alleen vanwege zijn buiten lands beleid, maar ook vanwege de inflatie en zijn zo langzamerhand schrikbarende gevolgen. De staal-industrie bijvoorbeeld verkeert in een toestand van grote misère. Sedert de Tweede Wereldoorlog zijn de be drijven rond Pittsburg niet meer meegegaan met hun tijd en de aanvan kelijke welvaart is ontaard in een bittere strijd om het bestaan onder de dreiging van goedkoper en efficiënter producerende Europese en Ja panse bedrijven. Dat betekent voor alles dat in Pennsylvania, waar de welvaart zich nimmer volledig heeft kunnen herstellen van de depressie van de jaren dertig, in veel opzichten de tijd is blijven stilstaan. Ongewis blijkt de toekomst zelfs te zijn waar nieuwe tijden zich wel aandienden, zoals op Drie Mijleiland, met zijn kerncentrale. Pennsylvania met zijn grieven, zijn groot bevolkingsverloop en zijn voorbestemming om allereerst de ge volgen te gaan bemerken van de recessie die in de VS thans op gang komt, vormt voor Kennedy een zeer bespeelbaar politiek instrument, dat in de juiste toonstelling reageert op liberale retoriek. Bovendien leert de ervaring van deze voorverkiezingen dat ook Reagan, met zijn een-recht-een-averechtfilosofie over politiek op een betrekke lijk radeloos kiezersvolk verrassend veel aantrekkingskracht heeft. Waar Reagan in 1976 tijdens de voorverkiezingen in Pennsylvania maar 5 procent haalde tegenover Gerald Ford, heeft hij nu nauwelijks tegen stand van betekenis. Noch van Bush, noch van de over een onafhanke lijke kandidatuur weifelende Anderson, heeft hij veel weerwerk te ver wachten. Stuurs erkent het Witte Huis dat Carter veel politieke schade lijdt doordat hij zelf voortdurend in het Witte Huis blijft en plaatsvervangers op pad zendt. Chaotisch reageren de woordvoerders op toenemende verwijten dat hij nationale politiek bedrijft met een internationale crisis. Het is tekenend dat Kennedy de bijval heeft gewonnen van de vakbond voor de auto-industrie, de bedrijfstak waar fabriek na fabriek wordt gesloten en inmiddels ruim 200.000 mensen werkloos zijn geraakt. Uit de vallei van de modderige Monongahelarivier, bestreken door de rook van de gigantische staalfabrieken een kilometer of dertig van Pittsburgh, klinkt het morrend mompelen van een gelovige doch moedeloze ge meenschap. Aan de buitenkant heeft Pennsylvania nog wel wat te vertonen uit een glorierijk verleden. Met Philadelphia als aanvankelijke hoofdstad van de nieuwe staat, waar Jefferson de onafhankelijkheids verklaring schreef, waar nog steeds de gebarsten vrijheidsklok als nationaal sym bool te kijk staat. Al lang geleden werd Pennsylvania in betekenis over meesterd, nadat zijn rol als voornaamste leverancier van kool was uitge speeld met de verschuiving naar olie als voornaamste brandstof. Met kletterende hoefslag reppen zich in het golvende landschap waar de mennonieten zich als Pennsylvania-Dutch" tot landbouwers en be zienswaardigheid hebben opgewerkt, nog de brikken langs 's Heren wegen. Aan tegenstellingen geen gebrek. Evenmin aan zorgen. En daar waar economische nood de overhand krijgt, slijpen de politieke tegen stellingen des te scherper aan. Eertijdse gemoedelijkheid werd verbitte ring. Niet langer liggen de voorkeuren van kiezers lang te voren peilbaar vast. Zou Kennedy winnen, dinsdag, dan wachten Carter zijn grote aantallen gedelegeerden ten spijt, nog barre tijden. Algemeen wordt zijn beleid nu gewantrouwd, ook door degenen die hem aanvankelijk uit overwegin gen van vaderlandsliefde steunden. Overduidelijk verschuift er iets in de Amerikaanse politiek. Kennelijk profiteert vooral Ronald Reagan daarvan. Volgens sommigen zal de strijd nog ongemeen hard worden. Het Witte Huis verlaat zich laatdunkend op de macht van de president, wiens aanhang verkruimelt. Brood zonder beleg en géén spelen vormen geen goede ingrediënten voor presidentiële slagzinnen. TEHERAN (AP-GPD) - De Iraanse geestelijke leider Ayatollah Chomeini heeft het Iraanse volk opgeroepen klaar te staan om hun land te verdedigen bij een mogelijke aanval. HARDLEERS De Amerikaanse ambassadeur in Italië, Richard Gardner, heeft de grootste moeite het de veiligheidsdienst van het Witte Huis bij te brengen dat in Venetië het rijden van auto's in een stoet niet mogelijk is, omdat de meeste straten er kanalen zijn. President Carter wordt in Venetië verwacht voor de economische top van 22 en 23 juni. Ambassadeur Garner zegt volgens de Daily News dat hij in zijn diplomatieke post uit Washington r blijft aantreffen voor het aangeven van nkaanse president moet volgen. BRAND DOOR HERRIE Onbekenden die kennelijk tegen het lawaai van vliegtuigen wilden protesteien, hebben op het vliegveld van Lunenburg in Neder- saksen brand gestichten voor circa./ 385.000.-schade aangericht. Het vuur werd ontdekt in een hangar voor spoi tvliegtuigen waar tevens valschermen waren opgeslagen. Daar werd door de politie ook een stuk karton aangetroffen met het opschrift „wegens de geluidshinder tijdens de weekeinden In drie andere hangars werden eveneens pogingen gedaan om brand te stichten. GEEN EERBIED „Dit parlement heeft vandaag wel een toppunt van absurditeit bereikt. Ik vraagde leden een volgende maal meer eerbied aan de dag te leggen voor de onderwerpen die wij hier besprekenDit zei gistermorgen de vice-voorzitter van het Europees parlement Alan Rogers nadat tweemaal het quorum vooreen stemming was gevraagd en dit niet aanwezig bleek te zijn omdat de aanvragers de zaal verlaten hadden. De eerste maal zagen de socialisten een ontwerpresolutie van hun fractiegenoot Erdmann Linde bedreigd door amendementen van een andere politieke richting. De socialisten vroegen met steun van communisten het quorum, een derde van de 410 leden en lieten voldoende van hun eigen aanhangers de zaal verlaten om niet aan dat quorum te komen. De Britse conservatieven namen prompt wraak. Bij de volgende resolutie, afkomstig van communisten maakten zij eenzelfde ge bruik van het reglement. Een actie goed voor scheldpartijen in de zaal en het rondslingeren van persoonlijke beledigingen. In een toespraak tot "volks-mobili- satiecomit's" zei hij volgens radio Teheran: "Iran moet niet bang zijn voor economische of militai re blokkades Hij zei dat het gehele volk het land zou verdedigen en maande tot "totale bereidheid tot guerrilla voering en een krachtig geloof in de Islam". Ook haalde Chomeini weer uit naai de socialistische Baath-regering in Irak, die met Iran strijdt om de Iran wil meer handel Oostblok PRAAG - De Iraanse revolutionai re raad wil een handelsboycot door het westen beantwoorden met uitbreiding van de handel met het oostblok. Volgens een aan het slot van hgt bezoek van de Iraanse ondermi nister van handel Samuel Hoja- Eddin aan Praag uitgegeven ver klaring zal Tsjecho-Slowakije Iran belangrijke kapitaalgoede ren, zoals machines, boorinstalla ties en transportmiddelen, leve- Wat Iran daar als tegenprestatie te genover zal stellen werd niet be kend gemaakt. Mogelijk zal dat land uitvoering geven aan een in 1977 met het bewind van de toenmalige Sjah gesloten miljar denverdrag, dat onder meer het leveren van gas regelde. Zoals alle door de Sjah ondertekende verdragen, was ook dit akkoord door de nieuwe machthebbers van Iran geannuleerd. hegemonie in het gebied van de Perzische Golf. Hij noemde de Iraakse leiders "een stelletje atheïsten" en zei dat als de Arabi sche volken voor de Islam wilden werken, zij zich dan tegen Irak moesten verzetten. Langs de grens tussen Irak en Iran werden gisteren geen gevechten gemeld, maar bronnen bij de Koerdische opstandelingen in het noordwesten van het land zeiden dat daar bij gevechten rond de stad Saghez een opstan deling en twee burgers waren ge dood. De opstandelingen zouden zich in de stad hebben verschanst, ter wijl de regeringstroepen de stad hadden omsingeld en met heli copters aanvallen uitvoerden. Steun boycot De Deense premier Anker Joer- gensen heeft gisteren zijn volle dige steun toegezegd aan de op roep van president Carter tot het afroepen van economische sanc ties tegen Iran. "Wij zijn bereid alles te doen om de Amerikaanse pogingen te steu nen", verklaarde hij tot verslag gevers na een vergadering van de raad voor Buitenlands Beleid en van de Europese Gemeenschap commissie van het parlement. Hij zei dat de beslissing niet in de laatste plaats was genomen om dat de situatie de internationale samenwerking schaadde, Hoe de landen van de Europese Gemeenschap gezamenlijk tegen Iran zullen optreden, wordt maandag op een vergadering van de ministers van buitenlandse zaken van de EG besproken. SALISBURY (AP) - De festivitei ten ter gelegenheid van de onaf hankelijkheid van Zimbabwe ADVERTENTIE zijn gisteren verstoord doordat door het ontploffen van een handgranaat twee mensen om het leven kwamen en 27 gewond rder Bij Ahrend kunt u goed terecht voor paperclips en een pennenbakje. Maar ook voor de complete inrichting van een kantoor of tekenkamer. Van die veelzijdigheid geven wij u graag een overtuigend beeld. Dat gebeurt op 21 t/m 25 april a.s. in onze vestiging aan de Steenvoordelaan 265 te Rijswijk met een reeks Curieuze Dagen. Voor die feestelijke gelegenheid hebben wij zowel bekende toppers als volstrekt nieuwe troeven van ons assortiment bijeengebracht. Shows en exposities, drankjes en hapjes maken het geheel nog extra aantrekkelijk. U bent van harte welkom. Een polities over geen verdere bijzonderhe den te kunnen meedelen "omdat we het te druk hebben met de jacht op ontsnapte gevangenen Enige uren na het uitroepen van de onafhankelijkheid om midder nacht wist een nog onbekend aantal gevangenen uit de gevan genis van Salisbury te ontsnap pen. Ik iet prei vandoor zijn, mat hoop aldus de SALISBURY - In Salisbury heeft president Zia Ul-Haq van Pakis tan gisteren de Indiase premier Indira Gandhi ontmoet. Hij.wilde haar steun krijgen tegen wat Zia noemt „de regelrechte onverhul de agressie" van de Sowjet-Unie tegen Afghanistan. De ontmoe ting was de eerste tussen Pakis taanse en Indiase leiders sinds in 1971 Gandhi onderhandelde over een vredesovereenkomst ter beëindiging van de Pakistaans- Indiase oorlog. Het onderhoud had tot resultaat dat de Indiase premier haar bezwaar tegen de militaire steun die Pakistan van de VS krijgt, intrekt. Na afloop van de besprekingen zei Gandhi dat gesproken was over Pakis- tans militaire behoeften en dat zij nu de positie van haar buurland beter begreep. Over de aanleiding tot de ontmoe ting - De Russische aanwezig heid in Afghanistan - gaf zij te i Indi hoefde te punt deze kwestie, pelijke factor opgelo niets meer gezegd en over het stand- i en Pakistan over De gemeenschap- dat we willen dat Gandhi. Zia Ul-Haq voegde zich ha tilde nog wel kwijt dat het onderhoud i Indiase premier van grote bete kenis was voor zijn land. „Het zal bijdragen tot een betere verhou ding tussen India en Pakistan, wat we nodig hebben in deze tijd", aldus Zia. Hij had donderdag op een perscon ferentie te kennen gegeven dat volgens hem mevrouw Gandhi akkoord zou gaan met zijn mili tante houding inzake de Sowjet- interventic in Afghanistan en druk op Moskou zou uitoefenen om zijn manschappen uit dit buurland van Pakistan zal terug trekken. Zia onderstreepte voorts ook, dat hij de deur voor Steun Duitsland West-Duitsland en de republiek Zimbabwe hebben gisteien op ambassadeursniveau diploma tieke betrekkingen aangeknoopt. Tijdens een onderhoud tussen de Westduitse ministei van buiten landse zaken, Hans-Dietrich Genscheren premier Moegabe in Salisbury is deze overeenkomst tot stand gekomen. Prawda De Prawda heeft Zimbabwe giste ren gelukgewenst met zijn onaf hankelijkheid „Symbool van de nt van de Russisc stische partij bes nden van EEG eiva SAN JOSÉ (AP) - Na de aankomst van een nieuW vliegtuig met Cu baanse vluchtelingen uit Havana heeft de Costaricaanse regering gisteren onverwacht de cvacua- tievluchten op verzoek van Cuba tijdelijk stopgezet. Costaricaanse functionarissen ver klaarden dat de regering van Fi del Castro wil dat de vluchten vooi taan alleen nog op andere landen dan Costa Rica worden uitgevoerd. Een verklaring hier voor wilden zij niet geven. Evenmin konden zij zeggen wel ke andere landen de vluchtelin gen nu zouden opnemen. De evacuatie is woensdag begon nen. In totaal zijn in Costa Rica 6Ï8 Cubanen aangekomen. Van de uim 10.000 Cubanen die twee weken geleden r Cubanen. Het toestel was niet vol omdat de Cubaanse autoriteiten niet genoeg vluchtelingen naar de luchthaven hadden kunnen krijgen, aldus Carlos Aguilar, een betere betrekkingen met de Ver enigde Staten niet heeft dichtge slagen. Taiwan in geweer tegen toetreding China tot IMF TAIPEI - Taiwan heeft hot besluit van het Internationale Monetaire Fonds om Taiwan uit de organi satie te stoten onwettig genoemd en heeft besloten zelf zijn lid maatschap met onmiddellijk in gang op te zeggen. In een verkla ring van het ministerie van bui tenlandse zaken van gisteren staat dat protest is ingediend te gen de beslissing en dat het land (nationalistisch China) geen prijs meer stelt op het lidmaatschap van het IMF. Donderdag keurde het dagelijks bestuur van het IMF de toetre ding van de Volksrepubliek tot de organisatie als officiële verte genwoordiger van China in plaats van Taiwan goed. Dat hield te vens in dat de Volksrepubliek nu lid kan worden van de Wereld bank die tegen gemakkelijke voorwaarden leningen verstrekt aan ontwikkelingslanden. Volgens Liu Tai-Ying, plaatsver vangend diretteui van het insti tuut voor economisch onderzoek op Taiwan, zal het vei lies van het IMF- lidmaatschap geen grote volgen hebben kwijtraken daar het in zijn zetel de fu caande landse Hij voegde het de Wereldbank. listen ake dat de Cuba ht hebben de vluch tijdelijk stop te zetten Latei klaarde hij dat de Cubaner len dat de vluchtelinge ?i naar Costa Rica w logen. bl ij kei ijk heeft het Aanvaller Gandhi zelf aangevallen den sdocu i die CuU deg NEW DELHI i ctumd Lulwi eerder deze villen i de week piobc de Indiase Gtwdhi mi Ha nbassade zijn uitgew Crblijlt het grootste deel n ana, hetzij op het ainbas •in. hetzij thuis, estel dat gisteren in Cos ankwam, een DC-8 v. bpanta •ide slechts 188

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9