Geen snbsidie voor Kind en Ziekenhuis EARRING KEIHARD MAAR IJZERSTERK ^eidse agenda ESTA faalt volkomen Hoogste punt van politiebureau Bootsman Njord uitgeluid Mevrouw Eichhorn verlaat gemeenteraad Voorschoten J. Baalbergen geridderd PAGINA 2 STAD EN RAND ZATERDAG 19 APRIL 1980 Raadscommissie Leiderdorp: LEIDERDORP - De Leidse werkgroep "Kind en Zie kenhuis" krijgt waar schijnlijk geen subsidie van de gemeente Leider dorp. De raadscommissie voor beleidsplanning, fi nanciën en belastingen uit deze gemeente heeft zich verzet tegen het toeken nen van 1200 gulden sub sidie, waar de werkgroep om heeft gevraagd. De werkgroep heeft als doel voor lichting te geven aan ouders van kleine kinderen die in het zie kenhuis moeten worden opge nomen. Burgerlid Schuijt vroeg zich af of "we op de goede weg zijn wanneer we dit kleine werk gaan subsidiëren." Wel akkoord ging de commissie met het opheffen van het tekort van 22.000 gulden van de Oranje vereniging. Dit komt door de feestelijkheden, verbonden aan de viering van het 1200-jarig be staan van Leiderdorp.Hiervoor had de gemeenteraad van Lei derdorp vorig jaar al een maxi male subsidie van 25.000 gulden gegarandeerd. Grote problemen had de commis sie bij de toekenning van een ex tra krediet van 375.000 gulden om het gedeelte van de Persant Snoepweg tussen de Acacialaan en de Munnikkenbrug op te knappen. Wethouder Bezemer onderstreepte de noodzaak tot verbetering. Niet alleen is er veel schade geleden door de vorst, ook het zware vrachtverkeer» waar de weg niet op is berekend, heeft het wegdek niet veel goed gedaan. Intussen wordt het weggedeelte met noodreparaties berijdbaar gehouden. Verder uitstel van on derhoud lijkt echter niet meer verantwoord. Een bedrag van 200.000 gulden is hiervoor al op de gemeentebegroting gereser veerd; de totale opknapkosten bedragen échter 575.000 gulden. De meerderheid van de commissie kon zich tenslotte vinden in een voorstel van Roest (CDA) om het resterende bedrag in driejaar "te rug te verdienen". Dit door het bedrag in mindering te brengen op de begroting van de Leider- dorpse gemeentewerken. ZOETERWOUDE - Bij de bouw van het nieuwe politiebureau aan de Noordbuurtseweg in Zoeterwoude, is gistermiddag het hoogste punt bereikt. Bij het nieuwe politiebureau worden ook enkele woningen ge bouwd. Eind vorig jaar werd met de bouw aan de Noordbuurtseweg begonnen. Er bestond in het verleden vrijwel nimmer behoefte de dramatische capaciteiten van 'ESTA' (English Speaking Theatre Amsterdam) te ontkennen. Die behoefte bestaat ditmaal wel. Vooral na de pauze, toen 'The Private Ear' werd op gevoerd, werd een artistiek falen zonder precedent aan de toe schouwers getoond. Zij, die voor de eerste maal met ESTA kennismaakten, zullen ongetwijfeld van 'The Public Eye' van Peter Shaffer genoten hebben. 'The Public Eye' was, zeker gezien de dialoogvoering, veel solider van opbouw. Maar deze acteerprestaties, gekoppeld aan het verbaal gegeven van Shaffer relaterend aan vorige ESTA-produkties resulteert in een onvermijdelijke constatering van een artistieke blamage van de eerste orde. Met enige goede wil kun je nog con stateren, dat Dawn Mastin, die zowel in 'The Private Ear' als in 'The Public Eye' te bewonderen was, haar uiterste best deed de twee totaal verschillende dames (Belinda Sidley in 'The Public Eye' en Doreen in 'The Private Ear') zo integer mogelijk op het toneel neer te zetten. Maar het hevig teleurstellende spel van zowel Ian Bruce als Neville Po- wis (respectievelijk 'Bob' en 'Ted') degradeerde 'The Private Ear' tot een schandelijk simplis tische vertoning. Vooral na de pauze vechtend tegen de slaap (tot heden een volstrekt ondenkbare zaak bij ESTA-voor stellingen) leek het in hoge mate intrigerend te analyseren hoe de- „Shusaku en Dormu" fascinerend LEIDEN - Het "Shusaku en Dor mu dance theater" bracht gister avond een fascinerende voor stelling in het LAK. In een vloeiende opeenvolging van on derling totaal verschillende sce nes werd het thema "de mens en het einde van de wereld" uitge werkt. Met gebruikmaking van traditionele Japanse dansvor men kreeg dit onderwerp van alle tijden op intrigerende wijze ge stalte. Een in het midden van het podium opgehangen wit doek komt tot leven. Onder opzwepend tromge roffel komt een hoofd tevoor schijn, een witgeschminkt ge zicht vol uitdrukking. Daaronder steken nog twee hoofden door het witte doek. Zacht heen en weer wiegend heffen de hoofden een gezang aan als geesten. Het gezang gaat over in geblaas en langzaam wordt het doek opge trokken. Erachter blijken in horizontale houding twee wit-blauwachtige gestalten te hangen. Als embryo's of ruimtevaarders komen ze tot leven, als zwevend door een oer- zee. Een luik voor hen klapt open en onttrekt ze aan het gezicht. Onder het deksel zit een vrouw met een peddel, die al weer snel plaats moet maken voor twee in zwart pak gestoken mannen. Ge zeten op stoelen met wieltjes voe- :i soort ontmoe- Geluidsbarrière doorbroken in Stadsgehoorzaal LEIDEN - Een stralende Maarten de Lange krijgt van loco-burgemees ter Waal de ere-medaille in zilver behorende tot de orde van Oranje Nassau opgespeld. Na ruim 30 jaar als bootsman bij de roeivereniging Njord werkzaam te zijn geweest is De Lange gistermiddag in het „heiligdomvan Njord aan de Lage Morsweg in Leiden officieel „afgezwaaidWaal roemde De Lange's inzet voor het Leidse verenigingsleven. De scheidende bootsman zelf liet de loco-burgemeester weten bijzonder trots op zijn onderschei ding te zijn en zei in z'n dankwoord: „Ik ben koningsgezind en bijzonder blij dat ik met de koningin heb kunnen regelen dat we in dezelfde maand afscheid nemen". ESPRIT BIJ JEUGDORKEST tingsdans uit, waarbij ze als op- windpoppen over het podium bewegen. De voorstelling van het "Shusaku en Dormu dance theater" laat de toeschouwer van de ene verras sing in de andere vallen, zonder ooit banaal te worden. Iedere scene heeft een afgewogen leng te, de opbouw van de voorstelling is zo perfect, dat de overgangen van komische naar tragische ge deelten schijnbaar moeiteloos verlopen. Met een groep van slechts vier dansers en twee mu zikanten is dat een prestatie, die niet mag worden onderschat. De in Amsterdam gevestigde groep van Shusaku en Dormu. die uit spelers van uiteenlopende natio naliteiten is samengesteld, toont dat de klassieke Japanse expres sievormen veel mogelijkheden in zich bergen voor modern theater. ARIEJAN KORTEWEG Ongelukkig rij-examen OEGSTGEEST - Even voor drie uur gistermiddag begon een achttienjarige vrouw uit Nieuw- veen aan haar rij-examen. Enkele minuten later knalde zij tegen een bromfietser. De vrouw draaide vanaf de Ende- geesterlaan linksaf het Wilhelmi- napark op. De bromfietser, een negentienjarige Leidenaar, wilde de Endegeesterlaan juist inrij den, maar nam de bocht te ruim. De Leidenaar hield aan het ongeluk wat pijn aan de knie over. Wagen en bromfiets werden licht be schadigd. De vrouw zette het rij examen voort. LEIDEN - Het boeiende aan het Jeugd Kamer Orkest Leiden zijn de spirituele programma's die de meeste uitvoeringen hebben ge sierd in de loop der jaren. Maar ook boeit steeds de vraag: "hoe zal het gaan?" Want dit jeugdor kest verandert per jaar van sa menstelling. Aan dirigent Henk Briër dus de taak zijn nieuwko mers weer in het orkestgareel te kneden. Dit is goed gelukt, zo bleek gister avond in de Zuiderkerk. Na een in muzikaal opzicht nog wat be deesde opening met de Sympho nic nr. 59 van Haydn, bloeide daarna het esprit op, dat dit ge zelschap in hoge mate kenmerkt. Om bij de hoogtepunten te begin nen: de "9 Pieces caractéiisti- ques" voor 10 blazers van J. Frangaix, een verrukkelijk werk, dat met élan gebracht werd. Voorts het solistisch optreden van Shelly Greenberg, een artistiek viooltalent met een prachtige toon, en interpretatief van grote allure. Zij speelde de Romance op. 11 van Dvorak, en de Légende op. 17 van Wieniawsky samen met het orkest, dat zorgvuldig heid betrachtte in de begeleiding, maar dat bij het slot van de Ro mance een steekje liet vallen, hetgeen dirigent Briër filosofisch deed opmerken "dat bij roman ces wel eens meer iets pleegt mis te gaan." Hét Divertimento voor 4 houtbla zers en strijkorkest van Herman Strategier, met het voor deze componist typerende Franse co- loriet, werd met begrip uitge voerd, maar zou nog iets meer aan overtuiging kunnen VOORSCHOTEN - Mevrouw Eichhorn-De Raad (PvdA) ver laat „om persoonlijke redenen" de gemeenteraad van Voorscho- Mevrouw Eichhorn is in 1978 lid van de gemeenteraad geworden. Als gemeenteraadslid zit zij in de Schoolraad, het advieslichaam van de Openbare Scholen en in het bestuur van het verpleeghuis „Stichting Prinsehof'. Zij is ook plaatsvervangend lid van het be stuur van de schoolbegelei dingsdienst. In de gemeenteraad houdt zij zich voornamelijk bezig met welzijnszaken. Verder is zij ook lid van de commissie open bare werken. Mevrouw Eichhorn-De Raad is de stimulator geweest van de Partij van de Arbeid-motie- over het bejaardcnalarmsysteem. Dit heelt geleid tot het nemen van een principebesluit door de ge meenteraad om in samenwerking met t Hofflants Huys te komen tot een bejaardenalarmsysteem. een, naar wij hopen, volgende uitvoering. Het concert werd besloten met een Sinfonia in D. van J.S. Bach. Het was een kleurig, boeiend en ook blij-makend geheel! BEP RIJNDERS De Stoel roept discussie op LEIDEN - Toneelgroep De Stoel speelt zonder decor. Ook het ge bruik van andere hulpmiddelen wordt tot een mimimum beperkt. Gisteren speelde De Stoel in het Micro-Theater Imperium de voorstelling "Wachten op Godot" van Samuel Beckett uit 1953 on der regie van Peter Lintelo. De beperkingen die De Stoel zich oplegt hebben als consequentie, dat er meer wordt gevergd van de acteerkwaliteiten van de spelers. Aan de andere kant komen de stukken van Bëckett waar schijnlijk het beste tot hun recht in een kale ruimte. De wereld van Beckett is immers tijdloos, zinloos, absurd. In Wachten op Godot wordt dit we reldbeeld verwoord door Vladi mir (Michiel Neervoort) en Estra- gon (Michael de Leeuw). Zij heb ben als de weinige bezigheden eikaars gezelschap en het wach ten op Godot in de volstrekte leegte van het landschap, zelfs de boom is niet echt. De enige voor bijgangers, Pozzo en Lucky roe pen met hun macabere verschij ning slechts vragen op. Godot is de hoop op een verbete ring. Vladimir zegt dat de komst van Godot hun redding betekent. Godot laat het echter afweten en stuurt een boodschap met de mededeling, dat hij morgen wel komt. De acteurs zouden vooral in de dialogen meer met de tekst kun nen bereiken door minder cli chématig gebruik te maken van de gemoedstoestanden van de toneelfiguren. Een aardige vondst is het poppe- kastpopje, dat de verhindering van Godot aankondigt. De spe lers van De Stoel laten in het stuk de nodige ruimte, zodat het publiek met enkele vragen wordt opgezadeld, die ervoor zorgen, dat een goede voorstelling niet zomaar kan worden vergeten. MARIJKE KOOL LEIDEN - "Don't stop the show" was het eerste brokje muzikale geweld dat de Golden Earring gisteravond de stampvolle Stadsgehoorzaal inslingerde. En dat was precies wat het publiek wilde. Het legioen" wist van geen ophouden en dwong Neer- lands roek-formatie bij uitstek tot op de bodem van haar kunnen te gaan. Uiteindelijk, na tevergeefs te heb ben gesmeekt om een derde toe gift, keerde het volk met suisende oren huiswaarts. Niet alleen de heren muzikanten waren tot het uiterste gegaan maar zeer zeker ook hun fans. Op sommige mo menten leken zij tesamen de ge luidsbarrière te doorbreken. Zover kwam het niet al stond de Stadsgehoorzaal wel ruim "twee uur lang te schudden op z'n grondvesten. Nadat de nieuwe Nederlandse for matie "Hollander" in het voor programma voor een portie "in houdloos" lawaai had gezorgd slaagden Kooymans en de zijnen erin om een nog grotere hoeveel heid decibellen te produceren. Maar in tegenstelling tot de "support act" was er bij de Ear ring wel degelijk sprake van mu ziek. Keihard maar ijzersterk. In een werkelijk moordend tempo werd een zeer omvangrijke reper toire afgewerkt. Opvallend veel nieuwe creaties maar uiteraard ook oude succesnummers. Het legendarische "She Flies on Strange Wings" betekende een eerste hoogtepunt van het wer- _>rt, gevolgd door Riste hoogtepunt velende concert, gevolgd door meer recente toppers als "Heart beat" en "Save your Skin". Weekend Love" ontaarde in een regelrechte "cummunity-sin- ging" waarna bassist Rinus Ger ritsen voor een solistische over gang naar "Sleepwalking" zorg de. Terwijl de zaal b.uiten zinnen leek kreeg het onmiddellijk daarna "Radar Love" te verwer ken, compleet met de befaamde drumsolo van Cesar Zuiderwijk. Van een obligaat "We want more" na het slotnummer "I'll do Rock and Roll" was absoluut geen sprake. In een orkaan van geluid werd het Haagse viertal tot twee keer toe de bühne opgesleept om pas na "Buddy Joe" en een ver nieuwde uitvoering van "Back Home" definitief richting kleed ruimte te mogen vertrekken. Op ondubbelzinnige wijze heeft de Earring gisteravond bewezen na 15 jaar nog altijd aan de Ne derlandse top te staan. Terwijl modegril Herman Brood er te genwoordig niet meer in slaagt om de Stadsgehoorzaal voor de helft te vullen trekt de Earring nog altijd moeiteloos volle zalen. Het zou alleen wel aardig zijn wan neer de Golden Earring B.V. zou besluiten om bij een volgend concert in de Stadsgehoorzaal de LEIDEN - De heer J. N. Baalbergen. chef afdeling onderwijs kreeg gis termiddag van de wethouder van onderwijs. D. JTesselaar de ere-me daille opgespeld die hoort bij de benoeming tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Dit voor zijn aktiviteiten op maatschappelijk en onder wijsgebied. Ook heeft Baalbergen gisteren afscheid genomen van de gemeente. De VUT-regeling maakte het hem mogelijk op 63-jarige leeftijd op te stappen. Baalbergen is vanaf 1965 aktief geweest op de afdeling onderwijs. ze dramatische terugval heeft kunnen plaatsgrijpen. Als be langrijkste reden lijkt aan te voe ren het niet constante spelersar senaal, waardoor ESTA blijkbaar via onverantwoordelijke kunst grepen een toneelproduktie overeind móet houden. Zo werd het Leidse theaterpubliek bij de vorige ESTA-toneelvoorstelling geconfronteerd met een jazzmu sicus, die voor de EERSTE MAAL in z'n leven toneelspeelde. Gelukkig ging dat perfect, maar het is nu duidelijk geworden dat ESTA toch teveel risico's heeft genomen. De constante kwaliteit is ingeruild voor een artistiek avontuur, dat professionele acteurs en actrices zich eigenlijk niet mogen permi- teren. Het is ronduit beschamend dat ESTA zich zo blameert. Zoiets doet erg veel pijn. Reper toirekeuze heet het vergif en het tegengif wordt door de groep he laas niet bijgeleverd. BERT KOEKEBAKKER helft van de geluidsinstallatie thuis te laten. Dat scheelt name lijk tientallen gescheurde trom melvliezen en evenzovele vier kante meters ruimte voor het publiek. JAAP VISSER I Een zestigjarige fietser uit Oegstgeest dacht gisteravond om zes uur nog net voor een auto de Laan van Oud Poelgeest te kun nen oversteken. De auto schepte de man, die tegen een andere fiet ser tuimelde. Deze laatste man keerde niets, maar de zestigjarige moest met een lichte hoofdwond en een pijnlijk been naar het Eli- sabethziekenhuis worden ver- „Werkmans Wilskracht" welwillend LEIDEN - De sterkere kant van de harmonie "Werkmans Wils kracht" zit in haar marsen-ver tolkingen, niet in eigenlijk con certeren. Hoewel, toch wel, maar dan in gemakkelijk liggend re pertoire of in wat vastgeroeste lieveli ngswerkjes, zoals van Willy Hautvast (Playful, Interlude, Mu sic to relax), en ook tweemaal van Walters. Vijfmaal verscheen de naam R. Beck (Dance with me, Het tweede nummer (Renauveau van Rob Martin), kennélijk ver plicht werk voor een concours lag ritmisch wel goed, de lage stem men brachten er een aardig flu weel in aan, maar de groepssolo- trekjes raakten onzeker of zwak. Het stuk maakte ook geen con tact met het publiek in het Anto- nius Clubhuis. Bijeengenomen was er veel, prettig aandoende melodie. De stukken kunnen soepeler uitzingen, dan moeten "ze" met een half oog gluren naai de punt van de wijsvinger van di rigent M. Waldinga. Het programma was tussentijds sterk opgevuld. Uiteraard met de tamboers (instructeur C.M. Win ter). En heel uitgebreid met de Majorettes (instr. K. Keereweer en A. Bakker): jong en jolig, on uitputtelijk in beweging en figu ratief. Heel, heel jong deed er ook bij mee, totdat het niet verder meer kon, omdat ze allemaal te gelijk levenloos beeld waren ge worden. De wereld wil te kijken krijgen. Een dreumes nam de leiding van de drumband. Hij dirigeerde zoals dat korpsje speelde, de rechte rarm loodrecht van laag naar hoog en van hoog naar laag en verder op de wijze van de auto maat. De muziek begon eerst vanzelf en bracht de dirigent in beweging, maar ritme en gebaar had hij deksels goed afgekeken. KEES VERHOEF Zaterdag LeidenAugustinus - Bergman-film: "De glimlach van een zomernacht", Rapen burg, 24, 20 uur. Jazzzolder Hothouse- in het Leids Vrije tijdscentrum, 22 uur, het Bas van Dijk trio. Lak-theater - 13 uur, manifestatie over de Indianenproblematiek. Wassenaar - 11 uur, American Baseball Foundation (ABF), opening nieuwe honkbalterrein, Ter Weer. Zondag De Uyl van Hoogland - optreden van Bart Chabot, 14.30 uur. LAK-theater - kindervoorstelling, pre mière Jiri: Het lied van de clown. Middelweg 19c - kindervoorstelling Leids Poppentheater, 14.30 uur. Maandag Nieuwe Rijn 52a - ledenvergadering van de federatie Druk en Papier, 20 uur. Clubhuis Morswijck - hoorzitting wijk gezondheidscentrum, 20 uur. Stadhuis - commissie bestuurlijke aan gelegenheden, 20 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkchoorstraat 17, Japanse film: "Skiru", 20 em 22.15 uur. K O - lezing over de symbolen van het koningschap, 20.15 uur. Leidse Studentenekklesia - filmportret van Jean Paul Sartre, 20 uur. Leiderdorp - 20 uur ledenvergadering CDA, in de Menswordingskerk. Voorschoten - commissie welzijnsza ken, gem, huis, 20 uur. Wassenaar - raadsvergadering, gem. huis, 20 uur. Artsen Leiden - de weekenddienst begint za terdag om o uur en eindigt zondag om 24 H.J. Klaassen, Witte Singel 69, tel: tel: 1230089. Zo: S. Smidt. Cobetstraat 43, teL 130177. Wijk 2 - Binnenstad-zuid, Tuinstadwijk, Prófessorenwijk, de Waard, za- A. van Luijk, Wasstraat 2a, tel: 122522. Zo: J. de Bruijne, Kernstraat 11, tel: 141225. Wijk 3 - Mors, Haagwegkwartier, Zuid west, za- E.H. Nieuwenhuis-Smalbraak, Bevrijdingsplein 60, tel: 768918, privé: Reitzstraat 5, teL 767185, Zo: B. Roos, Zocherstraat 1, tel: 766123. Voor de praktijk van Groeneveld, R. van Leeuwen, Reinders, Tan, Van Tol, Zwij- nenburg en Verhage neemt waar van vrijdag 24 uur tot zondag 24 uur Y. Groeneveld, Brikkenwal 19, teL 133834, spreekuur za en zo van 11-11.30 uur, Ge zondheidscentrum, Rosmolen 2, Me- renwijk. Oegstgeest - J. Hugenholtz, Pr. Hen driklaan 4, tel: 155666. Leiderdorp - S.P. Ouwerkerk, Loeve- stein 40, teL 901037. Spreekuur zaterdag en zondag van 12.30-13 uur, Gezond heidscentrum Florijn 10, tel: 891000. Voorschoten - za: J. Vrijenhoek, Bach- laan 1, tel: 2356. Zo: C. Meijer, Roucoop- park, tel: 2493. Warmond - A. de Gijzel, O. Nassaulaan 10, Warmond, tel: 01711-100834. Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van 18-25 april door apo theek Tot Hulp der Mensheid, Rosmolen 13, Leiden, tel: 121060. En door apotheek Voorschoten, Leidseweg 66, teL 2525, Voorschoten. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604, tel; ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp/Zoeterwoude Rd. - ge- t 7, Hillegom, tel: 02520-29060. Dierenartsen Voor der praktijk van Muurling/Roest/ Helder G. Roest, Haaghuishof 5, Lei derdorp, teL 890405. Voor de praktijk van Krol en Vestjens: Y. Krol, Pr. Ken- nedylaan 260, teL 153266. B. Boer, Bos- huizerlaan 26, teL 764058. LEIDSCH DAGBLAD Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 28884. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN LEIDEN Postbus 54, 2300 AB LEIDEN Telefoon 071-144941 Nabezorging van 18.00-19.30 uur Zaterdag van 16.00-1 incassokosten. Aangesloten bij de Gemeenschappelijke t met eigen Rubriekchefs: A van Leeuwen (stad) J.P Westerlaken (regio) B. Paauw (binnenland) J Ruygrok-Hoogeveen (buitenland) A A. van Brussel (sociale economie) P J. de Tombe (sport) P C. Rosier (radio en televisie, kunst) Redactie Randgemeenten Telefoon 071-144941 toestel 219. Privé: C Smits, Bachstraat 25, Leiden, tel. 071-763320 Ch. Lennartz, Maredijk 33a, Leiden, tel. 071-133202 Correspondenten: R. Zaadnoordijk. Tel. 071-121481 Oegstgeest: H. Sonders, 071-155854. Voorschoten: J. Peters 071-769935. Warmond: K Prins 01711-11266. Zoeterwoude: R. Stevens 071-890847. Zoeterwoude: Olaf Hoenson 01715-1896. Leiderdorp: F. Snijders 071-893841

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 2