Ik wil alleen eerlijk portret" mm KERKDIENSTEN Kerkje aan de Does kostte nog geen zesduizend gulden... Wassenaarse predikant in voorstel aan geref. synode: gesprek met christen-palestijnen JM WASSENAAR - De Gereformeerde Kerken in Nederland moeten het gesprek beginnen met alle Palestijnse christenen die dat willen. Deze mensen hebben geen voorspraak. Het is een opdracht vanuit de bijbel om voor zulke mensen op te komen. Die gedachte ligt ten grondslag aan het voorstel van de Wassenaarse predikant D. van der Meulen (61) dat de synode van de Gerefor meerde Kerken dinsdagavond zal behandelen. De synode ver gadert volgende week in Lunte- ren. Maandagavond wordt deze zitting geopend. Ds. Van der Meulen, die namens de particuliere synode van Zuid- Holland-West lid is van de lande lijke synode, zit het erg dwars dat zijn kerk al tientallen jaren een "deputaatschap" (werkgroep) voor Kerk en Israel heeft, maar dat er officieel nog nooit aan dacht is geschonken aan de 200.000 christen-Palestijnen in Israel. "Ik ben met dit voorstel gekomen omdat het mij hoe langer hoe meer ging tegenstaan dat wij wel overvloedig, zelfs overdadig worden ingelicht over alle moge lijke zaken ten gunste van Israel, terwijl de andere kant van deze kwestie grotendeels onbelicht blijft. Ik heb sterk de indruk dat onze informatie eenzijdig is. Dat kan een blindheid voor de feiten veroorzaken die het ons onmo gelijk maakt, de situatie nog zui ver te beoordelen". Mankement Ds. Van der Meulen zou het willen vergelijken met de Duitse kerk in de jaren vóór de Tweede Wereld oorlog. 'Wij hebben terecht de mond vol gehad over deze kerk, dat zij toen niet heeft onderkend of niet heeft willen zien wat het nationaal-so- cialisme met de Joden voor had. Als gehéél heeft deze kerk niet geprotesteerd tegen wat de Jo den toen al moesten ondervin den. Eenzelfde situatie doet zich, naar mijn oordeel, nu voor met de Palestijnen. Niemand heeft ei genlijk het lef hun lot op een on bevooroordeelde manier in dis cussie te brengen. Doe je dat vyèl,' dan hoor je al gauw het verwijt dat je alleen maar de olie veilig wilt stellen. Of datje tegen Israel bent. Dat hier ook een groot men selijk probleem in het geding is, wordt nauwelijks erkend". Het hindert ds. Van der Meulen dat het deputaatschap voor Kerk en Israel er tot nu toe niet in ge slaagd is, de meningsvorming over de Palestijnse kwestie zoda nig te beïnvloeden en aan te vul len dat een zuiverder oordeel kon ontstaan. De onvoldoende aan dacht voor de Palestijnse problemen, verlangens en aan spraken beschouwt hij als een "mankement". "Zeker als christen mag je niet klakkeloos partij kiezen. De gere formeerde kerken moeten luiste ren naar wat de Palestijnse me dechristenen over hun toestand VAN DER MEULEN .....overgevoeligheid voor Israël.... hebben te zeggen en over de mo gelijkheden vanuit hun gezichts punt om tot vrede in dit gebied te komen. Het wordt hoog tijd, de meningen van deze kant serieus te. peilen. Dat is ook in het belang van Israel zelf. Als eens de waar heid toch aan het licht komt, zou een kritiekloze pro-Israel-stem- ming wel eens in haar tegendeel kunnen omslaan. En als de in formatie van Palestijnse kant dan aanleiding geeft bepaalde dingen in de algemene beoordeling recht te zetten, dan mogen wij daarvoor als kerk niet terugschrikken. Als er wél aan de linkse kant een Pa- lestina-comité kan bestaan, waarom zouden de kerken zich dan niét inspannen om een ver antwoorde visie te krijgen op een zaak die ongetwijfeld meer kan ten heeft dan de media ons vaak voorspiegelen". Het Palestijnse vraagstuk omvat méér dan het terrorisme waarmee dit volk de aandacht voor zich opeist. Kwalijk Hoewel ds. Van der Meulen per soonlijk op het voorstel zelf nog geen negatieve reacties heeft ontvangen, zal het hem niet ver bazen als die er alsnog komen. Wel is een bepaalde uitspraak hem al kwalijk genomen. Daarin trok hij een vergelijking tussen de houding van de Israeli's te genover de Palestijnen in eigen land en het optreden van de Duit sers indertijd tegenover de Jo den. *'Ik heb er wel begrip voor dat het sommigen wat onorthodox in de oren klinkt. Als je niet meepraat met alles dat de goodwill voor de Israeli's moet dienen, word je al gauw in een bepaalde hoek ge drukt. Laat ik duidelijk zeggen dat er bij mij geen sprake is van enig antisemitisme. Ik wil alleen een eerlijk portret. Is er één Ne derlandsejournalist die arabisch heeft geleerd om zelf de situatie ter plekke naar waarheid te kun nen beschrijven? Wij weten zo langzamerhand alles van El Sal vador, van Nicaragua en #van Zimbabwe - en dat is zeker niet onbelangrijk -, maar door een bepaalde overgevoeligheid ont breekt het ons nog steeds aan een duidelijk zicht op de Palestijnse zaak". De Nederlandse verenigin'g van belijdende Joden "Hadderech" is bezorgd over het voorstel v&n ds. Van der Meulen. Zij zou willen weten met welke Palestijnse christenen de gereformeerden dan een dialoog zouden moeten aangaan. Ook is zij benieuwd met welke politieke groeperingen die Palestijnse christenen zijn ver bonden. Ds. Van der Meulen ziet geen heil in een bij voorbaat uitsluiten van bepaalde groepen van het ge sprek. Het gaat hem om contact met alle Palestijnse christenen die dat willen. Urgentie Of het deputaatschap voor Kerk en Israel dat op zich kan nemen of dat hiervoor een speciale werk groep moet worden gevormd, zal de discussie van. komende dins dagavond wel uitmaken. "Het kan zijn dat je het bestaande de putaatschap daarmee niet moet 'belasten, gezien zijn sterke ge richtheid op het contact met Is rael. Ofschoon ook binnen dit deputaatschap de urgentie van een gesprek met de Palestijnse christenen wordt erkend". S. J. DE GROOT Van den Heuvel. De redactie van het Hervormd Weekblad, orgaan van de Confessionele Vereniging in de Hervormde Kerk, heeft na diepgaand overleg besloten, voorlopig niet te schrijven over hetvertrekvandr.Albertvanden Heuvel naar de VARA. "Omdat we gevaar lopenv beneden de maat te schrijven en omdat we de zaken eerst willen laten bezin ken". De uitspraak van iemand dat Van den Heuvel al driemaal, zijn Meester had verloochend voordat de rooie haan kraaide, acht re dacteur ds. C. Jongeboer ver be neden peil. Zoals ook de reactie dat Van den Heuvel een vriend van godloochenaars was gewor den "beneden de maat" was. "Moeten wij juichen omdat Van den Heuvel de kerk als secretaris-ge- heraal heeft verlaten? Het lijkt me niet erg vriendelijk. Moeten wij aanklagen omdat juist deze man voorzitter van een omroep werd? Wij leven toch in een vrij land?! Of ik het er dan mee eens ben? Dat wordt mij niet ge vraagd. En wat maakt het uit, of ik luide verklaar, hei niet met de ze stap eens te zijn". Het lijkt de redactie van het Her vormd Weekblad beter, binnen kort de balans eens op te maken van zeven jaar werken in de nu verlaten functie. "Vooralsnog lijkt het beter, onze stem te verhef fen tot hen die een nieuwe func tionaris moeten benoemen, opdat men de juiste man op de juiste plaats kiest. Vooruitzien is beter dan omzien, al is over de langza merhand beruchte stap het laat ste woord nog niet gezegd. Maar we trachten met liefde en wijsheid te werk te gaan. Dat is beter dan een\stuk heet van de naald". Aldus ds. Jongeboer, aan wie de laatste weken van vele kanten is gevraagd of dit weekblad nog Beroepingen Hervormde Kerk: beroepen te Scharnegoutum-Lutkewierum (Fr.) S. van der Zee (legerpredi- kant) Andel, te Middelharnis J. den Besten Ede, te Westerhaar kandidaat W. F. Teekens Utrecht; aangenomen naar Haarlem (voor de vrijzinnige hervormden) L. Doorn Huizum. Gereformeerde Kerken: aange nomen naar Koudekerke (Z.) kandidaat A. N. Verheul aldaar, naar Tiel kandidaat W. Stoker Amsterdam. Gereformeerde Kerken Vrijge maakt: aangenomen naar Ca- pelle aan de IJssel C. J. Smelik Enschede. Nederlands Gereformeerde Ker ken: aangenomen naar IJssel- muiden-Grafhorst A. Beeftink Neede. Afscheid. Op zondag 27 april zal ds. M. H. Geertsema wegens eme ritaat afscheid nemen van de her vormde gemeente in Hazers- woude, waar hij sinds 1973 heeft gewerkt. Op donderdag 24 april wordt hem in het Verenigingsge bouw aldaar een afscheidsrecep tie aangeboden. Druivensap. Een mededeling van kerkeraadszijde dat de wijn bij de viering van het avondmaal mogelijk zou worden vervangen door druivensap heeft in de gere formeerde kerk van Alphen aan den Rijn uiteenlopende reacties opgeroepen. Naar aanleiding daarvan besloot de kerkeraad, het voorlopig bij wijn te houden. In september-oktober zal een gemeentevergadering worden belegd waarop de gemeenteleden zelf zich hierover kunnen uit spreken. Volgende maand herdenking van 250-jarig bestaan HOOGMADE - Het kerkje in de bocht van Hoogmade naar Woubrugge be staat 250 jaar. Om precies te zijn: op 14 mei. Op die dag in hei jaar 1730 hield de Leidse predikant Franciscus Fabricius, die toen voorzitter ipas van de regio classisLeiden van de Ne derlandse Hervormde Kerk, er de openingspredikatie. De hervormde kerk van Hoogmade heeft een lange voorgeschiedenis. Al in 1370 stond op die plaats een kapel. Die be hoorde top de parochie van het later verdwenen dorp Jacobswoude in de Vierambachtspolder onder Wou brugge. In 1439 werden de katholie ken van Hoogmade zelfstandig. Dat leidde tot verbouwing en vergroting van de kapel, die echter in 1577 in handen kwam van de hervormden. De katholieken hielden toen, in het ge heimhun diensten in een boerderij. Hun eredienst heeft in Hoogmade al tijd een hechte plaats behouden. Boosdoener In 1729 was de voormalige katholieke kerk zo bouwvallig geworden dat de hervormden besloten een nieuwe te bouwen. Het kerkje, dat het jaar daarop al in gebniik werd genomen, kostte nog geenf. 6.000. Moet men we- ten dat diezelfde kerk in 1954 kele tonnen een algehele restauratie onderging - een van de eerste kerkres tauraties onder leiding van de nu overleden architect Piet van der Ster- re - en dat ze nu opnieuw aan een grote onderhoudsbeurt toe is, die naar schatting f. 350.000 gaat kosten. Van dat bedrag zal de kerkvoogdij van de kleine gemeente zelf tien procent moe ten opbrengen. Vocht is de grootste boosdoener in het huidige verval. Het heeft het dak en de muren ernstig aangetast. Maar eerst gaat Hoogmade'het 250- ja rig bestaan van het kerkje herdenken. Dat gebeurt op woensdag 7 mei om 8 uur met een dienst waarin ds. M. S. J. de Jong uit Mijdrecht voorgaat. Hij is een zoon van ds. J. de Jong die van 1949 tot 1956 in Hoogmade stond en in 1954 de stoot gaf tot de laatste restau ratie. Op vrijdag 16 mei,ook om 8 uur,spreekt de amateur-historicUs Hans van dei- Wereld op uitnodiging van de plaat selijke historische vereniging 'Otto Cornells van Hemessen" over de ge schiedenis van kerk en gemeente van Hoogmade en vertelt de Leidse archi tect Bob van Beek over de komende restauratie. hans van aer wereia neejt oovenaien een boek gemaakt over di t onderwerp met als_titel: "Tweehonderdvijftig jaar kerk aan de Does". Het kómt rond 1 mei uit. De netto-opbrengst van het boek gaat naar het restaura tiefond^. Tenslotte houdt de histori sche vereniging de komende maan den in het gemeentemuseum te Wou brugge een tentoonstelling over de kerk. Afscheid Net vóór de herdenking ziet hervormd Hoogmade zijn predikant, dr. H. van Vliet, vertrekken. Hij is- 70 jaar ge worden en neemt op 4 mei afscheid. Financieel is de kleine gemeente niet meer bij machte een volledige predi kantsplaats te onderhouden. Daarom is de dominee van Hoogmade tegen woordig altijd een gedeeltelijk be taalde "emeritus", die na zijn offi ciële pensionering nog een aantal ja ren in een rustige gemeente als "bij stand in het pastoraat" wil werken. Volgens de kerkorde mag dat hooguit vijf jaar. Ds. Van Vliet gaat voorlopig in Alphen aan den Rijn wonen. Hoogmade-dat een pastoraal verband heeft met de hervormde gemeente in Leiderdorp - zoekt naarstig naar een opvolger. LEIDEN - Hervormde Gemeente: Hooglandse kerk 10 ds. Langenbach, 11.45 oecumenische dienst; Marekerk 10 dr. Meijers, 5 ds. De Jong; Maranatha- kerk (L. Morsweg) 10 ds. v. Achterberg; De Regenboog (Merenwijk) 9.30 ds. Hor- tensius, 11.15 ds. Hortensius en pastor Van Well; Bethlehemkerk (Driftstr.) 10 ds. Pannekoek; Bevrijdingskerk (Mont- gomeiystr., Zuid-West) 9 ds. De Jong; Vredeskerk (Burggravenlaan) 10 dr. Lamping; Waalse kerk (Breestraat) 10 dr. Lamping; Waalse kerk (Breestraat) 10.30 ds. Ribs; Acad. Ziekenhuis 10.15 ds. Bakker; Diaconessenhuis 10.30 ds. Van 't Hof; Kapel Endegeest (Oegstgeest) 9.30 pater Boshouwers; Jeugdkapel Vredeskerk 10; Jeugdkapel Bevrij dingskerk 10.30; Petrakerk (Surina- mestr.): 10.30 dienst voor doven, hr. Haa ring; Geref. Kerk: Zuiderkerk (Lam- menschansweg) 10 ds. Warnink, Noord- wijk; Petrakerk (Surinamestr.) 10 ds. Sijtsma; Oude Vest 10 ds. Verdoorn, 7 dr. Vlijm; Maranathakerk (L. Morsweg) 10 ds. v. Achterberg; Bevrijdingskerk (Montgomerystr.) 10.30 dr. Vlijm, 5 ds. Sijtsma; Groenhoven (Witte Rozenstr.) 10 ds. Eringa, Den Haag; Petrakerk (Sur. straat): 10.30 dienst voor doven, hr. Haa ring, Voor ziekenhuizen en Merenwijk zie hervormde gemeente. Geref. kerk (dolerend) "Groot-Leiden" (Lokhorst- kerk): 8.30 en 5 hr. Verbree. Geref. Kerk Vrijg. (Herengr. 70): 10 dienst, 3 ds. Zo mer. Chr. Geref. Kerk (Steenschuur 9): 10 en 5 ds. Vogel, Rozenburg. Geref. Gemeente (Nieuwe Rijn): 10 en 4.30. Ge ref. Gemeente in Ned. (Bethl. kerk Drift- straat): 11.30 en 5.30. Evang-Lutherse Gemeente (Hoogl. Kerkgracht): 10.15 ds. Happee. Remonstr.- Doopsgezinde Ge meente (Lokhorstkerk. Pieterskerk- straat 1): 10.30 dr. Meijering. Baptisten gemeente (Oude Rijn 3): 10 ds. Bosveld. Evang.-Christen-Gemeenschap (Mid delstegracht 3): 10 hr. Dikkes. Zen dingswerk Middernachtsroep (Zoeterw. singel 21): 5 nam. hr. De Leeuw. Evange liecentrum Zijlsingel 2: zond. 10 en di. 8 hr. Zijlstr. Pinkstergemeente (Rapen burg 10): 10 hr. Eikerbout. Leger des Heils (Hooigracht): 10 en 7.30. Nieuw- Apostolische kerk (Hoge Rijndijk 24): 9.30 en 7.30 (gastendienst). wo. 8. Zeven dedagadventisten (Lokhorstkerk): elke zaterdag 9.45 bijbelstudie. 11 prediking. Christian Science (Steenschuur 6): 10.30. Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen (Mormonen): 10 (hi kerk Brahmslaan). Oud-Katholieke Kerk (Zoeterw. singel-hoek Cronestein- kade): 10. Vrij-Katholieke Kerk (Vree- wijkstr. 19): geen dienst. Rooms-Katho- lieke kerken: Haagwég zat. 7, zond. 9, 10.45 en 12; Herensingel zat. 7, zond. 8.30, 9.30 en 11; Rijndijk (Leiden-Voorscho- ten) zat. 7, zond. 9.30 en 11.30. Steen schuur zat. 10 en 7, zond. 8.30,10,11.30,6 en 7; Boshuizerlaan zat. 7. zond. 9.30 en 11; Lammenschansweg zat. 7, zond. 9, 10.30, 12 en 6; Haarlemmerstraat zat. 7, zond. 9.30, 10.45 en 12.15. ABBENES - Herv. Gemeente: 9.30 ds. Den Harder. AARLANDERVEEN - Herv. Gemeen te: 10 ds. Lefeber, 7 hr. Bor. Geref. Kerk: 10 ds. Vree, 6.30 ds. Hassefras, Maasdijk. Chr. Geref. Kerk: 9.30 dienst, 3 ds. Brons. Rooms-Kath. parochie: zat. 7, zond. 7.30 en 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN - Herv. Ge meente: Adventskerk 10 ds. De Jonge; Kruiskerk 10 ds. Bogers; Opst. kerk 10 kand. Brokerhof, 6.30 ds. De Jonge; Na bij 10 jeugdkapel; Mar. kerk 5 jeugd dienst; G. Herderkerk 10.30 en 6.30 ds. Oosthoek; De Bron 9 ds. Oosthoek, 6.30 dr. v. Santen; Driehoome 7 ds. Ouwen- dijk; Ashram 9.30 dr. v. Santen, Onder weg (Lijsterlaan) 10 kand. Houtman; Sionskerk 9.30 ds. Bouw, Ede, 6.30 kand. Langerak. Geref. Kerk: Mar. kerk 10 hr. v. Leeuwen, 5 hr. van Wallinga, jeugd dienst; Salv. kerk .10 dr. Fernhout, 6.30 ds. Vree; tl. IIvrdrrkc-rk I) ds. Muldrr; De Bron 10 ds. v.d. Ree, 10.30 ds. Mulder. Zie verder herv. gemeente. Geref. Kerk Vrijg. (Rijnstroom): 8.45 ds. Feenstra, 6.30 ds. Borgdorff.Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 4.30. Oud-Geref. Gemeente: 9.30 en 4. Baptistengemeente (Molenwerf str. 1): 10 evang. Verkerk, 6.30 ds. Koekkoek. Baptistengemeente Alphen-Noord (Sportlaan): 10 hr. v.d. Vlugt Volle- Evangeliegemeente (school Westprelu- deweg): 10 hr. v. Putten. Leger des Heils (Corn, de Vlamingstr.): 10 en 6.30. Pink stergemeente Bethel (Rode-Kruisge- bouw): 4 nam. Pinkstergemeente Al phen (Rode-Kruisgebouw): 10 voorm. Remonstrante Kring (Van Mandersloo- straat 36): 10 ds. Bloemendaal. Rooms- Kath. parochies: Bonifaciuskerk zat 7, zond. 9.45 en 11.30. Piuskerk zat. 7, zond. 9.10.30 en 11.45; De Bron zat. 7. zond. 9 en 11.30. BENTHUIZEN - Herv. Gemeente: 9.30 en 6 ds. Exalto. Geref. Gemeente: 9.30 leesdienst, 3.30 ds. Driessen. BODEGRAVEN - Herv. Gemeente: Dorpskerk 10 ds. Droogers, 6.30 ds. Richter; Salvatorkerk 10 ds. Richter, 6.30 ds. Vroegindewey, Katwijk aan Zee; Bethlehemkerk 10 ds. De Vreugd, 6.30 ds. Schipper, Dordrecht. Geref. Kerk: 10 ds. Homburg, Middelburg, 6.30 ap- plausdienst, mmv Petrakoor. Geref. Kerk Vrijg.: 9.30 dienst, 4 ds. Borgdorff. BOSKOOP - Hervormde Gemeente: Dorpskerk 9.30 dè. v.d. Heiden, 6.30 ds. Stelwagen. De Stek 9.30 ds. Stelwagen. Geref. Kerk: 9.30 ds. Omta, 5 hr. v.d. Land, jeugddienst. Chr. Geref. Kerk: 9.30 dienst. 3 ds. v. Smeden. Geref. Ge meente: 9.30 en 6. Opwekkingsgemeente (Concordia): 9.30. Vergadering van Ge lovigen (Nieuwstr.): 9.30 en 5. Rooms- Kath. parochie: zat. 5.30 (De Stek) en 7, zond. 9.30 en 11. HAZERSWOUDE - Herv. Gemeente: 9.30 ds. Blenk, Oudewater, 6.30 ds. Kaai, Almkerk, jeugddienst. Geref. Kerk: 10 en 5 ds. Welbedacht, avondmaal. Rooms- Kath. parochies: Dorp zat 7, zond. 8, 10 en 11.30; Rijndijk (Bernardus) zond. 10; Het Anker zat. 7, zond. 8.45 en 11.15. HILLEGOM - Herv. Gemeente: 10 ds. Rothfusz, 7 ds. Verdoorn (in geref. kerk). Geref. Kerk: 10 ds. v.d. Wal, 7 ds. Ver doorn. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 ds. Biesma. HOOGMADE - Herv. Gemeente 10 mevr. ds. v. Everdingen. Rooms-Kath. parochie zat. 7, zond. 10. DE KAAG - Herv. Gemeente 10 ds. Bakker, A.dam. Rooms-Kath. parochie zat. 7, zond. 8 en 10. KATWIJK AAN DEN RIJN - Herv. Ge meente: Dorskerk 10 ds. Aarents, 6 ds.' Van 't Veld, Nunspeet; Ontmoetings- kerk 10 ds. Gebraad, 6.30 ds. Van Niel; Wykgebouw De Wiek 10 ds. Jacubi- v.Duijn, Leiderdorp. Geref. Kerk: 9.30 ds. Kersten, 5 ds. v.d. Horst. Rooms- Kath. parochie: zat. 7, zond. 0.3Oen 11.15. KATWIJK AAN ZEE - Herv. Gemeente: Nieuwe kerk 10 ds. Vroegindewey, 6 ds Van Roon; Oud^ Kerk 10 ds. Schuur man, 6 ds. Arkeraats; Ichthuskerk 10 ds. Boer, 5 ds. De Jong; Pniëlkerk 9.30 ds. Arkeraats, 6. ds. Schuurman; Groen van Pr. school 10 ds. v. Roon; Ziekenhuis Overduin 2 ds. Baas. Geref. Kerk: Triumfatorkerk 9 en 10.30 ds. vxi. Horst, 5 ds. Kersten. Geref. Kerk Vrijg.: 10.30 kand. v.d. Berg, 3.30 dienst Ned. Geref. Kerk: 8.45 ds. Roukema, 7 ds. Möggré. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 ds. Slagboom. Vrije Chr. Geref. Gemeente (Uni-zaal): 10 en 5 ds. v.d. Belt. Geref. Gemeente (Remisestr.): 10 en 5. Volle Evangelie- gpmeente (Voorstraat 100): 9.45. KOUDEKERK AAN DEN RIJN - Herv. Gemeente: 10 ds. v.d. Linden, 7 hr. v. Leeuwen, jeugddienst. Geref. Kerk: 10 hr. Brouwer, Katwijk, 7 hr. v. Leeuwen, Zevenhoven, jeugddienst in herv. kerk. LEIDERDORP - Hervormde Gemeente en Geref. Kerk: Dorpskerk 10 ds. Knorth, 6.30 mr. Reugebrink; Kerk Hoofdstraat 10 ds. Doesburg; Schep- pingskerk 9 en 10.30 ds. v. Loenen; Ver pleeghuis Leythenrode: 10 ds. Lutmers; St. Elis. ziekenhuis: 11 ds. Mak. Baptis tengemeente (Wijkgeb. Zijlkwartier): 10 br. Lugthart. Rooms-Kath. parochie, zat. 7. zond. 9. 10.30 en 12. LEIMUIDEN- Herv. Gemeente: 9.30 ds. Klein Kranenburg. Geref. Kerk: 9.30 en 7 ds. Los, avondmaal. Rooms-Kath. paro chie zat. 7, zond. 7.30, 9.30 en 11.15. LISSE - Herv. Gemeente: Dorpskerk 10 ds. 't Hooft, 7 ds. De Gelder; Pauluskerk 10 ds. De Gelder. Geref. Kerk: 10 dienst, 7 ds. v.d. Kamp. Geref. Kerk Vrijg.: 10 dienst, 4ND. V.D. B.ed. Geref. Kerk (Salvatori) 10.45 en 5 ds. Schuurman. Chr. Geref. Kerk 10 en 4.30 ds. y. Dijken. Geref. Gemeente': 10 en 4. Rooms-Kath. Parochies: Agathakerk zat. 7, zond. 10 en 12: Poelpolder zat. 7, zond. «9 en 11.30; Manakerk zat. 7, zond. 8.30, 10 en 11.45; Egelbewaarders zat. 7. zond. 8,9.30 11 en 5.45. NIEUWKOOP - Herv. Gemeente: 9.30 ds. Baljé, Breukelen. 6.30 ds. Brons geest. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 ds. v. Leeuwen, Driebergen. Rooms-Kath. pa rochie: zat. 7, zond. 9 en 10.45. NIEUWVEEN - Herv. Gemeente: 9.30 ds. Molenaar, 6.30 dr. Haitsma. Geref. Kerk: 9.30 ds. v.d. Linden, Den Haag. 7 ds. v.d. Klis, Diemen. Rooms-Kath. pa rochie: zat. 7, zond. 9 en 11. NIEUW-VENNEP - Herv. Gemeente 9.30 ds. Goverts, 7 ds. Den Harder. Geref. Kerk: 9.30 ds. Wijngaarden. 6.30 ds. De Boer, Hoofddorp. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 3 ds. Visser. Rooms-Kath. parochie: zat. 7 zond. 9.30 en 11. NOORDEN - Herv. Gemeente 9.30 en 7 ds. Zoutendijk. Geref. Kerk (Woerdense Verlaat): 9.30 en 7 ds. Nooteboom. Rooms-Kath. parochie: zat. 7.30 zond 9 en 10.30. NOORDWIJK - Herv. Gemeente: kerk Voorstraat 10 dr. Jansen; Vinkenlaan 5 dr. Jansen, avondmaal; Sole Mio 9 dr. Jansen; Kerk Hoofdstraat 10 ds. Keu- ning, gezinsdienst, 5 ds. Keuning, ge- zinsdienst, 5 ds. Keuning; De Rank (Golfbaan) 10 ds. v.d. Sluis, Nieuw-Beij- erland, 5 ds. De Vreugd. Geref. Kerk: kerk Hoofdstraat (Buurtkerk) 10 ds. Bouma; Vinkelaankerk 9.30 ds. Elgers- ma. 5 dr. Jansen. Ned. Prot. Bond (aula Oude Zeeweg): 10.30 mevr. ds. Van Steenis, Weesp. Rooms-Kath. parochies: Zee zat. 7, zonu 9.30 en 11; Binnen zat. 7, zond. 8, 10 en 11.30. NOORDWIJKERHOUT - Herv. Ge meente: Dorpskerk 10 ds. Streefland, Nijkerk; De Zilk 10 ds. Kalkman, avondmaal. - Rooms-kath. parochies: Victorkerk zat. 7, zond. 9.30 en 11; Jozef kerk zat. 7, zond. 10 en 11.30. OEGSTGEEST - Herv. Gemeente: Pauluskerk 10 ds. Ter Linden; Gemeen tecentrum 10.30 ds. DeNie, A. dam; gem. centrum 10.30 Henk Colijn, Jeugdkerk, 7 nam. ds. Friederich. Geref. Kerk (Mau- ritslaan): 10 ds. Vegter, 7 zie herv. gem. Geref. Kerk Vrijg.: 9 kand. v.d. Berg, 3 ds. Joosse. Ncd. Geref. Kerk (Gemeen tecentrum): 8.45 ds. Smit, 4 ds. De Lan ge, avondmaal. Van Wijckerslooth: 4.30 mevr. ds. Visch. Kapel Endegeest 9.30 pastor Boschouwers. Volle-Evangehe- gemeente (Gemeentecentrum): 4 nam. Rooms-Katti. parochies: Will, kerk zat. 7, zond. 9, 10.30 en 12; Bonaventurakapel zat 6.30, zond. 9 en 11. OUD-ADE-Rooms-Kath. parochie: zat zond. 8.30 en 10.30. OUDE EN NIEUWE WETERING - Herv. Gemeente: 9.30 ds. Hanemaaijer, 's avonds ds. v. d. Ree, Alphen, jeugd dienst Geref. Kker: 9.30 ds. De Hengst, voor nam. zie herv. gem. Remonsr. Ge meente: 11 ds. Roos, in herv. kerk. Rooms-Kath. parochie: zat. 7, zond. 9.30 en 11.30. ROELOFARENDSVEEN - Rooms- Jtath. poarochies: Maria Presentatie zat 7, zond. 8,9.30 en 11; Petrus Banden zat. 7, zond. 9.30, 11 en 12.15. RIJNSATERWOUDE - Herv. Gemeen te: 9.30 en 7 ds. De Kruijf. Chr. Geref. Kerk: 9.30 dienst, 2.15 ds. Bouw. RIJNSBURG - Herv. Gemeente: Voor hof 10 ds. Romein; Bethelkerk 9 en 10.15 ds. v. Nie, 5 ds. Romein. Geref. Kerk Pe trakerk 9.30 ds. Damsma, 5 ds. Huisman, Leeuwarden; Immanuelkerk 9 en 10.30 c s. Huisman, Kerk: ds. Baayen; Marana- tnakerk 9.30 ds. Baayên, 5 hr. Buiten huis, Utrecht. Geref. Kerk Vrijg.: 10 en 5.15 ds. Zomer. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 5. Evang. Christengemeente (aula ma vo): 10 br. Hofmans; in Voorhof, Vliet, 8 evang. Betty Smit. Rooms-Kath. paro chie: zat 7, zond. 10.30 RIJPWETERING - Rooms-Kath. paro chie: zat. 7. zond. 7.30, 9 en 10.30. SASSENEHIM - Herv. Gemeente: 9 en 10.30 hr. Hoffenaar, Voorhout,7 ds. v. d. Giesen, Hoofddorp. Geref. Kerk: 9.30 hr. Stam, 7 ds. V. Santen. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 kand. Velema. Ned. Prot. Bond (Jul. laan 17): 10.30 ds. Spelberg, Utrecht. Rooms-Kath. parochie: zat. 7, zond. 9.30 en 11. TER AAR - Herv. Gemeente: 9.30 ds. De Leeuw, Maarn, 6.30 ds. Klein Kranen burg. Geref. Kerk: 9.30 ds. Bezemer, 6.30 ds. De Raadt. Rooms-Kath. parochies: Aardam. zond. 9 en 12; Langeraar zat. 7, zond. 8.30,10 en 11.30. VALKENBURG - Herv. Gemeente: 10 ds. Hartevelt, Rotterdam, 6.30 hr. Christ, Leiden. Geref. Kerk: 9.30 ds. De Raadt, 6.30 ds. Bezemr, Ter Aar. Geref. Kerk Vrijg.: 9.30 en 5. VOORHOUT - Herv. Gemeente: 10 ds. Brokerhof. Rooms-Kath. parochie: zat. 7, zond. 9.10.30' en 11.45. VOORSCHOTEN - Herv. Gemeente: Dorpskerk 10 ds. Mackaay, 7 ds. Dol, I Terheyde aan Zee; aula Noord-Hofland I 9.30 ds. Van Duyne, Den Haag; kerk Hulp en Héil 10 ds. Lentz; De Ark 10 jongrendienst. Geref. Kerk: 9.30 en 5 ds. De Zeeuw. Geef. Kerk Vrijg.: 10en5ds. Blokland. Rooms-Kath. kerken: Lau- rentiuskerk zat. 7, zond. 10 en 11.30; aula i Noord-Hofland 11. WADDINXVEEN - Herv. Gemeente: I Brugkerk 9.30 en 5 ds. Verwelius; De Hoeksteen 9.30 en 6.30 ds. Roetman; Be-1 thelkerk 9.30 en 5 ds. Verbom; Imma-1 nuelkerk: 9.30 ds. DeMey, 7 ds. Cnossen. Geref. Kerk: Kruiskerk 9 mr. Reuge brink, Leiderdorp, 5 ds. Vlaardinger- broek, Rotterdam; Ontmoetingskerk I 10.15 mr. Reugelbrink. Chr. Afgeschei den Gemeente: 9,30 en 5. Volle Evange liegemeente "Sion" (Lindegaarde 17a): 9.30. Remonstr. Gemeente: 10 ds. Hoff. j Rooms-Kath. parochie: ictorkerk zond I 10; Ontmoetingskerk zond. 8.30 en 11.45. I WARMOND - Herv. Gemeente: 10 ds. I Den Tonkelaar. Rooms-Kath. paroichie: I zat. 7, zond. 8.30,10 en 11.30. WASSENAAR - Herv. Gemeente: Dorpskerk 10 ds. v. Zanten, 4.30 dsi, Van I Vliet, Giessendam, 7 Sipke v. d. Land, I opendeurdienst; Kievietkerk 10 ds. v. bruggen; Messiaskerk 10 hr. Taal; Dorpscentrum 9.30 ds. Ouwendijk, Al- I phen a. d. Rijn. Gèref. Kerk Zijllaan 10.30 ds. v. d. Meulen, avondmaal; Was senaar-Zuid: 10 ds. v. d. Kamp. Ned. I prot. Bond (L. Kerkdam): 10.30 speicale"! dienst met als thema: "Vrijheid". WOUBRUGGE - Herv. Gemeente: 9.301 ds. Moll, Alphe, 6.30 ds. De Jong, Leiden. I Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 dr. v. d. Zwaan, j avondmaal. Rooms-Kath. parochie: zat. 7, zond. 10. ZEVENHOVEN - Herv. Gemeente: 9.30 ds. Lalleman. Geref. Kerk: 9.30 dr. Mul- der, Amstelveen,7 ds. Dijkstra, Bos koop. Rooms-Kath. parochie: zat. 7, zond. 9 en 10.45 St. Jan zond. 9.30 en 11; Chr. Dienaar-1 kerk zat 7, zond. 10. Meerburgkerk(Hoge j Rijndijk) zat. 7, zond. 9.30 hogmis, 11 vie- i ring met orgel en Ned. liederen. ZWAMMERDAM - Herv. Gemeente: 10 I ds. Moslert. 6.30 ds. Boer, Katwijk. Ge- I ref. Kerk: 10 hr. Schreuder, 7 hr. Van I Wallinga.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 4