Schokland: onbekend eiland van armoede Unieke expositie geologie op Schokland ZATERDAG 19 APRIL 1980 Door Jan v. Lenteren Een uan de aantrekkelijkste en ook geheel vernieuwde onder delen van het Museum Schokland: de afdeling geolo gie. Argeloze bezoekers van het voormalig eiland zullen zich afvragen wat geologie te maken heeft met een berooid stukje land. maar feitelijk is Schokland de meest logische plaats voor zo'n geologische expositie. Toen delen van het IJsselmeer droog vielen, stonden de pol- derjongers steeds opnieuw verbaasd over de gave ver zameling erfstukken van de ijstijd die op de IJsselmeerbo- dem eeuwenlang onbedreigd op herontdekking hebben lig gen wachten. Terwijl de mens vanaf het prilste moment van zijn beschaving allerlei sou- veniers van tweehonderddui zend jaar terug omschoffelde bleven die grote en kleine zwerfstenen onder de water spiegel veilig bewaard. Een fraai voorbeeld daarvan is het geologisch reservaat ,JP. van der Lijn" bij Urk, waar een zogenaamd morenenveld ligt dat zo uniek is, dat weten schapsmensen uit de hele we reld ervoor naar Urk ko- Het is daarom niet zo vreemd dat het gebied niet zomaar door iedereen bezocht kan worden. Daar zwerfstenen zo langzamerhand koopwaar zijn geworden .en dat in Urk- toen het veld nog wel voor ie dereen te bezichtigen was - goed te merken viel, is dit we tenschappen jk-unieke gebied afgerasterd. Als compensatie zal deze zomer bij Schokland een geologische tuin worden ingericht voor de voorbijko mende toerist. Praten we over geologie en Schokland, dan vallen er als vanzelf een paar namen. Ten eerste die van de Kamper geologenpionie r Van der Lijn uit de tijd en van het kaliber van Jac. P. Thijse. Beide mannen hebben in hun tijd al de basis gelegd voor het wek ken van belangstelling voor en het instructief maken van alles wat er in de natuur te zien is. De collectie-Van der Lijn is samen met die van W. Tj. Hellinga op Schokland tentoongesteld. De laatste,een voormalige houthandelaar uit Muiderberg, heeft recent een zwerfstenengids voor Ne derland uitgegeven (bij Else vier Hellinga komt de eer toe dat hij, weliswaar samen met een aantal amateur-geologen en de Rijksdienst voor de IJssel- meerpol ders, de grootste geo logische verzameling van Ne derland bijeengebracht heeft. Het boek van Hellinga en de Schokker-collectie zijn on losmakelijk aan elkaar ver bonden. Hellinga heeft erifor gezorgd dat de grootste ver zameling Rhombenporfieren van de wereld in Schokland te zien is. Alles bij elkaar liggen er in het museum 1200 ver schillende steensoorten, voor het grootste deel uit de Scan dinavische landen, vanwaar in de tijd van de jSaale gla- ciatie" - 200 eeuwen geleden - de ijskap kwam overgedre venIn de verzameling ko men ook steensoorten voor uit het stroomgebied van Maas en Rijn, de beide andere leve ranciers van zwerfstenen van ons land. Het aardige van het geologisch museum van Schokland is, dat bij alle zwerfstenen die in de loop der jaren in het nieu we land zijn gevonden, mon sters liggen uit het (Scandi navisch) gebied waar de ste nen oorspronkelijk vandaan zijn gekomen. Dat maakt de expositie uniek en bijzonder leerzaam. Vooral de manier waarop de verzameling is uitgestald - compleet met res tanten van beesten uit die tijd, zoals de mammoet, de wolharige neushoorn en het reuzenhert- maken de exposi tie tot een attractie, die het Museum Schokland zeker aan een hoger bezoekersaantal zal helpen dan de 50.000 die er gemiddeld per jaar ko- Schokland in 1200 en. gearceerd, in 1940. De landhonger van de Zui derzee is duidelijk te zien. Nog immer torent het voormalige eiland uit boven de horizon en het isnet °f er morgen weer een schip zal afmeren. In dit artikel is gebruik gemaakt van gegevens uit het boekje "Schokland: vroeger en nu" van G.D. van der Heide. SCHOKLAND - De vier Fransen lopen wat onge lovig tussen de ankers en de boeien door. Vader, twee dochters en een don zige zoon in een Neder landse voorjaarsstorm. Ze duiken weg in hun jassen en met vragende ogen kij ken ze naar de ontluikende akkers die zich zowel links als rechts, voor en achter hen zo'n anderhalve meter lager uitstrekken tot aan de einder. Het vergaat iedereen die Schok land voor het eerst ziet in zekere zin zoals deze Fransen. Maar ook als je er al meer bent geweest, blijft de aanblik van de terpachti ge verhoging in de vlakke Noordoostpolder fascineren. Schokland spreekt tot de ver beelding, omdat het net is of de polder maar tijdelijk land is en de vuurstoker straks weer zal terug keren op het eiland met zijn fraaie iepen, die als door een wonder niet door de iepziekte zijn aange tast. Want nog immer schuilt wat wij nu Schokland noemen achter een meer dan stoere borstwering, waarover een smal smeedijzeren- trap je naar denkbeeldig afge meerde schepen voert. Nog im mer zitten er meeuwen op de wit- bekopte dukdalven als zitten zij op de uitkijk, wachtend op de Schokker vissers, op hun thuis reis. En nog steeds klinkt het klokje van de kerk op Schokland op zo'n intieme manier, dat die eigenlijk alleen maar bestemd kan zijn voor de oren van de ei landbewoners. Bewoners telt Schokland niet meer of het zou de beheerder van het museum moeten zijn die riant huist in de dienstwoning, maar wat in werkelijkheid de kosters woning is. Vanuit dat pand, dat veilig tegen het Godshuis leunt, zou je het best weg kunnen mij meren. Het zal dan niet zoveel moeite kosten in gedachten weer de schepen over de Zuiderzee te zien varen, terwijl achter je de kinderen van Schokland met hun hoepels spelen. Armetierig Hoewel, gehoepeld is er nooit veel op Schokland. Niet omdat er geen kinderen zijn geweest, maar omdat het leven op het eiland voor zover bekend altijd zo hard is geweest, dat ieder beschikbaar stel handen werd gevorderd om mee te vechten voor een armetie rig bestaan. In welke Nederland se school is bij de vaderlandse ge schiedenis eigenlijk een les be steed aan dat vreemde eiland Schokland? Het zullen er niet veel geweest zijn en daarom zijn er ook maar weinig Nederlanders die weten dgt Schokland amper een eeuw geleden nog zo'n ze venhonderd bewoners telde. Die zaten niet met z'n allen op wat wi.i vandaag de dag van Schokland zien. het museumkerkje staat. De staat schokte voor de Schokkers een premie die varieerde van twintig tot honderd gulden. De eiland bewoners mochten van hun schamele behuizingen meene men wat ze wilden als ze de fun damenten maar in de grond lie ten. Het krakkemikkige eiland verdroeg gegraaf in de onophou delijke afkalvende bodem niet eens meer. Nadat de bewoners waen vertrok ken, nam Waterstaat bezit van Schokland. De nieuwe Schok kers waren een havenmeester, een lichtwachter en een kanton nier. De kerk van Middelbuurt werd de werkplaats voor dijk werkers, maaiers en rietsnijders. Ook de laatste bewoners van het eiland Schokland ondervonden hoezeer zij aan de elementen wa ren overgeleverd. In januari 1916 zagen zij sidderend hoe de golven van de Zuiderzee tot over de da ken van hun huizen sloegen. Het was een van de laatste stuip trekkingen van een binnenzee, waarvoor op dat moment al plan nen bestonden om haar in te dammen. In het museum dat nu op Schokland is ingericht, wordt ook dat verhaal verteld. In een van de barakken op het voorma lige eiland hangt de oudste geo logische reliëfkaart van Midden- Nederland. die in 1875 door bur gemeester Jacob Paulus Amers- foordt van de Haarlemmermeer in elkaar werd geknutseld. Hij was een van de pioniers van het kaliber-Lely en zijn kaart reisde meermalen naar Amerika, onder meer naar de wereldtentoonstel ling in Philadelphia in 1876, waar de Hollanders hun ambities openbaarden. We weten nu hoe het de Zuiderzee werkelijk is vergaan. Zo we daar niet van op de hoogte zijn dan kunnen we terecht op Schokland waar van alles is geëxposeerd over archeologie, geologie en his torie van Schokland en de Noordoostpolder. Zoals de ge schiedenis van het eiland wordt gekenmerkt door poverheid en armoe, zo toont het huidige Schokland nog steeds. Want weliswaar is het hele bezit van het museum „opgefrist" en daardoor nog een extra interessant, de be huizing van het museum houdt de karige historie springlevend Alleen het kerkje is eigenlijk in staat op een adequate manier be zoekers te ontvangen. De bouw vallige barakken roepen herinne ringen op aan de polderpioniers die in de oorlogsjaren zee in bag ger, rietvelden en later in vrucht baar land deden veranderen. Hoewel, ook deze armoede heeft voor sommigen hun bekoring, want er zijn bezoekers van het museum die juist dit element zo goed vinden passen bij de ge schiedenis die op Schokland is verbeeld. Geldgebrek houdt nieuwbouw op een afstand. De Franse bezoekers die begin aphl op Schokland rondliepen, begre pen niet alles van wat er werke lijk op en rondom SchoklanÜ is gebeurd. De geschiedenis van Schokland is bijna ongelooflijk en zeker uniek.s Het kerkje is een van de weinige gebouwen die herinneren aan de oorspronkelijke bewoners van Schokland Het zal wel nooit duidelijk worden wat de mensen op Schokland, de Schokkers, zochten. De geschie denis van het eiland is er een vol kommer en kwel en strijd tegen het zeer opdringerige water van de Zuiderzee. In de kronieken wordt gerept van voedselinza- melingacties voor de bewoners, die in de winterperioden meer dan eens van honger dreigden te sterven. En dat terwijl de Schok kers toch in eerste instantie land bouwers zijn geweest. Pas later zijn zij ook gaan vissen, een voor de hand liggende vlucht in de werkelijkheid. De eilandbewoners hadden ,nog een nering, hun weverijen. Dat verklaart waarom de kinderen van Schokland geen tijd hadden om te spelen. Om toch nog maar iets te verdienen, richtten de mensen op het eiland kleine huisweverijen in en naar verloop van tijd kwamen er zelfs weef scholen op Schokland. Er be stond bijna twee eeuwen geleden een commissie voor de weverijen die een lijst bijhield waarop de kinderen van het eiland waren geregistreerd. De jeugd werd ge leerd hoe met het weefgetouw moest worden omgegaan. In de verloren uurtjes leerden de kin deren ook nog rekenen en schrij ven en kregen ze godsdienstles. Beheersten de scholieren het ambacht, dan kregen ze een weefgetouw thuis en kon een nieuwe lichting worden opgeleid. In 1840 waren er op Schokland 54 weefgetouwen in gebruik. Het rijk subsidieerde nog in 1846 de bouw van een fabriekje waar 12 jongen en 29 meisjes werkten. Geen van hen was ouder dan twintig jaar. De jongste amper acht... Schokland strekte zich ooit uit van enkele kilometers ten noorden van de nog bestaande noordpunt - het oude Emmeloord- tot nabij Elburg in het Zuiden. De eeuwen door is het eiland bedreigd en aangevreten door de Zuiderzee. Wie nu het meer ziet dat is over gebleven na de talloze inpolde ringen, kan zich amper voorstel len dat een opstekende storm uit het noordwesten alle bewoners rondom die zee, en dan vooral die van de eilanden Schokland en Urk, deed huiveren. Beide eilan den werden keer op keer door woedende golven gedecimeerd. Schokland verspeelde dan weer een stuk land, dan weer een hap uit de primitieve dijk en zelfs de oude kerk van Ens verdween in de Zuiderzee. Met paalschermen probeerden de eilandbewoners op het laatst hun grondgebied te behouden, maar ook die kreeg de zee te pakken en bij een vloedgolf in 1825 beukten honderden palen uit de borstwe ring op de boerenschuren in de ondergelopen polders rond Kampen en richtten ook daar grote schade aan. Bij die ramp lie ten 13 Schokkers het leven, gin gen 20 huizen verloren en werden er nog eens 70 ernstig bescha digd. Schokland had toen niet lang meer te „leven". Er zijn sinds de vloed van 1825 1 nog wel pogingen ondernomen om Schokland te behouden, al was het alleen maar om te dienen als scherm voor het achterliggende en evenzeer door overstromingen bedreigde land. In 1855 werd op last van hogerhand de Zuider- buurt ontruimd. In 1859 volgde de rest van het eiland, dat wil zeggen het gebied waar nu nog Het eiland was veel groter. Hoe verder je in de tijd terug gaat, hoe groter de verrassing is over de omvang van dit Zuiderzee-ei- land. In de middeleeuwen was het zeker tien keer zo groot. Ha len we er een kadastrale kaart bij van bijna anderhalve eeuw oud dan tellen we op Schokland een kleine honderd al dan niet be bouwde kavels. Er was in die tijd sprake van een gemeentehuis, twee scholen, een geneesheer woning, een gereformeerde kerk en een katholieke, een brand spuithuisje en een vroedvrouw woning. We hebben het dan over Schokland waarop buurtschap pen met verschillende namen voorkomen, namen die ons nu nog deels bekend in de oren klin ken. Op de noordpunt lag Em meloord met een eigen haven die in de bloeitijd driehonderd sche pen kon bergen. Verder was er de Middel- of Molenbuurt - rond 1550 stond er al een molen op het eiland - en Ens. In dit plaatsje werd in de veertiende eeuw een kerkje gebouwd. De gerestau reerde restanten herinneren hier nog aan.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 29