Ex-krakers in Huize Vis Beheer patiëntengelden al jaren bron van zorgen Raadszaal: monumentale decadente scheepssalon Ford Rijnland "Ga met een Ford Rijnland gebruikte wagen op vakantie, dan weet u zeker dat u ook weer zonder extra kosten terugkomt". Nu met één jaar of 20.000 km. ^garantie! ZATERDAG 19 APRIL 1980 De Keyzers eindelijk onderdak LEIDEN - Na twee jaar woonellen- de betrokken Sjoelden Lueienne Keyzer gistermiddag een huis van een half miljoen. Burgemeester Vis en zijn gezin hebben hun oude huis aan de Witte Singel 41 "woensdag verla ten. Een groot gezin uit de Tuin- stadwijk, dat vanwege de stads vernieuwing in efen wisselwoning moest worden ondergebracht, zou woensdag de woning betrek ken, maar zag er op het laatste moment van af. Bureau Huisves ting wees de voormalige burge meesterswoning vervolgens toe aan het echtpaar Keyzer. "Puur mazzel", meent Sjoerd, die sa men met Lueienne de afgelopen week op het politiebureau heeft geslapen. Sjoerd (21) en Lucienne(18) mogen in de woning blijven, totdat de woning verkocht wordt. Daar gaan wel enkele maanden over heen. Voldoende tijd hopen de Keyzers om een gemeentewo ning in de Oranjestraat te kopen. De woonellende begon voor het echtpaar in Leiderdorp. Ruim twee jaar geleden bewoonden Sjoerd en Luciennne daar voor vijfhonderd gulden in de maand een boven-etage. Die etage was even groot als hier de keuken van de burgemeester", zegt Lueien ne. Het echtpaar Keyzer zocht andere woonruimte. Dat was hoognodig omdat Lueienne ze ven maanden zwanger was. Juist in die tijd besloot de Leider- dorpse woningbouwvereniging het aantal geregistreerde wo ningzoekenden kunstmatig te beperken. De vereniging kon het aantal aanvragen voor een wo ning niet meer bijbenen. Volgens de nieuwe regeling moeten ka merbewoners zoals Sjoerd en Lueienne in plaats van één jaar voortaan drie jaar in Leiderdorp wonen, voordat zij zich als wo ningzoekenden kunnen laten in schrijven. De Keyzers woonden pas negen maanden op kamers in Leiderdorp. Van kraak tot kraak Het paar besloot daarom ruimte te huren bij moeder in Leiden. Dat ging helemaal mis. "Op den duur ga je op alle kleine dingetjes van elkaar letten zegt Sjoerd. Moe der gooide hen eruit. "We ston den keihard op straat en kraakten daarom een pand aan de Mors- laan. We hebben er vijf maanden gewoond. Toen moesten we plaats maken voor andere wo ningzoekenden". De Keyzers trokken door naar het volgende kraakpand aan de Wil lem de Zwijgerlaan. Hier hebben zij een half jaar gewoond. Vijf weken geleden moesten zij ook dit fjand verlaten voor andere woningzoekenden. De derde en laatste kraak aan de Marijkestraat, twee weken gele den, liep slecht af voor het echt paar. "We zaten er nog maar 25 minuten in, toen de politie aan de deur stond. Je gaat eruit of ik sla Echtpaar Van Mook in 't goud LEIDEN - Het echtpaar Van Mook uit de Groenoordstraat hoopt volgende week dinsdag z'n 50-ja- rig huwelijksfeest te vieren. De heer en mevrouw Van Mook zijn 46 jaar geleden in Leiden komen De Vijf Mcilaan 7 Leiden. Tel. 071 310031 Na 18.00 uur 071 891137 Lammenschansplcin 6 Leiden. Tel 071 767206/767207 v.d. Valk Boumanweg 71 Leiderdorp Tel 071 899301 donderdag koopavond Leiden je eruitzei een politieman. Vol gens hem moesten we het pand uit omdat we een ruitje kapot gemaakt hadden om binnen te komen. Wij weigerden. De agen ten hebben ons met gummik nuppels het huis uitgeslagen Sjoerd heeft een aanklacht tegen de politie ingediend wegens huisvredebreuk en mishande ling. "Ik heb twee weken in de ziektewet gelopen van de bar stende koppijn De politie van haar kant heeft proces verbaal opgemaakt wegens vernieling van het ruitje en weerspannig heid. Huisvesting "uitverkocht" De afgelopen week heeft het echt paar elke nacht doorgebracht in een cel of een wachtlokaal in het politiebureau. Een politiewoord voerder zei gistermorgen nog 'het langzamerhand wel wel letjes te vinden'Hij vroeg zich af: Heeft Bureau Huisvesting nu helemaal geen woning vrij staan?" "Nee", zei Herman Amptmeijer diezelde gistermor gen. Amptmeijer is de adjunct directeur van Bureau Huisves ting die op dat moment "nog niet wist" dat het echtpaar de burge meesterswoning was toegewe- Amptmeijer: "Het echtpaar Keyzer staat sinds 23 maart '79 als wo ningzoekende ingeschreven. Wij wijzen op dit moment pas wonin gen toe aan een grote groep wo ningzoekenden uit de eerste maanden van '78. Daar zitten krepeergevallen tussen, dieimin- stens zo erg zijn als het echtpaar Keizer. We hebben bijna geen woningen in huis. Het vorig jaar waren er 250 echtscheidingen in Leiden. Bedenk dat wij vorig jaar in die orde van grootte woningen hebben kunnen toewijzen aan alle categorieën woningzoeken den, die ineens op straat staan of al jaren om een woning zitten te springen Niet voor niets wordt op het Bureau Huisvesting gegrapt: Laten we het bordje 'uitverkocht' voor de deur hangen. t Sjoerd en Lueienne Keyzer trokken gistermiddag c irmalige burgemeestersivoning 1 geld van 2 psychia trische ziekenhuizen is al jaren lang een bron van zorgen. Wan trouwen en onbegrip is daarbij een van de grootste problemen. Ook het feit dat men bij dergelijke inrichtingen doorgaans geen er varing heeft met het beleggen van dat geld vraagt om maatregelen. Op verzoek van de gemeentelijke begeleidingscommissie Ende geest heeft het psychiatrisch zie kenhuis daarom de gang van za ken binnen de inrichting op een rijtje gezet. Dezer dagen is het verslag aan de commissie aange boden. Daaruit blijkt dat bij Endegeest voor het overgrote deel van de bewoners het volledig inkomen wordt beheerd. Van een aantal bewoners wordt het inkomen door een familielid geïnd en wordt daarvan een toelage aan betrokkene verleend. "In dit soort gevallen is soms spra ke van een zeker wantrouwen met betrekking tot het beheer van het geld door Endegeest. Tot echt grote problemen heeft dit nooit geleid zegt de administra teur van het ziekenhuis P. J. Koole. 'Het is vaker andersom Er zijn nog steeds geen landelijke richtlijnen voor het beheer van het geld en het vermogen van pa- tienten in ziekenhuizen en inrich tingen. Bij Endegeest wordt jaarlijks schriftelijk een opgave aan de pa- tienten van hun saldo verstrekt. Van degenen die onder curatele zijn gesteld, wordt eveneens een overzicht van de in komsten en de uitgaven over elk kalenderjaar aan de curator toegezonden. hun huwelijk woonden zij in het Noordhollandse Wielingen. j. van Mook is 76 jaar oud en was vroeger werkzaam als kraanma chinist en was tevens een ver woed biljarter. Mevrouw van Mook-Maarschalk is 68 jaar oud. Het "gouden" bruidspaar uit de Groenoordstraat heelt zeven kinderen, veertien kleinkinderen en 3 achterkleinkinderen. ADVERTENTIE rijdag k nd Lei F 30.000 voor drie tafels LEIDEN - Het is in de stijl van de scheepsbetimmeringen. van de schepen die op Ne- derlands-Indie voeren zoals de Sioajak Hoezo de Sibajak? "Ach, die noem ik omdat dat de boot is waarmee ik naar Ne derland ben gekomen". De raadzaal van het Stadhuis roept herinneringen op aan een tijd dat heren nog Heeren waren en voornaam. De pak ketvaart naar Indiè, de grote oceaanstomers met hun overdadig uitgevoerde salons en zware meubilair. De stijl van ocean-liners' is nooit ver fijnd of subtiel geweest, maar van een barokke praalzucht. Uit de kolomen kwamen vele exotische houtsoouten. De betimmering van de raadzaal getuigt daar nog van, en de kunstig met verschillende houtsoorten ingelegde ta felbladen. Om daar nu een stukje meubilair aan toe te voegen biijkt geweldig kost baar te zijn. Drie tafels - sa men zo n vier meter lang - le veren een rekening van 30.000 gulden op. Is dat de moeite waard.' Directeur Wurfbain van de La kenhal wederom: 'Ja. De raadzaal is een van de weinige ruimtes die we nog hebben in die stijl. Het merendeel van dat soort interieurs vond je in grote bedrijven. Maar die hebben de neiging om na twintig jaar steeds alles gron dig te vernieuwen' Reinigingsdienst Het PSP-raadslid Ponsen is het Kopzorgen niet eens met de aansch iafvan de dure tafels: lk we rd op- gebeld door iemand v an de reinigingsdienst die vr oeg of het geld niet beter b esteed kon worden aan een paar nieuwe stoeltjes voor Ir de kantine. Het is idioi it veel •geld voor iets waai van ik het nut niet inzie Meubelmaker restaurateui J. Blokland is de man die het karwei zal uitvoeren. Het worden tafels met een mas sief onderstel van rio-palis- sander, en een blad dat inge legd wordt met Coromandel- hout, afgewerkt met een dub bele palmhouten bies. Hij schat er twee maanden weik aan te hebben. Het fineer voor het bovenblad zal nog wel er- Blokland heeft kopzorgen over het onderstel: 'Massief palissander is praktisch niet meer te krijgen Fris Monumentenzorg voor de tweede vei dieping van het Stadhuis. En dat terwijl een half jaar geleden nog gedacht weid aan een fris plannetje flink onder handen te De houten balustrade publieke tribune 1 beeld zou vei vangen door modern plextgla an de oi den 1AAS De inkomsten van de bewoners van Endegeest bestaan hoofdzakelijk uit uitkeringen in het kader van de sociale wetgeving. Somrpige patiënten hebben een levensver zekering. een toelage van de fa milie of derven rente uit eigen vermogen. In de omgang met de bewoners van het ziekenhuis wordt van het per soneel een groot incasserings vermogen verwacht. Je krijgt allerlei lelijke opmerkingen zo als, je speelt mooi weer van onze centen Niet alleen vakanties, belasting, verzekering, reis-, verblijf- en be- zoekkostcn worden door de ad ministratie van Endegeest be handeld. Ook kledingaanvragen en individuele aankopen vallen onder de verantwoordelijkheid van het ziekenhuis. Zo wordt tweemaal per jaar in voor- en najaar (deze week is de voor jaarsverkoop aan de gang) een kledingverkoop in één van de ge bouwen van het ziekenhuister rein gehouden. "Tevoren worden lijsten aan de paviljoenshoofden gezonden, waarop zij kunnen vermelden, welke kledingstuk ken de bewoners willen aan schaffen". Voor zover de kleding niet voor re kening van het ziekenhuis komt, wordt er op de administratie aan de hand van de spaartegoeden nagegaan tot welk bedrag er ge kocht kan worden. "Gedurende zo n week worden aan onze ad ministratie vragen gesteld of het spaartegoed toereikend is om meerdere aankopen te doen Door de afdeling inkoop wordt een opgave per persoon verstrekt met daarop aangegeven het bedrag, dat van de individuele spaarkaart moet worden geboekt. De admi nistratie van depotgelden flat teert de bedragen en geeft op de lijsten de rekeningnummers aan voor de boekhouding. Dat zijn ongeveer duizend mutaties per jaar. Van degenen van wie de administratie het inkomen niet beheerd, wordt de aankoop van kleding in rekening gebracht bij de familie of de curator. Kledin- gaankopen worden ook gedaan in Oegstgeest of Leiden. Tevoren wordt de betrokkene bij de administratie geïnformeerd of het spaartegoed voldoende is. Zo ja. dan wordt de rekening naar de administratie gezonden. De kas sier heeft de zorg voor de beta ling". ADVERTENTIE f Ht HoUaiitsilw T? fè Dou/aslra.il II. U'idc» ld. 071 1 I JLT,2/142580 Leiden Democratisch Openbaarheid, inspraak, me dezeggenschap. Het t zijn gevleugelde woorden gewor den in de jaren zeventig. De snelheid waarmee de demo cratisering in ons land verder gestalte kreeg ging in een tempo waarmee deze week de temperaturen stegen... en he laas ook weer daalden. Toch zouden de jaren tachtig wel eens een tijdperk kunnen worden van bezinning. Eens rustig overdenken waar we allemaal mee bezig zijn, en welke consequenties het heeft. Want links en rechts zijn nog al wat problemen, zoals deze week in Leiden bleek. Èijvoorbeeld bij het hoogheem raadschap van Rijnland. Eeuwenlang kon daar het wa- terschapswerk worden uitge voerd zonder dat al teveel nieuwsgierigen op de vingers van de dijkgraaf, hoogheem raden en hoofdingelanden keken. Hoewel er sinds kort in het hypermoderne pand aan de Breestraat wordt verga derd, herinneren nog vele za ken aan de geest, die wordt belichaamd door het histori sche en monumentale Ge meen landshuis aan de over zijde. Van verkiezingen was tot voor enkele jaren nauwe lijks sprake. De bestuurspos ten werden braaf vercLeeld tussen het gebouwden "on gebouwd". Met andere woor den: de bezitters van veel grond of onroerend goed. Maar sinds de invóering van de verontreinigingsheffing de forse verlaging van de kiesdrempel is er een frisse wind gaan waaien. De democratisering diende zich aan, maar daarmee kwamen ook de problemen. De kiesge rechtigden komen namelijk niet opdagen. En de kandida ten blijven komen uit de hoek waar ze vroeger vandaan kwamen: de bonden van huis eigenaren. de kamers van koophandel, de agrarische1 organisaties. Deze week werd de laatste verkiezing nogeens onder de loep genomen. Bijna een half miljoen kostte die en de opkomst was bedroevend. Een van de oorzaken voor die geringe belangstelling werd de slechte bekendheid met de kandidaten genoemd. Die missen de steun van een poli tieke partij zoals gebruikelijk is bij de verkiezingsstrijd voor gemeente, provincie of Tweede Kamer. Rijnland wil nu die voorlichtende taak zelf ter hand nemen. Eerlijk ge zegd ben ik bang dat het wei nig effect zal hebben. De taken die het hoogheemraadschap verricht van welk vitaal be lang ze ook zijn liggen buiten de directe belangstellings sfeer van de burger. Daarom zal men bij Rijnland ook in de toekomst moeten leven met een geringe belangstelling van de kiezers. Dat ook bij openbare vergaderingen de publieke tribune ijselijk leeg blijft is daarvoor een duidelijke aanwijzing Democratie (2) De problemen bij de gemeente Leiden zijn weer van een an dere orde. Daar stoeit men op het ogenblik met de wet open baarheid van bestuur die op 1 mei van kracht wordt. Leiden heeft in de afgelopen jaren de naam verworven in de open baarheid een voorlopersfunc tie te vervullen. Commissies, waarin raadvoor- stellen worden voorbereid, zijn al jaren openbaar, plan nen voor straat-, buurt- of wijkverbetering worden in een vroeg stadium met de be trokkenen doorgenomen en ook de besluiten die B en W nemen zijn in principe open baar. Prachtig allemaal, zou je denken, maar dat is slechts wat op papier staat. Want de praktijk is nog wel eens an ders. Vergaderingen hebben soms toch nog een besloten staartje, inspraakprocedures in buur ten en wijken blijken lang niet altijd vlekkeloos te verlopen en de openbaarheid van B en flinke korrel zout worden ge nomen. Want voor de mede deling dat B en W de nota van de afdeling SVG hebben be sproken en besloten de con ceptbrief te laten uitgaan koop je natuurlijk niet zo erg veel. Theoretisch heeft de bur ger dan wel de mogelijkheid de brief op te vragen, maar van een werkelijke open baarheid kun je dan nauwe lijks spreken. Het is te verge lijken met een etablissement waar bij de ingang een groot bord met het opschrift "gratis toegang" hangt. Maar ver volgens wordt door leeftijds limieten, verplichte avond kleding en peperdure con sumpties de tent een beslote- ner karakter gegeven dan menige andere, die wel entree vraagt. Laat ik het houden op de kinderziekten, die onver mijdelijk zijn op weg naar de volwassenheid. Toch beluis terde ik deze bij diverse raadsleden de vrees dat nu de hele openbaarheid in gulden regels wordt vervat formeler optreden znujkunnen worden door ambtenaren dan nu het geval is. PPR-raadslid Lau rens Beijen vreesde dat de vertraging daarmee in de hand wordt gewerkt. En PvdA-er Jit Peters was bang dat Leiden de leidende functie zou verhezen in de wereld van de openbaarheid. Daartegenover stond de opvat ting van onder meer gemeen tesecretaris Lodder, die er nog eens op wees. dat Leiden een van de weinige gemeenten is die zover gevorderd is met de toepassing van de wet open baarheid van bestuur. Blijft nog de vraag hoe straks alles in de praktijk gaat werken. Op papier krijgt de burger een flink aantal waarborgen dat hij op zijn wenken wordt bediend, wanneer hij geïn formeerd wil worden. Maar het is niet meer dan een stukje papier. En op diverse plaat sen zijn toch ook wel weer zo veel vaagheden aan te wijzen, waar een niet erg bereidwilli ge ambtenaar zich gemakke lijk achter kan verschuilen. Het is daarom de taak van de Leidse raad die "ontsnap pingsclausules" zo scherp mogelijk af te bakenen. En dat moet dan wat serieuzer ge beuren dan met de woorden- vangerij en de spitsvondig heden die afgelopen maan dag in de commissie naar vo ren werden gebracht. Verder zal veel afhangen van de manier waarop "de man ach ter het loket" duidelijk wordt gemaakt, iaat het belang van openbaarheid is. Democratisch (3) Een heel merkwaardige vorm van democratische besluit vorming heb ik dezer dagen gezien bij de Hengelaarsbond van Leiden en omstreken, de grootste organisatie op re creatief terrein in de Sleutel stad. De ledenvergadering, uiteindelijk toch het hoogste bestuursorgaan, krijgt bij de ingang van de vergaderzaal een bundeltje papier in de hand gedrukt. Balansen, jaarverslagen en een begro- toelichting. En daarmee moe ten de leden het doen. De vergaderorde is zo mogelijk nog opmerkelijker. Nog voor dat de bijeenkomst officieel geopend is door de voorzitter, wordt een verklaring voorge lezen. De inmiddels afgetre den voorzitter en de rest van het bestuur, die elkaar in de voorafgaande weken in woord en geschrift zwart heb ben gemaakt, blijken ineens weer de beste maatjes te zijn. De mogelijkheid om wat dieper op de zaak in te gaan wordt de leden op voorhand ontnomen: er is over de verklaring geen discussie mogelijk. Tot vele verbazing blijkt de oud-voor zitter die kort tevoren doorliet zittende bestuur nog werd verguisd plots te worden voorgedragen als ere-voorzxt- Het is allemaal mogelijk in een vergadering, waar hard in de microfoon toeteren de enige mogelijkheid lijkt om enig ge hoor te vinden. Voorstellen van leden worden soms ach teloos genegeerd. Nee, henge len zullen ze waarschijnlijk allemaal opperbest kunnen. Maar op behoorlijke wijze verantwoording afleggen voor het geioerde beleid «s er niet bij. Misschien een mooi geschenk voor de leden wan neer de bond binnen afzien bare tijd het 60-jarig bestaan Democratisch (4) Wethouder Arie Verboom heeft deze week voor de laatste keer de commissie huisvesting voorgezeten. In zijn af- scheidszitting verlocwhende hij het standpunt vandeeigen partij over de steun aan bur- Bo ii tdien betitelde aadsleden als •heid lof toe te L GLIBBER

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3