germg: definitief geen ROS -mmmnm- Sterke daling vliegvakanties Ook Koninklijk Huis zou moeten bezuinigen Gifstof ontsnapt bij drukkerij Doetinchem Bestuurshervorming: lange lijdensweg „De staat eist zwijgzaamheid ZATERDAG 19 APRIL 1980 SCHIPHOL(ANP,GPD>- Ditjaai zul bij Mui tinuir en ook op de ge hele Nederlandse markt het aan tal vliegvakanties met 20 pet da len. De touroperators hebben thans bij ons al 14 pet minder vliegtuigstoelen gekocht vooi vakantiereizen dan vorig jaar Dat zei Martinair-directeur J. M. Schröder bij de presentatie van het jaarverslag. Deze achteruitgang is het gevolg van de hogere brandstofprijzen. De gemiddelde prijs voor éen li ter kerosine was begin vorig jaai 27,5 cent en nu 68.5 cent. Dit be tekent, dat per vlieguur de brandstofkosten voor een DC-10 zijn toegenomen van f2805 tot f6990. KLM, Martinair en Transavia zul len deze zomer stijgingen van brandstofprijzen in principe niet doorberekenen aan de passagiei Indien er prijsstijgingen komen. dan zullen zij door de maat schappijen zelf worden geabsor beerd, tenzij de prijsstijgingen buitensporig groot worden, aldus directeur Schroder. De drie maatschappijen zijn dit begin dit jaar overeengekomen. Martinair zal dit jaar veel minder vliegen voor andere luchtvaart maatschappijen. Het bedrijf ontmoet hevige concuirentie van vooral Amerikaanse charter maatschappijen. Voor Martinau zal zich volgend jaai een verbete ring van de situatie op dit teirein voordoen. Op het ogenblik heb ben tiouwens alle chartermaat schappijen problemen door de hoge bi andtofkostenaldus de heer Schroder. r de v Ma De moeilijkheden in de brandstof voorziening zijn zelfs zodanig, dat Martinair in landen als India en in Centraal-Afrika geen drup pel benzine kan bemachtigen. Ook op enkele vliegvelden in Ca nada heerst dezelfde situatie. irdere toekomst v tinair was de heer Schroder op timistischer, vooral door de on langs bestelde drie airbus-toe stellen, die in 1984-1985 worden afgeleverd. Deze toestellen zul len ons een voorsprong geven. Ik had ze liever gisteren gehad dan morgen aldus de Martinair-di- recteur. DEN HAAG - Ook het Koninklijk Huis moet meedoen aan de alge mene bezuinigingsronde. Dit schrijft het PSP-kamerlid Van der Spek in vragen aan ministei Beelaerts van Blokland (volks huisvesting). De PSP er wijst vooral de sterke stijging van de verbouwingskosten van de beide Haagse paleizen voor koningin Beatrix van de hand. Van der Spek vindt de gemelde kostenstijging van drie naar 24 mihoen gulden voor de verbou wing van paleis Huis ten Bosch veel te veel. Hij wil van de be windsman weten of deze het ook niet eens is met zijn standpunt, dat een dergelijke uitgave onbil lijk is. gezien de bezuinigingspo- gingen van het kabinet. De PSP ei wil voorts weten of het waai is dat in dit paleis uitgebrei de beveiligingsapparatuur wordt aangebracht. Zo ja. dan treft ook deze maatregel zijn giam: tot nu toe is nog nooit gebleken dat der gelijke maatregelen noodzakelijk waren, waarom dus nu wel, vraagt Van der Spek Hij wil weten of de aanleg van het beveiligingssysteem de ooi zaak is van de forse kostenstijging, en welke andere oorzaken daarvoor aan te wijzen zijn. De kosten van de verbouwing van paleis Noord einde (f 57 miljoen), waar Beatrix wil gaan wei ken, zijn volgens Van der Spek eveneens te hoog. Ook hiervoor wil de pacifistisch- soc-ialist van de bewindsman een verklaring hebben. DEN HAAG - Minister van Aardenne (economische zaken) en de raad van commissarissen van de Rotterdamse Off shore en Scheepsbouwcombinatie (ROS) zijn het erover eens dat 45 miljoen gulden, die het CDA ter beschikking wil stellen, geen soelaas bieden om een verantwoorde start voor deze maatschappij mogelijk te maken. De mi nister zal daarom een begin maken met het definitief op heffen van de ROS. Minister Wiegel deelde dit als plaatsvervangend minister-pre sident vrijdag mee na afloop van de ministerraad. Door het overleg in het kabinet en met de raad van commissarissen is minister van Aardenne tegemoet gekomen aan de verlangens van de motie- Van Houwelingen (CDA), die de Kamer donderdag met steun van de PvdA heeft aangenomen. Daarin werd de regering ge vraagd te onderzoeken of 45 mil joen gulden extra wellicht een uitkomst zouden kunnen bie den. Volgens Wiegel is er geen sprake van een conflict tussen het kabi net en de Kamer, omdat het kabi net het gevraagde onderzoek heeft uitgevoerd. „In het kabinet is gezegd dat al het mogelijke voor de ROS is gedaan. Het zat er gewoon niet in", aldus Wiegel. Uit de gesprekken met de raad van commissarissen was duide lijk geworden dat zeker 80 mil joen gulden extra nodig is voor een goede start van de ROS. Ook Van Houwelingen .(CDA), de indiener van de motie, vindt dat het kabinet de wens van de Ka mer voldoende heeft uitgevoerd. Het CDA is echter teleurgesteld dat de raad van commissarissen heeft moeten uitspreken dat 45 miljoen niet genoeg is. De enige mogelijkheid is volgens Van Houwelingen nu nog dat uit het onderzoek van de Rekenkamer (naar het beheer van de ROS-gel- den) zou blijken dat er fouten zijn gemaakt waardoor ROS-geld voor andere doeleinden besteed zou zijn. De ROS zou op dat geld nog aanspraak kunnen ma ken. De woordvoerder van de PvdA in deze zaak, Van der Hek, zal dins dag in de Kamer meteen voorstel komen om boven op de 45 mil joen van het CDA nog 50 miljoen ter beschikking te stellen. Daar mee hoopt hij het CDA over de streep te trekken om alsnog de start van de ROS mogelijk te ma ken. Van Houwelingen ziet niet veel in dat voorstel. „Je moet een grens trekken", aldus het CDA-kamer- lid. PvdA-kamerlid Van der Hek denkt de 50 miljoen die hij extra uit wil geven te kunnen vinden bij sociale zaken (een bedrag dat reserveerd is voor het verlies van de 1600 arbeidsplaatsen bij de ROS), in de scheepvaartpot, de pot steunverlening individuele bedrijven en de pot voor de her structurering van de hoogwaar dige industrie. DOETINCHEM (ANP) - Bij Misset Grafische Bedrijven B V. in Doe tinchem is de afgelopen drie maanden vermoedelijk via een lekke leiding minstens 50.000 li ter van het giftige en uiterst brandbare totuleen in de bodem terecht gekomen. Tolueen is een kleurloze vloeibare koolwater stof en wordt door de drukkerij gebruikt voor het verdunnen van Minister over wapenvondst in Limburg: (Van onze correspondent) HEYTHUYSEN - Over de enorme vondst voorraad wapens die op Goede Vrijdag werd ontdekt in een Staking op Oldendorff opgeheven ROTTERDAM (ANP) - De staking op het vrachtschip 'Hans Olden dorff in Rotterdam is voorbij. De Duitse eigenaars van het schip zijn gistermiddag gezwicht voor de eis van de bemanning en zul len met terugwerkende kracht gages uitbetalen op het niveau, dat geëist wordt door de interna tionale vervoersfederatie ITF. De ITF, zegt ITF-inspector Altena, heeft op zijn beurt de eis laten vallen, dat Oldendorff moet gaan onderhandelen over ITF-con- tracten voor zijn andere schepen, ruim dertig. Die varen bijna alle maal onder een goedkope vlag. De negen stakers op de Hans Ol dendorff zijn direct nadat het akkoord aan boord was beklon ken weer aan het werk gegaan. Ze maken na zes dagen staken het schip vaarklaar. Zodra ze echter hun achterstallige gages (in totaal 100.000 gulden) uitbetaald heb ben gekregen, zullen ze afmon steren. Een nieuwe bemanning staat al klaar. Het akkoord betekent, dat de Rot terdamse rechter de komende week geen uitspraak hoeft te doen in het kort geding, dat de rederij donderdag aanspande te gen stakers en ITF. bosperceel achter het rusthuis De Bedelaar in het Limburgse Hey- thuysen zullen nooit verdere me dedelingen worden gedaan. Minis ter mr. W. Scholten van defensie acht zulke mededelingen „in stnjd met de belangen van de staat De minister heeft dat vrijdag door de fensievoorlichter majoor H. Beets bekend laten maken. Al direct na de vondst van de on dergrondse wapenkamer lekte uit dat het ging om voorraden die door militaire en civiele veiligheidsdien sten uit binnen- en buitenland - onder andere is de Amerikaanse CIA er bij betrokken - zijn aange legd en in stand worden gehouden. De politie in Midden-Limburg pro beerde dat hardnekkig te verdoe zelen door te spreken over een „rommeltje dat uit de Tweede We reldoorlog in de Middenlimburgse bodem is achtergebleven. Een paar mannen uit Helmond en Asten hebben de ondergrondse wapenkamer op Goede Vrijdag ontdekt bij het zoeken met detec tors naar metalen voorwerpen in de bosgrond rondom De Bedelaar. Zij vonden bij het graven zoveel wa pens dat ze er de politie bij haalden. Het ging om bijna 20 kisten met elk vier pistolen van Belgische makelij en een machinegeweer en enkele kisten met springstofmateriaal plus een machinegeweer. De springstofkisten waren voor bijzondere doeleinden gereed ge maakt. Zoals onder meer om grote gebouwen en speciaal een elekti ici- teitscentrale op te blazen, om sche pen tot zinken te brengen en om bruggen in de lucht te laten sprin gen. Al die objecten zijn in een niet al te grote afstand van de vindplaats van de wapens voorhanden. Met de in Heythuysen - en na de vondst dooi de detectorzoekers naar Fort Evei dingen bij Culem- borg afgevoerde - gevonden wa pens kan gemakkelijk een eenheid van 120 tot 150 man bewapend woiden. Volgens deskundigen dienden de wapens onder andere om bij mogelijke onlusten waarbij niet meer op leger en politie gere kend kan worden snel groepen te kunnen bewapenen of om bij een verrassingsoorlog luchtlandings troepen in de rug te kunnen aan vallen. Er zijn in ons land slechts een vijftal autoriteiten op de hoogte van zulke ondergrondse wapenvooi raden. Na de vondst werd de voorlichting erover aanvankelijk aan de justitie overgelaten. Daags daarna al werd ook de hoofdofficier van justitie mr. M. Bruigom van het parket in Roermond een slot op de mond ge legd en was het uitsluitend een de fensieaangelegenheid gewor- de drukinkt voor de twee diep drukrotatiepersen. Toen Misset twee weken geleden bij een driemaandelijkse routi necontrole het werkelijke ge bruik vergeleek met de admini stratie, bleek er volgens drukke rijdirecteur J. R. Kooi een on verklaarbaar hoger verbruik te zijn. De directie waarschuwde onmiddellijk de gemeente, die op haar beurt deskundige instanties inschakelde. Onder toeziend oog van een spe cialist van de afdeling ongeval- lenbesti ijding gevaarlijke stoffen van de hoofdinspectie van de brandweer uit Den Haag is giste ren begonnen met het blootleg gen van de 70 cm diepliggende stalen persleiding. De concentra ties tolueen (ook wel methylben- zeen genoemd) bleken in de grond echter zo hoog, dat werd besloten de graafwerkzaamhe den uit veiligheidsoverwegingen te staken. De produktie is veilig gesteld dooi de aanleg van een nieuwe boven grondse leiding. Volgens deskundigen bestaat in de huidige situatie geen kans dat de door de bedrijfsleiding op 50.000 liter geschatte hoeveelheid ont snapt tolueen op korte termijn kwalijke gevolgen heeft. Uit bo demmonsters is gebleken dat de stof niet tot het drie meter diep liggende grondwater is doorge drongen. Overigens wordt bij Misset ook gesproken van een dubbele hoeveelheid die ont snapt zou zijn. Alle deskundigen zijn het er over eens dat het grootste probleem op dit moment wordt gevormd door het brandgevaar. Om het tolueen te bergen, bestaan twee mogelijkheden: afhanke- lijksvan de ligging zal de besmet te grond geheel moeten worden afgegraven of kan de vloeistof worden opgepompt. Pernis Op de Shell-iaffinaderij in Pernis is gisteren een lekkage ontdekt in een container met het giftige en brandbare epichloorhydrine. De bedrijfsbrandweer heeft de con tainer gekoeld en de ontsnap pende nevel met water geabsor beerd. In afwachting van het on derzoek heeft Shell de produktie van de stof stilgelegd. Volgens de dienst centraal milieu beheer Rijnmond is in de buui-t van de container twee keer de maximaal toelaatbare waarde gemeten. Buiten het Shell-ter- rein bleven de metingen volgens de dienst onder deze waarde De politic van Achtkai spelen heeft gisteren het dorp Boelenslaan voor ongeveer een uur geheel af gezet omdat een propaangastank met 20.000 liter gas in brand was geraakt. De gastank van de rij- wielfabriek van der Sluis staat midden in het dorp. De brand weer slaagde er na een uur in, het vuur onder controle te krijgen. DEN HAAG - Een leraar en leerlingen van de Chr. Tuin bouwschool in Rijnsburg heb ben voor het Haagse Congresge bouw de praalwagen Konin gin Juliana '48-80. Dank U versierd. Het Bloemencorso heeft de wagen tijdelijk afge staan om het Eu rovisie Songfes tival dat vanavond in het Con gresgebouw wordt gehouden, extra luister bij te zetten. De leerlingen uit Rijnsburg hadden 250 manuren nodig om dit kunstwerk te voltooien. Er zijn 50.000 hyacinthen voor ge brui kt. den ben SER: zwanger schapsuitkering moet blijven DEN HAAG (ANP) - Een kleine meerderheid heeft zich gisteren in de sociaal-economische raad (SER, adviesorgaan van de rege ring) opgesteld achter het stand punt van de vakbeweging, dat zwangerschaps- en beval lings- uitkei ing aan werkneemsters die een vrijwillige ziekengelduitke ring hebben, moet worden ge handhaafd. Voor dit standpunt spraken zich 21 SER-leden uit, onder wie 9 onafhankelijke kroonleden. De werkgevers in de raad bleven het regeringsstantpunt delen dat die uitkering moet worden afge schaft. Achter deze opvatting schaarden zich 19 leden, van wie 4 kroonleden. Staatssecretaris De Graaf van so ciale zaken wil een eind maken aan de situatie, dat vrouwen die zwanger zijn en om die reden vroegtijdig ontslag nemen, ge bruik maken van de vrijwillige ziekengeldverzekering om zo te gen een naar verhouding lage premie een zwangerschaps- en bevallingsuilkcring te krijgen. Die uitkering bedraagt ongeveer dertien weken loon. Overigens is niet duidelijk wat de gevolgen voor werkneemster en werkgever zullen zijn als de uit kering vervalt. Niet na te gaan is hoeveel vrouwen langer zullen blijven werken om via de ver plichte verzekering de uitkering toch te krijgen. Ook kan men niet schatten in welke mate zwangere zich zullen ziekmelden. School Lekkerkerk blijft gesloten LEKKERKERK IGPD) - De open- bare basisschool De Aalscholver in Lekkerkerk blijft ook volgen de week nog voor het onderwijs gesloten in verband met de on langs gesignaleerde aanwezig heid van de giftige stof benzeen. Het gemeentebestuur van Lek kerkerk heeft hiertoe besloten, omdat nog niet bekend is wat de resultaten zijn van een vergelij kend onderzoek van nieuwe me tingen metingen Metingen door het Rijksinstituut voor volksgezondheid deze week hebben de gegevens bevestigd die onderzoeken tijdens het af gelopen weekeinde ook oplever de hoogde concentraties eveneens gevaarlijke stoffen to lueen en xyleen. De provincie Zuid-Holland vindt dat de resul taten uit een oogpunt van volks gezondheid geen aanleiding ge ven tot verontrusting. Volgens de bewonersvereniging in Lekkerkerk heeft deze gunstige uitslag te maken met de lage grondwaterstand van dit mo- Als u gevraagd wordt uw adres op te geven, noemt u er toch ook de postcode bij? Gebruik'm goed. pttpost DEN HAAG - De lijdensweg van de voorstellen tot heivorming van ons binnenlands bestuur is nog lang niet afgelopen. Ook i i drie jaa i het i dienen van de wetsvoorstellen over de bestuurlijke reorganisa tie voor het eerst officieel heeft gereageerd door het voorlopig verslag vast te stellen, blijven de contouren van ons nieuwe be- stuursbestel nog vaag. Uit de bij dragen van de politieke partijen komt de onvrede over de rege ringsvoorstellen duidelijk naar staat. De kans dat het er mis schien maar 14 worden is ook ruimschoots aanwezig getuige opmerkingen die minister Wiegel begin dit jaar daarover maak te. De vraag hoeveel provincies er moeten komen is voor de be- voegdhedentoedeling van groot belang. Een van de kernpunten van de reorganisatie is namelijk de decentralisatie van rijkstaken pro ge it Officieel gaat de discussie nu over de taken en bevoegdheden van rijk. provincies en gemeenten in het nieuwe bestel. Maar tegelijk speelt wel degbl.jk een andere Dilpmma vraag mee: hoe zullen de grenzen UUemma van provincies en gemeenten er- Hier zit echtei e uit gaan zien Die vraag wordt in bestuurshei v een ander wetsontwerp aan de mindei end orde gesteld. Daaruit zal moeten tereprovincu blijken hoeveel nieuwe provin- zaldereoigar cies er gaan komen: 24, zoals de gaan oplevei PvdA wil, of zeventien zoals in miljoenen ve het wetsontwei p dat nog dooi het kabinet-Den Uyl weid ingediend De alge deskundigen is dat deze decer tralisatie geremd zal worden al er te veel - en vooral te kleine provincies geschapen kunne worden. pen. In de steeds ingewikkelder wordende samenleving is de af gelopen tientallen jaren namelijk gebleken dat gemeenten in veel gevallen te klein waren om alle taken die ei van hen verlangd werden te behartigen. Dit leidde kings vei banden, de zogenaamde gemeenschappelijke regelin gen. luist om hieraan een einde te ma ken weid de nieuwe taakverde ling tussen iijk, provincies en gemeenten op poten gezet. De bedoeling hiervan is dat de pio- vincies het zogenaamde regio nale niveau gaan overnemen van de bestaande samenwerkings verbanden. Woiden die provin cies te gioot, dan bestaat de kans dat ze dit regionale niveau gaan ontstijgen. Dan zal in de praktijk blijken da gaan met de behandeling van het wetsontwerp over de taakverde ling alsof er geen kritiek is? Of wachten op het ..plaatje" van de provinciale indeling? Of hele maal afzien i i bes ■hervor mt het rijtje in gende wetsont- Verdeeld Het antwooid op deze vragen is verre van eenvoudig. Ook poli tiek zijn de meningen verdeeld. De PvdA vindt het principieel oryuist om over taken en be voegdheden van provincies en nieuw kade heiziening van de W schappeli jke Regeli nanc iele Verhoudin een Kadeiïvet Gemt lijke Hei indeling E echter nog een wet moeten word» Decenti alisatit er. De Demo- ggestiedieop o onzinnig is: stellen in een de Kadei wet ijkstaken. Dan teie kasplantje 1 isatie eindelijk enten altha n pi at ekker ang tiokken belangc en de pn De brandende moet gebeuri en de mi ten algaanont ROEL SCHUT

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7