Brief van een moeder van een jongen die doof is JSTJTO Eerste'nieuwe'Talbot Moetje hóren Toyota Corolla: bekende techniek in nieuw „De Klepperdoos" JE MOET LANGZAAM PRATEN samengesteld door Koos Post ANWB wil kandidaten rij-exam en helpende hand bieden ZATERDAG 19 APRIL 1980 EXTRA PAGINA. 31 Drie weken geleden stond er in de Klepperdoos een stukje Ben je doof.We zeiden toen: misschien zeggen ze dat ook wel eens tegen jou. Als je doet of je niets hoort alsje een vraag wordt gesteld. Een mevrouw uit Valkenburg (een plaats bi.j Leiden) heeft ons over "doof zijn' een inte ressante brief gestuurd. Zij weet wat doof zijn is, want ze heeft een zoon die niet kan hofen. En wat dat betekent: dat moet je maar eens lezen. Dit is "De Klepperdoos". Speciaal voor de jonge lezers van deze krant. Samenstelling: Anne- loes Bronsgeest, Henk de Kat, Marijke Kool en Jaco van Roon. Maar ook jij kunt hier schrijven wat je kwijt wilt. Brieven moeten naar: "Redactie van De Klepperdoos", Witte Singel 1Leiden. Heb je wel eens een dove jongen of een doof meisje gezien? Misschien niet, wantje kan het bijna niet zien als iemand doof is. Je kan het wel hóren. Aan z'n stem. En als je goed naar z'n oren kijkt, zie je dat daar een soort dopje in zit, waaraan een snoertje hangt, dat naar een kastje toegaat op z'n buik. Grotere kinderen heb ben vaak een heel klein kastje ("een oorhanger") achter hun oor. Dove kinderen gaan naar een spe ciale school. Er zijn in Nederland 5 doven-scholen: namelijk in Groningen, Amsterdam, Voor burg, Rotterdam en Sint Mi chielsgestel. Kinderen die in Lei den en omgeving wonen gaan bijna allemaal naar Effatha in Voorburg. "Effatha" betekent: "Wordt geopendDit staat in het verhaal uit de bijbel over de ge nezing van de doofstomme. Soms zeggen de mensen nog wel eens van iemand dat hij doofstom is. Dat vinden de doven helemaal niet leuk. Want "doof' is: niet kunnen horen. En "stom" is: niet kunnen spreken. "Doofstom" is: niet kunnen horen én niet kun nen spreken. Dove kinderen le ren echter wel allemaal spreken op school. De één z'n stem klinkt mooier dan die van dc andere, maar spreken doen ze echt alle maal. De school Dove kinderen gaan al naar school als ze 3 jaar zijn. Waarom zo vroeg? Wel, een doof kind moet eerst leren liplezen en spreken vóórdat hij rekenen, aardrijks kunde en geschiedenis kan leren. En dat leren spreken vraagt erg veel tijd. In de kleuterklas zitten 5 of 6 kinde ren in een halve cirkel om de juf frouw heen, zij heeft een bal in haar hand en zegt dan heel lang zaam b-a-1. De kinderen hebben goed naar haar mond gekeken, en moeten het nu allemaal proberen na te zeggen. Dan neemt ze een pop, en weer moeten ze allemaal goed kijken en dan p-o-p zeggen. Soms zijn ze wel dagen bezig om een paar woorden te leren. De eerste jaren leren de kinderen op de dovenscholen bijna alleen maar taal en spreken. Het is be langrijk dat ze goed en duidelijk leren spreken. Daarom kan het gebeuren dat een kind dat op de dovenschool in de vijfde klas zit, net zo ver is met rekenen als een "horend" kind in de derde klas. Denk nu niet dat dove kinderen' "dom" zijn of blijven. Ze "gaan"' alleen een stuk langzamer, omdat ze zo'n moeite hebben met het le ren spreken. Maar als ze van de lagere school af komen, hebben ze net zoveel geleerd als elk ander kind. Sommige dove kinderen gaan na de 'lagere school naar het Jager be roepsonderwijs. Sommigen gaan ook naar de mavo. Maar je be grijpt dat vreemde talen leren voor een dove extra moeilijk is. Onze Nederlandse taal is al zo moeilijk. Broer of zus Denk je dat het makkelijk is om een doof broertje of zusje te heb ben? Nee, om de drommel niet. Op fietsen, brommers zie je wel eens dit plaatje: SH. Dat betekent: slecht horend. De berij ders horen bijvoorbeeld waarschu wend getoeter niet. Want wat zou jij doen als je een doof broertje of zusje had en de kinderen zeiden tegen jou: "Hij is doof, nou, dan zal hij wel gek zijn ook". Je zou er toch zeker gelijk op timmeren. En dan ko men er later weer ouders klagen bij je vader en moeder, omdat jij hun kind hebt geslagen. Het 1 i.j kt ook wel of je ouders altijd met dat dove broertje of zusje be zig zijn. Je bent dan wel eens ja loers, en zegt dan maar datje vre selijke buikpijn hebt, dan kijken ze ook eens naar jou. Hebben dove kinderen wel vriendjes? Nou en of, een hele boel op school. Ze kletsen daar heel wat af met elkaar. Maar daar begrijpen wij dan weer niets van, want dove mensen praten vaak met veel gebaren tegen elkaar. De leraren op school leren de kin deren geen gebaren. Die zeggen dat ze moeten proberen om net zo te praten als "de horende" men sen. Maar dat is soms toch wel erg moeilijk. Ga jij maar eens buiten voor het raam staan en vertel iets tegen iemand die binnen zit Nou, ze zullen er maar een paar woorden van begrijpen. Toch hebben dove kinderen wel "horende" vriendjes. Maar dat dat wel eens moeilijk kan zijn, kun je begrijpen. Bijvoorbeeld: je bent fijn buiten aan het spelen. Eén van je vriendjes roept: Kom we gaan naar het plein, voetbal len". Alle kinderen gaan mee, maar het dove kind blijft zitten, want die heeft niets gehoord. Je moet hem even op z'n schouder tikken, en rustig tegen hem zeg gen: "Ga je mee naar het plein, voetballen?" Verkeer Jouw ouders zullen ook vaak tegen je zeggen: "Kijk goed uit op de fiets". Maar jij hoort het wel als er een auto vlak bij je is. En als je niet goed oplet, dan toetert de au- v .tomobilist naar je. Je gaat dan weer gauw naar rechts. Maar een doof kind hoort niet dat er een auto achter hem rijdt, die heel hard toetert. Veel dove kinderen hebben daarom een plaatje ach terop hun fiets met SH er op. Dat betekent: Slecht Horend. De au tomobilist kan dan zien dat die jongen of meisje hem niet kan ho- Sport Een dove leerling krijgt spraakles voor de spiegel: één van dedingen die kinderen op een dovenschool leren. bel niet. Het zou prettig zijn als in alle wachtkamers naast de bel ook een lampje hangt, dat gaat branden als de bel gaat. Ook zou het prettig zijn als het nieuwe jeugdjournaal dat in sep tember op de televisie komt, wordt ondertiteld, zodat ook de dove kinderen het nieuws kun nen lezen. Programma's zoals Stuif-es-in, of andere Nederland se programma's op de televisie kunnen dove kinderen ook niet begrijpen. Dove kinderen kunnen net zo goed meedoen aan sport als jij. Als een dove jongen mee doet met een voetbalwedstrijd, is het prettig dat de trainer voor de wedstrijd even tegen de scheidsrechter zegt dat bijv. de jongen met rugnum mer 11 niet kan horen. Dus als de scheidsrechter dan fluit en die jongen hoort het niet, dan zal de scheidsrechter hem dat niet zo zwaar aanrekenen. Maar meestal heeft de dove het gelijk in de ga ten, doordat de anderen stoppen met spelen, of er zwaait iemand naar hem. En als je bijvoorbeeld met zwem wedstrijden tegen de starter zegt dat er een dove meedoet, dan zal hij er voor zorgen dat als het startschot gaat, er tevens iemand een sein met z'n handen geeft, zodat de dove kan zien dat hij kan starten. Met een beetje goede wil zullen er een hoop dingen dus best luk ken. Toch zijn er altijd zaken die voor een dove erg moeilijk blij ven. Denk maar eens aan de tele foon. Hoe makkelijk is het niet om iemand op te bellen, of om de dokter op te bellen en te vragen of hij komt. Dat is iets wat een dove niet kan. En ga maar eens naar een zieken huis, of naar de wachtkamer van de tandarts. Dan gaat de bel, de volgende patiënt kan naar bin nen. Maar als de "volgende pa tiënt" eon dove is. hoort hij die Niet zielig Als laatste zou ik nog tegen jullie willen zeggen: als je ooit met een dove te maken hebt, bedenk dan: 1. Een dove is beslist niet zielig. Hij is een gewoon mens die alleen niet kan horen. 2. Hij heeft soms een andere klank in z'n stem dan jij, maar daar hoef je echt niet bang van te zijn. 3. Als je iets aan een dove wilt vra gen, kun je dat gerust doen. Als je ziet dat hij je niet begrijpt, wordt dan niet boos. Vertel het hem nog een keertje of schrijf het even voor hem op. 4. Het is volkomen zinloos om hard te schreeuwen tegen een dove, hij hoort het immers toch niet. Praat normaal en duidelijk tegen hem, en zorg dat Irij van je lippen af kan lezen. 5. Praat niet met kauwgom of zo in je mond tegen een dove. Hij kan dan niet zien wat je zegt. Mevrouw G. A. J. Heemskei k- Verweij Broekweg 15 2235 BG Valkenburg (Z-H) Een paar kinderen van de do venschool in Voorburg heb ben ons een briefje gestuurd. Hieronder kun je die briefjes lezen. Het zijn kinderen uit de zesde klas. Ze «jn 11, 12 en 13 jaar oud. Ze zijn doof geboren, of doof ge worden toen ze nog klein wa ren. De meeste van deze kin deren zijn al toen ze 3 jaar wa ren naar deze school gegaan. De horende kinderen willen ons vaak roepen. Maar dat horen wij niet. Daarom moeten wij zo goed mogelijk naar de mond kijken wat ztj zeggen en ook zo goed mogelijk leren praten. Maar de horende kinderen moe ten langzaam en duidelijk pra ten voor mij. VINANDA DE HOOGE Ik ben 13 jaar. Op school leren we liplezen. De horende men sen kan wel goed praten. PETER PELLEN Ik ben doof. Ik kan niet horen. Ik ben zo geboren. Jullie mogen niet zeggen: doof stom. PATRICK GIBBON Ik was eerst horend en toen doof. Dat is erg jammer. Maar gelukkig kan ik denken en praten en liplezen en nog meer. MARTIN VAN TOOR De horende mensen kan ik bijna niet verstaan. De dove kinderen begrijpt ik goed. De horende mensen praten te vlug. ROB VAN RIJN Ik ben 13 jaar. Ik ben niet hele maal doof. Dat noemen we slechthorend. Maar soms ik kan een beetje ho ren. Soms ben ik doof. Ik kan goed praten. Maar is een beetje moeilijk. INGRID BINNEWEG ;-il Toen Simca vorig jaar juli Tal bot werd beloofde de Franse fabriek spoedig met nieuwe modellen te komen. De eerste staat binnenkort in de show rooms: de Talbot Solara. Nu is "nieuw" in dit geval een beetje betrekkelijk, want de ze Solara is in feite de 1510— met-een-bakkie. Volkswagen maakt kennelijk school. Het Duitse concern zorgde er eerst voor dat er naast de Polo ook een Derby kwam. Met in plaats van de derde deur een fikse koffer ruimte. Later herhaalde het deze manoeuvre met de Golf, want de Jetta kan men rustig een Goïf-met-een-bakkie noemen. Talbot heeft nu dat voorbeeld gevolgd. De 1510 blijft ge woon in produktie maar de klant die liever een gewone sedan heeft kan nu voor de Solara kiezen. Deze is door zijn vormgeving iets langer: 4.40 meter. Het is een vijf per- soons sedan met aandrijving op de onafhankelijke voor wielen en twee uitvoeringen die voor het eerst zijn uitge rust met een vijf-versnel lingsbak. De klant heeft de keus uit twee motoren (1442 cc of 1592 cc met elektronische ontste king) en drie typen versnel lingsbak (twee handbediend en een automaat). Het basismodel - de Talbot So lara 1,5 LS - zal net onder de 17.000 gulden gaan kosten, terwijl de duurste uitvoering ongeveer 22 mille moet op brengen. Net als alle andere modellen is de Solara beschermd tegen roest volgens de allerlaatste Talbot-specificaties en heeft eveneens de zes jaar anti-cor- rosiegarantie. Meer dan 350.000 Nederlanders zijn nu bezig met hun rij-op- leiding. Zuchtend en steu nend. Geen wonder, jaarlijks zakken maar liefst 650.000 kandidaten voor hun exa men. Vele duizenden hebben in het verleden zo geleden onder deze "ellende" dat zij in het buitenland hebben gepro beerd examen te doen. Bin nenkort kan dat niet meer. De ANWB heeft het niet bij (trieste) constateringen ge laten. De bond wil zijn leden een helpende hand reiken. Wie wil kan een anderhalf uur durende test afleggen waarin wordt onderzocht of het falen aan de kandidaat of wellicht aan de kwaliteit van het lesgeven ligt. Of mis schien zelfs aan het rij-exa- men. De test is uitsluitend voor le den. En is geen vervanging van het rij-examen. Maar een steuntje in de rug van de kandidaat. Dat steuntje kost 120 gulden. Jarenlang de best verkochte au to ter wereld en dan van die ereplaats verdrongen door de Volkswagen Golf. Dat vraagt om maatregelen. Die kwamen prompt en de Toyota Corolla ging de weg die vrijwel alle Japanse mo dellen in het recente verleden zijn gegaan: naar de au tokleermaker om een nieuw pakje aan te meten. En dan natuurlijk een kostuum van Europese snit. Omdat de wes terse markten zo belangrijk zijn geworden voor de Japan se autofabrieken. Ik heb die vernieuwde Corolla een weekje ter beschikking' gehad van importeur Louw man en Parqui, die - zoals gemeld - op zijn laatste Leid- schendamse benen l'oopt. Nog enkele maanden en dan zal ik dc test-Toyota's in het Brabantse Raamsdonkveer moeten ophalen. Ze hebben anders heel wat va rianten in die Corolla-serie. Op de prijslijst zag ik er elf staan. Van de tweedeurs Eco nomie (1.3 liter motor) van ruim 12,5 mille tot aan de Coupé GT Twincam (1,6 liter motor) van nagenoeg twintig mille. Technisch is er wat de Corolla betreft eigenlijk weinig nieuws onder de rijzende zon van Toyota. Beide in de serie gebruikte motoren (1,3 en 1.6 1 iter dus) behoren al jarenlang tot het standaardpakket van dit Japanse merk. Ouwe be kende werkpaarden die vele miljoenen malen hun be trouwbaarheid hebben bcwe- De soepele 1,3 liter krachtbron in de tweedeurs DX die ik meekreeg (met een prijs van 14.255 gulden mooi in het midden van de serie) was derhalve geen verrassing. Lekker rustig en met zijn zes tig paardekrachtcn sterk ge noeg om de 830 kilo kaal ge wicht naai' een topsnelheid van zo'n 150 kilometer per uur te jagen. Overigens een snelheid die men bij wat wind maar beter kan vergeten. Daarvoor is de wa gen te windgevoelig geble ven. Bij windkracht 7 (af gaande op de weerprofeten) had ik het gevoel alle controle over het stuur te verliezen als de naald van de snelheidsme ter in de buurt van de hon derd kwam. Eigenlijk verbaast me dat een beetje. De Japanse autojon gens stoppen zo'n wagen grondig in de molen. Wat er uitkomt lijkt aan de buiten kant nauwelijks meer op de voorganger. Geen klassiek- Japans hoog ruggetje, maar een vlot ogend karretje. Lek ker ruim bemeten, flink wat glasoppervlak, een royale kofferbak. Het ziet er allemaal best uit. Ook in de cabine heeft men er stevig de bezem door gehaald. Een totaal ander dashboard bijvoorbeeld. Goed functio neel. gemakkelijk afleesbaar en aantrekkelijk strak van lijn. Een hele verbetering. Maar waarom hebben ze dan meteen niet wat gedaan aan de technisch wat zwakkere punten van de wagen? Het zal wel te duur zijn geweest om af te stappen van die starre ach teras die de wagen toch echt wat te lev .mdig laat en de be sturing bij hogere snelheden toch nog altijd aan de vage kant houdt. Ach, dat ze niet meteen zijn overgestapt naar een voor wielaandrijving zullen we maar begrijpen. De Tercel is- en blijft kennelijk - voorlopig de enige Toyota met aandrij ving op de voorwielen. Ik vind dat jammer. Ik heb nu wielaandrijver Maai de eerlijkheid gebiedt mij te zeggen dat er velen zijn die daar heel anders over denken. En gezien de kolossale suc cessen bijvoorbeeld van de Opel Kadett in het verleden hangen de Nederlandse au tomobilisten er niet zo vrese lijk aan. Al is Opel nu wel naar de aandrijving op de voor wielen overgestapt. Maar goed, alles bij elkaar is de ze Toyota ondanks enkele be- zwaartjes een gemakkelijk te hanteren auto geworden met een leuk smoeltje, een rede lijk stoeltje, een kolossaal "kofferbakkie en voldoende ruimte. Aantrekkelijk genoeg dus voor een groot publiek. Al zien we deze Corolla nu nog niet met een terug op de eerste (ver koopplaats. het is ongetwij feld een concurrent waarmee de anderen danig rekening moeten houden Encyclopedie voor automobilisten Mobil Oil geeft een encyclopedie voor automobilisten uit. Be staande uit 24 delen. Gratis verkrijgbaar aan de benzine stations. Tweemaal per maand verschijnt er een deel. Over een jaar kan men dus in een verzamelband een macht aan informatie hebben over de auto en eigenlijk alles, wat daarmee te maken heeft. Ge schreven door Jan Rooder- kerk in samenwerking met de KNAC en de Bavag, de club van garagebedrijven. De betere doe-het-zclver zal er wellicht niet veel nieuws in ontdekken. Maar de tegen woordig zo populaire Jan Modaal zal er heel wat we tenswaardigs - en nuttigs - kunnen uithalen. Sn elhe ids- regelaar ook los te koop Er zijn diverse namen voor. Speed Control. Cruise Con trol. Holdspeed. En weet ik icot meer. Allemaal naampjes roor een apparaat met de zelfde functie. Een druk op de knop is voldoende om de auto een vaste snelheid te laten houden. Aanvankelijk was het een foefje voor de duurdere Amerika nen. maar langzamerhand ziet men deze luxe naar be neden'' komen. En door de firma Efka uit Zandvoort is zo n accessoire nu ook los in de handel gebracht. Voor een beetje handige knutselaar re delijk gemakkelijk in te bou wen. Niet goedkoop. Exclusief btw 375 gu 'iea Maai de gelijk matiger rijstijl die men met zo n apparaatje kan bereiken garandeert volgens de impor teurdat men dat geld vrij snel terugverdientMen zou zuini ger rijden.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 31